Ranking 11 najlepszych grzejników łazienkowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Grzejnik łazienkowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Grzejnik łazienkowy Instal Projekt Ambra R AMBR-50/100 to model stalowy, który nie podlega działaniu korozji i jednocześnie jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Biała kolorystyka kaloryfera pasuje do wielu pomieszczeń, nie tylko łazienek. Model może służyć nie tylko jako grzejnik wodny, ale też elektryczny czy wodno-elektryczny. Do nowoczesnych wnętrz idealnym wyborem będzie Blyss Boxwood 90×50,  kaloryfer w białym kolorze, który jest wykonany z solidnej stali. Produkt jest dostępny w kolorze białym. Można na nim powiesić jednocześnie 3 ręczniki (9 rur podzielonych na 3 segmenty). Jeśli chcesz poznać inne propozycje grzejników łazienkowych, zapraszamy do dalszej lektury naszego przewodnika.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Instal Projekt Ambra R AMBR-50/100 jest wykonany ze stali, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. Komplet zawiera odpowietrznik oraz wszystkie elementy potrzebne do montażu. Model jest atrakcyjny.

Wady

Ze względu na budowę nie na wszystkich drabinkach można powiesić większe ręczniki, co dla pewnej grupy osób jest minusem.

Podsumowanie

Moc cieplna mieści się w zakresie od 288 W do 668 W. Sprzęt może pełnić nie tylko rolę kaloryfera wodnego, ale i elektrycznego, elektryczno-wodnego lub wodnego, w zależności od zamówionej wersji i samej instalacji.

Drugi wybór

Zalety

Materiał wykonania, czyli stal jest odporny na zarysowania. Zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do montażu. Grzejnik zajmuje niewiele miejsca, ale ma dużą moc, więc szybko nagrzewa pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.

Wady

Na grzejniku możemy powiesić tylko trzy ręczniki, gdyż przerwy między szczebelkami są zbyt wąskie, aby można było wykorzystać każdy z elementów.

Podsumowanie

Blyss Boxwood to kaloryfer o wymiarach 90 cm, x 50 cm x 5 cm. Jest on dostępny w klasycznym białym kolorze, który pasuje do łazienek wykończonych w stylu nowoczesnym.

Rozważ też

Zalety

Kaloryfer wykonano z solidnej stali odpornej na uszkodzenia, a także działanie wody, co jest zasługą zastosowania specjalnej powłoki lakierniczej. Grzejnik jest nie tylko dobrze wykonany, ale też wydajny, szybko nagrzewa łazienkę

Wady

Przerwy między elementami grzejnika są wąskie, dlatego powieszenie na nim grubszych ręczników jest niemożliwe.

Podsumowanie

Ten poziomy grzejnik łazienkowy, ma wymiary: wysokość – 60 cm i szerokość – 80 cm. Kaloryfer ma moc 653 W przy parametrach 75/65/20 st. C. Jest niski, ale szeroki, więc to dobry wybór do większej łazienki.

 

 

11 najlepszych grzejników łazienkowych. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli jesteś ciekawy, które kaloryfery cieszą się aktualnie dużą popularnością wśród konsumentów, koniecznie sprawdź nasz ranking grzejników łazienkowych. Znajdziesz w nim opisy ładnie wyglądających modeli, które są dobrze przystosowane do zamontowania w łazience.

 

Grzejnik łazienkowy elektryczny

 

1. Instal-Projekt Ambra AMBR-50/100 grzejnik łazienkowy

 

Przedstawiamy grzejnik łazienkowy Instal Projekt Ambra R AMBR-50/100, który nadaje się do montażu w łazience o niezbyt dużym metrażu. Ma on niewielką głębokość, dlatego nie należy się obawiać, że ograniczy wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Kaloryfer został wykonany ze stali, więc jest odporny na działanie wysokich temperatur czy różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To dobry i tani grzejnik łazienkowy, który ma wymiary: wysokość – 103,8 cm, szerokość – 50 cm i głębokość – 11,7 cm. Rozstaw podłączeń jest równy 45 cm.

Opisywany model został pokryty powłoką lakierniczą w białym kolorze. Prezentuje się on elegancko, a w dodatku dobrze komponuje się z łazienkową armaturą. Co więcej, kaloryfer pasuje zarówno do minimalistycznie, jak i nowocześnie urządzonego pomieszczenia. Moc cieplna grzejnika przy parametrach: 75/65/20 st. C mieści się w zakresie od 288 W do 668 W. W komplecie znajdziemy odpowietrznik, a także elementy potrzebne do zamontowania kaloryfera na ścianie.

Z recenzji kupujących wynika, że to solidny grzejnik, który jest też praktyczny. Może on pełnić funkcję kaloryfera elektrycznego, elektryczno-wodnego lub wodnego, zależnie od indywidualnych potrzeb. Można na nim swobodnie suszyć ręczniki kąpielowe czy pranie. Co więcej, instalacja modelu nie jest kłopotliwa.

 

 

 

 

2. Purmo Java Grzejnik Łazienkowy JAV1305

 

Purmo Java 1336×500 to model wykonany z dobrego gatunkowo profilu stalowego. Jest on wytrzymały i na długo zachowuje elegancki wygląd. Ten grzejnik łazienkowy może być dodatkową dekoracją pomieszczenia, co wynika z oryginalnego designu. Kaloryfer jest wąski, ma drabinkową budowę i jest dostępny w wielu różnych kolorach, m.in. białym i czarnym.

Ponieważ jest to grzejnik elektryczny, może być użytkowany poza sezonem grzewczym. Model możemy wykorzystać do szybszego wysuszenia prania czy ręczników, a także zwiększenia temperatury w łazience, gdy poczujemy nieprzyjemny chłód. Wymiary grzejnika to: wysokość – 133,6 cm i długość – 50 cm, rozstaw przyłączy to 47 cm. Jego moc jest równa 668 W, przy parametrach: 75/65/20 st. C. Kaloryfer waży 12,3 kg. Maksymalna temperatura wody przepływającej przez grzejnik to 110 st. C, a ciśnienie robocze to 8 barów.

Osoby, które zdecydowały się na instalację modelu Purmo Java 1336×500 w swojej łazience, uważają, że podjęły bardzo dobrą decyzję. Kaloryfer szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, dlatego można uniknąć odczuwania chłodu po wyjściu z wanny czy kabiny prysznicowej. Poza tym grzejnik stylowo się prezentuje i łatwo się go czyści. Dla wielu osób dodatkowa zaletą modelu są lekko wygięte kolektory poziome, które ułatwiają zawieszanie wilgotnych ręczników i ubrań.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy Castorama

 

3. Blyss Grzejnik łazienkowy Boxwood 90×50 cm

 

Blyss Boxwood 90×50 to kaloryfer w białym kolorze, którego materiałem wykonania jest miękka stal (o małej zawartości węgla). Nie należy się obawiać, że na powierzchni grzejnika szybko pojawią się nieestetyczne ślady użytkowania, takie jak zarysowania czy przetarcia. To solidny model, który pasuje do nowoczesnej łazienki. Jest on zbudowany z 9 rur.

Kaloryfer ma wymiary: wysokość – 90 cm, szerokość – 50 cm i rozstaw przyłączy – 5 cm. Mimo że nie zajmuje on zbyt dużo miejsca na ścianie, szybko ogrzewa pomieszczenie i zapewnia przyjemne uczucie ciepła. W zestawie znajdziemy kilka przydatnych elementów, czyli: odpowietrznik, korki, wspornik oraz części montażowe. Pojemność modelu wynosi 3,9 l, maksymalna temperatura wody to 105 st. C.

Prezentowany grzejnik łazienkowy Castorama zdobył sporo pochlebnych recenzji konsumentów. Spodobał się on wielu osobom, ponieważ dobrze się prezentuje, a w dodatku pasuje do łazienki o niewielkim metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Kaloryfer ma dużą moc i szybko się nagrzewa, dlatego nie musimy zbyt długo czekać na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Montaż modelu nie jest zbyt trudny. Na grzejniku można zawiesić nawet trzy duże ręczniki kąpielowe, to dobra propozycja dla par i mniejszych rodzin.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy poziomy

 

4. Termal Erebus grzejnik łazienkowy GŁP1600x800RAL9016 

 

Osoby, które chcą kupić poziomy grzejnik łazienkowy, powinny bliżej przyjrzeć się produktowi Termal Erebusa GŁ-PB 800×600. Kaloryfer ma drabinkową budowę i można go wykorzystać do szybkiego wysuszenia prania. Model ten jest przystosowany do podłączenia do sieci centralnego ogrzewania. Ma on boczne przyłącza, których rozstaw jest równy 50 cm. Grzejnik jest dostępny w białym kolorze, dlatego jest uniwersalny i pasuje do każdej łazienki, bez względu na wystrój.

Kaloryfer wykonano ze stali. Podwójna ilość profili grzewczych sprawia, że możemy zawiesić na grzejniku więcej wilgotnych ręczników czy ubrań. To praktyczny model, który został zabezpieczony powłoką lakierniczą, odporną na zarysowania i odpryskiwanie. Nie jest on również podatny na korozję, dlatego dobrze się prezentuje przez długi czas. Wymiary produktu to: wysokość – 60 cm i szerokość – 80 cm, odległość od ściany po montażu wynosi 13 cm.

Grzejnik marki Termal jest uznawany za użyteczny model, który pasuje nie tylko do łazienki, ale też innych pomieszczeń. Ze względu na poziomą budowę, model można zamontować pod oknem, np. w korytarzu. Większość osób uważa, że kaloryfer ma odpowiednio dużą moc (653 W przy parametrach: 75/65/20 st. C) i nie trzeba zbyt długo czekać, aby temperatura w łazience zwiększyła się do optymalnej wartości, czyli ok. 25 st. C.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy drabinkowy

 

5. Instal-Projekt Nameless 50/90 C33 grzejnik łazienkowy

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć grzejnika Instal-Projekt Nameless 90/50, który jest dostępny w czarnym kolorze. Ma on lekko chropowatą powierzchnię, co zapobiega przypadkowemu zsunięciu się zawieszonych ręczników. To kaloryfer o wymiarach: wysokość – 93 cm, szerokość 50 cm i głębokość – od 9,4 cm do 10,4 cm. Rozstaw przyłączy wynosi 5 cm. Przy parametrach: 75/65/20 st. C moc modelu jest równa 366 W.

Przedstawiony drabinkowy grzejnik łazienkowy z pewnością będzie pełnił funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. Pasuje on do nowocześnie, jak i minimalistycznie urządzonego wnętrza. Model jest przystosowany do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, jak również do samodzielnego ogrzewania łazienki po zamontowaniu grzałki elektrycznej. Co ciekawe, możemy zainstalować go na ścianie z kolektorem po prawej lub lewej stronie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Sprawdziliśmy opinie o grzejnikach łazienkowych Instal-Projekt, co pozwoliło nam się przekonać, że produkty wspomnianej marki są uznawane za solidne. Opisany wyżej model jest chwalony przez kupujących nie tylko za wytrzymałość, ale i oryginalny wygląd. Jego dodatkowym atutem jest to, że pasuje do mniejszego, jak i większego pomieszczenia. Odpowiednie rozmieszczenie profili poprawia obieg ciepła w łazience i zwiększa efektywność działania kaloryfera.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy Instal-Projekt

 

6. Instal Projekt Afro New grzejnik łazienkowy AFRN18013D50

 

Produkt Instal-Projekt Afro New 1800×280 to nasza propozycja dla osób marzących o wytrzymałym, ale i ładnie wyglądającym grzejniku. To model dekoracyjny o mocy 923 W (przy parametrach: 75/65/20 st. C), który został wykonany z dobrej gatunkowo stali. Jest on odporny na takie uszkodzenia jak przetarcia, zarysowania i drobne odkształcenia. Wyróżniony przez nas grzejnik łazienkowy Instal-Projekt pokryto powłoką lakierniczą, która nie odpryskuje i skutecznie zabezpiecza przed korozją.

Wysokość grzejnika wynosi 180 cm, a jego szerokość jest równa 28,6 cm. To wąski kaloryfer, jednak ma tak dużą moc, że szybko ogrzewa łazienkę i umożliwia wysuszenie wilgotnego prania. Do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych, a więc nie tylko białą, ale i m.in. czarną, czerwoną oraz zieloną. To daje nam możliwość dopasowania kaloryfera do reszty elementów wyposażenia wnętrza, takich jak meble, obudowa wanny itp.

Jak przekonują konsumenci, to dobry grzejnik łazienkowy, który znajduje zastosowanie też w innych pomieszczeniach w domu, takich jak salon, sypialnia czy korytarz. Kaloryfer jest oryginalną dekoracją, na którą będą zwracać uwagę zaproszeni goście. Standardowo model jest wyposażony w dolne podłączenie umieszczone na środku, ale można też zamówić grzejnik z przyłączem znajdującym się po lewej lub prawej stronie.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy dekoracyjny

 

7. Terma Technologie grzejnik ZIGZAG 1070×500

 

Fantazyjny kształt to cecha wyróżniająca kaloryfer Terma Zigzag 1070×500. Ten dekoracyjny grzejnik łazienkowy wykonano ze stali i pomalowano proszkowo. Sami możemy zdecydować o tym, w jakim kolorze będzie zakupiony model. Do wyboru jest wiele ciekawych odcieni, w tym: lawendowy, pastelowy niebieski, złoty, żółty, czerwony i różowy. Z tego względu nie musimy się obawiać, że kaloryfer nie stworzy z innymi łazienkowymi akcesoriami i meblami spójnej całości.

Do grzejnika można podłączyć grzałkę elektryczną, co pozwala nam na ogrzewanie pomieszczenia także poza sezonem grzewczym. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób wrażliwych na zimno. Moc modelu przy parametrach: 75/65/20 st. C jest równa 418 W, a przy parametrach: 55/45/20 st. C – 320 W. Kaloryfer ma wymiary: wysokość – 107 cm i szerokość – 50 cm, rozstaw podłączeń wynosi 5 cm. Grzejnik prezentuje się oryginalnie, gdyż poziome rurki są rozmieszczone pod skosem. Ponieważ nie są one zbyt blisko siebie, możemy z łatwością zetrzeć z nich kurz.

Kaloryfer jest chwalony za dostępność wielu różnych, nietypowych wersji kolorystycznych, a także za kompaktowe wymiary. Pasuje on do mniejszej łazienki. Grzejnik można zawiesić przy wannie czy kabinie prysznicowej, bez obaw, że będzie przeszkadzać. W komplecie znajdziemy elementy potrzebne do zamontowania kaloryfera, jak również odpowietrznik.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy chrom

 

8. Grzejnik Terma Domi 1116×400

 

Przeprowadziliśmy test grzejników łazienkowych, który wykazał, że dużą popularnością cieszą się obecnie modele pokryte warstwą chromu. Do rankingu wytypowaliśmy kaloryfer Terma Domi 1116×400, który efektownie połyskuje. Dobrze komponuje się on z baterią prysznicową i pozostałymi elementami armatury w łazience. Wymiary produktu to: wysokość – 111,6 cm oraz szerokość – 40 cm. Rozstaw podłączeń wynosi 37 cm. Przy parametrach: 75/65/20 st. C moc modelu to 289 W.

Grzejnik jest przystosowany do podłączenia do instalacji c.o., istnieje też możliwość rozbudowania go i zamontowania grzałki elektrycznej (sugerowana moc to 300 W). W zestawie razem z kaloryferem dostajemy: odpowietrznik, 4-otworowy korek i elementy montażowe. Poziome profile są lekko wygięte w łuk, co ułatwia zawieszanie na nich ręczników. Opisywany grzejnik łazienkowy w odcieniu chrom waży 6,8 kg, jego pojemność to 3,3 dm3.

Posiadacze kaloryfera uważają, że jest to dodatkowa ozdoba wnętrza (mimo stosunkowo prostego designu). Model marki Terma jest łatwy do utrzymania w czystości, a podczas ścierania kurzu nie musimy się obawiać, że przypadkowo go zarysujemy. Grzejnik nie jest podatny na uszkodzenia i korozję, w dodatku na długo zachowuje połysk. Do jego produkcji wykorzystano solidną stal.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy czarny

 

9. Purmo Grzejnik łazienkowy Java 900×400 393W

 

Chcielibyśmy zaprezentować efektowny, czarny grzejnik łazienkowy, który ma lekko wygięte kolektory poziome, przypominające nieco uchyloną żaluzję. Zastosowanie takiego rozwiązania znacząco ułatwia zawieszanie mokrych ręczników. Do kaloryfera można podłączyć grzałkę elektryczną, aby móc ogrzewać łazienkę przez cały rok, a nie tylko w okresie jesienno-zimowym. To stalowy model o wymiarach: wysokość – 91,2 cm oraz długość – 40 cm. Rozstaw przyłączy wynosi 37 cm.

Moc kaloryfera, przy parametrach: 75/65/20 st. C, to 393 W. Jego montaż nie powinien być zbyt trudny, w komplecie znajdziemy potrzebne do tego elementy. Poza tym grzejnik jest lekki (waży 7,3 kg). Model jest na tyle duży, że z pewnością pomieści ręczniki wszystkich domowników. To dobry wybór nie tylko dla mniejszych, ale i większych rodzin. Ze względu na kolor i konstrukcję, kaloryfer jest dodatkową dekoracją łazienki.

Do zalet grzejnika należy zaliczyć: elegancki design, odpowiedni rozstaw kolektorów oraz dużą moc. Za sprawą kaloryfera temperatura w łazience szybko się podnosi i nie czujemy chłodu, zwłaszcza tuż po kąpieli. Kupujący uważają, że model jest nie tylko ładny, ale też wytrzymały. Stal, z której go wykonano, nie jest podatna na korozję, a pokrywająca kolektory farba nie odpryskuje.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy 30 cm

 

10. Terma VIVO grzejnik łazienkowy

 

W małej łazience może sprawdzić się model Terma Vivo 1150X300. To grzejnik łazienkowy o szerokości 30 cm, którego wysokość wynosi 115 cm, a rozstaw przyłączeń to 27 cm. Materiałem wykonania kaloryfera jest malowana proszkowo stal. Istotne jest to, że sami możemy wybrać, w jakim kolorze będzie grzejnik. Dostępne opcje to m.in. biel, czerń, czerwień, róż i fiolet.

Co prawda kaloryfer nie jest zbyt szeroki, ale ma odpowiednią długość i można na nim zawiesić kilka dużych ręczników. Domownicy nie powinni też narzekać, że nie mogą szybko wysuszyć wypranych ubrań. Do modelu dołączono zestaw mocowań i odpowietrznik. Grzejnik jest dostępny w wersji wodnej, elektrycznej z wbudowaną grzałką, jak również wodno-elektrycznej. Kaloryfer nadaje się do montażu w łazience, toalecie, a nawet przedpokoju. Wygląda on elegancko i szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Pojemność prezentowanego modelu wynosi 2,45 l, a jego moc przy parametrach: 75/65/20 st. C to 300 W.

Na temat grzejnika Terma Vivo 1150X300 znaleźliśmy wiele pozytywnych recenzji. Według kupujących jest to jeden z lepszych kaloryferów do pomieszczeń o niewielkim metrażu, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca na ścianie, a jednocześnie pomieści ręczniki wszystkich członków rodziny. Co więcej, z grzejnika można bez trudu zetrzeć kurz, nie stanowi to żadnego problemu.

 

 

 

 

Grzejnik łazienkowy Purmo

 

11. Purmo Santorini grzejnik łazienkowy SAN0704

 

Wykonany ze stali model Purmo Santorini 714×400 można podłączyć do instalacji c.o. lub zamontować przy nim grzałkę elektryczną, aby móc ogrzać łazienkę zawsze, kiedy pojawi się taka potrzeba. Kaloryfer jest dostępny w różnych kolorach, takich jak biały, czerwony, pomarańczowy, niebieski, fioletowy, czarny, zielony i szary. Możemy go dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrza. Wymiary grzejnika to: wysokość – 71 cm i szerokość – 40 cm, a rozstaw podłączeń wynosi 36 cm (są umieszczone na dole).

Kaloryfer ma budowę drabinkową, dlatego możemy na nim wygodnie zawieszać ręczniki. Moc grzewcza modelu to 300 W (dla parametrów 75/65/20 st. C). Grzejnik estetycznie się prezentuje, co wynika m.in. z zastosowania specjalnej techniki spawania. Kolektory zostały ze sobą połączone od środka i nie wykorzystywano przy tym metody lutowania, dlatego spawy są niewidoczne. W zestawie otrzymujemy wieszaki umożliwiające regulację odległości między kaloryferem a ścianą (do 2,2 cm).

Jak przekonuje większość posiadaczy produktu, to godny uwagi grzejnik łazienkowy Purmo o klasycznym designie. Pasuje on niemal do każdej łazienki, co czyni go uniwersalnym. Kaloryfer efektywnie działa, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Pokrywająca go farba nie odpryskuje na skutek kontaktu z wilgocią, nie trzeba się też obawiać o pojawienie się korozji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik łazienkowy kupić?

 

Urządzając łazienkę, nie możemy zapomnieć o zostawieniu wolnej przestrzeni na montaż grzejnika. Bez niego w pomieszczeniu będzie nieprzyjemnie zimno, w dodatku stracimy możliwość szybkiego wysuszenia ręczników kąpielowych. Osoby, które zastanawiają się, jaki grzejnik łazienkowy wybrać, powinny zapoznać się z poniższym poradnikiem. Doradzamy w nim, co trzeba sprawdzić, robiąc zakupy.

Budowa

W większości łazienek montowane są grzejniki drabinkowe. Są one zbudowane z ułożonych poziomo rurek, które łączą pionowo ustawione kolektory. Taka konstrukcja umożliwia nam zawieszanie na kaloryferze wilgotnych ręczników, bielizny czy ubrań. To praktyczne modele, które dobrze prezentują się na ścianie. Jednak jeśli rurki znajdują się za blisko siebie, problemem może być ścieranie z nich kurzu. W łazience można też zainstalować grzejnik panelowy, który ze względu na stosunkowo małą powierzchnię wymiany ciepła, długo je utrzymuje.

Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu, jednak nie każdemu z nas może przypaść do gustu prosty design. Alternatywą dla drabinkowych i panelowych kaloryferów są grzejniki poziome, także zbudowane z rurek (cienkich lub grubych). Wymuszają one bardziej intensywną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a to pozytywnie wpływa na efektywność ogrzewania.

 

Wymiary

Wysokość i szerokość odgrywają ważną rolę podczas poszukiwań właściwego kaloryfera. Jeżeli zaplanowaliśmy już miejsce instalacji grzejnika, powinniśmy dokładnie zmierzyć wolną przestrzeń i na tej podstawie dobrać pasujący model. Zakup zbyt małego albo za dużego kaloryfera może utrudniać urządzenie łazienki według wcześniej uzgodnionego planu.

 

Materiał – jaki jest najlepszy grzejnik łazienkowy?

To, z czego jest wykonany kaloryfer, decyduje o jego efektywności pracy. Za łatwiejsze w instalacji uznaje się modele stalowe, dostępne w wielu rozmiarach, kolorach oraz kształtach. Wykazują one odporność na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Jednak jeżeli do instalacji grzewczej przedostaje się tlen, stalowe rury mogą pokryć się rdzą. Do łazienek polecane są także grzejniki z aluminium i miedzi. Kaloryfery aluminiowe są lekkie, odporne na korozję i dobrze przewodzą ciepło. Ich wadą jest większa podatność na uszkodzenia, co może przyczynić się do utraty szczelności.

Grzejniki wykonane z miedzi nie cieszą się zbyt dużą popularnością, swoim wyglądem przypominają modele stalowe. Szybko reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu i znajdują zastosowanie w instalacjach niskotemperaturowych.

 

 

Sposób zasilania w ciepło

Kaloryfery łazienkowe różnią się nie tylko budową czy materiałem wykonania, ale też sposobem zasilania w ciepło. Producenci oferują nam głównie grzejniki wodne, przeznaczone do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, a także elektryczne, wyposażone w grzałkę. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup modeli wodno-elektrycznych.

W czasie trwania sezonu grzewczego są one zasilane ciepłem z instalacji centralnego ogrzewania, natomiast przez pozostałą część roku grzałką elektryczną. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w łazience może być przyjemnie ciepło także wiosną i latem, kiedy ogrzewanie domu jest już wyłączone. Kaloryfer wodno-elektryczny może pełnić funkcję całorocznej suszarki na pranie i mokre ręczniki.

 

Moc cieplna

Standardowo moc cieplna grzejników przeznaczonych do montażu w łazience jest niższa niż tych przystosowanych do instalacji w innych pomieszczeniach w domu. Aby wybrać kaloryfer o odpowiedniej mocy, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii: temperaturę zasilania oraz powrotu wody w instalacji c.o., wymaganą temperaturę we wnętrzu i zapotrzebowanie na ciepło. Zwykle producenci podają moc dla określonych parametrów, przykładowo: 55/45/20 st. C. Pierwsza wartość to temperatura zasilania, druga powrotu wody, a trzecia pomieszczenia.

 

Łatwy montaż

Wpływ na łatwość montażu kaloryfera ma m.in. waga. Przeważnie modele łazienkowe ważą nie więcej niż 15 kg, choć to zależy od ich wymiarów oraz materiału wykonania. W przypadku ciężkiego grzejnika do pomocy w instalacji warto zaangażować innego domownika. Najczęściej do zawieszenia kaloryfera na ścianie potrzebujemy dwóch uchwytów, które powinny być dołączone do zestawu. Pionowe przewody grzejników zazwyczaj są zakończone czterema króćcami.

Dwa z nich służą do połączenia z instalacją centralnego ogrzewania, trzeci do zamontowania odpowietrznika, a na czwarty należy założyć zaślepkę. Nie powinniśmy podłączać przewodu zasilającego i powrotnego do tego samego kolektora, inaczej efektywność kaloryfera może okazać się niezadowalająca.

 

 

Wygląd

Nierzadko grzejnik jest traktowany jako dodatkowa dekoracja łazienki, dlatego do wyboru jest wiele różnych modeli, nie tylko w białym i czarnym kolorze, ale też w czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, różowym itp. Kaloryfer może być pokryty warstwą chromu lub lakieru, powłoka niektórych jest satynowana lub metalizowana. Najlepszy grzejnik łazienkowy wygląda elegancko, a jednocześnie pasuje do innych elementów wyposażenia wnętrza i tworzy z nimi spójną całość.

Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby kaloryfer dobrze się prezentował, odpowiedniego modelu należy szukać wśród grzejników dekoracyjnych. Mają one nietypowe kształty i kolory.

 

Grzejniki łazienkowe w dobrych cenach

Za zwykły, drabinkowy grzejnik do łazienki zapłacimy nie więcej niż 300 zł. Modele wyglądające bardziej efektownie, w szczególności te dekoracyjne, kosztują ponad 500 zł. Design nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę produktu. Trzeba pamiętać, że znaczenie ma też producent, całkowite wymiary i moc cieplna.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?

Przed podłączeniem sprawdź koniecznie wszystkie potrzebne elementy: adaptery do zaworów, zawory oraz zawiesia do przyłączy, a także odpowietrznik i kołki mocujące. Następnie przygotuj potrzebne do montażu narzędzia, tj. ołówek, miarę, klucz nastawny oraz klucz do śrubunków, wiertarkę z udarem i wkrętak.

Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta, które znajdziesz w instrukcji. W zależności od typu grzejnika stosuje się podłączenie dolne lub górne. Pierwszy wariant zakłada podłączenie obu rur  do tzw. króćców w dolnej części grzejnika. Druga opcja wymaga podłączenia rur w górnej części modelu.

 

 

P2: Jak podłączyć drabinkowy grzejnik łazienkowy?

W pierwszej kolejności odcinamy dopływ wody, zakręcając zawory. Po wyjęciu poszczególnych elementów grzejnika z opakowania, wyciągamy zaślepki i w ich miejsce wkręcamy poszczególne elementy. Z jednej strony będzie to odpowietrznik, a z drugiej śrubunki. Nie potrzebujesz do tego specjalnego klucza, w zupełności wystarczą Ci kombinerki. Koniecznie nawiń pakuły lub taśmę, by uszczelnić poszczególne zawory. Następnie przyłóż grzejnik do ściany wraz z zamocowanymi wcześniej uchwytami montażowymi.

Śrubunki przykręcaj bardzo lekko. Obrysuj złączki, a w wyznaczonych punktach wywierć otwory. Następnie wbij kołki, przykręć uchwyty i zetrzyj narysowane wcześniej linie. Grzejnik drabinkowy powinien być zamontowany ze spadkiem, jeśli ma być podłączony do CO.

 

P3: Grzejnik łazienkowy CO czy elektryczny?

W zależności od tego, jak duży metraż musisz ogrzać grzejnikiem łazienkowym oraz od tego, czy masz możliwość podłączenia urządzenia grzewczego do CO, musisz podjąć decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze taki, który spełni Twoje oczekiwania, przy okazji generując minimalne koszty. Nie obawiaj się grzejników elektrycznych, jeśli masz małą łazienkę i preferujesz niezbyt wysokie temperatury.

Poza tym nowoczesne urządzenia generują niewielkie zużycie energii w porównaniu do modeli sprzed kilku lub kilkunastu lat. Z kolei grzejnik podłączany do CO daje Ci możliwość korzystania z wody, która i tak ogrzewa cały dom. Biorąc pod uwagę gabaryty grzejników łazienkowych, nie powinno Ci to przysporzyć wiele większych kosztów opału.

 

P4: Grzejnik łazienkowy – jaka moc?

Pożądana temperatura w łazience wynosi zwykle około 24 st. C. Zapotrzebowanie cieplne wówczas wynosi około 100 – 120 W na m2 lub 130 – 150 W na m2. Możesz wybrać zwiększoną moc, jeśli np. jedna ze ścian w łazience jest ścianą zewnętrzną. Pamiętaj, że parametr mocy jest zależny od źródła zasilania grzejnika, czyli temperatury wody, która przez niego przepływa. Im większa moc grzejnika, tym większą temperaturę wody będziesz mógł uzyskać.

 

 

P5: Jak zdemontować grzejnik łazienkowy?

Jeśli grzejnik jest podłączony do CO, w pierwszej kolejności wyłącz urządzenie grzewcze lub odłącz system od prądu. Następnie zamknij dopływ wody, która zasila grzejnik wodą. Kolejnym krokiem jest obniżenie ciśnienia wody w urządzeniu grzewczym. Dzięki tej czynności poziom wody w podłączonych grzejnikach opadnie. Zamknij zawór termostatu w grzejniku. Jeśli jest on zablokowany, będziesz musiał użyć do tego celu klucza sześciokątnego.

Odpowietrz grzejnik za pomocą specjalnego klucza. Następnie odkręć odpływ za pomocą klucza widełkowego lub specjalnej żabki. Dopływ grzejnika odkręć za pomocą odpowiedniego klucza widełkowego. Ostatnim krokiem jest ostrożne zdjęcie grzejnika.

 

 

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

 

Odpowietrzanie grzejnika jest stosunkowo prostą czynnością. Jeśli jesteśmy posiadaczami nieco starszych modeli, możemy napotkać niewielkie trudności. Podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić, by czynność przeprowadzić szybko i sprawnie.

 

 

Skąd powietrze w instalacji?

Z poprzedniej części poradnika dowiedziałeś się, jaki grzejnik łazienkowy jest polecany. Wybieraj spośród wymienionych przez nas modeli te, które będziesz mógł samodzielnie szybko odpowietrzyć. Dlaczego jest to tak istotna czynność? Ponieważ to właśnie powietrze jako pierwsze znajduje się w naszym grzejniku. W końcu dopiero po zakończeniu montażu została wpuszczona do niego woda.

Jeśli instalacja CO zostanie napełniona nieprawidłowo, powietrze nie zostanie do końca wypchnięte. Może ono następnie przenikać do instalacji grzewczej na zasadzie dyfuzji, jest to zupełnie naturalne zjawisko. Dodatkowo rury wykonane z tworzyw sztucznych nie są do końca szczelne i mogą przepuszczać małe ilości tlenu, dlatego też powinny mieć one barierę antydyfuzyjną.

Niechciane powietrze może się również przedostawać do instalacji nawet przez najmniejsze nieszczelności w połączeniach poszczególnych elementów. Najczęściej zapowietrzają się instalacje otwarte, zasilane kotłem na paliwo stałe. Mają one w najwyższym punkcie kontakt z powietrzem, przez co woda w nich będzie nieco szybciej mieszać się z powietrzem.

 

Co należy zrobić przed odpowietrzeniem grzejnika?

W pierwszej kolejności warto zmniejszyć ciśnienie w instalacji. Wyłączenie pompy zatrzyma obieg wody w instalacji. Jeśli okaże się, że grzejniki są zapowietrzone, powietrze będzie się zbierało w górnej części grzejnika. Stamtąd łatwiej będzie nam je usunąć.

Warto sprawdzić, czy zapowietrzony grzejnik został prawidłowo zawieszony. Powinien on wisieć w taki sposób, by koniec z odpowietrznikiem był umiejscowiony nieco wyżej niż końcówka z zaworem grzejnikowym. Wtedy najwyższy punkt grzejnika, w którym zbierze się powietrze, wypadnie idealnie w pobliżu odpowietrznika.

 

Automatyczne odpowietrzniki

Niektóre grzejniki są wyposażone w automatyczne odpowietrzniki. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie skraca ono cały proces usuwania powietrza z instalacji. Aby sprawdzić, czy odpowietrznik działa prawidłowo, wystarczy nacisnąć tzw. grzybek, znajdujący się pod odkręcaną osłoną. Jeśli jest on sprawny, od razu pojawi się woda.

 

 

Odpowietrzniki ręczne

Za pomocą odpowietrzników ręcznych, usuwamy nadmiar nagromadzonego powietrza za pomocą śrubokręta lub klucza. Ten typ odpowietrznika jest używany miejscowo, ze względu na swoją niską wydajność.

Na początku ustawiamy głowicę termostatyczną grzejnika w pozycji zamkniętej. Pamiętaj, by po odpowietrzaniu ręcznym, ponownie ustawić ją do poprzedniego położenia.

 

Wielostopniowe systemy odpowietrzania

Z pomocą wielostopniowego systemu odpowietrzania, niechciane powietrze jest usuwane osobno z każdego elementu. W najnowocześniejszych instalacjach stosuje się odpowietrzniki miejscowe oraz separatory powietrza.  Wyposaża się w nie źródło ciepła, a także rozdzielacze i sprzęgło hydrauliczne. Montowane są one również w najwyższych punktach instalacji i na grzejnikach. W przypadku ogrzewania podłogowego, warto dodatkowo zamontować je na belkach: zasilającej i powrotnej.

Odpowietrzaj grzejniki w razie konieczności, a obowiązkowo tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments