Grzejnik łazienkowy – Poradnik zakupowy, ranking i test
Grzejnik łazienkowy Instal Projekt Ambra R AMBR-50/100 to model stalowy, który nie podlega działaniu korozji i jednocześnie jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Biała kolorystyka kaloryfera pasuje do wielu pomieszczeń, nie tylko łazienek. Model może służyć nie tylko jako grzejnik wodny, ale też elektryczny czy wodno-elektryczny. Do nowoczesnych wnętrz idealnym wyborem będzie Blyss Boxwood 90×50, kaloryfer w białym kolorze, który jest wykonany z solidnej stali. Produkt jest dostępny w kolorze białym. Można na nim powiesić jednocześnie 3 ręczniki (9 rur podzielonych na 3 segmenty). Jeśli chcesz poznać inne propozycje grzejników łazienkowych, zapraszamy do dalszej lektury naszego przewodnika.
Tabela porównawcza
17 najlepszych grzejników łazienkowych. Opinie w 2024 roku
Jeśli jesteś ciekawy, które kaloryfery cieszą się aktualnie dużą popularnością wśród konsumentów, koniecznie sprawdź nasz ranking grzejników łazienkowych. Znajdziesz w nim opisy ładnie wyglądających modeli, które są dobrze przystosowane do zamontowania w łazience.
Grzejnik łazienkowy elektryczny
- 1. Instal-Projekt Ambra AMBR-50/100 grzejnik łazienkowy
- 2. Purmo Java Grzejnik Łazienkowy JAV1305
- 3. Blyss Grzejnik łazienkowy Boxwood 90×50 cm
- 4. Termal Erebus grzejnik łazienkowy GŁP1600x800RAL9016
- 5. Instal-Projekt Nameless 50/90 C33 grzejnik łazienkowy
- 6. Instal Projekt Afro New grzejnik łazienkowy AFRN18013D50
- 7. Terma Technologie grzejnik ZIGZAG 1070×500
- 8. Grzejnik Terma Domi 1116×400
- 9. Purmo Grzejnik łazienkowy Java 900×400 393W
- 10. Terma VIVO grzejnik łazienkowy
- Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik łazienkowy kupić?
- FAQ
- Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
1. Instal-Projekt Ambra AMBR-50/100 grzejnik łazienkowy
Przedstawiamy grzejnik łazienkowy Instal Projekt Ambra R AMBR-50/100, który nadaje się do montażu w łazience o niezbyt dużym metrażu. Ma on niewielką głębokość, dlatego nie należy się obawiać, że ograniczy wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Kaloryfer został wykonany ze stali, więc jest odporny na działanie wysokich temperatur czy różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To dobry i tani grzejnik łazienkowy, który ma wymiary: wysokość – 103,8 cm, szerokość – 50 cm i głębokość – 11,7 cm. Rozstaw podłączeń jest równy 45 cm.
Opisywany model został pokryty powłoką lakierniczą w białym kolorze. Prezentuje się on elegancko, a w dodatku dobrze komponuje się z łazienkową armaturą. Co więcej, kaloryfer pasuje zarówno do minimalistycznie, jak i nowocześnie urządzonego pomieszczenia. Moc cieplna grzejnika przy parametrach: 75/65/20 st. C mieści się w zakresie od 288 W do 668 W. W komplecie znajdziemy odpowietrznik, a także elementy potrzebne do zamontowania kaloryfera na ścianie.
Z recenzji kupujących wynika, że to solidny grzejnik, który jest też praktyczny. Może on pełnić funkcję kaloryfera elektrycznego, elektryczno-wodnego lub wodnego, zależnie od indywidualnych potrzeb. Można na nim swobodnie suszyć ręczniki kąpielowe czy pranie. Co więcej, instalacja modelu nie jest kłopotliwa.
2. Purmo Java Grzejnik Łazienkowy JAV1305
Purmo Java 1336×500 to model wykonany z dobrego gatunkowo profilu stalowego. Jest on wytrzymały i na długo zachowuje elegancki wygląd. Ten grzejnik łazienkowy może być dodatkową dekoracją pomieszczenia, co wynika z oryginalnego designu. Kaloryfer jest wąski, ma drabinkową budowę i jest dostępny w wielu różnych kolorach, m.in. białym i czarnym.
Ponieważ jest to grzejnik elektryczny, może być użytkowany poza sezonem grzewczym. Model możemy wykorzystać do szybszego wysuszenia prania czy ręczników, a także zwiększenia temperatury w łazience, gdy poczujemy nieprzyjemny chłód. Wymiary grzejnika to: wysokość – 133,6 cm i długość – 50 cm, rozstaw przyłączy to 47 cm. Jego moc jest równa 668 W, przy parametrach: 75/65/20 st. C. Kaloryfer waży 12,3 kg. Maksymalna temperatura wody przepływającej przez grzejnik to 110 st. C, a ciśnienie robocze to 8 barów.
Osoby, które zdecydowały się na instalację modelu Purmo Java 1336×500 w swojej łazience, uważają, że podjęły bardzo dobrą decyzję. Kaloryfer szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, dlatego można uniknąć odczuwania chłodu po wyjściu z wanny czy kabiny prysznicowej. Poza tym grzejnik stylowo się prezentuje i łatwo się go czyści. Dla wielu osób dodatkowa zaletą modelu są lekko wygięte kolektory poziome, które ułatwiają zawieszanie wilgotnych ręczników i ubrań.
Grzejnik łazienkowy Castorama
3. Blyss Grzejnik łazienkowy Boxwood 90×50 cm
Blyss Boxwood 90×50 to kaloryfer w białym kolorze, którego materiałem wykonania jest miękka stal (o małej zawartości węgla). Nie należy się obawiać, że na powierzchni grzejnika szybko pojawią się nieestetyczne ślady użytkowania, takie jak zarysowania czy przetarcia. To solidny model, który pasuje do nowoczesnej łazienki. Jest on zbudowany z 9 rur.
Kaloryfer ma wymiary: wysokość – 90 cm, szerokość – 50 cm i rozstaw przyłączy – 5 cm. Mimo że nie zajmuje on zbyt dużo miejsca na ścianie, szybko ogrzewa pomieszczenie i zapewnia przyjemne uczucie ciepła. W zestawie znajdziemy kilka przydatnych elementów, czyli: odpowietrznik, korki, wspornik oraz części montażowe. Pojemność modelu wynosi 3,9 l, maksymalna temperatura wody to 105 st. C.
Prezentowany grzejnik łazienkowy Castorama zdobył sporo pochlebnych recenzji konsumentów. Spodobał się on wielu osobom, ponieważ dobrze się prezentuje, a w dodatku pasuje do łazienki o niewielkim metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Kaloryfer ma dużą moc i szybko się nagrzewa, dlatego nie musimy zbyt długo czekać na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Montaż modelu nie jest zbyt trudny. Na grzejniku można zawiesić nawet trzy duże ręczniki kąpielowe, to dobra propozycja dla par i mniejszych rodzin.
Grzejnik łazienkowy poziomy
4. Termal Erebus grzejnik łazienkowy GŁP1600x800RAL9016
Osoby, które chcą kupić poziomy grzejnik łazienkowy, powinny bliżej przyjrzeć się produktowi Termal Erebusa GŁ-PB 800×600. Kaloryfer ma drabinkową budowę i można go wykorzystać do szybkiego wysuszenia prania. Model ten jest przystosowany do podłączenia do sieci centralnego ogrzewania. Ma on boczne przyłącza, których rozstaw jest równy 50 cm. Grzejnik jest dostępny w białym kolorze, dlatego jest uniwersalny i pasuje do każdej łazienki, bez względu na wystrój.
Kaloryfer wykonano ze stali. Podwójna ilość profili grzewczych sprawia, że możemy zawiesić na grzejniku więcej wilgotnych ręczników czy ubrań. To praktyczny model, który został zabezpieczony powłoką lakierniczą, odporną na zarysowania i odpryskiwanie. Nie jest on również podatny na korozję, dlatego dobrze się prezentuje przez długi czas. Wymiary produktu to: wysokość – 60 cm i szerokość – 80 cm, odległość od ściany po montażu wynosi 13 cm.
Grzejnik marki Termal jest uznawany za użyteczny model, który pasuje nie tylko do łazienki, ale też innych pomieszczeń. Ze względu na poziomą budowę, model można zamontować pod oknem, np. w korytarzu. Większość osób uważa, że kaloryfer ma odpowiednio dużą moc (653 W przy parametrach: 75/65/20 st. C) i nie trzeba zbyt długo czekać, aby temperatura w łazience zwiększyła się do optymalnej wartości, czyli ok. 25 st. C.
Grzejnik łazienkowy drabinkowy
5. Instal-Projekt Nameless 50/90 C33 grzejnik łazienkowy
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć grzejnika Instal-Projekt Nameless 90/50, który jest dostępny w czarnym kolorze. Ma on lekko chropowatą powierzchnię, co zapobiega przypadkowemu zsunięciu się zawieszonych ręczników. To kaloryfer o wymiarach: wysokość – 93 cm, szerokość 50 cm i głębokość – od 9,4 cm do 10,4 cm. Rozstaw przyłączy wynosi 5 cm. Przy parametrach: 75/65/20 st. C moc modelu jest równa 366 W.
Przedstawiony drabinkowy grzejnik łazienkowy z pewnością będzie pełnił funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. Pasuje on do nowocześnie, jak i minimalistycznie urządzonego wnętrza. Model jest przystosowany do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, jak również do samodzielnego ogrzewania łazienki po zamontowaniu grzałki elektrycznej. Co ciekawe, możemy zainstalować go na ścianie z kolektorem po prawej lub lewej stronie, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Sprawdziliśmy opinie o grzejnikach łazienkowych Instal-Projekt, co pozwoliło nam się przekonać, że produkty wspomnianej marki są uznawane za solidne. Opisany wyżej model jest chwalony przez kupujących nie tylko za wytrzymałość, ale i oryginalny wygląd. Jego dodatkowym atutem jest to, że pasuje do mniejszego, jak i większego pomieszczenia. Odpowiednie rozmieszczenie profili poprawia obieg ciepła w łazience i zwiększa efektywność działania kaloryfera.
Grzejnik łazienkowy Instal-Projekt
6. Instal Projekt Afro New grzejnik łazienkowy AFRN18013D50
Produkt Instal-Projekt Afro New 1800×280 to nasza propozycja dla osób marzących o wytrzymałym, ale i ładnie wyglądającym grzejniku. To model dekoracyjny o mocy 923 W (przy parametrach: 75/65/20 st. C), który został wykonany z dobrej gatunkowo stali. Jest on odporny na takie uszkodzenia jak przetarcia, zarysowania i drobne odkształcenia. Wyróżniony przez nas grzejnik łazienkowy Instal-Projekt pokryto powłoką lakierniczą, która nie odpryskuje i skutecznie zabezpiecza przed korozją.
Wysokość grzejnika wynosi 180 cm, a jego szerokość jest równa 28,6 cm. To wąski kaloryfer, jednak ma tak dużą moc, że szybko ogrzewa łazienkę i umożliwia wysuszenie wilgotnego prania. Do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych, a więc nie tylko białą, ale i m.in. czarną, czerwoną oraz zieloną. To daje nam możliwość dopasowania kaloryfera do reszty elementów wyposażenia wnętrza, takich jak meble, obudowa wanny itp.
Jak przekonują konsumenci, to dobry grzejnik łazienkowy, który znajduje zastosowanie też w innych pomieszczeniach w domu, takich jak salon, sypialnia czy korytarz. Kaloryfer jest oryginalną dekoracją, na którą będą zwracać uwagę zaproszeni goście. Standardowo model jest wyposażony w dolne podłączenie umieszczone na środku, ale można też zamówić grzejnik z przyłączem znajdującym się po lewej lub prawej stronie.
Grzejnik łazienkowy dekoracyjny
7. Terma Technologie grzejnik ZIGZAG 1070×500
Fantazyjny kształt to cecha wyróżniająca kaloryfer Terma Zigzag 1070×500. Ten dekoracyjny grzejnik łazienkowy wykonano ze stali i pomalowano proszkowo. Sami możemy zdecydować o tym, w jakim kolorze będzie zakupiony model. Do wyboru jest wiele ciekawych odcieni, w tym: lawendowy, pastelowy niebieski, złoty, żółty, czerwony i różowy. Z tego względu nie musimy się obawiać, że kaloryfer nie stworzy z innymi łazienkowymi akcesoriami i meblami spójnej całości.
Do grzejnika można podłączyć grzałkę elektryczną, co pozwala nam na ogrzewanie pomieszczenia także poza sezonem grzewczym. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób wrażliwych na zimno. Moc modelu przy parametrach: 75/65/20 st. C jest równa 418 W, a przy parametrach: 55/45/20 st. C – 320 W. Kaloryfer ma wymiary: wysokość – 107 cm i szerokość – 50 cm, rozstaw podłączeń wynosi 5 cm. Grzejnik prezentuje się oryginalnie, gdyż poziome rurki są rozmieszczone pod skosem. Ponieważ nie są one zbyt blisko siebie, możemy z łatwością zetrzeć z nich kurz.
Kaloryfer jest chwalony za dostępność wielu różnych, nietypowych wersji kolorystycznych, a także za kompaktowe wymiary. Pasuje on do mniejszej łazienki. Grzejnik można zawiesić przy wannie czy kabinie prysznicowej, bez obaw, że będzie przeszkadzać. W komplecie znajdziemy elementy potrzebne do zamontowania kaloryfera, jak również odpowietrznik.
Grzejnik łazienkowy chrom
8. Grzejnik Terma Domi 1116×400
Przeprowadziliśmy test grzejników łazienkowych, który wykazał, że dużą popularnością cieszą się obecnie modele pokryte warstwą chromu. Do rankingu wytypowaliśmy kaloryfer Terma Domi 1116×400, który efektownie połyskuje. Dobrze komponuje się on z baterią prysznicową i pozostałymi elementami armatury w łazience. Wymiary produktu to: wysokość – 111,6 cm oraz szerokość – 40 cm. Rozstaw podłączeń wynosi 37 cm. Przy parametrach: 75/65/20 st. C moc modelu to 289 W.
Grzejnik jest przystosowany do podłączenia do instalacji c.o., istnieje też możliwość rozbudowania go i zamontowania grzałki elektrycznej (sugerowana moc to 300 W). W zestawie razem z kaloryferem dostajemy: odpowietrznik, 4-otworowy korek i elementy montażowe. Poziome profile są lekko wygięte w łuk, co ułatwia zawieszanie na nich ręczników. Opisywany grzejnik łazienkowy w odcieniu chrom waży 6,8 kg, jego pojemność to 3,3 dm3.
Posiadacze kaloryfera uważają, że jest to dodatkowa ozdoba wnętrza (mimo stosunkowo prostego designu). Model marki Terma jest łatwy do utrzymania w czystości, a podczas ścierania kurzu nie musimy się obawiać, że przypadkowo go zarysujemy. Grzejnik nie jest podatny na uszkodzenia i korozję, w dodatku na długo zachowuje połysk. Do jego produkcji wykorzystano solidną stal.
Grzejnik łazienkowy czarny
9. Purmo Grzejnik łazienkowy Java 900×400 393W
Chcielibyśmy zaprezentować efektowny, czarny grzejnik łazienkowy, który ma lekko wygięte kolektory poziome, przypominające nieco uchyloną żaluzję. Zastosowanie takiego rozwiązania znacząco ułatwia zawieszanie mokrych ręczników. Do kaloryfera można podłączyć grzałkę elektryczną, aby móc ogrzewać łazienkę przez cały rok, a nie tylko w okresie jesienno-zimowym. To stalowy model o wymiarach: wysokość – 91,2 cm oraz długość – 40 cm. Rozstaw przyłączy wynosi 37 cm.
Moc kaloryfera, przy parametrach: 75/65/20 st. C, to 393 W. Jego montaż nie powinien być zbyt trudny, w komplecie znajdziemy potrzebne do tego elementy. Poza tym grzejnik jest lekki (waży 7,3 kg). Model jest na tyle duży, że z pewnością pomieści ręczniki wszystkich domowników. To dobry wybór nie tylko dla mniejszych, ale i większych rodzin. Ze względu na kolor i konstrukcję, kaloryfer jest dodatkową dekoracją łazienki.
Do zalet grzejnika należy zaliczyć: elegancki design, odpowiedni rozstaw kolektorów oraz dużą moc. Za sprawą kaloryfera temperatura w łazience szybko się podnosi i nie czujemy chłodu, zwłaszcza tuż po kąpieli. Kupujący uważają, że model jest nie tylko ładny, ale też wytrzymały. Stal, z której go wykonano, nie jest podatna na korozję, a pokrywająca kolektory farba nie odpryskuje.
Grzejnik łazienkowy 30 cm
10. Terma VIVO grzejnik łazienkowy
W małej łazience może sprawdzić się model Terma Vivo 1150X300. To grzejnik łazienkowy o szerokości 30 cm, którego wysokość wynosi 115 cm, a rozstaw przyłączeń to 27 cm. Materiałem wykonania kaloryfera jest malowana proszkowo stal. Istotne jest to, że sami możemy wybrać, w jakim kolorze będzie grzejnik. Dostępne opcje to m.in. biel, czerń, czerwień, róż i fiolet.
Co prawda kaloryfer nie jest zbyt szeroki, ale ma odpowiednią długość i można na nim zawiesić kilka dużych ręczników. Domownicy nie powinni też narzekać, że nie mogą szybko wysuszyć wypranych ubrań. Do modelu dołączono zestaw mocowań i odpowietrznik. Grzejnik jest dostępny w wersji wodnej, elektrycznej z wbudowaną grzałką, jak również wodno-elektrycznej. Kaloryfer nadaje się do montażu w łazience, toalecie, a nawet przedpokoju. Wygląda on elegancko i szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Pojemność prezentowanego modelu wynosi 2,45 l, a jego moc przy parametrach: 75/65/20 st. C to 300 W.
Na temat grzejnika Terma Vivo 1150X300 znaleźliśmy wiele pozytywnych recenzji. Według kupujących jest to jeden z lepszych kaloryferów do pomieszczeń o niewielkim metrażu, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca na ścianie, a jednocześnie pomieści ręczniki wszystkich członków rodziny. Co więcej, z grzejnika można bez trudu zetrzeć kurz, nie stanowi to żadnego problemu.
Grzejnik łazienkowy Purmo
11. Purmo Santorini grzejnik łazienkowy SAN0704
Wykonany ze stali model Purmo Santorini 714×400 można podłączyć do instalacji c.o. lub zamontować przy nim grzałkę elektryczną, aby móc ogrzać łazienkę zawsze, kiedy pojawi się taka potrzeba. Kaloryfer jest dostępny w różnych kolorach, takich jak biały, czerwony, pomarańczowy, niebieski, fioletowy, czarny, zielony i szary. Możemy go dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrza. Wymiary grzejnika to: wysokość – 71 cm i szerokość – 40 cm, a rozstaw podłączeń wynosi 36 cm (są umieszczone na dole).
Kaloryfer ma budowę drabinkową, dlatego możemy na nim wygodnie zawieszać ręczniki. Moc grzewcza modelu to 300 W (dla parametrów 75/65/20 st. C). Grzejnik estetycznie się prezentuje, co wynika m.in. z zastosowania specjalnej techniki spawania. Kolektory zostały ze sobą połączone od środka i nie wykorzystywano przy tym metody lutowania, dlatego spawy są niewidoczne. W zestawie otrzymujemy wieszaki umożliwiające regulację odległości między kaloryferem a ścianą (do 2,2 cm).
Jak przekonuje większość posiadaczy produktu, to godny uwagi grzejnik łazienkowy Purmo o klasycznym designie. Pasuje on niemal do każdej łazienki, co czyni go uniwersalnym. Kaloryfer efektywnie działa, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Pokrywająca go farba nie odpryskuje na skutek kontaktu z wilgocią, nie trzeba się też obawiać o pojawienie się korozji.
12. Instal Projekt Nameless
Instal Projekt Nameless to modne wzornictwo i bardzo dobre wykonanie. Ten najlepszy grzejnik łazienkowy pięknie wkomponuje się w Twoje wnętrza. Ze względu na nowoczesną konstrukcję i kolorystykę, bardzo dobrze prezentuje się przede wszystkim w ciemnej łazience.
Stanowi nie tylko funkcjonalne rozwiązanie w pomieszczeniu, ale również bardzo atrakcyjny element dekoracyjny. Grzejnik można montować z kolektorem po lewej lub prawej stronie. Dzięki funkcjonalnej budowie, można na nim z łatwością powiesić ręczniki i ubrania.
Model ten może współpracować z grzałką elektryczną. Wymiary grzejnika to: szerokość – 50 cm, wysokość – 90 cm i głębokość – 9,4-10,4 cm. Produkt ten ze względu na ciekawy wygląd zyskał uznanie nie tylko konsumentów, ale również dekoratorów wnętrz.
Ponadto osoby, które wybrały go do swojej łazienki, potwierdzają, że jest to wysokiej jakości produkt, odporny na działanie wody. Jednocześnie pięknie się prezentuje. Poza tym ma łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnię, a ze względu na spore wymiary zapewnia odpowiednią ilość ciepła wewnątrz pomieszczenia.
Instal Projekt Nameless to grzejnik o wymiarach 90 cm x 50 cm. Jest to model z dolnym typem przyłącza. Moc urządzenia wynosi 366 W. Istnieje możliwość podłączenia do niego grzałki elektrycznej.
Zalety
Odpowiednia konstrukcja: W tym modelu zadbano o to, aby był on funkcjonalny. Konstrukcja została dobrze przemyślana, dzięki czemu możemy wieszać na grzejniku mokre ręczniki czy ubrania.
Łatwy montaż: Jak wynika z opinii konsumentów montaż urządzenia nie jest zbyt trudny. Do zestawu dołączona jest czytelna instrukcja obsługi, która znacznie ułatwia ten proces.
Ciekawy design: Produkt ten został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych wnętrzach. Nadaje on pomieszczeniu niepowtarzalny charakter i poza podstawową funkcją pełni także rolę ozdoby.
Funkcjonalność: Użytkownik ma możliwość podłączenia do tego modelu grzałki elektrycznej, co jest sporym udogodnieniem. To wpływa pozytywnie na funkcjonalność sprzętu.
Wysoka jakość: Produkt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Dzięki temu prezentuje się atrakcyjnie przez długi czas.
Wady
Kolor: Część konsumentów uważa, że w ofercie producenta powinny znaleźć się także modele w bardziej wyszukanych kolorach, które mogłyby ożywić pomieszczenie. Obecnie można kupić jedynie biały lub czarny grzejnik.
13. Instal Projekt Retto
Instal Projekt Retto to dobry i tani grzejnik łazienkowy drabinkowy, biały. Wymiary produktu to: szerokość – 540 mm, wysokość – 708 mm, głębokość 70-80 mm, rozstaw – 465 mm. Moc urządzenia wynosi 361 W. Grzejnik ma ukryty z tyłu odpowietrznik i jest przygotowany pod podłączenie dolne.
Jest to bardzo modny model, polecany przez pisma wnętrzarskie i projektantów wnętrz. Instal Projekt Retto ma rozstaw szczebelków pozwalający na swobodne rozwieszanie ręczników, czy bielizny. Jak zauważają konsumenci, jest to dobry, solidny model, który świetnie prezentuje się zarówno w połączeniu z owalną, jak i kwadratową armaturą i meblami w różnej kolorystyce. Materiał, z której został wykonany jest wysoce odporny na uszkodzenia.
Ponadto jest odporny na działanie wody, co w łazience jest szczególnie istotne. Nie rdzewieje i przez długie lata pięknie wygląda. Ponieważ nie odstaje od ściany na dużą odległość, zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i jest odpowiedni nawet do mniejszej łazienki. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości.
Bardzo dobry grzejnik łazienkowy do 500 zł to Instal Projekt Retto. Moc urządzenia jest równa 361 W. Dokładne wymiary produktu to: szerokość – 54 cm, wysokość – 70 cm i głębokość – ok. 8 cm.
Zalety
Kilka kolorów do wyboru: Produkt dostępny jest w kilku kolorach do wyboru: białym, szarym i różowym. Dzięki temu możemy łatwiej dostosować sprzęt do wystroju naszej łazienki.
Rozstaw żeber: Grzejnik został tak skonstruowany, aby można było na nim wieszać mokre ręczniki. To stanowi duże ułatwienie, szczególnie zimą, kiedy zależy nam na tym, aby tkanina szybko wyschła.
Odpowietrznik: Prezentowany model wyposażony jest w praktyczny odpowietrznik znajdujący się z tyłu urządzenia. Jego użytkowanie jest bardzo proste, a dodatkowo element ten jest niemal niewidoczny.
Cena: Jest to jeden z najtańszych grzejników prezentowanych w tym zestawieniu. W rezultacie na jego zakup może sobie pozwolić wielu konsumentów. Jak zapewniają użytkownicy, stosunek ceny do jakości wykonania jest bardzo atrakcyjny.
Wady
Pielęgnacja: Część osób zauważyło, że pielęgnacja produktu jest stosunkowo trudna. Żebra umieszczone są blisko siebie, co nie ułatwia czyszczenia.
14. Terma Dexter
Grzejnik łazienkowy Terma Dexter to solidny model, który pięknie prezentuje się we wnętrzach każdej łazienki. Produkt jest lekki, nie przytłacza wnętrz, świetnie się z nimi komponuje i stanowi ciekawy element dekoracyjny. Ma kolektory pionowe o przekroju trapezu, które zostały wyprofilowane poziomo i wygięte w lekki łuk.
Można na nich powiesić mokre ręczniki lub bieliznę. Grzejnik ma 4 otwory w wersji chromowanej, 3 w pozostałych kolorach. W zestawie znajduje się odpowietrznik, korek, specjalne konsole mocujące i kołki rozporowe.
Ciśnienie robocze produktu to 0,8 MPa. Maksymalna temperatura pracy to 95°C. Urządzenie posiada deklarację zgodności z normą PN-EN 442 i atest higieniczny. Jest więc w pełni bezpieczną propozycją do naszej łazienki. Jak zauważają konsumenci dobrze się prezentuje, zwłaszcza w nowoczesnej łazience.
Poza tym materiał jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym wody. Jest też bardzo łatwy w utrzymaniu czystości – nawilżona ściereczka wystarczy, aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń.
Terma Dexter to grzejnik łazienkowy o wymiarach 122 cm x 50 cm. Produkt sprzedawany jest w komplecie z kołkami rozporowymi. Urządzenie jest zgodne z normą PN-EN 442.
Zalety
Prosty design: Konsumenci chwalą prosty design urządzenia. To właśnie dzięki niemu model ten będzie odpowiedni do każdej łazienki – zarówno tej urządzonej w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.
Łatwy montaż: Zgodnie z opiniami użytkowników instalacja grzejnika nie zajmuje dużo czasu i jest łatwa.
Wyposażenie: W zestawie otrzymujemy odpowietrznik, korek (w wersji 4-otworowej), konsole mocujące na stałe połączone z grzejnikiem i kołki rozporowe. Nie jesteśmy więc narażeni na dodatkowe koszty.
Potwierdzona jakość: Produkt jest zgodny z normą PN-EN 442 i ma Atest Higieniczny, co gwarantuje, że użytkowanie produktu jest w pełni bezpieczne, a samo urządzenie wykazuje dużą odporność na uszkodzenia.
Wady
Wydajność: Niektóre osoby zauważyły, że grzejnik mógłby być nieco bardziej wydajny. Może okazać się niewystarczający do bardzo dużych łazienek.
15. Zeta Verona
Zeta Verona to piękny grzejnik o zaskakującym designie, który może pełnić funkcję dekoracyjną wnętrza. Poza tym jest bardzo funkcjonalny – można na nim powiesić ubrania lub ręczniki. Maksymalne ciśnienie robocze urządzenia to 8 bar, a maksymalna temperatura pracy 95 st. C.
Jest to model chromowany zapewniający do 30% więcej mocy cieplnej niż zwykłe grzejniki. Dostępny jest w 2 wysokościach, co pozwoli Ci na wybranie odpowiedniego modelu, dostosowanego do wymiarów łazienki, czy wolnego miejsca.
Jest to propozycja, która idealnie pasuje do nowocześnie urządzonej łazienki. Materiał, z jakiego wykonano grzejnik Zeta Verona jest odporny na działanie wody i łatwy w utrzymaniu czystości. Idealnie sprawdzi się również w innych pomieszczeniach – na przykład w przedpokoju lub pralni.
Jedyną wadą tego produktu może być stosunkowo wysoka cena, warto jednak zauważyć, że jest to wysokiej jakości produkt, który będzie nam służył przez długie lata. Potwierdzają to także pozytywne oceny konsumentów, którzy wybrali ten sprzęt do swojej łazienki. Uważają go za atrakcyjny i bardzo solidny.
Zeta Verona to łazienkowy grzejnik elektryczny o mocy 248 W. Wymiary modelu to 120 cm x 50 cm. Produkt ma stalowy kolor.
Zalety
Ciekawy design: Wśród atutów modelu wyróżnia się jego atrakcyjny design. Produkt ma oryginalną konstrukcję, dzięki temu świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Wielu użytkowników wybiera go także jako dopełnienie łazienki w stylu klasycznym.
Wydajność: Urządzenie to jest niezwykle wydajne i zapewnia ciepło nawet w dużym pomieszczeniu. Nie musimy obawiać się, że sprzęt okaże się mało skuteczny, a tym samym w mroźne wieczory będzie nam zimno tuż po wyjściu z kąpieli.
Solidne wykonanie: Wiele osób podkreśla, że prezentowany grzejnik został solidnie wykonany. Do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo tworzywa, które gwarantują wytrzymałość.
Wady
Cena: Produkt kosztuje ponad 2000 zł, dlatego też niektórzy konsumenci nie mogą sobie pozwolić na jego zakup.
16. Instal Project Brugman P21S
Stalowy grzejniki płytowy z osłonami Instal Project Brugman P21S to niezastąpiony produkt do każdej łazienki. Jest też odpowiedni do pokoju, kuchni, przedpokoju i wielu innych pomieszczeń. Ma płaski front, dlatego wygląda nowocześnie i elegancko. Jest także łatwy w utrzymaniu czystości.
Poza tym produkt ten jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, zalania wodą, czy wpływ czynników zewnętrznych. Nie rdzewieje i zawsze pięknie się prezentuje. Ma możliwość podłączenia od dołu i z boku, z prawej lub lewej strony. Wymiary produktu to: wysokość – 300 mm, szerokość – 1000 mm, głębokość – 74,5 mm.
Ze względu na budowę najlepiej nadaje się do montażu przypodłogowego. Opinie o grzejnikach łazienkowych tego producenta są niezwykle pochlebne. Przede wszystkim ze względu na zastosowane w produkcji materiały – są one bardzo solidne. Dzięki nim urządzenia te służą nam przez długie lata.
Poza tym mają łatwe w obsłudze pokrętło regulujące temperaturę, co jest bardzo przydatne przy dużych zmianach temperatur oraz częstych wyjazdach.
Instal Projekt Brugman P21S to grzejnik łazienkowy o wymiarach 30 cm x 100 cm. Obudowa modelu ma kolor biały. Urządzenie można podłączyć z dołu lub z boku.
Zalety
Szerokie zastosowanie: Jest to grzejnik, który będzie odpowiedni nie tylko do łazienek, ale sprawdzi się także w pokojach dziennych czy sypialniach.
Płaska płyta: Wiele osób pozytywnie wypowiada się na temat konstrukcji grzejnika. Nie posiada on klasycznych żeber, ale płaską płytę z przodu. Dzięki temu wygląda niezwykle elegancko.
Montaż: Użytkownik ma możliwość podłączenia urządzenia z lewej lub prawej strony, zależnie od potrzeb.
Wady
Konstrukcja: Z uwagi na to, że grzejnik jest stosunkowo krótki zawieszenie na nim mokrego ręcznika nie jest możliwe. Dla części osób jest to znaczący minus.
Pokrętło: Niektórzy twierdzą, że znajdujące się z boku pokrętło do ustawiania temperatury nie jest zrobione z najlepszych materiałów.
17. Termal EOS GŁ-E1
Nasza ostatnia propozycja to oryginalny grzejnik łazienkowy wykonany ze stali – model Termal EOS GŁ-E1. Jeden kolektor pionowy ma wymiary 30 cm x 30 cm, a profile poziome mają rurkę o średnicy 20 cm. Może być podłączony do sieć centralnego ogrzewania lub do grzałki elektrycznej.
Ma cztery przyłącza o średnicy 0,5 cala i rozstawie 140 mm. Odległość od ściany wynosi 160 mm. Spory rozstaw kolektorów pozwala nam na swobodne wywieszenie mokrych ręczników. Warto też zauważyć, że ze względu na spore wymiary stanowi idealną propozycję do większych łazienek.
Produkt został wykonany z wysokiej jakości stali, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Ponadto model ten jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci. Poza tym konsumenci docenili jego atrakcyjny design, który pasuje do różnych wnętrz.
Jego maksymalna moc grzewcza wynosi 308 W. Natomiast w przeliczeniu na metr daje to 80 W – 100 W. Dlatego też jest wystarczający do dużych i średnich łazienek. Stanowi także ciekawy element dekoracyjny.
Termal EOS GŁ-E1 to grzejnik łazienkowy, którego wymiary to 40 cm x 60 cm. Istnieje możliwość zakupu produktu także w innym rozmiarach. Jest to model w kolorze białym.
Zalety
Klasyczny wygląd: Urządzenie ma biały kolor i klasyczny wygląd, więc z pewnością spodoba się wielu konsumentom.
Wydajność: Produkt jest niezwykle wydajny. Jego moc wynosi ponad 300 W, dlatego skutecznie ogrzewa nawet stosunkowo dużą powierzchnię.
Wady
Dopłata: Jeśli chcemy kupić grzejnik w innym kolorze aniżeli biały, musimy dopłacić.
Montaż: Niektórzy konsumenci zauważyli, że instalacja produktu może okazać się problematyczna. Sprawy nie ułatwia mało czytelna instrukcja obsługi.
Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik łazienkowy kupić?
Urządzając łazienkę, nie możemy zapomnieć o zostawieniu wolnej przestrzeni na montaż grzejnika. Bez niego w pomieszczeniu będzie nieprzyjemnie zimno, w dodatku stracimy możliwość szybkiego wysuszenia ręczników kąpielowych. Osoby, które zastanawiają się, jaki grzejnik łazienkowy wybrać, powinny zapoznać się z poniższym poradnikiem. Doradzamy w nim, co trzeba sprawdzić, robiąc zakupy.
Budowa
W większości łazienek montowane są grzejniki drabinkowe. Są one zbudowane z ułożonych poziomo rurek, które łączą pionowo ustawione kolektory. Taka konstrukcja umożliwia nam zawieszanie na kaloryferze wilgotnych ręczników, bielizny czy ubrań. To praktyczne modele, które dobrze prezentują się na ścianie. Jednak jeśli rurki znajdują się za blisko siebie, problemem może być ścieranie z nich kurzu. W łazience można też zainstalować grzejnik panelowy, który ze względu na stosunkowo małą powierzchnię wymiany ciepła, długo je utrzymuje.
Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu, jednak nie każdemu z nas może przypaść do gustu prosty design. Alternatywą dla drabinkowych i panelowych kaloryferów są grzejniki poziome, także zbudowane z rurek (cienkich lub grubych). Wymuszają one bardziej intensywną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a to pozytywnie wpływa na efektywność ogrzewania.
Wymiary
Wysokość i szerokość odgrywają ważną rolę podczas poszukiwań właściwego kaloryfera. Jeżeli zaplanowaliśmy już miejsce instalacji grzejnika, powinniśmy dokładnie zmierzyć wolną przestrzeń i na tej podstawie dobrać pasujący model. Zakup zbyt małego albo za dużego kaloryfera może utrudniać urządzenie łazienki według wcześniej uzgodnionego planu.
Materiał – jaki jest najlepszy grzejnik łazienkowy?
To, z czego jest wykonany kaloryfer, decyduje o jego efektywności pracy. Za łatwiejsze w instalacji uznaje się modele stalowe, dostępne w wielu rozmiarach, kolorach oraz kształtach. Wykazują one odporność na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Jednak jeżeli do instalacji grzewczej przedostaje się tlen, stalowe rury mogą pokryć się rdzą. Do łazienek polecane są także grzejniki z aluminium i miedzi. Kaloryfery aluminiowe są lekkie, odporne na korozję i dobrze przewodzą ciepło. Ich wadą jest większa podatność na uszkodzenia, co może przyczynić się do utraty szczelności.
Grzejniki wykonane z miedzi nie cieszą się zbyt dużą popularnością, swoim wyglądem przypominają modele stalowe. Szybko reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu i znajdują zastosowanie w instalacjach niskotemperaturowych.
Sposób zasilania w ciepło
Kaloryfery łazienkowe różnią się nie tylko budową czy materiałem wykonania, ale też sposobem zasilania w ciepło. Producenci oferują nam głównie grzejniki wodne, przeznaczone do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, a także elektryczne, wyposażone w grzałkę. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup modeli wodno-elektrycznych.
W czasie trwania sezonu grzewczego są one zasilane ciepłem z instalacji centralnego ogrzewania, natomiast przez pozostałą część roku grzałką elektryczną. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w łazience może być przyjemnie ciepło także wiosną i latem, kiedy ogrzewanie domu jest już wyłączone. Kaloryfer wodno-elektryczny może pełnić funkcję całorocznej suszarki na pranie i mokre ręczniki.
Moc cieplna
Standardowo moc cieplna grzejników przeznaczonych do montażu w łazience jest niższa niż tych przystosowanych do instalacji w innych pomieszczeniach w domu. Aby wybrać kaloryfer o odpowiedniej mocy, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii: temperaturę zasilania oraz powrotu wody w instalacji c.o., wymaganą temperaturę we wnętrzu i zapotrzebowanie na ciepło. Zwykle producenci podają moc dla określonych parametrów, przykładowo: 55/45/20 st. C. Pierwsza wartość to temperatura zasilania, druga powrotu wody, a trzecia pomieszczenia.
Łatwy montaż
Wpływ na łatwość montażu kaloryfera ma m.in. waga. Przeważnie modele łazienkowe ważą nie więcej niż 15 kg, choć to zależy od ich wymiarów oraz materiału wykonania. W przypadku ciężkiego grzejnika do pomocy w instalacji warto zaangażować innego domownika. Najczęściej do zawieszenia kaloryfera na ścianie potrzebujemy dwóch uchwytów, które powinny być dołączone do zestawu. Pionowe przewody grzejników zazwyczaj są zakończone czterema króćcami.
Dwa z nich służą do połączenia z instalacją centralnego ogrzewania, trzeci do zamontowania odpowietrznika, a na czwarty należy założyć zaślepkę. Nie powinniśmy podłączać przewodu zasilającego i powrotnego do tego samego kolektora, inaczej efektywność kaloryfera może okazać się niezadowalająca.
Wygląd
Nierzadko grzejnik jest traktowany jako dodatkowa dekoracja łazienki, dlatego do wyboru jest wiele różnych modeli, nie tylko w białym i czarnym kolorze, ale też w czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, różowym itp. Kaloryfer może być pokryty warstwą chromu lub lakieru, powłoka niektórych jest satynowana lub metalizowana. Najlepszy grzejnik łazienkowy wygląda elegancko, a jednocześnie pasuje do innych elementów wyposażenia wnętrza i tworzy z nimi spójną całość.
Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby kaloryfer dobrze się prezentował, odpowiedniego modelu należy szukać wśród grzejników dekoracyjnych. Mają one nietypowe kształty i kolory.
Grzejniki łazienkowe w dobrych cenach
Za zwykły, drabinkowy grzejnik do łazienki zapłacimy nie więcej niż 300 zł. Modele wyglądające bardziej efektownie, w szczególności te dekoracyjne, kosztują ponad 500 zł. Design nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę produktu. Trzeba pamiętać, że znaczenie ma też producent, całkowite wymiary i moc cieplna.
FAQ
P1: Jak podłączyć grzejnik łazienkowy?
Przed podłączeniem sprawdź koniecznie wszystkie potrzebne elementy: adaptery do zaworów, zawory oraz zawiesia do przyłączy, a także odpowietrznik i kołki mocujące. Następnie przygotuj potrzebne do montażu narzędzia, tj. ołówek, miarę, klucz nastawny oraz klucz do śrubunków, wiertarkę z udarem i wkrętak.
Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta, które znajdziesz w instrukcji. W zależności od typu grzejnika stosuje się podłączenie dolne lub górne. Pierwszy wariant zakłada podłączenie obu rur do tzw. króćców w dolnej części grzejnika. Druga opcja wymaga podłączenia rur w górnej części modelu.
P2: Jak podłączyć drabinkowy grzejnik łazienkowy?
W pierwszej kolejności odcinamy dopływ wody, zakręcając zawory. Po wyjęciu poszczególnych elementów grzejnika z opakowania, wyciągamy zaślepki i w ich miejsce wkręcamy poszczególne elementy. Z jednej strony będzie to odpowietrznik, a z drugiej śrubunki. Nie potrzebujesz do tego specjalnego klucza, w zupełności wystarczą Ci kombinerki. Koniecznie nawiń pakuły lub taśmę, by uszczelnić poszczególne zawory. Następnie przyłóż grzejnik do ściany wraz z zamocowanymi wcześniej uchwytami montażowymi.
Śrubunki przykręcaj bardzo lekko. Obrysuj złączki, a w wyznaczonych punktach wywierć otwory. Następnie wbij kołki, przykręć uchwyty i zetrzyj narysowane wcześniej linie. Grzejnik drabinkowy powinien być zamontowany ze spadkiem, jeśli ma być podłączony do CO.
P3: Grzejnik łazienkowy CO czy elektryczny?
W zależności od tego, jak duży metraż musisz ogrzać grzejnikiem łazienkowym oraz od tego, czy masz możliwość podłączenia urządzenia grzewczego do CO, musisz podjąć decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze taki, który spełni Twoje oczekiwania, przy okazji generując minimalne koszty. Nie obawiaj się grzejników elektrycznych, jeśli masz małą łazienkę i preferujesz niezbyt wysokie temperatury.
Poza tym nowoczesne urządzenia generują niewielkie zużycie energii w porównaniu do modeli sprzed kilku lub kilkunastu lat. Z kolei grzejnik podłączany do CO daje Ci możliwość korzystania z wody, która i tak ogrzewa cały dom. Biorąc pod uwagę gabaryty grzejników łazienkowych, nie powinno Ci to przysporzyć wiele większych kosztów opału.
P4: Grzejnik łazienkowy – jaka moc?
Pożądana temperatura w łazience wynosi zwykle około 24 st. C. Zapotrzebowanie cieplne wówczas wynosi około 100 – 120 W na m2 lub 130 – 150 W na m2. Możesz wybrać zwiększoną moc, jeśli np. jedna ze ścian w łazience jest ścianą zewnętrzną. Pamiętaj, że parametr mocy jest zależny od źródła zasilania grzejnika, czyli temperatury wody, która przez niego przepływa. Im większa moc grzejnika, tym większą temperaturę wody będziesz mógł uzyskać.
P5: Jak zdemontować grzejnik łazienkowy?
Jeśli grzejnik jest podłączony do CO, w pierwszej kolejności wyłącz urządzenie grzewcze lub odłącz system od prądu. Następnie zamknij dopływ wody, która zasila grzejnik wodą. Kolejnym krokiem jest obniżenie ciśnienia wody w urządzeniu grzewczym. Dzięki tej czynności poziom wody w podłączonych grzejnikach opadnie. Zamknij zawór termostatu w grzejniku. Jeśli jest on zablokowany, będziesz musiał użyć do tego celu klucza sześciokątnego.
Odpowietrz grzejnik za pomocą specjalnego klucza. Następnie odkręć odpływ za pomocą klucza widełkowego lub specjalnej żabki. Dopływ grzejnika odkręć za pomocą odpowiedniego klucza widełkowego. Ostatnim krokiem jest ostrożne zdjęcie grzejnika.
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Odpowietrzanie grzejnika jest stosunkowo prostą czynnością. Jeśli jesteśmy posiadaczami nieco starszych modeli, możemy napotkać niewielkie trudności. Podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić, by czynność przeprowadzić szybko i sprawnie.
Skąd powietrze w instalacji?
Z poprzedniej części poradnika dowiedziałeś się, jaki grzejnik łazienkowy jest polecany. Wybieraj spośród wymienionych przez nas modeli te, które będziesz mógł samodzielnie szybko odpowietrzyć. Dlaczego jest to tak istotna czynność? Ponieważ to właśnie powietrze jako pierwsze znajduje się w naszym grzejniku. W końcu dopiero po zakończeniu montażu została wpuszczona do niego woda.
Jeśli instalacja CO zostanie napełniona nieprawidłowo, powietrze nie zostanie do końca wypchnięte. Może ono następnie przenikać do instalacji grzewczej na zasadzie dyfuzji, jest to zupełnie naturalne zjawisko. Dodatkowo rury wykonane z tworzyw sztucznych nie są do końca szczelne i mogą przepuszczać małe ilości tlenu, dlatego też powinny mieć one barierę antydyfuzyjną.
Niechciane powietrze może się również przedostawać do instalacji nawet przez najmniejsze nieszczelności w połączeniach poszczególnych elementów. Najczęściej zapowietrzają się instalacje otwarte, zasilane kotłem na paliwo stałe. Mają one w najwyższym punkcie kontakt z powietrzem, przez co woda w nich będzie nieco szybciej mieszać się z powietrzem.
Co należy zrobić przed odpowietrzeniem grzejnika?
W pierwszej kolejności warto zmniejszyć ciśnienie w instalacji. Wyłączenie pompy zatrzyma obieg wody w instalacji. Jeśli okaże się, że grzejniki są zapowietrzone, powietrze będzie się zbierało w górnej części grzejnika. Stamtąd łatwiej będzie nam je usunąć.
Warto sprawdzić, czy zapowietrzony grzejnik został prawidłowo zawieszony. Powinien on wisieć w taki sposób, by koniec z odpowietrznikiem był umiejscowiony nieco wyżej niż końcówka z zaworem grzejnikowym. Wtedy najwyższy punkt grzejnika, w którym zbierze się powietrze, wypadnie idealnie w pobliżu odpowietrznika.
Automatyczne odpowietrzniki
Niektóre grzejniki są wyposażone w automatyczne odpowietrzniki. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie skraca ono cały proces usuwania powietrza z instalacji. Aby sprawdzić, czy odpowietrznik działa prawidłowo, wystarczy nacisnąć tzw. grzybek, znajdujący się pod odkręcaną osłoną. Jeśli jest on sprawny, od razu pojawi się woda.
Odpowietrzniki ręczne
Za pomocą odpowietrzników ręcznych, usuwamy nadmiar nagromadzonego powietrza za pomocą śrubokręta lub klucza. Ten typ odpowietrznika jest używany miejscowo, ze względu na swoją niską wydajność.
Na początku ustawiamy głowicę termostatyczną grzejnika w pozycji zamkniętej. Pamiętaj, by po odpowietrzaniu ręcznym, ponownie ustawić ją do poprzedniego położenia.
Wielostopniowe systemy odpowietrzania
Z pomocą wielostopniowego systemu odpowietrzania, niechciane powietrze jest usuwane osobno z każdego elementu. W najnowocześniejszych instalacjach stosuje się odpowietrzniki miejscowe oraz separatory powietrza. Wyposaża się w nie źródło ciepła, a także rozdzielacze i sprzęgło hydrauliczne. Montowane są one również w najwyższych punktach instalacji i na grzejnikach. W przypadku ogrzewania podłogowego, warto dodatkowo zamontować je na belkach: zasilającej i powrotnej.
Odpowietrzaj grzejniki w razie konieczności, a obowiązkowo tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ