Zmiękczacz wody – przewodnik zakupowy, ranking i test
Zakup i instalacja zmiękczacza wody w domu wiąże się ze sporymi korzyściami. Przede wszystkim woda staje się bardziej przyjazna dla skóry i tkanin, zredukowany zostaje też problem związany z osadzaniem się kamienia w czajniku, zlewie czy na bateriach łazienkowych. Jak znaleźć efektywnie działający sprzęt? Zaufaj nam i poznaj przygotowane przez nas propozycje. Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 20-N 7511783 to model z pierwszego miejsca zestawienia. Zyskał on bardzo dużo pozytywnych opinii użytkowników. Zmiękczacz wody Viessmann działa efektywnie i nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Drugie miejsce należy do stacji uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact 7532568, którą można zainstalować bezpośrednio pod kotłem.
12 najlepszych zmiękczaczy wody. Opinie w 2023 roku
Prezentujemy ranking zmiękczaczy wody, w którym znajdują się opisy najczęściej polecanych przez konsumentów produktów. Każdy z opisywanych modeli jest uznawany za efektywny i solidnie wykonany.
Tabela porównawcza
Domowa stacja uzdatniania wody
- 1. Stacje uzdatniania Viessmann Aquahome 20-N 7511783
- 2. Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact 7532568
- 3. Zmiękczacz Wody Uzdatniacz 25 Litrów dla 4-12 Osób Uni Watersoftener 2500A
- 4. Zmiękczacz kompaktowy BWT AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2
- 5. Nowoczesny zmiękczacz do wody BWT Perla Silk 20/20 Bio L
- 6. Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 30-N 7511784
- 7. Mr Centralna Stacja Zmiękczania Wody Tt 50 M. Mijar
- 8. Zmiękczacz EcoWater Comfort 300
- 9. Zmiękczacz wody Epuro CosmoWATER Exclusive
- 10. CosmoWater Home 22 Stacja uzdatniania wody
- Przewodnik zakupowy – Jaki zmiękczacz wody kupić?
- FAQ
1. Stacje uzdatniania Viessmann Aquahome 20-N 7511783
Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 20-N 7511783 jest polecana do mniejszych gospodarstw. Dobrze sprawdza się w domku jednorodzinnym z dwoma łazienkami i około 4 mieszkańcami. Wymiary sprzętu to: Wysokość – 108,6 cm, szerokość – 43,8 cm i głębokość – 52,4 cm. Maksymalne natężenie przepływu wynosi 2 m3/h.
Domowa stacja uzdatniania wody ma dobrze przemyślany panel sterowania, który pozwala na sprawną obsługę urządzenia. Użytkowanie tego sprzętu i prace konserwacyjne nad nim nie są skomplikowane. Zmiękczacz do wody ma alarm niskiego poziomu soli, więc możemy być pewni, że w razie potrzeby zostaniemy poinformowani o konieczności jej uzupełnienia.
Sporo osób uważa, że opisywana stacja uzdatniania wody do domu to bardzo dobry wybór. Sprzęt nie ulega awariom, jest łatwy w obsłudze i solidnie zrobiony. Tuż po jego zamontowaniu można zauważyć znaczną różnicę w jakości wody. Na armaturze w łazience nie pojawia się kamienny osad.
Stacja uzdatniania wody Viessmann
2. Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact 7532568
Jeśli chcesz kupić dobry i tani zmiękczacz wody, poznaj opis Viessmann Aquahome Compact 7532568. To kompaktowy sprzęt polecany dla osób, które nie mają dużo wolnego miejsca i muszą dobrze przemyśleć zakup sprzętu. Ten model ma wąską i niską obudowę, więc nie powinno być problemu z jego instalacją. Wymiary zmiękczacza wody to: Wysokość – 82,2 cm, szerokość – 30,2 cm i głębokość – 52,4 cm.
Maksymalne natężenie przepływu jest równe 1,9 m3/h. Wydajność pomiędzy regeneracjami przy twardości wody 18 stopni wynosi do 3400 l. Stacja uzdatniania wody współpracuje z następującymi typami filtrów: Epuroit I25-50, Aquaplus Flush i Epurion A25-2. Głowicę zrobiono z wysokiej jakości materiałów, jest ona odporna na wahania ciśnienia i słabą jakość wody.
Głównym powodem, dla którego konsumenci decydują się na zakup prezentowanego sprzętu, jest skuteczność jego działania. Zmiękczacz wody Viessmann Aquahome Compact skutecznie chroni sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia grzewcze przed osadzaniem się na nich kamienia.
Domowa stacja uzdatniania wody ze studni
3. Zmiękczacz Wody Uzdatniacz 25 Litrów dla 4-12 Osób Uni Watersoftener 2500A
Polecamy zmiękczacz do wody Uniprodo Watersoftener 2500A o wymiarach: Długość – 30,5 cm, szerokość – 50 cm i wysokość – 111 cm. Temperatura robocza jest regulowana w zakresie od 5 st. C. do 48 st. C. Objętość żywicy wynosi 25 l. Sprzęt jest przystosowany dla 4 do 12 osób. Przewód zasilający ma długość równą 1,5 m. Obudowa jest zrobiona z plastiku.
Domowa stacja uzdatniania wody ze studni ma automatyczny zawór zmiękczający i elektroniczny wodomierz, więc przepływ wody jest stale monitorowany i na tej podstawie dostosowywany zostaje proces regeneracji. Użytkownik może wybrać jeden z dwóch trybów regeneracji: Objętościowy lub czasowy.
Osoby, które zdecydowały się kupić ten sprzęt, nie żałują podjętej decyzji. Ich zdaniem zmiękczacz wody działa efektywnie i po jego instalacji można zauważyć, że problem związany z osadzaniem się kamienia np. w łazience znacznie się zmniejszył.
Zmiękczacz wody do mieszkania
4. Zmiękczacz kompaktowy BWT AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2
Warto przemyśleć inwestycję w zmiękczacz wody do mieszkania BWT AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2 o pojemności 20 l. Producent ma też w swojej ofercie takie same modele: 10 l, 15 l i 25 l, więc każdy, niezależnie od potrzeb, może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W zestawie znajdują się węże przyłączeniowe DN20/25 i syfon.
Wysoką wydajność pracy gwarantuje cyfrowy sterownik. Zmiękczacz wody jest fabrycznie zaprogramowany, więc łatwiej się z niego korzysta. Urządzenie działa w ten sposób, że rejestruje dobowe zużycie wody i na tej podstawie ustalany zostaje czas regeneracji. Sprzęt ma tester twardości ogólnej i jest przetestowany pod kątem zgodności z normą europejską EN 14743.
Przeprowadzony test zmiękczaczy wody pokazał, że po zastosowaniu tego sprzętu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać czystość w łazience. Na powierzchni wanny, prysznica i baterii nie pojawia się trudny do usunięcia osad z kamienia.
Zmiękczacz wody BWT
5. Nowoczesny zmiękczacz do wody BWT Perla Silk 20/20 Bio L
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk 20/20 Bio L to sprzęt polecany przez konsumentów, dlatego nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. To urządzenie najnowszej generacji, które wyróżnia efektywność działania. Dzięki tej stacji uzdatniania woda w domu ma lepsze właściwości, można bez obaw ją pić.
Wymiary zmiękczacza wody to: Szerokość – 27,6 cm, wysokość – 80,3 cm i głębokość – 47 cm. Pojemność zbiornika na sól jest równa 24 kg. Zużycie wody na regenerację wynosi 125 l, a przepływ nominalny jest równy 1680 l/h. Średnica przyłącza to 3/4 DN.
Na zadane konsumentom pytanie, dlaczego inwestują w ten model, odpowiadają, że działa on efektywnie. Ich zdaniem warto mieć taki sprzęt w domu, bo dzięki niemu urządzenia, z których na co dzień się korzysta, są chronione przed osadami kamienia, co gwarantuje ich dłuższe działanie. Miękka woda ma też dobry wpływ na skórę i włosy.
Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego
6. Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 30-N 7511784
Polecamy Twojej uwadze zmiękczacz wody Viessmann Aquahome 30-N 7511784, który jest prosty w instalacji. Podłączenie wymaga tylko dostępu do głównego zaworu zimnej wody, kanalizacji i sieci elektrycznej. Sprzęt ma wymiary: Wysokość – 108,6 cm, szerokość – 43,8 cm i głębokość – 52,4 cm. Jest on polecany do domów z dwoma lub więcej łazienkami. Maksymalne natężenie przepływu wynosi 2,8 m3/h.
Stacja uzdatniania wody marki Viessmann działa w ten sposób, że proces regeneracji złoża jest uruchamiany w zależności od prognozowanego i rzeczywistego stanu zużycia wody. Regeneracja jest przeprowadzana w czasie najmniejszego poboru wody. Fabrycznie proces ten jest ustawiony na godzinę 2:00.
Ten zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego jest solidnie zrobiony, o czym świadczą opinie zadowolonych użytkowników. Wbudowana głowica jest odporna na wahania ciśnienia. Dodatkowo model ma siatkę filtracyjną, która skutecznie chroni żywicę przed zanieczyszczeniami.
Centralny zmiękczacz wody
7. Mr Centralna Stacja Zmiękczania Wody Tt 50 M. Mijar
Centralny zmiękczacz wody Tt 50 M. Mijar jest przeznaczony do usuwania związków wapnia i magnezu. To urządzenie automatyczne i bezobsługowe, które zapewnia dostęp do miękkiej i uzdatnionej wody w całym domu. Taki zmiękczacz wody skutecznie chroni wszystkie sprzęty mające kontakt z wodą przed osadzaniem się w środku kamienia i tym samym zapewnia ich sprawne działanie.
Wymiary produktu to: 72,4 cm x 159 cm. Zużycie regeneranta wynosi 5 kg, a pojemność zbiornika to 100 kg. Urządzenie ma jedną kolumnę zmiękczająca i zbiornik, w którym znajduje się środek regenerujący. Stacja uzdatniania wody działa w dwóch trybach: Cyklu pracy (zmiękczania) i cyklu regeneracji (płukania).
Do zakupu sprzętu zachęca jego wydajność, wysoka jakość wykonania i łatwa obsługa. To wszystko sprawia, że kupujący wydają pozytywne opinie na temat stacji uzdatniania wody Tt 50 M. Mijar.
Zmiękczacz wody EcoWater
8. Zmiękczacz EcoWater Comfort 300
Do naszego rankingu wybraliśmy zmiękczacz wody EcoWater z inteligentnym systemem sterowania. W sprzęcie zastosowano innowacyjne złoże filtracyjne, które stanowi gwarancję najwyższej skuteczności działania. Urządzenie jest tanie w eksploatacji, a wszystko dlatego, że zużycie wody jest stale monitorowane i na tej podstawie obliczane jest, ile potrzeba soli do regeneracji.
Zmiękczacz wody ma wymiary: Szerokość – 32,4 cm, wysokość – 88 cm i głębokość – 43,2 cm. Pojemność zbiornika na sól wynosi 65 kg. Jest on zrobiony z polietylenu, czyli materiału o zwiększonej wytrzymałości. Butla na żywicę jonowymienną jest wzmacniana włóknem szklanym. Model ma podwójne zabezpieczenie antyprzelewowe.
Opinie o zmiękczaczach wody EcoWater są pozytywne, co zachęca do inwestycji w te sprzęty. Opisywany model cieszy się zaufaniem konsumentów, ponieważ po jego instalacji widać efekty. Na powierzchni baterii w łazienkach i w kuchni nie osadza się tak dużo kamienia, jak dotychczas.
Zmiękczacz wody z filtrem węglowym
9. Zmiękczacz wody Epuro CosmoWATER Exclusive
Epuro CosmoWATER Exclusive to dobrej jakości zmiękczacz wody z filtrem węglowym przeznaczony do większych domów jednorodzinnych, w których mieszka powyżej 5 osób i są co najmniej 2 łazienki. Sprzęt działa w ten sposób, że monosferyczne złoże jonowymienne usuwa jony magnezu i wapnia, które powodują twardość wody.
Prezentowany model jest uznawany za bardzo dobry zmiękczacz wody, a to m.in. dlatego, że pracuje w trybie automatycznym. Użytkownik nie musi wiele robić, aby sprzęt spełniał swoje zadanie. Jego jedyną powinnością jest regularne uzupełnianie pojemnika z solą, co zwykle ma miejsce raz na kilka miesięcy. Sprzęt ma zabezpieczenie antyprzelewowe chroniące przed zalaniem.
Wciąż zastanawiasz się, czy warto kupować ten zmiękczacz wody? Możliwe, że do jego zakupu ostatecznie przekona Cię to, że większość osób, które w niego zainwestowały, jest zadowolona z podjętej decyzji. Użytkownicy doceniają wydajność pracy, bezawaryjne działanie i solidność wykonania.
10. CosmoWater Home 22 Stacja uzdatniania wody
Zmiękczacz jonowymienny Cosmo Cosmowater Home 22 to nasz numer drugi. Jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie ze sterowaniem objętościowo-logicznym. Oznacza to, że regeneracja jest uruchamiana na podstawie ilości uzdatnionej wody, przy uwzględnieniu jej poboru w czasie.
Sprzęt ten ma kolumnę z żywicą jonowymienną i zbiornik solanki, a także elektroniczną głowicę sterującą z podtrzymaniem pamięci w przypadku zaniku napięcia. Model ten ma regulator twardości wody z by-pass oraz system kontroli zużycia złoża i zabezpieczenie antyprzelewowe, które chroni przed zalaniem w przypadku przerw w dostawie energii.
Urządzenie ma filtr jonowowymienny i węglowy, dzięki czemu woda jest odpowiednio przefiltrowana, zmiękczona i pozbawiona dziwnego zapachu. Zakres ciśnienia to 1,3-8,0 bar, a maksymalne natężenie przepływu wynosi 2,7 m3/h. Wybierając ten sprzęt nie tylko zadbasz o swoją pralkę i zmywarkę, ale także skórę i portfel.
Gdyż przefiltrowana woda lepiej czyści, nawet, gdy stosujesz mniejszą ilość środków piorących. Konsumenci wysoko ocenili niezawodność urządzenia, a także niskie koszty jego eksploatacji.
Cosmo Cosmowater Home 22 to stacja uzdatniania wody, która w szczególności sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych zamieszkałych przez maksymalnie 4 osoby. Dzięki niej płynąca z kranu woda staje się miękka i łagodna dla skóry. A jakie zmiękczacz wody wady i zalety?
Zalety
Skuteczność działania: Konsumenci po zainstalowaniu tej stacji zauważyli, że otrzymywana woda nie powoduje żadnych podrażnień skóry i nie wywołuje nieprzyjemnego uczucia suchości. To świadczy o skuteczności działania i komforcie użytkowania.
Łatwość obsługi: Urządzenie to pracuje tak naprawdę w trybie automatycznym, przez co nie wymaga obsługi przez jego użytkownika.
Montaż: Aby móc zamontować produkt, wymagany jest jedynie dostęp do głównego przyłącza wody, a także dostęp do odpływu oraz gniazdka elektrycznego.
Antyprzelewowe zabezpieczenie: Urządzenie zostało wyposażone w specjalne zabezpieczenie antyprzelewowe, dzięki któremu pomieszczenie jest chronione przed zalaniem w przypadku przerwy w dostawie elektrycznej energii.
Elektroniczna głowica: Zastosowanie elektronicznej głowicy sterującej sprawia, że pamięć urządzenia zostaje podtrzymana nawet w sytuacji, gdy zniknie napięcie.
Wady
Duże zapotrzebowanie na sól: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że urządzenie ma spore zapotrzebowanie na sól.
11. Stacja uzdatniania wody Aquahome Duo do zmiekczania wody
Warto zainteresować się stacją Viessmann Aquahome Duo, która uzdatnia wodę, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia, ponieważ przy piciu jej regularnie zmniejsza się ryzyko powstawania kamieni w nerkach. Sprzęt nadaje się do domów zamieszkiwanych przez więcej niż 5 osób i umożliwia uzdatnienie całej wody używanej w domu.
Model zajmuje niewiele miejsca i skutecznie zmiękcza i filtruje wodę. Oprócz tego urządzenie usuwa smak chloru. W naczyniu jest węgiel, który filtruje pozostałości po uzdatnieniu wody i wydłuża żywotność zbiornika. Wymiary produktu są równe 108,6 cm x 43,8 cm x 52,4 cm. Urządzenie jest sterowane cyfrowo i ma wbudowany wyświetlacz, na którym znajduje się informacja, ile czasu zajmuje regeneracja i ma wskaźnik przepływu wody uzdatnionej.
Maksymalne natężenie przepływu wody przez stację wynosi 2,9 m3/h. Złoże jonowe ma objętość 20 dm3, a węgla 9 dm3. Konsumenci cenią ten produkt bardzo skuteczne oczyszczanie wody. Jak podkreślają, po instalacji tego akcesorium smak wody jest lepszy.
Model Viessmann Aquahome Duo umożliwia oczyszczenie wody z mechanicznych zabrudzeń, zmiękcza ją i pozbywa się smaku i zapachu składników oczyszczających wodę z wodociągu. Wymiary produktu są równe 108,6 cm x 43,8 cm x 52,4 cm.
Zalety
Natężenie przepływu: Maksymalne natężenie przepływu wody przez stację wynosi 2,9 dm3/h, więc jest ona bardzo wydajna.
Ekran: Model ma wbudowany ekran, z którego można odczytać, ile czasu pozostało do końca regeneracji. Monitor jest podświetlany, więc szybko można odczytać informacje, nawet gdy w pomieszczeniu jest ciemno.
Poziom soli: Zbiornik z solą jest podświetlany, aby można było z łatwością sprawdzić, ile jest jej w środku. Na obudowie znajduje się wskaźnik poziomu soli, a w przypadku jej braku włącza się alarm.
Niewielkie wymiary: Urządzenie zajmuje niewiele miejsca.
Wady
Zużycie soli: Stacja zużywa dość dużą ilość soli.
12. Research Research Blue Water 25 Stacja Uzdatniania Wody
Blue Water 20 to dobra i tania stacja uzdatniania wody. Jest to urządzenie usuwające twardości wody. Znajdzie swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych, restauracjach, hotelach, myjniach samochodowych i wielu innych miejscach. Jego użycie nie tylko poprawia jakość wody, ale jednocześnie zmniejsza wydatki na środki czystości.
Jak to możliwe? Miękka woda potrzebuje nawet 50% mniej środków piorących do uzyskania takich samych efektów. Natomiast, jeśli chodzi o bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – musisz wiedzieć, że miękka woda nie wysusza skóry, a także zapobiega powstawaniu łupieżu oraz alergii.
Konsumenci wysoko ocenili fakt, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i wysoce bezawaryjne, a także tanie w eksploatacji. Sprzęt ten posiada jasny system sterowania – masz stałą kontrolę parametrów pracy urządzenia. Poza tym zastosowano w nim wiele zabezpieczeń antyprzelewowych.
Przepływ stacji wynosi 4500 l/h (szczytowy 5900 l/h). Zawartość złoża wynosi 20 l, pojemność zbiornika złoża 30 l, a pojemność zbiornika na sól 50 l. Temperatura pracy urządzenia to 2-49 st. C, ciśnienie robocze 1,8-6 bar, natomiast średnie zużycie soli na regenerację 3,5 kg.
Blue Water 20 to stacja uzdatniania wody, która dobrze sprawdzi się nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w myjni czy restauracji.
Zalety
Łatwa obsługa: Urządzenie wyposażone zostało w menu w języku polskim, dlatego jego obsługa nawet w przypadku osób nie znających się na działaniu stacji uzdatniającej nie będzie zbyt kłopotliwa.
Szansa na oszczędności: Ta dobra stacja uzdatniania wody do 2000 zł może przyczynić się do zmniejszenia nawet o 50% zużycia środków czystości oraz proszków do prania.
Niezawodność: Nawet w przypadku przerw w dostępie prądu urządzenie to jest w stanie przez dwie doby podtrzymać określone wcześniej ustawienia godzinowe.
Wady
Wzrost zawartości sodu: Choć zamontowanie stacji uzdatniania wody ma wiele korzyści, to konsumenci zauważyli, że jej obecność przyczynia się do wzrostu zawartości sodu w wodzie. Przez to szczególną ostrożność muszą zachować osoby będące na diecie niskosodowej.
Przewodnik zakupowy – Jaki zmiękczacz wody kupić?
Twarda woda w domu wiąże się z wieloma problemami, dlatego warto przemyśleć zakup zmiękczacza. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt nie jest jednak prosta, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli i często nie wiadomo, na co się zdecydować. Aby podjąć rozsądną decyzję zakupową, warto nie tylko poznać opinie innych konsumentów, ale też dowiedzieć się, jak powinno być zrobione urządzenie, aby działać efektywnie. Te wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku.
Rodzaje zmiękczaczy wody
Aby w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową, trzeba wiedzieć, jakie typy urządzeń są dostępne obecnie na rynku. Wyróżnić można modele kompaktowe i dwuczęściowe. Różnią się one wyglądem, jednak zasady ich działania są takie same. Kompaktowe zmiękczacze wody są zbudowane w ten sposób, że wszystkie elementy znajdują się w obudowie. W rezultacie sprzęty tego typu są stosunkowo małe i łatwiej znaleźć odpowiednie miejsce do ich instalacji. Sprzęty kompaktowe są szczególnie polecane do mieszkań i mniejszych domów jednorodzinnych. Do ich zalet, poza stosunkowo małymi wymiarami, można zaliczyć to, że łatwo zachować je w dobrym stanie. Można też zdecydować się na zakup dwuczęściowego zmiękczacza wody. Składa się on z butli ze złożem filtracyjnym i głowicą sterującą, a także oddzielnego zbiornika przeznaczonego na sól regeneracyjną. Na inwestycję w model dwuczęściowy mogą się zdecydować nie tylko osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych, ta stacja uzdatniania wody ze studni sprawdzi się też w szeregówkach czy bliźniakach, a także w pensjonatach czy w innych tego typu budynkach.
Złoże filtracyjne
Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas kupowania zmiękczacza wody, jest rodzaj zastosowanego złoża filtracyjnego. W sklepach można znaleźć modele z żywicą monosferyczną i polisferyczną. Różnica pomiędzy nimi opiera się głównie na budowie. W żywicy polisferycznej każda cząsteczka wygląda nieco inaczej, a w monosferycznej – jest taka sama. Eksperci twierdzą, że lepszym wyborem są zmiękczacze z żywicą monosferyczną, którą cechuje większa trwałość. Ponadto jej działanie jest dokładniejsze, umożliwia zmiękczanie wody na całej powierzchni filtracyjnej. Dodatkowo taka żywica odznacza się większą trwałością i wolniej się zużywa.
Wykonanie głowicy
Zastanawiając się, jaki zmiękczacz wody wybrać, nie można nie wspomnieć o głowicy. Ten element często zamiennie nazywany jest sterownikiem. Głowica odpowiada za zliczanie poboru wody i aktywowanie procesu regeneracji złoża, kiedy jest to konieczne. Na rynku dostępne są zmiękczacze wody z różnym systemem sterowania: Czasowym, objętościowym i objętościowo-logicznym. Najlepsze zmiękczacze wody czasowe działają w ten sposób, że regeneracja przeprowadzana jest w określonym, z góry ustalonym czasie. Czasami proces ten odbywa się więc wtedy, kiedy nie jest to konieczne. W związku z tym takie rozwiązanie wydaje się mało ekonomiczne. Lepsze jest sterowanie objętościowe, zależne od ilości zużycia wody. System objętościowo-logiczny działa w ten sposób, że regeneracja następuje trochę przed utratą zdolności do zmiękczania wody. W prawie wszystkich modelach na rynku regeneracja jest przeprowadzana automatycznie, więc użytkownik nie musi tracić czasu na skomplikowane prace konserwacyjne. Sporo osób zakłada, że najlepszy zmiękczacz wody ma by-passy, które pozwalają regulować stopień zmiękczenia wody i tym samym dostosowywać sprzęt w zależności od potrzeb.
Wielkość – jaki jest najlepszy zmiękczacz wody?
Przystępując do wyboru i zakupu stacji do uzdatniania wody, należy zastanowić się, jak duża powinna ona być, aby zagwarantować efektywność na wysokim poziomie. W przypadku rodziny do 4 osób dobrze sprawdzi się urządzenie ze złożem około 25 l lub trochę mniej. W domach, w których mieszka 5 osób i więcej, lepsze będą modele ze złożem co najmniej 30 l. Trzeba też pamiętać, że złoże żywicy monosferycznej ma nawet do 10% wyższą wydajność i trwałość w porównaniu z żywicą polisferyczną.
Certyfikaty – zmiękczacz wody a zdrowie
Przy zakupie zmiękczacza wody warto sprawdzać, czy interesujące nas sprzęty mają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania. Warto wybierać urządzenia działające przy wykorzystaniu żywicy monosferycznej, która powstaje bez dodatku żadnych substancji żrących, które mogłyby wpłynąć na jakość wody płynącej z kranu.
Zmiękczacze wody w dobrych cenach
Dobra wiadomość jest taka, że zmiękczacze wody nie są bardzo drogie. Wprawdzie trzeba zapłacić za nie kilka tysięcy złotych, ale korzyści płynące z ich używania są duże. Najtańsza stacja uzdatniania wody w serwisie Allegro, jednocześnie efektywnie działająca kosztuje około 2500 zł. Co istotne, zakup i instalacja sprzętu to główne koszty, które trzeba pokryć, chcąc korzystać z takiego sprzętu. Jego późniejsza eksploatacja jest zdecydowanie tańsza (koszty te nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu domowego).
FAQ
P1: Jak działa zmiękczacz wody?
Zmiękczacz wody to urządzenie, które działa w ten sposób, że usuwa związki odpowiedzialne za pojawianie się osadów kamiennych. Twarda woda ma jony wapnia i magnezu, które są zastępowane przez jony sodu pobieranie ze złoża. Podczas przepływu wody znajdujące się w niej jony magnezu i wapnia są zatrzymywane, a do kranu trafia woda bogatsza w sód. Co istotne, sód nie zmienia jej smaku, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Po pewnym czasie jednak właściwości żywicy jonowymiennej używanej do uzdatniania wody są wytrącane i wtedy niezbędne jest przeprowadzenie procesu regeneracji. Polega on m.in. na przepłukaniu złoża roztworem soli tabletkowej i wody.
P2: Stacja uzdatniania wody – czy warto?
Sporo osób zastanawia się, czy warto inwestować w stację uzdatniania wody. Sprzęt tego typu kosztuje kilka tysięcy złotych, więc wielu konsumentów chce dobrze przemyśleć jego zakup. Jest wiele korzyści wynikających z używania zmiękczacza wody. Pierwszą z nich jest to, że miękka woda jest bardziej delikatna dla skóry, więc codzienne kąpiele nie powodują jej nadmiernego wysuszenia. Ponadto miększa woda nie przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia osadów na bateriach w łazience czy w kuchni, w prysznicu, wannie i w środku urządzeń domowych, takich jak czajnik. W miększej wodzie detergenty lepiej się pienią, więc ich zużycie jest mniejsze i to nawet o kilkadziesiąt procent.
P3: Zmiękczacz wody – wady i zalety
Zalet z używania zmiękczacza wody jest sporo, a do jednej z nich zalicza się znacznie zmniejszone koszty ogrzewania, nawet o 20%. Wszystko dlatego, że urządzenia grzewcze są zabezpieczone przed kamieniem kotłowym i tym samym sprawniej działają. Na wannie, prysznicu i bateriach nie osadza się też trudny do usunięcia kamień. Nadal pojawiają się zabrudzenia, jednak są one zdecydowanie łatwiejsze do wyczyszczenia. Korzystając ze stacji uzdatniana wody, chroni się także AGD przed szybkim zniszczeniem. Zmiękczacz wody nie sprawdzi się jednak we wszystkich przypadkach np. gdy instalacja wody jest zrobiona z miedzi. Warto wtedy wybierać modele dające możliwość regulacji twardości wody.
P4: Zmiękczacz wody – co ile regeneracja?
Regeneracja zmiękczacza wody polega na przepłukaniu żywicy jonowymiennej przy użyciu solanki. To roztwór soli tabletkowej i wody. Dzięki temu procesowi zatrzymane złoża magnezu i wapnia są wypłukiwane, a złoże zyskuje utracone jony sodu. W popularnych obecnie na rynku sprzętach do uzdatniania wody proces regeneracji następuje automatycznie. Jedynym zadaniem użytkownika jest uzupełnianie soli w zbiorniku. Zmiękczacze wody mogą mieć różne sterowanie regeneracją: Czasowe, objętościowe i objętościowo-logiczne. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, że regeneracja odbywa się w określonych odstępach czasu, nawet kiedy nie ma takiej potrzeby (najmniej ekonomiczne). Sterowanie objętościowe ma miejsce wtedy, kiedy regeneracja jest aktywowana zależnie od zużycia wody. W metodzie objętościowo-logicznej regeneracja następuje nieco wcześniej przed całkowitą utratą zdolności zmiękczania.
P5: Jak ustawić zmiękczacz wody?
Tego, jak ustawić zmiękczacz wody, można dowiedzieć się z instrukcji obsługi opracowanej dla konkretnego modelu. Jedną z najbardziej interesujących użytkowników kwestii jest regulacja stopnia twardości wody. Można ją dokonać na dwa sposoby: Poprzez ustawienie na panelu sterującym lub mechanicznej regulacji. Drugi ze sposobów polega na regulacji śruby umieszczonej przy by-passie (zaworze zwrotnym).
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ