Ranking 6 najlepszych folii w płynie w 2024

Ostatnio aktualizowane: 06.12.24

 

Folia w płynie — przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Układając płytki w miejscu szczególnie narażonym na działanie wilgoci, warto zastosować dodatkową ochronę powierzchni. Folia w płynie QMAR Astro to preparat, który sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Po utwardzeniu tworzy się elastyczna powierzchnia o odpowiedniej szczelności. Folia jest łatwa w rozprowadzaniu, służy nie tylko zabezpieczeniu, ale także izoluje i gruntuje. Można nałożyć ją bez rozcieńczania, co pozwala uzyskać powierzchnię przeciwpyłową. Jeśli potrzebujesz szybkoschnącego preparatu, dobrym wyborem będzie folia izolacyjna w płynie Ceresit CL 51. Już po 4 godzinach od jej nałożenia można układać płytki. Folia zabezpiecza przed wilgocią i pozwala zakryć powstałe wcześniej rysy i przebarwienia. 


6 najlepszych folii w płynie. Opinie w 2024 roku

 

Do zabezpieczenia powierzchni budowlanych przed wilgocią warto wybrać dobrej jakości folię w płynie. Pozwoli ona stworzyć elastyczną i szczelną powłokę o dobrej przyczepności, na której ułożone zostaną płytki. Przygotowany przez nas ranking folii w płynie pomoże Ci znaleźć odpowiedni preparat, dostosowany do Twoich potrzeb i wymagań, niezależnie, czy chcesz wykorzystać go na zewnątrz, czy w pomieszczeniu. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Folia w płynie QMAR Astro może być stosowana w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Po wyschnięciu powstaje szczelna i elastyczna powłoka. Folię nakłada się w łatwy sposób za pomocą pędzla lub wałka. Po rozprowadzeniu jej bez rozcieńczenia powstaje powłoka przeciwpyłowa. Folia pozwala zakryć rysy i eliminuje przebarwienia.

Wady

Jedno opakowanie wystarcza tylko na pokrycie dwoma warstwami ok. 2 m2 powierzchni, dlatego stosując folię na tarasie, balkonie lub w większym pomieszczeniu, trzeba zakupić dużą ilość opakowań.

Podsumowanie

Do zabezpieczenia powierzchni w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci warto wykorzystać folię w płynie QMAR. Sprawdza się ona także na zewnątrz. Sprzedawana jest w opakowaniu o wadze 3 kg, które jest szczelnie zamknięte i ma wygodny uchwyt do przenoszenia. Folia jest łatwa w rozprowadzaniu i tworzy się na niej powłoka przeciwpyłowa.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą folii w płynie Ceresit jest jej wydajność — dostępna jest w 15-kilogramowym opakowaniu. Po wyschnięciu tworzy wodoszczelną, elastyczną powłokę. Płytki można układać na powierzchni folii już po 4 godzinach. Umożliwia mostkowanie rys i spełnia wszelkie wymagania izolacji typu lekkiego. Sprawdza się na wielu różnych powierzchniach.

Wady

Folia w płynie nie sprawdza się w miejscach, które są narażone na ciągły kontakt z wodą, szczególnie pod ciśnieniem, czyli na przykład w kabinach prysznicowych. Nie nadaje się do użycia na zewnątrz.

Podsumowanie

W łazience, czy kuchni dobrze sprawdzi się folia w płynie Ceresit, chroniąca przed szkodliwym działaniem wilgoci. Szybko schnie, po nałożeniu ostatniej warstwy, układanie płytek można zacząć już po 4 godzinach. Folia pozwala zakryć rysy powstałe w podłożu i ma właściwości izolacji typu lekkiego. Jest wydajna i łatwa w nakładaniu, można rozprowadzić ją pędzlem lub wałkiem.

Rozważ też

Zalety

Folia w płynie DISTYK nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest mrozoodporna i pozwala na mostkowanie rys nawet przy -20 stopniach Celsjusza. Utwardzanie folii trwa do 6 godzin. Ma dobrą przyczepność, nawet w niesprzyjających warunkach. Po zastygnięciu tworzy szczelną i elastyczną powłokę.

Wady

Folia ma półpłynną konsystencję, niełatwą do rozprowadzenia po zabezpieczanej powierzchni, co nierzadko utrudnia i znacząco spowalnia pracę osób niebędących profesjonalistami.

Podsumowanie

Na zewnątrz lub w pomieszczeniu można wykorzystać folię w płynie DISTYK, aby zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią. Preparat ma również właściwości mrozoodporne, dlatego dobrze sprawdza się na tarasach i balkonach. Umożliwia zakrycie powstałych rys i szybko schnie, od 3 do 6 godzin. Niezależnie od panujących wokół warunków, folia ma dobrą przyczepność.

 

Folia w płynie do łazienki

 

1. QMAR Astro Folia w Płynie, Hydroizolacja 3kg

 

Skuteczną ochronę powierzchni przed wilgocią zapewnia folia w płynie, hydroizolacja QMAR Astro w 3-kilogramowym opakowaniu. Preparat ma szerokie zastosowanie, można wykorzystywać go zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Folia w płynie szybko ulega utwardzeniu, co powoduje powstanie szczelnej, a jednocześnie elastycznej powłoki. Wydajność opakowania wynosi ok. 1,5 kg/m2 przy pokryciu o grubości ok. 1,5 mm. QMAR to folia w płynie do łazienki i kuchni, ale dobrze sprawdza się także na tarasach i balkonach.

Folia w płynie jest łatwa w nakładaniu. Po wyschnięciu wzmacnia powierzchnię budowlaną, izoluje ją oraz gruntuje. Folia może być stosowana bez rozcieńczania, co sprawia, że tworzy powłokę przeciwpyłową. Dodatkowo po wyschnięciu likwiduje wszelkie przebarwienia na pokrytej powierzchni. Ta folia izolacyjna w płynie zabezpiecza przed wnikaniem wody i może być stosowana w każdym miejscu o zwiększonej wilgotności.

Zarówno fachowcy na budowach, jak i osoby wykonujące remonty w swoich domach podkreślają, że dobra i tania folia w płynie QMAR jest niezbędna w pracach remontowo-wykończeniowych. Jest łatwa w rozprowadzaniu i odpowiednio chroni różne powierzchnie przed wilgocią.

QMAR Astro folia w płynie, hydroizolacja 3kg to produkt przeznaczony do użytkowania w takich pomieszczeniach jak łazienki, kuchnie oraz jako folia w płynie zewnętrzna na balkony i tarasy.

 

Zalety

Powłoka: Po nałożeniu folii na powierzchnię tworzy ona szczelną i elastyczną powłokę nie przepuszczającą wilgoci.

Gotowość do użycia: Zakupione opakowanie zawiera produkt gotowy do użytku, wystarczy go otworzyć i nanosić na powierzchnię.

Właściwości: Produkt nie tylko chroni powleczoną nim powierzchnię przed wilgocią, ale też ją wzmacnia, gruntuje i likwiduje przebarwienia.

Użycie: Po zastosowaniu preparatu, powstała powierzchnia nadaje się do położenia na niej płytek ceramicznych.

Proces schnięcia: Folia w płynie do łazienek, jak przekazują jej użytkownicy, po nałożeniu, schnie szybko, co pozwala na prędkie nałożenie kolejnej warstwy.

 

Wady

Wydajność: W opinii użytkowników folia ma niedostateczną wydajność, zwłaszcza że aby uzyskać szczelną powłokę wymaga kilkukrotnego nałożenia.

 

 

 

 

Folia w płynie Ceresit

 

2. Ceresit Folia Izolacyjna w Płynie CL 51 

 

Wydajna folia izolacyjna w płynie Ceresit CL 51 przyda się na każdej budowie i podczas remontów. Służy do bezspoinowego uszczelnienia różnego rodzaju podłoży, na których zostaną zamocowane płytki ceramiczne. Folia w płynie Ceresit przeznaczona jest do stosowania w pomieszczeniach, szczególnie tych o zwiększonym poziomie wilgotności — w łazienkach, kuchniach, toaletach, czy pralniach. Sprzedawana jest w opakowaniu o wadze 15 kg. Folia ma właściwości wodoszczelne, po wyschnięciu tworzy elastyczną powłokę. Umożliwia układanie płytek już po 4 godzinach od rozprowadzenia jej na powierzchni.

Folia nie zawiera rozpuszczalników. Pomaga zakryć rysy powstałe w podłożu oraz spełnia wymagania izolacji typu lekkiego. Folię można stosować zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych. Dobrze sprawdza się do uszczelniania tynków, jastrych cementowych, tynków cementowo-wapiennych. Można ją stosować także przy ogrzewaniu podłogowym. Folia zabezpiecza również różnego rodzaju podłoża narażone na wilgoć, między innymi płyty gipsowo-kartonowe i OSB, czy gazobeton.

Użytkownicy, którzy zastosowali hydroizolację Ceresit potwierdzają, że pozytywnie zakończyła ona test folii w płynie. Dobrze chroni różnego rodzaju podłoża przed wilgocią, uszczelnia i tworzy elastyczną powłokę. Ceresit folia izolacyjna w płynie CL 51 zda swój egzamin jako folia w płynie do wewnętrznego zastosowania.

 

Zalety

Zastosowanie: Folię można zastosować zarówno na podłodze jak i ścianach wilgotnego pomieszczenia. Może być użyta na takich podłożach jak płyta OSB, cegła, tynk, beton i gips.

Przyjazna dla ludzi: Jest to produkt, który nie wpływa negatywnie na ludzi i można go stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie stale ludzie przebywają.

Ogrzewanie podłogowe: Folia zda egzamin również w przypadku istnienia ogrzewania podłogowego. Nie ma przeciwwskazań jej użycia w takim wypadku.

Zabezpieczenie biologiczne: Produkt, obok zabezpieczenia wilgociowego, wykazuje właściwości zabezpieczenia biologicznego. Można liczyć na eliminację grzybów i pleśni.

Gotowa do użycia: Preparat kupowany w 15 kg wiaderku jest gotowy do wykorzystania zaraz po otwarciu.

 

Wady

Przeznaczenie: Folia jest dedykowana jedynie do wnętrz. Nie należy jej stosować w przypadku elementów narażonych na czynniki atmosferyczne takie jak mróz.

 

 

 

 

Folia w płynie na taras

 

3. DISTYK Hydroizolacja Jednoskładnikowa Balkon, Taras, Folia w Płynie 

 

Nie tylko łazienki wymagają odpowiedniego zaizolowania przed szkodliwym działaniem wilgoci. Hydroizolacja jednoskładnikowa w płynie DISTYK dobrze sprawdzi się również na balkonie lub tarasie. Sprzedawana jest w szczelnym opakowaniu o wadze 2,5 kg. Wydajność folii w płynie DISTYK to ok. 1 kg/m2 przy pokryciu dwoma warstwami. Może być z powodzeniem stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Folia w płynie na taras jest mrozoodporna i pozwala zakryć powstałe wcześniej rysy. Jest gotowa do użycia, ma półpłynną konsystencję. Folia utwardza się szybko w czasie od 3 do 6 godzin.

Po wyschnięciu folii powstaje szczelna i elastyczna powłoka o dobrej przyczepności. Temperatura aplikacji preparatu może wynosić nawet 5 stopni Celsjusza. Folia w płynie jest zgodna z normą EN 14891 i klasą DM 02. Można ją stosować na różnych powłokach hydroizolacyjnych pod ceramiczne płytki, zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

Opinie o foliach w płynie DISTYK, wystawione przez konsumentów są pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni z szybkości utwardzania powłoki oraz z jej elastyczności. Folia dobrze chroni podłoże przed nadmierną wilgocią. DISTYK hydroizolacja jednoskładnikowa, balkon, taras, folia w płynie została wykonana zgodnie z normą EN 14891 zgodnie z klasą DM 02.

 

Zalety

Właściwości tiksotropowe: Właściwości te sprawiają, że produkt zachowuje się w odpowiednim momencie w określony sposób. Jest to tak zwana “pamięć cieczy” i dotyczy to lepkości i warunków zastygania.

Mrozoodporność: Folia w płynie wykazuje mrozoodporność, więc sprawdzi się w użytkowaniu na zewnątrz budynków.

Temperatura aplikacji: Produkt ma szeroki zakres temperaturowy, w jakim można go aplikować na powierzchnię. Wynosi on od +5 stopni do +35 stopni Celsjusza.

Stosowanie wewnątrz pomieszczeń: Skład chemiczny folii przeznacza ją również do pomieszczeń, w których na stałe przebywają ludzie. Folia nie wydziela szkodliwych związków dla nich. 

Czas utwardzania: Już 3 godziny od położenia warstwy folii można kłaść warstwę kolejną lub przystąpić do zakrywania powierzchni płytkami.

 

Wady

Wydajność: Opakowanie zawiera 2,5 kg produktu, starczy to zaledwie na 2,5 m2 podwójnego krycia.

 

 

 

 

Folia w płynie Knauf

 

4. Knauf Hydro Flex Folia w Płynie 25Kg 

 

Podczas prac remontowych i budowlanych dobrze sprawdzi się folia w płynie Knauf Hydro Flex w 25-kilogramowym opakowaniu. Przeznaczona jest do stosowania we wnętrzach na powierzchniach pionowych i poziomych. Jest gotowa do użycia, wysokoplastyczna i łatwa w rozprowadzaniu — można nakładać ją pędzlem, pacą lub wałkiem. Folia uszczelnia i chroni przed wilgocią, również w kabinach prysznicowych, pralniach, czy kuchniach. Można stosować ją pod okładziny ceramiczne oraz powierzchnie z kamienia naturalnego. Folia w płynie Knauf ma dużą przyczepność i umożliwia mostkowanie powstałych rys o grubości do 3 mm.

Opakowanie o wadze 25 kg zapewnia dużą wydajność. Folia w płynie Knauf wystarcza na pokrycie ok. 20 m2 powierzchni. Jedna warstwa wysycha w ok. 3 godziny. Płytki można bezpiecznie układać na utwardzonej folii po 12 godzinach. Łatwa i sprawna praca z folią w płynie sprawia, że nadaje się ona dla profesjonalistów, ale również dla mniej wprawnych osób, które przeprowadzają remont w swoim domu.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru folii w płynie Knauf i polecają ją innym. Jest łatwa w nakładaniu, zapewnia dobrą ochronę przed wilgocią i tworzy szczelną, elastyczną powłokę na każdej powierzchni. Knauf Hydro Flex folia w płynie 25Kg to wysokoelastyczna, jednoskładnikowa masa do uszczelniania ścian i podłóg w wilgotnych pomieszczeniach. 

 

Zalety

Gotowy produkt: Kupując opakowanie Knauf Hydro Flex otrzymujemy gotowy produkt, który po otwarciu można użyć prosto z opakowania w jakim go dostarczono. 

Łatwe nakładanie: Aplikacja produktu może odbyć za pomocą pędzla, wałka lub pacy i nie stwarza kłopotów. 

Mostkowanie: Produkt jest zdolny wypełnić szczeliny w podłożu o wielkości do 3 mm i uszczelnić je. 

Przyczepność: Folia w płynie wykazuje wysoką przyczepność do podłoża na jakie jest nakładana. 

Stosowanie: Zakres stosowania obejmuje zarówno ściany, jak i podłogi, które należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo.

 

Wady

Miejsce stosowania: Folia jest przeznaczona do stosowania w pomieszczeniach i nie spełnia warunki do stosowania jej poza budynkami w miejscach takich jak tarasy czy balkony.

 

 

 

 

Folia w płynie na balkon

 

5. QMAR Folia, Membrana 2k Hydroizolacja na Balkon, Łazienki

 

Folia w płynie to dobre rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć powierzchnię budowlaną przed wilgocią. Ochronę na zewnątrz i w pomieszczeniu zapewni hydroizolacja QMAR, membrana 2K przeznaczona przede wszystkim na balkon i do łazienki. Dostępna jest w 16-kilogramowym opakowaniu. Folia w płynie QMAR 2K to preparat dwuskładnikowy, który tworzy szczelną, ale jednocześnie elastyczną powłokę. Hydroizolację można wykorzystać na ścianach i podłogach do stworzenia izolacji podpłytkowej. Folia w płynie na balkon może być nakładana w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza.

Folię QMAR 2K można nakładać wałkiem, pędzlem lub pacą. Łatwo się rozprowadza, a jej czas schnięcia to ok. 3 godz. Płytki można bezpiecznie układać na stwardniałej warstwie po 24 godz. Wydajność folii w płynie QMAR 2K to ok. 1,5 kg/m2 przy grubości warstwy wynoszącej ok. 1,5 mm.

Użytkownicy w swoich opiniach podkreślają, że dobra folia w płynie QMAR 2K sprawdza się zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących majsterkowiczów. Jest łatwa w nakładaniu oraz tworzy elastyczną i szczelną powłokę, chroniąc przed wilgocią. QMAR folia, membrana 2k hydroizolacja na balkon, łazienki zabezpieczy powierzchnię przed przenikaniem wody.

 

Zalety

Wykorzystanie: Folia pozwala na jej wykorzystanie zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynków, jest między innymi mrozoodporna.

Narzędzia: Wszystkie użyte do nakładania folii narzędzia czyścimy pod bieżącą wodą. 

Nanoszenie: Preparat można nanosić na powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka w odstępie około 3-godzinnym pomiędzy poszczególnymi warstwami.

 

Wady

Wymagane gruntowanie: Przed nanoszeniem preparatu producent zaleca wykonanie gruntowania preparatem  EXTRA GRUNT – przedłuża to  czas wykonania i wymaga kupna kolejnego środka. 

Dwuskładnikowa emulsja: Produkt nie jest gotowy do wykorzystania po kupnie, wymaga zmieszania go z dołączonym drugim komponentem i starannego połączenia obu preparatów. 

 

 

 

 

Folia w płynie na zewnątrz

 

6. Izolex Folia w Płynie do Stosowania Wewnątrz i na Zewnątrz Izofol Flex

 

Do ochrony ścian, podłóg, czy balkonów warto wybrać folię w płynie do stosowania wewnątrz i na zewnątrz Izolex Izofol Flex. Dostępna jest w opakowaniu o wadze 4 kg. Folię wykonano na bazie dyspersji polimerowej oraz dodatku środków uszlachetniających. Wykazuje właściwości tiksotropowe, które ułatwiają rozprowadzanie jej na podłożu oraz szybkoschnące. Powstała po nałożeniu folii powłoka jest elastyczna i wodoodporna. 

Preparat dobrze sprawdza się w łazienkach, natryskach, toaletach, pralniach, czy piwnicach, ale także na tarasach i balkonach. Folia w płynie na zewnątrz dobrze wiąże się z różnego rodzaju klejami oraz zaprawami do terakoty i glazury. Folia Izolex jest łatwa w nakładaniu, można rozprowadzać ją na powierzchni za pomocą pędzla lub metodą natryskową. Ma dużą przyczepność i zapewnia dobrą szczelność. Sprawdza się dla profesjonalistów, jak również podczas niedużych remontów w domu.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu folii w płynie Izolex, ponieważ jest wydajna, szybko schnąca i tworzy dobrą ochronę przed wilgocią. Powstała powłoka jest elastyczna i ma duże właściwości hydroizolacyjne. Izolex folia w płynie do stosowania wewnątrz i na zewnątrz Izofol Flex wykazuje właściwości tiksotropowe i można ją stosować zarówno na suche jak i wilgotne powierzchnie. 

 

Zalety

Zakres stosowania: Preparat jest do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, można nim pokrywać ściany, jak i podłogi, a także powierzchnie suche i wilgotne.

Mostkowanie: Przy nakładaniu powierzchni folii w płynie, wypełnia ona mikropęknięcia i mostkuje, dzięki czemu powłoka staje się szczelna. 

Jednoskładnikowa: Preparat po kupieniu jest gotowy do nakładania. To jednoskładnikowa masa do nakładania pędzlem lub natryskowo.  

 

Wady

Małe opakowanie: Zalecana grubość pojedynczej warstwy wynosząca 0,5-0,8 mm i wymaganie zastosowania 2 – 3 warstw sprawia, że 4 kg opakowanie starczy maksymalnie na 2 m2 powierzchni. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy — jaką folię w płynie kupić?

 

Folia w płynie to często stosowany preparat do hydroizolacji różnych powierzchni budowlanych. Można znaleźć ją w wielu sklepach, ale trzeba pamiętać, że musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb oraz rodzaju podłoża. Przygotowaliśmy przewodnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaką folię w płynie wybrać i dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest folia w płynie?

Folia w płynie to masa jedno- lub (rzadziej) dwuskładnikowa. Tworzy się ją na bazie różnych żywic syntetycznych. Stosuje się ją w miejscach narażonych na działanie wilgoci, ponieważ po wyschnięciu i utwardzeniu tworzy szczelną hydroizolację. Ma szerokie zastosowanie, dlatego wiele osób zastanawia się, czy folia w płynie na śmierdzący komin lub pleśń na ścianach to dobre rozwiązanie. Preparat niweluje wilgoć na różnych powierzchniach, zatem pomaga zwalczać problem nieprzyjemnego zapachu, czy rozwijających się grzybów i bakterii. Folie w płynie umożliwiają także mostkowanie, czyli maskowanie różnych rys i ubytków na podłożu.  

 

Rodzaje folii w płynie

Przed zakupem folii w płynie, trzeba odpowiednio wybrać jej rodzaj. Jeden preparat można stosować wyłącznie w pomieszczeniach, a drugi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego trzeba wybrać odpowiednią folię do swoich potrzeb. Wyróżnia się także preparaty przeznaczone do wyjątkowo wilgotnych pomieszczeń. Najlepsza folia w płynie do łazienki, czy kuchni chroni przed powstawaniem pleśni i rozwojem grzybów na ścianach, ponieważ zabezpiecza powierzchnię przed wodą. Innym rodzajem są produkty przeznaczone na tarasy i balkony. Warto wybrać folię, która jest mrozoodporna oraz może być rozprowadzana w niesprzyjającym otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że każdą folię w płynie trzeba odpowiednio zabezpieczyć, układając na niej płytki ceramiczne lub terakotowe. Do stosowania na zewnątrz przeznaczone są również preparaty chroniące przed przeciekaniem. Folia w płynie na dach izoluje i poprawia wygląd dachówek. Preparat przeznaczony na tarasy i balkony jest odporny na działanie zmiennych temperatur. Każdy rodzaj folii ma inne przeznaczenie, dlatego przed zakupem trzeba upewnić się, czy wybraliśmy odpowiedni produkt.

 

Właściwości folii w płynie

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza folia w płynie, warto zwrócić uwagę na jej właściwości. Należą do nich między innymi mrozoodporność, szybkie wysychanie oraz wysoka plastyczność. Wśród wszystkich podanych przez producenta parametrów jednym z najważniejszych jest czas schnięcia. To on decyduje o postępach pracy i komforcie użytkownika. Większość folii w płynie wymaga nałożenia minimum dwóch lub trzech warstw, czasem także więcej. Każdorazowe pokrycie powierzchni wymaga odczekania kilku godzin. Im krótszy czas schnięcia każdej z warstw, tym szybciej można kłaść płytki na utwardzonej hydroizolacji. Jeśli zależy Ci na sprawnym zakończeniu remontu, warto wybrać preparat, którego czas schnięcia wynosi maksymalnie 6 godzin. 

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając folię w płynie, jest jej wodoodporność. Wszystkie dostępne w sklepach preparaty chronią przed wilgocią w mniejszym lub większym stopniu. Jednak folia w płynie do oczka wodnego musi wytrzymywać duży nacisk i znacznie większą ilość wody niż preparat na ścianie w kuchni. Dlatego trzeba odpowiednio dopasować produkt do miejsca, w którym go użyjemy. Producenci najczęściej podają na opakowaniu, gdzie można wykorzystać daną folię w płynie.

 

Wydajność opakowania

Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić, jaka jest wydajność opakowania. Folie w płynie mogą być sprzedawane w pojemnikach o wadze od 2 kg do nawet 30 kg. Ich wydajność określana jest w kg/m2. Zwykle zużywa się ok. 1,5 – 2 kg/m2, co oznacza, że 30 kg opakowanie wystarcza na pokrycie ok. 15 m2, a najmniejsze umożliwia zabezpieczenie tylko 1 m2. Dlatego należy wcześniej określić wielkość powierzchni, którą chce się zaizolować i dobrać odpowiedni rozmiar opakowania.

Folia w płynie a rodzaj podłoża

Folie w płynie można nakładać na większość podłoży. Mają dobrą przyczepność i sprawdzają się na betonowych powierzchniach, tynkach i wylewkach cementowych i cementowo-wapiennych, oraz płytach gipsowo-kartonowych. Dodatkowo niektóre folie mogą być stosowane nawet pod ogrzewanie podłogowe. Warto jednak pamiętać, że sam preparat jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Czy istnieje zatem folia w płynie na płytki? Preparat nakłada się pod ceramiczne lub terakotowe płytki, nie na ich powierzchnię, ponieważ stanowią one barierę ochronną. Dzięki nim folia zachowuje swoje właściwości, pozostaje szczelna i odpowiednio elastyczna.

 

Ceny folii w płynie

Folie w płynie w dobrych cenach dostępne są w sklepach budowlanych i na aukcjach internetowych. Na koszt zakupu preparatu wpływa jego przeznaczenie, czy można stosować go tylko w pomieszczeniach, czy również na zewnątrz oraz właściwości preparatu. Warto również pamiętać, że folie w płynie sprzedawane są w opakowaniach o różnej pojemności. W efekcie trudno porównywać ich ceny, jeśli jeden produkt dostępny jest w pojemniku 2-kilogramowym, a drugi w 20-kilogramowym. Koszt zakupu folii w płynie to zwykle od ok. 40 zł za małe opakowania do nawet 300 zł za duże, wydajne pojemniki. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak stosować folię w płynie?

Przede wszystkim folię w płynie trzeba odpowiednio dopasować do swoich potrzeb, pomieszczenia i rodzaju powierzchni. Ważna jest także pojemność opakowania, aby preparatu wystarczyło na pokrycie ściany lub podłogi kilkoma warstwami. Pierwszym krokiem przed nałożeniem folii w płynie jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je dokładnie oczyścić z pozostałości farby, zanieczyszczeń i pyłów. Podłoże powinno być równe. Na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać folię w płynie za pomocą wałka, pędzla lub pacy. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać, aż wyschnie. Zwykle trwa to kilka godzin. W zależności od wybranego preparatu wystarczą dwie lub trzy warstwy. Po utwardzeniu się powierzchni można układać na niej płytki ceramiczne.

 

P2: Co to jest folia w płynie?

Folia w płynie to preparat służący do izolowania powierzchni przed wilgocią. Jest to elastyczna masa, którą nakłada się na wcześniej przygotowane podłoże. Większość folii w płynie można stosować zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Nadają się do różnych rodzajów podłoża — od betonu po płytki, cegły, czy płyty OSB. Niektóre folie w płynie nadają się do stosowania wyłącznie w pomieszczeniach, większość jednak można wykorzystać także na zewnątrz. Po wyschnięciu preparat zyskuje elastyczność, jest także bardzo szczelny. Folie w płynie nie są odporne na uszkodzenia, dlatego stosuje się je pod płytkami, które chronią ją przed zniszczeniem.  

P3: Ile schnie folia w płynie?

Folia w płynie powinna być nakładana kilkuwarstwowo, przynajmniej w dwóch, a nierzadko trzech warstwach. Po każdorazowym rozprowadzeniu jej na powierzchni należy odczekać określoną ilość czasu, aż całość wyschnie. Czas utwardzania folii w płynie może wynosić od 3 do nawet 12 godzin. Po nałożeniu ostatniej warstwy również trzeba odczekać, zanim zostaną ułożone płytki. Zwykle producenci zalecają, aby zaczekać kilkanaście godzin, czasem okres ten wydłużony jest do 24 godzin. Po tym czasie można układać płytki na folii. Warto jednak pamiętać, że przez kilka dni preparat nie ma jeszcze właściwości hydroizolacyjnych, zyskuje je dopiero po okresie kilkudziesięciu godzin. Do tego czasu należy chronić folię przed bezpośrednim działaniem wilgoci.

 

P4: Ile folii w płynie zużywa się na m2? 

Wydajność folii w płynie podawana jest przez producenta, zwykle na opakowaniu. Większość produktów sprzedawana jest w opakowaniach o wadze od 2 kg do 25 kg. Wydajność folii w płynie to najczęściej 1,5 kg preparatu na m2. W określaniu tego parametru brane jest pod uwagę podwójne lub potrójne pokrycie powierzchni. W efekcie jedno 2-kilogramowe opakowanie folii w płynie wystarcza na zabezpieczenie 1 m2. Przed zakupem hydroizolacji warto dokładnie obliczyć wielkość powierzchni, którą chce się pokryć preparatem. W rezultacie podczas pracy nie zabraknie folii w płynie, a cały remont przebiegnie szybko i bez zakłóceń. Jeśli potrzebujesz zabezpieczyć dużą powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie wybór folii w ponad 20-kilogramowym opakowaniu.

 

P5: Jak usunąć folię w płynie?

Folia w płynie po wyschnięciu jest szczelna i elastyczna. Tworzy dobrą izolację przed wilgocią, dlatego dokładnie przylega do podłoża. Po usunięciu płytek często zdarza się, że stara folia w płynie wciąż zalega na ścianie lub podłodze. Do jej usunięcia najlepiej wykorzystać specjalny środek. Wiele preparatów do rozpuszczania i pozbywania się folii w płynie można znaleźć w marketach budowlanych lub na stronach internetowych. Można także spróbować delikatnego zeskrobywania zaschniętej hydroizolacji z danej powierzchni. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić podłoża, na którym będą wykonywane inne prace remontowe.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ