Higrometry ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.09.21

 

Jeżeli poszukujesz sprzętu, który pozwoli Ci na zmierzenie temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, to dobrze trafiłeś. Na naszej stronie znajdziesz zestawienie 5 sprawdzonych modeli higrometrów. Na pierwszym miejscu znalazł się TFA 30.5027.01. Produkt ma duży wyświetlacz, na którym znajdują się wszystkie badane wyniki. Sprzęt pokazuje temperaturę i wilgotność w pokoju. Ponadto na podstawie tych wyników oblicza wskaźnik komfortu, który informuje, czy w danym pomieszczeniu są przyjemne warunki do spędzania czasu. Dzięki temu wiesz, kiedy należy przewietrzyć pomieszczenie. Higrometr charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i wagą. Można go postawić na stoliku lub powiesić na ścianie w wybranym miejscu. Sprzęt działa na baterie. Obudowa tego urządzenia jest w kolorze czarnym. Jego design jest nowoczesny. Samo wykonanie jest estetyczne i solidne. Jeżeli model z pierwszego miejsca nie odpowiada Twoim standardom, zwróć uwagę na Sencor SWS 1500. On także cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Duże cyfry sprawiają, że wyświetlacz jest czytelny nawet z dużej odległości. Cienka obudowa i ciekawe wzornictwo sprawiają, że urządzenie stanowi również element dekoracyjny w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Urządzenie zapamiętuje wartości minimalne i maksymalne.

Wady

Pamięć modelu kasuje się w momencie zmiany baterii, co może być kłopotliwe, gdy ktoś chce prowadzić i notować pomiary regularnie.

Podsumowanie

Termometr można zarówno postawić, jak i zawiesić na ścianie. Wymiary urządzenia to 80 mm x 100 mm x 11 mm. Waga produktu jest dość niewielka, bo wynosi ok. 72 g. Termometr jest często polecany przez innych kupujących jako funkcjonalne urządzenie przydatne w każdym domu.

Drugi wybór

Zalety

Podświetlenie wyświetlacza pozwala na odczytywanie pomiarów nawet wówczas, gdy w danym pomieszczeniu jest ciemno. Duże, czytelne cyfry są wygodne zwłaszcza dla osób starszych i mających kłopot ze wzrokiem. Termometr jest również wyposażony w zegar i budzik, co znacznie podnosi jego praktyczność.

Wady

Dodatkowe wartości oznaczane małymi cyferkami są trudne do odczytania. Termometr można tylko postawić, nie ma możliwości przymocowania go na ścianie.

Podsumowanie

Termometr jest zasilany 1 baterią typu AA, której nie ma w zestawie. Sprzęt podaje pomiar wilgoci w pomieszczeniu w zakresie od 20% do 90%. Estetyczna czarna ramka jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt podaje pomiar temperatury z dokładnością do 1 st., a wilgotność do 4%. Monitor środowiska dodatkowo podaje takie informacje jak ostrzeżenie przed pleśnią i punkt rosy. Urządzenie jest skalibrowane fabrycznie, może działać zaraz po włączeniu.

Wady

Sprzęt mimo swojej wysokiej dokładności w pomiarach nie został zaopatrzony w drugi zewnętrzny czujnik, który dałby możliwość porównania danych w dwóch różnych miejscach podwórka.

Podsumowanie

Możemy samodzielnie ustawić, kiedy termometr ma nam sygnalizować nieprawidłowości. Do produktu dołączone są dwie baterie. Sprzęt ma zewnętrzny czujnik, co zwiększa dokładność pomiaru. Wyświetlacz jest czytelny dzięki dużym cyfrom.

 

 

Najlepsze higrometry w 2021 roku

 

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest bardzo ważna. Zarówno w pracy, jak i w domu powinny być komfortowe warunki, aby zachować zdrowie. Kontrolę stanu powietrza umożliwia higrometr. Taki sprzęt często posiada dodatkowe funkcje, takie jak zegar, czy możliwość zapisu danych. Poniższy ranking higrometrów stworzyliśmy, abyś zapoznał się z najpopularniejszymi modelami na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

TFA 30.5027.01

 

Higrometr TFA 30.5027.01 pozwala na precyzyjny pomiar temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. To jego dokładność sprawia, że jest chętnie wybieranym produktem przez konsumentów. Model ten pokazuje także wskaźnik komfortu w danym pokoju. To pozwoli Ci na utrzymanie w pomieszczeniu warunków odpowiednich dla Twojego zdrowia.

Obudowa tego urządzenia jest w kolorze czarnym. Dlatego też sprawdź, czy będzie pasowała do Twojego wnętrza. Wymiary sprzętu to 11 mm x 100 mm x 80 mm. Natomiast jego waga wynosi 72 g. Niewielkie gabaryty sprawiają, że higrometr można umieścić w dogodnym dla siebie miejscu. Istnieje możliwość postawienia go na szafce lub zawieszenia na ścianie.

Model zasilany jest na baterię guzikową, którą należy zakupić oddzielnie. Sprzęt wyposażony jest w duży i czytelny wyświetlacz, z którego z łatwością można odczytać wszystkie wykonane pomiary. Użytkownicy doceniają to urządzenie za estetyczne wykonanie.

TFA 30.5027.01 to termohigrometr, który pokazuje wartości temperatury w stopniach Celsjusza oraz stopniach Fahrenheita. Maksymalna temperatura pokazywana na wyświetlaczu to 50 st. C, z kolei najniższa to 0 st. C. Wymiary sprzętu to 80 mm x 100 mm x 11 mm. Jest to dobry higrometr do 30 zł.

 

Zalety

Wyświetlacz: Wyświetlacz pokazuje wyraźnie wszystkie cyfry. Dlatego odczytanie ich z daleka nie jest problemem i nawet osoby ze słabym wzrokiem mogą łatwo odczytać wszystkie informacje.

Kompaktowość: Higrometr jest niewielki i tym samym nie zabiera zbyt dużo miejsca. Można go bez problemu postawić na półce lub stoliku. Na dodatek sprzęt jest bardzo lekki, waży jedynie 72 g.

Obsługa: Prezentowany model jest łatwy w obsłudze. Jest on wyposażony tylko w kilka przycisków, które dodatkowo są bardzo dobrze opisane.

Pamięć: Termohigrometr pamięta ostatnie wyniki. Dlatego można łatwo do nich wrócić i porównać z najnowszymi wynikami.

Wygoda ustawienia: Większość sprzętów tego typu można tylko położyć na półkę. Ten można również powiesić na ścianie, co jest bardzo wygodne.

 

Wady

Pomiar: Dokładność pomiaru mogłaby być lepsza, ponieważ wynosi 2 st. C. Niektórzy mogą wymagać od sprzętu większej dokładności.

 

 

 

 

Sencor SWS 1500

 

Sencor SWS 1500 to termohigrometr, który ma kilka funkcji. Dlatego przyda się w każdym domu. Podstawową funkcją sprzętu jest mierzenie temperatury oraz wilgotności. Wymiary modelu to 93 mm x 94 mm x 38 mm. Jego waga wynosi 101 g.

Temperatura jest pokazywana w stopniach Celsjusza oraz stopniach Fahrenheita. Pomiar temperatury mieści się w zakresie od 0 st. C do 50 st. C. Z kolei wilgotność jest mierzona w zakresie od 20% do 90%. Sprzęt jest zasilany na baterie, które trzeba dokupić oddzielnie.

Wyświetlacz LCD higrometru jest ceniony przez wielu użytkowników. Na ekranie wyraźnie widać informacje na temat temperatury oraz wilgotności. Wyświetlacz ma funkcję podświetlenia, więc w każdej chwili można sprawdzić wyniki, nawet w nocy. Dodatkową zaletą sprzętu jest funkcja zegarka oraz alarmu, który może budzić swojego właściciela. Alarm wyłącza się dowolnym przyciskiem. Można również zdecydować się na uruchomienie funkcji snooze, czyli drzemki.

Sencor SWS 1500 to sprzęt o wymiarach 93 mm x 94 mm x 38 mm. Ma on wyświetlacz LCD z podświetleniem. Waga higrometru to 101 g.

 

Zalety

Wymiary: Termohigrometr nie zabiera dużo miejsca, jest kompaktowy. Na dodatek nie waży zbyt dużo i łatwo go przenosić.

Funkcjonalność: Sprzęt ma kilka ciekawych funkcji i nie jest to wyłącznie pokazywanie temperatury oraz wilgotności. Jest to również zegarek, alarm oraz snooze, czyli drzemka.

Wyświetlacz: Wyświetlacz jest na tyle duży, że pokazywane cyferki są widoczne dla wszystkich. Dodatkowo wyświetlacz ma podświetlenie.

Zakres mierzenia: Sprzęt ma stosunkowo duży zakres wyników pokazywanych na wyświetlaczu. Pokazuje temperaturę od 0 st. C do 50 st. C, a wilgotność od 20% do 90%.

 

Wady

Wykonanie: Prezentowany sprzęt wykonano ze średniej jakości plastiku. Dlatego, jeżeli spadnie, może się łatwo zniszczyć. Warto więc postawić go w bezpiecznym miejscu.

 

 

 

 

Extech 44581 445815

 

Higrometrem, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania jest Extech 44581 445815. Model ten pozwala na zmierzenie wilgotności powietrza, a także temperatury w pokoju. Sprawdza się szczególnie dobrze w pomieszczeniach, w których są małe dzieci. Zbyt ciepłe miejsca są niezdrowe dla rozwoju maluchów. Urządzenie nadaje się do użytku nie tylko w domach, lecz również w biurach.

Sprzęt podpowie Ci za pomocą alarmu dźwiękowego, kiedy należy przewietrzyć pomieszczenie. Produkt wyposażony jest w duży i czytelny wyświetlacz LCD. Jego wymiary wynoszą 109 mm x 99 mm x 20 mm. Model ten zasilany jest za pomocą 2 baterii AAA.

Urządzenie pozwala na zmierzenie temperatury w przedziale od -10 st. C do 60 st. C. Producent zapewnia, że dokładność pomiaru może się wahać w granicach 1 st. C. Natomiast wilgotność podawana jest w zakresie od 10% do 99%. W jej przypadku dokładność wyniku może oscylować w granicach 4%. Użytkownicy doceniają ten model za możliwość zapisu wartości pomiarów.

Extech 44581 445815 to termohigrometr o wymiarach 109 mm x 20 mm x 99 mm. Sprzęt ma dość niespotykaną, zieloną obwódkę. Ma on też zewnętrzny czujnik, który pobiera informacje o środowisku, np. o punkcie rosy.

 

Zalety

Duży zakres: Prezentowany sprzęt pokazuje temperaturę z zakresu od -10 st. C do +60 st. C. Jest to znacznie więcej, niż oferują inne urządzenia tego typu. Z kolei wilgotność jest mierzona i wyświetlana w zakresie od 10% do 99%.

Funkcje: Higrometr jest skonstruowany tak, aby pokazywał temperaturę oraz wilgotność. Oprócz tego pokazuje on również poziom pleśni oraz punkt rosy, czyli inne wskazania, które są ważne dla ludzkiego zdrowia czy zwierząt w gospodarstwie.

Alarmy: Termometr ma specjalną funkcję, dzięki której można ustawić swój osobisty alarm. Jesteśmy alarmowani w momencie, kiedy wartość na wyświetlaczu wynosi więcej niż ustawiliśmy.

 

Wady

Ustawienie: Produkt ma dość cienki spód, więc ustawienie go bez oparcia może być problemem.

 

 

 

 

Terdens 3618

 

Terdens 3618 to model, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Sprzęt mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Zakres jego pomiaru wynosi od -30 st. C do 50 st. C. Ponadto urządzenie to określa wilgotność powietrza w danym pokoju w przedziale od 25% do 90%. Przeznaczone jest do użytku wewnętrznego, zarówno domowego, jak i biurowego.

Model ten ma wbudowany dużych rozmiarów, czytelny wyświetlacz. Produkt obsługiwany jest dotykowo poprzez wbudowane w niego sensory. Daje on także możliwość sprawdzenia historii pomiarów minimalnych i maksymalnych.

Sprzęt zasilany jest za pomocą 2 baterii AAA, które należy dokupić we własnym zakresie. Obudowa tego urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego. Model można położyć na szafce lub zawiesić na ścianie. Opinie o higrometrach producenta Terdens są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten produkt za możliwość odczytu pomiaru z dużych odległości i dokładność wyników.

Terdens 3618 to higrometr, który jest zasilany bateriami. Pokazuje on temperaturę, poziom wilgotności, a także punkt rosy.

 

Zalety

Prostota: Jest to prosty sprzęt, który dokładnie pokazuje najważniejsze informacje. Jest on również kompaktowy, a jego konstrukcja jest prosta, dzięki czemu można go położyć w każdym miejscu.

Alarmy: Można samemu ustawić swoje alarmy, w zakresie o górnej oraz dolnej granicy wilgotności. Alarm nastąpi po przekroczeniu ustawionych wartości.

Pamięć: Sprzęt pamięta ostatnie zarejestrowane wyniki. Można do nich łatwo wrócić oraz porównać je z innymi.

 

Wady

Wykonanie: Niektórzy uważają, że wykonanie sprzętu nie jest zbyt dobre. Plastik jest nietrwały, więc możemy się spodziewać, że na skutek upadku ulegnie on uszkodzeniu.

Dokładność: Dokładność higrometru wynosi koło 2 st. C. Jeżeli szukamy bardzo dokładnego sprzętu, to ten nie do końca spełni nasze oczekiwania.

 

 

 

 

TFA 60.2015

 

Ciekawym modelem jest produkt TFA 60.2015. Ma on wiele zastosowań. Jedną z funkcji jest wskazywanie godziny, a także budzik. Ponadto urządzenie to wyposażone jest w sensory, które pozwalają na zbadanie temperatury, a także wilgotności powietrza. Sprzęt przeznaczony jest do użytku w pomieszczeniach.

Co więcej, model ten na podstawie zmian w danym pokoju jest w stanie przedstawić prognozę pogody. Urządzenie wskazuje także, jaki jest poziom komfortu przy przebywaniu w pomieszczeniu w danych warunkach.

Sprzęt ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jego waga wynosi 0,02 kg. Wyposażony jest w czytelny wyświetlacz, na którym znajdują się wybrane dane. Po naciśnięciu przycisku ekran podświetla się na kolorowo. Kolor obudowy higrometru jest czarno-srebrny. Element ten jest wykonany z tworzywa sztucznego. Produkt zasilany jest za pomocą 3 baterii AAA. Jego wymiary wynoszą 78 mm x 120 mm x 35 mm. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za dokładność pomiaru i skuteczne budzenie.

TFA 60.2015 to sprzęt o wymiarach 120 mm x 35 mm x 78 mm. Waga higrometru wynosi 134 g. Jest on zasilany bateriami. Może być on sterowany radiem.

 

Zalety

Design: Sprzęt wygląda bardzo ciekawie i z pewnością będzie pasował do każdego salonu lub kuchni. W rezultacie nie musimy się martwić, gdzie ustawić higrometr.

Informacje: Urządzenie wyświetla na wyświetlaczu wiele informacji, czyli godzinę, wskaźnik pogody, wskaźnik komfortu, wilgotność, temperaturę otoczenia. Wszystkie informacje wyświetlane są na niebiesko i znajdują się na czarnym tle.

 

Wady

Wyświetlacz: Wyświetlacz pokazuje informacje jasno, lecz najbardziej widoczna jest godzina oraz symbol pogody. Dlatego trudniej jest dostrzec informacje o wilgotności oraz temperaturze (są one wyświetlane mniejszymi cyframi).

Wykonanie: Według opinii użytkowników produkt nie jest zbyt dobrze wykonany. Obudowa z czasem się niszczy.

 

 

 

 

Jaki higrometr kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W różnych działach przemysłu, takich jak budownictwo czy ogrodnictwo, ale również w naszych domach, duże znaczenie ma wilgotność powietrza. Jeśli jest ona za duża, tworzy to bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni, co z kolei często owocuje problemami z oddychaniem czy alergiami skórnymi. Jeśli prowadzisz biuro lub jesteś właścicielem magazynu, powinieneś kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniu, gdyż ma to duże znaczenie na niektóre wyroby. Z tego powodu polecamy lekturę naszego poradnika. Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę oraz jaki higrometr wybrać. W tekście zamieściliśmy kilka istotnych cech, które powinny posiadać najlepsze sprzęty.

 

 

Czy warto kupić taki przyrząd?

Jak nietrudno zgadnąć higrometry, nazywane też wilgotnościomierzami, najlepiej sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak sauny, magazyny, serwerownie lub muzea i galerie sztuki. Zbyt duża wilgotność negatywnie wpływa bowiem na wiele produktów. Szczególnie w przypadku pomieszczeń serwerowych, gdzie może dojść do zwarcia lub pożaru. Zaś w przypadku galerii sztuki, zbyt duża wilgotność niszczy płótno, co sprawia, że obrazy niszczeją.

Wiedz jednak, że tego typu urządzenie dobrze spisze się również w naszym domu. Bowiem zbyt duży procent pary wodnej w powietrzu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Odczują to również Twoje rośliny, które nie będą rosnąć. Co więcej, pleśń może się również pojawić na książkach lub pamiątkach z podróży. Duża wilgotność sprzyja także rozwojowi pleśni i drobnoustrojów, które nie tylko odpowiadają za niszczenie naszego dobytku, ale mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pierwszą konsekwencją są problemy z oddychaniem, co może prowadzić do astmy. Dodatkowo, pleśń na ścianach i w naszej bezpośredniej okolicy sprzyja rozwojowi alergii skórnych.

 

Rodzaje wilgotnościomierzy

W zależności od zastosowanej technologii na rynku możemy spotkać wiele typów higrometrów. Najczęściej spotykanym sprzętem są produkty włosowe, które cechują się najprostszą budową. Zastosowana wewnątrz aparatura nie zmieniła się od wieków, urządzenie bazuje na sprawdzonym patencie. Cała konstrukcja opiera się na właściwościach ludzkiego lub końskiego włosia. Wiedz jednak, że współcześnie producenci postanowili zastosować włókna syntetyczne lub bawełniane, gdyż są znacznie trwalsze. Sposób działania maszyny jest bardzo prosty, otóż pod wpływem wilgoci włos zmienia swoją długość, co wprawia w ruch zamknięty w produkcie mechanizm. To z kolei stymuluje pracę wskazówki, która pokazuje na tarczy procent wilgotności powietrza w pokoju. Margines błędu w tego typu urządzeniach waha się od 5% do 7%.

Alternatywą jest sprzęt kondensacyjny, którego praca opiera się na wyznaczaniu temperatury punktu rosy. Oznacza to, że wilgotność powietrza wyliczana jest na podstawie wartości ciepła, przy którym para wodna skrapla się na obudowie modelu. Na podstawie wskazanej temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego bez problemu wyliczymy wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Tego typu wilgotnościomierze są zbudowane z metalowego lub szklanego naczynia, które zostało uprzednio wypolerowane. Wiedz jednak, że prezentowany produkt nie pokaże Ci dokładnej wartości, sam będziesz musiał ją wyliczyć. Na szczęście w Internecie znajduje się wiele stron, które po podaniu otrzymanej wartości zrobią to za Ciebie.

Kolejnym rodzajem są higrometry elektrolityczne lub też elektroniczne. Zdaniem ekspertów jest to bardzo skomplikowane urządzenie, które równocześnie cechuje się największą dokładnością, dlatego zalecane jest w pomieszczeniach przemysłowych. Praca sprzętu opiera się na wyliczeniu wilgotności powietrza w oparciu o zmianę przewodności napięcia czujników. Tego typu modele są bardzo dokładne, a co więcej mogą pracować samodzielnie, bez naszego nadzoru. W wielu domach tego typu wilgotnościomierze podłączone są do aparatury osuszania lub systemu wentylacji.

Ciekawą odmianą są nowoczesne urządzenia nazywane termohigrometrami, bowiem poza klasycznym higrometrem elektronicznym mają też wbudowany termometr i są w stanie wskazać nam wiele parametrów dotyczących naszego pomieszczenia.

Specjalną odmianą są produkty nazywane psychometrami. Konstrukcja tego typu modeli opiera się na 2 termometrach. Pierwszy z nich jest mokry i został obłożony niewielkim zbiornikiem rtęci, który łatwo chłonie wilgoć. Zatem im wyższy procent pary wodnej w powietrzu, tym niższą wartość na termometrze uzyskamy. Drugim elementem jest termometr suchy, który pokazuje ciepło otoczenia. Na podstawie amplitudy, każdy użytkownik będzie w stanie samodzielnie wyliczyć procent wilgotności powietrza.

 

 

Urządzenia stacjonarne czy przenośne – jaki higrometr jest najlepszy?

Dokonując zakupu powinniśmy się również zastanowić, jaki typ urządzenia nam najbardziej odpowiada. Do wyboru mamy sprzęty stacjonarne, które często stanowią element składowy większej automatyki. Wystarczy je zakupić i podłączyć do istniejącej już instalacji. Zazwyczaj znajdziemy je w systemach wentylacji lub klimatyzacji. Tego typu produkty muszą być bardzo dokładne. Alternatywą są modele przenośne, które możemy umieścić w dowolnym miejscu w domu. Ich atutem jest to, że nie wymagają zewnętrznego zasilania, zatem ich eksploatacja jest bardzo tania. Pamiętaj, że najlepszy higrometr to taki, który spełnia Twoje wymagania.

 

Higrometry w dobrych cechach

Udając się na zakupy, musimy pamiętać o tym, że im nowocześniejsza aparatura, tym jej cena będzie większa. Najtańszą opcją są modele z włosiem, których ceny zaczynają się od 30 zł. Jeśli interesuje Cię właśnie taki model, polecamy Ci zainwestowanie w sprzęt z elementami syntetycznymi lub bawełną, gdyż jest bardziej precyzyjny. Za większą dokładność będziemy musieli zapłacić około 35 zł lub 40 zł. Jeśli jednak chcesz zakupić produkt zintegrowany, musisz się liczyć z wydatkiem około 200 zł.

Ważnym parametrem, który związany jest z ceną produktu jest świadectwo wzorcowania, które daje gwarancję dokładności pomiaru. Dzięki niemu wiemy, że otrzymane dane odpowiadają rzeczywistym wartościom. Naturalnie urządzenia pozbawione tego certyfikatu są dużo tańsze. Ich ceny wahają się między 20 zł a 50 zł. Warto jednak zainwestować nieco większą kwotę i mieć pewność, że wybrany przez nas produkt jest rzeczywiście dokładny. Pozwoli to bowiem na lepsze zadbanie o nasz dobytek.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ