Ranking 14 najlepszych baterii umywalkowych 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Baterie umywalkowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Remontując łazienkę, kuchnię lub inne pomieszczenie, wielu konsumentów zastanawia się, jaką baterię umywalkową wybrać. Dobrą propozycją dla osób chcących zamontować ją w ścianie jest model Kludi Bozz 382450576. Jest on dwuelementowy, pierwsza część jest kranem, a druga uchwytem do odkręcania i regulacji temperatury oraz ciśnienia wody. Zewnętrzna powłoka baterii jest chromowana i błyszcząca. Godny polecenia jest także model Grohe BauLoop 23335000. Konsumenci wybierają ten produkt, ponieważ jest on bardzo prosty w montażu, Baterię umywalkową można bez problemu samodzielnie zainstalować w wybranym miejscu. Do jej wykończenia wykorzystano wysokiej jakości chrom GROHE StarLight.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kludi Bozz 382450576 jest przystosowany do montażu w ścianie. Pozwala to na uzyskanie większej przestrzeni oraz szerszego zasięgu rozprzestrzeniania się wody w umywalce. Bateria umywalkowa jest także łatwa w obsłudze. Nowoczesny i stylowy design oraz wykonanie z wysokiej jakości materiałów zapewnia produktowi większą wytrzymałość.

Wady

W czasie czyszczenia trzeba uważać, aby nie zarysować delikatnej powierzchni baterii, najlepiej używać delikatnych detergentów.

Podsumowanie

To wysokiej jakości model o innowacyjnej budowie. Składa się on z dwóch elementów – uchwytu i wylewki. Produkt znajdzie zastosowanie w nowocześnie urządzonej łazience. Urządzenie umożliwia odpowiednie dla użytkownika dostosowanie temperatury oraz strumienia wody.

Drugi wybór

Zalety

Model ma prostą i klasyczną budowę. Powłoka zewnętrzna, dzięki wykonaniu z lśniącego chromu GROHE StarLight jest bardzo wytrzymała oraz łatwa do utrzymania w czystości przez dłuższy czas. Baterię umywalkową wystarczy przecierać szmatką. Została ona zabezpieczona przed osadzaniem się kamienia znajdującego się w wodzie.

Wady

Użytkownicy, którzy nie mieli do czynienia z montażem tego typu produktów, mogą mieć problem z wykonaniem tej czynności. Zalecane jest wynajęcie hydraulika, który profesjonalnie zamontuje baterię.

Podsumowanie

To jednoelementowy model, cechujący się starannością wykonania oraz prostotą budowy. Pod uchwytem znajduje się okrągła nakładka oznaczona dwoma kolorami – czerwonym i niebieskim. Pomaga to w sprawnej regulacji temperatury wody. Głowica baterii ma 28 mm i jest ceramiczna.

Rozważ też

Zalety

Jest to jednoelementowa bateria umywalkowa. Wysokość wypływu wody wynosi 22 cm, więc ciecz dobrze rozprzestrzenia się po powierzchni umywalki (zadowalający zasięg). Prosty design oraz czarny matowy kolor powodują, że Omnires PM7412Bl dobrze się sprawdzi w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Wady

Podczas częstego użytkowania produktu na jego powierzchni pojawiają się zacieki z wody. Trzeba użyć odpowiednich środków czystości aby je usunąć.

Podsumowanie

Bateria jest dostępna w kolorze czarnym-matowym. Całkowita wysokość produktu wynosi 27 cm. Dystans, na który wypływa woda, jest równy 22 cm. Kran dostosowany został do montażu stojącego przy umywalce lub na blacie. Korpus wykonano z wysokiej jakości mosiądzu.

 

 

14 najlepszych baterii umywalkowych. Opinie w 2024 roku

 

Szukasz armatury do swojej łazienki? Bardzo pomocny w wyborze może okazać się nasz ranking baterii umywalkowych. W zestawieniu umieściliśmy produkty cechujące się wysoką jakością, funkcjonalnością oraz dobrymi opiniami użytkowników.

 

Bateria umywalkowa ścienna

 

1. Bateria umywalkowa ścienna Kludi Bozz 382450576 

 

Jeżeli do Twojej łazienki najodpowiedniejsza będzie ścienna bateria umywalkowa, zalecamy sprawdzić model Kludi Bozz 382450576. Przeznaczony jest on do montażu podtynkowego. Jest on dwuelementowy, osobną część stanowi kran, a osobną pojedynczy uchwyt. Umożliwia on regulację zarówno temperatury, jak i ciśnienia wody. Sprawia to, że bateria jest wygodna w użytkowaniu.

Produkt wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Jego powierzchnia pokryta została chromem o błyszczącej strukturze, co gwarantuje możliwość długoletniego użytkowania oraz zapobiega osadzaniu się kamienia znajdującego się w wodzie. Bateria ma bardzo prosty wygląd i pasuje zarówno do nowocześnie, jak i klasycznie urządzonych pomieszczeń.

Użytkownicy wybierający ten produkt, cenią go głównie ze względu na jego wygląd, funkcjonalność oraz łatwość użytkowania. Według nich największym atutem baterii umywalkowej jest możliwość montażu do ściany. Pozwala to na uzyskanie większego zasięgu rozprowadzania wody nawet na odległość do 22 cm. 

 

 

 

 

Bateria umywalkowa Grohe

 

2. Bateria umywalkowa Grohe BauLoop 23335000 

 

Godną polecenia propozycją jest bateria umywalkowa Grohe BauLoop 23335000. Produkt jest przeznaczony do montażu jednootworowego. Zewnętrzna powłoka modelu wykonana została z odpornego na uszkodzenia chromu. Jest ona nie tylko trwała, ale także łatwa do utrzymania w czystości. Nawet po długoletnim użytkowaniu wystarczy przetrzeć baterię ścierką aby wyglądała jak nowa.

Test baterii umywalkowych wykazał, że prezentowany przez nas produkt jest bardzo ekologiczny. Inżynierowie firmy GROHE opracowali w nim technologię, która gwarantuje znaczące zmniejszenie zużycia wody nawet do 50%. Rozwiązanie to nie powoduje w żadnym stopniu pogorszenia wydajności urządzenia, a równocześnie pomaga chronić naturalne zasoby.

Wybierając ten produkt, kupujący zwracają swoją uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Jest on starannie wykonany, z największą dbałością o szczegóły. Jego prosty design umożliwia dobre wkomponowanie się baterii do wnętrza każdej łazienki.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa wysoka

 

3. Bateria umywalkowa wysoka Omnires PM7412Bl 

 

Elementem, który będzie dobrym dopełnieniem wystroju Twojej łazienki, jest wysoka bateria umywalkowa? Pragniemy zaprezentować Ci model Omnires PM7412Bl. Jego korpus wykonany został z najwyższej jakości mosiądzu, gwarantującego dużą wytrzymałość oraz długoletnie użytkowanie. Zewnętrzna powłoka ma czarny kolor i matowe wykończenie.

Kran został dostosowany do montażu na blacie lub umywalce. Wysokość wypływu wody wynosi 22 cm, a zasięg, na jaki się ona rozprzestrzenia to 16,5 cm. Bateria jest skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić wygodne oraz funkcjonalne korzystanie z umywalki. 

Użytkownicy wybierają ten model z uwagi na jego prosty, stylowy wygląd. Spośród większości tego typu produktów, bateria ta wyróżnia się rzadko spotykanym czarnym, matowym kolorem, dzięki czemu stanowi ona efektowny element wykończenia wnętrza łazienki. Jej atutem jest także wysokość, cały korpus mierzy prawie 28 cm. 

 

 

 

 

Bateria umywalkowa stojąca

 

4. Bateria umywalkowa Hansgrohe Talis E Click-Clack 71701000 

 

Stojąca bateria umywalkowa Hansgrohe Talis E Click-Clack 71701000 to jednouchwytowy model o klasycznej budowie. Jest on skonstruowany w taki sposób, aby bez problemu mógł współpracować z przepływowymi podgrzewaczami wody. Całkowita długość korpusu liczy prawie 10 cm. Dzięki temu jest on bardzo praktyczny i nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni przy umywalce.

Produkt przeznaczony jest do montażu stojącego. Wyposażony został w ceramiczny mieszacz i zawór odpływowy Push Open. Jak w przypadku większości pozostałych modeli zaprezentowanych w rankingu, jego zewnętrzna powłoka pokryta jest wysokiej jakości chromem. Taka budowa gwarantuje możliwość długoletniego użytkowania bez wystąpienia żadnych awarii.

Opinie o bateriach umywalkowych firmy Hansgrohe są zawsze pozytywne. W przypadku modelu Talis E Click-Clack 71701000 nie jest inaczej. Większość kupujących wybiera ten produkt, ponieważ cechuje się on dużą funkcjonalnością, a także eleganckim designem. Jest także łatwy w obsłudze, uchwyt obraca się lekko, co pozwala na regulację strumienia wody bez żadnego wysiłku.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa podtynkowa

 

5. Bateria Umywalkowa Podtynkowa Omnires PM7415/1IN

 

W części łazienek dobrą propozycją jest podtynkowa bateria umywalkowa. Sprawdza się ona dobrze w przypadku potrzeby montażu kranu w ścianie. Godnym polecenia jest model Omnires PM7415/1IN. Składa się on z jednego elementu, ponieważ podstawą jest listwa, do której przymocowany jest uchwyt oraz wylewki.

Ścienna bateria umywalkowa ma prostą geometryczną budowę. Jej korpus wykonany został z mosiądzu, pokryty jest powłoką PVD. Dzięki temu prezentowany model charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Powłoka jest gładka, co sprawia, że jest łatwa do utrzymania w czystości.

Użytkownicy podczas zakupu tego modelu zwracali głównie uwagę na jego łatwy oraz bezproblemowy montaż. Jest to model jednoelementowy, dlatego też nie występuje problem z dostosowaniem wysokości jednego elementu, względem drugiego. Minimalna głębokość w ścianie, która jest wymagana do jego przytwierdzenia, wynosi 5 cm. Produkt wyposażony jest także w zabezpieczenia, pozwalające na oszczędność wody. Przepływ wody ograniczony jest do 6 l/min.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa retro

 

6. Massi Retro bateria umywalkowa niska złota MSBU-2019G

 

Poszukujesz modelu wyróżniającego się swoim wyglądem? W takim przypadku dobrą propozycją dla Ciebie będzie bateria umywalkowa w stylu retro. Model Massi Retro Gold MSBU-2019G wyróżnia się bogatymi zdobieniami. Wyposażony jest on w charakterystyczne kurki oraz dekory, dobrze wkomponowuje się w bardziej wyrafinowanie urządzone wnętrza, inspirowane aranżacjami z minionych epok. 

Bateria wykonana została z mosiądzu, czyli materiału, który jest odporny na zniszczenia. Nie osadza się na nim kamień ani innego rodzaju zabrudzenia, jest też łatwy w pielęgnacji. Massi Retro Gold MSBU-2019G występuje w rzadkim jak na tego typu produkty kolorze starego złota, a także w klasycznym srebrze. Jego wysokość wynosi 19 cm, a szerokość liczy 5,5 cm.

Kupujący twierdzą, że jest to dobra bateria umywalkowa. Pozytywne opinie wynikają z tego, że model ma dobrze dobrany kształt. Pozwala on na bezproblemowe oraz komfortowe użytkowanie kranu. Dużym atutem jest także materiał wykonania – mosiądz, czyli najszlachetniejszy surowiec, jaki jest wykorzystywany w hydraulice.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa Castorama

 

7. Bateria umywalkowa ścienna Cooke&Lewis Arborg Chrom

 

Bateria umywalkowa dostępna w Castorama, czyli Cooke&Lewis Arborg Chrom to estetyczny element wyposażenia każdej łazienki, która została urządzona w stylu klasycznym.  Model jest przystosowany do montażu naściennego, co pozwoli na uzyskanie większej powierzchni roboczej w umywalce oraz w jej okolicach. 

Produkt wykonano z wysokiej jakości mosiądzu, cechującego się dużą wytrzymałością. Dodatkowo został on pokryty zewnętrzną powłoką, która chroni go przed powstaniem ewentualnych zarysowań w trakcie użytkowania. Kran wykończono w kolorze srebrnym, o błyszczącej powłoce. Nawet po wielu latach intensywnego użytkowania nie zmienia ona swojego wyglądu.

Użytkownicy twierdzą, że jest to dobra i tania bateria umywalkowa i chętnie sięgają po nią, ponieważ jest łatwa w obsłudze oraz rzadko ulega awariom. Za pomocą jednego uchwytu możliwa jest regulacja ciśnienia wody oraz jej temperatury w zależności od aktualnych potrzeb osoby korzystającej z produktu. Baterię wyposażono w napowietrzacz w kształcie plastra miodu, który sprawia, że strumień wody leci prosto bez rozpryskiwania się na boki.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa czarna

 

8. Bateria umywalkowa wysoka Rea Tess REAB0229

 

Według użytkowników godna polecenia jest czarna bateria umywalkowa Rea Tess REAB0229. Jest ona jednoelementowa, uchwyt i wylewka są połączone na stałe. Kran został wykonany z najwyższej jakości materiałów. Do budowy korpusu użyto mosiądzu, a głowica jest ceramiczna. 

Budowa produktu została dostosowana w taki sposób, aby z łatwością można było go zamontować do otworu umieszczonego w umywalce lub w blacie znajdującym się w jej pobliżu. Jest to bateria, która dobrze komponuje się z pozostałymi elementami w łazience, zachowując nienaganny wygląd.

Osoby korzystające z modelu Rea Tess REAB0229 cenią go sobie za odporność na awarie oraz zarysowania, które mogą wystąpić podczas intensywnego użytkowania produktu. Jego dużym atutem jest także łatwość utrzymania w czystości. Czarna, matowa powłoka nadaje kranowi niespotykany design, który pozwala na nadanie zjawiskowego wyglądu każdej łazienki.

 

 

 

 

Bateria umywalkowa nablatowa

 

9. KFA Mokait Bateria umywalkowa nablatowa 553261200

 

Jesteśmy przekonani, że w Twojej łazience sprawdzi się nablatowa bateria umywalkowa KFA Mokait Chrom 553261200. Model wykonano z mosiądzu, dzięki temu charakteryzuje się dużą trwałością. Produkt jest jednoelementowy. Cała konstrukcja korpusu pokryta jest chromową, połyskującą powłoką, która jest łatwa do utrzymania w czystości.

Elementem umożliwiającym regulację temperatury oraz ciśnienia wody jest pojedynczy uchwyt, któremu zawdzięczamy bezproblemowe sterowanie za pomocą jednej ręki. Wylewka o sporej jak na tego typu produkt, długości, mierząca 17 cm, gwarantuje użytkownikowi komfort podczas codziennego użytkowania.

Wybierając odpowiednią baterię umywalkową, konsumenci zwracają uwagę na oszczędność wody oraz komfort eksploatacji. Przedstawiony model spełnia oba te wymagania. Do jego budowy użyto napowietrzacza o innowacyjnej konstrukcji, która ogranicza przepływ wody przez baterię umywalkową do 6 l/min. Czyszczenie tej części nie wymaga stosowania narzędzi, wystarczy jedynie przetrzeć napowietrzacz ręką, aby usunąć z niego osad mogący blokować przepływ wody.

 

 

 

 

10. Grohe Eurosmart 33265002

 

Grohe Eurosmart 33265002 to bateria umywalkowa stosowana także do instalacji nad wanną. Model pracuje płynnie i się nie zacina. Ważną kwestią jest wygodny zestaw odpływowy wykorzystywany w tej armaturze, który otwiera się i zamyka łatwo i dyskretnie.

Ta dobra i tania bateria umywalkowa ma błyszczącą powierzchnię chromowaną, która charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia. Kran pozwala na maksymalny przepływ strumienia wody równy 0,095 l/s.

Produkt ma prosty system montażu, jest jednootworowy, dlatego każdy poradzi sobie z instalacją. Model ma wykończenie chromowe, więc jest odporny na działanie rdzy oraz uszkodzenia, a także ma atrakcyjny kolor, który pasuje do każdego wnętrza. Jednocześnie baterię można w łatwy sposób wyczyścić z pomocą szmatki, co spodobało się użytkownikom. Konsumenci zauważają także, że armatura ta wygląda elegancko i pasuje do różnych wnętrz.

 

 

 

 

11. KFA Symetric 342-315-00

 

Szukasz czegoś nowoczesnego? Jeśli tak, wybierz KFA Symetric 342-315-00. Ta bateria pasuje nie tylko do nowoczesnych łazienek, ale także tych urządzonych w stylu klasycznym. Model pozwala na oszczędzanie do nawet do 15% wody więcej, niż standardowe baterie, gdyż wyposażony jest w napowietrzacz.

Prezentowana armatura łazienkowa ma wbudowane 2 pokrętła w kształcie krzyżyków, wykonane z ceramiki, z których pomocą otwiera się strumień wody i reguluje jego temperaturę. Natomiast wylewka zrobiona jest z mosiądzu, który charakteryzuje się wytrzymałością. Montaż produktu jest bardzo prosty, gdyż jest to model jednootworowy.

Opinie o bateriach umywalkowych producenta KFA są bardzo pozytywne. Także ten model zyskał liczne, bardzo pochlebne komentarze. Konsumenci twierdzą, że wylewka jest bardzo wygodna (15 cm), gdyż można nią obracać, co ułatwia mycie rąk w umywalce.

 

 

 

 

12. Kludi Bozz 382440576

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Kludi Bozz 382440576. Bateria jest odpowiednia nie tylko do łazienki, ale też do kuchni. Uchwyt i wylewka mają ładny, chromowany kolor, który lekko się błyszczy.

Wylewka ma 18 cm i jest podłużna. Dołączone rozety mają średnicę 7 cm. Dzięki nim armatura atrakcyjnie się prezentuje. Model wyposażony jest w specjalny gwint — perlator s-pointer Eco M 24 x 1, który pozwala na regulację strumienia wody. Dzięki niemu bateria zaliczana jest do klasy przepływu Z, co oznacza, że maksymalny przepływ wody wynosi 0,15 l/s.

Produkt ma prosty w obsłudze uchwyt, który umożliwia szybkie ustawienie temperatury oraz siły strumienia wody. Model należy montować podtynkowo. Użytkownicy zwrócili szczególną uwagę na dużą wytrzymałość tej armatury. Potwierdzają, że jest ona solidnie wykonana, a przy tym atrakcyjna.

 

 

 

 

13. Hansgrohe Talis Select E

 

Wiele osób ceni sobie baterię umywalkową Hansgrohe Talis Select E. Produkt ma jeden uchwyt, który pozwala na kontrolę strumienia wody, a także wybranie jej temperatury. Wylewka ma zasięg równy 11,2 cm.

W zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy do zamontowania baterii. W ten sposób nie trzeba dokupować do niej żadnych części, tylko w szybki sposób założyć. Wykończenie modelu jest chromowane, dlatego pasuje do prawie każdej łazienki. Jednocześnie należy wspomnieć, że powierzchnia baterii jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji – można z niej w łatwy sposób usunąć nawet uporczywy kamień.

Produkt dostosowany jest do przepływowych podgrzewaczy wody. Armatura wyposażona jest w mieszacz ceramiczny, który pozwala na szybkie wybranie odpowiedniej temperatury. Ponadto wykorzystany materiał sprawia, że bateria jest bardzo trwała. Użytkownicy doceniają ten model za atrakcyjne wykonanie z dbałością o najmniejsze szczegóły. Co więcej uważają, że bateria jest bardzo wytrzymała.

 

 

 

 

14. Ferro TA2

 

Ciekawym kształtem odznacza się model Ferro TA2. Produkt wykonany został w taki sposób, że uchwyt odpowiedzialny za ustawianie temperatury znajduje się po prawej stronie. Natomiast kurek odblokowujący strumień wody po lewej. Oba zawory mają niewielkie wymiary. Zostały one odpowiednio wyprofilowane, aby wygodnie się je odkręcało, nawet mokrymi rękami.

Temperaturę wody można regulować w przedziale od 1 st. C do 50 st. C. Jednocześnie istnieje możliwość zablokowania kurka na 38 st. C, co pozwala nam wyeliminować ryzyko poparzenia. Co istotne, wystarczy jedynie 10 s, aby uzyskać odpowiednio ciepłą wodę. Wykorzystany termostat przyczynia się do większej oszczędności wody niż w standardowych bateriach. Zapewnia on także bezpieczeństwo podczas użytkowania, gdyż chroni przed niespodziewanym wylewem strumienia bardzo zimnego lub gorącego, co jest szczególnie niebezpieczne w trakcie kąpania dzieci.

Ważną kwestią jest możliwość łatwego i szybkiego montażu armatury. Zasięg wylewki wynosi 12,5 cm. Użytkownicy zwrócili szczególną uwagę na atrakcyjne wykończenie tego modelu. Konsumenci twierdzą, że chromowane pokrycie baterii dobrze się prezentuje i nie przeciera.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką baterię umywalkową kupić?

 

Jesteś w trakcie remontu łazienki lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się umywalka i zastanawiasz się, na co zwracać uwagę, aby kupić dobrą baterię umywalkową? W tekście znajdującym się poniżej postaraliśmy się zawrzeć wszystkie najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, inwestując w ten produkt. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu go, bez problemu podejmiesz decyzję dotyczącą wyboru najbardziej odpowiedniego dla Ciebie modelu.

Rodzaje baterii umywalkowych

Zastanawiasz się jaką baterię umywalkową wybrać? Pierwszym i najważniejszym etapem powinno być zdecydowanie się na jedną z szerokiej gamy dostępnych rodzajów armatury. Jednym z podstawowych kryteriów podziału baterii umywalkowych jest sposób montażu. Wyróżniamy modele:

* stojące – montowane są zazwyczaj w otworze znajdującym się w umywalce lub blacie. Dostępne są wysokie oraz niskie baterie;

* ścienne – w sklepach występują modele przystosowane do montażu podtynkowego (wersje nowoczesne) oraz natynkowego (wersje klasyczne);

* sufitowe – produkty bardziej nowoczesne, futurystyczne. Rzadko spotykane w polskich domach, jeszcze mało popularne;

* wolnostojące – ich budowa przystosowana jest do montażu na posadzce, jednak częściej są one łączone z wannami niż umywalkami.

Kolejnym, równie ważnym kryterium podziału baterii umywalkowych jest sposób obsługi. Wyróżnić można następujące rodzaje produktów:

* jednouchwytowe – są to najpopularniejsze modele. Wyposażone są w jeden uchwyt umożliwiający regulację ciśnienia oraz temperatury wody; 

* dwuuchwytowe – szczególnie polecane dla zwolenników klasycznych rozwiązań lub stylu retro. Krany wyposażone są w dwie osobne gałki, do regulacji ciepłej oraz zimnej wody;

* bezdotykowe – modele te nie mają uchwytów, ale są wyposażone w czujniki. Uruchamiane są poprzez zbliżenie dłoni do korpusu produktu. Zalecane w przypadku miejsc, w których wymagane jest zachowanie szczególnej higieny;

* samozamykające – baterie działające poprzez określony czas. Zazwyczaj stosowane w obiektach komercyjnych oraz użyteczności publicznej.

Istotna jest także wysokość. Dostępne są m.in. baterie niskie, charakteryzujące się krótkim korpusem. Najczęściej są one montowane w umywalkach. Drugim rodzajem są baterie wysokie. Są one bardziej nowoczesne i montuje się je zazwyczaj w blacie lub szafce, obok umywalki nablatowej.  

 

Rodzaje wylewek

Zadając sobie pytanie, jaka jest najlepsza bateria umywalkowa, powinieneś również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w niej wylewki. Obecnie na rynku dostępne są modele wyposażone w wylewki: krótkie, długie, proste, łukowate, wyciągane, obrotowe, stałe oraz kaskadowe. W budowie tego elementu ważny jest nie tylko jego kształt, ale także perlator, czyli sitko, które służy do napowietrzania wody. W efekcie jego działania mamy wrażenie, że wylewa się bardzo intensywny strumień wody, podczas gdy z kranu w rzeczywistości wypływa mniejsza ilość cieczy.

 

Uchwyt

Ile uchwytów powinna mieć najlepsza bateria umywalkowa? To pytanie często zadają sobie osoby zastanawiające się nad zakupem odpowiedniej armatury. Najpierw przedstawmy, do czego służy ta część. Uchwyt jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia oraz temperatury wody. Najpopularniejsze oraz najczęściej wybierane przez kupujących są modele jednouchwytowe, umożliwiające regulację za pomocą jednej ręki. Baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa osobne kurki – jeden do zimnej, drugi do ciepłej wody. W ostatnich latach na rynku pojawiły się także modele bezuchwytowe. Występują one w formie bezdotykowej lub samozamykającej się. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie jest dla Ciebie najodpowiedniejsze.

 

Rodzaj głowicy

Na rynku dostępne są modele, wyposażone w jeden z trzech rodzajów głowic:

* mosiężną – w przypadku tych modeli ustawianie temperatury wody jest mało precyzyjne ze względu na ich budowę;

* ceramiczną – umożliwiają dokładniejsze ustawienie wielkości strumienia wody. Cechują się dużą wytrzymałością oraz * odpornością na urazy. Są one najczęściej montowane w bateriach;

* termostatyczną – jest to najbardziej efektywne rozwiązanie aktualnie dostępne na rynku. Pozwala na precyzyjne ustawienie pożądanej przez użytkownika temperatury oraz strumienia wody.

Materiał

Korpusy baterii umywalkowych najczęściej produkowane są z mosiądzu. Oznaczane są zazwyczaj symbolem MO 59. Wskazana liczba (59) jest wartością dominującą pierwiastka, czyli miedzi. Jeżeli ta wartość będzie mniejsza, oznacza to, że produkt jest mniej trwały i bardziej podatny na zarysowania.  Mosiądz to materiał cechujący się wysoką jakością oraz trwałością wykonania. Baterie pokryte są zwykle dodatkowo zewnętrzną powłoką. Najczęściej spotykane są modele chromowe, ale można także kupić baterie satynowe o odcieniu starego złota lub kolorowe – najczęściej białe lub czarne.

 

Baterie umywalkowe w dobrych cenach

Ceny dostępnych na rynku baterii umywalkowych są bardzo różne i cały czas się zmieniają. Wynika to z ciągłego pojawiania się nowych trendów oraz poszukiwania przez producentów coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych rozwiązań oraz technologii. Chcąc zakupić podstawowy model, niewyróżniający się zbytnio swoim wyglądem powinniśmy wydać od 50 zł do 100 zł. Mając trochę większe wymagania co do wyboru odpowiedniej baterii umywalkowej, zwracając uwagę na jej funkcjonalność, oszczędność wody oraz design, który pozwoli na dobre wkomponowanie się produktu do wnętrza pomieszczenia, powinniśmy się przygotować na nieco większy wydatek. Takie modele występują w cenach od 300 zł do nawet 700 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak rozebrać baterię umywalkową?

Przed przystąpieniem do demontażu baterii umywalkowej należy odciąć główny dopływ wody w mieszkaniu, a także zakręcić zawory podłączeniowe oraz spuścić wodę z urządzenia. Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do rozbioru baterii umywalkowej. Najpierw odłączamy półsyfon umywalkowy, a następnie za pomocą klucza płaskiego odkręcamy wężyki od umieszczonych w ścianie zaworów. Kolejnym etapem jest odinstalowanie zespołu spustowego zużytej wody. Z pręta poziomego wysuwamy pręt podnoszący. Za pomocą klucza płaskiego i śrubokręta odkręcamy wkręt mocujący, następnie delikatnie wysuwamy baterię z otworu montażowego. Na końcu odkręcamy korek spustowy.

P2: Jak zamontować baterię umywalkową?

Aby zamontować baterię umywalkową, powinniśmy zakręcić główny dopływ wody w mieszkaniu. Po otwarciu pudełka z produktem powinniśmy sprawdzić jej zawartość, aby upewnić się, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy (standardowe opakowanie wyposażone jest w: baterię, uszczelki, podkładki gumowe oraz metalowe, śruby mocujące, nakrętki, wężyki przyłączeniowe, wylewkę oraz pierścień). Do montażu niezbędny jest zestaw kluczy oraz śrubokręt. W nagwintowane gniazda baterii wkręcamy elastyczne wężyki przyłączeniowe. Po ich wkręceniu umieszczamy pod baterią pierścień wraz z gumową podkładką (w niektórych modelach pierścień jest skręcony z korpusem). Produkt wstawiamy w otwór umywalki. Od spodu na wężyki nakładamy plastikową nakładkę, a na nią gumową oraz metalową podkładkę. Na całość nakręcamy nakrętkę i dokręcamy śrubami. Łączymy baterię z instalacją wodną, przykręcając wężyki przyłączeniowe do zaworów kątowych.

 

P3: Jak naprawić baterię umywalkową?

Najczęstszym powodem nieprawidłowego działania baterii umywalkowej jest zepsucie się głowicy baterii. Aby przejść do działania mającego na celu naprawę produktu należy zaopatrzyć się w takie narzędzia jak: klucz francuski, scyzoryk oraz ampuł. W pierwszej kolejności należy zdemontować zaślepkę (oznaczoną kolorami: czerwony – ciepła woda, niebieski – zimna woda), która znajduje się pod uchwytem. W ten sposób dostajemy się do śruby wewnętrznej. Odkręcamy ją oraz odłączamy dźwignię od całości, następnie odkręcamy pierścień oraz śrubę utrzymującą zawór (za pomocą klucza francuskiego). Wymontowujemy zepsuty zawór (otwór należy wyczyścić octem lub kwaskiem cytrynowym) i wkładamy sprawny zawór i analogicznie powtarzamy wcześniejsze czynności w odwrotnej kolejności. 

 

P4: Dlaczego bateria umywalkowa szumi?

Wielu użytkowników skarży się na szumy dochodzące z baterii umywalkowych podczas odkręcania w nich wody. Zastanawiają się, co jest tego przyczyną. Najczęściej spotykanym powodem występowania tego zjawiska jest pojawienie się zanieczyszczeń osadzających się na wewnętrznej stronie produktu. Aby sprawdzić, czy w Twoim przypadku wystąpił ten sam powód, chcąc pozbyć się uciążliwego hałasu, powinieneś przystąpić do demontażu baterii (rozkręcić każdy z elementów). Następnie dokładanie wyczyść wnętrze produktu przy użyciu sody lub kwasku cytrynowego. Zalecane jest także sprawdzenie, czy do żadnej z części nie przyczepiło się ciało obce utrudniające jego pracę. Po dokładnym umyciu należy skręcić baterię oraz ponownie ją zamontować. 

P5: Gdzie kupić baterię umywalkową?

Baterie umywalkowe są niezbędnym wyposażeniem każdej łazienki, znajdują się praktycznie w każdym budynku użytkowanym przez człowieka. W momencie, gdy remontujemy dom lub użytkowana przez nas bateria ulegnie awarii, zastanawiamy się, gdzie można zakupić ten produkt. Tak jak w przypadku większości dostępnych na rynku przedmiotów mamy do wyboru dwie opcje: zakupy stacjonarne lub online. Wybierając pierwszą z propozycji, powinniśmy udać się do sklepów budowlanych lub sklepów specjalizujących się w sprzedaży elementów wyposażenia łazienek. Dla osób niemających zbyt wiele czasu na znalezienie najlepszej baterii umywalkowej polecane są zakupy przez Internet. Dostępny jest tam duży wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ