Purmo Aquilo F1P 90x260x3000 to najlepszy grzejnik kanałowy w 2025 roku. Do takiego wniosku doszliśmy po tym, jak dogłębnie przeanalizowaliśmy opinie konsumentów oraz trendy zakupowe. Model został doceniony przede wszystkim za to, że doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Wyposażono go w cichobieżne wentylatory, zapewniające niewymuszony obieg powietrza. Tego typu rozwiązanie sprawia, że grzejnik wyróżnia się dużą wydajnością cieplną. Zaleca się, aby zamontować go w pobliżu okien i drzwi balkonowych, ponieważ skutecznie zapobiega ich nadmiernemu zaparowaniu w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, produkt marki Purmo daje możliwość samodzielnego doboru materiału wykonania i koloru kratki maskującej. Mimo wielu zalet produkt nie przypadł Ci do gustu? Nie martw się, w naszym rankingu opisaliśmy też kilka innych grzejników. Na drugim miejscu plasuje się model Regulus SOLO R3. Można go zastosować jako dodatkowe lub podstawowe źródło ogrzewania w pomieszczeniu. To produkt przystosowany do montażu nie tylko w domu, ale i np. w biurze.
Tabela porównawcza
Najlepsze grzejniki kanałowe w 2025 roku
Umieszczony poniżej ranking grzejników kanałowych podpowie Ci, które modele zostały uznane przez konsumentów za funkcjonalne i godne uwagi. Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne produkty.
Nasze zalecenia
Purmo Aquilo F1P 90x260x3000
Grzejnik Purmo Aquilo F1P 90x260x3000 wyposażono w miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła, który został na stałe zamontowany w stalowej wannie (obustronnie ocynkowanej). Produkt ma też cichobieżne wentylatory, które zapewniają wymuszony obieg powietrza i dużą wydajność cieplną. Od góry model należy zabezpieczyć poprzeczną kratką maskującą (do kupienia osobno).
Maksymalna temperatura grzejnika to 110 st. C. Obrotami wentylatora możemy sterować przy pomocy specjalnego regulatora naściennego. Sprzęt ma wymiary: 9 cm x 26 cm x 300 cm. Model należy podłączyć do instalacji grzewczej przez dwa króćce z gwintem wewnętrznym G 1/2 cala. Moc cieplna produktu przy parametrach 75/55 st. C (temperatura wody na zasilaniu/temperatura wody na powrocie) wynosi 3974 W (przy ustawieniu 2 stopnia obrotów silnika, przy 3 stopniu maksymalna moc cieplna jest wyższa o ok. 26%).
Konsumenci docenili model marki Purmo głównie za to, że efektywnie ogrzewa pomieszczenie i zapewnia komfort przebywania w nim. Sprzęt jest łatwy w montażu, a ponieważ sami możemy zdecydować o materiale wykonania i kolorystyce kratki maskującej, produkt z pewnością nie wpłynie negatywnie na wystrój pokoju.
Regulus SOLO R3
Model Regulus SOLO R3 może być wykorzystany jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu bądź jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego, ewentualnie innego systemu grzejnikowego. Sprzęt jest idealnym wyborem do domu, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca, aby zamontować zwykły grzejnik ścienny. Produkt ma miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła umieszczony w wannie kanału z ocynkowanej blachy.
Grzejnik ma wymiary: 40 cm x 25 cm x 200 cm. Model ten można bez przeszkód zamontować przy drzwiach balkonowych lub dużych oknach, ponieważ może pełnić funkcję kurtyny powietrznej i zapobiegać parowaniu szyb. Za sprawą sprzętu nie musimy się też obawiać zbyt dużego wychłodzenia pomieszczenia.
Produkt spodobał się wielu konsumentom, ponieważ ma dużą maksymalną moc cieplną i szybko ogrzewa pokój. Grzejnik można dobrze dopasować do reszty wyposażenia pomieszczenia. Poza tym opisywany model ma w zestawie zarówno wymiennik cieplny i wannę kanału, jak też obramowanie podestu (nie musimy więc kupować tego elementu osobno).
Purmo Aquilo FMK 110x420x2700
Purmo Aquilo FMK 110x420x2700 to grzejnik wyposażony w miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła, który pomalowano na czarny kolor. Wspomniana część jest umieszczona w stalowej, obustronnie ocynkowanej wannie, którą od wewnątrz również pomalowano na czarno. Wymiary prezentowanego modelu to: 11 cm x 42 cm x 270 cm. Moc cieplna produktu przy parametrach 75/65 st. C to 1400 W.
Grzejnik należy podłączyć do instalacji grzewczej przy użyciu dwóch króćców z gwintem wewnętrznym G 1/2 cala. Od góry model trzeba zabezpieczyć kratką maskującą (podłużną lub poprzeczną) wykonaną z duraluminium, drewna, ewentualnie ze stali nierdzewnej.
Z opinii konsumentów wynika, że po montażu sprzęt świetnie prezentuje się w pomieszczeniu. Z uwagi na to, że możemy samodzielnie dobrać kratkę maskującą, produkt nie wpłynie negatywnie na wystrój wnętrza. Grzejnik nie wymaga bardzo skomplikowanego montażu, a w dodatku stanowi świetne uzupełnienie głównego systemu ogrzewania.
Regulus DUO 100
Przedstawiamy Regulus DUO 100 – grzejnik, który można bez przeszkód zamontować w domu lub biurze. Produkt może być uzupełnieniem ogrzewania podłogowego bądź innego systemu grzewczego, dobrze sprawdza się również jako główne źródło ciepła w pokoju. W komplecie otrzymujemy: miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła, wannę kanału oraz obramowanie podestu. To, co wyróżnia model, to wyjątkowo elegancki design, w efekcie czego można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu.
Moc cieplna produktu przy parametrach 75/65/20 st. C wynosi 720 W. Wymiary grzejnika to: 10 cm x 35 cm x 140 cm. Aby zabezpieczyć model przed zabrudzeniem w okresie, gdy z niego nie korzystamy, możemy zamontować na nim tzw. podest sezonowy (to zalecane rozwiązanie w przypadku, gdy grzejnik znajduje się w pobliżu drzwi balkonowych).
Według konsumentów to efektywnie działający model, który nie dopuszcza do nadmiernego wychłodzenia pokoju, a w dodatku zapobiega parowaniu szyb zimą. Poza tym ten dobry i tani grzejnik kanałowy estetycznie się prezentuje na podłodze. Produkt znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach w domu, takich jak sypialnia czy salon.
Vasco PK 42x260x15
Produkt Vasco PK 42x260x15 wygląda nowocześnie i z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym efektywnie działającego grzejnika, który nie wymaga montażu na ścianie. Model można z powodzeniem zamontować w pobliżu dużych okien lub drzwi wyjściowych na balkon bądź taras.
Grzejnik ma wymiary: 42 cm x 260 cm x 15 cm. Element grzewczy produktu został wykonany z miedzianych rurek (ich średnica wynosi 1,8 cm), na których zamontowano radiatory z aluminium. Zestaw obejmuje również wannę z blachy stalowej, którą pokryto epoksydowo-poliestrową farbą w kolorze czarnym.
Konsumenci, którzy publikują opinie o grzejnikach kanałowych Vasco, uważają, że są to produkty mogące efektywnie ogrzewać dom (niezależnie od metrażu wybranego pomieszczenia). Prezentowany model może być głównym lub dodatkowym źródłem ciepła, dzięki niemu zapewnimy sobie komfort przebywania w domu w okresie jesienno-zimowym.
Jaki grzejnik kanałowy kupić?
Przewodnik zakupowy
Grzejniki kanałowe sprawdzają się doskonale w przeszklonych pomieszczeniach, można bez przeszkód zamontować je w pobliżu sięgających do podłogi okien czy drzwi prowadzących na balkon. Taki produkt zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu pokoju, a także parowaniu szyb. Jaki grzejnik kanałowy wybrać, aby nie żałować zakupu? Ten poradnik zakupowy rozwieje wszystkie wątpliwości.
Zalety produktów kanałowych
W większości domów wciąż montowane są grzejniki ścienne. Niektóre osoby uważają jednak, że takie produkty negatywnie wpływają na wystrój pomieszczenia, poza tym nierzadko ograniczają wolną przestrzeń (zwłaszcza gdy zostaną umieszczone w pokoju o niewielkim metrażu). Z tego względu coraz chętniej kupowane są grzejniki kanałowe. Zwykłe ogrzewanie podłogowe daje nam ograniczone możliwości montażu, ponieważ można je zainstalować tylko na niektórych panelach. Nie dotyczy to jednak modeli kanałowych, w ich przypadku nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj podłogi. Za dodatkowy atut takich produktów uznaje się to, że nie wpływają negatywnie na wystrój pokoju. Wszystko dzięki temu, że jedyną widoczną częścią ich budowy jest kratka wentylacyjna. Możemy dopasować ją tak, aby nie kontrastowała nadmiernie z kolorystyką podłogi.
Warto dodać, że grzejniki kanałowe znajdują zastosowanie nie tylko jako dodatkowe, ale często też podstawowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Montaż takich modeli zaleca się nie tylko w domach, ale i biurach oraz w innych miejscach, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni lub możliwości, aby zainstalować zwykłe grzejniki ścienne. Ponadto najlepszy grzejnik kanałowy ogranicza nawiew chłodnego powietrza z zewnątrz, przez co nie odczuwamy intensywnie zimna, nawet w bardzo mroźne dni i noce.
Z wentylatorami czy bez?
Produkty kanałowe dzielimy na te z wentylatorami i bez. Aby wybrać właściwy dla siebie model, musimy się zastanowić, w jakim celu go kupujemy. Jeżeli ma to być grzejnik pełniący funkcję głównego źródła ciepła w pokoju, lepszym wyborem jest produkt wyposażony w wentylatory. Ma on dużą moc, a dodatkowo zapewnia lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Z kolei modele bez wentylatorów pracują ciszej, a ponieważ mają nieco mniejszą moc, wykorzystuje się je jako uzupełnienie głównego systemu grzewczego.
Wymiennik ciepła
Jedną z podstawowych części budowy grzejników kanałowych jest wymiennik ciepła. Zazwyczaj jest on wykonany z dwóch materiałów, czyli miedzi i aluminium, co zapewnia dużą wydajność grzewczą. Montuje się go bezpośrednio w wannie. Wyróżnia się też wymienniki zbudowane z aluminiowych rurek i lameli, jednak nie jest to zbyt popularne rozwiązanie.
Wanna
Kanałowy system grzewczy jest osadzony we wspomnianej już wannie, którą wykonuje się z ocynkowanej, pomalowanej proszkowo blachy stalowej. Głębokość tego elementu wynosi przeważnie od 8 cm do 70 cm, od głębokości uzależniona jest całkowita moc grzejnika. Musimy dobrać produkt tak, aby można go było w odpowiedni sposób osadzić w podłodze. W domach wolnostojących zwykle można bez przeszkód zamontować wanny o dużej głębokości, jednak w mieszkaniu w bloku może to być problem (wtedy konieczne jest znalezienie płytszego modelu). Uwagę należy również zwrócić na długość i szerokość wanny, aby nie okazało się, że jest za duża albo zbyt mała.
Podest
Podest, określany również mianem kratki, to jedyna widoczna część grzejnika. Zwykle wykonuje się go z drewna, aluminium albo stali. Bardzo często jest tak, że w skład zestawu grzewczego wchodzi jedynie wymiennik ciepła i wanna, podest musimy dokupić osobno. To jednak daje nam możliwość dopasowania kratki do koloru podłogi i wystroju pomieszczenia, w efekcie czego stworzymy spójną całość.
Jeśli zamontujemy grzejnik blisko balkonu bądź tarasu, najlepiej zabezpieczyć go przed zabrudzeniem w okresie, gdy nie musimy ogrzewać domu (czyli wiosną i latem). W tym celu przyda nam się tzw. podest sezonowy, który zakrywa kanały grzejnika. Ten element zwykle także trzeba dokupić osobno.
Moc
Jaki grzejnik kanałowy jest najlepszy? O tym decyduje m.in. jego moc, która powinna być dopasowana do metrażu pomieszczenia oraz naszych potrzeb. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy produkt będzie głównym źródłem ciepła w domu – jeśli tak, musimy znaleźć mocniejszy model.
Moc cieplna grzejników podawana jest zwykle dla parametrów: 75/65/20 st. C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura pomieszczenia) i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy Watów.
Sterowanie
To, w jaki sposób można sterować produktem, zależy od tego, czy ma wentylatory. Jeżeli tak, musimy domontować do swojego systemu grzewczego specjalną puszkę sterującą oraz termostat. Pojedyncze grzejniki bez wentylatora umożliwiają ręczną regulację pracy przy użyciu termostatycznej głowicy ukrytej w kanale (jest połączona kapilarą z czujnikiem). W sytuacji, gdy w pomieszczeniu znajduje się kilka grzejników, najwygodniejszą opcją jest sterowanie radiowe. Po ustaleniu wartości maksymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu do napędu systemu grzewczego są wysyłane sygnały o konieczności włączenia lub zamknięcia dopływu ciepłej wody.
Grzejniki kanałowe w dobrych cenach
Najtańsze grzejniki kanałowe kosztują ok. 1000 zł. Bardziej innowacyjne modele o większej mocy, niewymagające instalacji innych źródeł ciepła w pokoju, są droższe – nierzadko trzeba za nie zapłacić ponad 3000 zł. Choć nie są to zbyt tanie produkty, to jednak często okazują się bardziej skuteczne niż inne systemy grzewcze.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ