Ranking 6 najlepszych zlewozmywaków granitowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.09.23

 

Zlewozmywaki granitowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Franke SAG 614-78 to najlepszy zlewozmywak granitowy o eleganckim wyglądzie. Produkt ten posiada 1 komorę oraz ociekacz z odpływem, na którym możesz ustawić suszarkę. Model ten wykonano z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu powłoka jest odporna na stłuczenia i zarysowania. Użyty do produkcji kamień jest bardzo trwały i solidny. Dodatkowo produkt będzie się dobrze prezentował w nowocześnie urządzonej kuchni. Zlewozmywak przeznaczony jest do wbudowania w szafkę o szerokości około 45 cm. Produkt ten sprawdzi się w kuchniach o średniej wielkości, w których nie zmywa się zbyt dużej ilości naczyń. Na zadawane często pytanie “jaki zlewozmywak granitowy polecacie w kremowym kolorze” wskazać możemy  Schock Manhattan D-100S. Również ten model posiada 1 komorę. Jest ona dość głęboka, zatem wymycie nawet dużych naczyń nie będzie stanowiło problemu. Produkt wyposażono w ociekacz z odpływem, który na pewno przyda się w momencie zmywania naczyń. Powłoka elementu posiada delikatne wyżłobienia, w których woda odprowadzana jest prosto do zlewozmywaka.

6 najlepszych zlewozmywaków granitowych. Opinie w 2023 roku

 

Żadna kuchnia nie obędzie się bez zlewozmywaka. Jeśli jesteś w trakcie remontu kuchni, lub po prostu zdecydowałaś się na wymianę tej części wyposażenia, to koniecznie przeczytaj nasz ranking. W nim opiszemy kilka modeli  i przedstawimy o  wybranych zlewozmywakach granitowych opinie wystawione przez ich użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model firmy Franke jako zlewozmywak „wbudowany” tworzy jednolitą powierzchnię z otaczającym go blatem. Wyposażony jest w niezwykle praktyczny ociekacz z odpływem. Tworzywo, z którego go zbudowano to fragranit, odporny na zarysowania, zabrudzenia, uderzenia czy wysoką temperaturę.

Wady

Ze względu na onyksowy kolor, na powierzchni zlewozmywaka widać ślady kamienia osadowego. Żeby tego uniknąć, należałoby wycierać zlew do sucha po każdym użyciu, co dla niektórych konsumentów jest zbyt czasochłonne.

Podsumowanie

Zlew Franke to dobry wybór w atrakcyjnej cenie. Jest wygodny, ładnie się prezentuje i łatwo czyści. Dodatkowy atut stanowi możliwość wyboru, po której stronie użytkownik chce mieć komorę, a po której ociekacz - otwór na baterię nie jest wybity, a jedynie podfrezowany.

Drugi wybór

Zalety

Niewielki zlewozmywak jednokomorowy wpasuje się do każdej kuchni. Należy do modeli wbudowanych, czyli dobrze łączy się z blatem. Zbudowany jest z tworzywa crystalite, odpornego na zabrudzenia, wysokie temperatury, czy zarysowania.

Wady

Cena zlewozmywaka jest prawie dwukrotnie wyższa, aniżeli ceny podobnych modeli dostępnych na rynku. Niestety dla wielu osób proponowana kwota jest za wysoka.

Podsumowanie

Prostota, estetyka i funkcjonalność za, idącą w parze z wysoką jakością, atrakcyjną cenę. Możliwość wyboru ułożenia zlewu, automatyczny korek, czy możliwość zainstalowania młynka lub selektora do odpadów to dodatkowe atuty, które w dużym stopniu wpływają na atrakcyjność modelu.

Rozważ też

Zalety

Jest to bardzo duży zlew jednokomorowy. Posiada ociekacz, jak również dodatkową, małą komorę służącą do odcedzania - niezastąpioną przy zmywaniu oraz gotowaniu. Jest odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, co zapewnia tworzący go fragranit. Estetyczny, stanowi ozdobę każdej kuchni.

Wady

Na powierzchni zlewozmywaka bardzo łatwo powstają zacieki, które z uwagi na ciemny kolor produktu są szczególnie widoczne. Dla ich uniknięcia koniecznym jest każdorazowe wycieranie zlewu po umyciu, co nie spodoba się niektórym użytkownikom.

Podsumowanie

Pozytywne opinie użytkowników mówią same za siebie. Wygoda, prezencja, odpowiednia głębokość komory - to chwalą sobie Ci, którzy już po niego sięgnęli. Nie ma wyciętego otworu na baterię, więc sami decydujemy, jak zlewozmywak zostanie zamontowany. W połączeniu z niską ceną stanowi produkt godny polecenia.

 

1. Franke Strada SAG 614-78 Fragranit+ Onyx

 

1.Franke SAG 614-78Nasze zestawienie rozpoczniemy najtańszym zlewozmywakiem Franke SAG 614-78. Model ten ma wymiary: 78 cm szerokości i 43,5 cm głębokości. Zlew jest jednokomorowy, został on jednak wyposażony w praktyczny ociekacz z odpływem. Jest to typ zlewozmywaka wbudowanego, oznacza to, że po jego instalacji będzie on tworzył jednolitą powierzchnię razem z otaczającym go blatem.

W związku z tym musimy zarezerwować dla zmywaka miejsce pod blatem. Według danych podanych przez producenta powinno to być około 25 cm. Jednak wielkość ta będzie zależeć również od wybranego przez nas syfonu. Ten zlewozmywak granitowy czarny został wykonany z fragranitu, który jest odporny na zarysowania, zabrudzenia czy uderzenia.

Nie musimy się wiec martwić o odbarwianie czy niekorzystnego wpływu wysokiej temperatury. Onyksowy kolor urządzenia idealnie wpasuje się w kuchnie o stylu nowoczesnym. Ponieważ otwór na baterię jest tylko podfrezowany a niewybity, sami możemy zdecydować, po której stronie chcemy mieć komorę, a po której ociekacz.

Użytkownicy podkreślają, że jest to dobry i tani zlewozmywak granitowy. Za jego główne zalety uznają ładny wygląd i łatwość czyszczenia.

Franke SAG 614-78 to zlewozmywak granitowy, który ma jedną komorę. Model należy wbudować w szafkę o szerokości 45 cm. Wymiary zewnętrzne to: 78 cm x 43,5 cm.

 

Zalety

Wytrzymałość: Ponieważ produkt został wykonany z wysokiej jakości kamienia, jest bardzo wytrzymały. Materiał jest odporny na stłuczenia otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur.

Ociekacz: Zlewozmywak granitowy jednokomorowy wyposażony jest w funkcjonalny ociekacz, na którym możesz umieścić suszarkę lub odkładać czyste naczynie. Element został tak skonstruowany, by woda powoli spływała do zlewu. Ma to związek z zastosowaniem niewielkiego wyżłobienia.

Wygląd: Produkt wyróżnia się eleganckim wyglądem. Kamień w kolorze granitowym, na pewno będzie stanowił ciekawy element dekoracyjny nowoczesnej kuchni. Produkt dobrze będzie wyglądał również we wnętrzach w minimalistycznym stylu, gdzie dominują dwa kolory: czerń i biel.

Cena: Ten dobry zlewozmywak granitowy do 500 zł to model godny polecenia. Konsumenci podkreślają, że jego stosunek ceny do jakości wykonania jest bardzo korzystny.

 

Wady

Ślady po osadzie: Na granitowej powierzchni często zostają ślady po kamieniu osadowym. Aby to usunąć nie wystarczy czyszczenie na sucho, jak sugeruje producent. Pielęgnacja zlewozmywaka jest dość wymagająca, gdyż nie powinniśmy używać silnych chemikaliów.

 

 

 

 

2. Zlewozmywak Schock Manhattan D-100S

 

2.Schock Manhattan D-100SJeśli masz mało miejsca w kuchni to powinnaś rozważyć zakup Schock Manhattan D-100S. Jest to również zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem i z odpływem. Jego wymiary wynoszą: szerokość 69 cm i głębokość 51 cm. Jako że jest to model wpuszczany w blat, to musimy dla niego zarezerwować wystarczając ilość miejsca w samej szafce. W przypadku tego zlewu będzie to 19,5 cm, które trzeba zarezerwować na komorę.

Do tego wymiaru powinniśmy doliczyć długość syfonu łączącego zlew z siecią hydrauliczną. Zlewozmywak granitowy z ociekaczem został wykonany z cristalite, jest on koloru białego i będzie fantastycznie prezentować się w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej, pod warunkiem, że będzie ona utrzymana w jasnych kolorach.

Cristalite jest odporny na plamienie, wysokie temperatury i zarysowania. Dodatkowo producent dołączył w tym modelu automatyczny korek. Mamy też możliwość zainstalowania młyna lub selektora do odpadów. A dzięki podfrezowaniu otworu na baterię sami możemy zdecydować, po której stronie chcemy mieć komorę.

Konsumenci komentują, że zlewozmywak pięknie się w kuchni prezentuje. Podkreślają również, że został on wykonany z dobrego materiału.

Schock Manhattan D-100S to zlewozmywak z jedną komorą, którego wymiary to: 78 cm x 45 cm. Produkt montowany jest poprzez wpuszczenie w szafkę, której szerokość nie może być mniejsza niż 45 cm.

 

Zalety

Wytrzymałość: Ponieważ model wykonano z wysokiej jakości kamienia, jest on bardzo wytrzymały. Powłoka jest odporna na otarcia, zbicia, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że zlewozmywak będzie Ci służył przez długi czas.

Wygląd: Model został wykonany z kamienia w jasnej kolorystyce. Dzięki temu produkt wygląda bardzo elegancko i nadaje wnętrzu luksusowego charakteru.

Brak osadu: Ponieważ powłoka modelu ma bardzo jasny kolor, ewentualny kamień lub osad, które pozostają po zmywaniu są niewidoczne.

Proste czyszczenie: Producent zapewnia, że aby wyczyścić zlewozmywak wystarczy użyć lekko namoczonej gąbki. Specjalna powłoka znajdująca się zapobiega przywieraniu brudu.

 

Wady

Cena: Ten elegancki model jest dość drogi. Proponowana przez sklepy cena, ponad 700 zł, na pewno zniechęci wielu konsumentów do zakupu. Koszty inwestycji w zlewozmywak są nieproporcjonalne do jakości jego wykonania.

 

 

 

 

3. Franke Basis BFG 651-78 grafitowy 114.0283.977

 

4.Franke Basis BFG 651-78Kolejna nasza propozycja pochodzi, tak samo jak pierwszy produkt, od firmy Franke. Tym razem jest to model Franke Basis BFG 651-78. Zlewozmywak ma szerokość 78 cm i głębokość 50 cm. Natomiast przestrzeń, którą powinniśmy pozostawić na zlew pod szafką musi wynieść minimum 31 cm.

Jest to zlew jednokomorowy z ociekaczem. Posiada on także dodatkowo małą komorę do odcedzania, która może przydać się podczas zmywania, lub gotowania. Ta komora ma wymiary 15 x 29 cm. Producent sugeruje, że możemy w niej umieścić tarki, sitka, durszlaki lub różne wkładki.

Materiał, z którego zlewozmywak został wykonany to fragranit o kolorze onyksu. Jest to materiał bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, czy to fizyczne, czy termiczne. Ponieważ otwór na baterię nie został wyżłobiony, lecz tylko przygotowany do wykonania, to w domu możemy zdecydować, gdzie chcemy żeby się znajdowała.

Czytając opinie pozostawione przez użytkowników zlewozmywaka możemy się dowiedzieć się, że według konsumentów jest on stabilny, ładnie wygląda. Dodatkowo w komentarzach wspominają oni o odpowiedniej głębokości komór.

Franke Basis BFG 651-78 to zlewozmywak, który posiada półtorej komory. Produkt montowany jest poprzez wpuszczenie produktu w szafkę, która nie może mieć szerokości mniejszej niż 60 cm.

 

Zalety

Design: Model ma bardzo ładny, czarny kolor, który dobrze wkomponuje się do nowocześnie urządzonej kuchni.

Wykonanie: Do zrobienia zlewozmywaka użyto wysokiej jakości kamienia, który jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Powłoka produktu nie jest podatna na otarcia czy zbicia, więc model będzie Ci służył przez długi czas.

Ociekacz: Obok niewielkiej, dodatkowej komory znajduje się również ociekacz. Można na nim zamontować suszarkę. Cała powierzchnia elementu pokryta została małymi lejkami, których celem jest odprowadzanie zebranej wody do komory.

Głębokość: Główna komora jest bardzo głęboka, dzięki czemu zmywanie nawet dużych garnków i naczyń nie powinno stanowić problemu.

 

Wady

Cena: Koszty zakupu tego modelu zdecydowanie przewyższają jakość wykonania. Dla wielu konsumentów wysoka cena (ponad 740 zł) będzie poważną przeszkodą przed inwestycją.

 

 

 

 

4. Brenor zlewozmywak granitowy dwukomorowy odwracalny Nubiru 20/8

 

5.Brenor Nubiru 20Ranking zlewozmywaków granitowych kontynuujemy produktem Brenor Nubiru 20. Jest to produkt polskiego producenta. Został on też wykonany w Polsce. Ten model dostępny jest w całej palecie kolorów, bez problemu będziesz więc mogła dobrać kolor do wystroju swojej kuchni.

Jest to typ zlewozmywaka wpuszczanego, o dwóch komorach. Jego wymiary wynoszą: szerokość 79,5 cm i głębokość 45,5 cm. Każda z komór ma takie same wymiary, czyli szerokość 33,5 cm i głębokość 30 cm, a ich pojemność wynosi 11 litrów. Ponieważ zlew jest duży, możemy wykonać dodatkowy otwór na, np. dozownik mydła, czy płynu do naczyń.

Jest to zlewozmywak granitowy z baterią i został w nim zastosowany również korek automatyczny. Mamy też możliwość podłączenia do zlewozmywaka zmywarki lub pralki. W zestawie otrzymamy również klamry mocujące, przelew i syfon. Oprócz tego, że jest to produkt polski posiada on wiele zalet według jego użytkowników.

Osoby, które zdecydowały się na zakup zlewu w opiniach piszą, że jest on solidny i funkcjonalny. Za plus wskazali również jego wygląd.

Brenor Nubiru 20 to zlewozmywak granitowy dwukomorowy, który dobrze się sprawdzi w dużym domu. Model montuje się na szafce o szerokości nie mniejszej niż 80 cm. Wymiary zewnętrzne 79,5 cm x 45,5 mm, zaś format każdej komory to: 33,5 cm x 30 cm x 16 cm.

 

Zalety

Wygląd: Produkt ma elegancki design, więc będzie się dobrze prezentował w każdej kuchni. Do tego na jasnym kamieniu nie widać zabrudzeń oraz osadów.

Wytrzymałość: Zlewozmywak został wykonany z bardzo solidnego i twardego kamienia, którego powłoka jest odporna na liczne uszkodzenia. Model nie jest podatny na zarysowania, zbicia czy pęknięcia, więc będzie służył konsumentowi przez długi czas.

Pojemność: Każda z komór ma pojemność liczącą 1 l, dzięki temu mycie naczyń okaże się bardzo proste i wygodne.

 

Wady

Brak ociekacza: Sprzęt pozbawiony jest ociekacza, na którym można ustawiać naczynia do suszenia.

 

 

 

 

5. Zlewozmywak granitowy Smeg LSE802A-2

 

6.Smeg LSE802A-2Smeg LSE802A-2 to kolejny, dwukomorowy zlewozmywak w naszym zestawieniu. Jest to produkt włoskiej firmy, która specjalizuje się w produkcji sprzętów AGD. Jego całkowite wymiary wynoszą: długość 78 cm i głębokość 51 cm. Obydwie komory mają taką samą wielkość, i jest to 42 x 34,7 x 23,5 cm.

Podobnie jak te wcześniej prezentowane, i ten model jest typu wbudowanego. Musimy dla niego zarezerwować w szafce około 23,5 cm. Pamiętajmy tylko, że to jest przestrzeń na sam zlew. Dla syfonu powinniśmy zarezerwować dodatkowe miejsce.

Materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak to granitek. Materiał ten jest odporny na zarysowania oraz wysokie temperatury. Możemy więc bez obaw odcedzać ziemniaki, ryż i inne gotowane potrawy bez obaw, że pod wpływem ciepła zmieni on kształt, lub kolor.

Ponieważ otwór na baterię nie został wydrążony, sami możemy zdecydować czy chcemy, by się znajdował na środku zlewu, czy może bliżej jednej z komór. Konsumenci docenili wykonanie zlewozmywaka. W swoich opiniach przekazują, że jest on wysokiej jakości.

Zlewozmywak granitowy Smeg LSE802A-2 ma dwie komory, a cała jego konstrukcja została wykonana z kamienia. Całkowite wymiary modelu to 80 cm x 53 cm, zaś każda z komór ma wielkość: 34,7 cm x 42 cm x 23,5 cm.

 

Zalety

Wykonanie: Producent zapewnia, że zlewozmywak nie jest podatny na żadne uszkodzenia mechaniczne, w tym również zbicia oraz pęknięcia. Regularne czyszczenie sprawi, że będzie się on dobrze prezentował przez wiele lat.

Pojemność: Każda z 2 komór mieści w sobie 1 l wody. Sprawia to, że wymycie nawet dużej patelni lub garnka nie będzie stanowiło problemu. Obecność 2 przegród zdecydowanie ułatwi zmywanie naczyń w dużych domach.

 

Wady

Cena: Jest to dość drogi model, a dodatkowo jakość wykonania nie jest proporcjonalna do kosztów jakie trzeba ponieść.

 

 

 

 

6. Schock Manhattan R-100 A beton

 

7.Scoch Manhattan R-100Najlepszy zlewozmywak granitowy do małej kuchni to Scoch Manhattan R-100. Jest to zlew jednokomorowy typu wbudowanego. Pamiętaj więc o zagospodarowaniu miejsca na komorę wewnątrz szafki i na syfon. Jego średnica wynosi 47 cm, a głębokość 20 cm. Bez problemu zmieści się on w szafce o długości 45 cm. Pomimo małych rozmiarów, jego komora zmieści w sobie aż 27 litrów.

To jedyny model w naszym zestawieniu o okrągłym kształcie. Pomimo tego, że jest jasnego, betonowego koloru łatwo utrzymamy go w czystości. A to dzięki wykonaniu z cristalite, który jest odporny na zabarwienia, odrapania czy utłuczenia.

Ponieważ producent przygotował trzy otwory do wybicia, każdy o średnicy 3,5 cm, możemy dodatkowo zamontować do zlewu dozownik mydła czy płynu do mycia naczyń, albo młynek lub selektor do odpadów. Producent dodatkowo wyposażył zlewozmywak w automatyczny korek.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego produktu bardzo sobie chwalą jego wybór. W komentarzach widzimy, że według nich zlew jest idealny i mieści się w małej kuchni. Jest jednak dostatecznie duży by być funkcjonalnym.

Schock Manhattan R-100 to zlewozmywak granitowy okrągły. Wymiary zewnętrzne modelu: 47 cm x 49 cm, a głębokość to 19,5 cm. Produkt montowany jest poprzez wpuszczenie w blat, którego szerokość nie może być mniejsza niż 45 cm.

 

Zalety

Higiena: Producent zapewnia, że na powierzchni modelu nie zostają żadne zacieki, ani pozostałości po osadzie. Sprawia to, że ten zlewozmywak granitowy beżowy można czyścić jedynie przy użyciu mokrej ścierki.

Wymiary: Ze względu na specyficzny kształt i małe wymiary, zlewozmywak będzie odpowiedni do niewielkich kuchni. Model nie zabiera za dużo miejsca na blacie, co zostanie docenione przez lokatorów.

 

Wady

Cena: Jest to drogi produkt, którego cena przekracza 990 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to tak niewielki model, to wielu osobom może nie wydać się zbyt atrakcyjny.

Brak ociekacza: Zlewozmywak nie ma ociekacza, co negatywnie wpływa na jego funkcjonalność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki zlewozmywak granitowy kupić?

 

Nawet jeśli myjesz naczynia w zmywarce, to i tak Twoja kuchnia nie jest w stanie funkcjonować bez zlewozmywaka. Często okazuje się on niezbędny, gdy nasze urządzenie jest akurat w trakcie pracy, a my potrzebujemy kilku czystych talerzy. Dodatkowo, wiele patelni i naczyń , a nawet sztućców nie można myć w zmywarce. Zlewozmywak jest też niezbędny do mycia warzyw i owoców. Jeśli chodzi o zlewozmywaki wielu ekspertów poleca typ granitowy, gdyż jest bardzo higieniczny i odporny na uszkodzenia. Jednak wybór dobrego modelu nie jest wcale prosty. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten oto poradnik, w którym pokażemy Ci na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego produktu i jaki zlewozmywak granitowy wybrać.

Ilość komór

W pierwszej kolejności musisz określić, jak duży sprzęt Cię interesuje. Na rynku dostępne są modele jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe oraz dwu i półkomorowe. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby i jak często korzystasz ze zlewozmywaka podczas mycia naczyń. Jeśli ma to miejsce tylko okazjonalnie, nie musisz inwestować w największy z oferowanych produktów. W przypadku, gdy nie posiadasz zmywarki i wszystkie naczynia są przez Ciebie myte ręcznie, warto przyjrzeć się tym największym modelom.

Co więcej, zwrócić uwagę na tak zwane półkomory. Są one niewielkie i powstały głównie z myślą o przechowywaniu w nich dodatkowego wyposażenia jak tarki, durszlaki czy tacki. Uwzględnij też to, ile miejsca posiadasz na instalację zlewozmywaka.

 

Pojemność

Podobnie jak ilość komór, wybór pojemności też powinien być podyktowany tym, jak często ręcznie zmywasz naczynia. Jeśli czynność tę wykonujesz codziennie, niezbędny okaże się model o dużej pojemności. W zależności od typu i ilości komór możesz zaopatrzyć się w sprzęty, które pomieszczą 11 l, a nawet 40 l wody.

 

Model nakładany czy wbudowany – jaki zlewozmywak jest najlepszy?

Kolejną istotną decyzją jaką musimy podjąć jest ta dotycząca rodzaju instalacji zlewozmywaka. Dostępne na rynku sprzęty możemy podzielić na zlewozmywak granitowy podwieszany, modele nakładane na szafkę lub wpuszczane w blat kuchenny. W przypadku drugiego typu niezbędna jest szafka, która nie posiada blatu. To na nią nakładamy zlewozmywak. We współczesnych kuchniach populraność też zyskuje zlewozmywak granitowy narożny.

Wielu projektantów decyduje się na modele, które w całości pokrywają szerokość i długość szafki. Dzięki temu otrzymujemy stosunkowo duży zlew. Nie jest to jednak regułą i jeśli typ o takich wymiarach nie jest Ci potrzebny, bez trudu w szafce można zamontować mniejszy zlewozmywak. Ten model popularny jest w dość niewielkich kuchniach. Identycznie montuje się modele wpuszczane w blat kuchenny. Dla wielu użytkowników najlepsze zlewozmywaki granitowe to modele podbudowane, inaczej nazywane podwieszanymi.

Montowane są one od dołu, poprzez specjalne wycięcie w blacie kuchennym. Należy zauważyć, że w zależności od układu szafek oraz samego ułożenia mebli w kuchni, możesz dobrać zlewy w różnych kształtach. Nie musisz ograniczać się do standardowych prostokątów. Warto rozważyć produkty okrągłe, kwadratowe, a nawet takie w kształcie trapezu.

 

Wygląd

Dużą zaletą modeli granitowych jest ich atrakcyjny wygląd. Materiał, z którego zostały one wykonane już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie mocnego i twardego. Dzięki temu Twój zlew będzie wyglądał niezwykle elegancko. Należy również zauważyć, że granit występuje w wielu kolorach i odcieniach. Na pewno ułatwi Ci to dobranie odpowiedniego modelu do Twojej kuchni. Najpopularniejsze na rynku są tanie zlewozmywaki granitowe lub czarnym kolorze. To one najlepiej pasują do nowoczesnych wnętrz. Nierzadko celem zakupu jest zlewozmywak granitowy szary, albo w kolorze białym. W tej kolorystyce idealnie dopasują się do eleganckiego wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim.

 

Zachowanie czystości

Musisz wiedzieć, że modele granitowe są niezwykle proste w zachowaniu czystości. Nie wymagają one zbyt wielu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych czy czyszczenia specjalistycznymi środkami. Sugerowane jest by przy pomocy płynu do mycia naczyń i mokrej gąbki przemyć zlew po każdym użyciu. Dzięki temu gruntowne czyszczenie będzie mogło być przeprowadzane znacznie rzadziej. Zlewozmywak granitowy, niezależnie od tego jakiej firmy zostanie wybrany, podczas użytkowania nie pozostawia śladów eksploatacji.  Na zlewach granitowych nie widać zacieków z wody czy kamienia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zakupiony model zawsze będzie prezentował się w nienaganny sposób.

Zachowanie bezpieczeństwa

Jak pokazuje test zlewozmywaków granitowych modele te są bardzo odporne na stłuczenia. Należy jednak pamiętać, o regularnym usuwaniu kamienia, który się na nich osiada. Jeśli nie będziemy tego robić, z czasem zlikwidowanie osadów może nie być możliwe.

 

Zlewozmywaki granitowe w dobrych cenach

Niestety zlewy wykonane z granitu są drogie. Spowodowane jest to wysoką jakością oraz tym, że materiał ten cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia. Jednak przy odrobinie szczęścia uda Ci się znaleźć model do 450 zł. Zazwyczaj są to sprzęty tylko z jedną komorą. Pamiętaj jednak, że wcale nie oznacza to, że ich pojemność jest mała. Na rynku dostępne są też produkty jednokomorowe, które są w stanie zmieścić 27 l wody. Zazwyczaj, aby zorientować sie w stylistyce i wybrać odpowiedni dla siebie zlewozmywak granitowy, wybieramy sie do sklepu Castorama, Leroy Merlin czy OBI. W cenach na zlewozmywak granitowy mozna się rozeznać w serwisie Allegro. 

 

 

Czym czyścić zlewozmywak granitowy?

 

Osoby montujące w kuchni granitowy zlewozmywak często obawiają się, że uszkodzą go przez nieumiejętne mycie. Sprawdziliśmy jaki zlewozmywak granitowy jest polecany do kuchni. Ale co z utrzymaniem go w czystości? Okazuje się, że czyszczenie takich produktów nie jest trudne i nie zajmuje bardzo dużo czasu. Wystarczy, że zapamiętamy kilka podstawowych zasad. Wszystkie opisaliśmy poniżej.

Jak często czyścić zlewozmywak granitowy?

Żeby zlew z granitu efektownie się prezentował, trzeba go czyścić regularnie, najlepiej codziennie (jeżeli mamy taką możliwość). Odpowiednią porą na porządki w kuchni jest wieczór, kiedy mamy pewność, że już nie będziemy nic gotować ani zmywać naczyń. Systematyczne czyszczenie zlewozmywaka sprawia, że na jego powierzchni nie powstają uporczywe zabrudzenia, wymagające użycia silnego detergentu lub intensywnego szorowania (tym samym zmniejsza się ryzyko uszkodzenia go).

 

Czym wyczyścić zlewozmywak granitowy?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany zlewozmywak, do jego czyszczenia nie powinniśmy używać drucianych myjek i pilników, ponieważ łatwo można zarysować powierzchnię. Zasada ta dotyczy również zlewu granitowego. Najbezpieczniejszym wyborem jest miękka gąbka lub szmatka, np. z mikrofibry.

Jeśli chodzi o detergenty, należy unikać mocnych środków chemicznych mających w składzie żrące substancje lub ścierne składniki. Polecamy natomiast łagodne mleczka czyszczące lub zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli na powierzchni zlewozmywaka pojawił się wapienny osad, możemy się go pozbyć dzięki samodzielnie przygotowanej mieszance do czyszczenia. Do octu spożywczego wystarczy dodać wodę (w proporcjach 1:1), zamoczyć w płynie gąbkę i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca. Ważne jest też to, aby po wyczyszczeniu dokładnie spłukać zlewozmywak ciepłą wodą i wytrzeć go do sucha. Wtedy z pewnością będzie pięknie wyglądać.

 

Jak pozbyć się przebarwień?

Niektóre substancje wykazują silnie barwiące właściwości. Zaliczamy do nich na przykład sok z buraków, wino, w mniejszym stopniu także herbatę i kawę. Jeśli na zlewozmywaku są widoczne plamy i przebarwienia z wymienionych płynów, należy wypełnić komorę wodą, dodać octu i zostawić na kilka godzin. Potem trzeba dokładnie wyczyścić powierzchnię i ją wytrzeć. Dużych i trudnych do usunięcia plam możemy się także pozbyć przy użyciu ściereczki nasączonej denaturatem. Żeby uniknąć trwałych przebarwień, powinniśmy regularnie płukać zlewozmywak po każdym myciu naczyń. Nie możemy też odkładać do komory rozgrzanych garnków (ich dno tuż po zdjęciu z kuchenki może mieć temperaturę kilkuset stopni Celsjusza).

Kiedy osad na zlewozmywaku jest zbyt uporczywy

Jeśli mimo zastosowania mieszanki z octem osad nie zniknął z powierzchni zlewozmywaka, nie musimy się martwić. W takiej sytuacji trzeba wlać do komory ciepłą wodę i wsypać jedną miarkę proszku do prania (do białych tkanin) lub tabletkę do zmywarki. Przygotowany w ten sposób roztwór trzeba zostawić na całą noc, aby mógł zadziałać. Rano musimy tylko dokładnie spłukać zlewozmywak i go wytrzeć. Żeby zapobiec ponownemu pojawieniu się osadu, możemy natrzeć powierzchnię odrobiną zwykłego oleju roślinnego. To nie tylko ochroni zlewozmywak przed kamieniem, ale też doda mu blasku.

 

Jak zneutralizować nieprzyjemny zapach ze zlewu?

Czasami mimo starannej pielęgnacji w zlewozmywaku wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Najczęściej jego przyczyną są resztki żywności zalegające w rurach. Taki problem pojawia się przede wszystkim u osób, które na co dzień myją naczynia w zmywarce. Najprostszym rozwiązaniem jest zalanie odpływu ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej lub soku z cytryny (możemy też dodać je na raz). To powinno zwalczyć rozmnażające się bakterie, które odpowiadają za powstawanie brzydkiego zapachu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ