Bateria prysznicowa – Poradnik zakupowy, ranking i test
Grohe Grohtherm 800 34558000 to bateria prysznicowa polecana przez większość konsumentów. Postanowiliśmy więc umieścić ją na szczycie prezentowanego przez nas zestawienia. Jest ona estetycznie wykonana, została pokryta chromową powłoką gwarantującą gładkość i zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Model jest chętnie wybierany przez kupujących dlatego, że pozwala ograniczyć zużycie wody, co ma dobry wpływ na środowisko, a także wysokość miesięcznych rachunków. Bateria pasuje do łazienek urządzonych w różnym stylu. Innym produktem, który może Cię zainteresować, jest Deante Anemon NAC 69AP. To bateria prysznicowa przeznaczona do montażu podtynkowego. Ma ona tylko jeden uchwyt służący do sterowania temperaturą wody i intensywnością strumienia.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Bateria prysznicowa ma dwa płynnie działające uchwyty, które umożliwiają ustawienie temperatury wody i intensywności strumienia. Model wykorzystuje technologię EcoJoy, co oznacza, że jest oszczędny (zużycie wody jest mniejsze nawet o 50%).
Większość osób uważa, że czyszczenie produktu nie jest skomplikowaną czynnością, choć zdarzają się i tacy użytkownicy, dla których pielęgnacja baterii jest wymagająca. Przyznają oni, że na powierzchni często zostają delikatne smugi.
Bateria jest zabezpieczona gładką powłoką z chromu. W zestawie znajduje się metalowa rozeta. Model ma wbudowane zawory zwrotne. Użytkownik nie ma możliwości przypadkowej zmiany temperatury wody powyżej 38 st. C. Chroni przed tym blokada SafeStop.
Rozważ też
Produkt pasuje do łazienek urządzonych w różnym stylu, nie ma problemu z jego dopasowaniem do wystroju wnętrza. Model ma blokadę maksymalnej temperatury wody, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i ochronę przed poparzeniem skóry.
W pojedynczych opiniach można przeczytać, że jakość wykonania deszczownicy nie jest najlepsza. Podczas jej użytkowania może dojść do rozszczelnienia. W związku z tym warto szczególnie uważać na ten element.
Bateria prysznicowa Hansgrohe Crometta E 240 1JET 27271000 jest dostępna w zestawie z elastycznym i odpowiednio długim wężem (1,6 m). Poprzez przekręcenie głowicy wybiera się, czy woda ma wypływać z deszczownicy czy ze słuchawki.
13 najlepszych baterii prysznicowych. Opinie w 2024 roku
Jeśli urządzasz łazienkę, może przydać Ci się stworzony przez nas ranking baterii prysznicowych. Wybraliśmy do niego tylko te produkty, które cieszą się największym uznaniem konsumentów.
Bateria prysznicowa z termostatem
- 1. Grohe Grohtherm 800 bateria prysznicowa 34558000
- 2. Deante Anemon zestaw prysznicowy Inny NAC69AP
- 3. Hansgrohe Crometta zestaw prysznicowy 27271000 E 240 1JET
- 4. Bateria natryskowa Grohe Eurosmart Cosmopolitan 32837
- 5. Laveo bateria natryskowa ścienna Pretto BAO 740D
- 6. Bateria prysznicowa Rize z termostatem Cooke&Lewis
- 7. Deante Begonia bateria prysznicowa BCB04BT
- 8. Hansgrohe Logis bateria prysznicowa 71600000
- 9. Omnires Retro bateria prysznicowa RE7240
- 10. Grohe Grohterm 1000 34065000
- Przewodnik zakupowy – Jaką baterię prysznicową kupić?
- FAQ
1. Grohe Grohtherm 800 bateria prysznicowa 34558000
Jeśli interesuje Cię bateria prysznicowa z termostatem, zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem modelu Grohe Grohtherm 800 34558000. Jest to model przeznaczony do montażu natynkowego (2-otworowy ścienny). Bateria ma dwa uchwyty pozwalające na regulację temperatury wody, a także intensywności strumienia.
Produkt jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Bateria prysznicowa z termostatem ma powłokę z chromu GROHE StarLight, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia łatwość czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo korzystania z modelu. Ma on blokadę SafeStop, więc niemożliwe jest to, aby przypadkowo zwiększyć temperaturę wody powyżej 38 st. C. Bateria jest też doceniana z uwagi na oszczędność, rozwiązanie EcoJoy zapewnia nawet do 50% mniejsze zużycie wody.
Pozytywne opinie o bateriach prysznicowych Grohe Grohtherm to nie przypadek. Opisywany przez nas produkt ma wiele zalet, do których można zaliczyć przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, energooszczędność i estetykę wykonania.
Bateria prysznicowa podtynkowa
2. Deante Anemon zestaw prysznicowy Inny NAC69AP
Podtynkowa bateria prysznicowa Deante Anemon NAC 69AP to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Gwint przyłącza to 1/2″. Długość wylewki natryskowej wynosi 375 mm, jest ona pokryta chromową powłoką. Wąż natryskowy w kolorze białym, zrobiony z PVC mierzy 150 cm długości. Słuchawka w kolorze białym ma kształt prostokąta, jest lekka i ma specjalny uchwyt do odkładania.
W skład zestawu wchodzi deszczownica, zapewniająca szeroki strumień wody. Ma ona prosty kształt i jest łatwa w czyszczeniu. W pielęgnacji baterii prysznicowej pomaga też system anti-calc, który, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza przed osadzaniem się kamienia na powierzchni produktu.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować ten model, może do zakupu przekona Cię to, że cieszy się on popularnością wśród konsumentów. Osoby, które mają tę baterię prysznicową w swoim domu, są zadowolone z jej działania i przyznają, że efektownie się prezentuje.
Bateria prysznicowa z deszczownicą
3. Hansgrohe Crometta zestaw prysznicowy 27271000 E 240 1JET
Hansgrohe Crometta E 240 1JET 27271000 to dobra bateria prysznicowa z deszczownicą, zbierająca pozytywne opinie od użytkowników. Składa się ona z dwóch głowic, a także węża o długości równej 160 cm z metalicznym wykończeniem. Długość ramienia wynosi 350 mm. Przepływ strumienia jest równy 15 l/min.
Jest to bateria prysznicowa przeznaczona do instalacji natynkowej. Użytkownik może ustawić, czy woda ma wypływać ze słuchawki czy z deszczownicy, wybranie odpowiedniego trybu nie stanowi żadnego problemu. Jest to model z termostatem. Korzystanie z baterii jest bezpieczne, bo nie pozwala ona na ustawienie temperatury wyższej niż 40 st. C (skuteczna ochrona przed poparzeniem).
Hansgrohe Crometta E 240 1JET 27271000 to produkt godny polecenia – tak twierdzi większość osób, które zdecydowały się na jego zakup. Bateria prysznicowa jest stosunkowo łatwa w montażu i utrzymaniu w czystości. Dodatkowo ma prosty, a jednocześnie efektowny design.
Bateria prysznicowa Grohe
4. Bateria natryskowa Grohe Eurosmart Cosmopolitan 32837
Bateria prysznicowa Grohe 32837 Eurosmart Cosmopolitan to produkt, bez którego nasze zestawienie byłoby niekompletne. Jest to model jednouchwytowy, co oznacza, że głowica odpowiada zarówno za regulację intensywności strumienia, jak i temperatury wody. Jej działanie odznacza się płynnością. Bateria jest przeznaczona do montażu ściennego.
Model ma metalową, wytrzymałą dźwignię. Głowica ceramiczna 46 mm odznacza się wytrzymałością. Bateria prysznicowa jest pokryta powłoką chromową GROHE StarLight, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i ułatwia utrzymanie armatury w czystości. Minimalny przepływ wody wynosi 2,5 l/min. Model ma dwa otwory montażowe i zintegrowany zawór zwrotny przy wyjściu prysznica.
Powodem, dla którego bateria prysznicowa Grohe 32837 Eurosmart Cosmopolitan cieszy się zainteresowaniem kupujących, jest jej prosty design. Produkt nie zajmuje dużo miejsca, więc można go zamontować także w niewielkiej kabinie prysznicowej. Utrzymanie modelu w czystości nie stanowi zbyt dużego wyzwania.
Czarna bateria prysznicowa
5. Laveo bateria natryskowa ścienna Pretto BAO 740D
Zależy Ci na oryginalnym wyglądzie armatury łazienkowej? Jeśli tak, czarna bateria prysznicowa Laveo Pretto BAO 740D to produkt idealny dla Ciebie. Jest to model jednouchwytowy i łatwy w sterowaniu. Baterię objęto 8-letnią gwarancją, a to stanowi dowód wysokiej jakości jej wykonania.
Laveo Pretto BAO 740D to model natryskowy przeznaczony do montażu ściennego. W procesie produkcji baterii prysznicowej wykorzystano mosiądz, czyli wytrzymały materiał. Matowe wykończenie, podobnie jak czarny kolor, sprawia, że produkt wyróżnia się ciekawym wyglądem. Głowica ceramiczna 30 mm działa płynnie. W komplecie poza baterią znajdziemy niezbędne do montażu uszczelki i rozetki.
Użytkownicy potwierdzają, że Laveo Pretto BAO 740D to dobra bateria prysznicowa dodająca oryginalnego wyglądu łazience. Na jej powierzchni nawet po dłuższym czasie użytkowania nie widać zarysowań ani śladów po innych uszkodzeniach mechanicznych.
Bateria prysznicowa Castorama
6. Bateria prysznicowa Rize z termostatem Cooke&Lewis
Cooke&Lewis Rize to bateria prysznicowa dostępna w sklepie Castorama. Dokładne wymiary produktu to: średnica – 64 mm, szerokość – 225 mm i głębokość – 107 mm. Model jest sprzedawany w zestawie ze wszystkimi potrzebnymi elementami montażowymi, więc jego instalacja nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.
Regulacja temperatury wody przebiega płynnie, użytkownik może łatwo ustawić preferowaną wartość. Bateria prysznicowa ma też termostat, który blokuje dopływ wody powyżej temperatury 38 st. C, a to zapewnia ochronę przed poparzeniem i komfort kąpieli. Jest to model ścienny wykonany z dobrej jakości mosiądzu i tworzywa ABS. Chromowe wykończenie elegancko się prezentuje.
Do zakupu Cooke&Lewis Rize zachęca to, że jest to dobra i tania bateria prysznicowa, pasująca do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Utrzymanie armatury w czystości jest proste, a jeśli regularnie będziemy usuwać osadzający się na niej brud, zachowa ona swój atrakcyjny wygląd na długo.
Bateria prysznicowa termostatyczna
7. Deante Begonia bateria prysznicowa BCB04BT
Do naszego zestawienia wybraliśmy model Deante Begonia BCB04BT. To dobra termostatyczna bateria prysznicowa przeznaczona do montażu na ścianie. Jest to model dwuuchwytowy wyposażony w głowicę obracającą się o 90 stopni. Przedstawiona armatura ma zawór zwrotny.
Korzystanie z baterii prysznicowej jest bezpieczne, a wszystko dzięki funkcji termostatu i blokady temperatury wynoszącej powyżej 38 st. C. Model ma chromowe wykończenie, co zapewnia mu wytrzymałość, a także estetyczny wygląd. Armatura łazienkowa działa cicho, jest zaliczana do I klasy hałasu. Na produkt producent udziela aż 7-letniej gwarancji. To świadczy o wysokiej jakości wykonania modelu.
Co przekonuje konsumentów do inwestycji w tę baterię prysznicową? Powodów jest dużo, a jednym z nich okazuje się przycisk eco z blokadą przepływu wody na ok. 10 l/min. To rozwiązanie zachęca do zakupu w szczególności osoby dbające o środowisko i chcące oszczędzać wodę.
Bateria prysznicowa Hansgrohe
8. Hansgrohe Logis bateria prysznicowa 71600000
Natynkowa bateria prysznicowa Hansgrohe Logis 71600000 jest produktem cieszącym się popularnością i uznaniem wśród konsumentów. Dobre opinie na temat modelu przekonały nas do jego umieszczenia w tym rankingu. Armatura łazienkowa ma przyłącza typu S i zawór zwrotny. Przepływ wody przy 3 barach wynosi 22 l/min.
Prezentowana bateria prysznicowa ma rozstaw równy 15,5 cm, a jej wysokość wynosi 15 cm. Jest to model z dwoma uchwytami służącymi do regulacji intensywności przepływu, a także temperatury wody. Armatura ma specjalne tłumiki szumów, które mają za zadanie zmniejszyć hałas wytwarzany podczas brania prysznica, a to przekłada się na większy komfort użytkowników.
Bateria prysznicowa Hansgrohe Logis 71600000 zasługuje na uwagę nie tylko z powodu wysokiej jakości wykonania i łatwości obsługi, ale także ze względu na swój estetyczny design. Model ma chromowe wykończenie i jak wskazują użytkownicy, stanowi modny dodatek do każdej łazienki.
Bateria prysznicowa retro
9. Omnires Retro bateria prysznicowa RE7240
Bateria prysznicowa w stylu retro to coś, co chcesz kupić? Model Omnires Solo RE7240CR powinien Cię zainteresować. Jest to dwuuchwytowa bateria wyróżniająca się stylowym designem. Uchwyty mają ciekawy kształt i nadają całości oryginalnego charakteru.
Armatura Omnires Solo RE7240CR jest przeznaczona do montażu ściennego. Produkt jest objęty 10-letnią gwarancją, co świadczy o tym, że jakość jego wykonania jest bardzo dobra. Potwierdza to także test baterii prysznicowych przeprowadzony przez użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup modelu.
Konsumenci doceniają to, że w ofercie producenta można też znaleźć inne produkty łazienkowe z tej samej serii i dzięki temu stworzyć stylowo wyglądające wnętrze. Dobrze oceniają oni zarówno jakość wykonania baterii prysznicowej, jak i łatwość jej obsługi. Chromowa powłoka nie tylko dodaje eleganckiego wyglądu, ale też zabezpiecza powierzchnię armatury przed uszkodzeniami mechanicznymi.
10. Grohe Grohterm 1000 34065000
Pierwszą pozycję zajmuje Grohe Grohterm 1000 34065. Jest to model z termostatem DN 15 Grohterm 1000 Cosmopolitan i głowicą termostatyczną GROHE TurboStat. Te nowoczesne rozwiązania zastosowane w urządzeniu sprawiają, że jest ono wysoce cenione przez specjalistów. Bateria przeznaczona jest do montażu ściennego.
Wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest pokrętło z regulacją strumienia przepływu, a także bardzo praktyczny przycisk oszczędzający wodę GROHE EcoButton. Minusem tej baterii jest niestety brak słuchawki prysznicowej, ale producent zadbał o przygotowanie wyjścia na dole urządzenia.
Ponieważ prysznic w zbyt gorącej wodzie może skończyć się podrażnieniem skóry, produkt jest wyposażony w blokadę GROHE SafeStop, która włącza się, gdy temperatura wody osiąga 38°C. Ponadto w urządzeniu znajdziemy zawory zwrotne oraz samozabezpieczenie przed przepływem zwrotnym, a także metalowe rozety i sito do zanieczyszczeń.
Bardzo atrakcyjny jest również sam design, który idealnie wpasuje się w nowocześnie urządzone wnętrza, ale również te bardziej klasyczne. Prosta budowa, nowoczesne rozwiązania, wysoka jakość materiału, to dlatego jest to najlepsza bateria prysznicowa w naszym rankingu, która cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników.
Grohe Grohterm 1000 34065 to piękna bateria prysznicowa z termostatem DN 15 Grohterm 1000 Cosmopolitan oraz głowicą termostatyczną GROHE TurboStat. Dzięki temu, że produkt wykonano z najwyższej jakości materiałów, zyskał uznanie wielu konsumentów. Produkt jest przeznaczony do montażu ściennego.
Zalety
Regulacja przepływu: Grohe Grohterm 1000 34065 to pokrętło z regulacją strumienia wody. Oprócz tego produkt posiada funkcję oszczędzania wody, którą włączamy za pomocą zainstalowanego w urządzeniu przycisku.
Blokada temperatury: Jak wiadomo, zbyt wysoka temperatura wody może w bardzo poważnym stopniu podrażnić lub uszkodzić naszą skórę. Dzięki inteligentnemu rozwiązaniu GROHE SafeStop, bateria zostanie zablokowana, gdy temperatura osiągnie 38 st. C.
Zawory zwrotne: Bateria wyposażona została w specjalne elementy typu zawory i samozabezpieczenia, które chronią nas przed przepływem zwrotnym. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią metalowe rozety oraz sito do zanieczyszczeń.
Design: Warto zwrócić uwagę na uniwersalny design. Kształt słuchawki został zaprojektowany w taki sposób, aby wpasował się zarówno w nowoczesne wnętrza, jak i bardziej klasyczny wystrój łazienki.
Jakość: Wybór produktu często dyktowany jest bardzo pozytywnymi opiniami osób już korzystających ze słuchawki. Wielu z nich uważa, że ten rodzaj urządzenia to bardzo dobra bateria prysznicowa.
11. Hansgrohe Ecostat E Chrom 15708000
Podtynkowa bateria Hansgrohe Ecostat E Chrom 15708000 to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Jest to wygodny model, niezwykle nowoczesny, prosty w użyciu i estetyczny. Urządzenie to ma wygodny termostat, jest owalne, a podtynkowy montaż sprawia, że całość wygląda bardzo elegancko.
Oczywiście jest to również zasługa koloru – piękny chrom doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i pasuje do każdej kabiny prysznicowej. Ma ono również zawór odcinająco-przełączający. Ponadto model ma zabezpieczenie przed zbyt wysokimi temperaturami, które włącza się przy temperaturze 40°C. Wygodnym rozwiązaniem jest także regulowane ograniczenie temperatury.
Średni przepływ przy 3 barach wynosi 26 l/min. W zestawie oprócz baterii znajduje się uchwyt, rozeta, tuleja oraz zawór odcinająco-przełączający. Firma Hansgrohe zawsze dba o jakość produktów, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Trzeba jednak zauważyć, że wysoka jakość i atrakcyjny wygląd wiążą się z wyższą ceną. W naszym rankingu jest to najdroższa propozycja, średnia cena tego modelu to ok. 1000 zł. Warto jednak wspomnieć, że opinie o bateriach prysznicowych tej marki są bardzo pochlebne.
Ciekawą propozycję stanowi podtynkowa bateria Hansgrohe Ecostat E Chrom 15708000. Jest to estetyczny, owalny model z termostatem.
Zalety
Design: Design baterii opiera się przede wszystkim na pokryciu produktu pięknym, błyszczącym chromem, który świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i dobrze prezentuje się w większości kabin prysznicowych.
Zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami: Model został wyposażony w specjalny mechanizm, za pomocą którego możesz regulować maksymalną temperaturę generowaną przez baterię.
Zawartość zestawu: Oprócz samej baterii, zestaw zawiera również kilka dodatkowych elementów, takich jak uchwyt, rozeta, tuleja oraz zawór odcinająco-przełączający.
Jakość wykonania: Firma Hansgrohe znana jest z bardzo wysokiej precyzji wykonania najdrobniejszych szczegółów swoich urządzeń. Bateria łazienkowa nie jest wyjątkiem.
Wady
Cena: W parze z jakością idzie również cena. Za baterię Hansgrohe Ecostat E Chrom 15708000 będziesz musiał zapłacić ok. 1000 zł.
12. Ferro Smile BSM11
Czwarte miejsce zajmuje tania i dobra bateria prysznicowa Ferro Smile BSM11. Jest to model jednouchwytowy z głowicą ceramiczną O 35. W sklepach z armaturą prysznicową znajdziemy wiele podobnych, bardzo klasycznych baterii prysznicowych. Model ten jest ceniony za prostotę oraz niską cenę. Dzięki czemu jest wysoko oceniany przez użytkowników.
W porównaniu z poprzednimi propozycjami w naszym rankingu, wadą tej baterii prysznicowej jest brak termostatu, czy zabezpieczenia przed wysoką temperaturą. W efekcie przy każdej kąpieli należy ustawiać odpowiednią temperaturę i uważać na gorącą wodę.
Dlatego też propozycja ta znajduje się dopiero na czwartym miejscu. Jak każda prosta bateria prysznicowa, Ferro Smile BSM11 posiada automatyczny przełącznik natrysku, oczywiście ze specjalną blokadą. Producent daje 5 lat gwarancji na szczelność korpus i bezawaryjność głowicy.
Plusem tej baterii prysznicowej jest dołączony do niej zestaw natryskowy. Poprzednie propozycje wymagały dokupienia dodatkowego natrysku, w tym przypadku całość dostajemy w jednym zestawie i to w bardzo atrakcyjnej cenie. Głowica produktu jest ceramiczna, a materiał, z jakiego wykonano całą baterię prysznicową to klasyczny mosiądz.
Dobra bateria prysznicowa do 250 zł to Ferro Smile BSM11. Jest to model jednouchwytowy wyposażony w głowicą ceramiczną. Konsumenci potwierdzają, że jest to solidny sprzęt dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie.
Zalety
Natrysk: Z pewnością jedną z największych zalet modelu Ferro Smile BSM11 jest dołączony do zestawu natrysk. Inne urządzenia w naszym zestawieniu nie mają tego elementu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma skompletowała baterię i zestaw natrysków, dzięki czemu codzienna kąpiel służy nie tylko higienie ale również ukojeniu zmysłów i nerwów.
Przełącznik natrysku: Bateria została wyposażona w specjalne przełączniki natrysku, które regulują siłę strumienia wody. Każda pozycja posiada blokadę, dzięki której ryzyko przypadkowej zmiany kanału jest wręcz niemożliwe.
Gwarancja: Pięcioletnia gwarancja na szczelność korpusu i bezawaryjność głowicy stanowi dodatkowe potwierdzenie jakości produktu.
Wady
Brak termostatu: Największą wadą baterii jest brak termostatu.
13. Omnires BIHC Darling DA5040
Ranking zamyka czarna bateria Omnires BIHC Darling DA5040 bez zestawu prysznicowego. Urządzenie jest niezwykle atrakcyjne, doskonale pasuje do nowoczesnej łazienki w różnej kolorystyce. Chromowe wykończenie w czarnym macie jest bardzo proste i nowoczesne.
Dlatego też produkt ten cieszy się naprawdę dużą popularnością i dobrymi opiniami wśród użytkowników. Minusem może być stosunkowo wysoka cena samego produktu, który nie ma żadnych nowoczesnych funkcji. Nie znajdziemy tutaj termostatu, czy blokady, która włącza się, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Wciąż jednak jest to dobry produkt, łatwy w utrzymaniu czystości i klasycznie piękny.
Głowica urządzenia to ceramiczny Sedal 35 mm. Producent daje wieloletnią gwarancję na bezawaryjność produktu i dwa lata gwarancji na powłokę. Urządzenie to zostało zaprojektowane do montażu z korkiem typu klik-klak, a więc nie posiada otworu w korpusie pod korek automatyczny. Dlatego wybierając ten model należy dokładnie przeanalizować podłączenie
Jeśli szukasz czegoś nowoczesnego, utrzymanego w czarnej kolorystyce, powinna zainteresować Cię czarna bateria Omnires BIHC Darling DA5040. Produkt polecany jest do nowoczesnych łazienek.
Zalety
Design: Produkt wyróżnia się przede wszystkim pod względem designu. Powierzchnia baterii pokryta czarnym matem sprawi, że nasza łazienka nabierze bardzo ciekawego i oryginalnego charakteru.
Solidne wykonanie: Producent gwarantuje nam dwuletnią bezawaryjność powłoki oraz zapewnia, że produkt będzie służył nam przez wiele lat.
Wady
Brak termostatu: Model Omnires BIHC Darling DA5040 nie został wyposażony w termostat, co może w negatywny sposób wpłynąć na komfort użytkowania baterii. W efekcie jesteśmy zmuszeni do każdorazowego ustawiania sprzętu.
Cena: Z pewnością bateria łazienkowa należy do grupy urządzeń o bardzo prostej budowie. Z tego względu jej wartość wydaje się być trochę wygórowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę inne produkty z tej samej półki cenowej.
Przewodnik zakupowy – Jaką baterię prysznicową kupić?
Jeśli trafiłeś na tę stronę, prawdopodobnie urządzasz lub remontujesz łazienkę i chcesz dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, aby kupić dobrą baterię prysznicową, która posłuży Ci przez długi czas. Z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik i ujęliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące armatury łazienkowej. Po przeczytaniu tego tekstu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, jaką baterię prysznicową wybrać.
Rodzaje baterii prysznicowych
Dostępne na rynku baterie prysznicowe można podzielić w zależności od sposobu montażu. Wyróżnia się modele:
* naścienne, inaczej natynkowe – są one stosunkowo tanie i łatwe w montażu, instaluje się je bezpośrednio do znajdujących się w łazience rur. Choć cieszą się popularnością wśród konsumentów, część osób uznaje je za mało nowoczesne;
* podtynkowe – przyłącza się je bezpośrednio do instalacji wodnej, jednak wymagają wykonania otworów w ścianie (bruzd), co wiąże się z kłopotem, kiedy chcemy jedynie wymienić armaturę. Baterie prysznicowe tego typu zajmują mniej miejsca w kabinie, bo na zewnątrz znajduje się tylko dźwignia, wylewka i maskownica.
Opisywane produkty można podzielić też inaczej, biorąc pod uwagę ilość uchwytów. W sklepach znajdziemy baterie prysznicowe:
* jednouchwytowe – sterowanie intensywnością strumienia, a także temperaturą wody odbywa się za pomocą jednego uchwytu;
* dwuuchwytowe – w takich modelach jeden kurek służy do sterowania zimną, a drugi ciepłą wodą.
Głowica
Jednym z najważniejszych elementów baterii prysznicowej jest głowica. Służy ona do regulacji wody, dlatego też jest stale używana podczas brania kąpieli. Głowice mają zwykle średnicę od 35 mm do 40 mm, a im te elementy są większe, tym większy może wypływać strumień wody. Niektóre głowice mają specjalne tłumiki, których zadaniem jest ograniczenie hałasu generowanego w trakcie przepływu wody. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę także na budowę wspomnianego elementu i zweryfikować, czy łatwo będzie nam się nim posługiwać.
Obecnie można kupić baterie prysznicowe z głowicą:
* ceramiczną – jest uznawana za precyzyjną i łatwą w obsłudze, jednak jest podatna na zanieczyszczenia, takie jak kamień (trzeba dobrze o nią dbać);
* suwakową – występuje w starszych modelach i pojawia się coraz rzadziej;
* termostatyczną – pozwala na utrzymanie stałej temperatury wody.
Materiał wykonania
Zdaniem każdego kupującego najlepsza bateria prysznicowa musi być solidnie wykonana. Tylko wtedy można mieć gwarancję długiego czasu użytkowania armatury. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę na materiał użyty do produkcji konkretnego produktu. Najczęściej korpus baterii prysznicowej jest zrobiony z mosiądzu. Przyjmuje się, że im model jest cięższy, tym materiał wykonania lepszy. Do produkcji armatury łazienkowej można też wykorzystać nawet nikiel albo stal szlachetną jak złoto.
Deszczownica
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest nam potrzebna deszczownica, a jeśli tak, zdecydować się na model w nią wyposażony. Wspomniany element jest montowany na sporej wysokości. Z deszczownicy woda spływa szerokim strumieniem, co pozwala na szybkie umycie całego ciała i z pewnością uprzyjemnia kąpiel. Kupując taką baterię prysznicową, trzeba zweryfikować, czy zmiana przepływu wody z deszczownicy na słuchawkę przebiega płynnie. Czasami zdarza się, że przełączenie ustawień, kiedy mamy wilgotne dłonie, jest niemal niemożliwa.
Termostat
Ważnym elementem baterii prysznicowej jest termostat, który umożliwia ustawienie optymalnej temperatury wody dla każdej osoby i utrzymanie jej na tym samym poziomie przez całą kąpiel. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się martwić, że nagle z deszczownicy czy słuchawki poleci zimna albo bardzo gorąca woda. Wiele osób uważa też, że dobra bateria prysznicowa powinna mieć blokadę, która nie dopuszcza do przypadkowego ustawienia temperatury wody powyżej określonej wartości, np. 38 st. C. Stanowi to ochronę przed poparzeniem.
Elementy montażowe
Chyba każdy odpowiadając na pytanie, jaka jest najlepsza bateria prysznicowa, wskaże, jak ważne jest, aby w zestawie znalazły się wszystkie elementy montażowe. Jest to o tyle istotne, że później nie traci się czasu na zastanawianie się, jakie akcesoria wymagane są do dokupienia. Ponadto nie trzeba ponosić związanych z tym dodatkowych kosztów.
Pielęgnacja
Utrzymanie baterii prysznicowej w idealnej czystości nie zawsze jest łatwe. Czasami nawet intensywne szorowanie powierzchni nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Z tego względu warto zdecydować się na zakup modelu ze specjalną powłoką, która ułatwia czyszczenie (np. anti-calc). Dzięki temu pielęgnacja armatury łazienkowej będzie nie tylko łatwiejsza, ale też efektywniejsza.
Design
W sklepach można znaleźć w szczególności baterie prysznicowe o prostym designie, które pasują do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Kupując taki model, można mieć pewność, że będzie on dobrze wyglądał, nawet jeśli moda się zmieni. Są jednak osoby, które chcą kupić produkt o bardziej oryginalnym wyglądzie. Popularnością wśród konsumentów cieszą się baterie prysznicowe w stylu retro, wyposażone zwykle w dwa kurki o ciekawym kształcie. Do nowoczesnych łazienek często wybierane są modele np. w kolorze czarnym czy białym.
Baterie prysznicowe w dobrych cenach
Ile trzeba zapłacić za baterię prysznicową? Standardowe produkty kosztują ok. 200 – 300 zł. Zestawy zawierające wszystkie niezbędne akcesoria, wyposażone w słuchawkę, węża i deszczownicę kosztują zazwyczaj ponad 1000 zł. Cena produktu zależy też od popularności danej marki. Im większym cieszy się ona uznaniem, tym zwykle musimy więcej zapłacić za baterię do swojej łazienki.
FAQ
P1: Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?
Urządzając łazienkę, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę takie szczegóły jak wysokość montażu baterii prysznicowej. Od tego w dużej mierze zależy to, czy domownicy będą mieli zapewniony komfort podczas brania prysznica. Przyjmuje się, że wysokość zamontowania baterii prysznicowej powinien mieścić się w przedziale od 110 cm do 130 cm nad podłogą. Z kolei główka prysznicowa powinna być zainstalowana na wysokości ok. 180 cm. Zalecany odstęp między rurą z ciepłą wodą, a tą z zimną wodą to ok. 15 cm. W razie potrzeby można go skorygować o mniej więcej 2 cm, przy użyciu mimośrodowych łączników.
P2: Bateria prysznicowa z termostatem – jak działa?
Baterie prysznicowe z termostatem cieszą się coraz większą popularnością, ale są osoby, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób baterie działają. Nie jest to zbyt skomplikowane. Do regulacji strumienia wody zwykle służą dwa pokrętła, jedno służy do ustawiania temperatury. Zwykle na prysznicowych bateriach z termostatem jest zaznaczona wartość 38 st. C lub 40 st. C (optymalne ustawienia). Za sprawą termostatu wypływający strumień nie staje się niespodziewanie chłodny lub zbyt gorący. Ciepła i zimna woda są doprowadzane do baterii osobnymi przewodami i mieszają się ze sobą, aby temperatura wzrosła do ustawionej przez nas temperatury. Potem strumień jest kierowany bezpośrednio do słuchawki lub deszczownicy.
P3: Jak zamontować baterię prysznicową?
Prawidłowy sposób montażu baterii prysznicowej znajdziemy w dołączonej do produktu instrukcji. Dużo zależy też od tego, na jaki model się zdecydowaliśmy: podtynkowy czy natynkowy. W pierwszym przypadku możemy zwrócić się o pomoc do fachowca, ponieważ konieczne jest wykucie otworu w ścianie. Z kolei baterię natynkową można zamontować samodzielnie, nawet jeśli nie mamy w tym dużego doświadczenia. Konieczne jest wkręcenie przyłączy mimośrodowych i nałożenie osłonek. Następnie możemy przykręcić już samą baterię, upewniając się za pomocą poziomicy, że będzie zawieszona prosto. Kolejne kroki to montaż drążka na odpowiedniej wysokości oraz instalacja słuchawki prysznicowej. Podczas pracy należy zachować ostrożność, aby przypadkowo nie zarysować baterii.
P4: Jak wymienić baterię prysznicową?
O ile montaż baterii prysznicowej może okazać się nieco kłopotliwą czynnością, tak jej wymiana powinna zająć znacznie mniej czasu. Najpierw należy odciąć dopływ wody, czyli zamknąć główny zawór odcinający (zazwyczaj znajduje się przy wodomierzu). Żeby zdemontować starą baterię prysznicową, musimy poluzować rozety, a także nakrętki na przyłączach mimośrodowych. Zakładając tę nową, trzeba się upewnić, że jest dopasowana do rozstawu rur (w razie konieczności odległość między nimi można łatwo skorygować). Dokręcając wymienioną baterię, powinniśmy podłożyć pod klucz szmatkę, w ten sposób zapobiegniemy jej zarysowaniu. Ostatnim etapem jest otworzenie głównego zaworu i sprawdzenie nowej instalacji pod kątem ewentualnych wycieków.
P5: Jak wyczyścić baterię prysznicową?
Aby usunąć z baterii prysznicowej zanieczyszczenia i osad kamienny, możemy sięgnąć po przeznaczone w tym celu detergenty. Jednak nie jest to konieczność, ponieważ często równie skuteczne okazują się domowe sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie roztworu kwasku cytrynowego. Należy nasączyć nim kawałek waty, a później owinąć brudną baterię i zostawić na ok. 60 minut. Po upływie tego czasu wystarczy dokładnie spłukać resztki roztworu i wytrzeć baterię do sucha. Jeśli mamy sprzęt z termostatem, raz na kilka miesięcy należy go zdemontować, wyjąć i rozkręcić głowicę, a później wypłukać w wodzie z octem. W ten sposób pozbędziemy się nagromadzonego wewnątrz osadu kamiennego.
Jak prawidłowo zamontować baterię prysznicową?
Kabina prysznicowa, obok wanny jest nieodłącznym elementem niemal każdej łazienki. Aby móc korzystać z prysznica niezbędna jest bateria, przy pomocy której regulujemy temperaturę i ciśnienie strumienia wody. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania baterii jest jej solidny montaż. Zachęcamy do dalszej lektury tekstu w celu poznania przydatnych wskazówek.
Jaką baterię prysznicową wybrać?
Przed przystąpieniem do montażu baterii musimy zdecydować, który model będzie odpowiedni do naszej łazienki. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów, do wyboru mamy baterie tradycyjne, jednouchwytowe z deszczownicą czy wersje podtynkowe. Przed zakupem musimy zastanowić się, czy produkt będzie pasował do wnętrza. W nowoczesnych łazienkach zastosujemy jednouchwytowy kran, który nie pasowałby do pomieszczenia w stylu retro. Wybór rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji.
Przed zakupem warto przejrzeć stan techniczny instalacji w łazience. Jeśli nie planujemy większego remontu i kucia w ścianach, lepiej nabyć wersję natynkową. Z kolei jeśli nasze wnętrza są na etapie planów i wykończenia lub planujemy generalny remont, warto kupić model podtynkowy wymagający specjalnego przygotowania instalacji przed położeniem płytek.
Od czego zacząć montaż baterii prysznicowej?
W naszym poradniku skupimy się na baterii natynkowej, gdyż to jej montaż najczęściej przeprowadzamy we własnym zakresie. W pierwszej kolejności należy przykręcić przyłącza mimośrodowe do końcówek instalacji wodociągowej. Dzięki ruchomej konstrukcji przyłącza można regulować pomiędzy podejściami wodnymi. W ten sposób możemy dopasować ich rozstaw do baterii.
Podczas wkręcania przyłączy mimośrodowych pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu ich rozstawu. Należy również zadbać o szczelność całego przyłącza, które zapewni nam taśma teflonowa lub konopie. Dzięki nim możemy mieć pewność, że bateria nie zacznie przeciekać. Następny krok polega na założeniu osłonek na przyłącza, które maskują miejsce montażu baterii.
Przykręcenie baterii prysznicowej
Kolejnym etapem montażu baterii prysznicowej jest jej przykręcenie. Na początku dokonajmy wstępnego przykręcenia przy użyciu palców. Dopiero po wypoziomowaniu baterii przy pomocy poziomicy dokręcamy ją narzędziami. Dzięki temu całość będzie wyglądała równo i estetycznie. Nie zapominajmy o ochronie nakrętek przed zarysowaniami. W tym celu używajmy plastikowych osłonek na klucz, którym pracujemy.
Montaż uchwytu
W kolejnym etapie należy zamontować drążek, na którym zostanie zainstalowany prysznic. Najczęściej stosuje się regułę, że bateria prysznicowa ma być zamontowana na wysokości od 110 do 130 cm nad podłogą. Warto jednak dopasować umiejscowienie baterii do naszej wizji na aranżację łazienki, a także od wzrostu członków rodziny, którzy będą korzystać z prysznica. Inną wysokość wybierzemy wtedy, gdy baterię montujemy w kabinie, z której korzystają wyłącznie dorośli, a inną w prysznicu przeznaczonym również dla dzieci. Jeśli tego nie przemyślimy i nie uwzględnimy w swoich planach, po czasie może się okazać, że musimy brać prysznic z dziećmi, gdyż nie dosięgną one do drążka prysznicowego. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że dzieci szybko rosną i korzystanie z baterii bardzo szybko stanie się dla nich wygodne.
Istotna jest również wysokość, na jakiej zamontujemy deszczownicę. Nie może być ona zamontowana zbyt nisko, gdyż wysokie osoby mogą uderzać o nią głową. Nie należy montować jej także zbyt wysoko, gdyż woda będzie się za bardzo rozpryskiwać. Przyjmuje się zasadę, że dla osób o wzroście od 160 do 170 cm deszczownica powinna się znajdować na wysokości około 2 m od podłogi. Wyższe osoby mogą zamontować ją wyżej pamiętając o zachowaniu odstępu 30 cm pomiędzy głową osoby biorącej prysznic a deszczownicą. Wysokość montażu baterii i deszczownicy powinniśmy przemyśleć na etapie prac wykończeniowych, gdyż od tego zależy rozmieszczenie przyłączy wody.
Montaż słuchawki prysznicowej
Ostatnim etapem, który kończy montaż baterii prysznicowej, jest instalacja słuchawki prysznicowej. Aby tego dokonać należy przykręcić gwintowaną końcówkę węża do baterii, a drugą końcówkę do słuchawki. Zastosowanie gumowych uszczelek zapewni całości szczelność. Pamiętajmy jednak, że uszczelki z czasem się zużywają, dlatego warto po pewnym czasie je wymienić.
Po zakończeniu całego procesu należy sprawdzić szczelność instalacji. W tym celu trzeba po prostu odkręcić wodę i obserwować, czy pojawiają się zacieki. Jeśli strumień wody wydostaje się spod baterii, należy dokładnie zweryfikować wszystkie etapy montażu. Jeśli nie widać zacieków, możemy przyjąć, że bateria została zamontowana prawidłowo.
Najczęściej popełniane błędy podczas montażu baterii prysznicowej
Najczęściej popełnianym błędem przez ekipy remontowe, które podejmują się montażu baterii prysznicowej, jest brak ochrony sprzętu przed zarysowaniami. Fachowcy używają klucza bez nasadki, co często nieodwracalnie niszczy baterię.
Kolejnym błędem jest brak wypoziomowania baterii. Krzywo przykręcony produkt, mimo iż działa prawidłowo, nie wygląda dobrze i może zepsuć estetykę całej łazienki. Na szczęście jest to pomyłka, która nie wymaga wiele wysiłku, aby ją naprawić. Fachowcy zapominają też często o uszczelnieniu baterii. Pominięcie tego etapu powoduje, że po montażu węża prysznicowego na naszych ścianach pojawiają się zacieki.
Na jakiej wysokości należy zamontować baterie łazienkowe?
Jeśli planujesz remont i masz zamiar wymieniać baterie łazienkowe, ale nie bardzo wiesz, na jakiej wysokości powinny być one zamontowane, ten poradnik jest dla Ciebie. Podpowiadamy w nim, co zrobić, aby łazienka była praktyczna, a korzystanie z niej zawsze komfortowe.
Wysokość montażu baterii łazienkowych
Wysokość, na jaką powinno się doprowadzić instalację wodną, jest uzależniona od rodzaju baterii, a także urządzenia sanitarnego, do którego będziemy dostarczać wodę. Sztywne rury z miedzi lub tworzywa, które doprowadzają ciepłą i zimną wodę, należy układać w bruzdach w ścianie. Giętkie rury umieszcza się w podłodze.
W przypadku baterii ściennych wannowych, umywalkowych lub prysznicowych końcówki rur z zimną i ciepłą wodą powinno się doprowadzać do miejsca ich montażu. Przyjmuje się, że w przypadku baterii umywalkowej odległość ta powinna wynosić około 25-35 cm od górnej krawędzi zlewu, czyli około 100-120 cm nad podłogą. Standardowa wysokość instalacji umywalki to od 75 do 85 cm. Baterię wannową montuje się na wysokości minimum 10-18 cm od górnej krawędzi wanny, co oznacza ok. 60 cm nad podłogą. Baterie prysznicowe instaluje się 110-130 cm nad podłogą, a główkę prysznicową na wysokości ok. 180 cm nad podłogą.
Odległość pomiędzy rurami z zimną i ciepłą wodą to około 15 cm, jednak zazwyczaj możemy ją nieco skorygować w zakresie 2 cm. Pomocne nam będą do tego łączniki mimośrodowe. Pamiętajmy, aby miejsce montażu baterii wytyczyć, zanim ułożymy posadzkę w łazience. Kilka centymetrów, które wyznaczy grubość posadzki powinniśmy dodać do ogólnie przyjętych wysokości zamontowania poszczególnych baterii.
Na jakiej wysokości zamontować baterie podtynkowe?
Do baterii podtynkowych instalację wodną doprowadza się na podobnych zasadach, niezależnie, czy jest to bateria wannowa czy prysznicowa. W wybranym miejscu należy zamontować element mieszający podtynkowy, a przy nim łączniki do instalacji wylewki i słuchawki prysznicowej. W bateriach natryskowych potrzebujemy również łączników do dysz do hydromasażu.
Warto mieć na uwadze, że różni producenci mogą stosować różne wymagania montażowe. Dlatego przed instalacją konkretnego elementu warto sprawdzić, czy dołączono do zestawu dokładną instrukcję.
Jak zamontować baterie stojące?
Nieco inaczej montuje się baterie umieszczane na urządzeniach sanitarnych. Umywalki zazwyczaj mają jednootworowe baterie stojące, zwane także sztorcowymi. W przypadku wanien najczęściej wybiera się baterie trzy- lub czterootworowe, których słuchawkę prysznicową, wylewkę i uchwyt do regulowania temperatury i strumienia wody należy zamontować w oddzielnych otworach. Znajdują się one w półce za wanną lub w jej obrzeżu. Baterie sztorcowe należy umieścić w otworze przy pomocy elastycznego wężyka w metalowym oplocie lub miedzianej rurki pokrytej warstwą chromu i połączyć z instalacją wodną. Wężyk powinien mieć długość 30 cm.
Należy przyjąć, że instalację wodną do umywalek powinno się doprowadzać na wysokości od 60 do 65 cm nad podłogą. Baterie sztorcowe do wanny powinny mieć zakończenia rur z zimną i ciepłą wodą zamieszczone pod krawędzią, zazwyczaj około 45 cm nad podłogą. Przed zamontowaniem baterii warto postawić umywalkę lub wannę w danym miejscu i zaplanować wysokość baterii, która zagwarantuje nam wygodne korzystanie z niej. Można tutaj uwzględnić wyjątkowo wysoki wzrost członków rodziny. Przy okazji sprawdźmy też, czy wylewka jest odpowiednio długa oraz czy strumień wody trafia do wanny, a nie na jej brzegi.
Na jakiej wysokości zamontować baterię w łazience dla dzieci?
Do łazienek dla dzieci czasami wybiera się specjalne wersje urządzeń sanitarnych, które montuje się na niższej, wygodnej dla maluchów wysokości. Wtedy powinniśmy także niżej zamontować baterię i dobrze doprowadzić do niej wodę. Pamiętajmy jednak, że dzieciaki rosną, dlatego takie rozwiązanie może szybko przestać być dla nich wygodne. Jeśli zatem nie chcemy narażać się na szybki remont łazienki, zachowajmy lepiej standardowe wysokości baterii, a dzieciom sprawmy radość decydując się na wesołe kolory ścian i dodatki. Maluchy mogą korzystać z praktycznych podnóżków, które są dostępne w sklepach z akcesoriami do wyposażenia łazienek.
Zasady montażu instalacji wodnej w łazience
Doprowadzenie instalacji wodnej do wszystkich sprzętów sanitarnych w naszej łazience powinno być zrobione jeszcze przed ułożeniem płytek na ścianach i podłodze, bo można wtedy jeszcze poprawić miejsce montażu baterii. Podczas rozprowadzania instalacji wodnej obowiązują pewne zasady, których warto przestrzegać dla własnej wygody.
Pionowe odcinki instalacji powinniśmy prowadzić w taki sposób, żeby rura z zimną wodą została ułożona po prawej, a z ciepłą wodą po lewej stronie. Poza tym w poziomych odcinkach rury z ciepłą wodą muszą zostać ułożone poniżej rur z wodą zimną, a wszystkie poniżej instalacji elektrycznej.
Nie możemy zapominać także o tym, że elementy instalacji prowadzonej w podłodze powinno się wykonywać z jednego odcinka przewodu, by uniknąć ewentualnych połączeń, które po czasie mogą przyczynić się do pojawienia się wycieków.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ