Kamery do monitoringu ranking

Ostatnio aktualizowane: 02.12.23

 

Kamery do monitoringu to sprzęty, o różnorodnym zastosowaniu, przydatne w domach, sklepach czy na parkingach. Wybranie odpowiedniego produktu nie jest proste, dlatego zasięgnęliśmy opinii konsumentów, którzy wskazali model TP-Link Nc200 jako najlepszy na rynku. Jest to bezprzewodowy sprzęt przeznaczony do nadzoru domu. Ten bardzo stabilny produkt zapewnia szybką transmisję wideo. Obraz nie jest zniekształcony, co pozwala na łatwiejsze wypatrzenie detali. Urządzenie ma opcję przesyłania mailem wiadomości o wykrytym ruchu, dlatego w każdym momencie dowiesz się o ewentualnym włamaniu lub uszkodzeniu Twojej własności. Kamerę można też połączyć z aplikacją na telefonie, co po skonfigurowaniu daje nam możliwość podglądu w czasie rzeczywistym. Dużym atutem produktu jest prosta instalacja, którą będą w stanie wykonać nawet osoby bez doświadczenia. Innym produktem, który cieszy się dużym uznaniem konsumentów, jest Netgear Arlo VM3230. Sprzęt ma bardzo szerokie zastosowanie, co oznacza, że możesz go zainstalować w dowolnym miejscu (w budynku prywatnym lub użytku publicznego). Model ma 130-stopniowy kąt widzenia, co pozwala obserwować większą część posesji. Poza tym urządzenie jest w pełni wodoodporne, więc możesz je zainstalować również na zewnątrz.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt potrafi zaalarmować nas, kiedy jego czujnik zauważy coś niepokojącego. Przesyła wtedy sygnał na naszą komórkę lub komputer, w zależności, z jakim sprzętem go sparowaliśmy. Na ekranie telefonu czy laptopa możemy również śledzić, co widzi kamera.

Wady

Gdy odsłuchujemy rozmowy z nagranej taśmy, często są one przerywane dziwnym, monotonnym dźwiękiem. Nie zagłusza on nagrania, ale może znacznie przeszkadzać podczas odsłuchiwania. Jest to dość duże uniedogodnienie.

Podsumowanie

Urządzenie pozwala nam na ciągłe obserwowanie nagrywanego punktu. Jest to lekki produkt, łatwo go umieścić na szafie lub na ścianie. Musimy sparować model z innym urządzeniem.

Drugi wybór

Zalety

Obraz jest nagrywany w HD. Dzięki temu możemy bez problemu zauważyć wszystkie detale z nagrania. Prezentowane urządzenie jest wodoodporne. Może więc bez problemu być narażone na działanie deszczu lub śniegu.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że kamera ta nie wyłapuje każdego ruchu. Jeżeli coś porusza się bardzo wolno lub jest niewielkie, to może przejść niezauważone przed urządzeniem. Może to być problematyczne.

Podsumowanie

Netgear Arlo VM3230 to zestaw dwóch kamer wraz ze stacją bazową. Łączymy je z innymi urządzeniami za pomocą Wi-Fi. Nie potrzebujemy zatem żadnych kabli. Montaż prezentowanego produktu jest łatwy.

Rozważ też

Zalety

Kamera pracuje również w nocy. Masz więc wgląd w to, co dzieje się na Twojej posesji czy w firmie przez cały dzień. Urządzenie jest wyposażone w czujnik. Na skutek tego kamera nagrywa w wysokiej jakości tylko przy wykryciu ruchu.

Wady

Kiedy kamera nie nagrywa zaalarmowana czujnikiem, to zapisywany obraz jest bardzo słabej jakości. Nie jesteśmy w stanie rozróżnić poszczególnych osób, ani zauważyć detali.

Podsumowanie

Sprzęt ma ogniskową obiektywu, która wynosi aż 3,6 mm. W łatwy sposób możemy przesłać nagrania na inny sprzęt. Jest to możliwe za pomocą łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Jest to dobra kamera do domowego użytku.

 

 

Najlepsze kamery do monitoringu w 2023 roku

 

W tym zestawieniu umieściliśmy najlepsze kamery do monitoringu domu. Ranking obejmuje modele zewnętrzne, do użytku w nocy oraz bezprzewodowe.

 

Nasze zalecenia

 

TP-Link Nc200

 

2.TP-Link Nc200Ta bezprzewodowa kamera nadzorowa TP-Link pozwala na obserwację swojego domu lub biura z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki stworzonej przez producenta aplikacji tpCamera możesz zawsze oglądać obraz monitoringu na żywo – na swoim tablecie lub smartfonie. Urządzenie nie nagrywa obrazu, a pracuje w chmurze obliczeniowej, co zwalnia Cię z obowiązku zakupu rejestratora.

Jest to jednak kamera IP, co oznacza, że będzie z powodzeniem działała w sieci – przekaże obraz na przykład do komputera. Urządzenie działa na zasadzie wykrywania ruchu, dzięki czemu swoje najlepsze możliwości wykorzystuje tylko w momentach potencjalnie niebezpiecznych. Produkt posiada funkcję powiadomień oraz alarmowania, przez co zawsze dowiesz się w porę o możliwym zagrożeniu.

Kamera jest tania, a do tego mała oraz bardzo lekka, dlatego z powodzeniem można umieścić ją w każdym miejscu – na szafce, ścianie czy suficie. Model posiada możliwości dostosowania trybu nagrywania do warunków panujących w pomieszczeniu: regulację kontrastu, jasności oraz nasycenia obrazu. Dzięki temu nagranie będzie jeszcze bardziej czytelne.

Model TP-Link Nc200 to nowoczesna kamera do monitoringu do 150 zł, która sprawdzi się w domu. Wymiary urządzenia to: 9,6 cm x 6,1 cm x 2,4 cm. Z kolei kąt pola widzenia to 64 st., a rozdzielczość obrazu wynosi 0,3 megapikseli.

 

Zalety

Połączenie: Urządzenie wykorzystuje połączenie 300 mb/s, które pozwala na płynną transmisję wideo.

Jakość obrazu: Rejestrowany obraz ma rozdzielczość 0,3 megapikseli. Co więcej, sprzęt ma też zoom cyfrowy 4x, który pomaga w znalezieniu szczegółów. Dlatego tak wiele osób bardzo wysoko ocenia jakość obrazu przesyłanego przez kamerę.

Synchronizacja: Po zamontowaniu produktu konsument może mieć całodobowy dostęp do nagrywanego materiału. Sprzęt ma opcję wysyłania wiadomości e-mail z alarmem, gdy wykryto ruch w domu. Nagrania można też przeglądać dzięki aplikacji tpCamera, która jest dostępna dla systemów iOs i Android. Umożliwia ona nie tylko nagrywanie filmów, ale i robienie zdjęć.

Instalacja: Zamontowanie i uruchomienie urządzenia jest bardzo proste, dlatego nawet osoby, które nigdy wcześniej nie używały kamery do monitoringu nie będą miały trudności z tą czynnością. Instalacja produktu zajmuje tylko kilka minut, bo można tego dokonać bezprzewodowo.

Dobra jakość obudowy: Urządzenie jest wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia, takie jak pęknięcia lub zarysowania.

 

Wady

Jakość dźwięku: W czasie rejestracji dźwięku model nagrywa również wszystkie hałasy. Sprawia to, że czasem zrozumienie rozmów jest dość trudne.

 

 

 

 

Netgear Arlo VM3230

 

3.Netgear Arlo VM3230Jeśli chodzi natomiast o najlepsze kamery bezprzewodowe do monitoringu zewnętrznego, to warto zainteresować się tym modelem firmy Netgar. W zestawie otrzymujesz stację bazową oraz dwie kamery, dzięki czemu monitorowany obszar może zostać znacznie poszerzony. Co bardzo istotne, urządzenie rejestruje obraz w jakości HD, co w praktyce oznacza możliwość dokładnego rozpoznania podejrzanych osób.

To także jeden z niewielu systemów monitoringu zupełnie pozbawionych kabli (wszystko odbywa się dzięki łączności WiFi). To dlatego montaż zestawu jest o wiele szybszy niż w przypadku tradycyjnych kamer. Obraz jest zapisywany w chmurze o pojemności 1 GB, dzięki czemu nie potrzebujesz rejestratora. Wystarczy tylko po każdym okresie obserwacji usunąć nagrany film.

Co więcej, kamery są wodoodporne, dzięki czemu mogą być wystawione na działanie deszczu czy śniegu. Masz też możliwość takiego ustawienia czujników ruchu, aby szczególnie badały konkretne miejsca, w których może pojawić się aktywność. Ten tryb będzie przydatny, jeśli wykorzystujesz kamerę na przykład do obserwacji śpiącego dziecka.

Model Netgear Arlo VM3230 to kamera do monitoringu o wszechstronnym zastosowaniu. Wymiary urządzenia to: 71 cm x 41 cm x 64 cm, a kąt widzenia wynosi 110 st.

 

Zalety

Jakość obrazu: Kamera zapewnia obraz w jakości HD i rozdzielczości 720p. Pozwala to na kilkakrotny zoom, co ułatwia dostrzeżenie wszystkich detali. Sprzętu można używać również na zewnątrz w ciemności bez potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia.

Alert ruchowy: Prezentowana kamera ma bardzo czuły alert ruchowy. Wykrywa on najmniejszą aktywność, co daje pewność, że nikt nie wtargnie na posesję bez Twojej wiedzy. Urządzenie ma też funkcję oszczędzania baterii, czyli w czasie bezruchu następuje przejście w stan wstrzymania.

Przesyłanie danych: Sprzęt wysyła na telefon wszelkie informacje o wykrytym ruchu. Właściciel może jednak ustalić częstotliwość ich otrzymywania.

Wodoodporność: Liczne testy potwierdziły, że produkt jest w pełni wodoodporny. Dlatego kamerę możesz zamontować na zewnątrz, aby monitorować, co dzieje się na Twojej posesji.

 

Wady

Wygląd: Wielu konsumentów przyznało, że urządzenie łatwo jest zauważyć w pokoju. Dlatego, jeśli kupiłeś model, by rejestrować zachowanie opiekunki do dzieci, musisz się nieco wysilić, by ukryć urządzenie.

 

 

 

 

Media-Tech MT4052

 

1.Media-Tech MT4052Jeśli rozważasz, jakie kamery do monitoringu domu wybrać, jedną z naszych propozycji jest to zewnętrzne urządzenie firmy Media Tech. Jego ogromną zaletą jest możliwość pracy w nocy, dzięki czemu Twoje mienie może być skutecznie chronione o każdej porze. Wysoka rozdzielczość nagrywania, bo aż 1280 x 720, pozwala na uzyskanie wyraźnego, przejrzystego obrazu.

Dlatego w razie ewentualnego włamania lub innej niepożądanej sytuacji łatwe będzie rozpoznanie osób. Oczywiście rejestrację obrazu w wysokiej jakości uruchamia czujnik CMOS dopiero po wykryciu podejrzanego zachowania (ruchu). W taki sposób urządzenie zapewnia oszczędność miejsca na dysku rejestratora. To z kolei pozwala na przechowywanie większej liczby nagrań.

Ogniskowa obiektywu 3.6 mm daje szeroki zakres widzenia, co w wymierny sposób zwiększa dokładność obserwacji okolicy Twojego domu lub mieszkania. Dzięki modułowi WiFi możliwe jest połączenie z siecią i natychmiastowe przesłanie nagranego obrazu przez Internet. Produkt wykonano z solidnego aluminium, dzięki czemu doskonale poradzi sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Klienci w swoich opiniach zwracają uwagę właśnie na wysoką jakość urządzenia.

Prezentujemy kamerę do monitoringu Media-Tech MT4052. Model ten przeznaczono do stosowania zewnętrznego. Wymiary sprzętu wynoszą: 7 cm x 16,5 cm x 8 cm, a waga to 0,4 kg.

 

Zalety

Obudowa: Urządzenie ma wytrzymałą obudowę wykonaną z aluminium. Dzięki temu kamera jest odporna na zarysowania. Wszystkie łączenia są bardzo szczelne, dlatego produkt jest w pełni wodoszczelny i może być montowany na zewnątrz. Kamera nie jest podatna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Konfiguracja z urządzeniami mobilnymi: Produkt umożliwia podgląd obrazu oraz dźwięku na kilku urządzeniach mobilnych (maksymalnie 5) po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji. Producent zapewnia, że obserwowanie nagrania jest też możliwe na komputerach.

Obraz: Produkt oferuje najwyższej jakości obraz HD 720p z dużym zoomem. Pozwala to na powiększanie nagrania w celu znalezienia interesujących nas szczegółów. Sprzęt ma opcję night vision, która pozwala na szczegółowe rejestrowanie obrazu w nocy bez dodatkowego oświetlenia.

 

Wady

Brak mikrofonu: Niestety, urządzenie nie ma wbudowanego mikrofonu i głośnika. Oznacza to, że dźwięk, który jest słyszany w obrębie kamery nie będzie rejestrowany.

 

 

 

 

Hikvision DS-2Cd2020-I

 

4.Hikvision DS-2Cd2020-ITa kamera IP należy do rodziny urządzeń megapikselowych. To oznacza, że rejestrowany przez nią obraz jest najbardziej zbliżony do tego, który można uzyskać dzięki kamerze analogowej. Dzięki temu uzyskasz niezwykłą precyzję oraz ostrość, bez względu na porę dnia. Jest to bowiem urządzenie dualne – w dzień wiernie odwzorowuje kolory, a w nocy maksymalnie wykorzystuje swoją czułość, co pozwala wygenerować czytelny obraz bez żadnego oświetlenia.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego trybu kompresji H.264 zaoszczędzisz sporo miejsca na dysku, a jakość nadal pozostanie wysoka. Co ciekawe, kamera pracuje w dwóch trybach: poziomym oraz pionowym. Ten drugi będzie bardzo użyteczny podczas monitorowania korytarzy. Jak wszystkie dobre kamery do monitoringu, ta również jest wyposażona w funkcję cyfrowej redukcji szumu.

Dzięki niej obraz jest dużo wyraźniejszy. Urządzenie posiada bardzo łatwy w montażu uchwyt – nie istnieje nawet konieczność używania dodatkowych narzędzi. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Model w każdym miejscu będzie wyglądał estetycznie, ponieważ do całej instalacji potrzebny jest tylko jeden kabel.

Model Hikvision DS-2Cd2020-I to dobrej jakości kamera o rozdzielczości: 1920 x 1080 pikseli. Wymiary produktu to: długość – 13,92 cm, szerokość – 6,04 cm i wysokość – 7,69 cm.

 

Zalety

ROI: Sprzęt ma funkcję ROI, która pozwala na uzyskanie najwyższej jakości obrazu w newralgicznych punktach. Dzięki temu możesz w szczegółowy sposób obserwować, co dzieje się na granicy kąta widzenia.

Łatwa instalacja: Produkt ma zasilanie PoE 48VDC, co pozwala na prostą instalacją. Oznacza to, że kamera nie potrzebuje dodatkowego przewodu zasilającego.

Analiza obrazu: Prezentowany model ma opcję inteligentnej analizy obrazu wideo. System ten ma wbudowaną funkcję wykrywania zdarzeń, takich jak wykrycie intruza na posesji. Kamera pozwala też na określenie wirtualnej linii naszego terenu. Po jej przekroczeniu sprzęt wyśle do nas powiadomienie.

 

Wady

Kąt widzenia: Niestety kąt widzenia to tylko 85 st., przez co nie mamy pełnego podglądu na to, co dzieje się w obserwowanym pomieszczeniu.

Wykonanie: Wielu konsumentów nie jest zadowolonych z materiału, z którego wykonano kamerę. Sprzęt łatwo ulega awarii, na skutek zmian temperatury pomieszczenia, a do tego obudowa dość szybko się rysuje.

 

 

 

 

Media-Tech MT4051

 

5.Media-Tech MT4051Jeśli szukasz taniej kamery obrotowej o dużej rozdzielczości, to możemy polecić ten model producenta Media-Tech. Urządzenie jest wyposażone w aż 8 diod podczerwieni, dzięki czemu nagrywany przez nie obraz jest pozbawiony niepożądanych zakłóceń, które zdarzają się zwłaszcza w trybie nocnym. Kamera ma bardzo wygodny system rejestracji nagrań – wystarczy włożyć kartę SD do gniazda, a film zostanie na niej zapisany.

Jest to urządzenie przeznaczone tylko do monitoringu zamkniętych pomieszczeń – dzięki temu doskonale sprawdzi się w roli „niani”. Rodzice będą mogli spać spokojnie, bez wstawania do dziecka w nocy. Kamera posiada też interfejs WiFi, dzięki czemu może łączyć się z Internetem. To oznacza, że możesz obserwować obraz monitoringu z każdego miejsca na świecie, oczywiście jeśli tylko jest w nim stałe łącze.

Ciekawym dodatkiem jest wbudowany mikrofon dwukierunkowy, który umożliwia komunikację z osobami przebywającymi w obserwowanyn miejscu. Ten model należy do tanich, dlatego z uwagi na jego wysokie parametry (wysoka rozdzielczość i ogniskowa) warto się nim zainteresować.

Model Media-Tech MT4051 to kamera nagrywająca w rozdzielczości 720p. Wymiary urządzenia to: 12 cm x 11 cm x 10 cm.

 

Zalety

Tryb nocny: Sprzęt bardzo dobrze działa w nocy bez dodatkowego oświetlenia na dystansie do 5 m. Rejestrowany obraz jest szczegółowy i wyraźny, co zapewnia bezpieczeństwo całej rodzinie.

Budowa: Kamera została wykonana z wytrzymałego aluminium, które jest odporne na działanie temperatur (od -10 st. C do +50 st. C), a także wilgoci. Dzięki temu sprzęt może być używany nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.

 

Wady

Głośna praca: Podczas gdy sprzęt zmienia pozycję wydaje dość głośne dźwięki, które przeszkadzają w podsłuchiwaniu rozmowy.

Jakość nagrania: Produkt ma wbudowany mikrofon, jednak jakość zarejestrowanego dźwięku jest dość niska. Dlatego kamera nie nagrywa szmerów i szeptów.

 

 

 

 

Jakie kamery do monitoringu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kamery do monitoringu, to obecnie bardzo duża grupa produktów. Zastosowanie ich też jest różnorodne. Można wykorzystywać monitoring w domu, sklepie, na placu produkcyjnym, na zewnątrz posesji, parkingu, etc. Dlatego też i duże bogactwo modeli, których wybór jest uzależniony również od przeznaczenia. To, jaka jest najlepsza kamera do monitoringu zależeć, więc będzie od tego gdzie ją zamierzamy użyć i jakie funkcje ma pełnić.

Przeznaczenie

Przeznaczenie kamery właściwie jest sprawą najważniejszą. Dlatego określenie przeznaczenia, to rzecz, od której trzeba zacząć. Często też producenci kamer oferują zestawy przeznaczone do monitoringu domu, specjalny zestaw do kontroli parkingu, albo do kontrolowania półek sklepowych.

Jaka jest najlepsza kamera do monitoringu domu? W przypadku, gdy wybieramy monitoring do domu, często ma ona być uzupełnieniem systemów zabezpieczających mienie przed osobami niepowołanymi. Zatem jest tu ważne, aby kamera taka obejmowała swoim zasięgiem cały teren obiektu. Ponadto dobrze, aby sprzęt taki był dyskretny i mały, aby nie psuł widoku domu. Ale też musimy wybrać model odporny na zmienne działanie warunków atmosferycznych. Aby obraz przekazywany z kamery był dobrej jakości zdecydowanie lepiej jest wybrać kamerę sieciową (IP). Trochę inaczej się ma sprawa z kamerą wewnątrz mieszkania. Często instalujemy ją, aby mieć podgląd na to co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności. Na przykład chcemy mieć pewność, że nasza opiekunka do dziecka dobrze się tym dzieckiem opiekuje. Wtedy trzeba wybrać model dyskretny, który łatwo ukryć. Jednak małe i tanie kamery często oferują słabą jakość obrazu. Dlatego dobrze poszukać mini kamery przemysłowej.

Monitoring firmy wymaga, aby kamery działały odstraszająco dla potencjalnych osób niepowołanych. Do tego celu używa się najczęściej kamer przemysłowych, analogowych lub IP i montuje się je zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Kamery takie przede wszystkim powinny mieć zabezpieczenia przed zniszczeniem przez wandali.

Gdy montujesz kamerę w sklepie, przeważnie chcesz się chronić przed złodziejami. Dlatego rozważ zakup kamery kolorowej, gdyż na takim obrazie łatwiej jest rozpoznać ewentualnego sprawcę włamania. Najlepiej się spisuje zestaw kamer, z których pierwsza obserwuje drzwi wejściowe i witrynę, druga, podwieszona pod sufitem monitoruje obrotowo całą powierzchnię pomieszczenia, a trzecia jest skierowana na miejsce, gdzie znajduje się kasa.

Jakie kamery do monitoringu wybrać, gdy celem naszym jest monitoring placu firmy, lub parkingu? Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa urządzenia montowane w takich miejscach powinny być wyposażone w detektory ruchu, a także diody, które pozwolą na nocny monitoring. Kamery takie też muszą być odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także potencjalnych wandali.

 

Kamera IP czy analogowa

Kamery analogowe to starsze urządzenia, w których wykorzystuje się skanowanie liniowe do nagrywania obrazu. Kamera taka osiąga największą rozdzielczość na poziomie 768 × 576 pikseli. Aby obraz taki można było odtwarzać na ekranie, kamera musi zostać podłączona do sieci, za pośrednictwem przetwornika CCD, przez specjalne złącze typu BNC. Odbywa się to za pomocą kabla koncentrycznego. Jest to tańsze rozwiązanie niż kamera IP, ale odbywa się to kosztem jakości. Skanowanie liniowe zmniejsza jakość obrazu i powoduje powstawanie zjawiska migotania. Do monitoringu też potrzeba więcej kamer analogowych niż IP, aby objąć cały zamierzony obszar. Jednak modele te dużo lepiej sprawdzają się od kamer IP w nocy, gdy mamy słabe oświetlenie. Kamery IP to urządzenia nowsze, które pozwalają na uzyskanie szerokiego kąta widzenia i wysokiej rozdzielczości.

Uzyskują one bardzo dobrą szczegółowość filmowanych obiektów dzięki skanowaniu progresywnemu, które nagrywa skanowany obraz w całości. Jednak kamera taka musi zostać podłączona do sieci domowej, czy firmowej, a następnie trzeba jej przypisać adres IP. Wówczas nagrywany obraz można oglądać na laptopie, czy urządzeniu mobilnym. Oczywiście w zastosowaniach profesjonalnych, systemy monitoringu są bardziej skomplikowane i wymagają większego nakładu funduszy oraz wiedzy. Konfiguracja kamery IP odbywa się w specjalnym panelu administracyjnym, który otwiera się w oknie przeglądarki.

 

Miejsce instalacji a rodzaj urządzenia

Kamery IP najczęściej mają oznaczenia dotyczące klasy szczelności. Są to dwie cyfry, z których pierwsza określa pyłoszczelność, a druga wodoszczelność. Im wyższe cyfry tym lepiej obudowa jest chroniona przed przedostawaniem się do wnętrza pyłów czy wody. Na przykład kamera z oznaczeniem IP00 nie posiada żadnej ochrony w tym zakresie, natomiast oznaczenie IP36 mówi, że urządzenie jest chronione przed wniknięciem drobin do 2,5 mm na poziomie 3 i przed silnym strumieniem wody na poziomie 6. Takie kryteria istotne są dla kamery umieszczonej na zewnątrz budynku.

Dodatkowo taka kamera powinna się cechować mocną obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne, a także na wszelkie warunki atmosferyczne, w tym pracę w zarówno niskich, minusowych temperaturach, jak i wysokich temperaturach dodatnich. Znacznie mniej ograniczeń niesie ze sobą ze względów wytrzymałościowych kamera wewnętrzna, tu się bardziej będzie liczyła wielkość i design.

Wygoda użytkowania – porównanie

Porównując kamery analogowe i IP pragniemy zwrócić uwagę na pewne aspekty użytkowania obu rodzajów urządzeń. Kamery IP mogą mieć dostęp do podglądu na żywo z dowolnego miejsca przy użyciu jedynie przeglądarki internetowej, ponadto obraz może być zapisywany na twardym dysku, co pozwala na przeglądanie nagrań, a także przechowywanie z dala od samej kamery. Natomiast kamera analogowa wymaga podłączenie jej kablowo do rejestratora sieciowego lub serwera i nie da się jej konfigurować zdalnie. Starsze modele nagrywają obraz na kasetach video, nowsze można przetworzyć w obraz cyfrowy.

Ale w analogowym urządzeniu jakość obrazu pogarsza się w przypadku dużej odległości pomiędzy kamerą a rejestratorem. Do poprawy tej sytuacji wymaga się zastosowania wzmacniaczy. Natomiast dla kamery IP nie ma znaczenia odległość transmisji ani czas przechowywania obrazu. Również kwestia rozdzielczości obrazu zdecydowanie przechyla się na korzyść kamery IP. Kamera taka może uzyskać rozdzielczość np. 1280 x 1024 pxl, albo 1600 x 1200 pxl, podczas gdy kamera analogowa największą rozdzielczość, jaką może osiągnąć to 720 x 576 pxl.

Z okablowaniem sprawa wygląda tak, że w kamerze IP podłączamy urządzenie do najbliższego punktu sieciowego, przypisujemy mu adres, a następnie bezprzewodowo jest przesyłany z niego sygnał. Również przesyłanie obrazów z wielu kamer wymaga jednego kabla UTL, a dodawanie kolejnych kamer nie wymaga ingerencji i zmian w całości sieci. A kamery analogowe wymagają podłączenia kablem koncentrycznym do każdej kamery i połączenia jej z rejestratorem, jednym kablem można przesyłać obraz z jednego sprzętu, więc przewodów musi być tyle, ile kamer montujemy.

 

Kamery do monitoringu w dobrych cenach

Biorąc pod uwagę koszty obu instalacji, to do niedawna koszt zamontowania sieci analogowej był mniejszy niż IP. Jednak Kamery IP to technologia, która wciąż jest rozwijana i w związku z tym produkty te tanieją. Dla przykładu, zestaw 4 kamer do monitoringu analogowego z rozdzielczością 600 TVL można kupić za cenę od 700 do 800 zł, przy ośmiu kamerach cenę mamy już ok. 1100 zł. A zestaw 4 kamer IP z obrazem w rozdzielczości HD i możliwością rejestracji obrazu w warunkach całkowitej ciemności, to koszt niespełna 1300 zł.

 

 

Jak działa kamera do monitoringu?

 

Kilkanaście lat temu monitoring mogliśmy spotkać głównie w budynkach różnych instytucji oraz w dużych sklepach. Dziś kamery montowane są także w domach, dzięki czemu możemy na bieżąco sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Ciekawi Cię, w jaki sposób działa monitoring? My już to wiemy.

 

 

Działanie kamery IP

W poprzednich częściach artykułu podpowiadaliśmy, jaka kamera do monitoringu jest polecana przez użytkowników. Obecnie największą popularnością cieszą się modele IP, choć niewiele osób potrafi wyjaśnić, jak dokładnie działają. Tego typu produkty wymagają połączenia z Internetem (przez kabel lub bezprzewodowo, przez wbudowany moduł Wi-Fi). Po otworzeniu w przeglądarce odpowiedniej strony internetowej (przydzielonej przez domowy router) kamera IP już działa. Jednak rejestrowany przez nią obraz będzie udostępniony dopiero po skonfigurowaniu ustawień urządzenia.

Wbrew pozorom, modele IP nie działają na tej samej zasadzie, co niewielkie sprzęty internetowe, które podłącza się do komputera przez kabel USB. Urządzenia przeznaczone do monitoringu mają własny adres IP, wbudowany serwer FTP, WWW, a także klienta poczty elektronicznej. Kamery IP możemy zamontować w dowolnym miejscu, gdzie jest dostęp do Internetu, nie muszą być więc podłączone na stałe do komputera.

 

Jak działa kamera IP P2P?

Jeśli chodzi o sprzęt do monitoringu, możemy wybierać wśród zwykłych urządzeń IP oraz IP P2P (Peer to Peer). Te drugie korzystają z technologii, która umożliwia komunikację kamery z innymi sprzętami sieciowymi bez konieczności zmiany wielu różnych ustawień. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą zainstalować monitoring w domu, ale nie mają pewności, że poradzą sobie z konfiguracją urządzeń.

Peer to Peer to sieć komputerowa umożliwiająca komunikację wszystkich użytkowników (w tym przypadku kamer) na równorzędnych zasadach. Posiadacze tradycyjnych modeli IP muszą ustawić i skonfigurować poprawną sieć, aby móc monitorować swój dom. Za sprawą systemu P2P kamera samodzielnie przechodzi przez zaporę sieciową i uzyskuje ten sam adres, w efekcie czego nie trzeba zmieniać żadnych ustawień ani korzystać z serwera DNS. Nie musimy się obawiać, że do obrazów rejestrowanych przez urządzenia P2P uzyskają dostęp osoby niepożądane. Wynika to z tego, że działanie takich sprzętów opiera się na połączeniu szyfrowanym (stosowanym np. na stronach internetowych banków).

 

 

Sposób działania oświetlacza podczerwieni w kamerze

Aby móc monitorować swój dom i posesję przez całą dobę, należy wybrać kamerę z oświetlaczem podczerwieni. W takim urządzeniu znajduje się promiennik, który generuje wiązki światła podczerwonego oświetlające w umiejętny sposób obserwowany obszar w nocy.

Kamera z oświetlaczem emituje światło niewidzialne dla naszych oczu, dlatego działa dyskretnie i po zmroku możemy jej nie zauważyć. Zwykle tego typu produkty automatycznie przełączają się na tryb nocny, dlatego nie musimy pamiętać o codziennej zmianie ustawień. Stosowane do produkcji kamer z oświetlaczem technologie umożliwiają nam obserwowanie obiektów znajdujących się w odległości nawet do 60 m.

 

Wysyłanie powiadomień alarmowych na e-mail

Zaawansowane technologicznie kamery do monitoringu mogą wysyłać powiadomienia alarmowe na przypisany adres e-mail w momencie, gdy detektor wykryje ruch na obserwowanym terenie. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z Internetem i podczas konfiguracji wprowadziliśmy adres swojej poczty elektronicznej. Nie musimy się jednak obawiać, że wiadomości będą wysyłane co kilka minut przez to, że w mieszkaniu przebywają inni domownicy. Możemy sami określić obszary, na których kamera będzie śledziła ruch i wyśle powiadomienie tylko wtedy, gdy w wyznaczonych miejscach będzie się coś działo.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ