Czujnik ruchu – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Bemko 1200W 180° to jeden z najchętniej kupowanych czujników ruchu, służących do sterowania oświetleniem, wentylatorami i podobnymi urządzeniami. Skąd to wiemy? Taki wniosek nasunął nam się po przeanalizowaniu wielu opinii konsumentów oraz trendów zakupowych. Detektor ma solidną, plastikową obudowę, której klasa szczelności to IP44. Jest on odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. Poza tym czujnik pozwala na regulowanie czasu świecenia i natężenia światła. Innym, godnym uwagi modelem jest Orno OR-CR-211. To detektor, który współpracuje z lampami energooszczędnymi oraz żarowymi. Jego maksymalny zasięg wynosi 6 m, a kąt detekcji to 360 stopni. Sprzęt działa na podczerwień, co oznacza, że wykrywa ciepło ludzkiego ciała.
Tabela porównawcza
8 najlepszych czujników ruchu. Opinie w 2024 roku
Nasz ranking czujników ruchu podpowie Ci, które modele cieszą się obecnie największą popularnością. Za sprawą poniższego zestawienia z pewnością przekonasz się, który detektor spełnia Twoje oczekiwania.
Czujnik ruchu i zmierzchu
- 1. Bemko 1200W 180° Czujnik ruchu sensor IR automat zmierzchowy natynkowy IP44
- 2. Czujnik ruchu z zewnętrznym sensorem 360° Orno OR-CR-211
- 3. Halogen lampa naświetlacz led 50w z czujnik ruchu Slim
- 4. Bosch Czujka Ruchu Pir Blue Line Isc-Bpr2-W12
- 5. Czujnik ruchu PIR 360° z zewnętrznym sensorem 6th Sense 6S-CR4
- 6. Mikrofalowy czujnik ruchu 2 stopniowy Orno OR-CR-234
- 7. Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni Satel Aqua Plus
- 8. Blooma Czujnik Ruchu Led Malartic 250 W
- Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik ruchu kupić?
- FAQ
1. Bemko 1200W 180° Czujnik ruchu sensor IR automat zmierzchowy natynkowy IP44
Przedstawiamy Bemko 1200W 180*, czyli dobry i tani czujnik ruchu, który jest przeznaczony do oświetlenia LED. Współpracuje on także ze zwykłymi żarówkami. Zalecana moc źródła światła powinna mieścić się w zakresie od 300 do 1200 W. Model może ponadto uruchamiać inne urządzenia, takie jak wentylator.
Detektor daje możliwość regulacji czasu świecenia i natężenia światła. Ponadto możemy ustawić go tak, aby działał tylko w nocy lub w dzień. To czujnik ruchu i zmierzchu, który wymaga 3-przewodowej instalacji. Jego zakres detekcji to 180 stopni (na 12 metrów). Sprzęt działa niezawodnie w temperaturze od -20 st. C do +40 st. C.
Osoby, które kupiły detektor, uważają, że jest solidny. Ma on obudowę wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego, której klasa szczelności to IP44. Czujnik ruchu i zmierzchu przyda się każdemu, kto często zapomina o zgaszeniu światła przy wychodzeniu z pomieszczenia. Z jego pomocą można nieco obniżyć rachunki za zużycie energii elektrycznej.
Czujnik ruchu zewnętrzny
2. Czujnik ruchu z zewnętrznym sensorem 360° Orno OR-CR-211
Model Orno OR-CR-211 to detektor na podczerwień, służący do sterowania oświetleniem. Działa on nie tylko w trybie dziennym, ale i nocnym. Zalecana wysokość montażu sprzętu obejmuje zakres od 1,8 m do 2,5 m. Zewnętrzny czujnik ruchu ma plastikową obudowę w klasie szczelności IP44. Kąt detekcji wynosi 360 stopni.
Detektor współpracuje z lampami energooszczędnymi o mocy do 200 W, a także lampami żarowymi o mocy do 800 W. Jego wymiary to: 2,5 cm x 3,4 cm x 5,6 cm. Czas świecenia możemy regulować, do wyboru jest kilka opcji: 5 s, 30 s, 1 min, 3 min, 5 min i 8 min. Maksymalny zasięg czujnika to 6 m.
Na podstawie recenzji kupujących można wywnioskować, że detektor działa efektywnie przez całą dobę. Szybko wykrywa ciepło ludzkiego ciała, a tym samym włącza oświetlenie lub inne urządzenie elektryczne, do którego został podłączony. Opisany wyżej model uznano za dobry czujnik ruchu.
Czujnik ruchu do lampy
3. Halogen lampa naświetlacz led 50w z czujnik ruchu Slim
Model 50W Slim to czujnik ruchu do lampy zewnętrznej. Ma on aluminiową obudowę w czarnym kolorze i jest połączony z 50 W żarówką emitującą zimne światło (jego temperatura barwowa to 6000 K). Tego typu naświetlacz można zamontować na garażu, w magazynie lub witrynie sklepowej. Znajdzie on zastosowanie także na parkingu.
Klasa szczelności IP66 daje gwarancję, że detektor nie ulegnie awarii na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pracuje on w niskiej, jak i wysokiej temperaturze, obejmującej zakres od -25 st. C do +60 st. C. Trwałość żarówki, z którą jest połączony czujnik, to ok. 50 000 godzin. Jej kąt świecenia wynosi 120 stopni.
Konsumenci przekonują, że czujnik działa niezawodnie przez długi czas i szybko wykrywa ruch. Naświetlacz ma kompaktowe wymiary (27,5 cm x 28,5 cm x 4,5 cm) i emituje dostatecznie jasne światło, co ułatwia poruszanie się po posesji po zapadnięciu zmroku.
Czujnik ruchu 12V
4. Bosch Czujka Ruchu Pir Blue Line Isc-Bpr2-W12
Detektor Bosch ISC-BPR2-W12 jest polecany do biur oraz sklepów. Kąt wykrywania ruchu wynosi 85 stopni, a maksymalny zasięg to 12 m. Prezentowany czujnik ruchu 12V pracuje w temperaturze od -30 st. C do +55 st. C. To oznacza, że sposobu jego działania nie powinien zakłócić mróz ani upał.
Sprzęt wykorzystuje dwie soczewki Fresnela, które zapewniają efektywne wykrywanie ruchu. Obudowa jest wykonana z solidnego tworzywa ABS. Co ważne, model jest niewielki (jego wymiary to: 10,5 cm x 6,1 cm x 4,4 cm), dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zauważony przez intruzów. Czujnik służy do podłączenia do systemu alarmowego.
Model marki Bosch jest chwalony przede wszystkim za skuteczną detekcję. Jego montaż nie jest kłopotliwy, wbudowana poziomica pozwala na precyzyjne ustawienie. Kupujący docenili sprzęt również za kompatybilność z wieloma różnymi systemami alarmowymi najpopularniejszych producentów.
Czujnik ruchu do LED
5. Czujnik ruchu PIR 360° z zewnętrznym sensorem 6th Sense 6S-CR4
Test czujników ruchu pokazał, że w rankingu nie mogło zabraknąć modelu 6th Sense 6S-CR4, służącego do sterowania oświetleniem LED. To sprzęt PIR, co oznacza, że działa na podczerwień. Po wykryciu ciepła ludzkiego ciała detektor włącza oświetlenie, co jest wygodnym rozwiązaniem.
Kąt detekcji sprzętu to 360 stopni, a maksymalne obciążenie wynosi 800 W. Czujnik ruchu do lampy LED został wyposażony w funkcję zmierzchu. Ponadto pozwala on na samodzielne zdecydowanie, jak długo będzie działać oświetlenie. Może to być 5 s, 30 s, 3 min, 5 min, a nawet 8 min. Wymiary detektora to: 5,6 cm x 3,4 cm x 2,5 cm.
Czujnik jest solidny i dobrze zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Tak twierdzą konsumenci, którzy go kupili i zdążyli wypróbować. Ważne jest, że detektor działa w niskiej i wysokiej temperaturze (od -20 st. C do +40 st. C) i można wykorzystać go do sterowania nie tylko oświetleniem, ale też różnymi urządzeniami elektrycznymi.
Mikrofalowy czujnik ruchu
6. Mikrofalowy czujnik ruchu 2 stopniowy Orno OR-CR-234
Czujnik Orno OR-CR-234 jest przeznaczony do zabudowy w oprawach oświetleniowych, współpracuje z energooszczędnymi żarówkami LED. Wykrywa on ruch przez szkło, tworzywo sztuczne, a nawet cienkie płyty gipsowo-kartonowe. Maksymalne obciążenie detektora to 600 W, a kąt widzenia wynosi 360 stopni.
Wymiary sprzętu są równe: 9 cm x 5,1 cm x 3,2 cm. To mikrofalowy czujnik ruchu z plastikową obudową w klasie szczelności IP20. Temperatura otoczenia nie ma wpływu na skuteczność pracy detektora (pod warunkiem, że mieści się w zakresie od -20 st. C do +40 st. C).
Czujnik pozwala na samodzielną regulację czasu świecenia lampy i czułości światła. To przypadło do gustu kupującym. Według nich detektor jest użyteczny, bo można go podłączyć do dwóch źródeł światła (jednego reagującego na ruch, a drugiego na zmierzch).
Czujnik ruchu PIR
7. Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni Satel Aqua Plus
Sprzęt Satel Aqua Plus został wyposażony w podwójny pyroelement oraz cyfrowy algorytm detekcji. Ten czujnik ruchu PIR jest przeznaczony do podłączenia do systemu alarmowego. Ma on wbudowaną funkcję prealarmu oraz styk sabotażowy, który chroni przed otworzeniem obudowy. Kąt widzenia detektora wynosi 101 stopni, a zasięg wykrywania ruchu to 9 x 9 m. Prezentowany model ma niewielkie wymiary (6,3 cm x 9,6 cm x 4,9 cm), więc może zostać niezauważony.
Czujnik może przydać się nie tylko w sklepie, ale i np. biurze. Jest on odporny na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne, dlatego nie należy się martwić, że nie zadziała podczas włamania. Detektor pracuje w temperaturze od -10 st. C do +55 st. C. Ponieważ ma on rezystory parametryczne, jego instalacja nie jest trudna.
Kupujący potwierdzają, że model Satel Aqua Plus działa skutecznie i nie zawodzi. Opinie o czujnikach ruchu wspomnianej marki są pochlebne. To sprzęty, które cieszą się popularnością ze względu na łatwy montaż, regulację czułości, jak również solidność.
Czujnik ruchu Castorama
8. Blooma Czujnik Ruchu Led Malartic 250 W
Blooma Malatric 250 W to czujnik ruchu z obudową w klasie szczelności IP44, który jest przystosowany do użytku na zewnątrz. Zakres detekcji wynosi 4,5 m, a kąt wykrywania ruchu wynosi 360 stopni. Dzięki opisywanemu modelowi możemy czuć się bezpieczniej na posesji po zapadnięciu zmroku.
Czujnik ruchu dostępny w sklepie Castorama jest biały, dlatego trudno go zauważyć po zamontowaniu na jasnej ścianie. Nie należy się obawiać, że wpłynie on negatywnie na wygląd elewacji budynku. Materiałem wykonania obudowy jest poliwęglan, który wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Produkt ma wymiary: 8,6 cm x 7,6 cm.
Do zalet detektora trzeba zaliczyć mało kłopotliwy montaż i duży zasięg. Emituje on jasne światło, a ze względu na zastosowanie technologii LED nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za prąd. W swoich recenzjach konsumenci podkreślają, że czujnik jest niewielki, ale skuteczny.
Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik ruchu kupić?
Czujniki ruchu znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Są detektory służące do sterowania oświetleniem, systemem alarmowym, a nawet wentylatorami i podobnymi urządzeniami. Jeżeli zapoznasz się z naszym poradnikiem, nie będziesz mieć już wątpliwości, jak wybrać odpowiedni model. Za sprawą poniższych wskazówek uda Ci się znaleźć najlepszy czujnik ruchu.
Sposób działania
Biorąc pod uwagę sposób działania, wyróżnia się detektory aktywne i pasywne. Modele należące do pierwszej grupy wysyłają wiązkę promieniowania podczerwonego w obszarze swojej detekcji i wykrywają jej zmiany. Jeśli w pobliżu czujnika pojawi się człowiek lub zwierzę, emitowane ciepło zostanie szybko wykryte przez sprzęt. Z kolei detektory pasywne nie emitują promieniowania podczerwonego, tylko analizują jego zmiany w swoim polu wykrywania ruchu. Reagują one na pojawienie się obiektów, których temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia. Czujniki aktywne bardzo często dają możliwość regulacji czułości, aby nie uruchamiały się niepotrzebnie np. po wykryciu poruszających się zwierząt. Modele pasywne na to nie pozwalają. Są też sprzęty dualne, łączące w sobie zalety obu rodzajów detektorów.
Przeznaczenie
Na rynku jest wiele różnych czujników ruchu, a do najbardziej popularnych należą modele:
do lamp LED – są one przystosowane do podłączenia do oświeltenia LED. Dzięki nim lampy włączają się automatycznie, gdy w obszarze detekcji zostanie wykryty ruch. Wśród takich czujników możemy znaleźć modele przystosowane do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków;
12V – to detektory pracujące na obniżonym napięciu, w efekcie czego są bardzo dobrze przystosowane do montażu na zewnątrz i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza (np. w łazience);
dalekiego zasięgu – służą do wykrywania ruchu z bardzo dużej odległości;
z detektorem zmierzchu – są przeznaczone głównie do sterowania oświetleniem. Dwa sensory (ruchu i zmierzchu) sprawiają, że lampa włącza się w dzień i w nocy;
do systemów alarmowych – to głównie detektory PIR, czyli pasywne czujniki podczerwieni, które wykrywają ruch w pomieszczeniu i informują o tym poprzez wysyłanie specjalnych sygnałów.
Zasilanie
Większość detektorów ruchu jest zasilana sieciowo. Podłączając sprzęt do prądu, możemy być pewni, że będzie działać niezawodnie przez cały czas (wyjątkiem są przerwy w dostawie energii elektrycznej). Jednak nie trzeba się obawiać, że po instalacji czujnika znacząco wzrosną rachunki za prąd, pobór mocy tego typu sprzętów nie jest duży. Niektóre modele są bezprzewodowe, czyli zasilane bateriami. Sprawdzają się one w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej, ale w ich przypadku trzeba pamiętać o regularnej wymianie źródła zasilania.
Kąt detekcji i zasięg
Gdy nie do końca wiemy, jaki czujnik ruchu wybrać, powinniśmy sprawdzić, który z modeli ma największy kąt detekcji. Jeśli ma to być sprzęt służący do sterowania oświetleniem, może to być 240 stopni lub nieco mniej. Detektor rejestrujący ruch w zakresie 360 stopni przyda się, gdy ma być podłączony do systemu alarmowego. To daje pewność, że czujnik wykryje każdy obiekt.
Wielu producentów podaje, do jakiej odległości detektor może wykrywać ruch. Przeważnie zasięg czujników mieści się w przedziale od 2 do 10 m, choć czasami jest to nawet 15 m. Na podstawie tej informacji możemy przekonać się, który model najlepiej sprawdzi się w budynku lub na zewnątrz.
Dopasowanie do żarówki
Jeżeli chcemy kupić czujnik służący do sterowania oświetleniem, koniecznie zwróćmy uwagę na to, z jakimi żarówkami może współpracować. Istotna jest też moc źródła światła, jej wartość nie może być większa niż maksymalne obciążenie wybranego detektora.
Solidność
Jaki jest najlepszy czujnik ruchu? To model, który wykazuje odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Obudowa detektora nie może być podatna na uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV. Zwykle jest ona wykonana z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego, np. ABS lub poliwęglanu. Jeśli czujnik ma być używany na zewnątrz lub w takich pomieszczeniach jak łazienka, trzeba się dodatkowo upewnić, czy obudowa jest dostatecznie szczelna, zalecana jest klasa ochrony IP44 lub wyższa. Ponadto nie zapomnijmy o sprawdzeniu zakresu temperatur, w jakim detektor działa bez zarzutu. Nie wszystkie modele są dobrze przystosowane do pracy w mroźne i bardzo upalne dni.
Wymiary
Detektory ruchu nie są duże, dlatego nie mają negatywnego wpływu na wystrój pomieszczenia czy wygląd elewacji budynku. Całkowite wymiary mają istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku czujnika do systemu alarmowego. Im jest on mniejszy, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że nie zostanie zauważony przez włamywacza (który mógłby go zniszczyć).
Czujniki ruchu w dobrych cenach
Ile trzeba zapłacić za czujnik ruchu? Cena zależy od takich czynników jak sposób działania, kąt detekcji, klasa szczelności, a także marka. Średnio tego typu produkty kosztują od 10 zł do ok. 50 zł. Nie jest to wiec bardzo duży wydatek.
FAQ
P1: Jak działa czujnik ruchu?
Czujnik ruchu to urządzenie przeznaczone do wykrywania różnego rodzaju ruchu. Dostępne na rynku modele można podzielić na dwie główne grupy: pasywne i aktywne. Pierwsze z nich wykorzystują do pracy promieniowanie podczerwone, a dodatkowo też różnice temperatur. Czujniki aktywne działają z wykorzystanie fal elektromagnetycznych. Czasami w sklepach można znaleźć urządzenia mające cechy czujników z obu wspomnianych grup. Urządzenia pasywne wykrywają promieniowanie innych ciał i na tej podstawie uruchamiają alarm. Z uwagi na to, że działa na nie temperatura, należy je montować w odpowiedniej odległości (ok. 1,5 m) od źródła ciepła. Czujniki aktywne wykorzystują efekt Dopplera, czyli zjawisko, podczas którego można zaobserwować pojawienie się różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali i ich odbiornika.
P2: Jak ustawić czujnik ruchu?
Wiele osób, szczególnie tych, które nigdy wcześniej nie korzystały z czujnika ruchu, może się zastanawiać, jak go ustawić. Poprawnie przeprowadzony proces instalacji jest niezbędny do tego, aby sprzęt dobrze działał. Zazwyczaj użytkownik ma możliwość regulacji czułości w kilku stopniach, co pozwala wyregulować, w jakim momencie ma się uruchamiać czujnik. Często mamy też wybór pomiędzy trybem pracy dziennym i nocnym. Powinniśmy także dostosować sprzęt pod kątem czasu, przez który będzie świecić włączona lampa od momentu wykrycia ruchu. Nie można jednoznacznie wskazać, jak wykonać proces konfiguracji, bo wiele zależy od wybranego przez nas urządzenia. Dokładne informacje powinny znajdować się w każdej instrukcji obsługi.
P3: Jak podłączyć czujnik ruchu?
Przystępując do podłączania czujnika ruchu, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo pracy. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest odłączenie zasilania. Następnie należy przymocować obudowę czujnika, sugerując się umieszczonymi w instrukcji obsługi rysunkami czy innymi podpowiedziami wskazanymi przez producenta. Czujnik ruchu trzeba podłączyć zgodnie z oznaczeniami przewodów. W przypadku zasilania 230V mowa o przewodzie fazowym L (brązowy) i przewodzie neutralnym N (niebieski). Przy zasilaniu 12V używamy przewodu dodatniego (czerwony) i przewodu ujemnego (czarny). Kable należy podłączyć zgodnie ze wskazanym w instrukcji schematem.
P4: Jak sprawdzić czujnik ruchu?
Użytkownicy czujników ruchu wskazują na forach, w jaki sposób sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie. Sprzęt musi być podłączony do źródła zasilania. Jeśli czujka działa sprawnie i wykrywa ruch, powinna zapalić się dioda. Jeśli brak jest takiego elementu na obudowie, sprawdźmy, czy słyszalny jest sygnał. Niektóre z dostępnych na rynku czujników ruchu mają funkcje testowe, co polega na tym, że widoczna na zewnątrz dioda LED może być dezaktywowana po odpowiednio przeprowadzonym procesie instalacji.
P5: Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?
W sklepach możemy znaleźć gotowe lampy, które są wyposażone w czujnik ruchu. Instalacja takiego urządzenia nie jest skomplikowana. Możemy jednak do posiadanej już wcześniej zwykłej lampy dokupić czujnik ruchu, a wtedy proces jego instalacji może być nieco bardziej skomplikowany. Taki czujnik należy zainstalować pomiędzy źródłem zasilania a oprawą świetlną. Można go zamontować w dowolnym miejscu, z uwzględnieniem ułożenia instalacji elektrycznej. Sposób podłączenia czujniku ruchu będzie uzależniony przede wszystkim od wybranego przez nas modelu. Aby dowiedzieć się, jak poprawnie przeprowadzić proces instalacji, wystarczy dokładnie przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję i zastosować się do zawartych w niej rad.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ