Ranking 9 najlepszych czujników dymu w 2025

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Czujnik dymu – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nasz ranking czujników dymu prezentuje popularne sprzęty, które szybko wykrywają zagrożenie i zapewniają domownikom większy poziom bezpieczeństwa. Jednym z nich jest model Fireangel CO-9X10, którego nie trzeba montować na stałe w jednym miejscu. Zasila go bateria, gwarantująca niezawodną detekcję dymu i tlenku węgla przez 10 lat. Urządzenie emituje głośny alarm, który można usłyszeć z dowolnego pomieszczenia w domu. Polecamy również sprzęt 3w1, czyli KING GV-9. Wykrywa on czad, gaz i dym, co zwiększa jego praktyczność. Specjalny przycisk Push to Test daje nam możliwość sprawdzenia, jak czujnik działa po wykryciu zagrożenia, dlatego nic nie powinno Cię zaskoczyć. Model może być zasilany na dwa sposoby: baterią lub sieciowo.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czujnik jest zasilany baterią, za sprawą której działa nieprzerwanie przez 10 lat (nie potrzeba regularnego ładowania). Jest on przenośny, dlatego nie wymaga montażu na stałe. Urządzenie emituje alarm o natężeniu 85 dB.

Wady

Część kupujących narzeka, że nóżki w podstawie nie zapewniają detektorowi dostatecznej stabilności i trzeba ustawić go tak, aby przypadkowo nie spadł na podłogę.

Podsumowanie

Sprzęt może być używany w domu, ale też wielu innych miejscach: przyczepie kempingowej, domku letniskowym i na jachcie. Ma on kompaktowe wymiary, a obudowa jest odporna na uszkodzenia. Czujnik sam powiadamia o niskim poziomie baterii i końcu działania.

Drugi wybór

Zalety

Detektor może być zasilany z sieci lub baterią 9V, zależnie od własnych potrzeb i miejsca, w którym chcemy go umieścić. Alarm o natężeniu 85 dB jest słyszalny ze wszystkich pomieszczeń. Model ma niewielkie wymiary.

Wady

Czujnik ma stosunkowo krótki kabel zasilający, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, gdzie go zamocujemy. Nie wszystkim osobom odpowiada to, że jego montaż nierzadko wymaga wywiercenia otworów w ścianie.

Podsumowanie

Za sprawą urządzenia można czuć się bezpieczniej w domu, gdyż wykrywa ono nie tylko dym, ale i gaz oraz tlenek węgla (czad). Po wciśnięciu przycisku Push to Test możemy przekonać się, jak czujnik reaguje na wykryte zagrożenie. Model wyposażono w duży wyświetlacz LCD.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt skutecznie wykrywa dym papierosowy, może współpracować z różnymi centralami alarmowymi. Ma on niewielkie wymiary i jest łatwy w montażu. Jeśli dojdzie do niespodziewanej awarii czujnika, zostaniemy o tym poinformowani.

Wady

Niektórzy użytkownicy uważają, że to model o zbyt prostym designie. Co prawda wygląd detektora nie jest najważniejszy, ale dla wielu osób jest to istotna kwestia.

Podsumowanie

Czujnik przydaje się w szkołach, szpitalach, pensjonatach, biurach i wielu innych miejscach, gdzie palenie jest zabronione. Jest on przystosowany do montażu na suficie. Czułość wykrywania dymu wynosi 0,03 dB/m, a zasięg detekcji to maksymalnie 25 m2. Sprzęt został wyposażony w funkcję testu.

 

 

9 najlepszych czujników dymu. Opinie w 2025 roku

 

Osoby chcące zapewnić sobie i swoim bliskim odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinny przeczytać ranking czujników dymu. Opisujemy w nim niezawodne urządzenia, które szybko wykrywają zagrożenie i pozwalają na natychmiastową reakcję.

 

Czujnik dymu i czadu

 

1. Czujnik czadu, tlenku węgla, Fireangel CO-9X10 

 

Czujnik dymu Fireangel CO-9X10 został wyposażony w zaawansowany sensor elektrochemiczny, który wykrywa nawet bardzo niskie stężenie tlenku węgla. Zastosowanie innowacyjnych technologii sprawia, że sprzęt może wykryć zagrożenie bardzo wcześnie, co pozwoli nam odpowiednio zareagować.

Urządzenie jest zasilane wbudowaną baterią litową, która zapewnia mu niezawodne działanie przez 10 lat i nie wymaga regularnego ładowania. To model przenośny, a więc nie wymaga montażu na stałe w jednym miejscu. Emituje on sygnał dźwiękowy o natężeniu 85 dB. To dobry czujnik dymu, znajdujący zastosowanie w domach, domkach letniskowych, a nawet przyczepach kempingowych i jachtach.

Konsumenci chętnie kupują sprzęt, ponieważ ma stosowne certyfikaty i spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Alarm jest na tyle głośny, że słychać go z każdego pomieszczenia w domu. Poza tym ten czujnik dymu ma automatyczną funkcję sprawdzania stanu baterii.

 

 

 

 

Czujnik czadu gazu i dymu 3w1

 

2. Czujnik Czadu / Tlenku Węgla Oraz Gazu KING GV-9

 

KING GV-9 to użyteczne urządzenie z czułym sensorem elektrochemicznym, które może być zasilane z sieci 230 V lub awaryjnie baterią akumulatorową 9 V. Kiedy sprzęt wykryje zagrożenie, usłyszymy bardzo głośny alarm (o natężeniu 85 dB), trudno jest go zignorować czy przeoczyć. Opisywany model to czujnik czadu, gazu i dymu, czyli urządzenie 3w1.

Sprzęt ma wyświetlacz LCD, na którym pokazywane jest stężenie czadu lub gazu, a także informacja na temat nieprawidłowego działania czy niskiego poziomu naładowania baterii. Ponieważ model ma przycisk Push to Test, możemy sprawdzić, jak zachowuje się on po wykryciu niebezpieczeństwa. Czujnik ma wymiary: 11,2 cm x 7,3 cm x 4,2 cm.

Urządzenie jest godne uwagi, gdyż łatwo się je obsługuje. Wiele osób uważa, że kupując sprzęt, można poczuć się bezpieczniej w domu i uniknąć groźnych dla zdrowia oraz życia sytuacji. Ma on certyfikaty CE i RoHS, a także solidną obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego.

 

 

 

 

Czujnik dymu papierosowego

 

3. Sygnalizator dymu papierosowego Eura ALG-61B8

 

Do wykrywania dymu papierosowego służy sprzęt Eura ALG-61B8. Jest on przystosowany do współpracy z centralami alarmowymi. Czujnik służy do montażu na suficie w zamkniętym pomieszczeniu. Waży on 40 g, a jego wymiary są równe: 10 cm x 4,8 cm.

Zasięg detekcji urządzenia mieści się w zakresie od 20 do 25 m2, a czułość wykrywania dymu to 0,03 dB/m. Model znajduje zastosowanie w takich miejscach jak szkoła, szpital, biuro, sprawdza się też w budynkach mieszkalnych. Czujnik dymu papierosowego ma funkcję testu działania, a także alarm informujący o wykryciu usterki.

Kupujący przekonują, że sprzęt jest niewielki, a jednocześnie przydatny. Warto zamontować go w każdym miejscu, gdzie zabronione jest palenie papierosów. Czujnik szybko się uruchamia, kiedy wykryje dym, a do działania nie pobiera dużo prądu.

 

 

 

 

Czujnik dymu Wi-Fi

 

4. Czujnik Dymu NEO WiFi Alarm Wysokiej Temperatury 

 

Czujnik Dymu NEO WiFi Alarm Wysokiej Temperatury to urządzenie mające piezo-ceramiczny przetwornik, odpowiadający za generowanie bardzo głośnego alarmu (jego natężenie to 90 dB). Sprzęt wykrywa dym, reaguje również na wzrost temperatury otoczenia powyżej 50 st. C.

Prezentowany czujnik dymu ma moduł Wi-Fi, a więc wysyła powiadomienia o zagrożeniu na telefon i inne urządzenia. Współpracuje on z popularnym systemem Tuya Smart, jego zasięg to maksymalnie 45 m. Sprzęt ma wymiary: 7,1 cm x 2,9 cm. Nie jest on duży i nie ma negatywnego wpływu na wystrój wnętrza.

Dla konsumentów najważniejsze jest to, że sygnał alarmowy emitowany przez urządzenie można usłyszeć w każdym pomieszczeniu w domu. Przeprowadzony wśród użytkowników test czujników dymu wykazał, że model można łatwo zamontować. Jest on zasilany baterią, więc nie trzeba się zastanawiać, jak poprowadzić kabel.

 

 

 

 

Czujnik dymu Castorama

 

5. Czujnik dymu El Home SD-11B8

 

Dobry i tani czujnik dymu El Home SD-11B8 jest zasilany baterią, gwarantującą mu 2 lata niezawodnej pracy. Jego zasięg detekcji to 20 – 25 m. Urządzenie jest przystosowane do montażu na suficie. Ma ono okrągłą, białą obudowę z tworzywa sztucznego i można bez trudu dopasować go do wystroju wnętrza.

Głośność alarmu to 85 dB, więc z pewnością go usłyszymy. Co ważne, możemy sprawdzić działanie sprzętu, wystarczy wcisnąć przycisk Test. W momencie wykrycia zagrożenia czujnik emituje światło, dlatego nie zignorujemy niebezpieczeństwa. Jego wymiary to: 19,5 cm x 14,5 cm x 4 cm.

Dlaczego czujnik dymu sprzedawany w sklepach Castorama trafił do rankingu? Cieszy się on pochlebnymi recenzjami konsumentów. Ich zdaniem urządzenie można szybko zamontować w wybranym miejscu, a brak konieczności ładowania baterii jest dużym udogodnieniem. 

 

 

 

 

Czujnik dymu Satel

 

6. Satel TSD-1 Czujka Dymu i Ciepła 

 

Satel TSD-1 to czujnik wykrywający dym oraz nadmierny wzrost temperatury otoczenia, a więc pozwala na wczesne zaalarmowanie o pożarze. Specjalna konstrukcja komory pomiarowej gwarantuje dużą czułość i niezawodność działania. Urządzenie można podłączyć niemal do każdej centrali alarmowej zasilanej napięciem 12 V.

Czujnik dymu marki Satel wyposażono w filtr Hexamesh, wykonany ze stali nierdzewnej, który zapobiega przedostawaniu się do środka obudowy owadów oraz drobnych zanieczyszczeń. Z tego względu urządzenie jest dobrze chronione przed awarią. Jego wymiary to: 10,8 cm x 6,1 cm. Minimalna statyczna temperatura alarmu wynosi 54 st. C, a maksymalna 65 st. C.

Konsumenci publikujący opinie o czujnikach dymu pozytywnie wypowiadają się na temat modelu Satel TSD-1. Za jego atut uznano możliwość zdecydowania, co będzie wykrywać: tylko dym, tylko podwyższoną temperaturę lub oba rodzaje zagrożeń. Zamontowanie sprzętu nie sprawia dużego problemu, więc nie trzeba prosić o pomoc fachowca.

 

 

 

 

Czujnik dymu i gazu

 

7. Czujnik tlenku węgla i gazu Zamel Gardi CTG-01 

 

Detektor Zamel Gardi CTG-01 jest przeznaczony do stałego monitorowania dymu, a także stężenia tlenku węgla oraz gazu. Kiedy wykryje on zagrożenie, zacznie emitować głośny sygnał dźwiękowy (na poziomie 85 dB), a także optyczny. Model jest zasilany sieciowo, ale w razie potrzeby można też wykorzystać 9 V baterię.

Przedstawiony czujnik dymu i gazu ma wymiary: 13,7 cm x 9 cm x 4 cm. Służy on do montażu powierzchniowego, możemy zawiesić go na ścianie. Sprzęt ma półprzewodnikowe i elektrochemiczne sensory, a do tego układ diagnostyczny sygnalizujący awarię (jeśli do niej dojdzie).

Kiedy w domu niespodziewanie wzrośnie stężenie czadu lub gazu, możemy tego nie wyczuć. Jednak dzięki czujnikowi szybko zareagujemy na niebezpieczeństwo i wezwiemy odpowiednie służby. Tak twierdzą osoby, które kupiły sprzęt marki Zamel i używają go od dłuższego czasu.

 

 

 

 

Czujnik dymu z powiadomieniem

 

8. Locon Inteligentny Czujnik Dymu BD.301 + Aplikacja

 

Inteligentny czujnik Locon BD.301 jest bardzo łatwy w montażu, nie trzeba używać w tym celu żadnych narzędzi. Pozwala on na stałe monitorowanie swojego domu i szybką reakcję na zagrożenie, nawet jeśli jesteśmy w pracy lub innym miejscu. Detektorem steruje się za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony, jest ona dostępna nie tylko na urządzenia z systemem Android, ale i iOS.

Sprzęt można zamontować z wykorzystaniem taśmy klejącej, ewentualnie zwykłych śrub (są dołączone do zestawu). Synchronizowanie go z aplikacją zajmuje tylko kilka minut, możemy go też połączyć z innymi detektorami Bezpiecznej Rodziny. Urządzenie zasila bateria, której trwałość jest określana na ok. 3 lata. Kiedy będzie trzeba ją wymienić, zostaniemy o tym poinformowani.

Większości kupujących bardzo spodobał się ten czujnik dymu z powiadomieniem dźwiękowym, świetlnym i zdalnym. Ma on niewielkie wymiary (5 cm x 6 cm) i wytrzymałą obudowę, a w dodatku estetycznie się prezentuje.

 

 

 

 

Czujnik dymu Kidde

 

9. Kidde Czujnik Dymu 10Y29

 

Czujnik dymu Kidde 10Y29 jest wyposażony w bardzo czuły sensor. Można zamontować go w kuchni, jadalni, sypialni, korytarzu, kotłowni czy piwnicy. Sprzęt działa niezawodnie przez 10 lat, nie wymaga regularnej wymiany czy ładowania baterii. Jego wymiary są równe: 10,4 cm x 4,2 cm.

Urządzenie można zamontować na ścianie lub suficie, używając w tym celu dołączonych do zestawu śrub. Jeżeli wykryje ono zagrożenie, zobaczymy migającą diodę i usłyszymy głośny alarm dźwiękowy. Natężenie dźwięku w odległości 3 m to 85 dB, więc bez wątpienia go usłyszymy. 

Dlaczego warto zastanowić się nad zakupem opisywanego detektora? Można go umieścić w dowolnym miejscu i nie trzeba odpowiednio rozprowadzać przewodu, który mógłby negatywnie wpłynąć na wystrój pomieszczenia. Urządzenie ma przycisk Test&Hush, który służy do przetestowania jego działania oraz szybkiego wyłączenia przypadkowo uruchomionego alarmu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik dymu kupić?

 

Czujnik dymu to mały, ale przydatny sprzęt. Najczęściej montuje się go w takich miejscach jak szkoła, biuro czy szpital. Niemniej jednak urządzenie może okazać się użyteczne także w domu, zwłaszcza gdy regularnie używamy kominka czy palimy papierosy. O tym, jaki jest najlepszy czujnik dymu, przekonasz się po lekturze poradnika zakupowego.

Rodzaje

Dostępne na rynku detektory dymu możemy zaklasyfikować do kilku grup. Wyróżnia się sprzęty:

optyczne – są bardzo czułe i reagują błyskawicznie, gdy wykryją dym (co czasami może okazać się kłopotliwe);

rozproszeniowe podczerwone – mają specjalną diodę LED, która emituje światło. Jeśli zostanie ono rozproszone przez dym, włączy się alarm;

rozproszeniowe ultrafioletowe – są czułe, gdyż wykorzystują światło ultrafioletowe. Nie należy montować takich urządzeń w kuchni i łazience, ponieważ będą reagować na parę wodną;

termiczne – ich działanie oparte jest na analizie temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli przekroczy ona określoną wartość, szybko uruchamia się alarm. Wśród tego typu sprzętów są modele nadmiarowe (uaktywniają się przy wysokiej temperaturze), różniczkowe (reagują na nagły skok temperatury) oraz nadmiarowo-różniczkowe (łączą w sobie zalety obu typów urządzeń);

jonizacyjne – są wyposażone w elektrody, między nimi przez cały czas przepływają jony. Kiedy dym zakłóca ich przepływ, włącza się alarm.

Warto dodać, że niektóre czujniki dymu pozwalają również na wykrywanie czadu (inaczej tlenku węgla), a nawet gazu. To modele multisensorowe, które są bardzo praktyczne i znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa wszystkich domowników.

 

Zasilanie

Ponieważ najlepszy czujnik dymu działa niezawodnie przez dłuższy czas, musimy zwrócić uwagę na sposób zasilania sprzętu. Większość urządzeń wymaga podłączenia do sieci 230 V, a więc do gniazdka. Wymaga to odpowiedniego poprowadzenia przewodu podczas montażu. Ponadto, jeśli dojdzie do awarii i zaniku prądu, czujnik nie będzie działać. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup sprzętu zasilanego akumulatorowo, który może być zamocowany z dala od gniazdka. Często zdarza się, że baterii nie trzeba wymieniać ani ładować, gdyż ma określoną trwałość, np. 3, 5 czy 10 lat. Po upływie tego czasu należy kupić nowy detektor. Są też czujniki sieciowo-akumulatorowe, które pracują przez całą dobę, nawet w momencie wyłączenia prądu.

 

Sposób montażu

Przeważnie detektory dymu nie są duże, dlatego łatwo można znaleźć odpowiednie miejsce do montażu. Zazwyczaj jest to sufit, ewentualnie jedna ze ścian w pomieszczeniu, choć są też wolnostojące modele, przystosowane do ustawienia na półce. Czujniki mocuje się przy użyciu śrub i kołków montażowych, ale czasami można je zastąpić mocną taśmą dwustronną.

 

Alarm

Emitowany przez czujnik alarm musi być na tyle głośny, żeby można go było usłyszeć z każdego pomieszczenia w budynku. Najczęściej natężenie dźwięku wynosi 85 dB lub nawet nieco więcej, ok. 90 dB. To daje gwarancję, że domownicy nie zignorują ostrzeżenia i szybko zareagują na zagrożenie. Wiele detektorów informuje o niebezpieczeństwie nie tylko poprzez sygnał dźwiękowy, ale i optyczny, za pomocą specjalnej diody na obudowie. Trzeba wspomnieć także o nowoczesnych czujnikach, które mogą łączyć się z Wi-Fi oraz podłączonymi do wybranej sieci internetowej telefonami. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji możemy otrzymywać informacje o alarmie także na swój smartfon, co przydaje się m.in. podczas naszej nieobecności w domu.

 

Zakres detekcji

Kiedy zastanawiamy się, jaki czujnik dymu wybrać, należy uwzględnić to, gdzie go umieścimy. Większość producentów podaje zakres detekcji dla swoich urządzeń, a na tej podstawie możemy się przekonać, czy dany model obejmie swoim działaniem całe pomieszczenie.

Certyfikaty

Podstawowym certyfikatem, jaki powinien mieć detektor, jest CE. Dobre urządzenie jest też zgodne z wymogami dyrektywy RoHS, czyli Restriction of Hazardous Substances. Dotyczy ona ograniczenia wykorzystywania w elektronicznych i elektrycznych sprzętach substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Do nich zalicza się m.in. ołów, kadm i miedź.

 

Dodatkowe funkcje

Wiele osób kupujących czujnik dymu zastanawia się, jak on właściwie działa, dlatego coraz więcej modeli ma funkcję testu. Dzięki niej, po wciśnięciu specjalnego przycisku, możemy przekonać się, jak działa sprzęt w chwili wykrycia zagrożenia. Tym samym nie będziemy zaskoczeni, kiedy rzeczywiście detektor wykryje dym w pomieszczeniu i odpowiednio zareagujemy. Urządzenia zasilane baterią zwykle mają opcję ostrzegania przed jej całkowitym rozładowaniem. Informują one odpowiednio wcześnie o konieczności wymiany akumulatora czy zakupu nowego detektora. Godny uwagi jest również system wykrywający usterki, który sam informuje o nieprawidłowym działaniu sprzętu. Tym samym nie musimy się zastanawiać, czy rzeczywiście czujnik odpowiednio zareaguje na niebezpieczeństwo.

 

Czujniki dymu w dobrych cenach

Za sprawą detektora dymu możemy czuć się bezpieczniej w domu, ale możliwość szybkiej reakcji na zagrożenie nie jest jedyną zachętą do zakupu. Takie urządzenia nie są drogie, większość z nich kosztuje mniej niż 100 zł. Nieco droższe są nowoczesne modele z Wi-Fi, ale ich cena także nie jest wygórowana, bo zwykle mieści się w zakresie 200 – 300 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Czy czujnik dymu wykryje e-papierosa?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy czujnik dymu wykryje e-papierosa. Jest to uzależnione od rodzaju sensora, a także rodzaju sprzętu, na jaki się zdecydowaliśmy. Istnieje ryzyko, że paląc e-papierosa, rzeczywiście włączy się alarm, zwłaszcza gdy umieściliśmy w pomieszczeniu czuły model optyczny. Wiele tego typu urządzeń reaguje nie tylko na dym ze zwykłych papierosów, ale i parę wodną, dlatego nie powinno się ich umieszczać w kuchni ani łazience. Jeżeli nie chcemy niepotrzebnie uaktywniać czujnika, należy palić tylko w miejscach, które są do tego wyznaczone. Wówczas uda nam się uniknąć niepotrzebnej paniki czy zdenerwowania pozostałych domowników lub współpracowników.


P2: Czujnik dymu – gdzie montować?

Aby zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa i zyskać pewność, że szybko zareagujemy na zagrożenie, najlepiej jest umieścić czujnik dymu w każdym pomieszczeniu w domu. Jednak może to nieść za sobą duże koszty, dlatego przyjmuje się, że taki sprzęt powinien znaleźć się na każdej kondygnacji budynku. Odpowiednim miejscem jest korytarz w pobliżu salonu lub sypialni. Wybierając miejsce montażu detektora, należy kierować się zasadą, aby znajdował się w centralnej części domu lub mieszkania. To daje gwarancję, że w razie niebezpieczeństwa domownicy usłyszą alarm. Nie zaleca się umieszczania czujnika w łazience i w pobliżu kuchenki, grzejnika oraz pieca.

 

P3: Jak działa czujnik dymu?

Zależnie od rodzaju, czujniki dymu działają w różny sposób. Te optyczne wykorzystują zjawisko pochłaniania światła (absorpcji) lub jego rozpraszania, czyli dyspersji. W pierwszym przypadku emiter wysyła wiązkę promieniowania podczerwonego trafiającą do odbiornika. Jeżeli w pomieszczeniu pojawi się dym, część wiązki zostaje zaabsorbowana. Wówczas czujnik wykrywa różnicę między promieniowaniem wysłanym a odebranym i włączy alarm. Detektor dyspersyjny określa znajdujący się w nim stan powietrza. Kiedy do obudowy dostanie się dym, dochodzi do zakłócenia emitowanej wiązki podczerwieni, a wtedy uaktywnia się sygnał alarmowy. Z kolei czujniki jonizacyjne są zbudowane z dwóch komór, w jednej z nich przepływają jony. Dym zmienia stan ich koncentracji i zaburza ich przepływ, a to uruchamia alarm.

 

P4: Jak oszukać czujnik dymu?

Czujniki dymu montowane są nie tylko w domach, ale również szkołach, biurach, różnych budynkach użyteczności publicznej oraz hotelach. Nie wszędzie znajdują się miejsca, w których można bez przeszkód palić papierosy, co nierzadko okazuje się problemem. Palacze często szukają sposobów na to, aby oszukać czujnik. Jednym z najpopularniejszych jest przykrycie detektora zwykłą, foliową reklamówką, aby dym z papierosa nie docierał do umieszczonego wewnątrz sensora. Jeśli sprzęt jest zamontowany w domu, możemy go na pewien czas odłączyć od źródła zasilania, a potem z powrotem włączyć. Niemniej jednak lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu wyjście na zewnątrz lub poszukanie strefy dla palaczy.


P5: Dlaczego czujnik dymu pika?

Czujnik dymu to urządzenie, które włącza się głównie w chwili wykrycia zagrożenia. Jednak może się zdarzyć, że zaczniemy słyszeć charakterystyczny dźwięk pikania, który po pewnym czasie może stać się irytujący. Zazwyczaj jest to sygnał, że należy naładować baterię zasilającą sprzęt lub kupić nowy detektor (zwłaszcza jeśli zamontowaliśmy go kilka lat temu). Może to być także alert o wykryciu usterki przez wbudowany w urządzeniu system, w takiej sytuacji warto wezwać fachowca, aby sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Nie powinniśmy ignorować dźwięków emitowanych przez czujnik dymu, nawet jeśli mamy pewność, że nie grozi nam niebezpieczeństwo.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ