Ranking 7 najlepszych drzwi wewnętrznych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 06.02.23

 

Drzwi wewnętrzne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Porta Verte Home Grupa G G.4 to drzwi wewnętrzne, które okazały się najpopularniejsze i najlepsze w 2023 roku. Skąd właściwie to wiemy? Przeanalizowaliśmy dokładnie trendy w tym segmencie rynku, a także opinie wyrażane przez konsumentów, którzy już zdążyli dokonać wyboru. Ten model drzwi wyróżnia się na tle innych nie tylko eleganckim wyglądem, ale też bardzo solidną i wytrzymałą konstrukcją. W efekcie jest on odporny na zniszczenia i może służyć przez bardzo długi czas. Te drzwi wewnętrzne Porta wykonane zostały z wysokiej jakości płyty MDF, co oznacza, że odznaczają się wysoką trwałością. Ich dużą zaletą dla wielu może być też fakt, że można do nich dobrać zamek, który najbardziej będzie odpowiadać potrzebom domowników. Drugim najlepszym modelem drzwi wewnętrznych okazał się być ten o nazwie Dre Auri. Jeżeli chcesz kupić produkt z przeszkleniami o niezbyt dużej wielkości, w wersji jedno- lub nawet dwuskrzydłowej, zachęcamy do zapoznania się z jego dokładniejszym opisem, który jest dostępny na naszej stronie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Drzwi w wersji podstawowej oferowane są w białej kolorystyce, ale na życzenie klient może dobrać inną kolorystykę. Wraz ze skrzydłem o dowolnej szerokości od 60 do 100 cm klient otrzymuje zawiasy i jeden z oferowanych zamków do wyboru.

Wady

Skrzydło drzwiowe jest sprzedawane bez ościeżnicy. Tę niestety klient musi dopasować samodzielnie i zakupić jako kolejny produkt. Sprawia to, że całość inwestycji montażu drzwi jest sporo droższa.

Podsumowanie

Drzwi wykonano w konstrukcji ramowo płycinowej, a głównym materiałem wykonania jest płyta MDF. Drzwi są trwałe i zamknięte dobrze tłumią odgłosy z pomieszczenia, w którym je zamontowano. Wyposażone zostały w hartowaną szybę o grubości 4 mm.

Drugi wybór

Zalety

Model prezentuje się efektownie, a to dzięki przeszkleniu, które nadaje mu charakterystycznego wyglądu. Drzwi są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mleczne szyby zapewniają osobom przebywającym w danym pomieszczeniu prywatność. Skrzydło jest dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie do wystroju pomieszczenia.

Wady

Produkt nie będzie odpowiedni do wnętrz, w których dominuje klasyczny wystrój. Model sprawdzi się tylko w minimalistycznie i nowocześnie urządzonych pomieszczeniach.

Podsumowanie

W zestawie z drzwiami dostępny jest również prosty zamek, który pozwala na korzystanie ze skrzydła niedługo po jego osadzeniu. W zależności od preferencji klienta w zestawie mogą się również znaleźć: wkładka patentowa lub blokada łazienkowa.

Rozważ też

Zalety

Drzwi mają dyskretne przeszklenia, które dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Produkt będzie odpowiedni do pomieszczeń, gdzie powinna docierać mała ilość dźwięków (np. pokój małego dziecka). Drzwi są odporne na delikatne uszkodzenia mechaniczne.

Wady

Model jest dość ciężki i masywny, przez co jego montaż może być nieco utrudniony i wymagać pomocy innych osób. Drzwi nie sprawdzą się jako skrzydło łazienkowe, ponieważ nie są odporne na wilgoć.

Podsumowanie

Model jest wytrzymały, a jego wygląd i kolorystykę można dopasować do wnętrza. To nowoczesne rozwiązanie, które będzie odpowiednie do wielu pomieszczeń w domu. Produkt jest łatwy w pielęgnacji, bo nie ma zbyt porowatej powierzchni.

 

 

7 najlepszych drzwi wewnętrznych. Opinie w 2023 roku

 

Drzwi wewnętrzne, jak sama ich nazwa wskazuje, służą do montażu wewnątrz domu. To dzięki nim można zamknąć się w pokoju, łazience lub innym pomieszczeniu i zatroszczyć się o swoją prywatność. Przygotowaliśmy specjalny ranking drzwi wewnętrznych, dzięki któremu przekonasz się, na jakie modele należałoby zwrócić szczególną uwagę i jakiej firmy drzwi wewnętrzne są polecane. Uwzględniliśmy w nim produkty dobrej jakości, w przystępnych cenach.

 

1. Drzwi wewnętrzne Uniwersalne Porta Verte Home Grupa G G.4

 

Dużym powodzeniem klientów cieszą się obecnie drzwi wewnętrzne uniwersalne Porta Verte Home Grupa G G.4. Konstrukcja skrzydła składa się z ramy i płyciny i dostępna jest w dwóch wersjach przylgowej i bezprzylgowej. Do wykonania ramiaka i płyciny wykorzystano płytę MDF, w wersjach drzwi wyposażonych w szybę, zastosowano szkło matowe hartowane o grubości 4 mm. Porta Verte Home Grupa G G.4 to drzwi wewnętrzne białe wyposażone w 3 zawiasy czopowe typu standard lub przy dopłacie w wersji PRIME.

Mamy tu także dołączony zamek, do wyboru: Łazienkowy, na klucz zwykły lub w wersji z wkładką patentową. Na życzenie klienta, drzwi mogą nie zawierać tego elementu. Drzwi, według potrzeb klienta, dostarczane są w szerokościach wyrażonych w centymetrach: „60”, „70”, „80”, „90”, „100”, jako jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe konstrukcje o dowolnej kombinacji powyżej wskazanych wymiarów. Według osób, które użytkują opisywane drzwi są one solidne i dobrze tłumią dźwięki z pomieszczenia, w którym je zastosowano.

Drzwi wewnętrzne uniwersalne Porta Verte Home Grupa G G.4 cieszą się niezmiennie powodzeniem wielu klientów. Wersja podstawowa jest w kolorze białym, ale kolor może być dowolnie dobrany do potrzeb konsumenta.

 

Zalety

Wiele wymiarów: Drzwi są dostępne w różnych szerokościach: „60”, „70”, „80”, „90”, „100”, w wersji jednoskrzydłowej, a także dwuskrzydłowej w zakresie tych samych wymiarów. Również w razie potrzeby na wysokość można je łatwo skrócić, bo zostały przygotowane na taką ewentualność. 

Kolorystyka: Choć prezentowane jako wersja podstawowa drzwi są w białej kolorystyce, to klient może wybrać dla siebie spośród szerokiej gamy kolorów. 

Akcesoria dodatkowe: Drzwi wyposażono w standardowe zawiasy, a także w zamek. To klient decyduje o rodzaju zamka: Łazienkowego, na zwykły klucz, z wkładką patentową, lub bez zamka.

Solidne wykonanie: Konstrukcja ramowo płycinowa i wykonanie z płyty MDF gwarantuje solidność i długie użytkowanie. Również szyba o grubości 4 mm jest hartowana. 

Akustyka: Drzwi są dobrze wygłuszone pod względem akustycznym. Po zamknięciu pomieszczenia nie słychać dźwięków z niego pochodzących. 

 

Wady

Brak ościeżnicy: Oferta dotyczy sprzedaży samego skrzydła, bez ościeżnicy. Zatem ramę do drzwi trzeba dokupić jako osobny produkt.

 

 

 

 

2. Drzwi wewnętrzne Dre Auri

 

Pod nazwą Dre Auri skrywają się wewnętrzne drzwi z wąskimi, efektownymi przeszkleniami. Ich ramiaki wykonane zostały z solidnej płyty MDF, natomiast ich okleina to specjalny materiał firmowy DRE-Cell Decor. Świadczy to o dobrej jakości produktu oraz odporności na zniszczenia.

Te drzwi wewnętrzne DRE wyposażone zostały w szyby Decormat o grubości 4 mm. Są one matowe i bardzo wąskie, dzięki nim całość nie tylko estetycznie wygląda, ale również gwarantuje zachowanie odpowiedniego poziomu prywatności. Dostępne wymiary tego modelu przy wyborze jednego skrzydła to: 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm. Do drzwi dołączany jest zwykły zamek na klucz, wkładka patentowa, blokada łazienkowa lub zamek oszczędnościowy (w zależności od preferencji).

Konsumenci doceniają ten produkt głównie za możliwość dopasowania do swoich potrzeb. W jego przypadku dostępna jest zarówno wersja jedno-, jak i dwuskrzydłowa. Bogata gama kolorystyczna pozwala z kolei dobrać drzwi tak, aby pasowały do wnętrza, w którym się znajdą.

Drzwi Dre Auri mają ramiaki wykonane z płyty MDF. Produkt pokryto okleiną DRE-Cell Decor. Poza tym model ma niewielkie przeszklenia (do wyboru jest szyba: decormat, decormat brąz i decormat grafit).

 

Zalety

Wiele wersji kolorystycznych: Ze względu na kilkanaście wersji kolorystycznych (m.in.: orzech amerykański, dąb bielony ryfla, jesion i wiąz syberyjski) na pewno idealnie dopasujemy drzwi do wystroju wnętrza.

Zamek w standardzie: Do produktu dołączony jest zamek, dlatego nie trzeba kupować go osobno. Możemy wybrać blokadę łazienkową, wkładkę patentową, zwykłe zamknięcie na klucz albo zamek oszczędnościowy.

Solidna okleina: Zastosowana okleina zapewnia doskonałą ochronę modelu przed uszkodzeniami i możemy mieć pewność, że nawet po dłuższym czasie nie zacznie się odklejać.

Stylowy wygląd: Niewielkie przeszklenia sprawiają, że drzwi prezentują się stylowo i doskonale pasują do salonu czy jadalni. Jednocześnie nie będziemy narzekać na brak prywatności.

 

Wady

Podatność ramiaków na zarysowania: Z uwagi na materiał wykonania ramiaków elementy te są podatne na zarysowania.

 

 

 

 

3. Skrzydło drzwiowe Pol-Skone Arco W3

 

Drzwi Pol-Skone Arco W3 to model, gdzie do zestawu dołączane są zawiasy oraz wybrany zamek, dlatego musiały się one znaleźć w naszym rankingu. To produkt z przeszkleniami, a szyba ma w tym przypadku grubość 4 mm (do wyboru mamy białe szkło matowe i hartowane, także matowe).

W przypadku tego modelu zastosowano system przylgowy, co oznacza, że ma on dobre właściwości akustyczne, a sam ramiak jest wytrzymały i solidny. Ten element został wykonany z płyty MDF. Panele także wykonano z tego materiału, a więc te drzwi wewnętrzne oferowane miedzy innymi przez sieć Castorama, są nie tylko odporne na powstawanie śladów użytkowania, ale również wyglądają bardzo estetycznie.

Wyrażane przez konsumentów opinie o drzwiach wewnętrznych marki Pol-Skone są bardzo dobre. Model Arco W3 dla wielu ma kilka istotnych zalet, między innymi wytrzymałość, atrakcyjny design oraz wykorzystanie materiałów wysokiej jakości, co przekłada się na doskonały wygląd produktu przez bardzo długi czas.

Skrzydło drzwiowe Pol-Skone Arco W3 zostało wykonane z płyty MDF. Produkt ma przeszklenia o grubości 4 mm (do wyboru mamy szybę w kolorze białym lub brązowym).

 

Zalety

Dostępność wielu rozmiarów: Jeśli chodzi o modele jednoskrzydłowe, dostępne rozmiary to: 60 cm, 70 cm, 80 cm i 90 cm. Możemy również zdecydować się na zakup drzwi dwuskrzydłowych, w przypadku których szerokość obu części wynosi od 60 cm do 90 cm.

Zawiasy w komplecie: Do kompletu dołączono 3 czopowe, wkręcane zawiasy, które są niezbędne do tego, aby zamontować produkt.

Klasyczne odcienie: Wiele dostępnych odcieni sprawia, że z pewnością znajdziemy elegancko wyglądające drzwi. Kolory do wyboru to m.in.: dąb, klon, orzech włoski, jesion polski i antracyt royal.

Matowe przeszklenia: Matowe przeszklenia sprawiają, że do pokoju wpada więcej światła, a jednocześnie możemy czuć się swobodnie w pomieszczeniu, gdyż pozostali domownicy nie będą mogli nas podglądać.

 

Wady

Słabej jakości okleina: Niektórzy konsumenci zauważyli, że po pewnym czasie okleina zaczyna się ścierać, przez co drzwi przestają estetycznie się prezentować.

 

 

 

 

4. Skrzydło drzwiowe Pol-Skone Inter-Amber A00

 

Pol-Skone Inter-Amber A00 to produkt, który powinien zwrócić Twoją uwagę, jeśli zależy Ci na tym, by kupić dobre i tanie drzwi wewnętrzne. Przylgowe skrzydło jest w tym przypadku wyposażone w jednopunktowy zamek, może to być też blokada łazienkowa lub patentowa wkładka. Ramiak tego modelu jest obłożony dwiema gładkimi płytami HDF, które charakteryzuje wysoka jakość.

Wypełnieniem tego modelu jest warstwa stabilizująca, która ma strukturę tzw. „plastra miodu”. W zestawie znajduje się komplet dwóch wkręcanych, czopowych zawiasów, które są niezbędne do montażu drzwi. Produkt jest dostępny w wersji bez przeszkleń lub z przeszkleniami. W tej drugiej stosuje się białe szyby matowe o grubości 4 mm.

Według konsumentów opisywane drzwi są warte zakupu, ponieważ w ich przypadku dobra jakość idzie w parze z rozsądną, niewygórowaną ceną. Produkt ten można nawet skrócić do 10 cm i jest on wyjątkowo łatwy w montażu. Dla wielu zaletą jest też jego funkcjonalność oraz dość duża wytrzymałość.

Produkt Pol-Skone Inter-Amber A00 ma ramiak z drewna, który obłożono dwiema płytami HDF o gładkiej powierzchni. Te dobre drzwi wewnętrzne do 150 zł zostały wypełnione warstwą stabilizującą typu „plaster miodu”.

 

Zalety

Widoczne słoje drewna: Na skrzydle widoczne są słoje, w efekcie czego model świetnie wygląda i sprawia wrażenie, jakby powstał z najlepszego gatunkowo drewna.

Ciekawe wersje kolorystyczne: W tym przypadku do wyboru mamy takie odcienie, jak: kasztan, klon, jesion i dąb (w tym srebrny, patyna i miodowy). Z pewnością uda nam się dobrać drzwi tak, aby ich kolor był dopasowany do mebli.

Lekkość: Skrzydło jest lekkie, dlatego jego montaż nie powinien być kłopotliwy (zwłaszcza jeśli zrezygnujemy z pomocy fachowców).

 

Wady

Nie przepuszczają światła: Drzwi nie mają przeszkleń, dlatego po montażu może się okazać, że w pomieszczeniu jest za ciemno.

 

 

 

 

5. Skrzydło drzwiowe Porta Harmony B.0

 

Warto zwrócić uwagę na produkt o nazwie Porta Harmony B.0. To wewnętrzne drzwi dostępne w kilku różnych rozmiarach: 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, a nawet 100 cm. Skrzydło, w zależności od wybranego samodzielnie wzoru, składa się z poziomych ramiaków, pomiędzy którymi znajdują się matowe szyby albo płyciny.

Do wyposażenia tego produktu zalicza się trzy czopowe zawiasy, jak również zamek (do wyboru wersja tradycyjna lub też dostosowana pod wkładkę patentową). Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, można także wybrać rodzaj okleiny (Portasynchro 3D lub Portaperfect 3D). Takie rozwiązanie sprawia, że z łatwością da się znaleźć drzwi wewnętrzne szare idealnie pasujące do wystroju pomieszczenia, do którego trafią.

Konsumenci przekonują, że jedną z największych zalet tego modelu jest jego prosty, ale jednocześnie elegancki wygląd. W efekcie świetnie łączy się on z resztą mebli i wyposażenia pomieszczenia, tworząc dzięki temu spójną całość. Ponadto idealnie nadaje się on nie tylko do domu, ale również biura.

Porta Harmony B.0 to drzwi wewnętrzne zbudowane z poziomych ramiaków, pomiędzy którymi znajdują się matowe szyby lub płyciny (w zależności od wybranego wzoru). W komplecie otrzymujemy 3 zawiasy czopowe oraz zamek (zwykły na klucz, pod wkładkę patentową lub blokadę łazienkową).

 

Zalety

Wytrzymała okleina: Okleina, którą pokryto drzwi jest odporna na ścieranie i odklejanie, dlatego produkt na długo zachowuje estetyczny wygląd.

Odporne na zbicie przeszklenia: Jeśli wybierzemy model z przeszkleniami, nie musimy się martwić, że w przypadku mocnego trzaśnięcia uszkodzimy skrzydło. W drzwiach montowane jest wytrzymałe szkło hartowane.

Dbałość o detale: Produkt został starannie wykończony z dbałością o wszystkie, nawet najmniejsze detale. Przez to skrzydło świetnie się prezentuje.

 

Wady

Brak zamka magnetycznego: Kupując model dwuskrzydłowy nie możemy domówić zamka magnetycznego. Niektórzy konsumenci narzekają, że zwykłe zamknięcie wygląda mało estetycznie i negatywnie wpływa na wygląd produktu.

Podatność na wilgoć: Drzwi nie zostały zabezpieczone przed działaniem wilgoci, więc nie nadają się do montażu w łazience.

 

 

 

 

6. Drzwi wewnętrzne Pol-Skone Sempre Verse W05

 

Model nazwany Pol-Skone Sempre Verse W05 wyróżnia wyjątkowo nowoczesny design. Pośrodku tych drzwi znajduje się przeszklenie wykonane z solidnego szkła hartowanego o grubości 6 mm. Do wyboru jest szkło w kolorze białego matu, brązowego matu lub grafitowej satyny. Ramiak produktu wykonany został z drewnianej klejonki i obłożony dodatkowo dwiema gładkimi płytami HDF.

Te drzwi wewnętrzne dostępne są w kilku różnych rozmiarach: 70 cm, 80 cm lub 90 cm. Do ich produkcji wykorzystano wysokiej jakości płytę HDF. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też estetycznie wyglądają. Wszystko dzięki pokryciu płyty powierzchnią fornirowaną, Silkstone lub Lamistone CPL (do wyboru).

Według konsumentów dużym plusem tego produktu jest bogata gama kolorystyczna, która pozwala na duże możliwości w aranżacji wnętrza. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w wyposażeniu znajdują się niezbędne do montażu zawiasy (dwie lub trzy sztuki, w zależności od wybranego rozmiaru).

Model Pol-Skone Sempre Verse W05 wyróżnia się ramiakiem z klejonki drewnianej, który obłożono dwiema solidnymi płytami HDF. Na środku drzwi znajduje się szkło hartowane o grubości 6 mm, które jest dostępne w kolorach: biały mat, brązowy mat i grafit satyna.

 

Zalety

Łatwy montaż: Większość konsumentów przekonuje, że montaż drzwi jest prosty i można sobie z tą czynnością poradzić samodzielnie. Wszystko przez to, że produkt jest lekki. Dodatkowo w komplecie otrzymujemy zawiasy.

Różne wymiary skrzydeł: Bez wątpienia znajdziemy dopasowane pod względem rozmiaru drzwi, ponieważ dostępne są zarówno modele jednoskrzydłowe (o szerokości od 70 cm do 90 cm), jak też dwuskrzydłowe.

 

Wady

Szyba podatna na zabrudzenia: Biegnąca wzdłuż skrzydła szyba jest podatna na zabrudzenia, dlatego trzeba ją regularnie myć.

Model nieodpowiedni do łazienki: Choć drzwi wpuszczają dużo światła do pomieszczenia niektórzy użytkownicy twierdzą, że są nieodpowiednie do montażu w łazience. Wynika to ze zbyt dużego przeszklenia uniemożliwiającego zachowanie intymności.

 

 

 

 

7. Skrzydło drzwiowe Porta Wiedeń Pełne

 

Model Porta Wiedeń Pełne wyróżnia się klasycznym, bardzo estetycznym wyglądem. Jego rama wykonana została z klejonki drewna iglastego i wypełnienia stabilizującego. Dla większej wytrzymałości drewno oklejone zostało dodatkowo tłoczoną dwustronnie płytą HDF. Takie rozwiązanie sprawia, że drzwi wewnetrzne białe są nie tylko wytrzymałe, ale też nie wymagają konserwacji.

Opisywany produkt posiada profil krawędzi skrzydła „R”. Zarówno jego góra, jak i boki zostały oklejone specjalną taśmą brzegową. Powierzchnia skrzydła została z kolei dwukrotnie polakierowana nawierzchniowo wodną farbą akrylową, która zapewnia dużą odporność na różnego rodzaju zabrudzenia. Szprosy tego modelu są wykonane z PCV.

Według konsumentów te drzwi wewnętrzne są godne uwagi, ponieważ do nich dołączane są w zestawie nie tylko dwa czopowe zawiasy, ale także zamek. Do wyboru jest model zwykły, z łazienkową blokadą albo dostosowany pod wkładkę patentową. W efekcie można dobrać elementy tak, by całość spełniła wszystkie oczekiwania.

Model Skrzydło Drzwiowe Porta Wiedeń Pełne to drzwi wewnętrzne z ramą wykonaną z klejonki drewna iglastego. Produkt został oklejony dwustronnie tłoczoną płytą HDF, a boki zabezpieczono taśmą brzegową.

 

Zalety

Klasyczny design: Klasyczne, proste wzornictwo sprawia, że drzwi można z łatwością dopasować do wnętrza. To dobry wybór do salonu, jak również sypialni czy pokoju dziecka.

Solidne wykonanie: Model ten został wyprodukowany z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wyposażenie: W komplecie razem z drzwiami otrzymujemy dwa zawiasy czopowe niezbędne do montażu, a także zamek – zwykły na klucz, z blokadą do łazienki albo dostosowany pod wkładkę patentową (do wyboru).

Brak przeszkleń: Dla wielu konsumentów brak przeszkleń to istotny atut produktu, ponieważ możemy zachować prywatność w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

Elegancki połysk: Model został pokryty dwiema warstwami wodnej farby akrylowej, dlatego delikatnie połyskuje.

 

Wady

Jedna wersja kolorystyczna: Drzwi dostępne są tylko w kolorze białym, przez co mogą źle prezentować się we wnętrzu z ciemnymi meblami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie drzwi wewnętrzne kupić ?

 

Nowoczesne drzwi wewnętrzne służą do tego, by zapewnić domownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także intymności. Często wybór idealnego modelu zajmuje wiele czasu, ponieważ powinno się go dopasować do wystroju domu, a także wybrać najlepszy rodzaj spośród kilku dostępnych na rynku. Poniższy poradnik da Ci wskazówki, jakie drzwi wewnętrzne z ościeżnicą wybrać, by był to trafiony zakup.

 

 

Drzwi uchylne

Pierwszym rodzajem drzwi wewnętrznych są modele uchylne. W ich przypadku najpierw musimy zadecydować, w jaki sposób będą one otwierane. W lewych, klamka znajduje się po prawej stronie kiedy staniemy od strony widocznych zawiasów, a więc łatwiej otworzymy je lewą ręką. W prawych sytuacja będzie wyglądać odwrotnie. Klamka znajduje się po stronie lewej od strony widocznych zawiasów i otwiera się je zazwyczaj prawą ręką.

Drzwi uchylne cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Wydawać by się mogło, że sposób ich otwierania nie jest istotny, jednak nic bardziej mylnego. Podczas podejmowania decyzji musimy brać pod uwagę, w jaki sposób je zamontujemy (czy będą otwierać się do wewnątrz, czy może jednak na zewnątrz pokoju), ponieważ może się okazać, że po ich otwarciu mamy trudniejszy dostęp do części pomieszczenia.

 

Drzwi przesuwne

Drzwi wewnętrzne przesuwne otwierają się na bok, a robi się to poprzez przesuwanie ich w przeznaczonej do tego prowadnicy. Choć są one niezwykle stylowe i idealnie pasują do pokoju urządzonego w stylu nowoczesnym, to wymagają one dużo miejsca. Dlatego lepiej nie montować ich w wąskim korytarzu lub salonie o niewielkim metrażu (chyba, że jest on wystarczająco szeroki).

Chcąc kupić tego typu drzwi musimy sprawdzić, czy rzeczywiście zmieszczą się one w wybranym przez nas pokoju. Szerokość otworu musimy wówczas przemnożyć przez dwa i wtedy będziemy wiedzieć, jaka dokładnie przestrzeń jest nam potrzebna. Drzwi przesuwne mogą posłużyć też jako ruchoma ścianka działowa, która oddziela np. część sypialną od garderoby.

 

Drzwi składane

W przypadku drzwi składanych ich skrzydło złożone jest z dwóch części, które połączone są zawiasami. W trakcie przesuwania części te składają się i przy całkowitym otwarciu równolegle do siebie przylegają. Drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne także możemy zamontować, kiedy drzwi uchylne zajmowałyby zbyt wiele miejsca.

 

Drzwi harmonijkowe

Z kolei drzwi w typie harmonijkowym składają się z kilku części, wykonanych przykładowo z drewna. Można powiedzieć, że są one specyficzną kurtyną, która jest umieszczona w prowadnicy i składa się w harmonijkę, z czego właśnie pochodzi nazwa.

Choć to bardzo dobry wybór w małym pomieszczeniu, gdzie nie zmieszczą się nawet drzwi przesuwne, to należy pamiętać, że w przypadku złożenia skrzydła będzie ono zajmować większą część otworu. To z kolei może wpływać na utrudnienie wchodzenia i wychodzenia, zwłaszcza przy małej szerokości. Niemniej, jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, warto rozważyć zakup takiego produktu i zrezygnować z tradycyjnych drzwi uchylnych.

 

Drzwi pełne lub przeszklone

Kiedy zdecydowaliśmy już, jakie są najlepsze drzwi wewnętrzne pod względem sposobu ich otwierania, musimy dokładnie przemyśleć ich wygląd. Do wyboru mamy modele pełne, przeszklone lub pośrednie pomiędzy nimi, czyli przeszklone częściowo. Te pierwsze są przeznaczone przede wszystkim do dobrze oświetlonych naturalnym światłem i jasnych pomieszczeń w domu. Są one też dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie prywatność, ponieważ nie można przez nie zobaczyć, co dzieje się w pokoju.

Z kolei drzwi przeszklone dobrze sprawdzą się w takich pomieszczeniach, gdzie jest dość ciemno, znajdują się w nich okna wychodzące na stronę północną lub są one tak niewielkie, że nie wpuszczają zbyt wiele naturalnego światła. W ofercie sklepów natkniemy się także na modne drzwi wewnętrzne przeszklone tylko częściowo. Zwykle znajdują one zastosowanie w przypadku toalet i łazienek. Wpuszczają do tych pomieszczeń nieco światła, a jednocześnie chronią prywatność osób, które znajdują się w środku.

Jeżeli rzeczywiście zdecydujemy się na model przeszklony lub częściowo przeszklony, pojawi się konieczność wyboru szkła. Do wyboru mamy: przejrzyste, metaliczne, satynowe (inaczej mleczne), z gładką powierzchnią, z wypukłą powierzchnią oraz zdobione różnego rodzaju ornamentami.

 

Materiał wykonania

Do tej pory największą popularnością cieszyły się drzwi wykonane z drewna. Zazwyczaj produkowane są one z jesionu, buku, bądź sosny. Prezentują się bardzo elegancko i z łatwością można je dopasować niemal do każdego wystroju wnętrza. Ponadto drzwi wewnętrzne drewniane są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju zniszczenia. W zależności od tego, czy wybierzemy model z drewna litego lub klejonego, możemy wydać na zakupach nieco więcej lub mniej.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się także drzwi z płyt drewnopochodnych (MDF i HDF). Płyty MDF są bardziej miękkie i mniej gęste niż te HDF. Mimo to oba typy tego materiału są bardzo trwałe, nie wymagają konserwacji, ponadto są one dość tanie. Drzwi wewnętrzne są dostępne w szerokiej ofercie w sieci sklepów Leroy Merlin.

Osoby ceniące sobie nowoczesny i oryginalny wystrój powinny zwrócić uwagę na drzwi szklane. To dość nowe i rzadko spotykane rozwiązanie. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się szkło klejone lub hartowane i wbrew pozorom jest ono odporne na stłuczenia oraz uderzenia. W przypadku, kiedy rzeczywiście takie drzwi wewnętrzne szklane się rozbiją, nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo domowników, ponieważ potłuką się one na małe kawałki o tępych krawędziach.

 

 

Klamka i okucia

Już gdy wybierasz drzwi wewnętrzne w sklepie Obi, warto zastanowić się, jaką dobierzemy do nich klamkę i ewentualnie zamek. Dzięki temu uda nam się uniknąć konieczności nawiercania otworu i dopasowywania wkładki. Pomimo, że drzwi do domu wewnętrzne z zamontowanym zamkiem są znacznie droższe, to czasem takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo pracy i nerwów.

Klamki zwykle trzeba dokupić osobno. Musimy pamiętać, że najlepsze drzwi wewnętrzne muszą mieć dobrze dopasowaną klamkę, by stanowiły jedną, spójną całość. Do wyboru mamy produkty wykonane z materiałów sztucznych, stali nierdzewnej, aluminium lub mosiądzu. Mogą być one także połączone z drewnem, bądź szkłem. Wybór będzie zależeć głównie od naszych preferencji i designu samych drzwi.

 

Styl

Poza sposobem otwierania, czy rodzajem drzwi wewnętrznych, bardzo duże znaczenie ma także ich design. Kolorystykę i ewentualnie formę zdobień starajmy się dobierać w taki sposób, aby elementy te pasowały do wystroju pokoju. Inaczej nasze drzwi wewnętrzne złoty dąb, czy drzwi wewnętrzne czarne mogą za bardzo kontrastować z resztą i stworzą wrażenie chaosu. W przypadku oryginalnych i bardzo nowoczesnych wnętrz możemy wykazać się większą fantazją i zdecydować się na duże ornamenty kwiatowe. Kiedy pokój urządzony jest w stylu klasycznym, lepiej wybrać modele proste.

 

Drzwi wewnętrzne w dobrych cenach

W zależności od producenta, materiału wykonania i samego rodzaju, drzwi wewnętrzne mogą znacząco różnić się między sobą ceną. Za najtańsze modele zapłacimy ok. 60-100 zł (najczęściej są to produkty harmonijkowe). Dobrze jest zapoznać się z tym jakie drzwi wewnętrzne oferuje sklep Allegro. Jeśli chcemy kupić jednak drzwi lepszej jakości, wykonane z solidnego drewna, jak na przykład drzwi wewnętrzne dębowe, będziemy musieli na ten cel przeznaczyć o wiele więcej, często nawet powyżej 1000 zł.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

 

Jeśli masz już pewność, jakie drzwi wewnętrzne są polecane do domów i mieszkań, możesz kupić odpowiedni model i zabrać się za instalacje. Wielu osobom wydaje się, że samodzielny montaż tego typu produktów jest trudny, ale nie zawsze musi tak być. Jeżeli będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, skrzydło zamocujesz bez pomocy fachowca.

 

 

Montaż ościeżnic

Kiedy kupujemy drzwi w komplecie często otrzymujemy też pasującą ościeżnicę – może być fabrycznie zmontowana lub podzielona na trzy części, wtedy trzeba samodzielnie ją poskładać. Druga opcja jest nieco bardziej kłopotliwa, niemniej jednak przy odrobinie cierpliwości z pewnością szybko uda nam się złożyć ościeżnicę w prawidłowy sposób. Wystarczy staranie skleić elementy i dopilnować, aby pomiędzy nimi były zachowane kąty proste.

Kiedy ościeżnica jest już gotowa, możemy wstawić ją w otwór w ścianie. Potem trzeba ją ustabilizować przy pomocy klinów (plastikowych albo drewnianych). Na tym etapie konieczne jest sprawdzenie pionu i poziomu oraz w razie konieczności dokonanie poprawek. Bez tego możemy mieć problem z zamocowaniem zawiasów, a bez nich niemożliwe jest zawieszenie skrzydła.

Specjaliści radzą, aby ościeżnicę przykręcić do ścian, gdyż wtedy będzie się lepiej trzymać. Nie zawsze jest to jednak konieczne (choć przy montażu drzwi wejściowych nieuniknione). Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że przed zawieszeniem skrzydła zawsze powinno się wypełnić szczelinę między ścianą a ościeżnicą. Do tego potrzebna jest nam pianka montażowa.

 

Jak zawiesić skrzydło drzwiowe?

Nierzadko jednak okazuje się, że drzwi są zbyt długie, wtedy trzeba je skrócić. Do tego najbezpieczniej użyć pilarki stołowej, ponieważ linia cięcia będzie równa. Jeśli chcemy tego uniknąć, znajdźmy taki model, który ma regulowaną długość skrzydła (będzie to niewielki zakres, ale może to pomóc w dopasowaniu drzwi).

W czasie zawieszania skrzydła przyda nam się pomoc innego domownika, ponieważ tego typu produkty są stosunkowo ciężkie i możemy mieć problem z samodzielnym utrzymaniem drzwi. Po umieszczeniu skrzydła we właściwym miejscu należy przejść do regulacji zawiasów, potrzebujemy do tego kluczy imbusowych i śrubokręta.

 

 

Montaż klamki

Ostatnim krokiem montażu drzwi jest zamocowanie klamki. Z uwagi na to, że większość modeli ma przygotowany w tym celu otwór czynność ta nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut. Poza tym w zestawie często otrzymujemy wszystkie niezbędne elementy, dlatego nie ma potrzeby sięgania po swoją skrzynkę z narzędziami. Klamkę należy wsunąć w otwór i przykręcić po obu stronach skrzydła, zazwyczaj robi się to przy pomocy klucza imbusowego.

 

Czy montaż drzwi wewnętrznych wymaga wymiany ościeżnicy?

Z obawy przed zbyt trudnym montażem, niektóre osoby decydują się na zawieszenie nowego skrzydła drzwiowego na starej ościeżnicy. Wymaga to sprawdzenia, czy klamka w nowych drzwiach jest na tej samej wysokości, co w zdemontowanych. Istotne jest również upewnienie się, że ościeżnica ma odpowiedni rozstaw zawiasów. Jeżeli tak, pozostaje nam jedynie zawieszenie nowego skrzydła. Tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Pamiętajmy, że po kilku czy kilkunastu latach użytkowania swój estetyczny wygląd tracą nie tylko drzwi, ale także ościeżnica, dlatego połączenie jej z eleganckim, niedawno kupionym skrzydłem może nie wyglądać za dobrze. Jednak jest to doskonała opcja w przypadku, gdy nasze drzwi uległy uszkodzeniu i musimy je wymienić, ale nie chcemy narażać się na zbyt duże koszty.

 

 

FAQ

 

P1: Jaką farbą pomalować drzwi wewnętrzne?

Wybierając farbę do pomalowania drzwi wewnętrznych musimy zastanowić się, na jakie czynniki drzwi będą narażone każdego dnia. Jeśli są one umieszczone np. w przedpokoju czy innym pomieszczeniu, przez które często przechodzimy, koniecznością jest zabezpieczenie skrzydła głównie przed przetarciami i zabrudzeniami. Istotne jest również to, aby farba nie miała zbyt intensywnego i drażniącego zapachu. Do malowania drzwi wewnętrznych bardzo dobrze nadają się wodorozcieńczalne farby na bazie żywicy akrylowej oraz poliuretanowej. Tworzą one mocną powłokę wykazującą podwyższoną odporność na działanie wilgoci i promieni UV, a także na zarysowania.

P2: Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?

Czasami wyregulowanie drzwi wewnętrznych jest koniecznością, np. gdy głośno skrzypią lub ich róg zaczyna wyraźnie ocierać się o podłogę. Na szczęście nie jest to bardzo trudne i z pewnością każdy z nas poradzi sobie z tą czynnością. Jeżeli okaże się, że skrzydło nie jest właściwie wypoziomowane, wystarczy je skorygować za pomocą podkładek, należy też wkręcić zawiasy (jeśli jest to możliwe). Niekiedy musimy dodatkowo mocniej wkręcić lub lekko wysunąć zawias znajdujący się w ościeżnicy. Jeśli nie będziemy pamiętać o systematycznej regulacji drzwi, zaczną stopniowo się obniżać w kierunku podłogi. Im mocniej skrzydło będzie się o nią ocierać, tym większe jest ryzyko jego zniszczenia.

 

P3: Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

Zazwyczaj drzwi wewnętrzne montuje się na ostatnim etapie wykańczania domu. Oznacza to, że o ich przymocowaniu możemy pomyśleć w momencie, gdy pomieszczenia są już otynkowane i pomalowane, a podłogi ułożone. Niemniej jednak o wymiarach zewnętrznych ościeżnic powinniśmy pomyśleć znacznie wcześniej, kiedy dom będzie w tzw. stanie surowym. Zanim zamówimy odpowiednie drzwi wewnętrzne, powinien być już ustalony poziom posadzek. Inaczej w czasie montażu nieuniknione stanie się przycięcie skrzydeł, aby były dobrze dopasowane (właściwa regulacja w tym przypadku nie będzie wystarczająca). Z kolei same futryny najlepiej zamontować zaraz po pomalowaniu ścian farbą podkładową i pierwszą warstwą farby nawierzchniowej (drugą warstwę powinno się nakładać już po przymocowaniu futryn).

 

P4: Gdzie kupić drzwi wewnętrzne?

To, gdzie kupimy drzwi wewnętrzne tak naprawdę zależy od naszych przyzwyczajeń i preferencji. Jeśli mamy dużo czasu, możemy wybrać się do stacjonarnego sklepu budowlano-remontowego, gdzie do wyboru powinno być wiele ciekawych modeli różnych marek. Jednak w sytuacji, gdy chcemy uniknąć stania w korkach, tracenia czasu na szukanie miejsca parkingowego, jak również tłumów, warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Wówczas będziemy mogli bez pośpiechu zastanowić się, które drzwi będą pasować do danego pomieszczenia. Możemy też poczytać opinie na ich temat, a dzięki porównywarce cen sprawdzić, w którym sklepie są najtańsze.

P5: Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą?

Renowacja starych drzwi wewnętrznych z szybą nie powinna być bardzo trudna, jeśli są one w stosunkowo dobrym stanie. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać jest usunięcie starych warstw farby. Do tego przyda się opalarka, ewentualnie specjalny preparat zmiękczający stare powłoki, które później usuwa się przy użyciu szpachelki. Pozostałości farby w trudno dostępnych miejscach można pozbyć się za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Oczyszczone drzwi należy później odpylić (np. odkurzaczem przemysłowym), a jeśli jest to konieczne, także pozbyć się korników czy innych szkodników. Do tego służą specjalne środki chemiczne. Ostatnie kroki to uzupełnienie ubytków i pomalowanie skrzydła. Szybę możemy np. pokryć okleiną.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ