Ranking 8 najlepszych czujników zmierzchowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Czujnik zmierzchu – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dla osób szukających niezawodnie działającego czujnika zmierzchu przygotowaliśmy zestawienie, w którym umieściliśmy opisy najczęściej polecanych modeli. W rankingu są detektory zasilane z sieci 230 V i 12 V, znajdujące zastosowanie w wielu różnych miejscach. Jednym z nich jest Sensor PIR Mini 12V. To czujnik dający możliwość sterowania oświetleniem (także LED) w domu, ogrodzie i biurze. Jego zasięg detekcji wynosi 8 m, a regulacja natężenia światła obejmuje zakres od 3 do 2000 luksów. Godny uwagi jest też model Bemko SES24WH, który wykrywa dodatkowo ruch. Można podłączyć go do lampki, a także wybranego urządzenia elektrycznego, np. wentylatora. Co ważne, montaż detektora nie jest kłopotliwy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Miniaturowy czujnik podczerwieni zapewnia pełną automatyzację oświetlenia wewnątrz domu, w ogrodzie lub w firmie. Czujnik natężenia światła umieszczony wewnątrz urządzenia zapobiega zapalaniu się oświetlenia w ciągu dnia. Za pomocą suwaka można sterować czasem działania sprzętu, a także trybem jego pracy.

Wady

Według użytkowników zdarza się czasami, że urządzenie wywołuje fałszywy alarm, czyli włącza się nie wykrywając ruchu. Może się tak dziać na skutek wyłapywania przez sprzęt ciepła pochodzącego ze źródła innego niż człowiek.

Podsumowanie

Model składa się z centralki i miniaturowego detektora PIR. Urządzenie współpracuje z oświetleniem LED. Czujnik ma zasięg 8 m, z możliwością regulacji. Czujnik może zostać zamontowany zamiast tradycyjnego włącznika światła, wówczas nie ma konieczności obsługi zewnętrznej.

Drugi wybór

Zalety

Stopień szczelności IP20 zwiększa trwałość urządzenia. Istnieje możliwość podłączenia czujnika do oświetlenia LED, zwykłego żarowego, a także energooszczędnego. Dodatkowo model jest uniwersalny, może włączać inne urządzenia, jak na przykład wentylatory. Montaż nie jest skomplikowany.

Wady

Czujnik nie przenika przez osłony - drzwi lub ścianki. Zdarzają się problemy z wykryciem małych małych obiektów, zwłaszcza jeżeli poruszają się równolegle do sprzętu.

Podsumowanie

Zasięg wykrywania wynosi 6 m. Dzięki podłączeniu urządzenia do oświetlenia energooszczędnego możemy uzyskać spore oszczędności energii elektrycznej. Czas załączenia czujnika wynosi od 5 sekund do 8 minut.

Rozważ też

Zalety

Atutem modelu jest zewnętrzna, hermetyczna sonda. Sprzęt jest kompaktowy, ze względu na niewielkie rozmiary łatwo znaleźć na niego idealne miejsce. Czujnik nadaje się do zamontowania na zewnątrz i wewnątrz. Może być połączony z oświetleniem LED i doskonale z nim współpracuje. Stopień ochrony sondy to IP65, co gwarantuje długowieczność i wytrzymałość urządzenia.

Wady

Zdarzają się fałszywe alarmy wywołane nieznacznym ruchem nie pochodzącym od człowieka. Użytkownicy wskazują, że urządzenia ma za małą czułość w pozycji nocnej.

Podsumowanie

Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 2300 W. Czujnik światłoczuły jest wyposażony w około 1 m przewód, w razie potrzeby można go przedłużyć.

 

 

8 najlepszych czujników zmierzchowych. Opinie w 2024 roku

 

Wahasz się, który detektor spełni Twoje oczekiwania? Ranking czujników zmierzchu z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości. Znajdziesz w nim opisy sprzętów, które wytypowaliśmy po dokładnej analizie opinii konsumentów. Sprawdź, co je wyróżnia.

 

Czujnik zmierzchu 12V

 

1. Czujnik ruchu Czujka zmierzchu sensor PIR mini 12V

 

Poddane analizie opinie o czujnikach zmierzchu wykazały, że w rankingu nie mogło zabraknąć produktu Sensor PIR Mini 12V. Daje on możliwość sterowania oświetleniem w domu, biurze czy nawet ogrodzie. Detektor wyposażono w specjalny suwak służący do sterowania czasem jego działania oraz trybem pracy.

Czujnik zmierzchu jest zasilany napięciem 12 V. Współpracuje on nawet z oświetleniem LED i można zamontować go zamiast tradycyjnego włącznika, co eliminuje konieczność obsługi zewnętrznej. Klasa szczelności obudowy to IP20. Zasięg detektora wynosi 8 m, a regulacja natężenia światła obejmuje zakres od 3 do 2000 luksów.

Dla wielu osób istotne jest, że czujnik zmierzchu 12 V ma stosowne certyfikaty (CE oraz RoHS), a do tego można go podłączyć do różnego rodzaju oświetlenia. Detektor nie pobiera dużo mocy, zwłaszcza w czasie czuwania.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu i ruchu

 

2.Bemko Czujnik ruchu 800W stopni z sondą B51-SES24WH

 

Bemko SES24WH, czyli czujnik zmierzchu i ruchu, jest zasilany z sieci 230 V. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, a jej stopień szczelności to IP20. Model można podłączyć do oświetlenia LED, zwykłego, jak i energooszczędnego. Pozwala on również na sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi, przykładowo wentylatorem.

Detektor jest przystosowany do montażu natynkowego, a temperatura pracy obejmuje zakres od -20 st. C do +40 st. C. Możemy sami regulować czas świecenia w przedziale od 5 sekund do 8 minut. Zasięg detekcji wynosi 6 m, a intensywność światła to minimum 10 luksów, maksymalnie 2000 luksów.

Mówi się, że Bemko SES24WH to dobry czujnik zmierzchu i ruchu, którego montaż nie sprawia żadnego problemu. Jest on dostatecznie solidny, aby używać go w domu lub biurze. Konsumenci często podkreślają w swoich recenzjach, że detektor jest użyteczny i daje możliwość zmniejszenia zużycia prądu, a tym samym rachunków.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu zewnętrzny

 

3. Czujnik Automat Zmierzchowy Z Zewnętrzną Sondą 2300W Orno OR-CR-233

 

Detektor ORNO OR-CR-233 służy do sterowania oświetleniem zewnętrznym. Jego działanie oparte jest na załączaniu i rozłączaniu obwodu elektrycznego, w zależności od natężenia światła. Montaż czujnika nie jest trudny. Wyposażono go w przewód o długości 1 m, który w razie konieczności można przedłużyć.

Przedstawiony model jest zasilany z sieci 230 V. Ponieważ to zewnętrzny czujnik zmierzchu, można podłączyć go do reflektora oświetlającego posesję. Jego wymiary są równe: szerokość – 4,8 cm, wysokość – 6,3 cm oraz głębokość – 2,9 cm. Detektor działa niezawodnie w temperaturze od -20 st. C do +50 st. C, a więc mróz ani upał nie wpływają negatywnie na jego pracę.

Kupującym spodobało się to, że dołączoną do zestawu sondę można zamontować z dala od samego naświetlacza. Detektor współpracuje z każdą lampą, także z diodami LED. Wyposażono go dodatkowo w regulator czułości natężenia światła. Czułość możemy zmieniać w zakresie od 2 do 100 luksów.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu samochodowy

 

4. Proxima Kawa z włącznik świateł czujnikiem zmierzchu

 

Impako Proxima to samochodowy czujnik zmierzchu, który steruje niezależnie światłami mijania oraz postojowymi. Jest on przystosowany do montażu w autach osobowych. Ponieważ do zestawu dołączono szczegółową instrukcję, z podłączeniem detektora możemy poradzić sobie bez pomocy fachowca.

Produkt jest bardzo dobrym wyborem dla kierowców, którzy często zapominają o zmianie świateł do jazdy dziennej na światła mijania po zapadnięciu zmroku (grozi to otrzymaniem mandatu). Prezentowany czujnik zmierzchu jest zasilany napięciem 12 V. Możemy ustawić go tak, aby samochodowe lampy świeciły przez 20 lub 40 sekund po wyłączeniu silnika, co pozwala na bezpieczne dojście do domu.

Kierowcy chętnie montują czujnik zmierzchu w samochodzie, ponieważ dzięki niemu nie muszą pamiętać o konieczności zmiany świateł. To bardzo wygodne rozwiązanie. Detektor działa również w pochmurne dni i podczas opadów deszczu. Wielu osobom spodobało się to, że może on dodatkowo sterować podświetleniem deski rozdzielczej.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu Castorama

 

5. Lampka Z Czujnikiem Ruchu I Zmierzchu DPM Ip20 40 Lm

 

Produkt DPM IP20 40 LM to niewielka lampka zintegrowana nie tylko z czujnikiem zmierzchu, ale również ruchu. Jest ona przystosowana do użytku wewnątrz budynku i jest zasilana 3 bateriami AA. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, nie jest podatna na pęknięcia. Jej klasa szczelności to IP20.

Lampka jest niewielka, a z zamontowaniem jej w wybranym miejscu poradzi sobie każdy majsterkowicz. Włącza się ona tylko po wykryciu ruchu, więc nie trzeba się obawiać o zbyt szybkie rozładowanie baterii. Zasięg czujnika wynosi 5 m.

Jak przekonują konsumenci, światło emitowane przez lampkę jest dostatecznie jasne i ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu po zmroku. Dobrze sprawdza się ona w szczególności w przedpokoju i nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrza.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu 230V

 

6. Czujnik Zmierzchu Sonda Zewnętrzną 3450W IP65 Maclean Energy MCE35 

 

Przedstawiamy Maclean Energy MCE35, czyli czujnik zmierzchu zasilany z sieci 230 V, który można podłączyć do zewnętrznego oświetlenia. Klasa szczelności obudowy to IP65, co oznacza, że do środka nie powinien przedostać się pył ani wilgoć. Detektor pracuje w temperaturze od -20 st. C do +40 st. C i daje możliwość regulacji natężenia światła w zakresie od 2 do 100 luksów.

Czujnik współpracuje z oświetleniem LED i innymi urządzeniami elektrycznymi. Pozwala on na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. To detektor o niewielkich wymiarach wykonany z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego.

Za co kupujący docenili opisywany czujnik zmierzchu? Twierdzą oni, że podłączenie go do oświetlenia nie jest skomplikowane, nie trzeba na to poświęcać dużo czasu. Poza tym detektor został dobrze zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

 

 

 

Mikrofalowy czujnik ruchu i zmierzchu

 

7. Mikrofalowy czujnik ruchu zmierzchu 230V LED mini 4988

 

Mikrofalowy czujnik 4988 to model, którego zasięg detekcji jest równy 360 stopni. Daje on możliwość regulacji czasu świecenia lampy (w zakresie od 10 sekund do 12 minut), a także odległości wykrywania ruchu (od 1 do 10 m). Sprzęt jest sterowany za pomocą trzech potencjometrów, które regulują tryb działania dzień/noc, czas świecenia oraz czułość.

Detektor ma wymiary: 7 cm x 4,1 cm x 4 cm, a zalecana wysokość montażu to 1,5 – 3,5 m. Działa on niezawodnie w temperaturze, która mieści się w zakresie od -20 st. C do +40 st. C. To mikrofalowy czujnik ruchu i zmierzchu, którego pobór mocy wynosi ok. 0,9 W.

Detektor wykrywa nawet najmniejszy ruch i działa tak samo skutecznie w trybie dziennym, jak i nocnym. Test czujników zmierzchu pokazał, że to solidny model, a osoby, które zdecydowały się na jego zakup, potwierdzają to. Jego dodatkowym atutem jest szybki montaż, w zestawie są potrzebne do tego elementy.

 

 

 

 

Czujnik zmierzchu do lampy

 

8. Dexxer Lampa Solarna Z Czujnikiem Zmierzchu I Ruchu 20 LED

 

Dobry i tani czujnik zmierzchu Dexxer 20LED jest wbudowany w lampę przystosowaną do montażu na zewnątrz. Kąt świecenia jest równy 120 stopni, a emitowana barwa światła jest zimna (5000 – 5500 K). Naświetlacz waży ok. 140 g i ma kompaktowe wymiary: 12,5 cm x 9,5 cm x 5 cm.

Lampa ma również czujnik ruchu i po wykryciu go świeci przez 30 sekund. Zasięg jego detekcji to 5 m. Naświetlacz nie wymaga podłączenia do prądu, ponieważ jest zasilany energią słoneczną. Po całkowitym naładowaniu działa on ponad 12 godzin. Do produkcji modelu wykorzystano wytrzymałe materiały.

Kupujący przekonują, że czujnik zmierzchu do lampy działa niezawodnie. Naświetlacz nie wpływa negatywnie na wygląd budynku, poza tym jest niewielki i trudno go zauważyć. Możemy zamontować go tuż nad drzwiami wejściowymi, ewentualnie na ścianie garażu czy w innym, dogodnym miejscu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik zmierzchu kupić?

 

Z pomocą czujnika zmierzchu możesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i tym samym otrzymywać niższe rachunki. Warto więc zastanowić się nad jego zakupem. Nie musisz się martwić, jeśli nie do końca wiesz, który detektor wybrać. Polecamy Ci nasz krótki poradnik, za sprawą którego przekonasz się, jakimi cechami wyróżnia się najlepszy czujnik zmierzchu.

 

 

Przeznaczenie

Dostępne w sklepach detektory zmierzchu znajdują zastosowanie w różnych miejscach. Przeważnie montuje się je przy lampach, aby włączały się tylko wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba. Warto przy tym zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju oświetlenia można podłączyć dany model: zwykłego żarowego, energooszczędnego, LED itp. Niedopasowany pod tym względem detektor nie będzie działać tak, jak powinien. Ciekawe jest to, że większość czujników jest też przystosowana do podłączenia do urządzeń elektrycznych używanych w domu, przykładowo wentylatorów. Tym samym są one bardziej użyteczne. Nie można też nie wspomnieć o modelach samochodowych, służących do automatycznego przełączania świateł do jazdy dziennej na światła mijania. Nierzadko pozwalają one także na sterowanie podświetleniem deski rozdzielczej.

 

Zasilanie – jaki jest najlepszy czujnik zmierzchu?

Standardowo czujniki zmierzchu są zasilane z sieci 230 V, choć w razie konieczności na pewno znajdziemy też takie przystosowane do podłączenia do sieci trójfazowej, czyli 400 V. Modele samochodowe są zasilane napięciem 12 V. Niektóre detektory, w szczególności te wbudowane już w lampę, mogą działać za sprawą nagromadzonej energii słonecznej. Znajdują one zastosowanie na zewnątrz, gdzie nie ma możliwości podłączenia oświetlenia do gniazdka.

 

Konstrukcja

Detektor, a zwłaszcza ten używany na zewnątrz, musi mieć solidną oraz szczelną obudowę, w klasie IP65 lub wyższej. To daje pewność, że do środka nie przedostanie się pył ani wilgoć, co mogłoby doprowadzić do awarii. Modele montowane wewnątrz budynków mogą mieć niższą klasę szczelności, nawet IP20. Podejmując decyzję, jaki czujnik zmierzchu wybrać warto też zwrócić uwagę na jego wymiary, aby podczas montażu nie okazało się, że jest za duży. Niektóre modele są wyposażone w specjalną sondę, czyli małą, zewnętrzną puszkę. Umieszcza się ją w miejscu, do którego stale dociera światło dzienne. Ponieważ tylko ten element jest umieszczony na zewnątrz, sam czujnik jest lepiej chroniony przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Temperatura pracy

Temperatura pracy to bardzo ważna kwestia w przypadku czujników przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Na tej podstawie możemy zdecydować, czy detektor będzie niezawodnie działać w mroźne i upalne dni. Standardowo jest to zakres od -20 st. C do +40 st. C, maksymalnie +50 st. C.

 

 

Dodatkowe funkcje

Bardzo często czujnik zmierzchu ma kilka dodatkowych funkcji zwiększających komfort użytkowania. To np. możliwość regulacji natężenia światła, zwykle w przedziale od 2 do 100 luksów, chociaż czasami jest ona znacznie szersza. Co więcej, detektory mogą pozwalać również na regulację czasu świecenia lampy, przeważnie to zakres od kilku sekund do kilku lub kilkunastu minut.

Część czujników zmierzchu jest połączona z czujnikiem ruchu. To praktyczne rozwiązanie, bo wtedy lampa włącza się tylko po wykryciu poruszającego się obiektu. Ich zasięg detekcji wynosi standardowo od 6 do 8 m.

 

Czujniki zmierzchu w dobrych cenach

Czy zakup czujnika zmierzchu to duży wydatek? Zazwyczaj takie produkty kosztują od 10 zł do maksymalnie 50 zł, a więc kwota nie jest wygórowana. Modele przystosowane do montażu w samochodach czasami są nieco droższe, za nie trzeba zapłacić ok. 100 zł. Jednak inwestycja w detektor może okazać się słuszna, bo dzięki niemu rachunki za prąd szybko stają się nieco niższe.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu wymaga odpowiedniego podłączenia do instalacji elektrycznej. Przed podjęciem się tej czynności warto zajrzeć do dołączonej do zestawu instrukcji, aby nie popełnić błędu, a przy tym zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Większość detektorów jest wyposażona w trzy zaciski, które są oznaczone literami: L, N i P. Do tego pierwszego należy podpiąć fazę z napięciem zasilającym 230 V. Do zacisku N trzeba podłączyć dwa przewody neutralne: jeden od napięcia 230 V, a drugi od samej żarówki. Z kolei do tego oznaczonego literą P musimy podpiąć przewód fazowy od źródła światła, z którym czujnik ma być połączony.

 

 

P2: Jak ustawić czujnik ruchu i zmierzchu?

Do ustawienia czujnika zmierzchu i ruchu najczęściej służy specjalny suwak lub pokrętło. Znajdziemy je na obudowie. Czasami konieczne jest zdjęcie pokrywy instalacyjnej, aby uzyskać dostęp do tego elementu. Wyregulowanie detektora i dostosowanie sposobu jego działania do własnych potrzeb nie jest trudne, zwykle trwa to kilkadziesiąt sekund. Wystarczy, że ustawimy suwak (lub przekręcimy pokrętło) na odpowiednią wartość oznaczającą czas świecenia lampy, czułość detekcji oraz intensywność światła. Jeśli pojawią się wątpliwości, w jaki sposób ustawić czujnik, warto zajrzeć do instrukcji. Tam z pewnością wszystko jest wyjaśnione w szczegółowy sposób.

 

P3: Co to jest czujnik zmierzchu?

Jak sama nazwa wskazuje, czujnik zmierzchu sprawdza natężenie światła słonecznego i w razie konieczności włącza lampę, do której jest podłączony. Tego typu detektory wykrywające dodatkowo ruch wykorzystuje się też w inny sposób. Można je podłączyć do wentylatorów lub podobnych urządzeń, które nie powinny pracować przez cały czas (mogłoby to przyczynić się do znacznego wzrostu rachunków za zużycie energii elektrycznej). Wśród czujników zmierzchu możemy też znaleźć modele samochodowe. Ich rolą jest przełączanie świateł do jazdy dziennej na światła mijania, kiedy zapadnie zmrok lub nagle zmieni się pogoda i zacznie padać deszcz. Ponadto detektory montowane w samochodach sterują podświetleniem deski rozdzielczej.

 

P4: Jak działa czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu jest wyposażony w specjalny fotorezystor. To element, który odpowiada za analizę natężenia światła. Im jest ono mniejsze, tym bardziej wzrasta rezystencja w fotorezystorze, w efekcie czego detektor uruchamia przerzutnik. Wówczas energia elektryczna zostaje doprowadzona do instalacji oświetleniowej i lampa zaczyna świecić. Kiedy rano wzrasta natężenie światła słonecznego, rezystencja w fotorezystorze spada, więc przerzutnik się wyłącza i odcina zasilanie elektryczne. Dzięki temu nie musimy samodzielnie włączać lampy, gdy zrobi się ciemno. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego detektory zmierzchu podłączane są zarówno do oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego, znajdującego zastosowanie w domach, biurach i innych budynkach.

 

 

P5: Czujnik zmierzchu samochodowy – co to jest?

Samochodowy czujnik zmierzchu to element wchodzący w skład układu automatycznego włączania oraz wyłączania świateł mijania w aucie. Mierzy on natężenie światła słonecznego, a po wykryciu tzw. minimalnej wartości progowej wysyła sygnał do jednostki centralnej, że konieczne jest przełączenie świateł. Dzieje się tak nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale też np. po wjechaniu do tunelu czy przy nagłym zachmurzeniu nieba. Kiedy natężenie światła słonecznego ponownie wzrośnie, światła mijania automatycznie się wyłączą. Samochodowy czujnik zmierzchu montuje się przy lusterku wstecznym, a więc na przedniej szybie. Wielu kierowców uważa go za bardzo duże udogodnienie, gdyż podczas podróży autem nie muszą się zastanawiać, kiedy mogą korzystać ze świateł do jazdy dziennej, a kiedy ze świateł mijania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ