Schody strychowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Dobre schody strychowe muszą być nie tylko łatwe w montażu, ale również w rozkładaniu. Inaczej będziemy mieć utrudniony dostęp do poddasza. Szukając odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania i maksymalne obciążenie. Ponieważ poszukiwania modelu idealnie dopasowanego do określonego pomieszczenia mogą zająć dużo czasu postanowiliśmy ułatwić Ci zakup. Przygotowaliśmy ranking najlepszych schodów, wśród których znajdziesz nie tylko produkty o drewnianej, ale i metalowej konstrukcji. Analiza opinii konsumentów opublikowanych w Internecie pomogła nam znaleźć najbardziej popularne obecnie produkty. Okazało się, że pierwsze miejsce należy do Fakro Optistep Ols 861301, czyli modelu wyposażonego w szczeble z antypoślizgową powierzchnią, a także klapę z izolacją termiczną. Wspomniane schody strychowe nie są podatne na korozję oraz pękanie, ponieważ zostały wykonane z drewna świerkowego i sosnowego. Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje z kolei produkt Panmajster Extra RDXEX03, który ma sprężynowy mechanizm unoszący. Znacząco ułatwia to rozkładanie oraz składanie schodów. Schody są zbudowane z trzech segmentów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Podstawowym atutem modelu jest to, że został wykonany z drewna. Przez to wykazuje on odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także korozję. Schody mają klapę z termoizolacją, więc chłód z poddasza nie jest odczuwalny na niższych kondygnacjach.

Wady

Użytkownicy uważają, że jest to funkcjonalny i bezpieczny w użytkowaniu produkt. Niemniej jednak należy uważać, aby nóżki nie porysowały podłogi, gdyż tego elementu nie zabezpieczono specjalnymi, gumowymi końcówkami.

Podsumowanie

Niewielkie wady nie powinny nas zniechęcić do zakupu opisywanych schodów. Ich montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu, a ponadto produkt ma duże obciążenie maksymalne, co potwierdza wytrzymałość konstrukcji.

Drugi wybór

Zalety

Schody wyposażono w sprężynowy mechanizm unoszący, za sprawą którego rozkładanie oraz składanie ich jest niezwykle proste. Ta czynność nie wymaga ponadto użycia dużej siły fizycznej. Materiał wykonania produktu to dobre gatunkowo oraz niezwykle solidne drewno.

Wady

Dla niektórych konsumentów znaczącą wadą opisywanego modelu jest brak barierki ochronnej. Ten element znacząco podnosi nasze bezpieczeństwo i dodatkowo ułatwia wchodzenie na poddasze. Niektóre osoby mogą więc mieć problem z poruszaniem się po schodach.

Podsumowanie

Ponieważ produkt ma więcej zalet niż wad, warto przekonać się do jego zakupu. Model Panmajster Extra RDXEX03 elegancko się prezentuje, a do tego nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto wyposażono go w klapę z termoizolacją.

Rozważ też

Zalety

Produkt ma metalową drabinkę, która została pomalowana metodą proszkową. Podstawowa część konstrukcji schodów jest więc wytrzymała, a jednocześnie bardzo dobrze się prezentuje. Drabinkę wykończono rolkami skutecznie zapobiegającymi powstawaniu zarysowań na podłodze.

Wady

Według większości użytkowników schody wyglądają bardzo nowocześnie. Jednak należy zauważyć, że osoby starsze czy dzieci mogą mieć problem z szybkim wejściem na poddasze. Wszystko przez to, że model ma specyficzny kształt i ponadto nie wyposażono go w barierki.

Podsumowanie

Model jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie (do 160 kg). Ponieważ do kompletu dołączona została klapa z izolacją termiczną schody można zamontować pomiędzy pomieszczeniami z ogrzewaniem, a tymi pozbawionymi grzejników.

 

 

Najlepsze schody strychowe w 2024 roku

 

Dla ułatwienia zakupu przygotowaliśmy też ranking schodów strychowych. W tej części artykułu znajdziesz opisy 5 produktów gwarantujących bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Przedstawione poniżej modele są ponadto wytrzymałe oraz łatwe w montażu.

 

Nasze zalecenia

 

Fakro Optistep Ols 861301

 

Schody Fakro Optistep Ols 861301 to model, którego konstrukcja składa się z trzech segmentów. Drabinka została wykonana z drewna sosnowego, a skrzynia z sosnowego i świerkowego. To powoduje, że produkt jest solidny i nie ulega uszkodzeniu, nawet gdy jest poddawany częstej eksploatacji.

Prezentowany model wyposażono w klapę z termoizolacją. Zapobiega ona nagłym spadkom temperatury na kondygnacjach znajdujących się poniżej poddasza. W narożnikach skrzynki umieszczono usztywnienia, a na stopniach antypoślizgowe rowki. To znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia ze strychu. Maksymalne obciążenie schodów wynosi 150 kg. Dokładne wymiary produktu to: wysokość skrzyni – 14 cm, szerokość szczebli – 7 cm, długość szczebli – 34 cm i szerokość drabinki – 38 cm.

Na podstawie opinii konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup modelu Fakro Optistep Ols 861301 można wywnioskować, że produkt estetycznie wygląda, a w dodatku pasuje nawet do niewielkiego pomieszczenia. Ponieważ łatwo się go wysuwa, z pewnością poradzą sobie z tą czynnością osoby, które nie mają dużo siły fizycznej.

Fakro Optistep Ols 861301 to bardzo dobre schody strychowe do 280 zł. Szerokość drabiny jest równa 38 cm, a odległość między stopniami wynosi 25 cm.

 

Zalety

Antypoślizgowa powłoka: Każdy ze stopni ma antypoślizgową powłokę, która zwiększa bezpieczeństwo w trakcie wchodzenia na strych. Nasze nogi nie ślizgają się po schodach, co mogłoby być przyczyną kontuzji.

Klapa: Model marki Fakro ma klapę termoizolacyjną o grubości 26 mm. Nie musimy się obawiać o to, że ewentualne zimno ze strychu będzie przenikało do części mieszkalnej domu.

Połączenie stopni z policzkami: Stopnie są połączone z policzkami na tzw. jaskółczy ogon. Oznacza to, że cechuje je większa trwałość i sztywność, co jak nietrudno się domyślić, zwiększa bezpieczeństwo użytkowania schodów.

Wykonanie: Model zrobiono m.in. z drewna świerkowego i sosnowego. Materiały te są odporne na zniekształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Design: Na zewnętrznej części klapy nie są widoczne żadne elementy montażowe. W związku z tym produkt nie zwraca większej uwagi domowników i odwiedzających ich gości.

 

Wady

Haczyk: Metalowy haczyk, za pomocą którego jest otwierana klapa, okazuje się nieco mały i nieporęczny.

 

 

 

 

Panmajster Extra RDXEX03

 

Prezentujemy schody strychowe Panmajster Extra RDXEX03. Składają się one z 3 segmentów, które szybko się rozkłada za sprawą sprężynowego mechanizmu unoszącego. Produkt ma termoizolacyjną klapę (o grubości 4,6 cm i izolacyjności 0,86 W/m2*K), w efekcie czego można go z powodzeniem zamontować pomiędzy kondygnacjami z ogrzewaniem i bez niego.

Powyższy model jest dopasowany do pomieszczeń o wysokości 280 cm. Jego dopuszczalne obciążenie maksymalne wynosi 150 kg. Schody zostały wykonane z drewna, więc nie są podatne na korozję, ani uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie ograniczają one wolnej przestrzeni, gdyż można je całkowicie złożyć i schować w klapie.

Pochlebne opinie o schodach strychowych wspomnianego producenta przekonują do ich zakupu. Konsumenci uważają, że opisany wyżej model z pewnością dobrze będzie sprawdzać się w każdym domu. Produkt wygląda elegancko i pozwala szybko wejść na poddasze. Ze względu na to, że stopnie pokryto antypoślizgowym materiałem, nie ma ryzyka, że przez nieuwagę potkniemy się i upadniemy, wyrządzając sobie tym samym krzywdę.

Schody strychowe Extra RDXEX03 mają wysokość równą 280 cm. Maksymalne obciążenie modelu to 150 kg. Produkt wymaga jedynie montażu w otworze sufitowym.

 

Zalety

Uszczelka: Pomiędzy klapą a ościeżnicą znajduje się dodatkowa uszczelka gwarantująca jeszcze lepszą termoizolację. Uszczelka jest wykonana z solidnych materiałów, więc nawet po długim czasie użytkowania nie traci swoich właściwości.

Sprężynowy mechanizm unoszący: Otwieranie klapy i wysuwanie schodów strychowych nie jest trudne. Produkt ma solidnie zrobiony mechanizm unoszący. Jak twierdzą konsumenci, nie zacina się on.

Rozmiar skrzyni: Przy zakupie konsument może wybrać jeden z kilku rozmiarów skrzyni, tak aby produkt pasował idealnie do znajdującego się w suficie otworu.

Łatwy montaż: Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w schody strychowe Extra RDXEX03, nie musimy się obawiać, że ich montaż będzie bardzo skomplikowany. Model wymaga jedynie odpowiedniego zamontowania w otworze sufitowym (nie ma konieczności łączenia żadnych innych elementów ze sobą).

 

Wady

Schodki: Mimo zapewnień, że schodki zostały pokryte specjalną powłoką, można odczuć, że są one nieco śliskie.

 

 

 

 

Fakro Optistep Ost 860636

 

Model Fakro Optistep Ost 860636 to schody nożycowe, których skrzynia została wykonana z drewna sosnowego i świerkowego. Tę część konstrukcji wyposażono dodatkowo w specjalne kątowniki, które ułatwiają montaż produktu. Drabinka powstała natomiast z pomalowanego proszkowo metalu, dlatego jest odporna na korozję i dobrze się prezentuje.

Dopuszczalne, maksymalne obciążenie wynosi w tym przypadku 160 kg. Schody mają mechanizm odciążający. Umieszczono go w klapie termoizolacyjnej (dołączoną do kompletu). Produkt możemy bezpiecznie rozkładać i składać bez dużego wysiłku. Drabinka została wykończona rolkami chroniącymi podłogę przed zarysowaniem. Powyższy model jest przystosowany do montażu w pomieszczeniu o wysokości od 250 cm do 280 cm.

Do atutów produktu zalicza się głównie: łatwy i szybki montaż, solidną konstrukcję, jak również nowoczesny wygląd. Wbrew pozorom, szczeble są na tyle szerokie, że można na nich swobodnie ustawić stopy bez ryzyka poślizgnięcia się. Poza tym model marki Fakro nie wymaga stosowania zamka zabezpieczającego przed przypadkowym złożeniem lub rozłożeniem się drabinki.

Fakro Optistep Ost 860636 to schody strychowe o długości równej 280 cm. Kupujący może wybrać szerokość modelu. Maksymalne obciążenie produktu wynosi 160 kg.

 

Zalety

Rolki: Prezentowaną drabinkę wyposażono w specjalne rolki, które zabezpieczają podłogę przed zarysowaniem. Na panelach nie będą pojawiały się więc ślady po drobnych uszkodzeniach mechanicznych.

Mocna konstrukcja: Schody zrobiono z dobrej jakości materiałów, które nie są podatne na zniekształcenia. Mają one solidną konstrukcję, co zapewnia długi czas użytkowania Fakro Optistep Ost 860636. Potwierdzeniem na dobre wykonanie schodów jest to, że wytrzymują one obciążenie do 160 kg.

Otwieranie klapy: Osoby mające w swoim domu te schody strychowe zapewniają, że ich otwieranie jest łatwe. Wszystko za sprawą dobrze wykonanego mechanizmu odciążającego.

 

Wady

Design: Nie każdemu podoba się design produktu. Szczebelki nie są wykonane z drewna, a z metalu, dlatego nie prezentują się elegancko. Pamiętajmy jednak, że są one widoczne tylko po otwarciu klapy.

 

 

 

 

Kronmat Optistep Olk

 

Produkt Kronmat Optistep Olk zbudowany jest z 3 składanych segmentów. Materiał wykonania to drewno sosnowe i świerkowe. W zestawie znajduje się termoizolacyjna klapa w kolorze białym, którą możemy pomalować na inny kolor lub okleić tak, aby pasowała do wystroju pomieszczenia. Maksymalne obciążenie schodów to 150 kg.

Opisywany model ma specjalny mechanizm otwierania umieszczony tuż nad klapą. Na powierzchni stopni wyżłobione zostały rowki zapobiegające ześlizgiwaniu się stóp, co zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia ze strychu. Szczeble zostały połączone z policzkami schodów metodą określaną mianem „jaskółczego ogonu”, co powoduje, że konstrukcja jest wyjątkowo sztywna i stabilna.

Opublikowane w Internecie opinie dowodzą, że są to dobre i tanie schody strychowe. Ponieważ to model składany, można go zamontować nawet w bardzo wąskim korytarzu (o wysokości do 280 cm). Co więcej, produkt jest odpowiednio wzmocniony, a więc na pewno nie ulegnie uszkodzeniu.

Schody strychowe Kronmat Optistep Olk mają długość 280 cm. Odległość między stopniami wynosi 25 cm. Wysokość skrzynki jest równa 14 cm.

 

Zalety

Rowki: Na powierzchni stopni znajdują się rowki, które mają za zadanie zabezpieczać przed ześlizgnięciem się stopy w momencie wchodzenia po drabinie. Wspomniane rowki zwiększają bezpieczeństwo użytkowania schodów.

Dobra klapa termoizolacyjna: Konsumenci wypowiadają się pozytywnie na temat klapy termoizolacyjnej, która skutecznie ogranicza straty ciepła.

Poręcz: Model ma poręcz, której można się złapać w trakcie wchodzenia po schodach. Zapewnia to lepszą stabilność.

 

Wady

Stopki: U podstawy drabinki znajdują się stopki zrobione z tworzywa sztucznego. W założeniu mają one zabezpieczać podłogę przed jej ewentualnym zarysowaniem. Użytkownicy wskazują jednak, że stopki nie do końca się sprawdzają.

Montaż: Instalacja modelu w otworze na suficie jest czasochłonna i wymaga pracy 2 osób jednocześnie.

 

 

 

 

Radex Extreme

 

Polecamy Twoje uwadze schody strychowe Radex Extreme. Są one wykonane z drewna sosnowego, dlatego cechuje je trwałość. Materiał wykonania jest gwarancją nie tylko długiego czasu użytkowania, ale też ładnego designu. Na klapie nie znajdują się żadne wystające elementy, które mogłyby zaburzyć estetykę wnętrza.

Produkt jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej wysokości 280 cm. Długość skrzyni wynosi 120 cm, a jej szerokość jest równa 70 cm. Schody strychowe mają silikonową uszczelkę, która została umieszczona na klapie. Ma ona tylko jeden punkt łączenia, dlatego jest bardzo szczelna. Na modelu znajduje się także 2-punktowy zamek, który otwiera się za pomocą metalowego pręta.

Konsumenci wskazują, że produkt spełnia ich oczekiwania. Szczebelki mają antypoślizgowy profil, dzięki któremu wchodzenie na drabinę jest bezpieczne. Klapa jest gruba i odpowiednio zabezpieczona, więc do pomieszczeń mieszkalnych nie przenika zimno ze strychu. W zestawie znajdują się silikonowe stopki zabezpieczające podłogę.

Radex Extreme to schody strychowe przeznaczone do pomieszczeń o wysokości do 280 cm. Model wykonano m.in. z drewna sosnowego. Maksymalne obciążenie to 150 kg.

 

Zalety

Dobra szczelność: Między klapą schodów a ościeżnicą zachowano idealną szczelność. Stało się to możliwe dzięki dobrej jakości uszczelce mającej tylko jeden punkt łączenia na całej klapie.

Antypoślizgowy profil: Schody mają antypoślizgowy profil, więc poruszanie się po nich jest bezpieczne. Nie musimy się obawiać, że nasza noga zsunie się ze stopnia.

 

Wady

Nakładki na nóżkach: Na zakończeniach nóżek, które mają bezpośrednią styczność z podłogą, znajdują się nakładki. Nie są one jednak solidnie zrobione, co zwiększa ryzyko porysowania np. ułożonych w pomieszczeniu paneli.

Poręcz: Znajdująca się na schodach poręcz jest zrobiona z nieco śliskiego materiału.

 

 

 

 

Jakie schody strychowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Szukasz praktycznych schodów strychowych, ale masz problem z dokonaniem dobrego wyboru? W takim razie zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem. Jego pierwszą część stanowi poradnik, w którym znajduje się wiele wskazówek na temat tego, na czym należy się skupić, robiąc zakupy. Na podstawie zawartych poniżej informacji dowiesz się, jakie schody strychowe wybrać i na pewno będziesz zadowolony z podjętej decyzji.

 

 

Rodzaje

Wśród dostępnych na rynku schodów strychowych wyróżniamy modele: segmentowe, harmonijkowe, nożycowe oraz młynarskie. Produkty zaliczane do pierwszej grupy cieszą się największą popularnością wśród konsumentów, dlatego stanowią większość asortymentu sklepów. Schody segmentowe są nie tylko bardzo proste w montażu, ale również niezwykle praktyczne. Jak sama nazwa wskazuje, na ich konstrukcję składa się kilka segmentów. Poszczególne części nakładają się na siebie, więc możemy je złożyć i ukryć we wnęce umieszczonej w klapie (stanowi ona wejście na poddasze). Choć tego typu schody mają kilka istotnych zalet, to należy pamiętać, że nie są one odpowiednie choćby dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Wynika to głównie z trudności składania i rozkładania.

Modele harmonijkowe swoją konstrukcją i sposobem rozkładania przypominają harmonijkę. Wyróżnia je kompaktowy rozmiar. Z kolei produkty nożycowe wyposażone są w specjalny mechanizm odciążający, za sprawą którego ich rozkładanie nie wymaga użycia siły. Ze względu na to, z obsługą schodów nożycowych poradzą sobie również osoby starsze czy nastolatkowie. Atutem takich modeli jest to, że możemy je ustawić pod dowolnym kątem nachylenia, w zależności od potrzeb. Produkty te nadają się w szczególności do montażu w pomieszczeniu, w którym zwykłe schody segmentowe okazałyby się wyjątkowo niekomfortowe w użytkowaniu.

Produkty młynarskie określa się także mianem stacjonarnych. Oznacza to, że nie można ich złożyć i schować tak, aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Wspomniany rodzaj schodów polecany do domów z użytkowanym poddaszem, ponieważ w każdej chwili możemy wejść na strych (bez tracenia czasu na rozkładanie drabinki). Modele młynarskie wyróżnia duża stabilność (ze względu na nieruchomą konstrukcję). Jeżeli mamy problem z wyborem pamiętajmy, że najlepsze schody strychowe nie mogą zabierać cennej przestrzeni, ani utrudniać nam korzystanie z poddasza. Przeanalizujmy więc, który produkt sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, biorąc pod uwagę m.in. własne preferencje.

 

Materiał wykonania

Schody strychowe najczęściej powstają z drewna (świerkowego, sosnowego lub bukowego). Ze względu na elegancki wygląd, pasują one do każdego wnętrza, niezależnie od wystroju. Na popularność drewnianych produktów wpływa także ich niska cena. W sklepach dostępne są zarówno gotowe do montażu modele, jak również te w tzw. surowej postaci. Wymagają one zaimpregnowania specjalnym preparatem. Niepomalowane drewno jest bardziej narażone na działanie wilgoci czy szkodników, takich jak korniki.

Jeśli wydaje nam się, że mimo wszystko drewniane schody nie są dobrym wyborem, możemy zdecydować się na zakup produktu wykonanego z metalu, np. ze stali lub aluminium. Jest on odporny na duże obciążenie, a także uszkodzenia mechaniczne. Poza tym wymienione materiały nie wymagają konserwacji, ani pielęgnacji, co pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu. W przypadku zabrudzenia, schody wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką zamoczoną w detergencie.

 

Wymiary

Jakie schody strychowe są najlepsze? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od rodzaju czy materiału wykonania produktu, ale również od wymiarów. Odpowiednio dobrany model musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia (inaczej zamontowanie go lub użytkowanie może być bardzo kłopotliwe).

Szukając schodów idealnych weźmy pod uwagę przede wszystkim: wymiary otworu w suficie, rozmiar skrzyni, wysokość pomieszczenia, odległość zamachową przy rozkładaniu i składaniu produktu, a także grubość stopni oraz odległość pomiędzy nimi.

 

Barierka ochronna

Dla zwiększenia bezpieczeństwa korzystania ze schodów niektórzy producenci wyposażają je w barierki ochronne. Ich obecność powoduje, że wchodzenie na strych oraz późniejsze schodzenie na niższą kondygnację są znacznie łatwiejsze. Zachowujemy stabilność i ryzyko, że przez nieuwagę się potkniemy, jest minimalne. Schody z barierkami przydadzą się zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom mającym problem z utrzymaniem równowagi na wąskich szczeblach.

Klapa

Klapa jest elementem pozwalającym na ukrycie schodów, gdy nie są używane. Wbrew pozorom, jej wybór także nie jest prosty. Na rynku dostępne są różne modele: bez izolacji, izolowane termiczne i takie, które są odporne na ogień. Produkty nieizolowane można zamontować w domu, w którym temperatura powietrza pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami ma taką samą lub podobną wartość (wpływa na to m.in. obecność grzejników we wszystkich pomieszczeniach). Klapy wyposażone w izolację są dedykowane osobom chcącym zapobiec przedostawaniu się chłodu ze strychu do pomieszczeń znajdujących się w dolnej części budynku. Z kolei modele ognioodporne zabezpieczają niższe części domu przed rozprzestrzenieniem się pożaru, który wybuchł na strychu. To znacząco podnosi bezpieczeństwo nasze i pozostałych domowników.

 

Schody strychowe w dobrych cenach

Schody strychowe kosztują od 200 zł do nawet 2000 zł. To, ile zapłacimy za produkt, zależy od wielu różnych czynników. Do najważniejszych zaliczamy: markę, wymiary i dodatkowe wyposażenie, jak poręcze i listwy maskujące. Często znaczenie ma też to, na jaki typ schodów się zdecydujemy.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ