Ranking 6 najlepszych kompaktów WC w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.09.23

 

Kompakt WC – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kompakt WC to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Decydując się na zakup nowego modelu, warto wybrać produkt wysokiej jakości, który posłuży przez kilka lat i będzie odpowiednio dopasowany do designu pomieszczenia. Zastanawiając się jaki produkt wybrać, warto sprawdzić model Koło Idol M13201000, który jest wykonany w klasycznym białym kolorze. Sedes ma odpływ pionowy i bez problemu nadaje się do zamontowania w łazience o niewielkich rozmiarach. Innym polecanym produktem jest Cersanit Parva New CleanOn 010 K27-062. Model ma praktyczną obudowę, która ogranicza możliwość zbierania się kurzu w trudno dostępnych miejscach. Wolnostojąca ubikacja ma poziomy odpływ oraz dopływ wody znajdujący się z boku.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Niewielkich rozmiarów kompakt WC sprawdzi się w łazienkach lub ubikacjach o małej powierzchni. Model ma klasyczny design, który będzie pasował do pomieszczenia w wielu różnych aranżacjach. Atutem produktu jest niska waga wynosząca zaledwie 15,5 kg.

Wady

Model Koło Idol M13201000 ma niezabudowany kołnierz przylegający do podłogi. W zagłębieniach zbiera się kurz oraz inne zabrudzenia, które z czasem trudno wyczyścić.

Podsumowanie

Sedes Koło Idol to model z odpływem pionowym dopasowany do instalacji znajdującej się w podłodze. Kompakt WC ma niewielkie rozmiary wynoszące 38 cm szerokości, 39 cm wysokości oraz 63 cm długości. Do modelu pasuje spłuczka o pojemności 3 lub 6 litrów.

Drugi wybór

Zalety

Model ma nowoczesny design, który sprawdzi się w różnego rodzaju aranżacjach. Misa nie ma kołnierza, dzięki czemu kurz i brud nie gromadzą się na powierzchni muszli. Wolnostojący typ montażu kompaktu WC pozwala na ustawienie w odpowiednim miejscu.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że regulacja spłukiwania w modelu Cersanit Parva New CleanOn 010 K27 - 062 jest trudna do prawidłowego ustawienia.

Podsumowanie

Kompakt WC Cersanit Parva New CleanOn przystosowany do montażu z poziomym odpływem. Sedes ma dopływ wody zlokalizowany z boku spłuczki. Pojemność zbiornika pasującego do tego modelu wynosi 3 lub 5 litrów. Model waży 21,2 kg.

Rozważ też

Zalety

Kompakt WC Roca Meridian Rimless A34224L000 ma bezkołnierzową misę, która uniemożliwia osadzaniu się kurzu, brudu oraz bakterii w zagłębieniach. Model jest przystosowany do montażu zbiorników o pojemnościach 3 i 4,5 litra. Sedes instaluje się bezpośrednio przy ścianie i montuje do posadzki.

Wady

Model Roca Meridian Rimless A34224L000 to szeroki kompakt WC, który zajmuje dużo miejsca. W łazienkach o mniejszych powierzchniach jest to kłopotliwe.

Podsumowanie

Produkt jest wykonany z wysokiej jakości materiału. Kompakt WC waży 28 kg i ma uniwersalny odpływ, co umożliwia montaż w zależności od potrzeb użytkownika. Sedes ma wymiary 370 mm szerokości, 600 mm głębokości oraz 790 mm wysokości.

 

 

6 najlepszych kompaktów WC. Opinie w 2023 roku

 

Wybór kompaktu WC do łazienki jest uzależniony od tego, ile wolnego miejsca jest w łazience oraz jaki rodzaj odpływu przygotowano do montażu sanitariatu. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybierać spośród wielu dostępnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdej toalecie. Aby wybrać odpowiedni model wykonany z dobrej jakości materiałów, warto sprawdzić ranking kompaktów WC, w którym znajdują się najlepsze produkty mające pozytywne opinie wśród użytkowników.  

 

WC kompakt pionowy 

 

1. Miska Kompaktowa WC Koło Idol M13201000 

 

Pionowy kompakt WC Koło Idol M13201000 to niewielkich rozmiarów sedes, który sprawdzi się w łazienkach lub ubikacjach o małej powierzchni. Model ma klasyczny design pasujący do pomieszczenia w wielu różnych aranżacjach, a ponadczasowy biały kolor sprawia, że kompakt WC będzie zawsze modnie wyglądał. Atutem produktu jest niska waga misy wynosząca zaledwie 15,5 kg. 

Sedes Koło Idol M13201000 to kompakt WC z odpływem pionowym dopasowany do instalacji znajdującej się w podłodze. Misa ma niewielkie rozmiary, które wynoszą 38 cm szerokości, 39 cm wysokości oraz 63 cm długości. Do modelu jest dopasowana spłuczka o pojemności 3 lub 6 litrów, która dodatkowo jest wyposażona w funkcję umożliwiającą spłukanie całą pojemnością zbiornika lub połową wody znajdującej się wewnątrz. 

Test kompaktów WC wskazuje, że sedesy Koło są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników. Konsumenci cenią produkty za trwałość oraz wysoką jakość wykonania. 

 

 

 

 

WC kompakt Cersanit

 

2. WC Kompakt Cersanit Parva New CleanOn 010 K27-062

 

Ceramiczny kompakt WC Cersanit Parva New CleanOn to model charakteryzujący się nowoczesnym designem, który sprawdzi się w różnego rodzaju aranżacjach. Produkt zaprojektowano w taki sposób, aby sprawiać jak najmniej problemu z czyszczeniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Misa nie ma kołnierza, dzięki czemu kurz i brud nie gromadzą się na powierzchni muszli. Wolnostojący typ montażu kompaktu WC pozwala na ustawienie sedesu w odpowiednim miejscu.

Kompakt WC Cersanit Parva New CleanOn 010 K27 – 062 jest przystosowany do montażu z odpływem poziomym. Sedes ma dopływ wody zlokalizowany z boku spłuczki, dzięki czemu z łatwością można doprowadzić wodę do zbiornika. Pojemność spłuczki pasującej do prezentowanego modelu wynosi 3 lub 5 litrów. Sedes waży 21,2 kg, a jego wymiary wynoszą 350 mm szerokości, 775 mm wysokości oraz 610 mm głębokości. 

Konsumenci, którzy wybrali kompakt Cersanit, są zadowoleni z dokonanego wyboru. Producent oferuje specjalnie dopasowaną antybakteryjną deskę, którą można zamontować do modelu Parva New CleanOn 010 K27 – 062. 

 

 

 

 

Kompakt WC bezkołnierzowy

 

3. Miska Kompakt WC Roca Meridian Rimless A34224L000

 

Bezkołnierzowy kompakt WC Roca Meridian Rimless A34224L000 ma specjalnie zaprojektowaną misę, która uniemożliwia osadzaniu się kurzu, brudu oraz bakterii w zagłębieniach. Czyszczenie ubikacji w miejscach trudnodostępnych zawsze jest dużym problemem i sprawia trudność szczególnie osobom starszym. Zabudowany kołnierz rozwiązuje kłopot z osadzaniem się nieczystości na powierzchni ceramiki. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości materiału.

Model jest przystosowany do montażu zbiorników o pojemnościach 3 i 4,5 litra i instaluje się go bezpośrednio przy ścianie montując do posadzki, dzięki czemu użytkownik może zaoszczędzić sporo miejsca w ciasnym pomieszczeniu. Sedes waży 28 kg i ma uniwersalny odpływ, co umożliwia montaż w zależności od potrzeb użytkownika. Kompakt WC ma wymiary 370 mm szerokości, 600 mm głębokości oraz 790 mm wysokości.

Użytkownicy, którzy zakupili produkt, potwierdzają, że jest to dobry kompakt WC przeznaczony do montażu w każdej łazience. Model ma nowoczesny design i ciekawy kształt misy. Produkt ładnie się prezentuje i wygląda bardzo solidnie. 

 

 

 

 

WC kompakt Koło

 

4. Kompakt WC Koło Solo 79210000 

 

Sedes Koło Solo 79210000 dopasowano do łazienek i ubikacji zaprojektowanych w klasycznym stylu. Kompakt WC retro ma prosty design oraz typowy kształt misy. Sedes ma poziomy odpływ pasujący do instalacji znajdującej się w ścianie, dzięki czemu można go zamontować w większości łazienek. Ma on kompaktowy rozmiar oraz prosty kształt pasujący do wielu tradycyjnych ubikacji. 

Zestaw kompakt WC Koło wraz ze spłuczką ceramiczną to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących niewielkich rozmiarów sedesu do małej łazienki. Zbiornik na wodę ma pojemność 3 i 6 litrów oraz system pozwalający na uwolnienie całej zawartości spłuczki lub połowy. Model ma wymiary 355 mm szerokości, 670 mm głębokości oraz 740 mm wysokości i jest w praktycznym białym kolorze. 

Opinie o kompaktach WC Koło są pozytywne wśród osób, które decydują się na zakup produktu wysokiej jakości. Konsumenci potwierdzają, że są to dobre sedesy, które można bez przeszkód użytkować przez wiele lat. 

 

 

 

 

WC kompakt narożny

 

5. Kompakt WC Narożny Ideal Standard Connect Space

 

Narożny kompakt WC Ideal Standard Connect Space to dobre rozwiązanie dla osób, które mają zaprojektowane łazienki w niecodziennym stylu. Model przeznaczony do montażu w kącie pomieszczenia jest rzadko spotykanym rozwiązaniem, które jednak może sprawić, że korzystanie z toalety oraz armatury łazienkowej będzie znacznie łatwiejsze i komfortowe. Model jest wykonany z ceramiki w kolorze białym, dzięki czemu pasuje do większości aranżacji. 

Kompakt WC Ideal Standard Connect Space ma odpływ poziomy oraz deskę zainstalowaną za pomocą metalowych zawiasów. Spłuczka ma pojemność 3 i 6 litrów oraz dopływ czystej wody znajdujący się u dołu. Model ma 775 mm wysokości, 750 mm długości oraz 365 mm szerokości. Sedes ma zabudowany kołnierz, który ogranicza osadzanie się brudu i kurzu. 

Osoby, które zakupiły narożny kompakt, są zadowolone z wyboru produktu. Model ma ciekawy kształt oraz zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki możliwości ustawienia go zaraz przy ścianie. Produkt wygląda bardzo nowocześnie i stylowo. 

 

 

 

 

WC kompakt Roca

 

6. Miska Kompaktowa Roca A34223600

 

Tradycyjny kompakt WC Roca to model o niewielkich rozmiarach, który pasuje do wielu łazienek i ubikacji o małym metrażu. Sedes jest wykonany z dobrych materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia i ma odpowiednie wymiary, które sprawdzą się w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Sedes instaluje się do podłogi i mocuje za pomocą śrub. Solidne zainstalowanie kompaktu jest gwarancją bezpieczeństwa. 

Model o zaokrąglonym kształcie to dobra propozycja do ciasnych pomieszczeń. Wymiary kompaktu WC to 380 mm x 670 mm x 865 mm. Model ma poziomy odpływ oraz system spłukiwania znajdujący się u dołu i ma otwarty kołnierz. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy przeznaczone do montażu. Producent oferuje kompakt WC z umywalką i baterią, uchwytem łazienkowym oraz innymi udogodnieniami pasującymi do tego modelu. 

Konsumenci twierdzą, że jest to dobry i tani kompakt WC zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Model jest solidny, bezpieczny oraz bezproblemowy w użytkowaniu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki kompakt WC kupić? 

 

Wybór i zakup kompaktu WC pasującego designem do pomieszczenia nie jest problemem. Dostępne są różnego rodzaju modele, które z łatwością można dopasować do danej łazienki. Producenci sanitariatów oferują coraz to nowe i lepsze rozwiązania, które kilka lat temu były zupełnie niedostępne. Obecnie w ofercie producentów znajdują się różne zestawy umożliwiające montaż kompaktu w zależności od potrzeb użytkownika. Wiele osób rezygnuje z montażu tradycyjnego sedesu i wybiera gotowe modele podtynkowe, które są montowane w ścianie. Tego typu rozwiązanie jest ciekawe, jednak ewentualna naprawa wiąże się z koniecznością kucia ściany i płytek. W mieszkaniach pochodzących z rynku wtórnego nie ma czasami możliwości wykonania tego typu instalacji, dlatego też ludzie decydują się na tradycyjny kompakt WC. 

Jaki kompakt WC wybrać? 

W zależności od możliwości instalacyjnych wybór odpowiedniego kompaktu WC uzależniony jest od odpływu znajdującego się w łazience. Modele stojące przeznaczone do montażu bezpośrednio na posadzce są tańsze niż sedesy podwieszane, dlatego też wciąż wiele osób decyduje się na tradycyjne rozwiązanie. Użytkownik ma do wyboru dwa podstawowe rodzaje kompaktów WC, które różnią się od siebie umiejscowieniem odpływu. Wybór odpowiedniego sedesu jest uzależniony od kanalizacji znajdującej się w łazience. Modele z odpływem poziomym zwane także poznańskimi, przeznaczone są do montażu w toalecie, gdzie ujście kanalizacji zlokalizowane jest na ścianie. W przypadku kompaktu typu warszawskiego określanego pionowym, rura odpływowa znajduje się w podłodze. Dobrym rozwiązaniem dla niewielkich łazienek jest zakup sedesu z odpływem uniwersalnym. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik może bez przeszkód dopasować odległość toalety od ściany. 

 

Na co zwracać uwagę przed zakupem kompaktu WC?

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy kompakt WC, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Duże znaczenie w trakcie wyboru nowego sedesu ma rozmiar. Jest to parametr, który bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania oraz dopasowanie do pozostałych elementów wyposażenia. Najlepszy kompakt WC nie może być za duży, ponieważ będzie utrudniał swobodne korzystanie z sedesu czy umywalki znajdującej się blisko toalety. Przed zakupem, warto także zwrócić uwagę na mocowanie misy do podłogi. Niektórzy producenci oferują modele z zabudowanym mocowaniem, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem minimalizującym zbieranie się kurzu i innych zabrudzeń w dolnej części sedesu. Wybierając nowy kompakt, warto także zwrócić uwagę na oszczędność wody. Większość dostępnych modeli ma zbiorniki o pojemności 6 litrów. Aby zmniejszyć zużycie wody i zaoszczędzić pieniądze warto zdecydować się na spłuczkę z dostępnymi rozwiązaniami takimi jak przycisk “stop” umożliwiający zatrzymanie strumienia wody lub model z dwudzielnym przyciskiem pozwalający na spłukanie połowy, lub całości zbiornika. 

Kompakty WC w dobrych cenach 

Zakup nowego kompaktu WC powinien być dobrze przemyślany. Nie jest to element wyposażenia, który wymienia się regularnie i zazwyczaj służy domownikom przez kilka lat. W zależności od potrzeb dostępne są różnego rodzaju modele, które z łatwością można dopasować do stylu i rozmiarów łazienki. Najtańsze kompakty to wydatek rozpoczynający się od 150 zł. Większość tanich sedesów jest sprzedawanych bez deski, którą należy dokupić do zestawu. Droższe modele są dostępne w praktycznych zestawach, w których znajdują się wszystkie niezbędne elementy potrzebne do zamontowania sedesu. Za wysokiej jakości model wykonany z trwałego materiału użytkownik musi zapłacić nawet do 500 zł. W przypadku niestandardowych kompaktów WC ich ceny mogą sięgać nawet do 3000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować  kompakt WC z odpływem pionowym?

Kompakt WC z odpływem pionowym nazywany jest inaczej warszawskim. Jest to jeden z dwóch rodzajów i ma odpływ zlokalizowany w podłodze. Taka konfiguracja jest często spotykana w starszych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych, w których właściciele nie mogą instalować odpływu w ścianie. Montaż kompaktu WC z dojściem do kanalizacji typu warszawskiego należy w odpowiedni sposób zamontować. Aby montaż przebiegł prawidłowo, potrzebne jest wykonanie dokładnych pomiarów takich jak zmierzenie od tylnej ściany sedesu do osi otworu odpływowego. Dokładne pomiary pozwolą uniknąć problemów z mocno wysuniętym kompaktem oraz brakiem dopasowania między odpływem a otworem w ubikacji. Ważne jest także to, aby odpowiednio zmierzyć odległość znajdującą się między sedesem a podłączeniem do wody. Po dokładnym wymierzeniu i dopasowaniu można przystąpić do montażu, do którego niezbędne będą narzędzia takie jak klucz francuski, poziomica, wiertarka, wkrętarka oraz taśma uszczelniająca. 

 

P2: Jak zamontować kompakt WC?

Montaż kompaktu WC nie należy do skomplikowanych czynności, jednak warto cały proces przeprowadzić z dużą starannością, aby w przyszłości nie było problemów z nieszczelnością. Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem sedesu należy przygotować odpowiednie narzędzia, które będą niezbędne w trakcie wykonywania zadania. W zestawie z nowym kompaktem znajdują się wszystkie elementy potrzebne do zainstalowania. Oprócz wszystkich uszczelek, śrub i podkładek niezbędne będą: Wiertarka, wkrętarka, klucz francuski, poziomica oraz taśma uszczelniająca, która przyda się do zabezpieczenia gwintu przy podłączaniu wody do spłuczki. Aby kompakt był stabilny i bezpieczny dla użytkowników należy przymocować go do podłoża za pomocą śrub. Sam silikon będzie rozwiązaniem tymczasowym. Przed wierceniem otworów warto dopasować sedes i ustawić go równo na posadzce. Kiedy wszystkie otwory są już dopasowane, można przystąpić do wiercenia i montażu ubikacji. Należy pamiętać także o odpowiednim dopasowaniu odpływu oraz długości wężyka doprowadzającego wodę do spłuczki. 

P3: Ile miejsca potrzeba na zamontowanie kompaktu WC?

Wygodne korzystanie z kompaktu WC jest bardzo ważne, szczególnie jeśli ubikacja znajduje się w niewielkiej łazience, w której zamontowano inne urządzenia. W przypadku wymagań funkcjonalnych warto zwrócić uwagę na to, jak blisko można ustawić sedes przy ścianie. Zalecana odległość kompaktu WC od prostopadłej ściany to 20 cm. Ważne jest także to, aby pozostawić swobodny dostęp do toalety i zostawić ok. 20 centymetrów od innych urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu. W przypadku bidetu znajdującego się obok kompaktu należy pozostawić 30 cm. Dla większego komfortu użytkowników wolna przestrzeń przed ustawionym sedesem powinna wynosić 80 cm x 60 cm lub 80 cm x 80 cm.  

 

P4: Jaki odpływ ma kompakt WC?

Osoby poszukujące nowego kompaktu WC mają do wyboru dwa rodzaje sedesów, które różnią się od siebie umiejscowieniem odpływu do kanalizacji. W zależności od potrzeb użytkownik ma do wyboru model z odpływem z boku, który nazywany jest inaczej poznańskim. Ten rodzaj ubikacji charakteryzuje się poziomym odpływem i jest przeznaczony jedynie do montażu, gdy rura kanalizacyjna znajduje się w ścianie. W przypadku łazienek, gdzie rura zlokalizowana jest w podłodze, użytkownik musi wybrać model z odpływem poziomym zwanym także warszawskim. Przed zakupem nowego sedesu należy zwrócić uwagę na to, jaka jest średnica rury odpływowej oraz ile jest miejsca umożliwiającego zamontowanie kompaktu, aby wygodnie można było z niego korzystać. Niektórzy producenci oferują ciekawe rozwiązanie w postaci modelu uniwersalnego, który w zależności od potrzeb można dopasować zarówno do odpływu poznańskiego, jak i warszawskiego. 

 

P5: Na jakiej wysokości powinien znajdować się kompakt WC?

Montaż kompaktu WC powinien być dobrze przemyślany i we właściwy sposób przeprowadzony. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak skupienia i wiedzy z zakresu hydrauliki. Aby użytkownicy mogli wygodnie korzystać z toalety, ważne jest odpowiednie ustawienie. Wiele zależy, od tego, jakiej wielkości jest pomieszczenie oraz w jaki sposób rozplanowano łazienkę. W przypadku montażu ubikacji ważne jest jednak to, aby zachowano odpowiednią wysokość, na jakiej musi znajdować się toaleta. Brzeg kompaktu powinien znajdować się 40 – 45 cm od poziomu posadzki. Jest to optymalna wysokość pozwalająca na komfortowe korzystanie z sedesu osobom o różnym wzroście.  

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

pim

April 27, 2021 at 8:26 am

Same opisy są fajne ale nic nie wnoszą do użyteczności WC, czy są jakieś testy spłukiwania nieczystości w w/w WC?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

May 2, 2021 at 10:17 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety nie spotkaliśmy się jeszcze z testami spłukiwalności, sami też nie mieliśmy okazji taki test stworzyć.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać