Zlewozmywak jest jednym z najważniejszych elementów naszej kuchni. Nawet jeśli na co dzień korzystamy ze zmywarki do naczyń, bieżąca woda jest nam potrzebna, chociażby do mycia owoców lub warzyw. Aby wybór zlewozmywaka nie sprawił Ci kłopotu, przygotowaliśmy ranking, w którym opisane zostały najczęściej polecane przez konsumentów modele. Naszą listę otwiera produkt Pyramis Ativa do montażu zarówno narożnego, jak i tradycyjnego. Zlewozmywak zrobiony został z wysokiej klasy kamienia w kolorze beżowym. Wyposażony jest w jedną komorę główną, głęboki ociekacz oraz płaską powierzchnię, gdzie możemy położyć kubki, garnki lub inne naczynia. Model może być zamontowany w szafce o minimalnych bokach 70 cm x 70 cm. Innym produktem, który zdobył szerokie uznanie użytkowników, jest Franke Mikado MOL 651E. Zlewozmywak ma dwie komory: jedną większą o wymiarach 40,2 cm x 38,3 cm x 15 cm i pojemności 20 l oraz mniejszą o bokach 19,1 cm x 25 cm x 10 cm. Wykonany został ze stali szlachetnej, która odporna jest na większość czynników zewnętrznych.
Tabela porównawcza
Najlepsze zlewozmywaki narożne w 2024 roku
Gdy potrzebujemy dużej powierzchni roboczej w kuchni, szukamy najwygodniejszych rozwiązań. Wszelkie narożne szafki zwykle nie są w pełni wykorzystywane, a przecież wystarczy wybrać narożny model zlewozmywaka, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię blatu. Nasze zestawienie zlewozmywaków narożnych zawiera modele, wśród których z całą pewnością znajdziesz najlepszy do swojej kuchni.
Nasze zalecenia
Pyramis Ativa
Granitowy zlewozmywak wpuszczany Pyramis Ativa to nasza pierwsza propozycja. Ten granitowy model w kolorze beżowym pięknie prezentuje się na szafkach w różnej kolorystyce. Jego wymiary to: długość – 1000 mm i szerokość – 500 mm. Zlew ma 1,5 komory i ociekacz.
Duża komora ma wymiary: szerokość – 350 mm, długość – 430 mm, głębokość – 215 mm, a mała: szerokość – 250 mm, długość – 350 mm, głębokość – 125 mm. W komplecie znajduje się armatura przelewowo-odpływowa oraz syfon.
Ten najlepszy zlewozmywak narożny ma atest Higieniczny HK/W/0078/02/2008. Konsumenci docenili ciekawy design produktu, jak również jego bardzo dobre wykonanie. Granit to bardzo trwały kamień, odporny na uszkodzenia, dlatego też zlewozmywak będzie nam służył przez długie lata. Ponadto jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Nie musimy się też zbytnio obawiać o odbarwienia, gdyż można je łatwo usunąć za pomocą zwykłych środków czyszczących. Poza tym ma piękny design.
Pyramis Ativa to 1 komorowy zlewozmywak z ociekaczem. Ma wymiary 100 cm x 50 cm x 21,5 cm. Możemy zamontować go w szafce o minimalnej szerokości 70 cm.
Zalety
Materiał: Model zrobiony został z bardzo wytrzymałego kamienia. Jest zatem odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Oprócz tego dobrze znosi zmianę temperatur, dlatego też nie musisz obawiać się, że po wlaniu do niego wrzątku misa pęknie.
Montaż: Pyramis Ativa jest bardzo łatwy w zamontowaniu. Wystarczy włożyć zlewozmywak w otwór w szafce i odpowiednio wypoziomować. Nie musimy go przyklejać czy przykręcać. Dość spora masa produktu powoduje, że stabilnie utrzymuje się on w jednej pozycji.
Komora: Producent wyposażył model w jedną komorę główną o bokach 35 cm x 43 cm i głębokości 21,5 cm. Taka misa mieści dużo naczyń, dzięki czemu ich mycie będzie przebiegać bardzo szybko.
Atest higieniczny: Producent poddał swój wyrób licznym kontrolom, w których efekcie produkt uzyskał atest higieniczny. To oznacza, że materiał pozbawiony jest substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska.
Design: Zlewozmywak prezentuje się elegancko zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej kuchni. Świetnie komponuje się z różnymi rodzajami blatów: z jasnymi tworzy przyjemną, ciepłą atmosferę, natomiast z ciemnymi mocno kontrastuje, co nada kuchni ekstrawaganckiego charakteru.
Wady
Odpływ: Niektórzy konsumenci uważają, że montaż odpływu jest dość skomplikowanym zadaniem. Poza tym rurka prowadzona jest jedynie do głównej komory. Ociekacz musimy więc zabezpieczyć we własnym zakresie.
Franke Mikado MOL 651E
Dobry i tani zlewozmywak narożny Franke Mikado MOL 651E to komfortowe rozwiązanie, które można zamontować na dowolnym materiale blatu kuchennego. Dzięki temu, że montaż jest bardzo prosty – wystarczy włożyć zlewozmywak do otworu i przymocować – stanowi bardzo dobre rozwiązanie do każdej kuchni.
Model ten jest odporny na działanie wysokich temperatur. Bez obaw można wlać do niego wrzątek lub postawić na nim rozgrzaną blachę. Produkt wykonano z wysokiej jakości stali szlachetniej, która nie rdzewieje, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto świetnie się prezentuje.
Model ten ma bardzo wygodny ociekacz, który może stanowić blat roboczy. Ten dwukomorowy zlewozmywak został wysoko oceniony przez wielu użytkowników. Docenili oni jego ponadczasowy styl oraz niezwykłą trwałość. Wymiary produktu to 960 mm x 500 mm.
Pojemność komory głównej wynosi 19 litrów, a jej wymiary to 402 mm x 383 mm x 150 mm. Natomiast druga komora ma wymiary 191 mm x 250 mm x 80 mm. W zestawie znajduje się syfon z podłączeniem do zmywarki.
Franke Mikado MOL 651E to dobry zlewozmywak narożny do 500 zł. Zrobiony jest ze stali nierdzewnej. Długość produktu wynosi 96 cm, szerokość – 43,5 cm, natomiast głębokość to 15 cm.
Zalety
Wytrzymałość: Wykorzystana w produkcji stal nierdzewna charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na wiele czynników zewnętrznych. Trudno ją zarysować, odbarwić czy wygiąć.
Czyszczenie: Wielu użytkowników zaznacza, że dany model zlewozmywaka świetnie poddaje się czyszczeniu. Nie musimy w tym celu używać specjalnych detergentów czy narzędzi. Wystarczy mokrą szmatką z płynem do naczyń przetrzeć powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.
Miejsce na suszenie: Oprócz komory głównej i ociekacza producent wyposażył produkt w miejsce na suszenie garnków czy szklanek. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie musimy zaopatrywać się dodatkowo w specjalną suszarkę.
Syfon: Dołączony do zestawu syfon ma przyłącze do zmywarki. Montując więc jeden element, zamiast dwóch osobnych, zachowamy porządek i zagospodarujemy więcej miejsca na inne rzeczy.
Wady
Głębokość: Głębokość głównej komory wynosi 15 cm. Jeśli więc w Twoim domu z kuchni korzysta dużo osób, takie wymiary mogą okazać się niewystarczające.
Blanco Metra 9 E 515566
Kolejny produkt to zachwycający zlewozmywak narożny firmy BLANCO – model METRA 9 E 515566. Ponieważ zlew to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, należy wybrać solidny model, który posłuży nam przez długie lata.
Ten granitowy, mocny zlew, cieszy się ogromnym uznaniem wśród konsumentów. Użytkownicy docenili jego bardzo estetyczne wykonanie i dużą pojemność komory. Piękny, nowoczesny design i czarny kolor sprawiają, że produkt ten dodatkowo zyskuje na atrakcyjności.
Chociaż jest dość drogi, stanowi ciekawą propozycję do każdej kuchni. Jest to ponadczasowy model, gdyż zlewy granitowe prezentują się niezwykle solidnie i stylowo. Produkt ten ma wymiary 830 mm x 830 mm. W zestawie znajduje się armatura przelewowo-odpływowa oraz korek automatyczny.
Powierzchnia zlewu to PuraDur – ułatwia ona spływanie wody, a ponadto jest niezwykle odporna na zarysowania i łatwa w utrzymaniu czystości. W zlewozmywaku znajdziemy też dodatkowe otwory do wybicia.
Zlewozmywak Blanco Metra 9 E 515566 to produkt wykonany z kamienia. Model ma długość 83 cm, szerokość 83 cm, a jego głębokość wynosi 19 cm. Składa się z jednej dużej komory oraz podobnej wielkości ociekacza.
Zalety
Automatyczny korek: Produkt wyposażony został w automatyczny korek, którym operujemy za pomocą pokrętła w górnej części zlewozmywaka. Dzięki takiej blokadzie możemy tamować i wypuszczać wodę w dowolnym momencie bez konieczności wkładania dłoni pomiędzy naczynia.
2 komory: Zlewozmywak ma dwie dosyć duże komory. Jedna ma wymiary 37 cm x 43 cm x 19 cm, natomiast druga – 36,5 cm x 35 cm x 13 cm. Mniejszej misy możemy używać, jako ociekacza lub dodatkowego miejsca do mycia naczyń.
Instrukcja: Do zestawu dołączona została bardzo czytelna i jasno napisana instrukcja montażu produktu. Za jej pomocą samodzielnie zainstalujesz zlewozmywak bez konieczności wzywania fachowca.
Wady
Zacieki: Ze względu na to, że model wykonany został z kamienia w kolorze antracytu bardzo mocno uwidaczniane są wszelkie zacieki. Musisz przygotować się więc na częste czyszczenie zlewozmywaka używając w tym celu szczoteczki i płynu do naczyń.
Blanco ZIA 9R Tartufo
Blanco ZIA 9R Tartufo to modny, oryginalny i elegancki zlewozmywak wykonany z wysokiej jakości materiału. Wyróżniają go proste linie i ciekawy, nowoczesny design. Centralnie umieszczona komora oraz ociekacz z odpływem sprawiają, że urządzenie jest bardzo funkcjonalne.
Model można montować nie tylko w szafce narożnej, ale i szeregowej. W zestawie znajduje się armatura przelewowo-odpływowa oraz korek z sitkiem 3 1/2”. Wymiary zlewozmywaka Blanco ZIA 9R Tartufo to: szerokość – 930 cm, długość – 510 mm i głębokość – 180 mm.
Komora główna, znajdująca się po środku ma wymiary: szerokość – 40 mm, długość – 431 m i odpływ – 90 mm. Model ten wyróżnia ciekawy kształt, sama kamora jest prostokątna, natomiast zlewozmywak lekko zaokrąglony. Oprócz komory mamy tutaj ociekacz z odpływem i bez odpływu.
Takie rozwiązanie usprawni naszą pracę w kuchni. Opinie o zlewozmywakach narożnych tego producenta są bardzo pozytywne. Cenione są za wysoką jakość wykonania i atrakcyjny design.
Kamienny zlewozmywak Blanco ZIA 9R Tartufo to produkt o wymiarach 93 cm x 51 cm x 18 cm. Model możemy wbudować w szafkę o minimalnej szerokości – 90 cm i długości – 90 cm.
Zalety
Sitka: Odpływ oddzielony jest od misy specjalną nakrętką. Element składa się z dwóch części – stałego łącznika oraz sitka. Taki układ powoduje, że wszelkie duże zanieczyszczenia lub resztki jedzenia blokowaną są w zlewozmywaku i nie przedostają się do rur.
Otwory na kran: Producent przewidział w modelu dwa otwory na baterię. Jeśli więc nie masz kranu wmurowanego w ścianę i chciałbyś poprowadzić go przez zlewozmywak, wystarczy, że zgłosisz to wcześniej dystrybutorowi produktu i poprosisz o wywiercenie odpowiednich kółek.
Zacieki: Model wykonany został z kamienia w odcieniu tartufo. Jasna barwa nie kontrastuje z zaciekami, dzięki czemu są one znacznie mniej widoczne.
Wady
1 komora: Blanco ZIA 9R Tartufo ma tylko jedną głęboką komorę, dlatego pojemność modelu jest mocno ograniczona.
Ociekacz: Ociekacz na szklanki czy garnki jest bardzo wąski. Zwykle konsumenci zmuszeni są do dokupienia dodatkowej suszarki.
Alevus Futur 70
Alevus Futur 70 to ostatni w naszym zestawieniu model. Jest to zlewozmywak wpuszczany o wymiarach 830 mm x 830 mm x 195 mm. Produkt ten ma zaokrąglone komory i ociekacz, podkreślające charakter kuchni. Jest to zlew z kolekcji Futur, zawierającej osiem różnych modeli.
Produkt ten wykonano ze stali nierdzewnej, dlatego też pasuje do każdej kuchni. Poza tym jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Głębokość komór – 195 mm – sprawia, że produkt ten jest bardzo funkcjonalny. W zestawie ze zlewozmywakiem znajdziemy syfony z korkami automatycznymi pop-up, jak również wkładki ociekowe ze stali nierdzewnej.
Jest to dwukomorowa propozycja z ociekaczem bez odpływu. Produkt ceniony jest przez konsumentów przede wszystkim za funkcjonalność – duża powierzchnia robocza jest szczególnie przydatna, gdy w domu mieszka kilka osób. Poza tym sam design urządzenia jest bardzo atrakcyjny.
Większość podobnych zlewozmywaków ma zupełnie inny rozstaw komór. Tutaj są one przedzielone ociekaczem, co ułatwi nam prace. Wymusza to jednak zainstalowanie kranu z wężem lub dwóch osobnych.
Alevus Futur 70 to stalowy zlewozmywak narożny z wykończeniem typu satin. Składa się z 2 komór oraz płaskiej powierzchni na suszenie naczyń. Przeznaczony jest do szafek o minimalnej szerokości 90 cm.
Zalety
Pojemność: Model wyposażony został w dwie duże komory o wymiarach 77,5 cm x 80 cm. Głębokość każdej z nich wynosi 19,5 cm. Jest to spora pojemność, która z pewnością pomieści dużo naczyń.
POP-UP: Zarówno w pierwszej, jak i drugiej misie znajdują się korki typu POP-UP. Są to specjalne zabezpieczenia, które ograniczają odpływ wody. Wystarczy mocniej nacisnąć kratkę, a element całkowicie zablokuje zlewozmywak.
Wady
Układ: Część przeznaczona do suszenia naczyń znajduje się w rogu, za kranem. Jest to dość niewygodne rozwiązanie, ponieważ znacznie ogranicza swobodne dojście do suchych już talerzy czy garnków.
Design: Model zaprojektowany został w bardzo surowym i klasycznym stylu. Produkt nie będzie więc pasował do kuchni w nowoczesnej lub prowansalskiej aranżacji.
Jaki zlewozmywak narożny wybrać?
Przewodnik zakupowy
Wybór odpowiedniego zlewozmywaka to ważny krok w trakcie projektowania naszej kuchni. Istotne jest, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca, ale również nie był za mały i spełniał nasze oczekiwania. Warto jest więc zwrócić uwagę na modele narożnikowe. Oprócz podstawowych zastosowań, pełnią one również funkcje estetyczne, a to za sprawą ciekawego i nowoczesnego designu. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy poradnik, który zawiera informacje na temat tego, jaki zlewozmywak narożny wybrać.
Jaki zlewozmywak narożny jest najlepszy?
Zlewozmywaki narożne to produkty, które instaluje się w rogu, a ich kształt przypomina łuk lub literę „L”. Pozwala to na zajęcie często pustej przestrzeni w naszej kuchni oraz zachowanie jak najwięcej miejsca na blacie. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń. Zlewozmywaki narożne występują w kilku wariantach: jednokomorowym, półtorakomorowym, dwukomorowym lub dwu i półkomorowym.
Rodzaje
Zlewozmywaki narożne występują w różnych odsłonach. Jeśli chodzi o typy rozróżniamy je przy uwzględnieniu materiału. Na rynku znajdziemy modele:
Ceramiczne – do produkcji tego rodzaju zlewozmywaków wykorzystuje się kamionkę szlachetną lub glinkę ogniotrwałą. Klasyczne modele to wykonane z ceramiki, które cechują się dużą odpornością na temperaturę, eleganckim designem oraz trwałością. Co więcej, są łatwe w czyszczeniu.
Emaliowane – do ich produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną, która pokrywana jest emalią. Tego typu urządzenia są bardzo proste w czyszczeniu, ale niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego producenci zlewozmywaków odchodzą od stosowania tego typu materiału.
Granitowe – tego typu produkty cechują się wyjątkową wytrzymałością. Poza tym są wysoko oceniane za atrakcyjny design. Do produkcji zlewozmywaków granitowych wykorzystuje się piasek granitowy oraz żywicę akrylową.
Kompozytowe – ich głównym atutem jest niska waga oraz proste czyszczenie. Wykonane są z żywicy poliestrowej połączonej z włóknem szklanym.
Kwarcowe – wykonane zostały z piasków kwarcowych w połączeniu z żywicą akrylową. Takie rozwiązanie gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę.
Stalowe – to najbardziej popularne zlewozmywaki, odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Takie produkty są łatwe w utrzymaniu czystości, higieniczne i pasują do każdej kuchni.
Wielkość
Przed zakupem zlewozmywaka, warto zmierzyć jego szerokość aby idealnie dobrać go do naszej zabudowy w kuchni. Najbardziej podstawowe rozmiary to: 300 mm, 400 mm, 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm lub 1200 mm. Zlewy o dużym rozmiarze często posiadają dwie komory. Dodatkowo, zwrócić uwagę na głębokość danego modelu. Najlepsze rozwiązanie to zakup produktu głębszego niż 300 mm, co pozwala na wygodne mycie naczyń.
Dodatkowe wyposażenie zlewozmywaków
Jeśli chodzi o dodatkowe elementy zlewozmywaka, wiele zależy od jego budowy. Jednym z najbardziej podstawowych elementów jest dozownik na płyn do mycia naczyń.
W przypadku zlewozmywaka półtora lub pół-komorowego, można zdecydować się na zakup dopasowanej deski do krojenia. Taki produkt pasuje do wymiarów naszego zlewu, dzięki czemu nie przesuwa się i nie spada do wnętrza.
Oprócz tego można dokupić również specjalnie wyprofilowany durszlak, w którym szybko umyjemy owoce, warzywa czy odcedzimy makaron lub ziemniaki.
Istnieje również opcja zakupu młynka do mielenia odpadków, dzięki czemu unikniemy ciągle zapychającego się odpływu.
Sposób montażu
Przed zakupem należy uwzględnić nie tylko wielkość zlewozmywaka czy też jego funkcje oraz materiał, z jakiego jest wykonany, ale również sposób montażu. Modele narożne mają kształt litery L. Jeśli chodzi o sposób montażu wyróżniamy kilka typów zlewozmywaków: wbudowane, nakładane, a także podwieszane. Wybór odpowiedniego produktu powinien być podyktowany naszymi potrzebami oraz tym, jakie szafki chcemy zakupić. Pamiętaj też, że w przypadku montażu nakładanego niestety między szafką a zlewem tworzą się nieestetyczne szpary, w których gromadzi się brud, a problemem bywa też szczelność. W przypadku produktów podwieszanych szczelność jest większa, ale montaż trudniejszy.
Powłoka antybakteryjna
Coraz częściej producenci stosują specjalną powłokę antybakteryjną, która ma eliminować rozwijające się w zlewie bakterie. Niestety takie miejsca są doskonałym miejscem do ich rozwoju, także dodatkowe zabezpieczenia są wręcz wskazane.
Gwarancja
Zlewozmywak to produkt, który kupujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Modele emaliowane szybko się niszczą i mają krótką gwarancję. Poza tym wymieniamy je zdecydowanie częściej niż produkty z innych, trwalszych materiałów. Natomiast modele ceramiczne czy granitowe często są obojętnie 10, a nawet 25 letnią gwarancją producenta. Kupując taki produkt możemy mieć pewność, że jest to inwestycja na długie lata.
Dodatkowe podświetlenie
Wiele z dostępnych na rynku modeli zlewozmywaków narożnych posiada dodatkowe funkcje, świadczące o ich nowoczesności. Najpopularniejszym są diody LED, które dokładnie podświetlają wnętrze zlewu. Ułatwi to nie tylko zmywanie, ale również sprawi, że nasza kuchnia stanie się bardziej klimatyczna. Dodatkowo można w dowolnej chwili zmienić kolor podświetlenia.
Diody LED są wodoodporne, więc nie musimy obawiać się o ich zachlapanie. Aby podwyższyć komfort użytkowania danego zlewu, wiele producentów dołącza do zestawu specjalny pilot, dzięki któremu nie musimy włączać, wyłączać, czy zmieniać barwy świateł manualnie. Cena za taki podświetlany zlewozmywak narożny jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do klasycznych modeli. Za taki produkt będziemy musieli zapłacić dodatkowe kilkaset złotych.
Design
Zlewozmywak musi być funkcjonalny, ale warto też postawić na wygląd. Większość osób stawia na klasykę, czyli kolory ponadczasowe, które dopasowuje się do szafek i AGD. Czasem warto jednak spojrzeć na modele ceramiczne czy granitowe, które są barwione na różne kolory i stanowią piękną dekorację wnętrza.
W zestawie taniej
W sklepach znajdziemy zlewozmywaki sprzedawane w komplecie z armaturą, ociekaczem, a nawet dozownikiem na płyn. Takie zestawy są szczególnie atrakcyjne ze względu na niską cenę. Nie zawsze jednak komplet spełni nasze oczekiwania. Nie możemy bowiem wybrać baterii czy innych elementów. Zanim więc zdecydujesz się na taki kompleksowy zakup dokładnie sprawdź, czy zawiera to, na czym Ci zależy.
Zlewozmywaki narożne w dobrych cenach
Cena zależy od tworzywa, marki, budowy oraz dodatkowych funkcji. Najtańsze modele można kupić już za kwotę nieprzekraczającą 100 złotych. Będą to jednak produkty emaliowane, podatne na zarysowania i odkształcenia pod wpływem nagłej zmiany temperatury. Droższe są modele granitowe lub wykonane z kwarcu i kompozytu. Kosztują one ok. 350 złotych. Tego typu produkty będą świetnie prezentować się w naszej kuchni, ale również, ze względu na wyjątkową wytrzymałość, posłużą nam na wiele lat. Zlewozmywaki ceramiczne to zakup sięgający kwoty około 500 złotych. Jest to jednak klasyka wśród urządzeń tego typu. Najdroższe modele to te wyprodukowane przez luksusowe marki, wykonane z drogich kamieni lub mające designerskie kształty. Cena takich urządzeń zaczyna się od 10 tysięcy złotych.
Czy zlew narożny jest wygodny?
Chcąc zaoszczędzić wolną przestrzeń w kuchni wiele osób decyduje się na montaż zlewu narożnego. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, ale również wad. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy zamontowany w narożniku zlewozmywak jest wygodny w użytkowaniu, zapoznaj się z informacjami, które umieściliśmy poniżej.
Zalety narożnego zlewu
Montując zlewozmywak w narożniku możemy przede wszystkim zaoszczędzić dużo miejsca na kuchennym blacie. To niezwykle istotna zaleta, zwłaszcza gdy mamy kuchnię o niewielkim metrażu i liczy się dla nas każdy centymetr wolnej przestrzeni. Otrzymane w ten sposób miejsce możemy wykorzystać do ustawienia potrzebnych sprzętów czy przyrządzania posiłków. Bezpośrednio pod zlewozmywakiem można umieścić narożną szafkę, która idealnie nadaje się do przechowywania m.in. niezbędnych środków czystości, zapasowych worków na śmieci bądź innych, potrzebnych przedmiotów.
Należy dodać, że narożny zlew doskonale pasuje do każdej kuchni bez względu na wystrój. Jest to świetny wybór do pomieszczenia urządzonego w stylu nowoczesnym, rustykalnym, a nawet skandynawskim.
Czy zlew narożny jest praktyczny?
Podpowiedzi o tym, jaki zlewozmywak narożny jest polecany przez dekoratorów wnętrz umieściliśmy w poprzednich częściach artykułu. Musimy też odpowiedzieć na pytanie: czy tego typu produkty są praktyczne? Według niektórych osób montowany w narożniku zlew sprawdza się dobrze głównie w domach, w których jest zmywarka. Korzystanie z takiego zlewozmywaka od czasu do czasu nie powinno więc okazać się niewygodne czy mało praktyczne. Niekiedy jednak słyszy się, że trudno jest w takim przypadku zmywać naczynia w towarzystwie innego domownika.
Zazwyczaj w szafce pod zlewem umieszcza się kosz na śmieci, ale w meblu narożnym może to być niemożliwe. Z tego względu musimy tak zaaranżować wnętrze, aby wszystkie przedmioty i urządzenia znalazły się w odpowiednim, łatwo dostępnym miejscu. Czasami stojący na widoku kosz nie prezentuje się zbyt dobrze, dlatego konieczne jest znalezienie innej szafki (nie bezpośrednio pod zlewozmywakiem), aby go schować. To początkowo może wywoływać w kuchni chaos, gdyż będziemy musieli pozbyć się przyzwyczajeń.
Wady narożnego zlewozmywaka
Przeważnie zlewozmywaki przystosowane do montażu w narożniku są małe, dlatego nie pomieszczą dużej ilości brudnych naczyń. Na to będą narzekać w szczególności większe rodziny, zwłaszcza bez zmywarki. Inną wadą takich produktów jest to, że niskim osobom dużą trudność może sprawiać sprzątanie wokół zlewu – czasami trudno jest dosięgnąć do wszystkich zakamarków. Posiadacze dwukomorowych zlewozmywaków narożnych uważają, że pryskająca na boki woda jest bardzo dużym problemem, zwłaszcza gdy ściany zostały obłożone gładkimi płytkami. Z tego powodu konieczne jest ich regularne mycie.
Czy warto zamontować narożny zlewozmywak?
Trudno jednoznacznie określić, czy w każdym domu narożny zlewozmywak sprawdzi się tak samo dobrze. To zależy przede wszystkim od tego, czy mamy dużo miejsca na blacie i jak często ręcznie zmywamy naczynia (oraz czy ktoś nam w tym pomaga). Niemniej jednak zamontowanie narożnego zlewu może być rozwiązaniem problemu braku wolnej przestrzeni podczas gotowania. Poza tym jest to świetna opcja, gdy zależy nam na nietypowym zaaranżowaniu kuchni. Planując montaż narożnego zlewozmywaka musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu blatu kuchennego. Jeśli składa się on z dwóch części łączących się w narożniku, nieuniknione jest zabezpieczenie go przed działaniem wody, a tym samym namakaniem i odwarstwianiem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ