Ranking 9 najlepszych odpływów liniowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Odpływ liniowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zastanawiasz się, jaki odpływ liniowy kupić? Jeśli tak, polecamy Ci lekturę tego obszernego artykułu, w którym znajdziesz ranking najlepszych produktów, a także rzetelnie opracowany poradnik. Na tej stronie uzyskasz informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji zakupowej. Zgodnie z rankingiem powstałym na podstawie opinii Internautów najlepszym odpływem liniowym jest Viega Advantix 736552. Jest on zrobiony z dobrego gatunkowo tworzywa wykazującego odporność na uszkodzenia mechaniczne i zniekształcenia. Jego długość jest regulowana w zakresie od 30 cm do 120 cm. Kolejną propozycję stanowi niski odpływ liniowy pod płytkę M04 z regulowanymi nóżkami. W zestawie znajduje się uchwyt ułatwiający zdejmowanie maskownicy.


9 najlepszych odpływów liniowych. Opinie w 2024 roku 

 

Przygotowaliśmy ranking odpływów liniowych, abyś mógł łatwo znaleźć dobrej jakości produkt w odpowiadającej Ci cenie. Znajdują się w nim tylko polecane przez konsumentów modele.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model można dociąć na określoną długość mieszczącą się w zakresie od 30 cm do 120 cm. Odpływ ma płaską konstrukcję i ładnie się prezentuje. Jakość jego wykonania jest bardzo dobra, o czym świadczy to, że nawet po długim czasie użytkowania wygląda estetycznie.

Wady

Z niektórych opinii wynika, że użytkowanie produktu nie jest wygodne. Mowa głównie o czyszczeniu, które każdorazowo wymaga poświęcenia sporo czasu.

Podsumowanie

To model przeznaczony do montażu ściennego. Produkt jest sprzedawany w zestawie z: Kołnierzem uszczelniającym, zestawem regulowanych stopek, narzędziem do przycięcia i wyjmowanym sitkiem. Wysokość zabudowy wynosi od 9 cm do 16 cm.

Drugi wybór

Zalety

Produkt zrobiono ze stali nierdzewnej, która nie jest podatna na zarysowania i zniekształcenia. Jej powierzchnia nie koroduje. Model ma podłużny kształt i większą powierzchnię zbierającą. Instalacja odpływu okazuje się prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Wady

W nielicznych komentarzach użytkowników można przeczytać, że kratka odpływowa stosunkowo szybko się zapycha. Wszystko dlatego, że ma ona drobne oczka.

Podsumowanie

Odpływ liniowy ma wymiary: Długość - 60 cm, szerokość - 7 cm i wysokość - 6,2 cm. Model ma regulowane nóżki z możliwością zdemontowania. W zestawie znajduje się też m.in.: Wyjmowana kratka ochronna, maskownica i mata uszczelniająca. Produkt wyróżnia trwałość.

Rozważ też

Zalety

Odpływ liniowy jest regulowany w zakresie od 30 cm do 120 cm. Produkt zrobiono z wytrzymałego tworzywa, które na długo zachowuje swoje początkowe właściwości. Na powierzchni modelu nie pojawiają się zarysowania. Listwa pasuje do każdego układu płytek. Odpływ wygląda elegancko.

Wady

Kupujący zaznaczają, że w zestawie nie ma wszystkich niezbędnych do montażu akcesoriów, dlatego trzeba je zamówić osobno. To generuje dodatkowe koszty.

Podsumowanie

Produkt można łączyć z innymi i w ten sposób zwiększać przepustowość. Ten odpływ liniowy jest polecany do każdego prysznica bez brodzika. Minimalna wysokość zabudowy wynosi 7 cm, a maksymalna 9,5 cm. W komplecie znajduje się zestaw samoczyszczący.

 

Odpływ liniowy ścienny

 

1. Odpływ ścienny Viega Advantix 736552

 

Ścienny odpływ liniowy Viega Advantix 736552 można dociąć na długość mieszczącą się w zakresie od 30 cm do 120 cm. Wysokość zasyfonowania wynosi 25 mm. Wydajność odpływu przy 10 mm to 0,45 l/s, a przy 20 mm – 0,6 l/s. Odprowadzanie wody odbywa się na całej powierzchni i nie trzeba ciąć płytek, aby uzyskać większy spadek.

Prezentowany ścienny odpływ liniowy jest solidnie wykonany, co zwiększa prawdopodobieństwo, że długo będzie nam służył. W zestawie znajduje się sporo dodatkowych elementów: Zestaw regulowanych stopek, sitko, listwa do kafelków, komplet odpływowy, narzędzie pomocnicze do przycięcia i kołnierz uszczelniający. 

Warto pomyśleć nad zakupem odpływu ściennego Viega Advantix 736552, który zyskuje sporo pozytywnych ocen kupujących. Dobrze oceniają oni jego wykonanie i skuteczność zbierania wody. Dodatkowo produkt estetycznie prezentuje się w łazience.

 

 

 

 

Odpływ liniowy niski

 

2. Odpływ liniowy pod płytkę, Komplet 60km M04 Niski

 

W tym rankingu musiał znaleźć się niski odpływ liniowy pod płytkę M04. Ma on wymiary: Długość – 60 cm, szerokość – 7 cm i wysokość – 6,2 cm. Wysokość montażu wynosi 5,2 cm, a przepływ wody to 0,6 l/s. Produkt jest sprzedawany w zestawie m.in. z: Korytkiem odprowadzającym wodę, maskownicą, kratką ochronną i matą uszczelniająca.

Odpływ liniowy 60 cm zrobiono ze stali nierdzewnej o grubości 1,2 mm. Cała konstrukcja jest więc wytrzymała, na jej powierzchni nie pojawiają się ślady korozji, a utrzymanie jej w czystości nie okazuje się dużym wyzwaniem. Użyty do produkcji materiał nie jest podatny na pękanie. Niski stalowy syfon można wygodnie czyścić od góry.

Jeśli chcesz kupić dobry i tani odpływ liniowy, ten produkt jest dla Ciebie. Powinien on spełnić Twoje oczekiwania, bo jest solidnie zrobiony i dobrze spełnia swoje zadanie. Większość osób jest zadowolona z jego zakupu.

 

 

 

 

Odpływ liniowy Viega

 

3. Viega Advantix Vario odpływ regulowany 30-120cm niski 7cm 721671

 

Odpływ liniowy Viega Advantix Vario 721671 daje możliwość regulacji w zakresie od 30 cm do 120 cm. To produkt przeznaczony do izolacji płynnymi masami uszczelniającymi lub taśmą. Nadaje się do kafelkowych natrysków. Wydajność odpływu przy spiętrzeniu 10 mm wynosi 0,55 l/s, a przy 20 mm – 0,6 l/s. 

Produkt jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa, a wszystko po to, aby zagwarantować możliwie najlepszą trwałość i długi czas użytkowania. Ten odpływ liniowy można łączyć z innymi w celu zwiększenia przepustowości. Producent zaleca, aby zainwestować w specjalną przystawkę, która ułatwia zachowanie odpływu w czystości.

Warto przemyśleć zakup Viega Advantix Vario 721671, bo jest to solidnie zrobiony i dobrze spełniający swoją funkcję odpływ łazienkowy. Produkt jest dostępny m.in. w zestawie z: Kołnierzem uszczelniającym, narzędziami pomocniczymi i elementami montażowymi rusztu.

 

 

 

 

Odpływ liniowy Slim

 

4. Odpływ Liniowy Pestan Confluo Premium Slim Line 55cm 54573

 

Osoby chcące kupić dobry odpływ liniowy w przystępnej cenie powinny się zapoznać z opisem Pestan Confluo Premium Slim Line 54573. Długość rusztu dekoracyjnego wynosi 55 cm, a całkowite odwodnienie liczy 64,8 cm. Górną krawędź odpływu można regulować w zakresie od 7,2 cm do 12,5 cm. 

Odpływ liniowy Slim wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Do produkcji siatki wykorzystano stal nierdzewną. Wysokość zabudowy jest niska, ale mimo to przepustowość przepływu wody pozostaje na wysokim poziomie i wynosi 48 l/min. W komplecie znajduje się obracany o 360 stopni syfon przyłączeniowy.

Do zakupu tego produktu zachęca to, że jest on solidnie i precyzyjnie wykonany, więc nie tylko spełnia swoje zadanie, ale też estetycznie się prezentuje. Atutem jest to, że odpływ jest samoczyszczący. W zestawie znajdują się m.in.: Zaślepki i osłony boczne rusztu.

 

 

 

 

Odpływ liniowy czarny

 

5. Odpływ liniowy dwustronny Rea Neo SLIM Pro 800

 

Czarny odpływ liniowy Rea Neo SLIM Pro 800 prezentuje się ładnie w nowoczesnych łazienkach, ale nie tylko. Jest on solidnie zrobiony, dlatego możemy być pewni, że długo nam posłuży. W procesie produkcji wykorzystano odporną na działanie wilgoci stal nierdzewną, a 10-letnia gwarancja producenta tylko potwierdza wysoką jakość produktu.

W zestawie znajduje się jednostronna maskownica ze wzorem. Głębokość montażu wynosi 5,5 cm. Przepustowość odpływu to 60 l/min. Kupujący otrzymuje w komplecie specjalną siatkę zbierającą nieczystości, a także: Kołnierz uszczelniający, plastikowe stabilizatory rusztu i nóżki poziomujące.

Opinie o odpływach liniowych marki Rea są pochlebne. Również rekomendowany przez nas model jest dobrze oceniany przez kupujących. Twierdzą oni, że montaż odpływu jest stosunkowo łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Jakość wykonania wszystkich elementów w zestawie jest bardzo dobra.

 

 

 

 

Odpływ liniowy Kessel

 

6. Kessel Scada Odpływ ścienny z pokrywą do wklejenia płytek 48000.01

 

Niezależnie od tego, czy chcesz zainstalować odpływ liniowy w bloku czy w domu, warto przemyśleć ofertę firmy Kessel. Dokładnie mowa o modelu Scada 48000.01. To kompletny odpływ ścienny zrobiony z wytrzymałego tworzywa ABS. Na jego powierzchni nie pojawia się korozja ani ślady innych uszkodzeń mechanicznych.

Pokrywa odpływu jest tak zrobiona, aby można było łatwo wkleić płytki łazienkowe i ma ramę ze stali nierdzewnej. Produkt jest dostosowany do płytek o długości do 10 mm. Przepustowość przepływu wynosi do 30 l/min. Długość odpływu to 30 cm. Model dobrze komponuje się z nowoczesnymi elementami łazienki.

Sporo osób zgadza się ze stwierdzeniem, że warto zainwestować w odpływ liniowy Kessel Scada 48000.01. Zaraz po rozpakowaniu produktu uwagę zwraca przede wszystkim solidność i estetyka jego wykonania. Montaż odpływu nie jest skomplikowany, a w zestawie znajduje się sporo potrzebnych akcesoriów.

 

 

 

 

Odpływ liniowy prysznic

 

7. Kessel Linearis Compact 45600.62 odpływ prysznicowy

 

Odpływ liniowy pod prysznic Kessel Linearis Compact 45600.62 to propozycja, bez której to zestawienie nie byłoby kompletne. Pokrywa i rama tego modelu są zrobione z odpornej na zniekształcenia i korozję stali nierdzewnej. Korpus wykonano z równie mocnego tworzywa ABS. Produkt wygląda minimalistycznie i dlatego podoba się kupującym.

Całkowita wysokość zabudowy wynosi 8 cm. Długość odpływu jest równa 65 cm, a średnica przyłącza to 50 DN. Przepustowość, czyli efektywność odprowadzania wody bez nadpiętrzenia wynosi 30 l/min, a przy nadpiętrzeniu równym 2 cm – 42 l/min. W zestawie znajduje się m.in.: Nasada odpływu liniowego, otwór rewizyjny i nóżki montażowe. 

Na pytanie, co przekonuje do zakupu odpływu liniowego Kessel Linearis Compact 45600.62, wielu Internautów odpowiada, że jakość wykonania. Produkt nie zalicza się do grupy najtańszych, ale mimo to warto w niego zainwestować. Solidny model to gwarancja długiego czasu użytkowania.

 

 

 

 

Odpływ liniowy Geberit

 

8. Odpływ liniowy Geberit CleanLine 30-90cm 154.152.00.1+154.450.KS.1

 

Interesuje Cię odpływ liniowy o długości 70 cm? A może potrzebujesz nieco krótszego modelu? Bez względu na to, jakie są Twoje wymagania, może spełnić je produkt Geberit CleanLine 154.152.00.1+154.450.KS.1 o długości regulowanej w zakresie od 30 cm do 90 cm. 

Wysokość zasyfonowania wynosi 30 mm. Przepustowość jest równa 0,4 l/s. Odpływ liniowy Geberit jest wykonany z mocnej stali nierdzewnej. Ma ona gładką powłokę, więc estetycznie wygląda i łatwo się go czyści. Produkt przeszedł kontrolę jakości określoną przez normę EN 1253-3. Odpływ ma fabrycznie zamontowaną włókninę uszczelniającą.

Model jest przeznaczony do odprowadzania wody z natrysków bez brodzika. Można go montować na ścianie i w zaprawie cienkowarstwowej. Odpływ Geberit CleanLine 154.152.00.1+154.450.KS.1 nadaje się do uszczelnień zespolonych i do zabudowy stworzonej z myślą o osobach niepełnosprawnych. Opinie na temat tego produktu są z reguły pochlebne, co zachęca do jego zakupu.

 

 

 

 

9. Lorac Mastif 80 cm odpływ liniowy do prysznica

 

Lorac Mastif to odpływ liniowy o długości 80 cm objęty 5-letnią gwarancją producenta. Produkt zrobiono ze stali szczotkowanej, do wykonania rusztu użyto stali nierdzewnej. Dołączony do zestawu syfon z tworzywa sztucznego ma średnicę 50 mm. Montaż odpływu nie jest skomplikowany, bo w zestawie znajduje się starannie opracowana instrukcja i nie ma konieczności robienia głębokich wykuć w posadzce.

W skład kompletu wchodzi praktyczny koszyczek, dzięki któremu można łatwo usunąć gromadzące się w odpływie nieczystości. Rynna odpływu mas spadek i nie trzeba montować jej pod odpowiednim kątem. Zasyfonowanie wraz z rynną ma wysokość 9,5 cm. 

Przeprowadzony test odpływów liniowych polskiej marki Lorac potwierdził, że są to produkty godne polecenia. Do takiego samego wniosku można dojść czytając opinie dotyczące modelu Mastif. Za jego główny atut uznaje się dużą drożność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odpływ liniowy kupić?

 

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały prysznice bez brodzika, które wyglądają stylowo i przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu. Aby korzystanie z nich było w pełni komfortowe, trzeba jednak zainstalować dobrej jakości odpływ. W przypadku takich pryszniców dobrze sprawdzają się modele liniowe, które są niemal niewidoczne. Czym charakteryzuje się najlepszy odpływ liniowy? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Odpływ liniowy – co to?

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia tego, czym właściwie jest odpływ liniowy. To element instalacji wodnej, który odpowiada za odprowadzanie wody w trakcie kąpieli pod prysznicem. Wykorzystuje się go w kabinach bezbrodzikowych, które pozostają na równi z podłogą w łazience i są oddzielone tylko szklanymi ściankami. Podłoga w prysznicu może mieć lekki spadek (czasami jest to wymagane do instalacji), stworzony z myślą o tym, aby woda łatwiej spływała. Co ciekawe, odpływy liniowe mogą być wykorzystywane nie tylko w łazience. Tego rodzaju produkty montuje się np. przy garażu i łączeniu z podjazdem. 

 

Rodzaje odpływów liniowych

W sklepie można znaleźć wiele modeli odpływów liniowych, które zazwyczaj różnią się przede wszystkim wymiarami i logiem producenta. Odpływy liniowe można ogólnie podzielić, biorąc pod uwagę miejsce ich montażu. Wyróżnić można modele podłogowe, które cieszą się największą popularnością i odznaczają się prostą konstrukcją i łatwym montażem. Do wyboru są też ścienne odpływy liniowe montowane na ścianie przy łączeniu z podłogą.

 

Przepustowość

Istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania odpływu liniowego jest jego przepustowość. To od niej zależy, jak szybko woda będzie odprowadzana do syfonu. Przepustowość powinna wynosić minimum 30 l/min. W sklepach można jednak bez trudu znaleźć odpływy liniowe, w których wartość ta jest większa i sięga 60 l/min, a nawet więcej.

 

Wymiary – jaki odpływ liniowy wybrać?

Odpływ liniowy musi być dopasowany wymiarami do kabiny prysznicowej. Eksperci zalecają, aby chęć jego instalacji przemyśleć już na etapie projektowania łazienki, bo wtedy zdecydowanie łatwiej będzie dobrać odpowiedni produkt. Mając kabinę prysznicową o szerokość 90 cm, powinniśmy wybrać odpływ, w którym ten parametr wynosi około 80 cm. W sklepach budowlanych można znaleźć produkty o różnych wymiarach, więc dopasowanie odpływu pod tym względem nie powinno stanowić dużego wyzwania. Ważna jest też głębokość odpływu, która powinna być dopasowana do grubości podłogi i tego, jaka odległość oddziela kanał prysznicowy od rury kanalizacyjnej. Atrakcyjną propozycją są odpływy liniowe, które można modyfikować. Takie modele można przyciąć do odpowiedniej długości i dopasować w zależności od wymiarów prysznica. Niektóre odpływy można ustawiać w kształt litery L czy U, korzystając przy tym ze specjalnych łączników.

 

Jakość wykonania

Każdemu kupującemu zależy na tym, aby odpływ liniowy skutecznie działał i jak najdłużej zachował ładny wygląd. Aby było to możliwe, trzeba wybrać dobrej jakości produkt. Prawie wszystkie dostępne na rynku modele są zrobione z wytrzymałej stali nierdzewnej. To materiał odporny na zniekształcenia i działanie korozji. Korpus nierzadko jest zrobiony z tworzywa ABS, które również ma bardzo dobre właściwości. 

Akcesoria w zestawie

Konsumenci, na pytanie, jaki jest najlepszy odpływ liniowy odpowiadają, że poza solidnością wykonania i dobrą przepustowością, istotne jest to, aby w zestawie znajdowały się wszystkie potrzebne elementy. Do nich zalicza się: Stabilizatory rusztu, nóżki poziomujące, nasadę odpływu liniowego czy otwór rewizyjny. Praktycznym dodatkiem jest też specjalny koszyczek, który pozwala na łatwe usuwanie gromadzących się w odpływie nieczystości. Koszyk zatrzymuje włosy i brud, więc jest mniejsze ryzyko, że dojdzie do zatkania odpływu. Można go łatwo zdjąć, wyczyścić i przepłukać wodą.

 

Odpływy liniowe w dobrych cenach

Dobry, efektywnie działający odpływ liniowy można kupić już za około 150 zł. Tanie produkty mają w zestawie potrzebne akcesoria montażowe, więc stanowią atrakcyjną propozycję dla osób szukających tego elementu wyposażenia. Przeciętnie jednak za odpływ liniowy trzeba zapłacić około 300 zł, a nawet więcej. Wymagający konsumenci, którzy chcą zainwestować w stylowo wyglądający, solidnie wykonany i duży ścienny odpływ liniowy, muszą się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 1200 zł. Cena produktu zależy głównie od jego parametrów, popularności producenta i jakości wykorzystanych do produkcji materiałów.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować odpływ liniowy?

Montowanie odpływu liniowego może być nieco trudne, ale z pomocą fachowca lub dobrze opracowanej instrukcji można stosunkowo łatwo przeprowadzić potrzebne prace. Na samym początku trzeba dowiedzieć się, czy nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do montażu odpływu liniowego i pamiętać, że zabudowa zajmie kilka centymetrów. Opływ należy montować tak, aby znajdował się on nieco wyżej od miejsca łączenia z pionem kanalizacyjnym. Kratka natomiast powinna być umieszczona do 2 mm poniżej poziomu płytek. Przy robieniu wylewki należy uwzględnić naturalny spadek wody i opierać się na zaleceniach przedstawionych przez producenta w instrukcji montażu. Jednym z ostatnich etapów prac jest hydrolizacja, którą można wykonać np. przy wykorzystaniu folii w płynie. Istotny jest też montaż kołnierza stanowiącego zwykle jeden z elementów zestawu. Dzięki niemu cała izolacja jest stabilniejsza, a woda, niezależnie od warunków, nie przecieka. 

 

P2: Jak czyścić odpływ liniowy?

Czyszczenie kabiny bez brodzika z odpływem liniowym nie jest trudne. Fakt, że konstrukcja nie przewiduje brodzika, sprawia, że wystarczy dokładnie umyć znajdujące się na podłodze i ścianie płytki, aby zapewnić sobie higieniczne warunki. Problemem może okazać się odpływ liniowy, który ma zwartą konstrukcję i nie ma dużej szerokości, dlatego może się wydawać, że usunięcie ze środka zanieczyszczeń jest bardzo trudne. Należy jednak pamiętać, że w zestawie zazwyczaj znajduje się haczyk albo podobny element, dzięki któremu dostanie się do środka, jest łatwiejsze. Osoba sprzątająca łazienkę może bez trudu podnieść pokrywę i usunąć nagromadzone w środku zabrudzenia.

P3: Odpływ liniowy – jaki spadek?

Spadek jest potrzebny po to, aby woda bez problemu trafiła do odpływu. Zazwyczaj wynosi on do 2,5%, choć wiele w tej kwestii zależy od zaleceń producenta. Znajdziemy je w instrukcji montażu dołączonej do zestawu. Spadek formuje się po osadzeniu korytka. Wyróżnić można spadki jedno- i dwustronne, a drugie z wymienionych zapewniają lepszą przepustowość. Pochyłość tworzy się przy wykorzystaniu jastrychu, czyli podkładu podłogowego. Często rusztowania odpływów liniowych mają regulowane nóżki, które można ustawić pod odpowiednim kątem. 

 

P4: Jak udrożnić odpływ linowy?

Po pewnym czasie od instalacji kabiny prysznicowej może pojawić się problem zatkanego odpływu. Jak skutecznie z nim walczyć? W sklepach znajduje się sporo środków chemicznych do udrożniania, jednak korzystanie z nich nie zawsze jest bezpieczne (może doprowadzić np. do uszkodzenia rur). Warto na początku spróbować udrożnić odpływ liniowy przy wykorzystaniu naturalnych składników, które powinniśmy bez problemu znaleźć w każdej kuchni. Mowa tutaj o sodzie oczyszczonej i occie, które należy połączyć ze sobą, wlać do odpływu, a po pewnym czasie zalać wszystko wrzącą wodą. Wskazówki odnośnie do udrożnienia odpływu można znaleźć często też w instrukcji, zazwyczaj w sekcji “czyszczenie i konserwacja”. Kiedy próby udrożnienia nie przynoszą efektów, trzeba poprosić o pomoc hydraulika.

 

P5: Jak otworzyć odpływ liniowy?

Specjaliści wskazują, że dobre odpływy liniowe powinny być tak zbudowane, aby użytkownik miał stosunkowo łatwy dostęp do syfonu. Wtedy możliwe będzie jego rozebranie i usunięcie zabrudzeń ze środka w celu polepszenia drożności rur. Jeśli odpływ często się zapycha, domowe i sklepowe środki będą działać tylko na chwilę. W wielu przypadkach odpływy są tak zrobione, aby ich otwarcie było proste (mają np. haczyki, które to ułatwiają).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ