Co powinieneś wiedzieć o budowie płotu między sąsiadami

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Czy wiesz, że za budowę płotu bez zezwolenia możesz otrzymać mandat? Przepisy ustanawiają więcej zasad, niż mógłbyś się spodziewać, dotyczących tego, co możesz i czego nie możesz robić na własnej działce. Dowiedz się z wyprzedzeniem, jeśli chcesz ogrodzić ogród bez problemów prawnych.

Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, płot nie może być wyższy niż 2 m, a koszty można podzielić z sąsiadem, jeśli budujesz go na linii granicznej. Oto tylko kilka informacji, które musisz znać, jeśli planujesz postawić ogrodzenie. Dowiedz się z tego artykułu, jakie inne przepisy są konsultowane z prawnikami lub władzami lokalnymi przed przystąpieniem do budowy płotu.

 

Takiego płotu nie można budować bez pozwolenia

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o płocie między sąsiadami, jest to, że nie możesz go zbudować bez zezwolenia, chyba że chodzi o płot ruchomy lub żywy, czyli bez fundamentu ani podstawy płotu.

Informacje, których potrzebujesz do uzyskania pozwolenia na budowę płotu, możesz uzyskać w lokalnych urzędach gminy, w dziale wydawania pozwoleń na budowę, na portalach internetowych lub po konsultacji z profesjonalistami. Potrzebne dokumenty zwykle to:

 

  • Formularz wniosku
  • Dokumenty potwierdzające własność nieruchomości
  • Plan działki lub pomiar geodezyjny
  • Projekt i specyfikacje płotu
  • Opłata za wniosek o pozwolenie na budowę
  • Dodatkowa dokumentacja

 

Dobrze jest też sporządzić plan ogrodzenia uwzględniający materiały, z jakich płot planujemy zrobić, wskazane jest także określenie sposobu i miejsca otwierania bramy. Wybierając napęd do bramy dwuskrzydłowej, ranking pozwoli na wyselekcjonowanie właściwego urządzenia. Plan taki pozwoli na to, aby się dowiedzieć, nie tylko ile kosztuje brama wjazdowa, ale i jakie koszty pochłonie całe ogrodzenie.

 

Płot i linia graniczna

 

Obserwując nieruchomości wokół ciebie, może być trudno stwierdzić, czy płot został zbudowany tylko na jednej działce, czy na linii granicznej, obejmując także część terenu sąsiada. W przypadku umieszczenia płotu na linii granicznej i uzyskania zgody sąsiada, granice działki muszą być wyraźnie określone.

Aby podążać tą ścieżką, konieczna i wskazana jest umowa między sąsiadami, podpisana u notariusza, aby miała ona oficjalną ważność. Przyda się ona, gdy wcześniej stosunki między sąsiadami są poprawne, a w wyniku jakichś zdarzeń ulegają one pogorszeniu lub nawet agresji. Łatwo znaleźć wzór takiej umowy online, można też skorzystać z pomocy notariusza. Przy braku takiej umowy, umieszczenie płotu na linii granicznej może prowadzić do sporów prawnych, ponieważ osoba, która buduje płot, może zostać pozwana za wkroczenie na teren, który nie należy do niej. Naruszenie granicy działki przez sąsiada to częsty powód sporów. 

Jeśli twój ogród nie jest bardzo ograniczony pod względem powierzchni i możesz pozwolić sobie na utratę kilku centymetrów, warto wiedzieć, że najbezpieczniejszym sposobem na budowę ogrodzenia podwórka jest umieszczenie go tylko na swojej działce, po swojej stronie linii granicznej.

 

Jak zbudować płot

Konstruowanie ogrodzenia może być drogie, więc warto rozważyć wykonanie części pracy samodzielnie. Możesz wybrać ogrodzenie z drewna, metalu, betonu, kamienia lub blachy, zależnie od dostępnego budżetu, materiału, którym najlepiej się posługujesz, wyglądu domu oraz potrzeby prywatności i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że maksymalna wysokość ogrodzenia między sąsiadami wynosi 2 metry od poziomu gruntu i jest ustalana wspólnie dla wspólnego ogrodzenia zbudowanego przez obu sąsiadów.

Proces budowy ogrodzenia zależy od jego rodzaju i obejmuje specyficzne kroki. Najprostszy model ogrodzenia z fundamentem z betonu to ten z kutego żelaza lub rur stalowych, co wymaga:

  • Wykopania fundamentu o głębokości 50 cm i szerokości 40 cm.
  • Wyrównania i przymocowania słupów podtrzymujących ogrodzenie.
  • Wylania pierwszej warstwy betonu, która mocuje słupy i fundament.
  • Zbudowania szalunków nad pierwszą warstwą betonu.
  • Wylania, wysuszenia i zdjęcia szalunków z fundamentu.
  • Przymocowania segmentów ogrodzenia i, jeśli to konieczne, ich pomalowania.

Gdy wybierzesz pożądany model, łatwo znajdziesz online poradniki i instrukcje dotyczące budowy ogrodzeń, które opisują wszystkie niezbędne kroki, począwszy od szczegółowego procesu formowania fundamentu ogrodzenia aż po roślinność dekoracyjną, którą możesz zasadzić, aby nadać ogrodzeniu atrakcyjny wygląd. Warto wygląd płotu dopasować do ogólnego wizerunku domu i podwórka. O ile nie ważne jest przy wyborze wyglądu płotu to, jaki mają design dobre klamki do drzwi wewnętrznych, o tyle już kolor fasady domu, już tak. A jeśli Twój dom nadal czeka na pomalowanie, zapraszamy na stronę ranking farb fasadowych, gdzie dobierzesz właściwy kolor i jakość farby.

Płot między sąsiadami — kto ponosi koszty

Jeśli zdecydujesz się zbudować płot na granicy między nieruchomościami i uzyskasz zezwolenie na budowę, ogrodzenie to będzie uznawane za wspólną granicę. Koszty budowy wspólnego płotu mogą być podzielone między korzystających z niego sąsiadów.

Jednak ważne jest, abyś przed złożeniem dokumentów na zezwolenie na budowę takiego płotu, porozmawiał z sąsiadem obok. Dyskusje na ten temat między sąsiadami są dość powszechne. Jeśli twój sąsiad nie zgadza się na umieszczenie takiej konstrukcji na linii granicznej, co ograniczy również jego nieruchomość, może cię pozwać do sądu.

 

Obowiązek budowy płotu

Posiadany grunt powinien być ogrodzony, a koszty związane z takim działaniem powinny być ponoszone przez właściciela, co oznacza, że ​​płot jest opcjonalny. Lokalne władze mogą jednak, w określonych warunkach, zobowiązać właścicieli działek do ogrodzenia, zwłaszcza jeśli działki znajdują się w mieście.

Dodatkowo, bez ogrodzenia między sąsiadami znacznie trudniej jest rozwiązać problemy związane z nielegalnym wtargnięciem na twoją działkę (nieogrodzoną i niesygnowaną). Dlatego ogólnie rzecz biorąc, warto podjąć wysiłek w celu uzyskania pozwolenia na ogrodzenie działki i postawienia płotu.

 

Modyfikacje i naprawy płotu

Jeśli płot jest zbudowany po twojej stronie linii granicznej, możesz samodzielnie przeprowadzać naprawy, o ile zachowasz techniczne specyfikacje zezwolenia na budowę. W przypadku wspólnego ogrodzenia wymagana jest zgoda sąsiada.

Ponadto, jeśli chcesz zamontować kamerę IP na płocie między sąsiedzkim, upewnij się, że jest ona skierowana tylko na twoją nieruchomość, chyba że jest to projekt wspólny. W ten sposób unikniesz problemów sąsiedzkich, a także potencjalnych kłopotów prawnych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ