Okno dachowe – przewodnik zakupowy, ranking i test
Na podstawie analizy opinii konsumentów, którzy zakupili i zamontowali wybrane przez siebie okna dachowe udało nam się wyłonić dwa najlepsze modele w 2025 roku. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się produkt o nazwie Fakro FTS-V U2 06. To okno obrotowe, które niezwykle łatwo się otwiera, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowania. Poza tym jest ono łatwe do utrzymania w czystości, ze względu na możliwość obrotu o 180 st. Dlatego jego mycie nie powinno okazać się męczące. Produkt zrobiono z wysokiej jakości drewna, dzięki czemu z pewnością posłuży nam on przez bardzo długi czas. Model jest dostosowany do dachów o różnym kącie nachylenia. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Wyłaz WGT Fakro z Kołnierzem Uniwersalnym i Szybą Hartowaną. Jest to model jednoszybowy z zastosowaniem do poddaszy. Pełni on funkcję wyłazu oraz okna dachowego. Jeśli nadal nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować, zachęcamy do lektury zestawienia. Tam znajdziesz też inne, ciekawe propozycje.
5 najlepszych okien dachowych. Opinie w 2025 roku
Okna dachowe to rozwiązanie, które warto wykorzystać przy adaptacji poddasza. To dzięki nim do pomieszczenia trafia odpowiednia ilość światła słonecznego, poza tym zapewniają one widok na zewnątrz i umożliwiają przewietrzenie pokoju. Przygotowany przez nas ranking okien dachowych z pewnością okaże się pomocny, jeśli właśnie stoisz przed koniecznością wyboru właściwego modelu. Umieściliśmy w nim produkty w dobrych cenach, które rzeczywiście są godne uwagi.
Tabela porównawcza
Drugi wybór
Wyłaz dachowy zapewnia bezpieczne wejście na dach i spełnia funkcję doświetlenia pomieszczenia, w którym się znajduje, bo jest zaopatrzony w szybę hartowaną. Posiada on funkcję uchylenia w trzech poziomach pozwalający na wietrzenie. Jest zintegrowany z kołnierzem uszczelniającym.
Ze względu na to, że we wyłazie zastosowano pojedynczą szybę nadaje się on wyłącznie do pomieszczeń nieogrzewanych, w których temperatura jest zbliżona do tej na zewnątrz.
Wyłaz dachowy jest otwierany w kierunku góry i jest zaopatrzony w pojedynczą szybę hartowaną. Pozwala na montaż przy uniwersalnych pokryciach do wysokości profilu 45 mm. Ościeżnicę wykonano z drewna sosnowego, a profil z aluminium. Wyłaz wyposażono w uszczelkę obwodową.
- 1. Okno dachowe obrotowe Fakro FTS-V U2 06
- 2. Wyłaz WGT Fakro z Kołnierzem Uniwersalnym i Szybą Hartowaną
- 3. Okno dachowe Velux GZL 1051 MK08 78×140
- 4. Velux Okno Kolankowe VFE 3070 2-szybowe 94×137
- 5. Zestaw Okien Typu “Galeria” Okpol 1 x 78/140/75 cm
- Przewodnik zakupowy – Jakie okno dachowe kupić ?
- Jak zamontować okno dachowe?
1. Okno dachowe obrotowe Fakro FTS-V U2 06
Jeżeli interesuje Cię dobre i tanie okno dachowe, koniecznie przyjrzyj się bliżej modelowi o nazwie Fakro FTS-V U2 06. To produkt obrotowy, gdzie zawias umieszczony został w połowie jego wysokości, a klamka w dolnej części skrzydła. Oznacza to, że bardzo łatwo się ono otwiera i problemu z tą czynnością nie powinny mieć nawet osoby nieposiadające zbyt wiele siły.
Sama klamka tego okna ma dwa stopnie mikrouchylenia. To gwarantuje nie tylko łatwość w otwieraniu skrzydła, ale również myciu zewnętrznej szyby. Jest to możliwe także dzięki obecności specjalnej, blokującej zasuwki, za sprawą której skrzydło można obrócić o 180 stopni i zablokować. Rama produktu wykonana została z dobrej jakości sosnowego drewna, które jest impregnowane próżniowo i tym samym odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Jak twierdzą konsumenci, to okno dachowe zasługuje na uwagę, ponieważ jest niezwykle funkcjonalne i wygląda estetycznie. Jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała, poza tym produkt można zamontować w każdym dachu o stopniu nachylenia od 15 st. do 90 st.
Okno dachowe Fakro FTS-V U2 06 ma wymiary: 78 cm x 118 cm. Produkt wykonano m.in. z drewna sosnowego. Model jest objęty 10 letnią gwarancją.
Zalety
Dostosowanie do różnych dachów: Prezentowane okno będzie odpowiednie do dachów o nachyleniu od 15 st. do 90 st. W rezultacie produkt znajdzie zastosowanie w domach o różnej konstrukcji.
Dobra izolacja akustyczna: Jak zapewnia producent, model gwarantuje dobrą izolację akustyczną. W efekcie nie musimy się obawiać, że będą do nas docierały wszystkie dźwięki z zewnątrz i przez to trudno będzie nam się skupić na codziennych obowiązkach.
Bezpieczeństwo: Okno ma zabezpieczenie przed otwarciem przez dzieci czy silny wiatr w postaci zasuwki umieszczonej na górnej części skrzydła.
Pielęgnacja: Produkt jest łatwy w pielęgnacji. Użytkownik może obrócić okno o 180 st. i tym samym swobodnie wyczyścić zewnętrzną stronę okna.
Nawiewnik: Model wyposażono w praktyczny nawiewnik, który gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza. Zaletą jest to, że istnieje możliwość regulacji przepływu powietrza.
Wady
Uszczelki: Nieliczne osoby zauważyły, że po pewnym czasie na uszczelkach pojawiają się czarne plamy. Ważne jest więc to, aby zwrócić uwagę na ten element podczas czyszczenia produktu.
2. Wyłaz WGT Fakro z Kołnierzem Uniwersalnym i Szybą Hartowaną
Chętnie wybieranym produktem wykorzystywanym na poddaszach jest wyłaz WGT Fakro z Kołnierzem Uniwersalnym i Szybą Hartowaną. Jest on dostępny w dwóch wymiarach 46 × 55 cm i 46 × 75 cm i jest przeznaczony do montażu przy pokryciach dachowych do 45 mm. Dzięki zamontowanej hartowanej szybie przez wyłaz jest możliwe doświetlenie pomieszczenia, w którym się on znajduje. Do budowy zastosowano tu ościeżnicę wykonaną z drewna sosnowego, wcześniej zaimpregnowanego próżniowo, a profil skrzydła jest zrobiony z proszkowo malowanego aluminium.
Do całości dołożono uszczelkę obwodową zapewniającą ochronę przed opadami. Wyłaz WGT pozwala również na pozostawienie go uchylonym w trzech pozycjach, dzięki temu może on służyć również do przewietrzenia pomieszczenia. Także montaż na dachu nie jest skomplikowany, bo nie wymaga wykonywania nadbitek. Model wyposażono w kołki ustalające pozwalające na ryglowanie skrzydła.
Usprawnia to obsługę wyłazu podczas otwierania i zamykania. Na uwagę zasługuje również dołączony do wyłazu kompletny zestaw montażowy, który w wyraźny sposób usprawnia przeprowadzenie montażu. Nie uszło to uwadze klientów, którzy chwalą kompletne wyposażenie zakupionego produktu. Wyłaz WGT Fakro z Kołnierzem Uniwersalnym i Szybą Hartowaną to jeden z produktów chętnie wybieranych do montażu w dachu.
Zalety
Staranne wykonanie: Ościeżnica wyłazu została wykonana z zaimpregnowanego drewna sosnowego, natomiast do skrzydła wykorzystano aluminium malowane proszkowo.
Funkcja okna: Ze względu na wykorzystanie szkła hartowanego w klapie, wyłaz pełni funkcję okna (doświetlenie z zewnątrz), dodatkowo można go otworzyć ustawiając (i blokując) w trzech pozycjach umożliwiających wietrzenie.
Kołnierz uszczelniający: Wyłaz został wyposażony w uniwersalny, zintegrowany kołnierz uszczelniający, pozwalający na montaż do każdego pokrycia dachowego.
Ekstrudowany profil: Trwałość i sztywność konstrukcji skrzydła wyłazu zapewnia to, że jest on ekstrudowany
Wady
Przeznaczony wyłącznie do nieogrzewanych pomieszczeń: Model, ze względu na wyposażenie go w pojedyncza szybę hartowaną jest przeznaczony wyłącznie do pomieszczeń, w których temperatura jest zbliżona do tej na zewnątrz. Pojedyncza szyba nie zapewnia izolacji termicznej.
3. Okno dachowe Velux GZL 1051 MK08 78×140
Chcielibyśmy Ci zaprezentować model Velux GZLMK081051, czyli okno dachowe z górnym otwieraniem, w którym zastosowano elegancki uchwyt ułatwiający otwieranie nawet jedną ręką. Zadbano tu również o system wentylacji, dzięki któremu owady, pyłki i kurz z zewnątrz zatrzymują się na specjalnym filtrze. Produkt można obrócić o 180 st. i zablokować przy pomocy zasuwki, co ułatwia jego szybkie umycie.
Ten model wyposażony został też w energooszczędny pakiet hartowany. Charakteryzuje go izolacyjność akustyczna 29 dB i współczynnik przepuszczalności światła na poziomie 69%. Wynika z tego, że stosując ten produkt można właściwie doświetlić każde pomieszczenie.
Opinie o oknach dachowych marki Velux są bardzo pozytywne i konsumenci doceniają również ten konkretny model. Dla wielu jego zaletą jest możliwość szybkiego otwierania i zamykania przy pomocy górnego uchwytu, nawet gdy pod nim zostały ustawione meble. Takie rozwiązanie zapewnia też łatwy dostęp do rolety. Na uwagę zasługuje również solidna rama wykonana z wysokiej jakości, klejonego warstwowo drewna sosnowego.
Okno dachowe Velux GZL MK08 ma wymiary: 78 cm x 140 cm. Rama okienna ma szary kolor. Model zrobiono z drewna sosnowego.
Zalety
Wygodne mycie szyb: Wygodnym rozwiązaniem jest to, że okno można obrócić o 180 st. W efekcie czyszczenie szyby zewnętrznej nie jest trudnym zadaniem. Należy podkreślić, że zawiasy działają płynnie.
Uchwyty: Na produkcie znajdują się uchwyty przeznaczone do montażu rolet i żaluzji w systemie Pick&Click. Nie będziemy musieli się więc zastanawiać, w jaki sposób przytwierdzić rolety do okna.
Wentylacja: Dobrze opracowany system wentylacji sprawia, że możemy mieć ciągły dopływ świeżego powietrza. Model ma filtr, dzięki któremu do naszego pokoju nie docierają szkodliwe zamieszczenia.
Wady
Górne otwieranie: Nie każdemu przypadnie do gustu to, że produkt nie ma umieszczonego na dole uchwytu. Aby otworzyć okno, trzeba sięgnąć wysoko. Niektórzy w tym celu muszą korzystać z niewielkiego taboretu.
4. Velux Okno Kolankowe VFE 3070 2-szybowe 94×137
Velux Okno Kolankowe VFE 3070 2-szybowe to model służący do montażu w ściance kolankowej, stanowiący przedłużenie okna dachowego dwu i trzyszybowego z otwieraniem górnym, dolnym i klapowo-obrotowym. Jest to okno z funkcja uchylną pozwalającą na wietrzenie, z blokadą zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem a także otwarciem okna przez dzieci.
Okno wykonano w 4 klasie przepuszczalności powietrza, z systemem dodatkowych uszczelek obwiedniowych, które stanowią barierę nie do przebycia dla wiatru i zimnego powietrza. Szczelność tę potwierdzają również osoby, które są użytkownikami tego okna kolankowego. Okno zostało wyposażone w 2 szyby, z których zewnętrzna jest hartowana i ma 3 klasę odporności na uderzenia.
Dzięki temu modelowi, poddasze, na którym montowane są okna dachowe mogą zostać dodatkowo doświetlone tworząc atrakcyjny widok od podłogi do miejsca, w którym kończy się okno dachowe. Miejsce łączenia między oknami jest wąskie, przez to mało widoczne. Okno kolankowe zostało wykonane z klejonego drewna sosnowego i jest dostępne w zróżnicowanych wymiarach wynoszących: 78×115 cm, 78×137cm, 78×60 cm, 78×95 cm, 94×115 cm, 94×137 cm, 94×60 cm i 94×95 cm.
Velux Okno Kolankowe VFE 3070 2-szybowe to model do montażu w bezpośrednio pod oknem dachowym w ściance kolankowej.
Zalety
Wiele rozmiarów: Okno jest dostępne w kilku różnorodnych rozmiarach, takich jak: 78×115 cm, 78×137cm, 78×60 cm, 78×95 cm, 94×115 cm, 94×137 cm, 94×60 cm i 94×95 cm. Każdy z użytkowników dobierze rozmiar potrzebny dla siebie.
Podwójna szyba: Okno jest wyposażone w podwójna szybę, która stanowi dobrą izolacje termiczną. Dodatkowo zewnętrza szyba jest hartowana, więc dobrze zabezpieczona przed urazami mechanicznymi.
Blokada: Okno można otworzyć przez uchylenie go. W celu bezpieczeństwa wyposażono je w blokadę przed przypadkowym otwarciem, a także przed otwarciem przez dzieci.
Klasa przepuszczalności powietrza: Producent tworząc okno, zadbał o jego najwyższą, czwartą klasę przepuszczalności powietrza. Zostało to osiągnięte dzięki uszczelkom obwiedniowym zamontowanym dodatkowo na skrzydle. Cronia one skutecznie przed zimnem i wiatrem.
Gwarancja: Firma Velux udziela na swój wyrób 20-letniej gwarancji, świadczy to o wysokiej jakości wykonania.
Wady
Wyłącznie do zestawu: Velux Okno Kolankowe VFE 3070 2-szybowe może być zamontowane wyłącznie w zestawie z oknem dachowym, nie da się go zamontować jako samodzielnego okna.
5. Zestaw Okien Typu “Galeria” Okpol 1 x 78/140/75 cm
Zestaw Okien Typu “Galeria” Okpol 1 x 78/140/75 cm zawiera w sumie 2 okna, na które składają się: okno uchylno-przesuwne o wielkości 78 x 140 cm, okno kolankowe 78 x 75 cm. Do zestawu dołączono również kołnierz uszczelniający i unikalne okucia. Okno dachowe z zestawu pozwala na otwarcie go do 60 stopni, a także odwrócenie w celu bezpiecznego umycia szyby zewnętrznej.
Okna zostały wykonane z sosnowego drewna klejonego zabezpieczonego impregnatem i profili z blachy aluminiowej. Ten zestaw dwuszybowy charakteryzuje energooszczędność. Mamy tu ciepłą ramkę międzyszybową i zewnętrzną szybę hartowaną. Przestrzeń między szybami wypełniono argonem, dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła wynosi Ug = 1,0 W/m2K – wg EN 673.
Okna są przeznaczone do montażu w dachach o nachyleniu od 15 do 65 stopni. Okno lub zestaw okien jest wykonywany na zamówienie w standardowym kolorze RAL 7022 pasującym do większości połaci dachowych. W przypadku zakupu zestawu okien producent oferuje również wersję modułową kołnierza uszczelniającego niezbędnego do montażu.
Zestaw Okien Typu “Galeria” Okpol 1 x 78/140/75 cm to propozycja dla osób, które potrzebują wyposażyć w okna większą połać dachu.
Zalety
Kompletność zestawu: Okno zda egzamin przy potrzebie montażu okna dachowego z kolankowym. Producent oferuje kompletny zestaw wraz z uszczelkami i okuciami.
Okucia: Dołączone okucia pozwalają na otwarcie i blokadę okna odchylając je o 30 stopni, 60 stopni, a także odwrócenie skrzydła w celu umycia.
Energooszczędność: Zestaw dwóch szyb z wypełnieniem argonowym, ciepłą ramka międzyszybową ma współczynnik przenikania ciepła U = 1,0 W/m2K – wg EN 673
Wady
Kolorystyka: Okna produkowane w standardzie są jedynie w kolorze RAL 7022. Przy wyborze innej kolorystyki trzeba wnieść dodatkową opłatę.
Przewodnik zakupowy – Jakie okno dachowe kupić ?
Okna dachowe montuje się na poddaszu, aby zapewnić znajdującym się tam pomieszczeniom odpowiednią ilość naturalnego światła. Na rynku napotkamy wiele rodzajów takich okien, wszystkie mają też swoje zalety i wady. Wiemy, że decyzja, co do wyboru tych właściwych modeli bywa trudna. Przygotowany przez nas poradnik podpowie Ci więc, jakie okno dachowe wybrać, by spełniło ono swoją funkcję.
Rodzaje okien dachowych
Wśród dostępnych na rynku okien dachowych, możemy wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich i cieszącym się największą popularnością są modele obrotowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że otwierają się one wokół osi obrotu dokładnie w połowie wysokości, jaką mają. Choć są one bardzo funkcjonalne, to w niskich pomieszczeniach może być z nimi problem, ponieważ przy ich otwieraniu konieczne będzie cofnięcie się. Dlatego też w takim przypadku najlepiej znaleźć takie okna obrotowe, które otwierają się nie w połowie, a w ¾ swojej wysokości.
Drugi rodzaj to modele uchylno-obrotowe. Ich największą zaletą jest fakt, że można je otwierać na dwa różne sposoby, czyli standardowo obrócić je wokół własnej osi w połowie wysokości lub też uchylić je do góry. Jest to możliwe za sprawą zastosowania specjalnego przełącznika. Jeśli zdecydujemy się na taki typ okien musimy przy montażu zwrócić uwagę, gdzie znajduje się klamka. Jeżeli będzie ona umieszczona wysoko, niekiedy będziemy potrzebować drążka lub podstawionego stołka, aby do niej dosięgnąć.
Ostatnim rodzajem okien dachowych są te wyłazowe. Montuje się je przede wszystkim w celu wygodnego i bezpiecznego wyjścia na dach. Jednocześnie zapewniają one bardzo dobre źródło światła w pokoju, w którym zostały one zamontowane. Idealnie nadają się do montażu w dachach o nachyleniu od 15 st. do 55 st.
Wielkość okien – jakie jest najlepsze okno dachowe
Kiedy podejmiemy już decyzję, który typ okien dachowych będzie najlepszy do naszego poddasza, musimy właściwie dobrać ich wielkość. To zadanie sprawia wielu osobom dość duży kłopot, a wystarczy kierować się jedną, najważniejszą zasadą. Należy pamiętać, że powierzchnię okien (a dokładniej powierzchnię samej szyby) powinniśmy dobierać do powierzchni podłogi. Każdy 1 m2 przeszklenia naświetla mniej więcej od 8 m2 do 10 m2 podłogi. Wynika z tego, że przy pomieszczeniu o powierzchni podłogi ok. 12 m2 jedno okno powinno mieć powierzchnię szyby ok. 1,2 m2.
Na zakupach musimy zwracać uwagę nie tylko na powierzchnię całego okna, ale właśnie szyby, ponieważ to przez nie będzie przedostawać się światło słoneczne. W przypadku, gdy w wybranym przez nas modelu powierzchnia szyby jest mniejsza niż 1 m2, będziemy musieli kupić dwa lub trzy takie okna zamiast jednego.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku łazienki, toalety, pralni lub innych pomieszczeń pomocniczych. W tych pokojach nie potrzebujemy najczęściej tak dużo światła naturalnego jak w sypialni, czy w salonie, dlatego w nich okna mogą być nieco mniejsze.
Izolacyjność termiczna
Izolacyjność termiczna to jeden z ważniejszych parametrów dachowych okien, który należałoby sprawdzać w czasie zakupów. Określa go współczynnik przenikania ciepła U, a jego wartość uzależniona jest nie tylko od geometrii okna, czy profilu szyby, ale również od uszczelek.
Obowiązujące obecnie przepisy podają, że U okna dachowego od 2025 roku nie może przekraczać wartości 1,3 W/m2. W roku 2025 ta wartość zmniejszy się do 1,1 W/m2. Dotyczy to przede wszystkim standardowych modeli okien dwuszybowych. Te z trzema szybami, które montuje się w domach energooszczędnych, charakteryzuje izolacyjność termiczna na poziomie 1 W/m2 lub nawet mniej.
Rama
Rama to element, od którego w dużej mierze zależy odporność produktów na działanie wilgoci, dlatego trzeba zwracać na niego uwagę. Najczęściej jest on wykonywany z klejonego warstwowo drewna sosnowego W sklepach możemy też znaleźć modele, gdzie ramy wykonane zostały z komorowych profili z PCV. Pomiędzy nimi, a tymi z drewna tak naprawdę są niewielkie różnice, ponieważ wszystkie najczęściej są zabezpieczane z zewnątrz osłoną wykonaną z aluminiowej blachy.
Im mniej okno będzie miało wkrętów w ramie, tym bardziej będzie ono odporne na powstawanie ewentualnych przecieków. Poza tym każdy taki produkt posiada specjalny kołnierz uszczelniający, dzięki któremu woda opadowa nie gromadzi się na oknie, ponieważ jest odprowadzana poza jego obrys. Pamiętajmy też, że najlepsze okno dachowe z drewna powinno być zaimpregnowane oraz polakierowane od wewnątrz.
Nie możemy zapominać, że sam wybór ramy o właściwej konstrukcji to nie wszystko. Aby uniknąć gromadzenia się wody na oknie, która może być źródłem rozwoju np. pleśni, należy również poprawnie zamontować okno, a pod nim umieścić dodatkowo źródło ciepła.
Okna dachowe w dobrych cenach
Najtańsze dostępne na rynku okna dachowe kosztują ok. 200-300 zł. Wiele jednak zależy od ich rozmiaru, a także samego producenta. Często komplety zawierające 3 lub 4 sztuki okien kosztują nawet powyżej 2 tysięcy złotych. Są to jednak produkty bardzo dobrej jakości, które są nie tylko odporne na działanie korozji, czy wilgoci, ale również wyróżniają się one podwyższoną odpornością na włamanie.
Jak zamontować okno dachowe?
Eksperci twierdzą, że montaż okna dachowego nie jest trudny, jednak wymaga nieco wprawy. Prace najlepiej powierzyć fachowcom, jednak jeśli chcesz się tego podjąć samodzielnie, w naszym artykule prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, jak to zrobić. Warto się z nimi zapoznać, by móc podjąć się zadania lub choćby nadzorować pracę montażystów.
Kiedy zamontować okno dachowe?
Skoro już dowiedziałeś się, jakie okno dachowe jest polecane, wybrałeś odpowiedni model i przystąpiłeś do montażu, musisz wiedzieć, że najlepiej to zrobić równocześnie z kryciem połaci dachowej, szczególnie wtedy, gdy jest to blacha. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia.
Oczywiście okno można zamontować również później, już w gotowym dachu, jednak wymaga to nieco większego nakładu pracy. Taki sposób nie stanowi problemu, gdy dach jest pokryty dachówką, gdyż można ją łatwo i szybko zdemontować. Inaczej jest z blachodachówką.
Jak długo trwa montaż okna dachowego?
To, ile czasu trwa zamontowanie okna dachowego, zależy od kilku czynników. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj dachu, wymiar okna oraz to, czy trzeba będzie naruszać konstrukcję i pokrycia dachu. Doświadczona ekipa montażowa jest w stanie zainstalować okno dachowe w kilka godzin. Nieco więcej czasu zajmie to niewprawionym osobom.
Jak rozmieścić okna dachowe?
Specjaliści doradzają, że zamiast montować jedno duże okno dachowe, lepszym rozwiązaniem jest instalacja kilku mniejszych modeli, których łączna powierzchnia odpowiada wielkości większego okna. W ten sposób zyskamy lepszy dostęp do światła, które będzie docierało do pomieszczenia o różnych porach dnia (pod warunkiem, że zamontujemy je na różnych wysokościach połaci dachowej). W bardzo dużych i wysokich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch, a nawet trzech rzędów okien. Przedtem jednak warto poradzić się specjalisty i dopytać, czy nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu. Pamiętajmy, że dolna krawędź okna musi się znajdować na wysokości od 1,1 m do 1,3 m od podłogi. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód przez nie wyglądać, a także wygodnie je otwierać i zamykać.
Montaż na krokwiach
Najprostszym sposobem montażu okna dachowego jest umieszczenie go między dwiema sąsiednimi krokwiami. Pamiętajmy jednak, żeby przed zakupem dokładnie sprawdzić ich rozstaw. Szerokość okna dachowego powinna być o około 5 cm mniejsza niż ta odległość.
Wielu producentów oferuje produkty, które są dostosowane do powszechnie występujących odstępów między krokwiami. Dziś jest to najczęściej rozstaw wynoszący od 90 cm do 100 cm. W takiej wnęce możemy bez przeszkód zamontować okno o szerokości 55 cm, 66 cm, 78 cm, a nawet 94 cm.
Montaż na łatach
Jeśli szerokość okna jest znacznie mniejsza od rozstawu krokwi, poleca się jego montaż na łatach. Polega to na przykręceniu okna wkrętami do łat montażowych o szerokości 4-5 cm. Taki montaż jest szybki i łatwy, a dodatkowo zapewnia możliwość przesunięcia okna w poziomie przy dopasowywaniu jego miejsca montowania.
Montaż na wymianach
Jeśli nasze okno jest większe od rozstawu krokwi (o szerokości od 114 cm do 134 cm), wymaga to wycięcia jej kawałka i wstawienia w to miejsce tzw. wymiany. Są to specjalne belki usytuowane w odległości od 30 cm do 50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna, które przenoszą obciążenie na sąsiednie krokwie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ