Ranking 6 najlepszych typów płytek do kuchni w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Płytki do kuchni – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Kuchnia to jedno z ważniejszych i najczęściej użytkowanych pomieszczeń w całym domu. Głównie z tego względu należy zadbać o to, aby zarówno wyposażenie, jak i aranżacja były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jednym z ważniejszych elementów są kafle, które powinny być odporne na intensywne użytkowanie. Ciekawym rozwiązaniem są samoprzylepne płytki Patchwork D-C-Floor PCV będące dobrą alternatywą dla klasycznych kafelków, które wymagają znacznie więcej pracy podczas układania. Wymiary jednej naklejki wynoszą 30,5 cm x 30,5 cm, a grubość 1,2 mm. Struktura jest delikatnie wyczuwalna. Innym polecanym produktem są klasyczne płytki ścienne Patchwork Meksyk 30 szt. Armando przeznaczone do układania na ścianie. Wykonane z ceramiki mają wymiary 10,5 cm x 10,5 cm oraz grubość 7 mm.


6 najlepszych typów płytek do kuchni. Opinie w 2020 roku 

 

Wybierając odpowiednie płytki do kuchni, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na parametry. To, że dany model ładnie się prezentuje w sklepie, nie oznacza, że za kilka lat będzie równie dobrze wyglądał w domu. Decydujące są parametry takie jak klasa jakości i ścieralności, a także dobra powłoka antypoślizgowa w przypadku kafli na podłogę. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto przeczytać ranking płytek do kuchni, w którym znajdują się wybrane modele o różnych parametrach, wzorach i kolorach. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Samoprzylepne płytki podłogowe są bardzo proste w aplikacji. Naklejenie nawet przez niedoświadczoną osobę zajmuje 2-3 godziny. Jeden kwadrat ma standardowy wymiar 30,5 cm x 30,5 cm, co pozwala na bezproblemowe klejenie. Modny wzór sprawia, że na powierzchni okleiny nie widać zabrudzeń.

Wady

Osoby, które zdecydowały się na zakup samoprzylepnych płytek, zwracają uwagę, że na rogach należy mocno i dokładnie dokleić, ponieważ rogi odchodzą od powierzchni.

Podsumowanie

Warstwowa budowa i utwardzona powierzchnia samoprzylepnych kafelków sprawia, że produkt jest odporny na działanie wilgoci. Materiał PCV, z jakiego wykonano płytki, sprawdzi się w kuchni i w łazience. Jeden kafelek ma rozmiar 30,5 cm x 30,5 cm oraz grubość 1,2 mm.

Drugi wybór

Zalety

Ręcznie zdobione kafle w stylu meksykańskim sprawiają, że kolorowy wzór jest stylowym dodatkiem do powierzchni w jednolitym kolorze. Produkt jest wykonany ręcznie, co powoduje, że na powierzchni szkliwa mogą pojawiać się drobne pęknięcia nadające naturalnego i unikatowego wyglądu.

Wady

Wielokolorowe ceramiczne płytki nadają się jedynie do położenia na ścianie. Nie ma możliwości ułożenia ich na podłodze ze względu na ryzyko uszkodzenia.

Podsumowanie

Wielokolorowe płytki z dominującymi odcieniami żółtego i niebieskiego są wykonane z ceramiki i poddane procesowi szkliwienia. Jedna płytka ma wymiar 10,5 cm x 10,5 cm oraz grubość 7 mm. Kwadratowe kafle są przeznaczone do układania na ścianie.

Rozważ też

Zalety

Praktyczna dekoracja pozwala ukryć niedoskonałości na ścianach w postaci pęknięć lub łuszczącej się farby bez konieczności remontu. Montaż płytek jest bardzo prosty, wymaga jedynie użycia bezbarwnego kleju polimerowego lub białego silikonu. Materiał jest całkowicie wodoodporny.

Wady

Płytki wykonane z tworzywa sztucznego takiego jak folia PVC nie mogą znajdować się blisko kuchenki oraz innych źródeł wysokiej temperatury, ponieważ dochodzi do ich odkształcenia.

Podsumowanie

Wodoodporne płytki imitujące naturalny kamień są wykonane z tworzywa sztucznego o grubości 10 mm. Wymiary jednego kafelka wynoszą 44 cm x 58 cm, a powierzchnia do 0,25 m². Produkt można z łatwością docinać i dopasowywać do danego podłoża.

 

Płytki podłogowe do kuchni 

 

1. Płytki Podłogowe Patchwork Samoprzylepne D-C-Floor PCV 

 

Samoprzylepne płytki podłogowe do kuchni i łazienki D-C-Floor są wykonane z trwałego materiału PCV, który jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci. Winylowe kafle pozwalają w bardzo krótkim czasie zmienić wygląd pomieszczenia bez konieczności robienia drogiego i czasochłonnego remontu polegającego na usuwaniu starej podłogi. Płytki samoprzylepne do kuchni można aplikować na linoleum, parkiet, lastryko, terakotę, laminat, panel winylowy, wylewkę betonową, a także wylewkę anhydrytową. 

Mocny klej znajdujący się na odwrocie umożliwia bezproblemowy montaż. Warstwowa budowa sprawia, że produkt jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci, uszkodzenia mechaniczne oraz czyszczenie. Płytki podłogowe do kuchni w kolorze szarym z marokańskimi wzorami mają wymiary 30,5 cm x 30,5 cm oraz grubość 1,2 mm. Struktura jest delikatnie wyczuwalna, co sprawia, że wyglądają jak klasyczne kafle. 

Test płytek podłogowych do kuchni wykazał, że samoprzylepna okleina jest bardzo praktycznym rozwiązaniem pozwalającym ukryć niedoskonałości bez drogiego remontu. Produkt łatwo się aplikuje i utrzymuje w czystości. 

 

 

 

 

Płytki ścienne do kuchni 

 

2. Płytki ścienne Patchwork Meksyk 30 szt., Armando 

 

Wielokolorowe płytki ścienne do kuchni w stylu meksykańskiego patchworku typu Talavera są ręcznie zdobione i wykonane z ceramiki. Cerames Armando wyróżniają się ciekawą kolorystyką, połączenie żółtego i niebieskiego oraz innych barw sprawia, że to stylowy dodatek do pomieszczenia, w którym dominuje jeden odcień. Kolorowe płytki do kuchni na ścianę są odporne na ścieranie, a intensywne odcienie utrzymują się dzięki procesowi szklenia. 

Każdy kafel jest najpierw pokryty warstwą podkładu z koloru bazowego, a następnie nałożony zostaje wzór, który w jednym opakowaniu występuje aż w 6 wariantach. Płytki ścienne do kuchni pakowane są po 30 sztuk w opakowaniu, a jeden kafel ma rozmiar 10,5 cm x 10,5 cm oraz grubość 7 mm. Dekoracja wykonana jest ręcznie, dlatego też pojedyncze egzemplarze mogą się od siebie różnić. 

Oryginalna dekoracja wykonana w stylu meksykańskim bardzo ładnie się prezentuje. Konsumenci, którzy wybrali ten wzór, są zadowoleni z modnego dodatku, który wyróżnia się w wielu aranżacjach.  

 

 

 

 

Płytki do kuchni na ścianę 3D 

 

3. Kafelki Plastikowe Okładzina ścienna, Płytki PVC 3D 

 

Płytki do kuchni na ścianę 3D to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć niedoskonałości. Imitujące naturalny kamień kafle są łatwe w utrzymaniu czystości, a co najważniejsze pozwalają ukryć nierówności, pęknięcia oraz łuszczącą się farbę bez konieczności szpachlowania i malowania. Duże płytki do kuchni na ścianę są wykonane z wysokogatunkowego twardego tworzywa PCV, które jest formowane próżniowo. 

Jeden kafel plastikowej okładziny ściennej ma rozmiar 44 cm x 58 cm oraz wypełnia powierzchnię do 0,25 m². Płytki do kuchni na ścianę można bez problemu przykleić za pomocą białego silikonu lub bezbarwnego kleju polimerowego. Przed klejeniem należy dokładnie dociąć kafle na odpowiedni wymiar i dopasować. Wodoodporny materiał można bez przeszkód czyścić, co jest dużą wygodą. 

Konsumenci są zadowoleni z praktycznego rozwiązania, które sprawdzi się jako dekoracja. Użytkownicy zwracają uwagę, że to dobre i tanie płytki do kuchni imitujące kamień naturalny. 

 

 

 

 

Płytki ceramiczne do kuchni     

 

4. Tono Płytki ścienne Ceramiczne do Łazienki, Kuchni 

 

Oryginalne płytki ceramiczne do kuchni w niezwykłej kolorystyce kobaltowo-białej to modny dodatek, który uzupełni każdą aranżację. Meksykański patchwork nadaje się jako ozdoba na ścianę wypełniająca wolną przestrzeń. Stylowy wzór ładnie prezentuje się z białymi frontami oraz drewnianymi blatami i pasuje do pomieszczeń wykonanych w stylu vintage. Płytki dekoracyjne do kuchni są ręcznie robione, a modny wzór w typie Talavera Toro prezentuje się elegancko. 

Jedna płytka ma wymiary wynoszące 10,5 cm x 10,5 cm oraz grubość 7 mm. W jednym opakowaniu znajduje się 30 sztuk, które wystarczają do ułożenia 0,3 m² powierzchni. Zastosowanie procesu szkliwienia sprawia, że kafle są odporne na ścieranie, co umożliwia bezproblemowe czyszczenie. 

Opinie o płytkach do kuchni w stylu meksykańskiego patchworku są pozytywne wśród osób lubiących styl vintage. Urządzenie pomieszczenia z modnym dodatkiem w postaci kafli o intensywnym biało-kobaltowym kolorze nadaje elegancji. 

 

 

 

 

Białe płytki do kuchni 

 

5. Płytki Podłogowe, Gres Biały Marmur 120×120 Ceral 

 

Wysokiej jakości gres szkliwiony Ceral może być ułożony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Produkt jest odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co pozwala na bezproblemowe zastosowanie nie tylko wewnątrz budynku, ale nawet na tarasie czy balkonie. Płytki do kuchni na podłogę prezentują się bardzo elegancko. Biały gres w kształcie kwadratu ma błyszczącą powierzchnię, jednak ciemniejsze przetarcia na powierzchni sprawiają, że nie widać zanieczyszczeń. 

Białe płytki do kuchni mają wymiary 120 cm x 120 cm oraz grubość 9 mm. Klasa ścieralności PEI 4 świadczy o tym, że nadają się one na podłogę i są bardzo odporne na intensywne użytkowanie. Błyszczący gres może być stosowany w pomieszczeniach gdzie występuje ogrzewanie podłogowe. Płytki do kuchni na podłogę są rektyfikowane, a powtarzalność wzoru występuje co 3 kafel. 

Osoby, które wybrały biały gres o wysokim połysku, zwracają uwagę, że mimo gładkiej powierzchni zanieczyszczenia faktycznie są mniej widoczne za sprawą cieniowanego wzoru. 

 

 

 

 

Płytki szklane do kuchni 

 

6. Płytki Szklane Espello Lucido 20×10 cm

 

Krystalicznie gładkie płytki szklane do kuchni Espello Lucido to sprawdzone rozwiązanie do pomieszczeń zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Materiał sam w sobie jest fascynującym i nieszablonowym rozwiązaniem, które spodoba się osobom poszukującym ciekawego projektu aranżacji wnętrza. Oprócz aspektu wizualnego wbrew pozorom szklane kafle są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie absorbują zanieczyszczeń oraz z łatwością można usunąć tłuszcz z gładkiej powierzchni. 

Szklane płytki do kuchni są poddane efektowi fazowania na szerokości krawędzi do 1 cm. Taki zabieg pozwala uzyskać efekt 3D i dodatkowo zwiększa atrakcyjność produktu. Kafle należy kleić za pomocą kleju do szkieł i luster lub mocnej taśmy dwustronnej przeznaczonej również do klejenia gładkich tafli. Jedna płytka wykonana ze szkła lakierowanego ma wymiary 200 mm x 100 mm oraz grubość 4 mm. 

Konsumenci chętnie wybierają te dobre płytki do kuchni wykonane z gładkiego szkła. Po ułożeniu na ścianie efekt jest zadowalający i kafle ładnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jakie płytki do kuchni kupić?

 

Kuchnia tak samo, jak łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga odpowiedniego wyboru materiałów odpornych na działanie wilgoci, tłuszczu oraz innych zabrudzeń powstających podczas codziennego użytkowania. Pomieszczenie jest nie tylko miejscem, w którym przygotowuje się jedzenie, ale bardzo często odbywają się tam spotkania przy kawie i herbacie. Bardzo często okazuje się, że w wielu domach kuchnia jest miejscem, gdzie spędza się najwięcej czasu, dlatego też należy zadbać o staranne wykonanie, dobór właściwych materiałów wysokiej jakości i niezbędne udogodnienia. Aby przez wiele lat cieszyć się z zadbanego wnętrza, należy wybrać trwałe i odporne na uszkodzenia materiały. Z tego względu o wiele lepsze okażą się płytki niż panele, które po zalaniu będą nadawać się do ściągnięcia. Eleganckie kafelki to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dostępność różnego rodzaju wzorów, kształtów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie produkt zgodny ze stylistycznymi preferencjami. 

Jakie płytki do kuchni wybrać? 

Decydując się na położenie kafelków, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oraz jakie są najlepsze płytki do kuchni, które sprawdzą się podczas codziennego użytkowania. Jak wcześniej wspomniano, kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie często spotykają się członkowie rodziny i znajomi w celu wspólnego przygotowania lub spożycia posiłku. Z tego względu wnętrze tak samo, jak wyposażenie musi być odporne na brud, a także uszkodzenia mechaniczne. Poszukując odpowiednich płytek do kuchni, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów takich jak: Klasa jakości oraz ścieralności, a także właściwości antypoślizgowe.  

 

Klasa jakości 

Poszukując płytek, można zauważyć, że są one podzielone ze względu na klasę jakości – pierwszą oraz drugą. W przypadku klasy pierwszej są to kafelki niemające żadnych zarysowań, uszkodzeń i skaz. Towar mający nawet niewielkie mankamenty w postaci wyblakniętego koloru oraz drobnego zarysowania jest zaliczany do klasy drugiej. Do tej samej zalicza się także płytki wykonane ze słabszych materiałów, które są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

 

Klasa ścieralności 

Bardzo ważnym parametrem, który musi być brany pod uwagę przy wyborze płytek do kuchni lub łazienki, jest klasa ścieralności. Ona właśnie sprawia, że  konsument dowie się, czy dany rodzaj kafli będzie odpowiedni do ułożenia na podłodze oraz w jakim pomieszczeniu się sprawdzi. Klasę ścieralności określa się za pomocą normy PEI, która jest bardzo ważną informacją dotyczącą specyfikacji technicznej. Odporność na ścieranie według normy EN 154 jest podzielona na 4 klasy: PEI 1, PEI 2, PEI 3 oraz PEI 4. W przypadku normy ISO 10545-7 znajduje się jeszcze 5 klasa: PEI 5, jednak zazwyczaj występuje ona w przypadku glazur przeznaczonych do budynków użyteczności publicznej narażonych na częste użytkowanie. 

♦ PEI 1 – klasa 1 określa, że są to kafle o niskiej odporności na ścieranie, które nie sprawdzą się w przypadku ułożenia na podłodze. Ewentualnie można zdecydować się na ułożenie na ścianie w pomieszczeniu rzadziej użytkowanym.  

♦ PEI 2 – wyższa odporność na ścieranie, która sprawdzi się w przypadku ułożenia płytek na ścianie. Na podłodze można je ułożyć w pomieszczeniach rzadko uczęszczanych takich jak spiżarnia czy pomieszczeniach typu pralnia. 

♦ PEI 3 – podwyższona klasa ścieralności pozwala na ułożenie płytek w dowolnie wybranym pomieszczeniu zarówno na ścianach, jak i podłodze. Jedynie w korytarzu przy drzwiach warto zdecydować się na klasę wyższą, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z ewentualną naprawą. 

♦ PEI 4 – oznacza doskonałą odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Najlepsze płytki do kuchni powinny spełniać normę PEI 4, która określa, że dany produkt jest dobrym wyborem do pomieszczenia intensywnie użytkowanego. Stosowanie tego dobrego materiału umożliwia ułożenie go w każdym miejscu bez ryzyka uszkodzenia. 

♦ PEI 5 – płytki klasy 5 są najbardziej odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze sprawdzą się w przedpokoju oraz w miejscach często uczęszczanych. Nadają się do intensywnej eksploatacji, dlatego też bardzo często są wybierane do budynków użyteczności publicznej oraz lokali usługowych. 

 

Powłoka antypoślizgowa 

W przypadku płytek ceramicznych równie ważna jest warstwa antypoślizgowa. Na opakowaniu to oznaczenie literą R. Do kuchni i łazienki najlepiej sprawdzą się płytki z oznaczeniem R8, które na powierzchni mają odpowiednią ilość ryfli i reliefów, czyli wzorów o różnych wypukłościach i wklęsłościach. Minusem takiego rozwiązania jest trudność wyczyszczenia zabrudzeń z zakamarków. Płytki o jednolitej powierzchni, które są całkowicie gładkie, będą łatwe do wyczyszczenia jednak mają niskie cechy antyposlizgowe. Lśniące kafle należy zabezpieczyć specjalnym środkiem impregnującym o właściwościach antypoślizgowych, który sprawi, że podłoga będzie bezpieczna nawet dla osób lubiących chodzić po domu w skarpetkach. 

Płytki do kuchni w dobrych cenach 

Poszukując nowych płytek do kuchni, warto sprawdzić oferty w kilku miejscach, ponieważ bardzo często ten sam produkt jest dostępny w różnych cenach. Wiedząc, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, można zdecydować się na dobry jakościowo produkt w rozsądnej cenie. Najtańsze płytki, które sprawdzą się na ścianach to wydatek od 12 do 25 zł za 1 m². W przypadku kafli przeznaczonych do ułożenia na podłodze warto dołożyć więcej pieniędzy i wybrać wysokiej jakości produkt o odpowiedniej klasie ścieralności, którego koszt zaczyna się od 35 zł za 1 m². Droższe warianty mogą kosztować nawet do 180 zł za 1 m². 

 

 

FAQ

 

P1: Jakie płytki do kuchni na podłogę – matowe czy z połyskiem?

Wybór płytek, które ułożymy na podłodze, powinien być dobrze przemyślany. Od kilku lat modne są błyszczące kafelki w jednolitym kolorze, które prezentują się bardzo elegancko. Pasują do wielu nowoczesnych aranżacji, a błyszcząca struktura sprawia, że wnętrze jest lepiej oświetlone i optycznie większe. Minusem połyskujących płytek jest trudność w utrzymaniu porządku. Na powierzchni od razu widać każde zabrudzenie w postaci wyschniętej kropli wody, resztki jedzenia czy plamy pozostałej po gotowaniu. Błyszcząca glazura jest także o wiele bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do matowych płytek ze strukturą. Dlatego też praktycznym wyborem będą kafelki, na których nie widać zabrudzeń. Matowe płytki z delikatnym wzorem sprawią, że nawet na nieumytej podłodze nie będzie widać śladów psich łap czy rozbryzgów po gotowaniu. 

 

P2: Jakie płytki do kuchni wybrać – małe czy duże? 

Poszukując odpowiednich płytek, oprócz koloru i wzoru warto zastanowić się nad ich wielkością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w doborze glazury również format ma znaczenie. Dawniej decydowano się, aby w niewielkiej kuchni układać małe płytki, co miało optycznie powiększyć przestrzeń. Obecnie, coraz więcej ludzi wybiera modne duże glazury, które prezentują się okazale i wcale nie wpływają negatywnie na wygląd pomieszczenia. Wręcz przeciwnie, wielkoformatowe płytki ułożone pionowo na ścianie sprawiają optyczne wrażenie zwiększenia wysokości, poziome ułożenie sprawia, że kuchnia jest szersza, co dodatkowo działa na plus. Do niewielkich pomieszczeń warto wybrać jasną glazurę z fugą o zbliżonym kolorze, co pozwoli uniknąć efektu szatkowania wzoru. 

P3: Co jest lepsze do kuchni – panele czy płytki?  

Zastanawiając się, co będzie lepsze – płytki, czy panele warto pomyśleć o tym, że kuchnia jest miejscem, w której utrzymuje się większa wilgotność niż w salonie czy sypialni. Nie każdy materiał wytrzyma w takich warunkach przez wiele lat i może dojść do szybkiego zniszczenia słabo zabezpieczonego materiału. W przypadku paneli wystarczy nieumyślnie wylać większą ilość wody lub zachlapać je gorącym olejem, aby na materiale pozostał trwały ślad, którego nie będzie można usunąć. Głównie ze względu na trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości o wiele lepiej zdecydować się na klasyczne płytki, które są odporne na typowe kuchenne zabrudzenia. Ze śliskiej powierzchni łatwiej usunąć osad powstający w trakcie gotowania, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o porządek i sterylność. 

 

P4: Jak obliczyć ile płytek do kuchni będzie potrzebne? 

Przed rozpoczęciem zakupów nowych płytek kuchennych należy wiedzieć, jaka ilość będzie niezbędna, aby wyłożyć całą powierzchnię. Do prawidłowego określenia ilości glazury trzeba sprawdzić, jakie są wymiary pomieszczenia, wielkość ścian, podłogi oraz zdecydować, czy płytki zostaną położone na całej powierzchni. Kładąc płytki na ścianach, należy zmierzyć szerokość wszystkich ścian razem, a wynik pomnożyć przez wysokość, do jakiej mają się one znajdować. Zazwyczaj jest to ⅔ wysokości, licząc od podłogi. W wyliczeniach nie należy odejmować drzwi, okien oraz innych otworów, ponieważ zapas będzie potrzebny na ewentualne uszkodzenia i straty materiałowe. W przypadku obliczeń ilości płytek, które mają znaleźć się na podłodze, należy zmierzyć szerokość i długość podłogi, a następnie pomnożyć obie liczby. Otrzymany wynik to wielkość podłogi, jednak i w tym przypadku warto zostawić zapas w razie uszkodzenia materiału. 

 

P5: Ile kosztują płytki do kuchni? 

Zakup płytek do kuchni może sprawiać kłopot ze względu na dostępność różnych wzorów, kształtów i kolorów. W wyborze nie pomagają liczne aranżacje w sklepach czy katalogach, które dodatkowo utrudniają podjęcie decyzji. W końcu płytki kładzie się raz na 10-15 lat, więc dobrze, aby przez cały ten czas ładnie się prezentowały i były uniwersalne. W sklepach budowlanych jest wiele przeróżnych płytek, które zmieszczą się w budżecie każdego konsumenta. Najtańsze glazury to koszt od 12 do 25 zł za 1 m². Droższe płytki kuchenne to wydatek od 35 zł do 180 zł za 1 m². W zależności od projektu i wizji użytkownika wymiana glazury może kosztować niewiele lub być bardzo droga. Cena całości jest uzależniona od powierzchni, która wymaga wyłożenia oraz od materiałów użytych podczas remontu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ