Zwykle na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy tym, na jakiej wysokości należy zamontować szafki w kuchni. Wyjątkiem może być fakt niedawno przeprowadzonego remontu, przy którym ten element nie zaprzątał nam uwagi, a teraz, po wydaniu góry pieniędzy, odczuwamy niedogodności złego rozmieszczenia szafek zarówno pod względem wysokości, głębokości jak i przestrzeni roboczych i mamy sobie za złe, że rozpatrywaliśmy kwestię jakie płytki do kuchni, a nie to jak rozmieścić szafki.
Mamy nadzieję, że skoro tu trafiłeś to przypadek opisany powyżej nie jest Twoim, a problem interesuje Cię z racji remontu, który dopiero planujesz i chcesz, aby szafki w Twoje kuchni spełniały wszystkie zasady ergonomii z uwzględnieniem potrzeb i wzrostu użytkowników.
Optymalna wysokość szafek kuchennych
Optymalna, czyli taka, która pasuje hipotetycznemu użytkownikowi, który ma typowy wzrost i masę, a także typowe wymagania. To jest powód dla którego należy sprawie się bardziej przeglądnąć. Typowy, to jak czapka w rozmiarze „unisex” – jeden w nią głowy nie wciśnie, innemu będzie spadać na oczy, ale do średnio 50 % użytkowników będzie pasować. Podobnie jest z meblami. Jeśli nasze wymiary lub wymagania odbiegają od standardu „unisex” trzeba ergonomię i dopasowanie mebli do siebie wziąć w własne ręce. Kuchnia to stanowisko pracy i tak jak ręka od myszy zmęczy się, gdy biurko z komputerem jest umieszczone niewłaściwie, tak samo nie będzie przyjemnie i wygodnie gotować, gdy blat będzie za nisko lub wysoko.
Standardowa wysokość szafek kuchennych
Jak pójdziemy do sklepu Ikea, czy innego marketu meblowego zobaczymy szafki kuchenne, które stoją na cokole 10 cm i mają na nim ustawioną szafkę w wysokości 72 cm. Zatem blat szafki typowej jest umieszczany na wysokości 82 cm od podłogi. Wysokość tę nieznacznie można zmienić regulowanymi nóżkami, ale służą one głównie do poradzenia sobie z nierównościami terenu, a nie zmiany wysokości. Jeśli taka wysokość nie jest odpowiednia dla Ciebie i członków Twojej rodziny, trzeba pomiarów wysokości dokonać samodzielnie i na jej podstawie ustalić prawidłową wysokość. Jest to stosunkowo prosty pomiar. Wystarczy stanąć prosto, zgiąć przedramię tak, aby z wyprostowanym ciałem tworzyło kąt prosty, a następnie zmierzyć odległość od łokcia do podłogi. Od otrzymanej wartości odejmujemy około 15 – 20 cm, które umożliwia swobodną manipulację rękoma nad blatem. Wynik pomiarów i obliczeń to obraz tego jaka powinna być wysokość szafek kuchennych wraz z blatem. Standardy głębokości szafek dolnych mówią o wymiarach 56 cm, wraz z frontem 58 cm.
Powyżej przedstawione pomiary są niezwykle istotne nie tylko dla osób o większym lub mniejszym wzroście od standardowego, jest to też sposób na wyznaczenie wysokości blatów dla osób niepełnosprawnych, jeżdżących na wózku. Blat tu musi być umieszczony znacznie niżej, nie mniej pomiary robimy w podobny sposób, tyle że nie na stojąco, a siedząco.
Wysokość szafek kuchennych nad blatem
Podobnie wyznaczyć należy wysokość szafek wiszących, a także wielkość przestrzeni, która dzieli szafki górne od dolnych. Wysokość szafek kuchennych górnych, podobnie zresztą jak i szerokość również jest zawarta w standardach, jednak tu panuje większa różnorodność tych standardów niż w dolnych szafkach. Zwykle wysokość górnych szafek kuchennych zaczyna się od wartości 287 mm. Standardy obejmują 6 rozmiarów do maksymalnego 864 mm. Wysokość szafek będzie zawsze zależała od tego na jakim poziomie postanowiliśmy zamontować blat szafek dolnych, a także od wysokości domowników i możliwości ich sięgnięcia do szafek najwyższych, ewentualnie systemu, który pozwoli na sięgnięcie do ich zawartości. Uzależnienie tego jaka ma być wysokość szafek wiszących w kuchni od poziomu na jakim został umieszczony blat ma spore znaczenie, bowiem przestrzeń ta, będzie naszą przestrzenią roboczą i zbyt niskie umieszczenie szafek może ją ograniczać i stwarzać dyskomfort przy gotowaniu. Z drugiej strony im większy dystans pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami, tym wyżej trzeba sięgać po przedmioty umieszczone w szafkach górnych.
Szafki wiszące zazwyczaj posiadają mniejszą głębokość, niż szafki stojące. Dzięki temu możemy wygodnie pracować, stojąc przy kuchennym blacie. Zalecana odległość pomiędzy dolną, a górną zabudową, która też najczęściej stosowana jest przez projektantów mebli kuchennych, to od 55 do 60 cm. Niemniej jednak, tak jak i w przypadku wysokości powierzchni roboczej, tak i tutaj, najważniejszy jest nasz komfort. Przed zamontowaniem górnych szafek dobrze jest zatem sprawdzić, czy uda nam się dosięgnąć do wszystkich znajdujących się w nich półek. Wychodzenie poza utarte szablony, kiedy planujemy kuchnię, może być wręcz niezbędne. Wszystko bowiem zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego też wysokość kuchennych szafek dobierajmy przede wszystkim do wzrostu naszego i innych użytkowników naszej przyszłej kuchni. Na jakiej wysokości więc górne szafki kuchenne zawiesić? Projektanci mebli zwykle pomiędzy blatem, a dolną krawędzią szafki górnej zostawiają przestrzeń od 55 do 60 cm. Dobrze też jest „przymierzyć się” do takiej wysokości, ocenić jak sprawnie sięga się do górnych szafek, a także ocenić czy przestrzeń ta (ma to znaczenie przy bardzo wysokich osobach) nie będzie za mała jako miejsce wykonywania prac kuchennych. Wysokość szafek kuchennych wiszących można też uzależnić od wielkości mieszkania i tego jakiej jest wysokości. Stare budownictwo często charakteryzuje się dużymi wnętrzami i jeśli sufit mamy na wysokości 3,5 m od podłogi (albo więcej) i potrzebujemy dużej ilość szafek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysokość górnej szafki kuchennej dopasować do wysokości mieszkania i zaspokoić swoje potrzeby na przestrzeń, w której przechowamy swoje przedmioty. Ważne są także kwestie estetyczne i to, aby wysokość mebli kuchennych była dopasowana do szerokości i ilości modułów w taki sposób, aby stanowiło to zgrabną całość.
Zabudowa górna daje szerokie możliwości aranżacji, co pozwala wykonać ją w sposób atrakcyjny zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych. Do wyboru mamy tu otwarte półki, witryny. Można szafki takie umieścić tylko na jednej ścianie, na innej nie. Wszystko zależy od wielkości, kształtu kuchni, a także naszego pomysłu aranżacyjnego. Szczególnie, gdy meble są robione na zamówienie, nasza przestrzeń kuchenna nas nie ogranicza i to, jaka wysokość szafek kuchennych finalnie powstanie zależy wyłącznie od potrzeb, zasobności portfela i wyobraźni.
Wysokość dolnych szafek kuchennych ostatnie trendy
Na koniec chcielibyśmy jeszcze zwrócić uwagę na pomysł umieszczenia blatu kuchennego na różnych poziomach przeznaczonych do różnych prac lub do wykorzystania przez różnych użytkowników. Dość tylko wspomnieć, że na innej wysokości blatu będzie dobrze wyrabiać ciasto, która to czynność wymaga większego nacisku, a więc lepiej gdy blat byłby niżej umiejscowiony, a na innej będziemy kroić warzywa na sałatkę jarzynową. Różne wysokości blatu często też sprawdzają się przy kilku użytkownikach o skrajnie różnym wzroście, albo przypadku, gdy do zadań kuchennych chcemy wciągnąć dzieci.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ