Ranking 8 najlepszych domofonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Domofon – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Postanowiliśmy przeanalizować opinie kupujących, żeby przekonać się, które domofony są uznawane za praktyczne, a do tego łatwe w montażu i obsłudze. Okazało się, że szczególnie popularny jest sprzęt Comwei D102W. To model bezprzewodowy, który pełni funkcję domofonu oraz telefonu. Pozwala on na sterowanie elektrozamkiem, który jest zainstalowany na bramce przy wejściu. To wygodne rozwiązanie. Do atutów urządzenia zalicza się solidną obudowę, nieskomplikowaną obsługę oraz niezawodność. W rankingu opisaliśmy też kilka innych, godnych uwagi sprzętów, takich jak Aco FA05. To domofon cyfrowy przystosowany do montażu podtynkowego, który wykonano ze stali nierdzewnej. Jest on wytrzymały, a przy tym użyteczny. Urządzenie można zamontować przy bramce prowadzącej na prywatną posesję lub do biura.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Domofon jest bezprzewodowy, komunikacja między stacją bramową a słuchawką odbywa się za pośrednictwem kanału radiowego DECT. To model 2w1, pełniący dodatkowo funkcję telefonu. Urządzenie można łatwo zamontować, jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana.

Wady

Mimo że sprzęt ma 10 różnych melodii wywołania do wyboru, niektórzy użytkownicy uważają, że nie są zbyt ciekawe, a w dodatku za ciche.

Podsumowanie

Urządzenie jest przeznaczone do montażu natynkowego. Pozwala ono na sterowanie elektrozamkiem znajdującym się na bramce przy wejściu. Domofon został wykonany z kilku materiałów, a jednym z nich jest dobre gatunkowo tworzywo sztuczne. Nie jest on podatny na zarysowania oraz pęknięcia.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie wyprodukowano z 2 mm stali nierdzewnej, w efekcie czego wewnętrzne mechanizmy są dobrze chronione przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Model ma 3-stopniową regulację głośności, dlatego możemy dopasować ustawienia do swoich preferencji.

Wady

Są osoby, którym przeszkadza to, że domofon nie obsługuje bramy wjazdowej. Aby można było nią sterować, trzeba dokupić specjalny moduł I/O.

Podsumowanie

Sprzęt służy do montażu przy domu jednorodzinnym, obsługuje jedno wejście. Razem z domofonem dostajemy w komplecie trzy małe breloki zbliżeniowe, pozwalające na szybkie otworzenie bramki i wejście na posesję. Urządzenie wygląda elegancko. Obudowa słuchawki jest biała, a panel zewnętrzny ma szary kolor.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt obsługuje breloki zbliżeniowe pozwalające na szybkie otworzenie bramki (w zestawie znajdziemy 6 sztuk). Model jest 2-rodzinny, a ponieważ został przystosowany do montażu natynkowego, instalacja nie powinna zająć dużo czasu.

Wady

Co prawda możemy regulować głośność melodii wywołania, jednak nie jest możliwe zwiększenie lub zmniejszenie poziomu głośności samej rozmowy z osobą dzwoniącą przy bramce.

Podsumowanie

Domofon ma podświetlany szyld, można do niego podłączyć przycisk wyjścia. Jest on przeznaczony do kontroli wejścia na posesję prywatną, a także do biura. Do wykonania zewnętrznego panelu wykorzystano stal nierdzewną o grubości 2 mm. Urządzenie jest solidne, jak również bardzo łatwe w obsłudze.

 

 

8 najlepszych domofonów. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli szukasz sprawdzonych urządzeń, przeczytaj ranking domofonów, który powstał po dokładnym przeanalizowaniu wystawianych przez użytkowników opinii. Obejmuje on dokładne opisy urządzeń dostępnych w różnych cenach, więc istnieje większa szansa, że znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

 

Domofon bezprzewodowy

 

1. Domofon bezprzewodowy Comwei D102W

 

Do naszego zestawienia musieliśmy wybrać domofon bezprzewodowy Comwei D102W, ponieważ cieszy się on wieloma dobrymi opiniami konsumentów. Urządzenie pełni jednak funkcję nie tylko domofonu, ale też telefonu. Jest to więc model typu 2w1, którey docenią najbardziej wymagający użytkownicy. Wymiary bramofonu to: 60 mm x 177 mm  x 37 mm. Słuchawka mierzy: 159 mm x 48 mm x 29 mm, a jej baza: 116 mm x 116 mm x 69 mm.

Moc sygnału nadajnika wynosi 250 mW, a maksymalny zasięg radiowy to 75 m w terenie otwartym. Domofon bezprzewodowy umożliwia sterowanie elektrozamkiem zainstalowanym przy wejściu przy bramce. Unifon pozwala na jednoczesne odbieranie połączeń telefonicznych i obsługiwanie domofonu.

Comwei D102W  to model jednorodzinny. Zestaw wykonano z dobrej jakości materiałów. Do jego produkcji wykorzystano m.in. odporny na zarysowania plastik. Konsumenci są zadowoleni z użytkowania sprzętu, który ich zdaniem jest łatwy w obsłudze i montażu.

 

 

 

 

Domofon cyfrowy

 

2. Aco Domofon familio 1-rodzinny pod tynk zamek szyfrowy. FA05

 

Aco FA05 to domofon cyfrowy przeznaczony do domu jednorodzinnego. Model wyprodukowano w Polsce, a do jego wykonania wykorzystano stal nierdzewną o grubości 2 m. Jest to materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością, co oznacza, że dobrze zabezpiecza on wewnętrzny mechanizm sprzętu. Panel zewnętrzny o wymiarach: 197 mm x 90 mm x 33 mm jest przeznaczony do montażu podtynkowego.

W zestawie znajduje się unifon wyposażony w dwa przyciski: funkcyjny i do otwierania. Sprzęt ma trójstopniową regulację głośności, więc można wybrać ustawienia adekwatnie do swoich potrzeb. Unifon ma wymiary: 200 mm x 81 mm x 39 mm.

Kupujący otrzymuje 3 breloki zbliżeniowe przeznaczone do współpracy z czytnikiem. W związku z tym otwieranie bramy przez domowników wracających z pracy czy ze szkoły jest łatwe. Panel zewnętrzny ma szary kolor, a słuchawka ma białą obudowę. Zestaw prezentuje się elegancko.

 

 

 

 

Aco domofony

 

3. Aco Domofon familio 2-rodzinny na tynk. FA04

 

Jeśli szukasz modelu dla 2 rodzin, wybierz domofony Aco FA04. Jest on dostępny w zestawie z unifonem cyfrowym o wymiarach: 200 mm x 81 mm x 39 mm z dwoma przyciskami: funkcyjnym i do otwierania. Użytkownik może regulować głośność pracy unifonu i w ten sposób z łatwością dostosowywać go do swoich potrzeb.

Panel zewnętrzny należy zamontować pod tynkiem. Jest on wykonany z dobrego gatunkowo materiału, a dokładnie stali nierdzewnej. Wykazuje ona odporność na korozję i zarysowania. Model ma podświetlane szyldy. Istnieje możliwość podłączenia do niego przycisku wyjścia. Panel zewnętrzny obsługuje breloki zbliżeniowe. Łącznie w zestawie jest ich 6.

Opinie o domofonach Aco FA04 są pozytywne, a osoby, które zdecydowały się na ich zakup, potwierdzają, że jakość wykonania sprzętów jest bardzo dobra. Cechuje je niezawodność i łatwy system obsługi. Nie można zapominać też o trwałym, a jednocześnie estetycznym wykonaniu.

 

 

 

 

Domofon Urmet

 

4. Urmet 525/321 zestaw domofonowy dla 1 lokatora Scaitel/MIWIUS

 

Prezentujemy domofon Urmet 525/321 Scaitel/MIWIUS przeznaczony do domu jednorodzinnego. W komplecie znajduje się solidnie wykonany unifon, do którego produkcji wykonano wytrzymałe tworzywo ABS. W efekcie na powierzchni telefonu nie pojawiają się nieestetycznie wyglądające zarysowania. Model jest dostosowany do systemów 4, 5 i 6-żyłowych. Sprzęt jest prosty w instalacji, bo nie wymaga użycia lutownicy.

W skład zestawu wchodzi też panel przeznaczony do montażu podtynkowego. Umieszczony został na nim tylko jeden przycisk służący do wywoływania. Ma on też wbudowany moduł pozwalający na prowadzenie rozmów. Kupujący otrzymuje również wysokiej jakości zasilacz z osłonką, która dobrze zakrywa zaciski przewodów, co umożliwi bezpieczny montaż. Zasilacz zrobiono z tworzyw ABS.

Użytkownikom podoba się to, że panel montowany na zewnątrz ma specjalnie wyprofilowany daszek, który chroni go przed drobnym deszczem. Sprzęt jest w mniejszym stopniu narażony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Model ma podświetlane na zielono diody LED.

 

 

 

 

Domofon z kamerą

 

5. Wideodomofon Eura VPD-20A3 Neptun LCD 7″

 

Polecamy Twojej uwadze domofon z kamerą Eura-Tech Neptun A31A120, który jest odpowiedni do jednorodzinnego domu. Zestaw składa się z monitora o wymiarach: wysokość – 160 mm, szerokość – 240 mm i głębokość – 17 mm i wadze ok. 0,7 kg. Wyświetla on obraz w kolorze. Wielkość ekranu jest równa 7 cali. Model ma tryb głośnomówiący i 8 melodii gongu do wyboru.

Zestaw składa się też z kasety zewnętrznej i zasilacza. Wideodomofon umożliwia otwieranie rygla i bramy, a ponadto prowadzenie rozmów i obserwowanie osoby znajdującej się przed posesją. W ten sposób można łatwo zweryfikować, kto chce wejść do naszego domu, a to zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Atutem jest możliwość podglądu nocnego, dzięki diodom podczerwonym. Użytkownicy potwierdzają też wysoką jakość wykonania panelu zewnętrznego. Zrobiono go z dobrego gatunkowo aluminium, a dodatkowe zabezpieczenie stanowi niewielki daszek. Kaseta zewnętrzna jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

 

 

 

 

Domofon do bloku

 

6. Aco Domofon Cdnp6Acc Dla 30 Lokatorów

 

Aco CDNP6ACC to bardzo dobry domofon przeznaczony do bloku. Zestaw jest przystosowany dla 30 lokatorów, a co istotne, można rozbudować go na 255 mieszkań. Montowane w środku unifony mają biały kolor, a ich wymiary to: 201 mm x 80 mm. Aby wpuścić dzwoniącą osobę, wystarczy przytrzymać jeden przycisk.

Domofon do bloku został zrobiony z wytrzymałych materiałów. Do produkcji panelu zewnętrznego wykorzystano aluminium, przyciski zrobiono ze stali nierdzewnej. W efekcie są one odporne na ścieranie, a użytkownicy przyznają, że płynnie działają, umożliwiając wpisanie kodu dostępu w każdej sytuacji. Na ekranie LCD prezentowane są wybierane przez nas numery mieszkania, więc w razie pomyłki będziemy mogli szybko zareagować.

Po przeczytaniu opinii na temat Aco CDNP6ACC można stwierdzić, że jest to niezawodny sprzęt mający wszystkie funkcje, jakie powinien mieć dobry domofon do bloku. Lokatorzy nie muszą pamiętać o tym, aby nosić ze sobą klucz otwierający drzwi wejściowe do klatki, wystarczy, jeśli będą korzystać z kodu dostępu.

 

 

 

 

Domofon Cyfral

 

7. Cyfral Domofon Cosmo Zestaw 1-Lokatorski

 

Domofon Cyfral Cosmo to model jednolokatorski, w którym zastosowano transmisję sygnału typu duplex. Połączenie pomiędzy unifonem a panelem zewnętrznym wykonano linią dwuprzewodową, przez którą przesyłane są: sygnał wywoławczy (dzwonek), akustyczny (mowa) i sygnał sterujący zaczepem elektromagnetycznym. Unifon ma biały kolor, a panel zewnętrzny jest czarny.

Centrala jest przeznaczona do montażu natynkowego i wyposażono ją w daszek, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem i deszczem. Do produkcji tego elementu wykorzystano wytrzymałe aluminium i tworzywo ABS. Centrala obsługuje breloki RFID (4 w komplecie). W zestawie znajduje się klucz do montażu, a sama czynność nie jest skomplikowana. Potwierdzają to opinie kupujących.

Przeprowadzony test domofonów potwierdził, że model Cyfral Cosmo spełnia oczekiwania użytkowników, bo jest prosty w obsłudze, solidnie wykonany i gwarantuje bezpieczeństwo. Zarówno unifon, jak i panel zewnętrzny mają kompaktowe wymiary, co ułatwia instalację.

 

 

 

 

Domofon dwurodzinny

 

8. Zestaw Domofonowy Dwurodzinny Fossa Multi 903

 

Możliwe, że jesteś osobą, która chce kupić dobry i tani domofon dwurodzinny. Jeśli tak, dobrym wyborem będzie Orno Fossa Multi, czyli zestaw składający się z dwóch unifonów i jednego panelu zewnętrznego. Kaseta ma wymiary: 116 mm x 200 mm x 54 mm i działa sprawnie w temperaturze od -25 st. C. do +50 st. C. Dobrym rozwiązaniem są podświetlane miejsca do wpisania nazwiska, które umieszczono na panelu zewnętrznym.

Domofon dwurodzinny jest przeznaczony do montażu podtynkowego. Korzystając z osłony ochronnej OR-DOM-RL-901DN, można zdecydować się na montaż natynkowy. Zrobiona z aluminium kaseta wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe.

Konsumenci zgodnie przyznają, że każdy z elementów zestawu jest estetycznie wykonany, co również wpływa na zadowolenie z korzystania z domofonu. Sprzęt działa sprawnie niezależnie od pogody, nie zacina się i jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki domofon kupić?

 

Domofon jest praktycznym urządzeniem, które wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Osoba, która chce dostać się na posesję, musi najpierw dzwonić, a to pozwala łatwo zweryfikować, kto znajduje się przy bramce. Dodatkowo chcąc bramkę otworzyć, nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jaki domofon wybrać, przejdź do lektury naszego poradnika.

 

 

Dostosowanie do ilości lokatorów

Na samym początku trzeba podkreślić, że zakupiony sprzęt musi być dostosowany do ilości mieszkań znajdujących się na danej posesji. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, znajdziemy wiele odpowiednich dla nas modeli. Na rynku dostępne są także modele dwu i wielorodzinne. Te ostatnie są zazwyczaj wykorzystywane w blokach. Producenci oferują urządzenia obsługujące do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu mieszkań. W skład takiego zestawu wchodzi panel zewnętrzny umieszczony przy wejściu do klatki, a także unifony – do każdego mieszkania.

 

Cyfrowy czy analogowy?

Obecnie mamy do wyboru 3 typy sprzętów. Warto zapoznać się z krótką charakterystyką każdego z nich, aby bez trudu móc kupić najlepszy domofon. Na rynku dostępne są modele:

* analogowe – zazwyczaj składają się z jednego bramofonu i unifonu, wyróżnia je proste działanie, a więc ich obsługa nie okazuje się skomplikowana. Ich wadą są jednak ograniczone możliwości pod względem obsługi większej ilości unifonów.

* cyfrowe – gwarantują wysoką jakość połączeń, dlatego też prowadzenie rozmowy przez tego typu domofon przebiega bez zakłóceń i można bez trudu wszystko usłyszeć. Do domofonów cyfrowych można zazwyczaj podpiąć większą ilość unifonów. Często takie urządzenia mają przydatne funkcje dodatkowe tj. otwieranie bramki przy użyciu breloka.

* analogowocyfrowe – łączą w sobie cechy obu wymienionych wyżej modeli, są chętnie wybierane do domów jednorodzinnych.

 

 

Jakość wykonania

Zastanawiając się nad tym, jaki jest najlepszy domofon, nie można pominąć kwestii związanej z wykonaniem urządzenia. Każdy konsument chciałby, aby zakupiony przez niego sprzęt służył mu jak najdłużej. A aby było to możliwe, trzeba wybrać dobrej jakości model. Do wykonania unifonów, które montuje się wewnątrz budynku, zazwyczaj używa się tworzywa sztucznego. Czasami może wykazywać ono podatność na zarysowania, ale w większości przypadków jest odporne na tego typu uszkodzenia. Warto jednak przede wszystkim skupić się na panelu zewnętrznym, bo jest on narażony na działanie czynników zewnętrznych.

Dobrej jakości kaseta powinna być wykonana z wytrzymałego aluminium lub stali. Warto, aby wybrany przez nas domofon był odpowiednio wyprofilowany, a dokładniej miał niewielki daszek zabezpieczający przed deszczem czy promieniami słonecznymi. Takie rozwiązanie jest praktyczne nie tylko z punktu widzenia trwałości sprzętu, ale też wygody jego obsługi. W słoneczne dni osoba, która chce wpisać kod dostępu, aby dobrze zobaczyć przyciski, nie musi zakrywać kasety dłonią.

 

Przydatne funkcje

Konsumenci potwierdzają, że dobry domofon jest praktyczny co oznacza, że daje on możliwość łatwego dostania się do budynku osobom w nim zamieszkującym. Warto, aby zakupiony przez nas sprzęt miał funkcję wpisywania kodu dostępu (klawiatura numeryczna). Wtedy też, chcąc otworzyć bramkę czy drzwi na klatkę, nie trzeba sięgać po klucz, wystarczy wybrać odpowiednie przyciski. Atutem jest to, że użytkownik ma możliwość ustawiania i zmiany kodu dostępu. Innym sposobem na szybkie otwieranie drzwi i bramek są breloki.

Po ich przyłożeniu do kasety zewnętrznej następuje automatyczne odblokowanie zamka. Konsumenci przyznają, że oba rozwiązania są praktyczne, jednak większość z nich woli wpisywać kod niż pamiętać o tym, aby mieć brelok zawsze pod ręką. Coraz częściej dostępne na rynku domofony są wyposażone w kamery, więc osoba znajdująca się w domu może sprawdzić, kto znajduje się przy bramce. Użytkownicy doceniają urządzenia dające możliwość zmiany sygnału dzwonka. Ta opcja pozwala na lepsze dostosowanie urządzenia do swoich preferencji.

 

 

Sposób montażu 

Decydując się na zakup konkretnego modelu, trzeba sprawdzić, w jaki sposób jest on montowany. Zazwyczaj wyróżnia się domofony nad i podtynkowe. Jeśli mamy taką możliwość, przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy instrukcje obsługi. Często są one dostępne w formie pdf na stronie internetowej producenta. Z instrukcji dowiemy się, jak przebiega montaż naszego urządzenia i będziemy w stanie określić, czy potrzebujemy pomocy fachowca, czy poradzimy sobie z tym sami. Warto także upewnić się, że w skład zestawu wchodzą wszystkie potrzebne akcesoria. Jeśli w opakowaniu nie będzie kołków montażowych, stracimy czas na wizytę w sklepie budowlanym i będziemy musieli ponosić dodatkowe koszty (niemniej jednak nie są one zbyt duże).

 

Domofony w dobrych cenach

Zakup domofonu nie będzie zbyt dużym wydatkiem, tym bardziej biorąc pod uwagę korzyści, jakie ze sobą niesie jego użytkowania (bezpieczeństwo i komfort). Cena urządzenia jest uzależniona głównie od zastosowanych w nim funkcji, jakości materiałów użytych do produkcji, a także producenta. Za zwykły model jedno lub dwurodzinny, który nie obsługuje kodu dostępu ani magnetycznych breloków nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200 zł. Sprzęt z dodatkowymi funkcjami, przeznaczony dla wielu rodzin kosztuje zwykle 300 zł wzwyż.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć domofon?

Mając wątpliwości, jak podłączyć domofon, powinniśmy zajrzeć do instrukcji. Tam z pewnością wyjaśnione są wszystkie najważniejsze kwestie. W celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przed założeniem domofonu powinniśmy wyłączyć główny bezpiecznik. Należy też przygotować odpowiednie sprzęty i akcesoria: wiertarkę, wkrętak z izolowaną rękojeścią, szczypce (tnące oraz do ściągania izolacji) i kołki rozporowe. Domofon trzeba podłączyć do obwodu elektrycznego chronionego przez bezpiecznik, ewentualnie przez wyłącznik nadprądowy 16 A. Jeżeli transformator znajduje się wewnątrz unifonu, wystarczy, że podłączymy go bezpośrednio do gniazda w obwodzie domowej instalacji. Montując domofon, należy ustalić wysokość, na jakiej go zawiesimy. Zwykle konieczne jest zrobienie niewielkiej bruzdy w ścianie, gdzie umieścimy osłonę z kablem. Po zagipsowaniu otworu możemy zamocowań unifon. 

 

 

P2: Jak podłączyć domofon w bloku?

Domofon jest zbudowany z kilku elementów, czyli: unifonu (słuchawki znajdującej się w mieszkaniu), zewnętrznego panelu określanego mianem kasety, elektromagnetycznego zaczepu oraz zasilacza. Chcąc zamontować urządzenie w budynku wielorodzinnym, wystarczy zamocować je na ścianie, a następnie odpowiednio podłączyć kable. Jest to znacznie mniej skomplikowane niż w przypadku domu jednorodzinnego, gdzie zwykle trzeba poprowadzić przewody pod ziemią, gdyż domofon znajduje się na bramie. Przed przystąpieniem do montażu sprzętu trzeba odłączyć zasilanie, aby nie narazić się na porażenie prądem. Aby upewnić się, że główny bezpiecznik został wyłączony, warto użyć próbnika.

 

P3: Jak naprawić domofon?

Jeżeli zauważymy, że domofon nie działa, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest skontrolowanie obwodów zasilania. Jeśli wykryjemy usterkę, należy wymienić zniszczone elementy, wtedy sprzęt znowu będzie działać tak, jak powinien. Nie musimy robić tego samodzielnie, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, o pomoc możemy poprosić fachowca. Niekiedy przyczyną awarii domofonu jest zaburzenie przewodzenia pomiędzy elektronicznymi kartami, co wymaga użycia lutownicy. Jednak znacznie częściej urządzenie przestaje działać na skutek uszkodzenia samego unifonu, a dokładniej stycznika odpowiadającego za odłączanie linii, kiedy słuchawka jest odłożona. Nie jest to najtrwalszy element, w dodatku stosunkowo szybko pokrywa się warstwą tlenków. Czasami wystarcza zastosowanie specjalnych preparatów, aby pozbyć się zanieczyszczeń, ale niekiedy stycznik trzeba wymienić lub spróbować go naprawić.

 

P4: Jak ściszyć domofon?

Każdy domofon ma inną budowę, ale bardzo często zmniejszenie poziomu głośności dzwonka nie zajmuje więcej niż kilka sekund. Na obudowie powinien znajdować się specjalny suwak, który pozwoli nam na zmianę ustawień dźwięku. Zazwyczaj jest on umieszczony pod słuchawką lub na boku obudowy. Jednak może się zdarzyć, że z powodu braku suwaka ściszenie domofonu w taki sposób nie jest możliwe. Co możemy zrobić w takim przypadku? Nie pozostaje nam nic innego jak rozkręcenie obudowy. W środku po lewej znajdziemy tzw. zworkę (czarną końcówkę nałożoną na dwa metalowe piny). Trzeba ją przełożyć na piny znajdujące się po prawej stronie.

 

 

P5: Jak wyciszyć domofon?

Co prawda domofon jest bardzo przydatnym urządzeniem, ale czasami wydaje tak głośne dźwięki, że trudno do nich przywyknąć. Z takim problemem borykają się m.in. właściciele wrażliwych na hałas zwierząt oraz rodzice opiekujący się małymi dziećmi. Nowoczesne sprzęty dają możliwość regulowania poziomu głośności dźwięków, pozwala na to niewielki suwak znajdujący się na obudowie. Jednak czasami nawet po zsunięciu go na sam dół dzwonek wciąż wydaje się być za głośny. Wtedy musimy rozkręcić korpus urządzenia, znaleźć element, który odpowiada za emitowanie sygnału dźwiękowego i założyć specjalny wyłącznik. Wówczas z pewnością pozbędziemy się problemu.

 

 

 

Jak zbudowany jest domofon?

 

Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje domofonów: analogowe, cyfrowo-analogowe i cyfrowe. Urządzenia analogowe to najstarszy i najprostszy typ domofonu, jednak zupełnie zaspokajający potrzeby indywidualnego użytkownika. Jego podstawowe elementy to przycisk sygnalizujący, mikrofon i głośnik. Oczywiście panel to nie sam guzik, mogą być na nim również miejsca na nazwiska, dodatkowe diody czy przyciski w przypadku domofonu przeznaczonego dla dwóch mieszkań, np. w budynkach typu bliźniak. 

Cyfrowo-analogowe urządzenia są nieco nowsze, więc bardziej rozbudowane technologicznie. W przypadku podłączenia w dwóch mieszkaniach, każda słuchawka jest podłączona do kasety przy pomocy oddzielnego przewodu, co ma wpływ na jakość dźwięku. Ponadto, w tym typie domofonu możliwe jest zastosowanie alternatywnych metod otwierania furtki, takich jak zamek szyfrowy, dodatkowy przycisk na wypadek awarii domofonu czy zatrzaśnięcia kluczy czy czytnik kart. 

Domofony cyfrowe, czyli najmłodsza grupa urządzeń tego typu zbudowana z centrali i dekodera, która charakteryzuje się największą nowoczesnością. To z tej grupy wywodzą się automatyczne bramy otwieranie za pomocą karty czy wideofony. Najczęściej wykorzystywane są w blokach wielorodzinnych ze względu na większe możliwości centrali cyfrowej w porównaniu do analogowych rozwiązań oraz lepszą jakość dźwięku. Ponadto pozwalają również na ustawienie długości dzwonienia, czasu wejścia czy rozmowy. Ten typ domofonów może być rozbudowywany o dodatkowe elementy podnoszące bezpieczeństwo, takie jak na przykład kamera, system alarmowy czy automatyczna brama. Naturalną konsekwencją zastosowania tego typu urządzeń w blokach wielorodzinnych jest wyposażenie w klawiaturę numeryczną, która pozwala nie tylko wybrać numer mieszkania, ale również wpisać kod dostępu zamiast otwierania drzwi kluczem. 

Bez względu na typ domofonu, elementy, z których się składa nie różnią się od siebie zbyt wiele. Podstawowe części tego zestawu to panel na zewnątrz, czyli tzw. bramofon oraz słuchawka wewnątrz, czyli tzw. unifon. Bez względu na typ, z racji pełnionej funkcji urządzenia te są do siebie podobne. W zależności od naszych preferencji estetycznych czy możliwości zamocowania, możemy wybrać między większym i mniejszym panelem, guzikami owalnymi bądź kwadratowymi, wyposażeniem panelu w dodatkowe diody podświetlające przyciski. bądź mikrofon. Jednak w ogólnym rozrachunku to drobne różnice, które nie mają wpływu na działanie urządzenia. Domofony wykonane są najczęściej z metali, takich jak stal nierdzewna czy odpowiednio przygotowane aluminium zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy kurz z ulicy.

Popularnym rozwiązaniem w zewnętrznym panelu jest maleńkie zadaszenie nad częścią z mikrofonem zabezpieczające urządzenie przed wodą spływającą po panelu. Często spotykanym rozwiązaniem jest również osłonięcie głośnika oraz mikrofonu drobną siatką, aby zabezpieczyć te najdelikatniejsze elementy mechanizmu przed nawiewaniem do środka różnych zabrudzeń i zniszczeniem. Wygląd i budowa cyfrowych i analogowych urządzeń różnią się od siebie w zależności od typu domofonu i te analogowe wyposażone będą w maksymalnie dwa przyciski, a cyfrowe, które są w stanie obsłużyć cały blok, już na pierwszy rzut oka będą znacznie bardziej rozbudowane. Podobnie sytuacja ma się z unifonem, który w analogowej wersji pozwala na jednorazowe otwarcie furtki na tak długo, jak określono w instrukcji producenta, natomiast w cyfrowej daje nam możliwość regulowanego czasu otwierania bramy, otwarcia bramy i furtki czy – w przypadku domofonów z kamerą – podglądu, kto stoi przed furtką. Bardziej złożone systemy pozwalają również na regulowanie oświetlenia na podjeździe czy klatce schodowej. Niezbędnym elementem tego układu jest również zasilacz, który może pobierać energię bezpośrednio z sieci lub z baterii czy akumulatora. Sam mechanizm, który nie pozwala na otwarcie furtki, bądź pozwala na wejście dopiero po wciśnięciu odpowiedniego przycisku w unifonie, to tzw. elektrozaczep, czyli zamek elektromagnetyczny.

Dodatkowe elementy zestawu domofonowego, o które można rozbudować swój zestaw to na przykład dodatkowa klawiatura, która pozwala na kontrolowanie także tego, kto jest wypuszczany, czytnik kart lub pilot pozwalający na otwieranie bramy elektrycznej czy awaryjny przycisk na wypadek uszkodzenia bądź braku zasilania systemu domofonowego. W przypadku posiadania większej ilości wejść na posesję, warto rozważyć wyposażenie się także w przekaźnik domofonowy, czyli komutator. Pozwala on na korzystanie z jednego unifonu dla wielu wejść w taki sposób, aby wciskając przycisk otwierający rygiel elektromagnetyczny zadziałał tylko w tej furtce, z której odebrano sygnał, a nie w każdej połączonej z unifonem. Ponadto, na rynku dostępne są również specjalne moduły, które ułatwiają korzystanie z domofonów osobom niesłyszącym bądź niewidomym.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ