Dystrybutor wody – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Na rynku znajdziemy różne dystrybutory wody, dlatego w naszym rankingu znalazło się pięć odmiennych od siebie produktów. Wśród nich urządzenie filtrujące wodę kranową, sprzęt chłodzący i podgrzewający wodę, a także taki, który pozwala nam uzyskać pyszną wodę gazową o różnym stężeniu CO2. Na pierwszym miejscu znalazł się model Source Sodastream, designerski dystrybutor wody gazowanej z systemem regulacji nasycenia CO2. Jest to urządzenie wyposażone we wskaźnik LED-owy, który ułatwi nam obsługę. Jak zauważa wielu użytkowników tego dystrybutora, jest on nie tylko wydajny i przyjazny dla środowiska, ale też bardzo atrakcyjny. Jeżeli szukasz sprzętu wyróżniającego się przede wszystkim eleganckim designem, koniecznie zwróć uwagę na model Borg&Overström B2. Zapewnia on stały dostęp do ciepłej i chłodnej wody. Znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach (m.in. biurach, szpitalach czy szkołach). Dystrybutor ma czarną obudowę, która nie jest podatna na zarysowania i przetarcia. W dodatku nie zajmuje on dużo miejsca.
Tabela porównawcza
5 najlepszych dystrybutorów wody. Opinie w 2024 roku
Dystrybutor wody jest jest niezastąpiony w firmie, sprawdza się również w domu. Chociaż można go zastąpić zwykłym czajnikiem i butelkami wody, nie da się zaprzeczyć, że stanowi bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Dlatego ten ranking zawiera najlepsze urządzenia tego typu z różnych półek cenowych.
1. Urządzenie do napojów gazowanych Soda Stream Source
Model Source Sodastream to produkt, który został zaprojektowany przez światowej sławy designera Yves’a Behar. Dlatego też sprzęt ten zachwycił konsumentów swoim wyjątkowym designem. Jeśli jesteś fanem atrakcyjnie wyglądających urządzeń, to propozycja dla Ciebie. Warto tutaj podkreślić, że model Source zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Design Award 2013.
Urządzenie to stanowi propozycję dla osób, które nie tyle szukają dystrybutora z filtrem, co chcą cieszyć się smakiem czystej, gazowanej wody. Prezentowany model z nabojem CO2 pozwala nam na nasycenia wody CO2 w takim stopniu, jaki nam najbardziej odpowiada. Ponieważ ma czytelny wskaźnik LED-owy, ta czynność jest wyjątkowo prosta.
Wpięcie butelki do dystrybutora jest bardzo proste. Wymiana naboju C02 też nie zajmuje zbyt wiele czasu. Ponieważ sprzęt ten jest stosunkowo niewielki, możesz go ustawić w swojej kuchni na blacie. Warto też wspomnieć, że prezentowany model dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie.
SODASTREAM Source to dobry dystrybutor wody do 300 zł. Urządzenie nasyca wodę CO2. Jeden nabój (dołączony do zestawu) pozwala na nasycenie do 80 litrów zwykłej wody. Urządzenie zdobyło nagrodę Red Dot Design Award 2013.
Zalety
Design: Jest to designerski sprzęt, który będzie stanowił ozdobę każdej kuchni. Dowodzą temu przyznane mu nagrody oraz fakt, że dystrybutor został zaprojektowany przez znanego projektanta.
Łatwa obsługa: Konsumenci potwierdzają, że prezentowany model jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy podpiąć butelkę, wybrać poziom nasycenia i włączyć przycisk start. Potem musimy tylko poczekać aż woda będzie gotowa.
Cena: Na uwagę zasługuje fakt, że prezentowany model jest bardzo tani. Trudno jest znaleźć równie atrakcyjną cenowo propozycję.
LED-owy wskaźnik: Ponieważ prezentowany sprzęt ma wskaźnik nasycenia wody, łatwo dobierzemy stopień, który nas najbardziej satysfakcjonuje.
Tania eksploatacja: Koszt zakupu wymiennych naboi nie jest duży. Jednocześnie wydajność takiego elementu jest dość spora. W końcowym rozliczeniu okazuje się, że przygotowanie gazowanej wody z użyciem tego urządzenia nie jest drogie.
2. Dystrybutor Wody bez Butli Borg&Overström B2
Urządzenie Borg&Overström B2 zapewnia zarówno ciepłą, jak i chłodną wodę. Z pewnością sprawdzi się ono w biurze, poczekalni i podobnych miejscach. Dystrybutor jest wolnostojący, ale w razie potrzeby można wykorzystać dodatkowo specjalny uchwyt ścienny, żeby zwiększyć jego stabilność. Maksymalny przepływ gorącej wody to 6 l/h, a zimnej 22 l/h.
Sprzęt ma wymiary: wysokość – 106 cm, szerokość – 32,5 cm oraz głębokość – 38 cm. To oznacza, że nie ogranicza on wolnej przestrzeni w pokoju. Pobór mocy modelu przy podgrzewaniu wody wynosi 545 W, a przy schładzaniu 100 W. Dystrybutor jest dostępny w czarnym kolorze, można go z łatwością dopasować do wystroju wnętrza.
Za co kupujący docenili prezentowane urządzenie? Jak wynika z ich recenzji, jest ono eleganckie, a w dodatku solidne. Wszystko ze względu na to, że obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i na długo zachowuje swój estetyczny wygląd. Poza tym dystrybutor nie jest trudny w obsłudze.
Sprzęt Borg&Overström B2 ma wymiary: 106 cm x 32,5 cm x 38 cm. To dystrybutor nie tylko zimnej, ale i ciepłej wody.
Zalety
Elegancki design: Nie ma ryzyka, że urządzenie wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia. Ma ono czarną obudowę i można je bez trudu dopasować do reszty wyposażenia wnętrza.
Solidna obudowa: Obudowa została wykonana z solidnych materiałów, dlatego nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.
System Direct Chill: Dystrybutor wykorzystuje nowoczesny system Direct Chill, który odpowiada za chłodzenie wody na bieżąco.
Kompaktowe wymiary: To, co wyróżnia sprzęt to kompaktowe wymiary. Można ustawić go nawet w pokoju o niewielkim metrażu, gdyż nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni.
Wady
Brakuje dozownika kubków: Część konsumentów narzeka, że do dystrybutora nie został dołączony dozownik kubków. To element wyposażenia opcjonalnego, co oznacza, że trzeba go dokupić osobno.
3. Dystrybutor Wody Bredeco 5L BCTP-5-L
Bredeco 5L BCTP-5-L to dystrybutor gorącej wody, który przydaje się na różnego rodzaju przyjęciach: rodzinnych, weselnych, firmowych. Wyposażono go w grzałkę o mocy 680 W. Opisywany model daje możliwość samodzielnego ustawienia odpowiedniej temperatury wody: 40, 50, 60, 85, 98 lub 100 st. C. Z jego pomocą można szybko zaparzyć gorącą kawę czy herbatę.
Sprzęt został wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje mu wytrzymałość. Można go także szybko wyczyścić. Ważne jest to, że dystrybutor jest bezpieczny w użytkowaniu, m.in. ze względu na ochronę przed przegrzaniem. Do dozowania wody służy wbudowana pompka, możemy też zrobić to poprzez naciśnięcie guzika lub przyłożenie naczynia pod kranik.
Osoby, które zdecydowały się na zakup urządzenia nie żałują podjętej decyzji. Twierdzą one, że dystrybutor ma odpowiednią pojemność (5 l) i ładnie prezentuje się na stole. Jego obsługa nie jest skomplikowana, dlatego wszyscy bawiący się na przyjęciu goście poradzą sobie z samodzielnym przygotowaniem gorącego napoju.
Dystrybutor gorącej wody Bredeco 5L BCTP-5-L ma pojemność równą 5 l, a jego wymiary to: 30 cm x 23,5 cm x 51,5 cm. Waży on 2,6 kg.
Zalety
Możliwość samodzielnego ustawienia temperatury wody: Sprzęt daje nam możliwość samodzielnego ustawienia temperatury wody. Może to być: 40, 50, 60, 85, 98 lub 100 st. Dobór właściwej temperatury nie jest trudny, każdy z nas sobie z tym poradzi.
Konstrukcja ze stali nierdzewnej: Materiałem wykonania urządzenia jest stal nierdzewna, która wykazuje odporność na korozję oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ powierzchnia zbiornika jest gładka, można go łatwo wyczyścić.
Bezpieczeństwo użytkowania: Dystrybutor można bez obaw ustawić w sali, w której organizowane jest przyjęcie. Jest on bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ został wyposażony w specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Sprzęt automatycznie się wyłączy w momencie, kiedy osiągnie zbyt dużą temperaturę.
Wady
Kłopotliwe przenoszenie: Co prawda nie jest to ciężki ani duży model, ale jak twierdzi część kupujących przenoszenie go jest kłopotliwe. Nie pomaga w tym duży uchwyt znajdujący się przy pokrywie.
4. Osmosolution CW920 CHARM
Dystrybutor wody Osmosolution CW920 CHARM jest polecany do urzędów, szkół, biur, szpitali. Wyposażono go w system odwróconej osmozy, który neutralizuje bakterie i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Moc grzania sprzętu jest równa 700 W, a chłodzenia 100 W.
Prezentowany model waży 19 kg, jego wymiary to: wysokość – 104 cm, szerokość – 40 cm i głębokość – 32 cm. Ponieważ sprzęt ma elektroniczny regulator temperatury, możemy ustawić, jak ciepła ma być woda w zbiorniku (zakres od 85 do 100 st. C). Urządzenie stylowo wygląda, w dodatku nie zajmuje za dużo miejsca w pomieszczeniu.
Jak wynika z recenzji konsumentów, do atutów dystrybutora trzeba zaliczyć: stały dostęp do chłodnej i gorącej wody, elegancki wygląd oraz łatwą obsługę. Montaż urządzenia również nie jest trudny. Wyróżniającą go cechą jest duża wydajność na poziomie 378 l/24 h.
Urządzenie Osmosolution CW920 CHARM ma wymiary równe: 104 cm x 40 cm x 32 cm i waży 19 kg. Dystrybutor zapewnia stały dostęp do gorącej, jak i chłodnej wody.
Zalety
Oczyszcza wodę wodociągową: Sprzęt został wyposażony w system odwróconej osmozy, który oczyszcza wodę wodociągową ze wszystkich zanieczyszczeń poprawiając jej smak. Skutecznie neutralizuje on bakterie, a także chlor.
Elektroniczny regulator temperatury: Dystrybutor ma elektroniczny regulator temperatury, co oznacza, że możemy sami zdecydować o tym, jak ciepła woda będzie wypływać z kranika. W jego przypadku zakres obejmuje wartości od 85 do 100 st. C.
Stylowy wygląd: Urządzenie jest niewielkie i ma czarną, stylowo wyglądającą obudowę. Na pewno będzie on dobrze prezentować się w biurze, urzędzie, jak i innych miejscach.
Wady
Konieczność regularnej wymiany filtrów: Aby dystrybutor stale oczyszczał wodę konieczne jest regularne wymienianie filtrów, średnio co pół roku. Zdaniem części użytkowników to trochę uciążliwe.
Brak kubków: Do urządzenia nie zostały dołączone plastikowe, jednorazowe kubki, dlatego trzeba je dokupić samodzielnie.
5. Dystrybutor Wody Global Water FDL GWDY0014
Sprzętem, na który trzeba zwrócić uwagę jest Global Water FDL GWDY0014. To model, który można ustawić w kuchni, pomieszczeniu socjalnym, a nawet własnym gabinecie. Zapewnia on stały dostęp do czystej wody. Wystarczy go podłączyć do prądu. Wymiary dystrybutora są równe: wysokość – 38,8 cm, szerokość – 18,3 cm oraz głębokość – 44 cm. Waży on ok. 7 kg.
Urządzenie ma 4-stopniową regulację temperatury wody: temperatura pokojowa, 50 st. C, 85 st. C i 95 st. C. Wyposażono je w duży i czytelny panel sterowania z wyświetlaczem, z pomocą którego możemy kontrolować np. poziom zużycia wkładów filtrujących.
Wielu kupujących przekonuje, że to łatwy w obsłudze i praktyczny dystrybutor, z pomocą którego można szybko zaparzyć kawę i różne rodzaje herbaty bez potrzeby wychodzenia z pomieszczenia czy sięgania po czajnik. Urządzenie oczyszcza wodę w czterech etapach, wykorzystując do tego filtr ze stali nierdzewnej, filtr sedymentacyjno-węglowy, membranę osmotyczną oraz antybakteryjny filtr węglowy.
Global Water FDL GWDY0014 to dystrybutor gorącej wody ze zbiornikiem o pojemności 5 l. Wymiary modelu to: 38,8 cm x 18,3 cm x 44 cm.
Zalety
Regulacja temperatury i ilości wody: Urządzenie ma 4-stopniową regulację temperatury wody, maksimum to 95 st. C. Co więcej, możemy też zmieniać ilość cieczy, jaka jest dozowana do kubka. Dostępne są cztery opcje: ciągły pobór, 240, 350 oraz 500 ml.
Panel sterowania z wyświetlaczem: Obsługa dystrybutora nie jest trudna, głównie ze względu na panel sterowania z wyświetlaczem. Pokazują się na nim informacje dotyczące m.in. jakości wody znajdującej się w zbiorniku czy zużycia wkładów filtrujących.
Wady
Brak kilku wersji kolorystycznych: Model jest sprzedawany w jednej, białej wersji kolorystycznej. Niektórzy konsumenci uważają, że powinien on być dostępny także w kilku innych odcieniach, w szczególności czarnym.
Wymiana kilku filtrów: Urządzenie jest wyposażone nie w jedno-, ale kilkuetapowy proces filtrowania wody. Wiąże się to z koniecznością regularnej wymiany wszystkich filtrów, co po pewnym czasie staje się kłopotliwe.
Przewodnik zakupowy – Jaki dystrybutor wody kupić ?
Dystrybutor wody to produkt, który staje się coraz popularniejszy. Obecnie możemy znaleźć go nie tylko w różnych firmach, ale także w domach. Może on być zdecydowanie bardziej funkcjonalny niż zwykły czajnik. Takie urządzenie jest w stanie przefiltrować wodę, często ma również funkcję jej schładzania, czy nawet podgrzewania. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów dystrybutorów, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że możesz mieć problem z wyborem właściwego. Ten poradnik podpowie Ci, jaki dystrybutor wody wybrać, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania.
Zalety dystrybutorów wody
Wydawać by się mogło, że dystrybutor wody jest zbędnym urządzeniem w domu. Jednak taki produkt może ułatwiać nam przyjmowanie każdego dnia odpowiedniej ilości płynów. Wystarczy podejść do niego i wcisnąć odpowiedni przycisk, aby napełnić swój kubek wodą. Nie musimy nawet odkręcać butelki, czy przegotowywać wody z kranu w czajniku.
Dystrybutor to ciekawa alternatywa dla wody butelkowanej i do tego jest bardziej ekologiczny. Dzięki niemu nie gromadzimy w domu stosu plastikowych butelek, które następnie trzeba poddawać recyklingowi.
Taki produkt sprawdzi się w szczególności w przypadku liczących wielu członków rodzin. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić, ponieważ jeden dystrybutor z dużą butlą z pewnością na dłuższą metę okaże się mniejszym kosztem niż kupowanie kilku zgrzewek wody butelkowanej np. co tydzień.
Rodzaj dystrybutora
Chcąc kupić najlepszy dystrybutor wody musimy się zastanowić, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Musimy wybrać pomiędzy modelem butlowym, a bezbutlowym. Ten pierwszy wymaga regularnego wymieniania butli z wodą, jednak najczęściej ma ona tak dużą pojemność, że może wystarczyć na kilka tygodni lub nawet miesięcy (w przypadku firm czy ośrodków zdrowia). Najczęściej jeden galon wody zawiera do 20 litrów płynu. Niektórzy przekonują jednak, że takie rozwiązanie nie jest do końca dobre dla naszego zdrowia. Wodę należałoby wymieniać co kilka dni, ponieważ po pewnym czasie dostają się do niej bakterie.
Z kolei dystrybutor bezbutlowy działa podobnie, jak filtr wody. Tutaj nie ma potrzeby kupowania i wymieniania butli, ponieważ urządzenie dokładnie filtruje wodę prosto z wodociągu. Przechodzi ona przez kilka różnych filtrów i w ten sposób pozbawiona jest jakichkolwiek, nawet najmniejszych drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Wybierając taki model nie musimy składować nigdzie zapasowej butli z wodą. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, poza tym nie narażamy się na doznanie urazu podczas przenoszenia 20 litrowego, pełnego płynu pojemnika.
Dystrybutor mechaniczny lub elektryczny
Kiedy już podejmiemy decyzję, czy wybrany przez nas model ma mieć butlę czy też nie, należy wybrać pomiędzy urządzeniem mechanicznym i elektrycznym. Dystrybutory mechaniczne to rozwiązanie, dzięki któremu możemy pić wodę w temperaturze otoczenia. Sprawdzą się w przypadku, gdy nie zależy nam na szybkim podaniu płynu bardzo zimnego lub gorącego, a jedynie na wypiciu czegoś. Warto zastanowić się nad tą opcją, gdy w domu mamy małe dzieci. Będą one mogły swobodnie pić wodę, a my nie musimy się obawiać, że np. będzie ona za zimna.
Dystrybutor elektryczny błyskawicznie podgrzewa do wysokiej, lub chłodzi do niskiej temperatury. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie lubią czekać na zagotowanie wody w czajniku lub nie chcą co kilka dni przygotowywać kostek lodu do schładzania napojów.
Dystrybutor wody gazowanej
Osoby, które wolą pić wodę gazowaną, powinny pomyśleć o zakupie urządzenia, które umożliwi im picie takiego płynu o dowolnej porze dnia i nocy, bez konieczności kupowania zapasu specjalnej wody butelkowanej. Takie rozwiązanie jest wbrew pozorom możliwe. Dystrybutor wody gazowanej, poza możliwością podgrzewania i chłodzenia, może też dodawać jej gazu. Wszystko to za sprawą wbudowanej butli CO2.
Możliwość filtrowania wody
Choć wybór dystrybutora zależeć będzie w dużej mierze od naszych preferencji, to powinniśmy szukać modelu, który potrafi ją filtrować. Zazwyczaj tego typu produkty mają kilkustopniowy filtr, dzięki czemu otrzymywany płyn (biegnący prosto z sieci wodociągowej) jest pozbawiony jakichkolwiek, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia substancji i bakterii.
Jednocześnie wlewana do szklanki woda zawiera wszystkie niezbędne dla naszego organizmu składniki. W efekcie możemy utrzymać dobrą kondycję i cieszyć się dobrym smakiem tego cennego płynu.
Moc – jaki dystrybutor wody jest najlepszy
Przy zakupie dystrybutora wody musimy też sprawdzić kilka parametrów. Jednym z najważniejszych będzie w tym przypadku moc – zarówno układu chłodzenia, jak i podgrzewania (jeśli oczywiście wybierzemy model z tymi opcjami). W przypadku chłodzenia optymalna moc wynosi mniej więcej 90 W, podczas gdy w układzie podgrzewania jest ona znacznie większa i najczęściej wynosi ponad 500 W.
Wbrew pozorom, ten parametr może odgrywać dość istotną rolę. Im większa będzie moc, tym efektywniej będzie działało urządzenie i w krótszym czasie otrzymamy wodę o odpowiedniej temperaturze.
Zakres temperatury
Wybierając dystrybutor, który będzie podgrzewał i schładzał wodę, musimy też zwrócić uwagę na zakres temperatury. W przypadku możliwości podgrzewania płynu bardzo wygodną opcją może być podgrzanie do wrzątku, w którym da się zaparzyć kawę, czy herbatę. Dzięki temu nie trzeba gotować wody w czajniku, co może zająć kilka minut (w przypadku np. pojawienia się niespodziewanych gości takie oczekiwanie bywa irytujące).
Jeśli chodzi o opcję chłodzenia, szukajmy modeli, które mogą obniżyć temperaturę wody do ok. 5 st. C. Jest to optymalna temperatura płynów, która pozwoli nam ochłodzić się w bardzo upalny dzień.
Design
Dystrybutor najczęściej umieszcza się w kuchni. To pomieszczenie, gdzie spędzamy dość dużo czasu, dlatego warto zadbać o to, by urządzenie miało pasujący do jej wystroju design. Do wyboru mamy tradycyjne modele stojące, które spotykamy w firmach, czy ośrodkach zdrowia, a także mniejsze i bardziej nowoczesne produkty. Są one bardziej smukłe i nie rzucają się tak w oczy.
Na rynku możemy znaleźć również dystrybutory w postaci ceramicznej misy, która nie tylko elegancko wygląda, ale również zajmuje niewiele miejsca. Możemy ustawić ją na drewnianym stojaku, który idealnie dopasuje się do kuchni urządzonej np. w stylu rustykalnym.
Dystrybutory wody w dobrych cenach
Cena dystrybutora wody w dużej mierze zależy od tego, czy jest to model butlowy, czy bezbutlowy. Znaczenie ma także sama marka, dodatkowe opcje, takie jak np. program odkamieniania czy sam design.
Najtańsze modele butlowe kosztują średnio 100-500 zł. Za niewielki model bezbutlowy, który filtruje wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, musimy zapłacić niewiele więcej – zazwyczaj ponad 300 zł.
Bardziej zaawansowane urządzenia (zarówno butlowe, jak i bezbutlowe) renomowanych marek kosztują ponad 600 zł. Najczęściej są one bardziej stylowe i nowocześnie wyglądają. Wysokie dystrybutory z funkcją grzania i chłodzenia, które stosuje się w biurach, mogą kosztować ponad 1000 zł.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
January 19, 2022 at 1:52 pm
Ja mam w domu i w Firmie dystrybutory Waterpoint System i jestem zachwycona. Jeszcze przypominają mi o serwisach, są zawsze pod telefonem i chwała bogu nie jest to chiński sprzęt
Odpowiadać
January 22, 2022 at 1:38 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl
Odpowiadać