Ranking 10 najlepszych czujników czadu w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Czujnik czadu – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Czujnik czadu gwarantuje domownikom bezpieczeństwo, dlatego warto zdecydować się na zakup takiego sprzętu. W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże Ci umieszczony poniżej ranking z opisami najlepszych urządzeń, jakie są obecnie dostępne na rynku. Dobrym czujnikiem czadu z dodatkową funkcję wykrywania gazu jest Xblitz DG3-1. Jest on zasilany sieciowo, a opcjonalnie także bateriami. Sprzęt ma nowoczesny procesor zapewniający szybką pracę. Godnym uwagi jest także czujnik czadu Kidde 10LLDCO z wbudowaną baterią niewymagającą wymiany. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, jest przeznaczony do instalacji na ścianie, a w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy montażowe. Model ma białą obudowę i niewielki ekran LCD.

10 najlepszych czujników czadu. Opinie w 2024 roku

 

Ranking czujników gazu powstał z myślą o osobach, którym zależy na zakupie dobrej jakości sprzętu. Tworząc zestawienie, wzięliśmy pod uwagę różne parametry, aby wybrane przez nas modele spełniały oczekiwania większości użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czujnik czadu ma też funkcję wykrywania ulatniającego się gazu łatwopalnego. Urządzenie jest zasilanie sieciowo, a opcjonalnie także bateryjnie. Model wyposażono w dwa sprawnie działające czujniki. Istnieje możliwość wywołania alarmu testowego, aby zweryfikować sprawność działania sprzętu.

Wady

Zdaniem niektórych użytkowników obudowa jest stosunkowo cienka i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba o tym pamiętać szczególnie podczas czyszczenia sprzętu. Zaleca się usuwanie zabrudzeń przy pomocy miękkiej szmatki.

Podsumowanie

Detektor tlenku węgla i gazu ma duży wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje na temat aktualnego stężenia gazów. Produkt ma kompaktowe wymiary, jest łatwy w montażu i ma prosty design pasujący do różnie wykończonych wnętrz.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt jest objęty 10-letnią gwarancją producenta, co stanowi dowód na wysoką jakość wykonania. Czujnik ma wbudowaną baterię, która nie wymaga wymiany w okresie użytkowania. Umieszczone na obudowie przyciski działają sprawnie, a wyświetlacz LCD jest czytelny. Odczytanie z niego podanej wartości nie stanowi problemu.

Wady

Na początku obsługa sprzętu nie okazuje się tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Może być to spowodowane tym, że dołączona do zestawu instrukcja nie jest na tyle czytelna, że można łatwo znaleźć w niej interesujące nas informacje.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony do montażu ściennego i ma kompaktowe wymiary (118 mm x 70 mm x 40 mm), więc bez trudu można znaleźć odpowiednie miejsce do jego instalacji.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie w momencie wystąpienia zagrożenia uruchamia donośny alarm. Dodatkowo o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu tlenku węgla informuje także świecąca na czerwono dioda LED. Użytkownik jest też informowany o niskim poziomie baterii. Akumulatorki stanowią część zestawu.

Wady

Po pewnym czasie użytkowania pojawia się problem związany z wykrywaniem przez urządzenie trudnych, a czasami niemożliwych do zidentyfikowania błędów. U niektórych konsumentów skutecznym rozwiązaniem była wymiana baterii.

Podsumowanie

Czujnik czadu zajmuje mało miejsca i jest lekki. Biała obudowa dobrze komponuje się z resztą wyposażenia znajdującego się w danym pomieszczeniu. Detektor spełnia wymagane prawem normy, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem. Sprzęt można zamontować na ścianie lub postawić na szafce.

 

Czujnik czadu i gazu

 

1. Czujnik Czadu i Gazu Xblitz DG3-1

 

W naszym zestawieniu musiał znaleźć się czujnik czadu i gazu Xblitz DG3-1 o wymiarach: 112 mm x 73 mm x 42 mm i białej obudowie. Urządzenie jest zasilane sieciowo, istnieje też możliwość zasilania bateryjnego (opcjonalnie). Model wyposażono w duży czytelny wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje dotyczące aktualnego stężenia niebezpiecznych związków.

Czujnik czadu i gazu w przypadku wykrycia zagrożenia, automatycznie uruchamia alarm, co oznacza, że możemy odpowiednio wcześnie zareagować. Detektor ma wbudowane dwa czujniki: elektrochemiczny do wykrywania tlenku węgla i katalityczny do gazów łatwopalnych. Użytkownik może skorzystać z funkcji kontroli stanu czujnika pozwalającej na wywołanie testowego alarmu celem sprawdzenia sprawności działania urządzenia.

Większość konsumentów podziela zdanie, że Xblitz DG3-1 to dobry czujnik gazu pozwalający zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Alarm dźwiękowy, który jest uruchamiany w momencie wykrycia zagrożenia, jest na tyle donośny, że każdy powinien go usłyszeć.

 

 

 

 

Czujnik czadu Castorama

 

2. Czujnik tlenku węgla czadu 10LLDCO Kidde

 

Kidde 10LLDCO to dobrej jakości czujnik czadu dostępny w sklepie Castorama. Urządzenie jest objęte 10-letnią gwarancją producenta, co pozwala sądzić, że zostało ono wykonane z najwyższą starannością i będzie sprawnie działało. Sprzęt do pracy wykorzystuje technologię elektrochemiczną. Odpowiednie sensory określają poziom stężenia tlenku węgla i w razie potrzeby uruchamiają alarm.

Czujnik czadu jest przeznaczony do montażu ściennego, a w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne do tego akcesoria. Jak zapewnia producent, wbudowana bateria nie wymaga wymiany, więc nie tracimy pieniędzy ani czasu. Produkt zajmuje mało miejsca, a jego dokładne wymiary to: 118 mm x 70 mm x 40 mm.

Na obudowie znajduje się przycisk “Test” pozwalający na sprawdzenie sprawności działania urządzenia. Użytkownicy twierdzą, że to bardzo przydatna funkcja poprawiająca poziom bezpieczeństwa. W razie wątpliwości, czy czujnik działa odpowiednio, można to łatwo sprawdzić. Na obudowie sprzętu znajduje się niewielki wyświetlacz LCD.

 

 

 

 

Czujnik czadu Kidde

 

3. Kidde detektor tlenku węgla z wyświetlaczem LCD 5DCO

 

Wielu konsumentów chce kupić dobry i tani czujnik gazu, ale nie wiedzą, na jaki produkt się zdecydować. My polecamy Twojej uwadze niezawodny sprzęt, jakim jest Kidde 5DCO. Ma on certyfikat PN-EN 50291-1:2010 potwierdzający zgodność z normami dla domowych detektorów tlenku węgla, która została stwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą BSI.

Czujnik czadu Kidde ma wymiary: 118 mm x 70 mm x 40 mm, a jego waga z bateriami jest równa 160 g. W zestawie znajdują się 3 baterie alkaliczne niezbędne do prawidłowej pracy sprzętu. Urządzenie można zamontować na ścianie (potrzebne akcesoria znajdują się w zestawie) lub postawić na półce.

Wartości prezentowane na ekranie LCD są aktualizowane co 15 sekund, co jest gwarancją dokładnej pracy. W momencie przekroczenia dopuszczalnego poziomu CO jesteśmy o tym informowani za pomocą czerwonej diody LED i pulsacyjnego alarmu dźwiękowego. Konsumenci potwierdzają, że jest on odpowiednio głośny.

 

 

 

 

Czujnik czadu i dymu

 

4. Bateryjny Czujnik Czadu + Dymu – Zestaw Orno OR-DC-620

 

Jeśli w Twoim domu jest jakiekolwiek źródło ognia albo chcesz się zabezpieczyć na wypadek niebezpieczeństwa przychodzącego od sąsiadów zaopatrz się w bateryjny czujnik czadu + dymu – zestaw Orno OR-DC-620. Jest to urządzenie o wymiarach: Średnica 107 mm, wysokości 35 mm, o żywotności 10 lat i zasilaniu bateryjnym 9 V.

Ten fotoelektryczny czujnik potrafi wykryć zarówno czad jak i dym powstający na początku pożaru, a w przypadku wykrycia zagrożenia uruchamia alarm świetlny i akustyczny o poziomie 85 dB. Ponadto czujnik czadu Orno zasygnalizuje użytkownikowi konieczność wymiany baterii, a także to, że nastąpił koniec jego żywotności.

Czujnik czadu i dymu wyposażono w podświetlany wyświetlacz LCD pokazujący parametry urządzenia. W instrukcji urządzenia czytamy, że jest ono zgodne z normą EN 50291-1:2010/A1:2012 dla domowych detektorów tlenku węgla i z normą EN14604:2005 dla czujników dymu. Jest on też ponadto prosty w montażu, ma wytrzymałą obudowę, a także wyposażono go w przycisk „test” służący do kontroli aktywności urządzenia.

 

 

 

 

Czujnik czadu gazu i dymu 2w1

 

5. Czujnik tlenku węgla i gazu Zamel Gardi CTG-01

 

Czujnik czadu gazu i dymu 2w1 Zamel CTG-01 to propozycja dla osób szukających funkcjonalnego i sprawnie działającego sprzętu. Urządzenie jest zasilane sieciowo, ale ma też możliwość zasilania awaryjnego z baterii, co gwarantuje lepszy poziom bezpieczeństwa. Nawet jeśli wystąpi przerwa w dostawie prądu, czujnik nadal będzie sprawnie pracował i w razie konieczności zostanie uruchomiony alarm.

Wymiary produktu są następujące: 137 mm x 90 mm x 40 mm. Sprzęt ma układ autodiagnostyczny, co oznacza, że w razie awarii albo końca żywotności czujnika, użytkownik jest o tym informowany. Detektor ma solidnie zrobioną obudowę z ochroną IP20. 

Jeśli poziom stężenia gazu zostanie przekroczony, urządzenie będzie wytwarzało sygnał dźwiękowy i optyczny. Jak przyznają użytkownicy, alarm jest odpowiednio głośny, więc nie umknie naszej uwadze, nawet jeśli będziemy spać. W razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na ekranie obudowy pojawia się także informacja na temat aktualnego poziomu stężenia gazu. 

 

 

 

 

Czujnik czadu Eura

 

6. Eura Czujnik Czadu Cd-24A2 9V

 

Zastanów się nad zakupem urządzenia EURA CD-24A2 3V. Przeprowadzony test czujników gazu wykazał, że jest to dobrej jakości model gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo. Dokładne wymiary sprzętu to: 80 mm x 120 mm x 36 mm, a jego waga wynosi 140 g. Urządzenie jest zasilane bateriami, więc nie ogranicza nas zbyt krótki przewód zasilający.

W czujniku zastosowano sensor elektrochemiczny, a także elektroniczny układ sterujący. Wykorzystane rozwiązania dają pewność, że w momencie zagrożenia, urządzenie nas nie zawiedzie. Sprzęt alarmuje użytkowników nie tylko poprzez donośny sygnał dźwiękowy (85 dB), ale także kontrolkę. Czujnik czadu Eura jest łatwy w montażu i obsłudze.

Opinie na temat rekomendowanego przez nas sprzętu są pozytywne, więc istnieje duża szansa, że spełni on Twoje oczekiwania. Model jest dostępny w przystępnej cenie, co również zachęca do jego zakupu. Użytkownik może przeprowadzić test sprawdzający sprawność działania detektora. Urządzenie informuje o niskim stanie baterii.

 

 

 

 

Czujnik czadu i gazu na baterie

 

7. Czujnik lenku Węgla ORNO Ei207D

 

Urządzenie ORNO Ei207D może być używane w domu, a także w innych miejscach, przykładowo przyczepie kempingowej, kamperze, a nawet na łodzi. Jest ono zasilane dwiema bateriami AAA, co oznacza, że działa niezawodnie nawet podczas tymczasowego braku dostępu do energii elektrycznej. Sprzęt wyposażono w sensor elektrochemiczny, jego trwałość to 10 lat.

Wymiary czujnika są równe: 12 cm x 10,5 cm x 4,5 cm. Niska czy wysoka temperatura, jeśli mieści się w zakresie od -10 st. C do +40 st. C, nie ma wpływu na sposób jego działania. Po wykryciu zagrożenia urządzenie emituje głośny sygnał dźwiękowy, a także optyczny.

Jakie są najważniejsze zalety sprzętu? Zdaniem kupujących czujnik łatwo montuje się w wybranym miejscu, dzięki niemu można poczuć się bezpieczniej w domu. Jeśli poziom naładowania baterii będzie niski, zacznie świecić się dioda, dlatego możemy szybko je wymienić. Wielu osobom podoba się to, że urządzenie ma przycisk ‘Test’ pozwalający na sprawdzenie, jak działa ono po wykryciu zbyt wysokiego stężenia tlenku węgla.

 

 

 

 

Czujnik czadu Ferguson

 

8. Czujnik czadu Smart Home Ferguson FS1CO

 

Czujnik czadu Ferguson FS1CO jest przeznaczony do montażu na suficie i stosuje się go w pomieszczeniach, w których znajdują się kotły i podgrzewacze. Detektor należy zamontować na wysokości ok. 1,5 m nad podłogą. Nie powinien on znajdować się dalej niż 6 m od źródła emisji tlenku węgla. W momencie wykrycia zagrożenia aktywowany jest sygnał świetlny i dźwiękowy (85 dB), który powinien usłyszeć każdy domownik.

Dokładne wymiary sprzętu to: 54 mm x 54 mm x 45 mm. Sterowanie urządzeniem może odbywać się za pomocą aplikacji na smartfona. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy w swoim domu inne sprzętu z systemu Ferguson SmartHome.

Ferguson FS1CO to nowoczesny detektor czadu gwarantujący użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Sprzęt estetycznie się prezentuje, ma łatwy system obsługi i nie zajmuje dużo miejsca.

 

 

 

 

Czujnik czadu Orno

 

9. Orno Czujnik Bateryjny Tlenku Węgla (Czadu) 3×1,5V DC1

 

Orno czujnik bateryjny tlenku węgla (Czadu) 3×1,5V DC1 ma wymiary 9 x 120 x 40 mm i waży 230 g. Na jego zasilanie składają się 3 baterie typu AA. Jest to czujnik elektrochemiczny z funkcją pamięci alarmu występującego w ostatnich 24 godzinach.

Ma on wbudowany system autodiagnostyki, a średni czas jego żywotności wynosi 6 lat. Czujnik wykrywa czad w pomieszczeniu dzięki funkcji pomiaru jego stężenia. W przypadku wykrycia czadu włącza się alarm 4 dźwięków sygnalizowanych w odstępach 1 sekundowych, włącza się również dioda LED na czerwono, a ekran LED wskazuje poziom czadu znajdującego się w pomieszczeniu.

Przycisk „test” służy do sprawdzenia poprawności działania sprzętu, ale też do wyciszenia alarmu. Opinie o czujnikach czadu przekazują, że nie sposób nie zauważyć i nie usłyszeć alarmu o natężeniu hałasu 85dB rozlegającego się w pomieszczeniu. Użytkownicy zwracają też uwagę na to, że czujnik jest zgodny z normą EN50291-1:2010/A1:2012.

 

 

 

 

Czujnik czadu Honeywell

 

10. Honeywell Detektor Czadu XC100

 

Honeywell Detektor Czadu XC100 to urządzenie, które nadaje się do montażu w wilgotnej atmosferze, jaka panuje w łazience. Ma on bowiem ochronę przeciwwilgociową klasy IP44. Urządzenie wyposażono też w pamięć wzbudzonego alarmu, co pozwala sprawdzić, czy był on uruchamiany podczas naszej nieobecności. Co ciekawe czujnik czadu Honeywell umie wzbudzić alarm wstępny, sygnalizując, że pojawiło się nieznaczne stężenie tlenku węgla.

Sygnalizacja taka może wskazać, że urządzenie grzewcze trzeba naprawić, albo wymienić zanim stanie się całkiem niesprawne i zagrozi ludziom. Kolejno sprzęt przechodzi w tryb monitorowania niskiego stężenia CO2.

Producent przewidział zasilanie czujnika 3 bateriami typu AA. Sprzęt poinformuje użytkownika o niskim stanie baterii, a także zbliżającym się końcu eksploatacji urządzenia. Średnio sygnalizacja ta pojawia się po 7 latach używania czujnika. Wymiary jego wynoszą: Szerokość 90 mm, wysokość 120 mm, głębokość 40 mm. Czujnik spełnia normy EN 50291-1:2010/A1:2012.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik czadu kupić?

 

Czad, czyli tlenek węgla, nie ma zapachu, dlatego nie wyczujemy go, gdy zacznie ulatniać się z piecyka. Początkowo objawy zaczadzenia nie są zbyt uciążliwe i możemy nie zorientować się, że grozi nam niebezpieczeństwo. Czujnik czadu to niewielkie urządzenie, które może zapobiec zatruciu tlenkiem węgla, które nierzadko kończy się śmiercią. Jaki sprzęt wybrać? Tego dowiesz się po przeczytaniu poradnika.

 

 

Zasilanie

Jak się okazuje, istotny wpływ na to, jaki jest najlepszy czujnik czadu, ma zasilanie. Na rynku dostępne są zarówno sprzęty na baterie, jak i takie wymagające podłączenia do sieci. Który model wybrać? Mówi się, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup czujnika zasilanego bateriami, ponieważ działa niezawodnie także w przypadku nagłego zaniku energii elektrycznej. Poza tym możemy umieścić go w dowolnym miejscu, kabel w żaden sposób nas nie ogranicza. Jednak warto się upewnić, że urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania baterii. Inaczej możemy mieć wątpliwości, kiedy trzeba je wymienić na nowe. Co ciekawe, niektóre modele zasilane sieciowo mają dodatkowo opcję awaryjnego zasilania bateryjnego, która włącza się podczas przerwy w dostawie prądu.

 

Wykrywane zagrożenia

Czujnik może wykrywać w powietrzu nie tylko sam tlenek węgla, ale także gaz (ziemny lub propan butan), a nawet dym. To modele 2w1 oraz 3w1. Musimy mieć na uwadze, że wyciekający gaz jest równie niebezpieczny co ulatniający się czad, gdyż może doprowadzić do wybuchu. Odpowiednio dobrany czujnik pozwala zapobiec takim sytuacjom, a tym samym możemy czuć się znacznie bezpieczniej. Trzeba przy tym podkreślić, że osoby palące w domu papierosy nie muszą obawiać się ciągłego uruchamiania detektora. W dymie tytoniowym nie ma dużego stężenia dwutlenku węgla, dlatego urządzenie nie powinno się włączać.

 

Sposób montażu

Czujnik czadu zwykle można zawiesić na ścianie albo ustawić na półce. Najważniejsze jest to, aby znajdował się on na odpowiedniej wysokości. Urządzenie powinno być zamontowane ok. 1,5 m nad podłogą, a odległość dzieląca je od potencjalnego źródła czadu (czyli przykładowo piecyka) nie może być większa niż 5 m. Pamiętajmy też, aby czujnik nie był zasłonięty przez meble, firanki czy elementy dekoracyjne.

 

Trwałość sensora

Obecnie większość detektorów tlenku węgla ma sensor elektrochemiczny. Jego trwałość wynosi od 2 do 10 lat, co oznacza, że przez taki czas możemy używać urządzenia. Wiele osób woli zainwestować w sprzęt wyposażony w trwalszy sensor, gdyż wtedy nie trzeba pamiętać o regularnej wymianie czujnika.

 

Wyświetlacz

Coraz więcej używanych przez nas sprzętów domowych ma wyświetlacz LCD. Tym wyróżnia się również najlepszy czujnik czadu. Choć jest to nieco droższe urządzenie, jego obsługa nikomu z nas nie powinna sprawić trudności. Za sprawą wyświetlacza LCD możemy szybko odczytać stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, a tym samym przekonać się, w jak dużym jesteśmy niebezpieczeństwie.

Alarm

Kupując czujnik tlenku węgla, należy sprawdzić, jak głośny jest alarm. Dźwięki wydawane przez sprzęt powinny być dobrze słyszane w każdym pomieszczeniu. Zwykle poziom ich głośności to ok. 85 dB. Jeśli jest to model 2w1 albo 3w1, sprawdźmy dodatkowo, czy dla każdej wykrytej substancji ustawiony został inny alarm. Jeśli sygnał po wykryciu czadu jest taki sam jak w przypadku ulatniającego się gazu czy dymu, możemy mieć problem z szybką i właściwą reakcją na zaistniałe zagrożenie.

 

Zasięg detekcji

Kolejną ważną kwestią przy wyborze czujnika czadu jest zasięg detekcji. Musi on być dopasowany do powierzchni pomieszczenia (ewentualnie kubatury), w którym umieścimy sprzęt. Według specjalistów minimum to 20 m2.

 

Wytrzymałość

Obudowa detektorów tlenku węgla zwykle jest wykonywana z tworzywa sztucznego. Nie powinna ona być podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki czujnik czadu wybrać, sprawdźmy klasę szczelności. Przeważnie jest to IP20, choć są też modele w klasie szczelności IP42, które są dobrze przystosowane do użytku w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.

 

Certyfikaty

Jeśli chcemy być pewni, że w przypadku zagrożenia sprzęt szybko poinformuje nas o niebezpieczeństwie, powinniśmy unikać czujników bez stosownych certyfikatów. Detektor przystosowany do użytku w domu musi spełniać normę PN-EN 50291-1:2010. Z kolei sprzęt, który będzie zamontowany w kamperze, na jachcie lub przyczepie kempingowej, ma być zgodny z normą PN-EN 50291-2:2010.

 

 

Funkcje

Jedną z podstawowych funkcji, jakie powinien mieć detektor czadu, jest możliwość przetestowania, jak działa. Po wciśnięciu przycisku oznaczonego symbolem TEST możemy się przekonać, czy alarm jest dostatecznie głośny i na pewno się uruchamia. Coraz częściej czujniki mają też opcję wykrywania awarii. Niektóre urządzenia można podłączyć do systemu inteligentnego domu i kontrolować je przy pomocy smartfona czy tabletu.

 

Czujniki czadu w dobrych cenach

Ponieważ detektor czadu to urządzenie, które może uratować nam życie, nie powinniśmy na nim nadmiernie oszczędzać. Średnio tego typu czujniki kosztują od 80 zł do 200 zł. Nie jest to bardzo duży wydatek, zwłaszcza że za sprawą detektora zapewnimy sobie i pozostałym domownikom większy poziom bezpieczeństwa.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujnik czadu powinien być zamontowany w pobliżu urządzenia lub instalacji wytwarzającej podczas pracy tlenek węgla. Zaleca się, aby sprzęt znalazł się w odległości nie większej niż 5 m (czasami mówi się nawet o 2 m) od potencjalnego źródła wycieku niebezpiecznej substancji. Co ważne, detektor ma być zamontowany ok. 150 cm nad podłogą, a jednocześnie nie bliżej niż 30 cm pod sufitem. Wszystko ze względu na to, że tlenek węgla jest lżejszy od powietrza i czujnik umieszczony zbyt nisko nie wykryje go. Specjaliści radzą, aby zamontować detektor nie tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się piecyk czy inne urządzenie, ale też w pozostałych pokojach (sypialniach, salonie itp.).

 

 

P2: Jak zamontować czujnik czadu?

Przed zamontowaniem detektora tlenku węgla powinniśmy przeczytać dołączoną do niego instrukcję, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości. Niektóre modele są przeznaczone do zawieszenia na ścianie, a inne można swobodnie ustawić na półce lub w innym miejscu. Musimy pamiętać, że czujnik nie może znajdować się za blisko drzwi i okien, gdyż wtedy będzie narażony na częste oraz gwałtowne ruchy powietrza. To może utrudnić wykrycie podwyższonego poziomu tlenku węgla. Przeważnie razem z detektorem otrzymujemy w komplecie elementy potrzebne do przymocowania go w pomieszczeniu, czyli m.in. kołki montażowe. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń umieszczonych w instrukcji, z pewnością zamocujemy sprzęt w odpowiedni sposób.

 

P3: Jak sprawdzić czujnik czadu?

Jeśli kupiliśmy czujnik czadu i chcemy go zamontować, najpierw powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywiście działa. Jak to zrobić? Większość tego typu sprzętów jest wyposażona w specjalny przycisk oznaczony symbolem TEST. Po wciśnięciu go urządzenie powinno wydać dźwięk alarmu, możemy również zauważyć migającą na czerwono diodę na obudowie. To świadczy o tym, że detektor działa i można go bez przeszkód zamocować na stałe w wybranym miejscu. Co ważne, przeprowadzanie takiego testu powinniśmy regularnie powtarzać, np. co dwa tygodnie. W ten sposób będziemy mieć pewność, że przez cały czas czujnik jest włączony i w razie zagrożenia powiadomi nas o podwyższonym poziomie tlenku węgla w powietrzu.

 

P4: Gdzie kupić czujnik czadu?

Urządzenia takie jak detektory tlenku węgla dostępne są w różnych sklepach. Bez przeszkód znajdziemy je w super- i hipermarketach, a także sklepach RTV i AGD. To oznacza, że czujnik czadu możemy kupić stacjonarnie i od razu wziąć go ze sobą do domu oraz zamontować. Detektory znajdziemy również w sklepach internetowych, gdzie nierzadko są nieco tańsze (choć w tym przypadku cena nie powinna być dla nas najważniejszą kwestią). W razie wątpliwości możemy najpierw obejrzeć sprzęty dostępne w sklepach stacjonarnych, a potem zamówić wybrany model przez Internet. To, gdzie kupimy czujnik, w dużej mierze zależy od naszych preferencji i przyzwyczajeń.

 

 

P5: Ile kosztuje czujnik czadu?

Czujnik czadu to sprzęt, za który trzeba zapłacić przeciętnie od 80 zł do ok. 200 zł. Czynniki mające wpływ na cenę to głównie marka, klasa szczelności czy ilość wykrywanych zagrożeń. Detektory 2w1 lub 3w1, które alarmują dodatkowo o wydobywającym się gazie lub dymie, są nieco droższe. Biorąc pod uwagę to, że czujnik czadu może uratować nasze życie, nie powinniśmy zwlekać z jego zakupem. Jednocześnie unikajmy zbyt tanich urządzeń. Bardzo niska cena zwykle oznacza, że detektor nie ma wszystkich wymaganych certyfikatów i atestów, dlatego może nie zareagować w odpowiedni sposób w przypadku zagrożenia.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Orno Czujnik czadu prostokątny 3×1,5V

 

Jeśli interesuje Cię czujnik czadu i gazu na baterie, zastanów się nad zakupem modelu Orno OR-DC-619 wykonanego z dobrej jakości materiałów. Dokładne wymiary produktu to: szerokość – 122 mm, wysokość – 77 mm i głębokość – 35 mm. Urządzenie jest proste w montażu, a sama czynność zajmuje niewiele czasu. 

Prezentowany detektor jest zgodny z normą EN 50291, więc korzystanie z niego gwarantuje nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Sprzęt ma funkcję zapamiętywania ostatniego stężenia tlenku węgla, które wywołało alarm. Czujnik pozostaje sprawny przez ok. 7 lat. Po tym czasie użytkownik zostaje poinformowany sygnałem dźwiękowym i optycznym o konieczności wymiany urządzenia.

Osoby, które zdecydowały się kupić ten czujnik, są zadowolone z podjętej decyzji. Ich zdaniem sprzęt działa sprawnie, a jego montaż, jak również obsługa nie są skomplikowane. Aktywowany w momencie zagrożenia alarm jest na tyle donośny, że każdy, bez względu na to, w jakim pomieszczeniu przebywa, powinien go usłyszeć.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ