Listwy antyprzepięciowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest to listwa antyprzepięciowa, która znalazła się na szczycie naszego rankingu. Długo analizowaliśmy produkty dostępne na rynku, aby wyselekcjonować 5 najlepszych modeli, wśród których ten zyskał ogromną przychylność konsumentów. Ponieważ listwa ma dużo gniazd, jest funkcjonalna i można ją użytkować w domu albo biurze. Wyróżnia ją solidne wykonanie, a na szczególną uwagę zasługuje to, że wykonana z tworzyw sztucznych obudowa wykazuje odporność na kurz. Ze względu na to, że produkt ma warystor – zamiast zwykłego bezpiecznika – nasze sprzęty są lepiej chronione, zwłaszcza na skutek uderzenia pioruna. Jeżeli ta propozycja nie spełnia Twoich oczekiwań, polecamy Ci model plasujący się na drugim miejscu, czyli Monster Mp Exp 600Ag+. To listwa z sześcioma gniazdami z bolcem, do której z powodzeniem można podłączyć komputer z monitorem, drukarką itp., jak też telewizor ze sprzętem nagłaśniającym. Produkt ma elegancką, odporną na uszkodzenia obudowę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Listwa ma 6 standardowych gniazd, dlatego z pewnością podłączymy do niej wszystkie sprzęty. To model z warystorem, a nie zwykłym bezpiecznikiem, dlatego jest świetnym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym dla wszystkich elektronicznych urządzeń, np. w przypadku uderzenia pioruna.

Wady

Jedną z wad produktu jest to, że gdy dojdzie do przepalenia warystora, nie można go wymienić. Z tego względu konieczny jest zakup nowej listwy.

Podsumowanie

Model wyposażono w gniazda USB, do których można podłączyć m.in. telefony komórkowe, aby je naładować. Listwa ma też mechaniczny wyłącznik oraz diody LED. System organizacji przewodów zapobiega ciągłemu zaplątywaniu się kabli, co jest dużym udogodnieniem. Do produktu można bezpiecznie podłączyć swój sprzęt komputerowy.

Drugi wybór

Zalety

Listwa wykorzystuje specjalną technologię Monster Green Power, która pozwala ograniczyć zużycie prądu. Produkt ma kabel o długości 180 cm, dlatego nie musi znajdować się tuż przy gniazdku.

Wady

Model prezentuje się estetycznie, ale z uwagi na czarną obudowę osiadające na nim cząsteczki kurzu są doskonale widoczne. Musimy więc regularnie czyścić listwę.

Podsumowanie

Produkt wyposażono w sześć gniazd zabezpieczonych przed skokami napięcia. Zastosowana filtracja EMI/RFI gwarantuje świetną jakość dźwięku i obrazu. Obudowa listwy jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do modelu możemy bez przeszkód podłączyć komputer stacjonarny razem z monitorem, głośnikami itp., bez obaw o ich uszkodzenie w wyniku skoki napięcia.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie posiada sygnalizację LED, która ułatwia obsługę i chroni przed uszkodzeniem podłączonych sprzętów. Wzdłuż obudowy zamontowane zostały uchwyty. Dzięki temu nie trzeba martwić się o plątanie kabli. Produkt wyposażony jest w 6 gniazd z bolcem uziemiającym.

Wady

Kilka osób zauważyło, że niektóre urządzenia nie chcą współpracować z prezentowaną listwą. Niektórzy konsumenci zwracają także uwagę na to, że obudowa mogłaby być wykonana z bardziej odpornych na zarysowania materiałów.

Podsumowanie

Produkt cieszy się popularnością wśród konsumentów. Długość kabla dołączonego do listwy to 1,5 m. Ubezpieczenie sprzętu przypiętego do listwy wynosi 15 tys. 3 z 6 dostępnych gniazd podłączone są do systemu oszczędzania energii (slave).

 

 

Najlepsze listwy antyprzepięciowe w 2024 roku

 

Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu, bowiem w każdym domu znajdziemy urządzenie elektryczne, czy elektroniczne, które jest szczególnie cenne dla domowników. Mowa o listwie przepięciowej, która nie jednemu użytkownikowi uratowała przed przepaleniem komputer, telewizor, czy lodówkę. Dobra i tania listwa antyprzepięciowa zapobiegnie uszkodzeniu Twoich urządzeń w przypadku nagłych skoków napięcia w sieci elektrycznej. Sprawdź, która z nich sprawdzi się u Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest to listwa antyprzepięciowa z 8 gniazdami z bolcem – 6 standardowymi oraz 2 transformatorowymi. Prezentowany model stanowi doskonałe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla różnych urządzeń, zwłaszcza komputerowego sprzętu. Produkt ma przewód o długości 2,4 m, dlatego można go podłączyć do znajdującego się stosunkowo daleko gniazdka.

Model został wyposażony w diody LED pełniące funkcję wskaźników oraz filtr przeciwzakłóceniowy EMI/RFI. Cechą wyróżniającą listwę jest to, że ma warystor, a nie bezpiecznik, dlatego nie musimy się obawiać, że podłączone do niej sprzęty przepalą się np. w wyniku uderzenia pioruna. Produkt ma wymiary: 36 cm x 13,5 cm x 4,7 cm.

Według konsumentów listwa marki Cyberlink elegancko się prezentuje, a do tego jest funkcjonalna. Produkt ma specjalny system organizacji przewodów, dlatego nie musimy ciągle rozplątywać kabli. Co więcej, opisany wyżej model ma szczelną, odporną na kurz obudowę. Wiele osób zauważyło, że listwa znajdzie zastosowanie w wielu miejscach – nie tylko w domu, ale i biurze.

Model Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest ma 8 gniazd z bolcem (2 transformatorowe oraz 6 tradycyjnych). Wymiary produktu to: 36 cm x 13,5 cm x 4,7 cm. Listwa ma obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych.

 

Zalety

Ochrona urządzeń elektronicznych: Produkt gwarantuje ochronę urządzeń elektronicznych przed przeciążeniem. Podłączony do niego sprzęt z pewnością nie zostanie uszkodzony (choćby przez uderzenie pioruna), za co odpowiada warystor.

Funkcjonalność: Do listwy możemy podłączyć komputer, monitor, drukarkę, a nawet telefon komórkowy, gdy bateria jest bliska rozładowania. Jest to możliwe za sprawą dodatkowych gniazd USB.

System organizacji przewodów: Specjalny system organizacji przewodów zapobiega ciągłemu zaplątywaniu się kabli i ułatwia utrzymanie porządku.

Stylowy design: Model prezentuje się elegancko, ponieważ ma solidną, czarną obudowę odporną na kurz.

Uniwersalność: Listwa ma różnorodne zastosowanie. To idealny produkt do domu i biura, można do niego podłączyć zarówno sprzęt komputerowy, jak i system kina domowego, urządzenia telekomunikacyjne czy telewizję kablową.

 

Wady

Niejasna instrukcja: Konsumenci uważają, że instrukcja nie jest całkowicie zrozumiała, dlatego możemy mieć problem z kolejnością podłączenia urządzeń elektronicznych.

 

 

 

 

Monster Mp Exp 600Ag+

 

Listwa antyprzepięciowa Monster Mp Exp 600Ag+ ma sześć gniazd z bolcem uziemiającym, które doskonale zabezpieczają przed skokami napięcia. Nie musimy się więc obawiać, że np. w wyniku uderzenia pioruna ważny dla nas sprzęt się zepsuje. Produkt ma kabel o długości 180 cm, a także estetycznie wyglądającą i odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę.

To, co wyróżnia opisywany model to podwójna ochrona dla antenowych wejść koaksjalnych. Listwa wykorzystuje nowoczesne technologie, m.in. ognioodporną oraz ograniczającą zużycie energii elektrycznej (Monster Green Power). Za sprawą produktu możemy więc zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Według konsumentów listwa jest godna uwagi, ponieważ świetnie się prezentuje i może leżeć w widocznym miejscu. Produkt wykorzystuje filtrację EMI/RFI w celu zapewnienia lepszej jakości dźwięku i obrazu podłączonych do niego urządzeń (np. telewizora czy monitora). Model zapewnia skuteczną ochronę cennych dla nas sprzętów przed uszkodzeniem w wyniku skoku napięcia. To dobry wybór nie tylko do domu, ale także do biura.

Produkt Monster Mp Exp 600Ag+ ma sześć gniazd z bolcem i kabel zasilający o długości 180 cm. Wymiary modelu to: 31,5 cm x 18 cm x 4,8 cm.

 

Zalety

Filtracja EMI/RFI: Do listwy możemy z powodzeniem podłączyć monitor czy sprzęt nagłaśniający. Wykorzystanie filtracji EMI/RFI gwarantuje doskonałą jakość dźwięku i obrazu.

Elegancki design: Czarna obudowa sprawia, że produkt prezentuje się elegancko. Model zachowuje estetyczny wygląd na długi czas, ponieważ nie jest podatny na uszkodzenia.

Duża ilość gniazd: Ponieważ listwa ma sześć gniazd, z pewnością podłączymy do niej komputer stacjonarny razem ze wszystkimi dodatkowymi urządzeniami, jak głośniki, drukarka itp.

Zmniejsza zużycie prądu: Model daje możliwość zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a tym samym wysokości rachunków. Pozwala na to technologia Monster Green Power.

 

Wady

Za duża: Niektórzy konsumenci uważają, że listwa jest za duża i trudno ją ukryć np. za biurkiem stojącym blisko ściany (gniazda zostały ułożone w dwóch rzędach, przez co produkt jest stosunkowo szeroki).

 

 

 

 

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050

 

Kolejny model to HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050. Jest to listwa zawierająca sześć gniazd z bolcem uziemiającym. Trzy z nich to gniazda włączone do systemu oszczędzania energii (slave) z przesłonami dla ochrony przed porażeniem. Natomiast dwa gniazda umożliwiają podłączenie odbiorników, które potrzebują zasilania ciągłego, a także jedno gniazdo sieciowe to gniazdo master.

Listwa jest wyposażona w przedłużacz o długości kabla 1,5 m. Listwa została wyposażona w automatyczny bezpiecznik zwłoczny, a także w sygnalizację LED ochrony przepięciowej, oraz wyłącznik. Na dowód niezawodności tego urządzenia, producent gwarantuje ubezpieczenie podłączonego sprzętu do tej listwy przepięciowej do kwoty 15000 zł.

Wzdłuż listwy zostały przymocowane uchwyty systemu porządkowania przewodów, dzięki czemu unikniesz plątaniny kabli pod biurkiem. Listwa ta ma również możliwość zamontowania jej na ścianie. Dla użytkowników ważne jest to, że sprzęt spełnia swoje zadanie, jako urządzenie energooszczędne.

Wykonane jest solidnie i ma przyjemny design. A najważniejsze jest to, że produkt ten oferuje programowanie czasu załączania poszczególnych urządzeń, który synchronizuje sam użytkownik, według własnych potrzeb.

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050 to listwa z sześcioma gniazdami z bolcem uziemiającym, z czego trzy są podłączone do systemu oszczędzania energii (slave) i mają przesłony chroniące nas przed porażeniem. Urządzenie ma kabel o długości 1,5 m.

 

Zalety

Przesłony: Za sprawą osłon nie musimy obawiać się porażenia prądem. To rozwiązanie docenili przede wszystkim rodzice małych dzieci, które lubią wszystko dotykać.

Sygnalizacja LED: Urządzenie posiada sygnalizację LED, która informuje nas o pracy sprzętu. Zapewnia nam to prawidłową ochronę antyprzepięciową.

Uchwyty porządkowania przewodu: Jeśli często narzekasz na to, że kable się plączą, na pewno zainteresuje Cię to że wzdłuż listwy zamocowano uchwyty systemu porządkowania przewodów. Zapomnisz o tym, że kable różnych urządzeń podłączonych do listwy mogą być splątane.

Programowanie czasu załączania urządzeń: Użytkownik listwy może zsynchronizować jej działanie z różnymi sprzętami.

 

Wady

Problemy z synchronizacją: Niektórzy użytkownicy napotkali problemy związane z synchronizacją urządzeń z tą listwą, ponieważ nie wszystkie z nią współpracują.

 

 

 

 

Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY

 

Produkt Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY ma 7 gniazd sieciowych, do których można bez przeszkód podłączyć komputer stacjonarny, telewizor, system kina domowego, sprzęt telekomunikacyjny itp. Listwa idealnie nadaje się do użytku w domu, to także świetny wybór do biura. Model ma praktyczny wyłącznik, dlatego nie ma konieczności odłączania go od prądu.

Wymiary produktu to: 43,3 cm x 18,3 cm x 5,8 cm. Listwa ma antracytowy kolor i doskonale się prezentuje, ponadto obudowa z tworzyw sztucznych wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Opisywany model ma 3 m kabel zasilający, a także praktyczne zabezpieczenie przed dziećmi, dlatego bawiące się nim maluchy nie zrobią sobie krzywdy.

Listwa jest chwalona przez konsumentów nie tylko za elegancki wygląd, ale też zapewnienie ochrony podłączonym do niej urządzeniom. Nie ma ryzyka, że sprzęt zostanie uszkodzony w wyniku groźnego przepięcia. Mimo dużej liczby gniazd produkt ma kompaktowe wymiary. Należy też dodać, że model marki Belkin doskonale sprawdza się m.in. podczas burzy.

Listwa antyprzepięciowa Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY ma obudowę z tworzyw sztucznych w antracytowym kolorze. Produkt jest wyposażony w 7 gniazd. Model ma wymiary: 43,3 cm x 18,3 cm x 5,8 cm.

 

Zalety

Zabezpieczenie przed dziećmi: Z uwagi na to, że produkt ma zabezpieczenie przed dziećmi, nie musimy się obawiać, że bawiącą się listwą pociechę porazi prąd (co mogłoby być bardzo niebezpieczne).

Długi kabel zasilający: Kabel zasilający ma długość 3 m, dlatego możemy bez przeszkód podłączyć przedłużacz nawet do znajdującego się daleko gniazdka. To pozwala uniknąć np. konieczności przestawienia biurka.

Niezawodna ochrona: Produkt zapewnia ochronę wszystkim podłączonym do niego urządzeniom, zwłaszcza podczas burzy. Nie trzeba się martwić, że cenne dla nas sprzęty zostaną uszkodzone.

 

Wady

Brak instrukcji w języku polskim: Dołączona do listwy instrukcja nie jest przetłumaczona na język polski, co może utrudniać właściwe podłączenie urządzeń.

Brak organizera na przewody: Model nie ma organizera na przewody, dlatego kable sprzętów mogą się o siebie zaplątać.

 

 

 

 

Acar F5

 

Najtańsza propozycja w naszym zestawieniu to listwa Acar F5. Wymiary tego urządzenia wynoszą: wysokość 5,4 cm, szerokość 5,5 cm i długość 33 cm, waga to 0.4 kg. Ta listwa zasilająca przepięciowa zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającymi, oraz 1,5 m kabla zasilającego.

Na listwie zamontowano jeden zwłoczny bezpiecznik automatyczny 10A/250V, a także wyłącznik zasilania z lampką kontrolną. Tworzywo, z jakiego jest wykonana ta listwa przepięciowa to samogasnące tworzywo sztuczne. Producent określił, w przypadku zaistnienia przepięcia w sieci, czas reakcji układu ochronnego wynosi 25 nanosekund. Użytkownicy opisują tę listwę zasilającą przepięciową, jako urządzenie o dobrej funkcjonalności.

Szczególnie klientom podoba się możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony chowając go w zagłębienia w dolnej części listwy. W związku z tym opinie o listwach antyprzepięciowych Acar F5 są pochlebne i chwalą dobre wykonanie sprzętu, a także jej funkcjonalność.

Listwa Acar F5 zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającym. Model ten ma 1,5 m kabel zasilający. Jak zauważają konsumenci, jest to dobra listwa antyprzepięciowa do 50 zł.

 

Zalety

Lampka kontrolna: Urządzenie jest wyposażone w bardzo praktyczną lampkę kontrolną, informującą nas o pracy listwy.

Przewód: W tym produkcie istnieje możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony. W ten sposób możemy schować go w dolnej części listwy.

Cena: Jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu. Taka listwa antyprzepięciowa to model na każdą kieszeń.

 

Wady

Jakość włącznika: Użytkownicy listwy zauważają, że z czasem włącznik zaczyna się psuć. Nawet przy sporadycznym użyciu.

 

 

 

 

Jaką listwę antyprzepięciową kupić?

 

 

Przewodnik zakupowy

Bardzo często kupujemy drogi sprzęt komputerowy, czy też sprzęt audio, a zapominamy przed najprostszym jego zabezpieczeniem. Jak często się bowiem zdarza, że istniejące napięcie w sieci z powodu jakiejś awarii, czy na przykład wyładowania atmosferycznego potrafi spalić nasz drogi sprzęt. A na rynku znajdziemy listwy antyprzepięciowe w dobrych cenach, które znakomicie zabezpieczą wszystkie nasze sprzęty. Kosztuje to niewiele, zwłaszcza w stosunku do sprzętu, a może spowodować ochronę przed całkowitym zniszczeniem.

Warto, więc w ten sposób zabezpieczyć wrażliwe komputery i ich sprzęt satelitarny, ale także dobrze jest takie listwy zastosować przy sprzęcie audio, telewizorze, czy nawet lodówce. Jaka jest najlepsza listwa antyprzepięciowa, która pozwoli na pełne zabezpieczenie sprzętu? Na to pytanie odpowiemy w tym poradniku.

Listwa filtrująca, a antyprzepięciowa

Aby rzeczywiście zabezpieczyć swój sprzęt, trzeba najpierw umieć rozpoznać listwę przepięciową. Nasze sklepy dysponują dwoma rodzajami listew. Są to modele filtrujące i antyprzepięciowe. Te pierwsze, to po prostu rodzaj przedłużacza, który nie daje żadnej ochrony przed przepięciami. Mają w swoim wyposażeniu bezpieczniki i kondensatory, jednak prąd odcinają w przypadku wadliwie działającego urządzenia do listwy podłączonego. Jest to, więc jakby zabezpieczenie sieci przed wadliwie działającym urządzeniem.

Drugi rodzaj, listwa antyprzepięciowa służy do rozpoznania i ograniczenia skoków napięcia. Jest ona wyposażona w zestaw bezpieczników i warystorów, odłączających urządzenie i absorbujących przepięcie.

 

Zabezpieczenia listwy antyprzepięciowej

Tańsze modele listew antyprzepięciowych są wyposażone w zestaw bezpieczników topikowych. W przypadku zbyt dużego napięcia w sieci topik w bezpieczniku ulega stopieniu i tym samym przepływ prądu zostaje przerwany i podłączone urządzenie zostanie odcięte od przepięcia. Ale obecnie, nowoczesne listwy przepięciowe są wyposażone również w warystory. Warystor to jest ogranicznik przepięć, który ogranicza skok potencjału elektrycznego tylko do pewnego poziomu. W zależności od rodzaju urządzenia stosuje się różne klasy warystorów.

Gdy więc wystąpi przepięcie w naszej sieci elektrycznej, warystor zaabsorbuje energię i odłączy urządzenie. Oprócz warystorów stosuje się w listwach przepięciowych również diody transilowe, są to elementy charakteryzujące się jeszcze szybszym czasem reakcji. Zawsze też przed podłączeniem listwy antyprzepięciowej trzeba sprawdzić uziemienie w gniazdku, gdyż tylko jego prawidłowe działanie zapewnia prawidłowe działanie listwy przepięciowej.

 

Jaką listwę antyprzepięciową wybrać?

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniej listwy przepięciowej znajdziemy listwy, które są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Mamy tu do dyspozycji filtr RFI/EMI, jest to filtr przeciwzakłóceniowy, który tłumi zakłócenia spowodowane przez fale radiowe oraz elektromagnetyczne. Filtr antyprzepięciowy, to ten, który ochroni nasze urządzenia w czasie burzy. Do dyspozycji mamy również filtry telefoniczne i sieci LAN.

 

Ile gniazd?

Tu producenci dają klientom bogaty wybór. Są dostępne na rynku listwy przepięciowe dwu, a nawet trzyrzędowe z wielką ilością gniazd. Niezależnie od ilości gniazd listwa ta przy dobrych zabezpieczeniach będzie działała prawidłowo dla wszystkich urządzeń do niej podłączonych. Oczywiście to, jaką zakupimy listwę, zależy w głównej mierze od tego, ile urządzeń zamierzamy do niej podłączyć. Największą popularnością cieszą się te z pięcioma gniazdami. Równie ważnym zagadnieniem jest to, w jak długi kabel zasilający ma nasza listwa być wyposażona.

Dlatego trzeba zaplanować jej ułożenie, biorąc pod uwagę nie tylko ilość odbiorników, ale też oddalenie od gniazdka w mieszkaniu. Listwy mają kable zaczynające się od 1,5 metra, najbardziej popularne są te, o długości 3 metrów, ale można dostać również takie o długości 5 i więcej metrów.

 

Parę słów o parametrach

Aby przybliżyć nieco tematykę listew przepięciowych, chcemy nieco opisać ich działanie, oraz to, co wpływa na ich skuteczność. Bardzo istotną sprawą jest czas reakcji, który ma zasadnicze znaczenie w przypadku odcięcia naszego drogiego urządzenia od niebezpiecznego przepięcia. Maksymalny czas, który pozwala na ochronę urządzeń wynosi 25 ns. Warystory absorbują nadmiar energii, aby uchronić nasze urządzenia. Zatem tu im wyższa wartość, tym lepiej. Nie zaleca się kupować listwy o wartości absorpcji energii niższych niż 400 J. O tym, jaki prąd może popłynąć w listwie decyduje maksymalny prąd impulsu. Najlepsze listwy mają ją na poziomie 90 kA.

Parametr, na pewno zrozumiały dla każdego, to maksymalne obciążenie listwy, czyli przekładając na prosty język mówi on o tym ile prądożernych urządzeń do listwy można podłączyć. Bo jedna sprawa to ilość gniazdek, a druga, to czy nasza listwa wytrzyma takie obciążenie. Im wyższy ten parametr, tym lepiej, oznacza bowiem, że tym mocniejsze urządzenie można podpiąć do listwy bez strachu przed przeciążeniem.

Dodatki

Listwy przepięciowe, tak jak każdy produkt na naszym rynku, podlegają również rozmaitym modom, zaopatrzone są także w różne ciekawostki techniczne, czy zabezpieczenia. Zatem spotkamy je o różnych kształtach i kolorach i o najróżniejszym designie. Dla osób posiadających małe dzieci, może być atrakcyjnym wyposażenie listwy w zabezpieczenie przed dziećmi.

Uniemożliwia ona maluchowi włożenia, czy to palca, czy innego przedmiotu do kanału gniazdka. Są na rynku listwy, które są zaopatrzone w tryb energooszczędny, który samodzielnie potrafi odłączy sprzęty w czasie czuwania, tym samym zmniejszając ich zużycie energii. Wersja dla leniwych zawiera pilota zdalnego sterowania, który uruchamia listwę i ją wyłącza za jego pomocą. Niezależnie, więc jaki model wybierzesz, nie pozostaw swojego sprzętu bez listwy przepięciowej.

 

 

Jak działa listwa antyprzepięciowa?

 

Po lekturze poprzednich części artykułu nikt z nas z pewnością nie ma już wątpliwości, jaka listwa antyprzepięciowa jest polecana do zabezpieczenia sprzętu elektronicznego przed przepięciami. Niemniej jednak nie wszyscy wiedzą, dlaczego taki produkt jest lepszy od zwykłego rozdzielacza i jak działa. Postanowiliśmy to wyjaśnić.

Jak zbudowana jest listwa antyprzepięciowa?

Listwa antyprzepięciowa jest wyposażona zazwyczaj w kilka gniazdek elektrycznych, niektóre modele mają dodatkowo np. porty USB pozwalające na szybkie naładowanie telefonu komórkowego lub podobnych urządzeń. Niezbędnym elementem jest też łącznik instalacyjny, który umożliwia włączanie i wyłączanie prądu roboczego w instalacji niskiego napięcia (nie pełni więc funkcji elektrycznego zabezpieczenia). Za ochronę podłączonych do listwy sprzętów przed przepięciami odpowiadają natomiast bezpieczniki topikowe oraz warystory.

 

W jaki sposób działa listwa antyprzepięciowa?

Zwykła listwa rozdzielająca pozwala na podłączenie kilku urządzeń i to jest jej podstawowa funkcja. Z kolei model antyprzepięciowy nie tylko zwiększa ilość dostępnych gniazd elektrycznych, ale też zabezpiecza komputer, telewizor itp. przed nagłymi impulsami wielkich napięć. W ten sposób możemy uniknąć poważnej awarii sprzętu lub spalenia go (co wymusza zakup nowego urządzenia).

Musimy pamiętać, że nowoczesne komputery stacjonarne, zestawy głośnikowe czy nawet telewizory są wyjątkowo wrażliwe na wahania prądu i łatwo mogą się zepsuć. Musimy pamiętać, że podłączenie do jednego gniazda kilku urządzeń może przyczynić się do przeciążenia przewodu doprowadzającego prąd. Co więcej, do awarii cennego dla nas sprzętu może dojść nie tylko w trakcie uderzenia pioruna, ale i podczas napraw prowadzonych przez elektryków, w czasie których często dochodzi do kilkukrotnego włączenia i wyłączenia prądu w budynku.

W momencie, gdy przez umieszczony w listwie topik bezpiecznikowy przez dłuższy czas przepływa prąd o zbyt dużym natężeniu, element ten nagrzewa się do wysokiej temperatury i topi się. Wtedy dochodzi do zapalenia łuku elektrycznego, a kiedy zgaśnie, energia elektryczna przestaje przepływać przez listwę, więc wszystkie podłączone urządzenia są od niej odcięte.

Czy listwa antyprzepięciowa jest skuteczna?

Wielu specjalistów podkreśla, że nie należy podłączać sprzętów domowych do zwykłych przedłużaczy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy model antyprzepięciowy nie zapewni ochrony RTV i AGD, jeżeli podłączymy go do gniazda z nieprawidłowo działającym uziemieniem lub bez niego. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszej domowej instalacji elektrycznej, dobrze jest wezwać doświadczonego elektryka.

Miejmy również na uwadze, że komputer i wszystkie dodatkowe urządzenia, które są do niego podłączone, muszą być podpięte do gniazd w jednej fazie zasilającej. Inaczej może dojść do powstania różnicy potencjałów, a jeśli będzie za duża, sprzęty prawdopodobnie ulegną awarii.

 

Listwa antyprzepięciowa a listwa filtrująca

Niektóre osoby uważają, że listwa antyprzepięciowa i filtrująca to to samo. Nie jest to do końca prawda, gdyż produkty należące do drugiej grupy nie zabezpieczają urządzeń przed skokami napięcia. Modele filtrujące co prawda wyposażone są w bezpieczniki topikowe, ale odcinają prąd tylko wtedy, gdy jeden z podłączonych sprzętów zaczyna działać wadliwie i powoduje zwarcie.

Listwa antyprzepięciowa eliminuje szumy elektryczne, jak również szpilki. Są to ograniczone, chwilowe skoki napięcia, które powstają np. podczas włączenia żelazka lub innego urządzenia o dużym poborze prądu. Sam bezpiecznik topikowy nie rozproszy znacznych ilości energii elektrycznej i często odcina jej dopływ zbyt wolno. Z tego względu zaleca się kupowanie listew mających też przynajmniej jeden warystor lub diody transilowe, ponieważ działają szybciej, pochłaniają więcej energii elektrycznej i lepiej zabezpieczają RTV i AGD.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Aldek

December 1, 2022 at 11:36 pm

Spoko sa listwy polskiej marki Lanberg, w sumie mam i do kompa taka i do wieży , konsoli. Spoko parametry, sprawdzają sie

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

December 4, 2022 at 6:18 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
danny

August 6, 2021 at 4:40 pm

mamy w domu zasilacz awaryjny UPS marki Armac,polska marka, mają nie drogie i bardzo dobre zasilacze awaryjne

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 9, 2021 at 4:28 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać