Ranking 6 najlepszych listw zasilających w 2023

Ostatnio aktualizowane: 06.02.23

 

Listwa zasilająca – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nie musisz już zastanawiać się, jaką listwę zasilającą wybrać, aby bezpiecznie korzystać z komputera czy podobnych urządzeń. Model dostosowany do swoich potrzeb znajdziesz w rankingu, który sami przygotowaliśmy. Jednym z najbardziej popularnych sprzętów jest Xiaomi Mi Power Strip AK65, wyposażony w 3 gniazda, a także 3 porty USB. To elegancko wyglądająca listwa z zabezpieczeniem przed przeciążeniem, która jest wykonana z poliwęglanu. Zwróć również uwagę na model Maclean MCE204 z 5 gniazdami, przy każdym z nich znajduje się wyłącznik. To dobry wybór nie tylko do domu, ale i np. do warsztatu. Listwa jest trwała, ma kabel o długości 1,5 m.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Listwa nie tylko zasila telewizor, komputer czy inne sprzęty, ale i pozwala na szybkie naładowanie smartfona. Wyposażono ją w 3 gniazda oraz 3 porty USB. Model wykonano z trwałego poliwęglanu, odpornego na działanie bardzo wysokiej temperatury.

Wady

Niektórym kupującym nie podoba się to, że włącznik nie jest podświetlany. Ich zdaniem utrudnia to szybkie sprawdzenie, czy listwa jest włączona.

Podsumowanie

Sprzęt ma kabel o długości 1,4 m. Dobrze sprawdza się on w domu, jak i w biurze. Model ma kompaktowe wymiary. Ze względu na białą obudowę można go bez trudu dopasować do wystroju wnętrza. Listwa ma przycisk Reset umożliwiający wyłączenie zasilania.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma zabezpieczenie przed dziećmi, w dodatku jest trwały. Przy każdym z 5 gniazd znajduje się osobny włącznik, dlatego nie musimy korzystać z tego głównego. Kabel ma odpowiednią długość, wynosi ona 1,5 m.

Wady

Co prawda model jest praktyczny, ale są osoby, którym brakuje portu USB. Wówczas możliwe byłoby naładowanie smartfona, bez potrzeby zajmowania jednego z gniazd.

Podsumowanie

Listwa jest polecana do domu i warsztatu. Wyróżnia się ona trwałością oraz oryginalnym designem. Każde z gniazd zostało oznaczone innym kolorem: Żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym i fioletowym, co tworzy ciekawy kontrast.

Rozważ też

Zalety

Ponieważ listwa ma 10 gniazd, nie będziemy narzekać, że nie możemy podłączyć do niej wszystkich urządzeń. Wyposażono ją w 2 m przewód, który można skrócić przy użyciu specjalnego zacisku. Gniazda ułożono w dwóch rzędach, dlatego model nie jest bardzo długi.

Wady

Nie wszystkim osobom przypadł do gustu kolor obudowy. Część z nich uważa, że srebrny odcień za mocno kontrastuje z podświetlonymi na zielono włącznikami.

Podsumowanie

Sprzęt można ustawić na podłodze lub zawiesić na ścianie, wyposażono go w specjalne uchwyty. Odstępy między gniazdami są duże, co ułatwia podłączanie urządzeń. Listwa ma blokadę przed dziećmi i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

6 najlepszych listw zasilających. Opinie w 2023 roku

 

Po sprawdzeniu opinii konsumentów udało nam się przygotować ranking listw zasilających. Przedstawia on sprzęty, do których można podłączyć komputer, telewizor, zestaw audio itp. Wśród nich na pewno znajduje się model, który jest dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Listwa zasilająca z USB

 

1. Listwa Zasilająca Xiaomi Mi Power Strip AK65 

 

Osobom, którym potrzebna jest listwa zasilająca z USB, polecamy Xiaomi Mi Power Strip AK65. To model wyróżniający się nowoczesnym designem, który dobrze pasuje do biura. Jego materiałem wykonania jest wytrzymały i trudnopalny poliwęglan.

Listwa jest wyposażona w przewód o długości 1,4 m. Ma ona 3 gniazda oraz 3 porty USB, dlatego możemy naładować smartfon lub inne urządzenie mobilne. Wymiary sprzętu to: Długość – 26,8 cm, szerokość – 5 cm i wysokość – 3,8 cm. Jest on dostępny w białym kolorze. Opisywany model ma zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz przycisk “reset”, który wyłącza zasilanie.

Za co sprzęt został doceniony przez kupujących? Opinie o listwach zasilających pokazały, że model marki Xiaomi dobrze się prezentuje, ponadto jest trwały i skutecznie rozwiązuje problem braku dostatecznej ilości gniazdek, przykładowo przy biurku.

 

 

 

 

Listwa zasilająca z wyłącznikami

 

2. Listwa Zasilająca Maclean MCE204 5 Gniazd z Włącznikami 

 

Sprzęt Maclean MCE204 ma 5 gniazd z uziemieniem, przy każdym z nich znajduje się osobny włącznik. Długość kabla zasilającego to 1,5 m. Listwa została wyposażona w zabezpieczenie przed dziećmi, dlatego nie ma ryzyka, że bawiący się w jej pobliżu maluch zrobi sobie krzywdę. Model jest dostępny w czarnym kolorze.

Listwa zasilająca z wyłącznikami dobrze sprawdzi się zarówno w domu, jak i warsztacie. O jej działaniu informuje dioda umieszczona w głównym włączniku. Każda wtyczka została oznaczona innym kolorem, a to sprawia, że sprzęt ciekawie wygląda.

Konsumenci przekonują, że to dobra i tania listwa zasilająca. Jej największym atutem jest możliwość odłączenia od prądu dowolnego sprzętu, bez potrzeby wyłączania wszystkich pozostałych. Przedstawiony model uznano również za trwały i praktyczny.

 

 

 

 

Listwa zasilająca 10 gniazd

 

3. Listwa Zasilająca Brennenstuhl Primera-Line 10 gniazd srebrny 2m

 

Model Brennenstuhl Primera-Line ma srebrną obudowę, odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Blokada przed dziećmi sprawia, że może on być bezpiecznie używany w domu. Prezentowana listwa zasilająca ma 10 gniazd, które są ułożone w dwóch rzędach. Przy każdym z nich znajduje się podświetlany włącznik.

Długość kabla zasilającego wynosi 2 m. Ze względu na sposób rozmieszczenia gniazdek sprzęt ma kompaktowe wymiary. Co ciekawe, może on się sprawdzić jako naścienna listwa zasilająca, do zestawu dołączono uchwyty służące do montażu na ścianie.  

Pomiędzy gniazdami są stosunkowo duże odstępy, co ułatwia podłączanie urządzeń. Kupujący zauważyli też, że ta listwa zasilająca służąca do przykręcenia na ścianie jest bardzo solidna. Jeśli pojawi się taka potrzeba, kabel można nieco skrócić za pomocą zacisku.

 

 

 

 

Listwa zasilająca rack

 

4. Listwa Zasilająca Lanberg PDU Rack 1U PDU07E0200BK

 

Lanberg PDU Rack 1U PDU07E0200BK to listwa z 2 m przewodem, którą wyposażono w 1-fazowe wejście zasilania oraz wiele różnych zabezpieczeń. To m.in. ochrona przeciwprzeciążeniowa, przesłona torów prądowych oraz automatyczny bezpiecznik. Sprzęt ma podświetlany włącznik i 7 gniazd.

Model bardzo dobrze sprawdza się jako listwa zasilająca w szafie rack (szafie serwerowej). Jej wymiary to: Długość – 4,5 cm, szerokość – 43,1 cm oraz wysokość – 4,4 cm. Materiałem wykonania sprzętu jest aluminium. Zastosowanie nadmiarowego przekroju kabla gwarantuje nieprzerwaną pracę listwy na pełnym obciążeniu.

Sprzęt zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Można w nich przeczytać, że ma on dużą ilość gniazd, a ze względu na liczne zabezpieczenia, jego działanie jest niezawodne. Model może być bez obaw używany w profesjonalnej serwerowni.

 

 

 

 

Listwa zasilająca audio

 

5. Zasilacz z Redukcją Szumu iFi Audio iPower

 

Listwa zasilająca audio iFi Audio iPower jest dostępna w kilku wersjach: 5, 9, 12 oraz 15 V. Wykorzystuje ona technologię aktywnej redukcji szumów. To, co wyróżnia sprzęt, to dwa oddzielne (choć podobne do siebie) układy filtrujące: 12-elementowy układ wyjściowy, zmniejszający szumy na wyjściu oraz 6-elementowy układ wejściowy. Ten drugi zmniejsza zakłócenia na wejściu.

Przedstawiony model ma kompaktowe wymiary (8,2 cm x 4,3 cm x 4 cm) i jest lekki, dlatego w razie konieczności można zabrać go ze sobą w długą podróż. Można do niego podłączyć każde urządzenie, które jest zasilane prądem stałym, a zwłaszcza audio.

Przeprowadzony test listw udowodnił, że sprzęt jest jednym z najbardziej nowoczesnych modeli, jakie obecnie można znaleźć na rynku. Ciekawe jest to, że do redukcji szumów wykorzystuje on nawet rozwiązania stosowane w wojsku, m.in. w radarze Thales Spectra. Zestaw wymiennych wtyków sprawia, że listwa może być bez przeszkód używana na całym świecie (USA, Wielkiej Brytanii itp.).

 

 

 

 

Listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym

 

6. Listwa Przeciwprzepięciowa Brennenstuhl Super-Solid-Line 1153340315

 

Brennenstuhl Super-Solid-Line 1153340315 to listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym, która została wykonana z polikarbonatu. Ma ona 8 gniazd, które zostały rozmieszczone w taki sposób, aby podłączanie kolejnych urządzeń nie sprawiało żadnego problemu. To model z zabezpieczeniem przed dziećmi.

Listwę można ustawić na podłodze, gumowe stopki zapobiegają jej ciągłemu przesuwaniu. Przystosowano ją również do zawieszenia na ścianie lub biurku. Sprzęt ma podświetlany włącznik, a długość przewodu wynosi 2,5 m. Srebrna obudowa sprawia, że model wygląda elegancko i nie wpływa negatywnie na wystrój pomieszczenia.

Osoby, które kupiły sprzęt, twierdzą, że jest on bardzo wygodny w użyciu. To dobra listwa zasilająca pod biurko, m.in. ze względu na to, że wyjście przewodu znajduje się naprzeciwko włącznika. Ponadto jest ona odporna na zarysowania, przetarcia i podobne uszkodzenia. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką listwę zasilającą kupić?

 

Nadal nie możesz się zdecydować, jaką listwę zasilającą wybrać? Jeśli zajrzysz do poniższego poradnika, na pewno pozbędziesz się wszystkich wątpliwości. Zebraliśmy w nim podpowiedzi, które ułatwią Ci zakup właściwego modelu.

Rodzaje

Jest kilka rodzajów listw zasilających: Tradycyjne, filtrujące oraz antyprzepięciowe. Te pierwsze to zwykłe przedłużacze, które pozwalają na zwiększenie ilości gniazdek. Nie mają one wyłącznika ani żadnych zabezpieczeń, dlatego nie są to odpowiednie modele do podłączenia np. komputera. Listwy filtrujące zapewniają urządzeniom podstawową ochronę przeciw przepięciom, a zasilanie odcinają głównie w momencie, gdy dojdzie do awarii jednego z nich. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie RTV i AGD, powinniśmy zdecydować się na zakup listwy antyprzepięciowej z kilkustopniowym zabezpieczeniem. Zwykle jest ona wyposażona w specjalny topik umieszczony w bezpieczniku, który topi się podczas wzrostu wartości prądu ponad nominalną. Ponadto tego typu modele wykorzystują inne rozwiązania ochronne, np. układy stabilizatorów napięcia. To sprawia, że nie musimy bać się o bezpieczeństwo urządzeń wrażliwych na zmiany zasilania.

 

Ilość gniazd

Żeby przekonać się, jaka jest najlepsza listwa zasilająca, trzeba dobrze się zastanowić, ile urządzeń planujemy do niej podłączyć. To może ułatwić nam dokonanie wyboru i zmniejszy ryzyko zakupu modelu, który okaże się mało praktyczny. Do wyboru mamy zarówno listwy wyposażone w 3 – 4 gniazda, jak i znacznie więcej: 8, 10, a nawet 12. Warto też sprawdzić, czy odległość między nimi jest na tyle duża, że bez trudu podłączymy kolejne sprzęty. Co ciekawe, niektóre modele mają nie tylko zwykłe gniazda, ale i porty USB. Za sprawą takiego rozwiązania możemy np. swobodnie naładować baterię w tablecie lub smartfonie, wykorzystując tylko kabel z odpowiednią końcówką. Gniazda zasilające mogą być ułożone w jednym lub dwóch rzędach, to zależy od ich całkowitej ilości.

 

Długość przewodu

Dla wielu osób istotne znaczenie ma nie tylko ilość gniazd w listwie, ale i długość przewodu zasilającego. Zazwyczaj jest to 1 – 2,5 m, jednak w ofercie niektórych marek dostępne są modele nawet z 5 m kablem. Tak długi przewód jest przydatny głównie w sytuacjach, gdy listwa jest wykorzystywana jako zwykły przedłużacz. Ta znajdująca się np. przy biurku może bez przeszkód mieć znacznie krótszy przewód, to nie powinno nam przeszkadzać.

 

Wbudowane filtry

Podstawowym filtrem, w jaki jest wyposażona większość listew zasilających, jest ten przeciwprzepięciowy. Zapewnia on ochronę przed skokami napięcia, do jakich dochodzi m.in. podczas burzy. Często stosowany jest też filtr RFI/EMI, czyli zabezpieczenie przeciwzakłóceniowe. Odpowiada on za tłumienie zakłóceń, które są powodowane przez fale elektromagnetyczne i radiowe. Niektóre modele mają też np. filtr sieci LAN lub RJ11 (telefoniczny).

Listwa gwarantująca ochronę przed przepięciami najczęściej jest kojarzona z komputerem i podłączonymi do niego urządzeniami. Jednak znajduje ona zastosowanie także w wielu innych sytuacjach, ponieważ może zasilać również lodówkę, pralkę, piecyk gazowy czy zestaw kina domowego.

 

Wyłącznik

Dobra listwa zasilająca ma wyłącznik, za pomocą którego można ją wyłączyć bez potrzeby wyjmowania wtyczki. Jeśli jest on podświetlony, wówczas możliwe jest szybkie sprawdzenie, czy działa. Niekiedy wyłączniki znajdują się przy każdym gniazdku lub rzędzie gniazdek, co może okazać się wygodnym rozwiązaniem.

 

Wymiary

Jakie wymiary powinna mieć listwa? To zależy od miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Najważniejsze jest to, aby sprzęt nam nie przeszkadzał. Dostępne na rynku modele są w większości podłużne i wąskie. Jednak jeśli gniazda są rozmieszczone w dwóch rzędach, wówczas listwa jest krótsza, ale za to nieco szersza.

Praktyczność

Zazwyczaj listwa, do której podłączone są różne urządzenia, leży na podłodze. Czasami trudno jest ją zamaskować lub umieścić w takim miejscu, aby zapobiec przypadkowemu potknięciu się o nią. Jeśli chcemy tego uniknąć, poszukajmy modelu przystosowanego do przymocowania na ścianie lub biurku. Na uwagę zasługują również listwy wpuszczane w blat, znajdujące zastosowanie m.in. w kuchni. Są one niewidoczne, a żeby zyskać dostęp do gniazd, wystarczy wcisnąć przycisk. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom, zwłaszcza najmłodszym, dobrą decyzją jest zakup modelu z blokadą przed dziećmi.

 

Obudowa

Sprzęt, który wybierzemy, nie powinien negatywnie wpływać na wystrój pomieszczenia. To oznacza, że trzeba zwrócić uwagę także na jego wygląd. Zwykle listwy mają obudowę w kolorze białym, czarnym lub srebrnym, dlatego dopasowanie ich do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia nie jest dużym problemem. Jednak poza samym wyglądem ważny jest też materiał wykonania obudowy. Najlepsza listwa zasilająca jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wysokiej temperatury. Jeśli ma to być sprzęt używany np. w kuchni, powinien być dodatkowo dobrze zabezpieczony przed wilgocią.

 

Listwy zasilające w dobrych cenach

Jeśli potrzebujemy listwy pełniącej funkcję przedłużacza, nie musimy się obawiać, że będzie to duży wydatek. Tradycyjne modele kosztują średnio 20 – 30 zł. Te wyposażone w zabezpieczenia są droższe, ich cena przeważnie obejmuje przedział 50 – 200 zł. Dużo zależy nie tylko od zastosowanych technologii, ale i innych czynników: Ilości gniazd, materiału wykonania obudowy, a nawet producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Jaka listwa zasilająca do komputera?

Listwa zasilająca do komputera powinna być wyposażona w zabezpieczenia, które pozwolą na szybkie odcięcie dopływu prądu w momencie niebezpiecznego skoku napięcia. Dzięki temu można uniknąć awarii urządzenia i kosztownej naprawy. Standardowo komputery, podobnie jak telewizory, są przystosowane do napięcia 230 V. W przypadku, gdy dojdzie do przepięcia, nie są one w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia i psują się (wówczas wartość napięcia jest kilkanaście lub kilkadziesiąt razy wyższa niż zwykle). Warto też zwrócić uwagę na to, ile gniazd ma listwa. Jeśli będzie ich za mało, nie podłączymy do niej wszystkich urządzeń współpracujących z komputerem (np. drukarki czy głośników).

 

P2: Ile prądu pobiera listwa zasilająca?

Listwa zasilająca pełni funkcję tzw. rozdzielnika prądu i daje możliwość podłączenia do energii różnych sprzętów. Może to być komputer z drukarką, routerem, głośnikami itp., ale również telewizor czy urządzenia kuchenne. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że sama lista także zużywa prąd. Na szczęście nie są to duże wartości. Średnio w trybie czuwania tego typu sprzęt podnosi rachunki za energię elektryczną o 5 – 15 zł rocznie.

P3: Jak przytwierdzić listwę zasilającą do ściany?

Żeby zamontować listwę zasilającą na ścianie, potrzebujemy specjalnego uchwytu. Wkręca się go za pomocą śrub, a następnie wsuwa sam sprzęt. Ważne jest to, że takie mocowanie można zawiesić zarówno w pionie, jak i poziomie, zależnie od własnych potrzeb. Montaż listwy zasilającej na ścianie nie jest bardzo trudny, zwykle zajmuje to kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Co ciekawe, uchwyt jest przystosowany do zamocowania nie tylko na ścianie, ale i biurku. Tego typu produkty przeważnie są wykonane z tworzywa sztucznego i dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Nie ma więc ryzyka, że listwa w uchwycie wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia.

 

P4: Co to jest listwa zasilająca?

Listwa zasilająca pozwala na podłączenie do niej kilku różnych sprzętów. Przydaje się ona w szczególności w miejscach, gdzie nie ma dużej ilości gniazdek, znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i biurach. Listwa rozdziela prąd do podłączonych do niej urządzeń i zapewnia im prawidłowe działanie. Niektóre modele są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przepięciami i są odpowiednie do komputerów. Listwy zasilające różnią się między sobą głównie ilością dostępnych gniazdek. Może być ich 4, 5, 6, a nawet ponad 10. Sprzęty te mogą pełnić funkcję zwykłego przedłużacza. Wśród nich znajdziemy modele przystosowane do użytku w salonie, sypialni czy biurze, a także takie odpowiednie do wykorzystywania w kuchni i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.

 

P5: Jak zamaskować listwę zasilającą?  

Jeżeli nie chcemy, żeby listwa zasilająca była widoczna, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu wpuszczanego w blat. Wśród nich dostępne są zarówno zwykłe sprzęty do biura, jak i te wodoodporne, odpowiednie m.in. do kuchni. Aby otworzyć tego typu listwę, wystarczy wcisnąć przycisk, wówczas zyskamy dostęp do gniazdek. W sytuacji, gdy sprzęt znajduje się na podłodze i nie chcemy go wymieniać, możemy np. przygotować małe, dekoracyjne pudełko, do którego go włożymy. Co prawda kabel wciąż będzie widoczny, ale samą listwę uda nam się ciekawie zamaskować (ładne pudełko bez wątpienia będzie pełnić funkcję dekoracyjną).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ