Ranking 9 najlepszych stolików kawowych w 2025

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Stolik kawowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Stolik Ława Kawowa Industrialny Drewno iMeblowo obecnie cieszy się największym powodzeniem klientów. Sprawia to zarówno wygląd mebla dostępnego w bogatej kolorystyce, jak i jego solidność. Mebel waży 22 kg i ma blat ze spodnią półeczką i został wykonany z płyty wiórowej o zabezpieczonych krawędziach przez ABS 1 mm. Bogata kolorystyka sprawia, że można go dobrać do każdego wnętrza. Dostępny jest nawet stolik kawowy złoty. A solidna budowa gwarantuje długą eksploatację. Drugi stolik budzący duże zainteresowanie klientów to stolik kawowy NK Design Doppio 75x75x42 cm. To model 2w1 dostępny w 3 kolorach blatu i dwóch wersjach kolorystycznych nóg.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To mebel o bardzo bogatej kolorystyce, łącznie producent oferuje 18 rodzajów wykończeń od bardziej tradycyjnych, bo bardzo nowoczesne. Nogi zrobione ze stali pomalowano czarnym proszkowym lakierem. Wewnętrzna, przelotowa półeczka ułatwia przechowywanie drobiazgów, które lubimy mieć pod ręką.

Wady

Mebel dociera do klienta w stanie „do złożenia”. I choć jak przekazują klienci, nie jest to trudne, ze względu na jasno i czytelnie napisaną instrukcję, jednak osoby z małymi umiejętnościami manualnymi nie są zadowolone z takiego obrotu sprawy. Dla niektórych użytkowników waga 22 kg też jest postrzegana jako wada.

Podsumowanie

To stolik ceniony za bardzo solidne wykonanie. Płyta wiórowa 18 mm, z której wykonano podwójny blat jest zabezpieczona laminatem, a na krawędziach dodatkowo 1 mm ABS. Stalowe nogi natomiast zabezpieczono lakierem proszkowym. Stolik jest produktem polskiego producenta.

Drugi wybór

Zalety

Dwa w jednym, tak można określić ten stolik kawowy. Składa się on z 2 stolików, gdzie mniejszy chowa się pod większym, co ogranicza przestrzeń jaką zajmują, gdy nie są używane. Blaty wykonano z płyty wiórowej pokrytej laminatem, a nogi ze stali pokryto lakierem proszkowym.

Wady

Klienci przekazują, że stolik trzeba samodzielnie poskładać, a zdarza się, że brakuje potrzebnych nawierceń w blacie, albo konieczne do montażu śruby nie są dołączone, lub też brak jest instrukcji składania. Bardzo utrudnia to prawidłowe złożenie mebla.

Podsumowanie

Jest to produkt polskiego producenta. Klient może dobrać mebel spośród 3 wariantów kolorystycznych blatu wykonanych w odcieniach drewnianych i nóg pomalowanych w białym lub czarnym kolorze. Dwa blaty wsuwane jeden pod drugim mają powierzchnię kwadratu.

Rozważ też

Zalety

To mały stolik o powierzchni kwadratu i wymiarach boku 55 cm. Ma dwie wersje kolorystyczne: Czarną i białą, co rozszerza jego funkcjonalność. Mebel jest lekki i łatwo się go przemieszcza, może służyć jako stolik kawowy w salonie, lub w pokoju dziecinnym, bo wysokością pasuje do wzrostu kilkuletniego malucha.

Wady

Stolik to bardzo delikatna konstrukcja. Nośność jego to zaledwie 25 kg, a jego blat wykonano z płyty pilśniowej, co nie stawia mebla wśród mebli klasy premium. Jakkolwiek tani, nie jest to mebel na długie lata użytkowania.

Podsumowanie

Materiał wykonania mebla to płyta wiórowa, płyta pilśniowa, folia, tworzywo ABS, papier i lakier akrylowy. Wysokość mebla to 45 cm i stanowi on część kolekcji mebli z serii LACK. Po zakupie klient samodzielnie musi stolik poskładać.

 

 

9 najlepszych stolików kawowych. Opinie w 2025 roku

 

Stolik kawowy loft

 

1. Stolik Ława Kawowa Industrialny Drewno iMeblowo

 

Stolik ława kawowa industrialny drewno iMeblowo to obecnie mebel znajdujący się w sferze zainteresowań wielu klientów. Po części dlatego, że nastała moda na meble industrialne, a po części dlatego, że to mebel wykonany bardzo solidnie. Jego zewnętrzne wymiary to: Szerokość blatu 60 cm, długość blatu 90 cm i wysokość 40 cm. Wewnętrze 2 półeczki umieszczone pod blatem zawierają się w wymiarach: Wysokość 12 cm i szerokość po 42 cm każda z nich. Półki są otwarte z obu stron stolika.

Nogi wykonano ze stali i pomalowano je proszkowo na kolor czarnego matu. Kolor blatu natomiast producent pozostawia do wyboru użytkownika i poza dostępnymi kolorami o różnych odcieniach drewna, a także białego, zieleni butelkowej czy koloru żółtego – imitacji koloru złotego, producent oferuje 2 odcienie koloru betonu. Blat jest wykonany z płyty wiórowej o grubości 18 mm, która obustronnie zalaminowano, a krawędzie wykończono ABS o grubości 1 mm. Stolik do klienta dociera w stanie „do złożenia”, wraz z meblem klient dostaje wszystkie elementy niezbędne do jego poskładania, wraz z instrukcją jak to wykonać. Powyższe cechy sprawiają, że stolik kawowy jest postrzegany jako nowoczesny mebel do współczesnego salonu. 

 

 

 

 

Stolik kawowy rozkładany

 

2. Stolik kawowy NK Design Doppio 75x75x42 cm

 

Równie interesującym meblem jest stolik kawowy loftowy NK Design Doppio 75x75x42 cm. To mebel wykonany przez polskiego producenta, a jego zakup wiąże się z samodzielnym poskładaniem stolika w domu po przyjęciu dostawy. Jest to mebel 2w1, co oznacza, że składa się tak naprawdę z 2 stolików, gdzie mały stolik kawowy jest wsuwany pod większy. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy mają ograniczoną przestrzeń, ale chcieliby mieć możliwość powiększenia powierzchni stolika w określonych sytuacjach.

Większy ze stolików ma wymiary: Długość: 75, szerokość 75 i wysokość 42 cm, a drugi z nich: Długość: 65, szerokość 65 i wysokość 36cm. Do wyboru przez użytkownika pozostaje kolor nóg w zakresie czarnym lub białym oraz kolor blatu spośród oferowanych przez producenta: Dąb wotan, dąb sonoma, dąb truflowy. Konstrukcję stolika oparto na profilach metalowych 20x20mm, a blaty to płyta wiórowa laminowana o grubości 18 – 20 mm. 

 

 

 

 

Stolik kawowy IKEA

 

3. Stolik Ikea Lack 55x55x45 cm

 

Stolik Ikea Lack 55x55x45 cm to niewielki model w kolorze białym i czarnym do wyboru przez kupującego. Taka kolorystyka sprawia, że stolik kawowy Ikea będzie pasować do pokoju dziecinnego, jako biały stolik dziecięcy, a także do wnętrza o bardziej agresywnej kolorystyce w salonie urządzonym. Stolik kawowy Ikea ma wymiary: Długość i szerokość 55 cm oraz wysokość 45 cm. Maksymalne obciążenie do jakiego został przystosowany wynosi 25 kg.

Stolik wykonano z połączenia płyt wiórowej, pilśniowej oraz tworzywa ABS, a do pokrycia wierzchniego wykorzystano farbę akrylową. Stolik kawowy czarny jak i biały to część kolekcji z serii LACK, co pozwala wyposażyć mieszkanie w większą ilość pasujących do siebie mebli o spójnym wyglądzie. Produkt jest do klienta dostarczany w elementach i musi on samodzielnie mebel poskładać. Według opinii klientów nie jest to trudna czynność, a stolik jest lekki i manipulacja nim nie przedstawia trudności. 

 

 

 

 

Stolik kawowy czarny

 

4. Nowoczesny Stolik Kawowy Szklany MatMay

 

Osobom, które poszukują okrągłego mebla do salonu możemy polecić nowoczesny stolik kawowy szklany MatMay, którego blat i podstawę wykonano z czarnego szkła, a jedną, grubą, metalową nogę pokryto chromem. To doskonały mebel do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, podkreślający elegancję wnętrza. Mebel będzie pasował również do pokoju młodzieżowego czy hotelowej recepcji albo biura, gdzie przyjmuje się gości. Minimalistyczna konstrukcja jest bardzo solidna i trwała.

Średnica blatu wynosi 40 cm, a wysokość stolika to 50 cm. Stolik dociera do klienta w elementach i należy go złożyć według dołączonej, starannie opracowanej instrukcji. Klienci, którzy zakupili ten model określają ten stolik kawowy szklany jako bardzo elegancki i solidny. Opinie takie mebel zyskał dzięki grubemu blatowi wykonanemu z hartowanego szkła, które niełatwo zarysować i uszkodzić. 

 

 

 

 

Stolik kawowy glamour

 

5. Signal Stolik Kawowy Eos C 52X52


Signal Stolik Kawowy Eos C 52X52 to mebel do eleganckich wnętrz urządzonych w stylu Art Déco i glamour. Uwagę stolik kawowy glamour zwraca przede wszystkim metalową podstawą – stelażem utrzymującym szklany blat. Chromowana podstawa stolika wykonana w kształcie dwóch owalnych okręgów skrzyżowanych ze sobą i wspartych na podstawie w kształcie koła doskonale się prezentuje współgrając z wpadającymi do pokoju promieniami słońca i odbijając je w metalu tworzy dodatkowy wizualny efekt.

Blat został wykonany z transparentnego szkła o grubości 8 mm i średnicy 52 cm. Wysokość stolika wynosi 56 cm. Ten stolik kawowy okrągły jest przystosowany do obciążenia wynoszącego 8 kg. To mebel także do samodzielnego złożenia po zakupie. Klient otrzymuje instrukcję montażu w języku polskim, a także potrzebne do montażu elementy. A producent oferuje jako dopełnienie stolika, ławę Eos C o identycznym designie. Zakup obu elementów może stanowić kompletne wyposażenie salonu. 

 

 

 

 

Stolik kawowy okrągły

 

6. Zestaw 2 Ław Halmar Paola Stolik Kawowy

 

Zestaw 2 Ław Halmar Paola stolik kawowy to model dla osób poszukujących mebla 2w1. Zestaw składa się z dwóch okrągłych stolików, z których mniejszy idealnie można ukryć pod większym, tym sposobem jest to również stolik kawowy rozkładany. Oba mają okrągłe blaty wykonane z płyty MDF okleinowanej wzorem marmuru. Średnica większego ze stołów wynosi 60 cm, a mniejszego 38 cm. Wysokość odpowiednio: Ława większa ma 40 cm, mniejsza 34,5 cm.

Oba meble łącznie ważą 8 kg, a nośność każdego z nich to 20 kg. Jak przekazują klienci stolik kawowy marmurowy ustawiony w salonie dodaje mu elegancji i subtelności i stanowi doskonałe dopełnienie nowoczesnych aranżacji, stylu skandynawskiego i loftowego. Nogi stołów wykonano ze stali pomalowanej metodą proszkową na kolor złoty. Na uwagę zasługuje też staranne wykonanie obu mebli i zastosowania do ich wykonania materiałów wysokiej jakości. Przekłada się to na wytrzymałość konstrukcji, wysoką funkcjonalność. To mebel o nietuzinkowym fasonie i inspirującej kolorystyce. 

 

 

 

 

Stolik kawowy biały

 

7. Stolik kawowy VidaXL, Wysoki Połysk, 110x55x42cm

 

Stolik kawowy VidaXL, to mebel na wysoki połysk o niebanalnej konstrukcji. Wykonano go w całości z płyty wiórowej, którą pokryto białym lakierem o wysokim połysku. Wymiary blatu to 110 cm długości i 55 cm szerokości. Te same rozmiary ma półka umieszczona pod blatem, przeznaczona na rozmaite drobiazgi, które chcemy mieć na wyciągnięcie ręki. Ten stolik kawowy biały na wysoki połysk będzie odpowiedni do minimalistycznie urządzonych wnętrz, na przykład w stylu skandynawskim.

Wysokość mebla wynosi 42 cm. Konstrukcja mebla jest solidna i nie ma obaw o jego rozchwianie podczas eksploatacji. Jest on też łatwy w utrzymaniu porządku, wystarczy przetarcie blatu wilgotną ściereczką, aby przywrócić mu stan z dnia zakupu. Po zakupie klient otrzymuje paczkę z meblem do złożenia, a w jej wnętrzu obok elementów stolika znajdują się wszystkie akcesoria potrzebne do jego złożenia, a także instrukcja prowadząca krok po kroku w montażu. 

 

 

 

 

Stolik kawowy drewniany

 

8. Invicta Interior Stolik Giant S 45cm Sheesham

 

Orientalny charakter ma Invicta Interior stolik Giant S 45 cm wykonany z litego drewna. Jest to zasługą drewna z jakiego go wykonano, jest nim orientalne drewno sheesham, oraz kształtu jaki mu nadano. Ten stolik kawowy drewniany utrzymano w stylu rustykalnym oraz boho, co sprawia, że będzie pasował do wnętrz o surowym charakterze. Ale z pewnością nie będzie też źle wyglądać we wnętrzach o stylu nowoczesnym czy loftowym.

Wykonanie stolika z drewna sprawia, że w salonie stanie się on centralnym punktem pokoju zwracającym uwagę gości. Wymiary stolika to: Wysokość 40 cm, szerokość 45 oraz głębokość 45 cm. Sposób wykonania i zastosowany materiał stanowią o wysokiej odporności stolika na wszelkie uszkodzenia, a jego dolna półka może być miejscem na przechowywanie podręcznych drobiazgów. Waga stolika wynosi mniej niż 14 kg. 

 

 

 

 

Mały stolik kawowy

 

9. Vidaxl Okrągły Stolik Z Tacą 39 5X44 5

 

Ciekawym produktem jest Vidaxl okrągły stolik z tacą 39 5 X 44 5. Ma on nowoczesny design, blat wykonano z płyty MDF, a nogi z solidnego drewna sosnowego. Stolik można używać z tacą lub bez, przeznaczając ją do innego wykorzystania. Używanie stolika z tacą ma tę zaletę, że po przyniesieniu kawy na tacy z kuchni, postawiona na stoliku idealnie się z nim zespala, a dodatkowo obręcz tacy nie pozwala na przypadkowe zsunięcie się filiżanki z blatu.

To ważne, bo stolik ma niewielką powierzchnię zawierającą się w okręgu o wielkości zaledwie 39,5 cm. Podobnie tacę wykorzystamy odnosząc naczynia do kuchni. Wewnątrz stolika producent przewidział małą półeczkę o wysokości 14 cm, na której można przechowywać niewielkie podręczne drobiazgi, tym samym funkcjonalność mebla jest rozszerzona. Stolik ma wysokość całkowitą wynoszącą 44,5 cm, natomiast odległość jego dolnej krawędzi od podłogi to 26,5 cm. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki stolik kawowy kupić?

 

Każde wnętrze jest inne, a upodobania właścicieli salonu też są rozmaite, co zatem zrobić i jaki stolik kawowy wybrać, aby być z wyboru zadowolonym i mebel służył długie lata? Postaramy się podpowiedzieć to i owo, aby wybór był łatwiejszy i bardziej świadomy. 

Rozmiar

Pierwszą sprawą jaka powinna nas zaprzątać, to rozmiar stolika, będzie on zależeć od kilku czynników, bowiem dobry stolik kawowy musi być dopasowany do oczekiwań użytkowników. Zatem najpierw zadajemy sobie pytanie, czy stolik będzie służył do okazjonalnego picia przy nim kawy, czy innych napojów i tylko odkładaniu filiżanki, czy też ma pełnić inne funkcje. Do odkładania nawet kilku filiżanek wystarczy nam bardzo mała powierzchnia, natomiast, jeśli chcemy, aby to było “podręczne centrum operacyjne” salonu należy się rozmiarowi i budowie stolika przyglądnąć pod tym kątem. Stoliki nie tylko znajdziemy w różnych kształtach, ale też mogą mieć określone funkcje, na przykład podwójny blat, do przechowywania różności, wewnętrzne półeczki czy skrytki pozwalające na umieszczenie w nich całkiem sporych przedmiotów.

 

Kształt

Również i w tej kategorii producenci nie ułatwiają nam zadania. Nasz ranking stolików kawowych przedstawia modele tradycyjne o kształcie prostokąta czy kwadratu, ale też nie brakuje stolików o bardziej wyszukanych kształtach począwszy od okrągłych, przez rozmaite owale i fale, na modelach 2w1 skończywszy. Tu głównym kryterium powinien być rodzaj wystroju salonu. Nie będzie pasował model w stylu skandynawskim do salonu urządzonego w stylu glamour. Aby mieć pojęcie o kształtach i rozmiarach warto wybrać się do któregoś ze sklepów meblowych, pooglądać propozycje na przykład salonu Agata Meble ich ofertę na stolik kawowy, równie owocna może być wyprawa do sklepu Jysk czy Pepco. W sklepie możemy wykonać swego rodzaju “test stolików kawowych” i przymierzyć się do kilku modeli. Zwykle też kupujący, którzy mają w domu małe dzieci, decydują się na stoliki o bardziej obłych kształtach, bo narożniki dla małych dzieci mogą stanowić zagrożenie urazem. 

 

Materiał wykonania

To jedna z ważniejszych kwestii, gdy wybieramy najlepszy stolik kawowy dopasowany do własnych potrzeb. Tu zwykle każdy z użytkowników ma własny gust, który decyduje o wyborze materiału. Różne materiały mają też różne właściwości i co za tym idzie, funkcjonalności. 

Opinie o stolikach kawowych często podkreślają, że najlepszym materiałem jest drewno. Nie negując tej opinii, chcemy jednak zauważyć, że to również wymagający materiał i stolik kawowy wykonany z drewna trzeba odpowiednio pielęgnować, aby zachować nienaganny wygląd. Często postawienie filiżanki na blacie zostawia na nim nieładne krążki, które trudno usunąć. Więc jeśli ciągłe dbanie o drewno może stanowić dla nas wyzwanie, to może lepiej wybrać dobry i tani stolik kawowy wykonany z tworzywa sztucznego, który wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką? Obecnie i kształty, i kolory tworzyw są najróżniejsze i bez trudu dopasuje się model odpowiadający zarówno kształtem, rozmiarem i kolorem. 

Często wykorzystywanym materiałem do budowy stolika kawowego jest płyta wiórowa, połączona z innymi drewnopodobnymi materiałami. Blat takiego stolika może mieć okleinę z laminatu, o kolorach tożsamych z różnymi odmianami drewna lub całkiem odbiegającymi do niego. Często to będzie blat imitujący marmur czy beton. Stoliki kawowe z płyty wiórowej to modele w dobrych cenach, znacznie przyjaźniejszych od tych jakie są przy modelach wykonanych w całości z drewna, a niejednokrotnie ich wygląd nie odbiega od drewnianego mebla. 

Kolejnym materiałem wykonania stolika kawowego jest szkło i metal. Zwykle oba te materiały są ze sobą połączone i blat szklany, ze szkła hartowanego jest podparty metalowymi nogami. Szkło takie jest odporne na uszkodzenia i zarysowania, a metalowe nogi niezwykle trwałe. Efekt wizualny takiego stolika zależy od jego sposobu wykończenia. Duże znaczenie ma tu kolor szkła, a także metoda zabezpieczenia metalowych nóg. Ważne, aby szkło wraz z nogami stanowiły spójną całość i pasowały do siebie. 

Zestaw

Coraz częściej mamy obecnie możliwość zakupu nie jednego stolika, ale zestawu składającego się najczęściej z dwóch niezależnych mebli. Jak przekazują opinie o stolikach kawowych, jest to dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą mieć mały mebel, gdy nie jest on używany, a w chwili wykorzystywania stolika, mieć możliwość na powiększenie powierzchni. Zwykłe stoliki 2w1 to dwa meble o identycznym designie, ale różnej wielkości, dzięki czemu mniejszy jest wsuwany pod większy. Taki zabieg sprawia, że jest to też dobre rozwiązanie do małych salonów, gdzie trzeba dbać o wolną przestrzeń. Może to być też dobre rozwiązanie, gdy sofa jest dość duża i dla siedzących przy niej gości udostępnia się oddzielne stoliki, aby było im wygodniej. 

 

Jaki jest najlepszy stolik kawowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dla każdego użytkownika może to być zupełnie inny model, wykonany z innych materiałów i w odmiennej kolorystyce i kształcie. Aby więc wybrać ten najlepszy mebel, trzeba precyzyjnie przyjrzeć się swoim potrzebom, określić wielkość oczekiwaną i możliwości wymiarowe salonu. To jedyny sposób, aby dobrać dobry mebel dopasowany do mieszkania i potrzeb. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić stolik kawowy?

Gdy posiadasz podstawowe umiejętności manualne, zrobienie stolika kawowego nie powinno stanowić problemu. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie już istniejących konstrukcji, na przykład skrzynek po owocach czy palet. To obecnie materiały modne do powtórnego wykorzystania, a jednocześnie nieskomplikowane w dalszym wykorzystaniu. Biorąc przykładowo 2 skrzynki po owocach, które, aby dobrze prezentowały się w salonie, trzeba starannie wyszlifować, a kolejno pomalować na wybrany kolor, mogą być wykorzystane jako nogi naszego stolika. Ustawione pionowo mogą stanowić bazę dla blatu zamocowanego na nich. Blat może być ze szkła, w takim wypadku wystarczy go przymocować do skrzynek lub również z drewna. Do wykonania blatu z drewna można użyć elementów kolejnych skrzynek montując je w taki sposób, aby stanowiły płaską powierzchnię. 

 

P2: Co postawić na stolik kawowy?

Stolik kawowy, zwłaszcza ten o większym niż minimalny wymiar, może być ozdobą salonu, szczególnie wtedy, jeśli na nim umieścimy kilka atrakcyjnie wyglądających przedmiotów. Rodzaj przedmiotów też powinien być dobrany do stylu stolika i salonu. Najchętniej wykorzystywaną ozdobą jest mała doniczka z kwiatkiem ustawiona na niewielkiej serwetce. Kwiatek taki przerywa monotonię, czyniąc stolik ciekawszym. Dobrym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu stolika jest ustawienie niewielkiej tacy z kilkoma, również niewielkim, kandelabrami ze świecami. Taki wystrój stolika pozwoli także na wykorzystanie świec do wytworzenia odpowiedniego nastroju, gdy świece zostaną zapalone. Często na stolikach kawowych pojawiają się naturalne kwiaty w wazonach. To też dobry sposób aby uatrakcyjnić kącik odpoczynku. 

P3: Stolik kawowy jaka wysokość?

Mimo, że o wysokości stolika kawowego decydują standardy i opinie specjalistów, to i tak każdy z nas powinien dobrać wysokość stolika taki, jaki będzie dla niego najwygodniejszy w eksploatacji. W sklepach znajdziemy stoliki mierzące od 30 do 50 cm wysokości. Według specjalistów, stolik kawowy nie powinien być wyższy niż 1 cm od kanapy, przy której jest postawiony, a lepiej, aby był od niej niższy. Jeśli nie przekonuje Cię ta opinia, to poza dokładnym “przymierzeniem” się w sklepie do konkretnego modelu proponujemy poszukać egzemplarz, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości, albo ostatnio chętnie produkowane modele 2, a nawet 3w1. Wówczas każdy z załączonych w zestawie elementów składowych, to stolik o innej wysokości. łatwo więc dobierzemy dla każdego z domowników ten, który będzie mu odpowiadał. 

 

P4: Jaki dywan pod stolik kawowy?

Człowiek jest tak skonstruowany, że lubi symetrię i ład. To ma również odbicie w stylistyce dotyczącej doboru dywanu pod stolik kawowy. Przyjęło się, że jeśli stolik kawowy jest okrągły, to taki też powinien być pod nim dywan, przy owalnym, wybieramy dywan owalny, a mając stolik kwadratowy lub o kształcie prostokąta, to również kształt dywanu dobieramy w odpowiednim kształcie. Jeśli mamy małą wiedzę na temat designu, lepiej trzymać się tego “przepisu”, a sukces wizualny będzie gwarantowany. Do wyboru pozostanie jeszcze kolorystyka i faktura dywanu, którą dobrze jest dopasować do stylu wnętrza. dywan typu mata lepiej będzie wyglądać w industrialnym wnętrzu, a puchaty dywan w otoczeniu glamour. Oczywiście można łamać te schematy, lecz bardzo ostrożnie. Nie jest zabronione zastosowanie okrągłego dywanu do prostokątnego stołu lub odwrotnie, jednak efekt może być mniej przewidywalny niż przy wykorzystaniu klasyki wzornictwa.

 

P5: Jak pomalować stolik kawowy?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że pomalowanie stolika wchodzi w grę wówczas, gdy jest on wykonany z drewna, płyty drewnopodobnej lub metalu. Do odświeżenia metodą malowania w większości wypadków nie nadają się modele wykonane z tworzywa i szkła. Aby odnowić mebel z drewna lub materiału pochodnego potrzebny nam będzie papier ścierny, bo to on pozwoli na przygotowanie podłoża. Szlifować można ręcznie, przez pocieranie papierem umieszonym na klocku lub maszynowo przy użyciu, na przykład, szlifierki oscylacyjnej. Po oszlifowaniu mebla, należy go czyścić gąbką lub wilgotną ściereczką z powstałego kurzu, oraz odczekać aż powierzchnia mebla będzie całkiem sucha. Zanim przystąpimy do malowania, należy zabezpieczyć taśmą te elementy mebla, których malować nie chcemy. W przypadku zmiany koloru na ciemniejszy, wystarczy na ogół nałożenie 2 warstw farby, aby uzyskać pożądany efekt. W przypadku rozjaśniania mebla, aby powstała powłoka była jednolita bez smug i przebarwień może być konieczność nałożenia nawet 3 do 4 warstw farby. Każda kolejną nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia warstwa jest całkiem sucha. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ