Czujnik temperatury – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Osoby poszukujące czujnika temperatury powinny zapoznać się z naszym rankingiem, w którym można znaleźć dokładne opisy dobrej jakości sprzętów. Febi Bilstein 32510 to model cenionej marki dostarczającej na rynek zamienne części samochodowe cechujące się solidnością. Ten czujnik temperatury silnika jest dostosowany do aut różnych marek: Audi, Seat, Skoda i Volkswagen. Produkt ma certyfikat PN-ISO 9002:1996. Sprzęt gwarantuje efektywną pracę układu chłodniczego. Jeśli szukasz czujnika temperatury zewnętrznej, ARISTON 3318588 powinien Cię zainteresować. Jest to model przeznaczony do kotłów Ariston klasy EVO. Dokładnie określa on temperaturę panującą za oknem i w ten sposób możliwe jest dostosowanie pracy pieca do potrzeb użytkownika.
Tabela porównawcza
8 najlepszych czujników temperaturowych. Opinie w 2024 roku
Przygotowany przez nas ranking czujników temperatury powstał po to, abyś mógł szybko podjąć rozsądną decyzję zakupową. Artykuł składa się z dokładnych opisów sprzętów podzielonych na różne kategorie. Odnalezienie interesującego produktu nie powinno zająć Ci dużo czasu. Mimo, że wybór jest naprawdę duży.
Czujnik temperatury silnika
- 1. Czujnik temperatury płynu Febi Bilstein 32510
- 2. Czujnik temperatury zewnętrznej Ariston 3318588
- 3. Wskaźnik temperatury wody z czujnikiem MTZ
- 4. Czujnik temperatury płynu chłodzącego FAE 33490
- 5. Czujnik temperatury spalin komina PT1000 Tech Geco
- 6. Regulator Temperatury Termostat Elektroniczny DM 230V
- 7. Czujnik temperatury cieczy chłodzącej Lovato FLPG
- 8. Czujnik temperatury paliwa Bosch 1.9 TDI VAG BMW
- Poradnik zakupowy – Jaki czujnik temperatury kupić?
- FAQ
1. Czujnik temperatury płynu Febi Bilstein 32510
Prezentujemy czujnik temperatury silnika Febi Bilstein 32510. Jest to produkt pochodzący od firmy o długoletnim doświadczeniu, która jest uznawana za jedno z największych przedsiębiorstw dostarczających na rynek części zamienne do samochodów. Czujnik wyróżnia wysoka jakość wykonania, a w związku z tym trwałość.
Wszystkie znajdujące się w ofercie części zamienne mają certyfikat PN-ISO 9002:1996. Czujnik temperatury silnika ma szerokie zastosowanie, bo mogą z niego korzystać osoby mające samochody następujących marek: Audi, Seat, Skoda, Volkswagen.
Produkt zapewnia odpowiednie działanie układu chłodniczego, a dzięki temu zapobiega wystąpieniu awarii. Dzięki sprawnie działającemu czujnikowi temperatury samochód działania płynnie. Polecany przez nas czujnik jest zrobiony z wytrzymałych materiałów, więc nie trzeba będzie go często wymieniać.
Czujnik temperatury zewnętrznej
2. Czujnik temperatury zewnętrznej Ariston 3318588
Warto wyposażyć się w czujnik temperatury zewnętrznej ARISTON 3318588. Określa on, jakie warunki klimatyczne panują na dworze, a uzyskane informacje przesyła do sterownika kotła i w ten sposób regulowane jest jego działanie. Intensywność pracy pieca jest uzależniona od wymaganej temperatury w pomieszczeniu, a także warunków, jakie panują za oknem.
Prezentowany model to sprzęt dostosowany do kotłów Ariston klasy EVO. Urządzenie umożliwia łatwe sterowanie ogrzewaniem i pozwala na efektywną i oszczędną pracę pieca. Korzystając z funkcji AUTO, nie trzeba tracić czasu na ustawienie sprzętu. Produkt ma biały kolor i solidnie zrobioną obudowę.
Opinie, jakie można znaleźć w Internecie, wskazują, że prezentowany czujnik temperatury zewnętrznej działa sprawnie i dobrze określa panujące na dworze warunki. W rezultacie konsumenci są zadowoleni z jego użytkowania.
Czujnik temperatury wody
3. Wskaźnik temperatury wody z czujnikiem MTZ
Interesuje Cię dobry i tani czujnik temperatury wody? W takim razie powinieneś zapoznać się z modelem MTZ, który można kupić już za kilkanaście złotych. Produkt jest wykonany z najwyższą starannością, co pozwala sądzić, że nie zniszczy się szybko.
Średnica montażowa wynosi 60 mm, a długość przewodu jest równa 150 cm. Czujnik temperatury wody znajdzie zastosowanie w chłodnicach MTZ 80 82 82A oraz pochodnych. Jest to model potrzebny do sprawnego działania ciągnika.
Wielu rolników decyduje się na zakup tego produktu. Są oni zadowoleni z podjętej decyzji i podkreślają, że jakość wykonania czujnika jest bardzo dobra. Większość osób potwierdza, że jego montaż nie jest trudny ani czasochłonny.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego
4. Czujnik temperatury płynu chłodzącego FAE 33490
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu FAE 33490. Jest to czujnik temperatury płynu chłodzącego pasujący do samochodów marki: Alfa Romeo, Chevrolet, Fiat, Honda, Iveco, Lancia, Opel, Saab, Suzuki i UAZ. Model ma 2 bieguny, a wymiary gwintu to M 12×1,5.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego wykonano z wytrzymałych materiałów wykazujących odporność na działanie wysokiej temperatury. Firma FAE ma długoletnie doświadczenie w zakresie produkcji części zamiennych, co zachęca do zainwestowania w ten produkt.
Model FAE 33490 jest uznawany przez kierowców za bardzo dobry czujnik temperatury płynu chłodzącego. Produkt jest nie tylko starannie wykonany, ale też można go kupić w atrakcyjnej cenie.
Czujnik temperatury spalin
5. Czujnik temperatury spalin komina PT1000 Tech Geco
Czujnik temperatury spalin PT1000 Tech Geco oferuje zakres pomiarowy od -25 st. C. do +400 st. C, a dokładność mierzenia wynosi ok. 0,3 st. C. Długość kapilary, czyli cienkiej rurki, wynosi 4,5 cm, a jej grubość jest równa 6 mm. Czujnik z oplotem mierzy 40 cm.
Model jest dostosowany do kotłów ze sterownikami: INTER ELECTRONICS, TECH i GECO. Dodatkowo produkt przydaje się także do sterowników oferowanych przez innych producentów. W skład zestawu wchodzi czujnik spalin PT-1000 o długości 0,4 mm i przewód przedłużający z kostką mierzący 1,2 m. Głowica pomiarowa ma wymiary: długość – 45 mm i średnica – 6 mm.
Konsumenci doceniają to, że kabel podłączeniowy ma izolację zrobioną z plecionki z włókna szklanego i metalu. Prezentowany czujnik spalin ogranicza straty kominowe, zmniejsza zużycie opału, a także wpływa pozytywnie na sprawność kotła.
Czujnik temperatury do pieca
6. Regulator Temperatury Termostat Elektroniczny DM 230V
Czujnik temperatury do pieca DM 230V ma białą obudowę zrobioną z tworzywa sztucznego. Dokładne wymiary produktu to: wysokość – 44,5 mm, szerokość – 60 mm i głębokość – 31 mm. Rozstaw otworów do mocowań ma 73 mm. Waga modelu jest równa 58 g. Pomiar temperatury jest możliwy w zakresie od -50 st. C. do +100 st. C.
W zestawie znajduje się regulator temperatury, sonda, przewody do podłączenia, a także instrukcja obsługi w języku polskim. Rekomendowany przez nas sprzęt jest uniwersalny, bo można go wykorzystać do sterowania różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi tj. pompami CO, pompami wody, kompresorami, grzałkami i wentylatorami.
Opinie o czujnikach temperatury marki DM są pozytywne, co zachęca do zakupu tego sprzętu. Większość konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup produktu, cieszy się z podjętej decyzji. Regulator jest prosty w obsłudze i można z łatwością zamontować go do pieca.
Czujnik temperatury cieczy chłodzącej
7. Czujnik temperatury cieczy chłodzącej Lovato FLPG
Czujnik temperatury cieczy chłodzącej Lovato FLPG jest montowany na przewodzie cieczy chłodzącej pod reduktorem. Model przesyła sygnał do sterownika, co pozwala na bezawaryjne działanie silnika. Nie dochodzi do jego przegrzania, więc nie ma obaw, że z tego powodu wystąpi awaria.
Średnica króćców wynosi 16 mm. Test czujników temperatury potwierdził, że polecany przez nas produkt jest solidnie zrobiony. Użyte do produkcji materiały są wysokiej jakości, więc mamy zapewniony długi czas użytkowania czujnika.
Wiele osób twierdzi, że model Lovato FLPG jest łatwy w montażu, co z pewnością zachęca do jego zakupu. Dodatkowym atutem jest solidność wykonania, a także gwarancja efektywnej pracy.
Czujnik temperatury paliwa
8. Czujnik temperatury paliwa Bosch 1.9 TDI VAG BMW
Do naszego rankingu wybraliśmy czujnik temperatury paliwa Bosch 1.9 TDI VAG BMW. Jest to zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału. Produkt będzie odpowiedni do samochodów marki: BMW (OEM: 13 51 2 243 301), Mercedes Benz (OEM: A 004 153 10 28 i 004 153 10 28), Renault (OEM: 77 01 044 334) i Volkswagen (OEM:028 906 040 C).
Aby zakupić odpowiednio dopasowany produkt, trzeba zweryfikować, czy wskazane numery OE są takie same, jak te znajdujące się na zużytej części, którą zdemontowaliśmy. Czujnik jest zrobiony z wytrzymałych materiałów.
Konsumenci polecają zakup modelu Bosch 1.9 TDI VAG BMW, twierdząc, że jest to część zamienna gwarantująca odpowiednią pracę samochodu. Element jest tak sprawny, jak oryginalna część.
Poradnik zakupowy – Jaki czujnik temperatury kupić?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy czujnik temperatury, trzeba mieć stosowną wiedzę na temat dostępnych na rynku urządzeń. Konieczne jest porównanie różnych czynników, aby podjąć rozsądną decyzję zakupową. Jeśli potrzebujesz informacji na temat takich produktów, przygotowany przez nas poradnik z pewnością Cię zainteresuje.
Czujnik temperatury – do czego służy?
Czujnik temperatury to zazwyczaj niewielkie urządzenie stosowane w zaawansowanych konstrukcjach elektronicznych. Gwarantuje ono sprawność ich działania, a także bezpieczeństwo użytkowania. Czujnik temperatury jest wykorzystywany do monitorowania aktualnej sytuacji np. w pojeździe czy systemie grzewczym, a nierzadko też ostrzega on o potencjalnym zagrożeniu (świecąca na czerwono kontrolka), dzięki czemu można odpowiednio wcześnie zareagować. Jak widać, produkt ten przynosi wiele korzyści i bez niego sprawne funkcjonowanie sprzętu nie jest możliwe.
Czujnik temperatury do samochodu
Czujniki temperatury stosowane w samochodach są potrzebne do prawidłowego sterowania pracą silnika. Są one nazywane czujnikami temperatury płynu chłodzącego albo temperatury silnika. W starszych samochodach element ten miał za zadanie ostrzegać, w przypadku gdy praca silnika zostanie zaburzona. W momencie znacznego podwyższenia temperatury wody lub płynu chłodniczego albo wycieku płynu czujnik powodował zapalenie się czerwonej kontrolki umieszczonej na desce rozdzielczej. Obecnie funkcje czujnika samochodowego są bardziej rozbudowane. Przesyła on na bieżąco informacje do komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Dzięki nim możliwe jest efektywniejsze działanie samochodu. Informacje na temat temperatury silnika są istotne z tego względu, że zależy od nich ustawienie przepustnicy. Jest to element wykorzystywany w silnikach benzynowych, który przy otwieraniu zwiększa ilość powietrza dopływającego z cylindrów. W momencie wciśnięcia pedału gazu przepustnica szerzej się otwiera, co wymaga zwiększenia dawki paliwa. Jeśli odpowiednio dobierzemy czujnik temperatury silnika, zapewni to nie tylko sprawne działanie pojazdu, ale też zagwarantuje optymalne spalanie.
Czujnik temperatury silnika musi być dopasowany do marki naszego samochodu. Każdy opis produktu powinien zawierać dokładne informacje na temat jego przeznaczenia. Zazwyczaj w opisie konsument jest informowany do jakich marek samochodu jest dostosowany dany produkt. Także może poszukać pasującego modelu to po numerze VIN auta. W efekcie możliwa jest szybka weryfikacja tego, że część jest kompatybilna z naszym atutem. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy mechanika. Wtedy nie będziemy musieli sami dobierać odpowiedniego produktu, bo zrobi to za nas fachowiec.
Instalacja grzewcza – jaki czujnik temperatury wybrać?
W kotłach na węgiel i inne paliwa coraz częściej stosuje się specjalne wentylatory, które dostarczają określoną ilość powietrza niezbędną do spalania. To daje możliwość sterowania prędkością obrotową silnika. Aby było to możliwe, potrzebny jest elektroniczny regulator z czujnikiem temperatury. Montuje się do w płaszczu wodnym kotła lub rurze, w zależności od zakupionego modelu. Czujnik pozwala mierzyć temperaturę wody i w razie konieczności możliwe staje się jej podwyższenie lub obniżenie, co wpływa na moc grzewczą.
Najlepszy czujnik temperatury do pieca powinien być łatwy w obsłudze, a także prosty w montażu. W ofercie producentów dostępne są czujniki bezprzewodowe i takie, które wymagają instalacji. Pierwsze z wymienionych modeli są chętnie wybierane, bo nie trzeba wykonywać skomplikowanych prac, aby rozpocząć ich użytkowanie. Wybrany przez nas produkt nie powinien mieć zbyt dużo przycisków, aby sterowanie nie stanowiło żadnego problemu. Obudowa powinna być zrobiona z wytrzymałego plastiku albo innego odpornego na zarysowania tworzywa.
Czujniki temperatury w dobrych cenach
Cena czujników temperatury silnika nie jest zbyt wysoka i zazwyczaj oscyluje w granicy od 50 do 100 zł. W ofercie producentów można znaleźć nawet produkty za 30 zł. Musimy jednak być przygotowani także na ewentualne koszty związane z wymianą tej części. W przypadku czujników temperatury stosowanych w piecach cena może być nieco wyższa.
FAQ
P1: Jak sprawdzić czujnik temperatury?
W zależności od tego, z jakim typem czujnika mamy do czynienia, można go sprawdzić za pomocą uniwersalnego miernika. Wystarczy zdjąć kostkę z czujnika, a jego oporność zbadać przykładając przyrząd pomiarowy do styków. Jeśli sprawdzamy czujnik temperatury w aucie, pamiętajmy, by w pierwszej kolejności zbadać oporność na zimnym silniku, następnie na letnim i na końcu na rozgrzanym. Porównując odczytany wynik z prawidłowymi wartościami, otrzymasz informacje na temat tego, czy czujnik temperatury działa sprawnie.
P2: Gdzie znaleźć czujnik temperatury?
Czujnik temperatury cieczy w autach może być umiejscowiony na obudowie termostatu, a także na kolanku łączącym pompę wody z głowicą, w okolicy zbiorniczka wspomagania. Na piecach czujniki montowane są na górnym płaszczu kotła, a także na tulejce przy rurze ślimaka. Dzięki nim działają programy włączania i wyłączania danej pompy. Często na piecach znajdziemy również termostat awaryjny, montowany opaską do rury zasilającej. W pralce, czujnik temperatury znajdziemy w tylnej części bębna. W lodówkach ten element znajdziesz z tyłu urządzenia.
P3: Gdzie zamontować czujnik temperatury pieca?
Niektóre czujniki temperatury, możemy umieścić w sześciu miejscach na piecu. Pierwszy z nich, odczytujący temperaturę kotła, umiejscowiony jest w górnej części płaszcza kotła. Kolejny, mierzący temperaturę podajnika, powinien znajdować się na tulejce przy rurze ślimaka. Do pieca można zamontować również czujnik temperatur pompy cyrkulacyjnej i ogrzewania podłogowego. Dzięki niemu może zostać zrealizowany program włączania i wyłączania danej pompy. Coraz częściej na piecach montowany jest również termostat awaryjny, pozwalający na wyłączenie dmuchawy, gdy zostanie wykryta temperatura powyżej 85 st. C. Należy pamiętać, by żaden z czujników nie był zanurzony w wodzie ani oleju. Bardzo ważne jest również, by żaden z przewodów czujnika, nie dotykał do gorących elementów instalacji.
P4: Jak wymienić czujnik temperatury w pralce?
Na szczęście wymianę czujnika temperatury w pralce można przeprowadzić bez pomocy fachowca. Zacznij od odkręcenia blatu, który zwykle jest przykręcony na dwie śrubki. Zdejmij go, a następnie wyjmij szufladę na detergenty. Odkręć śruby przy komorze na szufladę oraz te, które utrzymują przedni panel pralki. Następnie zdemontuj drzwiczki. Kolejną częścią, którą powinieneś zdjąć jest fartuch pralki. Możesz do tego użyć łyżki kuchennej. Zdemontuj również dolny cokół. Odkręć pozostałe blachy, będące częściami obudowy. Odepnij złączki konektorowe przy grzałce. Zdejmij stary czujnik znajdujący się w pobliżu grzałki i zamontuj nowy, nie zapominając o podpięciu konektorów. Podepnij złączkę do zamka drzwi w pralce, przykręć śruby i zamontuj z powrotem pozostałe elementy urządzenia.
P5: Jak wymienić czujnik temperatury w lodówce?
W pierwszej kolejności odłącz zasilanie. Następnie zdejmij stary czujnik, pomagając sobie kluczem nr 14. Czasami czujnik znajduje się w pobliżu włącznika lampy, zdejmij więc jej obudowę. Zdemontuj również osłonę przewodów. Czujnik temperatury zwykle jest podłączony 3 przewodami. Odepnij je. Teraz możesz przystąpić do montażu nowego czujnika. Może się on odrobinę różnić od poprzedniego, jednak zasada jego działania będzie zapewne taka sama. Włóż czujnik do obudowy i podłącz przewody. Zabezpiecz je obudową, a następnie zamontuj po kolei każdy element, który uprzednio rozmontowałeś.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ