Jak rozpoznać, że czujnik temperatury jest zepsuty? 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Mało osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest czujnik temperatury. To niewielkie urządzenie montowane jest większości AGD, w samochodach oraz piecach ogrzewających domy. Ryzyko uszkodzenia czujnika jest takie samo jak ryzyko uszkodzenia każdego innego elementu w całym układzie. 

Co to jest czujnik temperatury? 

Czujnik temperatur to niewielkie urządzenie, które dostarcza informacji o pomiarze temperatury poprzez sygnał elektryczny wysyłany z czujnika do kontrolki po obwodzie. W przypadku samochodów część dolna czujnika zanurzona jest w płynie chłodniczym, a górna to gwint oraz końcówka z gniazdem, do którego należy podłączyć przewód  do komputera. Istnieją dwa rodzaje czujników temperatury — PTC i NTC. W przypadku typu PTC wyższa temperatura wpływa na większą odporność urządzenia i wyższe spadki napięcia. Czujnik NTC działa odwrotnie i im wyższa temperatura płynu, tym bardziej czujnik jest mniej odporny i ma o wiele mniejszy spadek napięcia. Komputer otrzymując pomiary oblicza wysokość temperatury na podstawie wartości napięcia. 

 

Gdzie montowane są czujniki temperatury?

Czujniki temperatur montowane są w większości sprzętów gospodarstwa domowego. Znajdują się one w lodówce, pralce, zmywarce, kotle, bojlerze, czajniku, tosterze, mikrofali oraz wielu innych. Prawidłowe działanie urządzenia jest w dużej mierze zależne od prawidłowej pracy czujnika temperatur. To niewielkie urządzenie współpracuje m.in. z termostatem, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stałej, zadanej temperatury. Termostaty są układami sterowania takich urządzeń jak lodówki, zamrażarki, klimatyzatory czy grzałki. 

Jakie są objawy awarii czujnika temperatury?

Jak już wiadomo, czujniki temperatur to bardzo ważny element w całym układzie. Co należy zrobić w sytuacji, kiedy mamy podejrzenie, że czujnik temperatury w pralce czy zmywarce przestał działać poprawnie? 

W przypadku pralki i zmywarki warto sprawdzić, jaką temperaturę ma woda. Jeśli jest ona zbyt zimna lub zbyt gorąca, może oznaczać to, że mamy do czynienia z awarią czujnika. Pranie w pralce w niskiej temperaturze spowoduje, że na ubraniach pozostaną zabrudzenia, które wcześniej z łatwością były usuwane. Zbyt gorąca woda  doprowadzi do  uszkodzenia tkaniny oraz do powstania przebarwień na ubraniach, a także może spowodować skurczenie materiału. Inny objaw awarii czujnika temperatur to nieprzeprowadzenie przez pralkę całego cyklu prania. Urządzenie może zabezpieczyć się w ten sposób przed poważniejszymi awariami spowodowanymi przegrzaniem. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku zmywarki. Jeśli temperatura wody jest zbyt niska, po wyjęciu naczyń zobaczymy niedomyte talerze i kubki. W przypadku za wysokiej temperatury możemy zaobserwować zjawisko wydobywającej się pary wodnej ze zmywarki podczas jej pracy. 

Zupełnie inne objawy zaobserwujemy w przypadku uszkodzenia czujnika temperatur w samochodzie. Uszkodzenie tego ważnego elementu może wpłynąć na pracę silnika, a także wzrost spalania. Auto może nie ruszać, co jak się okazuje jest bezpieczne, bo w efekcie zaprzestania jazdy możemy uniknąć poważnego uszkodzenia silnika, które niejednokrotnie kończy się remontem jednostki napędowej. Objawy uszkodzonego czujnika w samochodzie to najczęściej znaczny spadek mocy, większe spalanie oraz kłopoty z rozruchem na rozgrzanym silniku. 

 

Jak sprawdzić, czy czujnik działa poprawnie? 

Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z naprawą AGD, rozpoznanie awarii czujnika temperatur może okazać się zbyt trudne. W takiej sytuacji warto poradzić się specjalisty, który wyeliminuje uszkodzenia innych podzespołów, takich jak termostat czy grzałka. Fachowiec dla pewności skontroluje, czy grzałka nie ma pęknięć i odkształceń, a dodatkowo sprawdzi poprawne działanie termostatu. W przypadku samochodu najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie się do komputera ECU. W tym celu należy udać się do warsztatu, który ma odpowiedni sprzęt do diagnostyki komputerowej z rozszerzeniem dla konkretnej marki i modelu samochodu. Mechanik używając specjalnego przewodu podpina laptop z komputerem w aucie i czyta ewentualne błędy zapisane w pamięci samochodu. Warto także sprawdzić przewody, które prowadzą do czujnika, w celu wyeliminowania uszkodzenia izolacji. Warto również skontrolować, czy na wtyczce i czujniku nie ma śladów korozji, które mogłyby blokować swobodny przepływ impulsów. 

Naprawa czujnika temperatury 

Mimo że czujnik temperatury wydaje się elementem, bez którego pralka czy samochód nie są w stanie pracować poprawnie, to jednak koszty jego wymiany nie są zbyt wysokie. Ceny zaczynają się od 12 złotych, co oznacza, że o wiele wyższe będą koszty samej naprawy. Czujniki do samochodów osobowych również nie są drogie, chociaż wymiana czujnika w aucie wymaga o wiele więcej umiejętności i warto tę naprawę powierzyć specjalistom. Do wymiany czujnika temperatury płynu chłodzącego niezbędny jest specjalny klucz do wykręcenia uszkodzonego czujnika oraz płyn chłodniczy, który wlewamy do układu po zamontowaniu nowego elementu. Należy również pamiętać o odpowietrzeniu całego układu chłodzenia w pojeździe. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ