Ranking 8 najlepszych materacy w 2023

Ostatnio aktualizowane: 03.12.23

 

Materac – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2023

 

Osoby, które chcą znaleźć najlepszy materac w 2023 roku serdecznie zapraszamy na naszą stronę, gdzie przygotowaliśmy dokładne opisy najbardziej popularnych modeli. Zyskały one najwięcej pozytywnych komentarzy konsumentów i są chętnie przez nich wybierane. Na pierwszym miejscu uplasował się produkt Emma Original. Materac jest dostępny w wielu rozmiarach począwszy od szerokości 80 cm, skończywszy na szerokości 200 cm. Jego wnętrze wypełniono trzema rodzajami pianek, każda o innych, unikatowych właściwościach. Z kolei drugie miejsce należy do produktu Hilding Fandango, który jest średniej twardości i ma ich 7 stref, stanowiących idealną podporę dla poszczególnych części ciała, m.in. odcinka szyjnego kręgosłupa czy łydek. Jeżeli to ten produkt bardziej Cię zainteresował, na naszej stronie z łatwością odnajdziesz jego dokładniejszy opis, który samodzielnie przygotowaliśmy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Materac Emma Original bez problemu dopasujesz do szerokości własnego łóżka bo wiem jest produkowany od szerokości 80 cm do 200 cm. Każdy model jest zbudowany z trzech rodzajów pianek o unikatowych właściwościach sprawiających, że wypoczynek dostarcza relaksu.

Wady

Materac to ciężki produkt wagowo i trzeba się przygotować odpowiednio do jego odbioru. Najwęższy model waży 16 kg, najszerszy ponad 40 kg. Dodatkowo gabaryty materaca sprawiają że nie jest to przedmiot łatwy w manipulacji.

Podsumowanie

Użytkownicy polecają materace Emma Original ze względu na ich dobrą jakość, niską cenę i możliwość doboru do posiadanego łóżka. Posiadane przez wyrób certyfikaty i 10 lat gwarancji producenta sprawiają, że zakup jest bezpieczny.

Drugi wybór

Zalety

Wewnątrz materaca znajdują się sprężyny kieszeniowe, które zapewniają punktową elastyczność. To model o podwyższonej twardości odpowiedni dla osób, które nie lubią spać na miękkim podłożu. W komplecie otrzymujemy pokrowiec o antyalergicznych właściwościach.

Wady

Po rozpakowaniu produkt należy wywietrzyć, inaczej przez całą noc będzie wyczuwalny specyficzny zapach, który utrudnia spokojny sen i może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy lub nudności.

Podsumowanie

Model ma 7 stref twardości, dlatego zapewnia świetne podparcie dla kręgosłupa. Materac został wzmocniony filcem amortyzującym sprężyny oraz matą kokosową, która zapewnia cyrkulację powietrza. Produkt wypełniono pianką Flexi Foam, dlatego dostosowuje się do kształtu naszego ciała. To zapewnia komfortowy wypoczynek.

Rozważ też

Zalety

Ten średniej twardości model wykonany jest z lateksu, polecanego w szczególności osobom cierpiącym z powodu alergii. Jest wygodny i nie obciąża kręgosłupa. Z uwagi na swoją budowę może być wykorzystywany jako materac rehabilitacyjny. Użytkownicy chwalą materac za jego wytrzymałość i estetyczny wygląd.

Wady

Zdaniem konsumentów wysoka cena produktu może zniechęcić do zakupu, a przeciez produkt ma wiele zalet.

Podsumowanie

Produkt uznawany jest przede wszystkim za wygodny w użyciu. Taka ocena dokonywana jest nie tylko ze względu na komfort snu. Wygoda to również możliwość samodzielnego zdjęcia pokrowca materaca i wyprania go w pralce, bez konieczności angażowania drogich specjalistów.

 

 

8 najlepszych materacy. Opinie w 2023 roku

 

Dobry wypoczynek w nocy to podstawa. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca, który sprawi, że rano wstaniemy pełni energii i gotowi do działania. Zachęcamy do przeczytania naszego rankingu, gdzie spróbujemy podpowiedzieć jak dobrać dobry i tani materac.

 

1. Materac Emma Original

 

Jeśli interesuje Cię najlepszy materac w 2023 roku, to zapraszamy to zapoznania się z produktami Emma Original.  Ze względu na szeroki zakres rozmiarowy każdy z użytkowników znajdzie model odpowiedni dla siebie. Producent oferuje materace od szerokości 80 cm przez 90, 120, 140, 160 oraz 200 cm. Każdy z materacy ma długość 200 cm i grubość 25 cm. Waga materacy kształtuje się od 16 kg najmniejszego modelu, do 40,5 kg w modelu 200 x 200 x 25 cm.

Materace Emma Original zapewniają dobry sen ze względu na technologię wykonania. Wykorzystano tu elastyczną i termoregulującą osłonę zapewniającą cyrkulację powietrza i wilgoci, piankę Airgocell® o wysokiej elastyczności, piankę regulującą ciśnienie i rozkładającą nacisk w sposób równomierny oraz zimną piankę zapewniającą wsparcie i jędrność w tych partiach materaca gdzie jest potrzebne przeciwciśnienie.

Materac Emma Original możesz zamówić i eksploatować przez 100 dni, a gdy nie spełni Twoich oczekiwań zwrócić producentowi. Dlatego jesteśmy pewni, że test materacy został przeprowadzony przez klientów rzetelnie i dobra opinia o tych materacach jest uzasadniona.

 

Zalety

100 nocy próbnych: Producent oferuje przetestowanie materaca przez 100 nocy, a następnie, jeśli materac nie spełni Twoich oczekiwań, bezpłatnie go zwrócisz producentowi.

Budowa materaca: Materac wykonano z trzech warstw pianki, z których każda ma inną funkcję do spełnienia. Pianka Airgocell® to wysoko elastyczny materiał, kolejna pianka reguluje ciśnienie i optymalnie rozkłada nacisk, a trzecia z nich zapewnia optymalne wsparcie. Pianki są osłonięte elastyczną i termoregulującą osłoną.

Certyfikaty: Każda z warstw zastosowana w materacu spełnia wymogi OEKO-TEX® Standard 100 klasa 1 (16.0.93305), dlatego masz pewność kupowania bezpiecznego produktu.

Pokrowiec materaca: Termoregulujący i elastyczny pokrowiec zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza, regulujący wilgoć i chroniący wewnętrzne pianki można zdjąć i wyprać w pralce.

Wygodna dostawa: Dostawa, która odbywa się bez dodatkowych kosztów jest wygodna i niekłopotliwa. Materace są rolowane i w zależności od wielkości są pakowane w pudła o wymiarach 38 x 38 x 110 cm lub większe z nich, w pudła 45 x 45 x 110 cm.

 

Wady

Waga: Materace to bardzo duże produkty, nawet zrolowany, (rozmiar największy: 200 x 200 x 25 cm waży 40,5 kg) ma dużą wagę. Do manipulacji materacem w domu trzeba się odpowiednio przygotować.

 

 

 

 

2. Materac Hilding Fandango

 

Hilding Fandango to materac kieszeniowy o podwyższonej twardości. Produkt jest dostępny w kilku rozmiarach, np.: 120 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm i 90 cm x 200 cm. Opisywany model wypełniono pianką Flexi Foam, która jest wyjątkowo elastyczna i wytrzymała. W zestawie znajduje się pokrowiec antyalergiczny, który można prać w pralce.

Wewnątrz materaca jest mata kokosowa, która zapewnia przewiewność, a jednocześnie odpowiednią sztywność. Tego typu rozwiązanie zapobiega też rozwojowi roztoczy. Produkt doskonale dopasowuje się do kształtu ciała leżącej na nim osoby, na co wpływa m.in. obecność 7 różnych stref twardości. Ze względu na zastosowanie sprężyn kieszeniowych model jest trwały i gwarantuje elastyczność punktową.

Według konsumentów produkt Hilding Fandango jest idealnym wyborem dla osób o dużej wadze oraz tych lubiących spać na stosunkowo twardym podłożu. Ponieważ to materac dwustronny możemy go dowolnie obracać. Wszystkie materiały wykorzystane do produkcji przedstawionego modelu są antyalergiczne i nie mają żadnych szkodliwych substancji.

Materac Hilding Fandango jest dostępny w kilku rozmiarach (m.in.: 90 cm x 200 cm, 120 cm x 200 cm i 180 cm x 200 cm). To model kieszeniowy, który ma 7 stref twardości. Produkt wypełniono pianką Flexi Foam, wewnątrz umieszczono też specjalną matę kokosową.

 

Zalety

Pokrowiec w zestawie: Wraz z materacem otrzymujemy praktyczny pokrowiec, który można prać w pralce w przypadku zabrudzenia (maksymalna temperatura to 60 st. C).

Elastyczność punktowa: Z uwagi na zastosowanie sprężyn kieszeniowych produkt zapewnia punktową elastyczność. Materac ma 7 stref twardości i gwarantuje dobre podparcie pleców, dlatego możemy obudzić się bez bólu kręgosłupa.

Idealny dla alergików: Model powstał z antyalergicznych materiałów, które nie mają szkodliwych substancji. Ze względu na kokosową matę wewnątrz materaca nie rozwijają się roztocza.

Dwa poziomy twardości: Produkt jest dwustronny, każda ze stron różni się poziomem twardości. Możemy dowolnie obracać model zależnie od potrzeb.

Gwarancja spokojnego snu: Materac dopasowuje się do kształtu ciała i pozwala spokojnie przespać całą noc.

 

Wady

Niewygodne zdejmowanie pokrowca: Zdejmowanie i ponowne zakładanie pokrowca według części użytkowników jest trudne (nawet mimo praktycznego zamka błyskawicznego) i czasem trzeba prosić drugiego domownika o pomoc.

 

 

 

 

3. Materac Janpol Demeter

 

2.Janpol DemeterNasze zestawienie kontynuujemy materacem polskiej produkcji, Janpol Demeter. Produkt ten wykonany jest z lateksu, czyli lekkiej pianki na bazie naturalnego mleczka kauczukowego. Materace lateksowe to doskonały wybór dla osób z alergiami, gdyż jest to materiał bardzo higieniczny, który nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów czy bakterii.

Opisywany produkt ma wysokość wkładu wynoszącą 16 cm, natomiast jego wysokość całkowita to 18 cm. Jest on średniej twardości. Do wyboru mamy twardość H2 lub H3. Decydując się na ten model mamy możliwość otrzymania pokrowieca Jersey. Jest on wykonany z bardzo przyjemnej w dotyku pikowanej tkaniny.

Użytkowników powinna też ucieszyć informacja, że możemy go samodzielnie zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze do 60° Celsjusza. Dodatkowo posiada on Certyfikat Oeko – Tex 100. Producent podaje, że materac ten możemy wykorzystać jako materac rehabilitacyjny, możemy też położyć go na stelażach regulowanych.

Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że jest on przede wszystkim bardzo wygodny. A po przespanej nocy nie wstajemy z bólem kręgosłupa. Dodatkowo opinie mówią, że materac jest wytrzymały i ładnie się prezentuje.

Janpol Demeter to lateksowy materac o wysokości 18 cm. Dostępny jest on w klasie twardości H2 i H3. Jest to model jednoosobowy, gdyż jego wymiary wynoszą 90 cm x 200 cm.

 

Zalety

Nie uczula: Ponieważ produkt ten wykonany jest z lateksu nie uczula. W efekcie jest to doskonała propozycja dla alergików. Nie można też zapomnieć, że model ten nie wchłania zabrudzeń, a więc nie musimy obawiać się o rozwój bakterii.

Pokrowiec: W zestawie znajduje się pokrowiec wykonany z bardzo przyjemnej w dotyku, pikowanej tkaniny. Element ten jest bezpieczny, posiada Certyfikat Oeko – Tex 100. Poza tym można go bez obaw zdjąć, a następnie uprać w temperaturze 60 st. C, usuwając w ten sposób wszelkie bakterie.

Materac rehabilitacyjny: Model ten możemy z powodzeniem wykorzystać, jako materac rehabilitacyjny. Doskonale dopasowuje się do stelaży regulowanych, a jeśli z powrotem przeniesiemy go na proste łóżko, wróci do poprzedniej formy.

Wygoda: Wśród osób, które zakupiły ten model jest wielu zadowolonych konsumentów, którzy potwierdzają, że noc spędzona na tym materacu pozwala zapomnieć o bólach kręgosłupa.

 

Wady

Rozmiar: Chociaż producent podaje, że to model o wymiarach 140 cm x 200 cm, zdarza się, że niektóre produkty są nieco mniejsze. W efekcie między stelażem i materacem może powstać niewielka szczelina.

 

 

 

 

4. Materac Hevea Baby

 

3.Hevea BabyJeśli szukasz odpowiedniego materaca dla swojej pociechy, może zainteresować Cię produkt Hevea Baby. Ten model jest o średniej twardości. Z powodu jego budowy, będzie on odpowiedni dla alergików. A to dlatego, że jego wnętrze składa się z przewiewnego lateksu o wysokości 8 cm.

Nie przepuści ona żadnych bakterii czy drobnoustrojów. Całość materaca, wraz z pokrowcem, który również posiada właściwości antyalergiczne, wynosi 9 cm. Dołączony do produktu pokrowiec ALOE VERA został nasączony olejkiem z aloesu, dzięki temu dodatkowo zadbamy o delikatną skórę naszego dziecka.

Producent, by dogodzić naszym maluchom oferuje zakup materaca w pokrowcu Disneya, lub Kubusia Puchatka. Komfortem dla rodzica jest to, że może on zdjąć pokrowiec i wyprać go w domu, w temperaturze 60° Celsjusza.

Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie elementy zarówno materaca, jak i pokrowca posiadają atest producenta „Bezpieczny dla Dziecka”. Konsumenci w swoich komentarzach informują, że materac bardzo ładnie się prezentuje. Jest dobrej jakości oraz można go nabyć za przystępną cenę.

Hevea Baby to lateksowy materac dla dzieci. Posiada on atest „Bezpieczny dla Dziecka”. Produkt ma wymiary 140 cm x 70 cm, natomiast jego wysokość wynosi 9 cm.

 

Zalety

Antyalergiczny: Produkt wykonano z lateksu, który polecany jest szczególnie alergikom. Materiał ten nie uczula i uniemożliwia rozwój bakterii i drobnoustrojów. Dlatego to najlepszy wybór dla alergików.

Pokrowiec: Do zestawu dołączony został pokrowiec ALOE VERA. Jest to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie znajdziemy teraz na rynku. Materiał pokrowca został nasączony olejkiem z aloesu, który jest niezwykle delikatny, koi podrażnienia i nie uczula.

Bezpieczeństwo: „Bezpieczny dla Dziecka” to wyróżnienie, jakim może pochwalić się prezentowany materac. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluszkowi maksimum bezpieczeństwa, a ten produkt z całą pewnością jest jego gwarancją.

Cena: Jest to tani materacyk dla dzieci, zwłaszcza jeśli uwzględnimy jego solidność wykonania, dołączony do zestawu pokrowiec oraz sam materiał, z jakiego materac został wyprodukowany.

 

Wady

Tylko dla dzieci: Jest to materac do łóżek niemowlęcych, który nie wytrzymuje zbyt dużego obciążenia.

 

 

 

 

5. Materac M&K Foam Koło Estrella Lux

 

5.M&K Foam Koło Estrella LuxM&K Foam Koło Estrella Lux to również materac sprężynowy. Warto podkreślić, że jest to produkt polski. Tak jak opisywany wyżej produkt, i ten ma umieszczone sprężynki w osobnych kieszeniach. Taka budowa powoduje, że podczas użytkowania materac nie będzie skrzypiał czy zgrzytał. Na jednym metrze kwadratowym znajdziemy 270 sprężyn o średnicy 6 cm.

Oprócz sprężynek, materac posiada przekładkę oraz siatkę tapicerską, które powodują umocnienie całej konstrukcji. Dodatkowo, dla wygody, producent wykończył ten model 30 mm warstwą lateksu. Całość ma około 19 cm wysokości. Ciekawą opcją dostępną dla klientów jest możliwość dobrania odpowiedniego do własnych potrzeb pokrowca.

Oczywiście większość dostępnych pokrowców możemy dowolnie zdejmować i prać w pralce. Producent posiada w swojej ofercie ochraniacze typu: lato/zima z owczą wełną i bawełną oraz alergik, przeznaczoną dla osób z alergiami, Aloe Vera, który nawilża skórę i działa antybakteryjnie czy Silver Active wykonany z tradycyjnej bawełnie.

Dodatkowo są jeszcze dostępne pokrowce Soya z włóknami sojowymi i strukturą podobną do jedwabiu, Ultraphil zapobiegający poceniu się i Tencel, który odprowadza bardzo szybko wilgoć. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nowe-inne pokrowce nie zostały dodane do oferty. Użytkownicy wskazują, że jakość wykonania materaca jest bardzo wysoka.

M&K Foam Koło Estrella Lux to model wyposażony w aż 270 sprężyn o średnicy 6 cm. Materac ma wysokość równą 19 cm. Jest to produkt o wymiarach 160 cm x 200 cm.

 

Zalety

Konstrukcja: Materac składa się z kieszeni, w których zostały umieszczone sprężynki. To sprawia, że w czasie spania nie odczuwamy dyskomfortu, związanego z odgłosami powstałymi w czasie ocierania się sprężyn.

Solidna konstrukcja: Przekładka oraz wkładka tapicerska to dodatkowe podparcie, które razem ze sprężynami stanowi solidną konstrukcję. W efekcie, nawet osoby otyłe mogą spać na tym materacu. Warto też wspomnieć, że konstrukcję wzbogacono o 30 mm warstwę lateksu.

Wygoda: Konsumenci potwierdzają, że jest to jedna z wygodniejszych propozycji, jakie można znaleźć w chwili obecnej na rynku. Nie jest to typowy materac sprężynowy, który skrzypi i jest niewygodny.

Pokrowce: Producent daje nam możliwość wyboru pokrowca. W swojej ofercie ma kilka różnych opcji, więc możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.

 

Wady

Waga: Konsumenci zauważają, że prezentowany materac jest dość ciężki.

 

 

 

 

6. Materac Hidling Multipocket Original Multi

 

6.Hidling Multipocket Original MultiRanking materacy kontynuujemy produktem Hidling Multipocket Original Multi. W tym modelu została zastosowany bardzo dobrze znany system sprężyn kieszeniowych „Multipocket”. Zastosowane sprężyny, które ułożone zostały w siedem stref twardości. Taka konstrukcja pomaga dopasować się materacowi do kształtu naszego ciała i jest w szczególności polecana dla osób lubiących spać na boku.

Model ten jest dwustronny, jednak każda z jego stron została wykończona innymi materiałami. Dzięki temu bardziej będziemy mogli dopasować materac do naszych potrzeb i panujących warunków atmosferycznych. Z jednej strony znajdziemy 3 cm warstwę profilowanego lateksu. Oprócz jego antyalergicznych właściwości i elastyczności, która powoduje doskonałe dopasowanie się do ciała.

Ten materiał polecany jest również do użytku w lato, gdyż szybko odprowadza ciepło. Druga strona to pianka wysokoelastyczna, potocznie znana pod nazwą memory foam. Aż 5 cm tej warstwy sprawi, że materac doskonale się dopasuje do kształtu naszego ciała.

Ten materiał dobrze odprowadza wilgoć, jednak pozostawia przyjemne uczucie ciepła powodując, że będzie to doskonały materiał na zimowe noce. Całość wkładu ma 21 cm, natomiast wysokość materaca wraz z pokrowcem wynosi 23 cm. Ci, co mieli okazję spędzić noc na tym modelu przekazują, że jest on komfortowy.

Hidling Multipocket Original Multi to materac o wysokości aż 23 cm, z czego 3 cm stanowi warstwa lateksowa o właściwościach antyalergicznych. Jest to to bardzo dobry materac do 1000 zł. Jego wymiary to 160 cm x 200 cm.

 

Zalety

Budowa: System sprężyn kieszeniowych „Multipocket” oraz siedem stref twardości sprawiają, że sprzęt doskonale dopasowuje się do budowy naszego ciała. Nie można też zapomnieć, że jest wysoce odporny na uszkodzenia.

Dwustronność: Prezentowany model jest dwustronny, co istotne, każda ze stron ma inne wykończenie. Jedna z nich jest wzbogacona o 3 cm warstwę lateksu, który jest elastyczny i nie powoduje alergii, a druga jest odpowiednia do spania latem.

Dopasowuje się do ciała: Jak zauważają konsumenci, prezentowany materac bardzo dobrze dopasowuje się do ciała. Zapewnia to nam maksimum komfortu podczas odpoczynku.

Cena: Konsumenci w swoich ocenach wspominają, że stosunek jakości do ceny jest w tym przypadku bardzo atrakcyjny.

 

Wady

Twardość: Dla kobiety ten typ materaca może okazać się za twardy.

 

 

 

 

7. Materac Janpol Wenus

 

7.Janpol WenusNastępna propozycja polskiej firmy Janpol to Janpol Wenus. Ten produkt to materac rehabilitacyjny. A co to oznacza? Taka kwalifikacja sprawia, że są to najlepsze materace dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Również korzystnie wpływa on na krążenie. A przez to, że nie uciska punktowo sprawia, zostają przyspieszone procesy regeneracyjne.

Dodatkowo produkt ten otrzymał Certyfikat Oeko – Tex 100, więc mamy pewność, że jest on bezpieczny. Oprócz siedmiu stref twardości producent zastosował przekładki tapicerskie, które usztywniają materac i oferują trzy poziomy twardości H2, H3 i H4.

Dodatkowo materac jest wykończony 2 centymetrową warstwą pianki poliuretanowej. Całość wkładu wynosi 15,5 cm. Kupując ten model mamy do wyboru podszewkę. Możemy zdecydować się na zakup wraz z materacem osłony lato/zima żakard, która z jednej strony jest pokryta owczą wełną, natomiast z drugiej letnią bawełną. Możemy jednak wybrać pokrowiec Jersey.

Jest to osłona wykonana z poliestru, która została pikowana ociepliną. Niektóre opinie podają, że materac jest wygodny. Inni użytkownicy chwalą możliwość zdjęcia pokrowca w celu jego wyprania.

Janpol Wenus to materac rehabilitacyjny dostępny w trzech poziomach twardości – H2, H3 I H4. Jego wymiary to 140 cm x 200 cm. Produkt ma Certyfikat Oeko – Tex 100.

 

Zalety

Model rehabilitacyjny: Prezentowany materac jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Może byś stosowany na łóżkach rehabilitacyjnych.

Wybór poszewki: Bardzo ciekawe jest to, że producent nie narzuca nam typu pokrowca. Możemy więc sami wybrać, czy bardziej interesuje nas wersja letnia, zimowa, a może uniwersalna.

Wygoda: W swoich ocenach użytkownicy materaca podkreślają, że jest on wygodny, dobrze podpiera plecy i zapewnia komfortowy wypoczynek.

 

Wady

Twardość: Niektórzy zauważają, że model ten jest stosunkowo twardy. Może być więc nieodpowiedni dla lekkich osób, zwłaszcza drobnych kobiet.

 

 

 

 

8. Materac M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active

 

8.M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver ActiveOstatni w naszym zestawieniu to materac M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active. Model produkcji ten firmy przedstawialiśmy w naszym rankingu, był to jednak materac sprężynowy. Natomiast ten model to materac całkowicie wykonany z pianki wysokoelastycznej, tzw. memory foam.

Produkt ten składa się z dwóch warstw. Dolna warstwa to pianka Kaltschaum 7 – polowa o zwiększonej sprężystości. Ma ona grubość 12 cm i dodatkowo wycięte kanały powietrzne, które mają na celu zwiększenie wentylacji wewnętrznej materaca. Druga, wierzchnia warstwa ma grubość 8cm. Została ona wykonana z wysokiej jakości pianki termoelastycznej nazwanej “7- polowa”, której gęstość wynosi 80 kg/m3.

Ponieważ produkt został całkowicie wykonany z pianki wysokoelastycznej dopasowuje się ona idealnie do naszego kształtu. A to dlatego, że reaguje na ciężar i temperaturę ciała. Również kupując ten model możemy wybrać z szeregu dostępnych pokrowców o różnych właściwościach i dopasować go do naszych potrzeb.

Także opinie o materacach M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active podkreślają wygodę tego produktu i zachęcają do zakupu.

M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active to produkt termoelastyczny, odpowiedni również do łóżek rehabilitacyjnych. Model ten ma wymiary 140 cm x 200 cm.

 

Zalety

Dwie warstwy: Produkt wyróżniają dwie warstwy. Pierwsza, określana jako dolna topianka Kaltschaum 7, która zapewnia bardzo dobrą wentylację. Druga, czyli wierzchnia to wysokiej jakości pianka termoelastyczna z siedmioma strefami twardości.

Dopasowanie do ciała: Wiele osób potwierdza, że materac dobrze dopasowuje się do ciała, co jest gwarancją komfortowego i zdrowego snu.

 

Wady

Twardość: Nie każdej osobie odpowiada twardość materaca.

Cena: Wśród wad produktu konsumenci wymieniają jego dość wysoką cenę. Jest to model za około 2500 zł.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki materac kupić?

 

Obecnie wiele osób cierpi na problemy ze snem. Coraz częściej leżymy bez ruchu w swoich łóżkach i odliczamy minuty do porannego budzika. Dlaczego tak się dzieje? Jak odkryli naukowcy, problem może być związany z tym, na czym śpimy. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale materac w naszym łóżku jest wyjątkowo istotny i to w dużej mierze od niego zależy, czy się wysypiamy. Właśnie dlatego, przy leczeniu bezsenności, bardzo często polecana jest zmiana materaca. Zatem, jeśli opisany problem jest Ci bliski lub po prostu zastanawiasz się nad nowym zakupem, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy w nim kilka porad, które podpowiedzą Ci, jaki materac wybrać.

Twardy czy miękki – jaki materac jest najlepszy?

Najważniejszym zadaniem jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa. Z tego powodu musi być on specjalnie dostosowany do twojego wzrostu i wagi. Tylko wtedy będziesz mógł się na nim swobodnie ułożyć. Niezwykle popularnym przekonaniem jest to, że im materac jest twardszy, tym jest on lepszy. Ten błędny pogląd ma swoje korzenie w czasach, gdy do produkcji używano materiałów słabej jakości. Były nimi trawy morskie, włókna kokosowe i bardzo twarde sprężyny.

Wtedy twardość oznaczała trwałość oraz wysoką jakość. Jednak mit ten został dawno obalony. Naturalnie, jeśli łatwiej jest Tobie zasnąć na twardym materacu, to właśnie taki powinieneś zakupić. Podobnie, gdy preferujesz miękkie podłoże. Należy jednak pamiętać, że zbyt miękki materac może się zapadać, co obniży komfort snu. Pamiętaj zatem, że twardość modelu nie ma wpływu na jego zdrowotność, a jedynie na Twoją wygodę. Najczęściej wybierane są materace ani za twarde ani za miękkie, po prostu dopasowujące się do krzywizny ludzkiego kręgosłupa.

W kwestii twardości materaca wielu lekarzy poleca, aby osoby o większej wadze spały na modelach twardszych, które nie będą się wgniatać pod ich ciężarem. Z kolei osoby lżejsze na tych bardziej miękkich. Istnieje rozgraniczenie twardości modeli do 80 kg (oznaczone jako H2 i H3).

 

Odpowiednie wymiary materaca

Najistotniejszą rzeczą, o którą musisz zadbać są odpowiednie wymiary materaca. Musi być on dopasowany do Twojego wzrostu oraz wagi, a także samego stelaża, który posiadasz lub chcesz kupić. Zwróć uwagę, czy zakupiony model jest o minimum 20 cm dłuższy od osoby, dla której jest przeznaczony. Zapewni to komfort podczas snu oraz prawidłowe ułożenie kręgosłupa, dzięki czemu pomoże to skorygować wady postawy.

 

Materac dostosowany do pozycji snu

Ważną rolą, jaką musi spełnić każdy materac jest zdolność dopasowania się do pozycji w jakiej śpimy. Jeśli zatem najczęściej przyjmowaną przez Ciebie pozycją jest spanie na boku, to Twój materac musi być wyjątkowo elastyczny. Dzięki temu dopasuje się on do przyjętej pozycji. Co więcej, sprawi to, że wystające części ciała, jak ramiona i biodra zagłębią się w materac, a kręgosłup przejmie linię prostą. Jest to wyjątkowo istotne dla zachowania poprawnej postawy. Podczas zakupu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno. Istotne jest również to, czy nie przylega on nadmiernie do materaca.

Zadbanie o te czynniki jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe bóle mięśni i kończyn. Ponieważ sen jest czasem odpoczynku i zebrania sił, musimy upewnić się, że również nasz kręgosłup ma okazję do regeneracji. Zatem, jeśli często zmieniasz pozycję podczas spania, to zalecany będzie zakup modelu, który aktywnie dopasowuje się do zmian pozycji.

 

Czy konsultacja z lekarzem przed zakupem materaca jest konieczna?

Jeśli borykasz się z przewlekłymi bólami kręgosłupa, mięśni czy kończyn, to przed zakupem materaca powinieneś skonsultować się z ortopedą. Na pewno doradzi Ci, jaki model i o jakiej twardości, będzie dla Ciebie najlepszy. Jest to spowodowane tym, że odpowiednio dobrany materac, może pomóc w przeciwdziałaniu Twoim dolegliwościom. Jeśli jednak wybierzesz produkt niepasujący do Twojego schorzenia czy wady postawy, możesz je pogłębić. Co więcej, jeśli chorujesz na alergię lub posiadasz jakieś uczulenia, również powinieneś skonsultować się z lekarzem. Sugerowane jest wcześniejsze upewnienie się czy materiał, z którego zrobiony jest materac jest dla Ciebie bezpieczny.

 

Jakie wypełnienie materaca jest najlepsze: lateks, sprężyna czy pianki?

Kolejnym istotnym wyborem, przed którym muszą stanąć konsumenci jest decyzja dotycząca wypełnienia materaca. To, co znajduje się wewnątrz, ma przekład na komfort snu oraz zdrowie. Celem wypełnienia jest zagwarantowanie odpowiedniego podparcia dla Twojego kręgosłupa, co zapewni mu możliwie najzdrowsze ułożenie. Na rynku dostępne są modele kieszeniowe, które zostały wykonane na podstawie sprężyn. Takie materace gwarantują dużą ilość elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa.

Co więcej, bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ludzkiego ciała. Zatem im więcej sprężyn w naszym materacu, tym większy komfort snu. Innym dostępnym rodzajem materiału wypełniającego jest pianka lateksowa, która jest mieszanką syntetycznego lateksu z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Zaletą tego modelu jest proces ciągłej wentylacji oraz jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dzięki temu, idealnie sprawdzi się na łóżku alergika czy małego dziecka.

Materace z lateksowym wypełnieniem dobrze dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała, co zapewnia wysoki komfort podczas snu. Trzecim i ostatnim rodzajem są modele piankowe. Cechują się one wysoką elastycznością, którą zwiększają wraz ze wzrostem temperatury. Dzieje się tak za sprawą wysokiej jakości pianki poliuretanowej, z której są wykonane.

Materac do sypialni dla dwojga

Dużym problemem jest zakup dobrego materaca dla pary do dwuosobowego łóżka. Po pierwsze musisz podjąć decyzję, czy wolisz kupić jeden duży model czy dwa mniejsze, które połączysz w łóżku. Dwa oddzielne materace mogę się niestety nie zmieścić na jednym łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zakup dużego modelu, który jest przedzielony.

Bardzo często takie sprzęty posiadają rozdzielenie na część kobiecą i część męską. Oznacza to, że poszczególne strefy są specjalnie dopasowane do anatomii płci. Część przeznaczona dla kobiet jest nieco bardziej miękka, z kolei ta przeznaczona dla mężczyzn twardsza. Takie rozwiązanie na pewno zagwarantuje Tobie i Twojej drugiej połówce komfort podczas snu.

 

Materace w dobrych cenach

Cena materacy zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i twardość. Ceny modeli z wypełnieniem sprężynowym zaczynają się już od 400 zł. Najdroższe są materace wykonane z pianki termostatycznej, ich ceny sięgają nawet 4000 zł. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest Twoje zdrowie i komfort. Niestety spanie na materacu źle dopasowanym do Twojego kręgosłupa może zaowocować wadami postawy oraz przewlekłymi bólami. Dlatego lepiej zainwestować w dobrze dopasowany materac, który nie wyrządzi szkód kręgosłupowi.

 

 

Jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy?

 

Materac ma bardzo duży wpływ na komfort snu. Jeżeli wybierzemy niewłaściwy model, z pewnością szybko odczujemy nieprzyjemny ból pleców, karku i będziemy narzekać na problemy z zaśnięciem. Jaki materac jest polecany przez specjalistów? Lepiej wybrać model sprężynowy czy piankowy? Za sprawą poniższego poradnika poznasz najważniejsze wady i zalety wspomnianych rodzajów materaców.

 

Zalety modeli sprężynowych

W materacach sprężynowych wkładem są sprężyny (np. bonelowe lub kieszeniowe), które tworzą jednolity blok. Tego typu produkty początkowo wydają się bardzo twarde, jednak z czasem stają się nieco bardziej elastyczne. Zaletą takich modeli jest niska cena, która powoduje, że każdy może pozwolić sobie na zakup materaca sprężynowego. Poza tym opisywane produkty są na tyle wytrzymałe, że nie musimy się martwić o zbyt szybkie zniszczenie wynikające z częstej eksploatacji.

Obecnie do produkcji opisywanego typu materaców wykorzystuje się nowoczesne i wyjątkowo trwałe sprężyny, które są dodatkowo pokryte warstwą ochronną (np. włóknem kokosowym lub filcem). To sprawia, że wytrzymują one bardzo duży ciężar.

Jakie są wady modeli sprężynowych?

Materace sprężynowe mają nie tylko zalety, ale również wady. Jedną z najczęściej wspominanych jest to, że takie modele mają bardzo małą elastyczność punktową. Wszystko przez to, że sprężyny pełniące funkcję wkładu są ze sobą połączone. Za sprawą tego typu rozwiązania materac jest na tyle twardy, że nie dopasowuje się zbyt dobrze do kształtu ciała.

 

Zalety modeli piankowych

Materace piankowe wciąż zyskują na popularności. Dzieje się tak głównie dlatego, że z uwagi na lekkość, można je stosować na różnego rodzaju stelażach – również przeciwodleżynowych i podnoszonych elektrycznie. Oznacza to, że modele piankowe nadają się do łóżek dla obłożnie chorych osób. Do produkcji wspomnianego rodzaju materaców często wykorzystuje się piankę lateksową, która wykazuje właściwości antyalergiczne i zapewnia bardzo dobrą wentylację. Z tego powodu jest to bardzo dobry wybór dla alergików i wrażliwych osób.

Materac piankowy może okazać się nieco droższy niż ten sprężynowy, ale jednocześnie jest wyjątkowo trwały i odporny na odkształcenia. Warto również dodać, że tego typu produkty, jako jedne z nielicznych, są dostępne w wielu różnych, często nietypowych kształtach.

 

Czy modele piankowe mają wady?

Materace piankowe, podobnie jak te sprężynowe, także nie są pozbawione wad. Wielu konsumentów narzeka, że nie sprawdzają się one w przypadku osób ważących ponad 100 kg. Wiele jednak zależy od jakości wykonania produktu. Poza tym kupując bardzo tani model piankowy, musimy liczyć się z tym, że nie będzie on tak trwały, jak materac kosztujący kilkaset złotych więcej. Wpływ na to mają głównie gorsze gatunkowo materiały wykonania.

 

Który materac wybrać?

Po zapoznaniu się z najważniejszymi zaletami i wadami materaców sprężynowych oraz piankowych mimo wszystko możemy w dalszym ciągu mieć problem z podjęciem decyzji.. Jeśli zależy nam na modelu, w którym nie rozwiną się roztocza ani bakterie, lepszym wyborem jest materac piankowy. Z kolei produkt sprężynowy świetnie nadaje się dla osób lubiących spać na bardzo twardym podłożu. Okazuje się więc, że istotny wpływ na wybór mają indywidualne preferencje i potrzeby.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wyczyścić materac?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie materaca jest jego regularne odkurzanie. W ten sposób można pozbyć się cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, które na nim osiadają. Co pewien czas powinniśmy przeprowadzić czyszczenie na mokro, do tego przydadzą się łagodne detergenty, np. specjalne środki do tapicerki. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy sięgnąć po odkurzacz piorący, ewentualnie parownicę. Tego typu pracę należy zaplanować w słoneczny dzień. To da nam pewność, że materac szybko wyschnie. Systematyczne czyszczenie materaca jest bardzo ważne, bo ma to istotny wpływ na komfort oraz higienę snu.

 

P2: Gdzie kupić materac?

Jest wiele sklepów stacjonarnych oferujących różnego rodzaju materace do spania. Wybierając się do takiego miejsca możemy porównać dostępne modele pod względem poziomu twardości, sprężystości czy wysokości. W razie wątpliwości doświadczony sprzedawca na pewno pomoże nam w wyborze właściwego materaca, który zagwarantuje komfortowy sen. Tego typu produkty sprzedawane są też online, niekiedy ich ceny są nieco niższe niż stacjonarnie. Składając zamówienie często nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z wysyłką, bo jest darmowa. Termin realizacji jest różny, bo to zależy od wybranego przez nas modelu (może np. nie być dostępny na magazynie). Niemniej jednak zakup materaca przez Internet jest uznawany za dobre rozwiązanie, bo zamówienie możemy złożyć o dowolnej porze.

P3: Jak odświeżyć materac?

Materac możemy odświeżać tak naprawdę codziennie, wystarczy wstrzymać się chwilę z zaścieleniem łóżka. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy też zdjąć prześcieradło na 30 – 40 minut. Bardzo dobrym i przede wszystkim skutecznym sposobem na odświeżenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną i zostawienie na kilka godzin. To pozwoli na usunięcie nadmiaru wilgoci i zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Rozsypanej na powierzchni materaca sody pozbędziemy się za pomocą odkurzacza. Tę metodę należy powtarzać raz lub dwa razy w roku. Pamiętajmy również o regularnym praniu prześcieradła czy pokrowca, bo on także pochłania wilgoć, w tym pot.

 

P4: Jak zdezynfekować materac?

O regularnej dezynfekcji materaca do spania powinni pamiętać w szczególności alergicy. Roztocza, bakterie i inne mikroorganizmy mają negatywny wpływ na komfort snu, mogą też wywoływać niezbyt przyjemne dolegliwości. Do zdezynfekowania swojego miejsca do spania nadaje się myjka parowa. Wytwarzana przez nią para wodna skutecznie neutralizuje wszystkie drobnoustroje. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadku osób mających problemy skórne, m.in. atopowe zapalenie skóry. Użycie specjalnych detergentów czyszczących i dezynfekujących mogłoby przyczynić się do podrażnień czy reakcji alergicznych. Krótkotrwały kontakt materaca z parą wodną nie przyczyni się do jego zniszczenia czy przemoczenia, bo już po chwili będzie suchy.

 

P5: Jak usztywnić materac?

Kiedy okaże się, że materac jest za miękki możemy usztywnić go za pomocą maty kokosowej. Wystarczy umieścić ją bezpośrednio pod pokrowcem czy prześcieradłem, aby odczuć wyraźną różnicę. W sklepach dostępne są także specjalne nakładki utwardzające, nazywa się je materacami nawierzchniowymi lub topperami. One również bardzo dobrze się sprawdzają i zapobiegają nadmiernemu zapadaniu się ciała w łóżku. Innym rozwiązaniem jest zakup pianki wysokoelastycznej o grubości kilku centymetrów. Podobnie jak w przypadku maty kokosowej, układa się ją na materacu, a na niej umieszcza prześcieradło, ewentualnie pokrowiec.

 

 

Dodaj komentarz

20 KOMENTARZ

Dominika Doma

May 9, 2022 at 12:46 pm

Świetny artykuł! Już wiem, jak dbac o mój nowy materacyk 😀 Zkupiłam ostatnio jeden z modeli od Hilding i wiem, że to materace na lata, ale i tak chce, żeby służył jak naaajdłuzej! 😉

Odpowiadać
Łucja

April 21, 2022 at 7:57 am

hilding to materace warte uwagi. polecam. mamy w domu trzy i kazdy jest zadowolony.

Odpowiadać
Justyna

March 21, 2022 at 10:22 am

Nie bez powodu Hilding Fandango jest na pierwszym miejscu. Bardzo dobry materac! Posiadam od roku i jestem zachwycona.

Odpowiadać
Kalina

January 13, 2022 at 8:03 pm

Sama mam materac od Hildinga i zgodzę się z tym, że to najlepsza opcja jeśli chce się połączyć jakość z komfortem i zdrowiem. Ja polecam

Odpowiadać
Fryderyk

December 9, 2021 at 10:42 am

Witam. Mam materac Fandango w rozmiarze 120 cm x 200 cm i jako materac medyczny spełnia swoją rolę przede wszystkim przez to, że ma 7 stref twardości i to się naprawdę da odczuć.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

December 18, 2021 at 1:39 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Janina

October 13, 2021 at 11:11 am

Hilding ma bardzo fajne materace. Sami mamy w domu trzy, jeden małżeński Salsa i dwa dla dzieciaków, modele – Breakdance i jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni.

Odpowiadać
Just

November 3, 2021 at 7:49 pm

Ja mam też Breakdance i fajne w nim jest to, że ma dwie twardości, czyli to jest jakby 2 materace w 1 . Cena też bardzo spoko.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

October 15, 2021 at 3:06 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Józek

October 5, 2021 at 2:40 pm

Ja tak jak większość jestem za Fandango od Hildinga. Mam go już od jakiegoś czasu i jeśli chodzi o twardośc to jest naprawdę bez zarzutu. Tym bardziej, że ma 7 stref twardości więc oferuje bardzo kompleksowe podparcie. W każdym razie polecam

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

October 5, 2021 at 7:14 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Paweł

September 4, 2021 at 7:45 am

Mi z tego zestawienia najbardziej odpowiada Hilding Fandango. Testowałem wszystkie te materace i bez wątpienia produkt Hildinga był najbardziej wygodny.

Odpowiadać
natalia

August 12, 2021 at 7:25 am

Ja miałam spore wymagania dot. mojego materaca. Musiał być jak najbardziej uniwersalny, dlatego, że ja jestem lekka, a mój mąż przy kości 😉 zależało mi też na strefach twardości, bo takie rozwiązanie jest w stanie lepiej dbać o kręgosłup w perspektywnie długoterminowej. Na koniec – chciałam materac piankowy. Spałam kiedyś na sprężynowym i nie ma nawet podjazdu do piankoweg. Długo szukałam odpowiedniej opcji, aż ktoś polecil mi Hilding Conga. Zdecydowałam się i śpię już na nim 3 miesiąc, polecam!

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 19, 2021 at 11:55 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Bogusia

July 29, 2021 at 10:12 pm

Od dawna moim faworytem jest materac hybrydowy Comfeel. Polecam wypróbować.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 4, 2021 at 8:26 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
kwadracik

July 6, 2021 at 3:57 pm

Fandango to mój ulubiony materac medyczny. Nie dziwi mnie że jest w tym rankingu na pierwszym miejscu. Sam używam go od roku. Nie wyobrażam sobie zmieniać go na inny. Sprężyn kompletnie nie słychać, nie zapadają się. Całość daje idealne podparcie dla pleców.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

July 7, 2021 at 10:00 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Matilda

June 22, 2021 at 1:34 pm

Dla mnie numerem jeden jest zdecydowanie Hilding. mam w domu od nich dwa materace- “Salsa” medyczna i “Funky”, na którym śpi mój syn. Oba są bardzo dobrej jakości i są rewelacyjnie wygodne

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

June 27, 2021 at 6:11 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać