Zwierzęta przynoszące szczęście — przyciąganie pozytywnej energii

Ostatnio aktualizowane: 02.12.23

 

Czy znasz wszystkie zwierzęta, które przynoszą szczęście i są uważane za amulety na całym świecie? Jeśli nie, to zaraz będziesz mógł je poznać bliżej! Często w życiu codziennym mówimy innym na przykład: „powodzenia!”, „a to szczęściarz” lub „życz mi szczęścia”. Wciąż są tacy, którzy chcą argumentować, że szczęście nie istnieje, że są tylko przypadkowe zdarzenia i zbiegi okoliczności. 

Ale oczywiście każdy z nas ma prawo do własnego zdania na ten temat. W związku z tym niektórzy ludzie noszą pewnego rodzaju amulety i wierzą w zwierzęta przynoszące szczęście. 

 

Zwierzęta zapewniające szczęście w różnych kulturach

W tym artykule wyruszymy w podróż dookoła świata po różnych kulturach i opowiemy Ci trochę więcej o zwierzętach, które przynoszą szczęście. A to może Ci się przydać, gdy tylko wykonasz w Vulkan Bet logowanie, nawet jeśli w to nie wierzysz. Postaw obok siebie figurkę królika, żaby lub kota i zacznij grać. A może to nagle zadziała?

Królik

Pierwsze miejsce na naszej liście to królik. Tego klasyka nie mogło zabraknąć, bo w naszej wyobraźni już dawno się zakodowało, że królik przynosi szczęście. W wielu kulturach króliki symbolizują płodność i dobrobyt. A jednak w niektórych krajach północnej Europy dzieciom często daje się w prezencie pluszaki będące białymi królikami. Ten akt symbolizuje pragnienie, aby dziecko miało życie pełne sukcesów i oczywiście szczęścia!

Dodatkowo w tak zwanej kulturze „zachodniej” (dokładniej w Anglii i Ameryce Północnej) istnieje dobrze znany zwyczaj. Jest nim klasyczna królicza łapka (ewentualnie zajęcza łapka), która może być używana jako swego rodzaju talizman przynoszący szczęście.

Niektóre nieporozumienia mogą prowadzić do zastanawiania się, czy królik faktycznie oznacza szczęście, czy raczej pecha. Myślenie, że widok królika to może to być zły omen, wynika z dwóch powodów: biblijnego zakazu spożywania jego mięsa oraz możliwości zarażania ludzi chorobami i infekcjami. W pierwszym przypadku zakaz jego spożywania wynika właśnie z tego, że jest zwierzęciem przynoszącym szczęście i płodność. W drugim przypadku zawsze zaleca się ostrożność przy zakupie tego zwierzęcia jako zwierzaka domowego. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii pod kątem ewentualnych chorób przenoszonych na ludzi. 

Niezależnie jednak, czy w to wierzysz, czy nie, królik jest po prostu fantastycznym towarzyszem codziennego życia!

Złota rybka

Następne zwierzę to złota rybka! Kiedy mówisz „złota rybka”, to zazwyczaj masz na myśli jedną z dwóch rzeczy. Jedną z nich jest określenie osoby z krótką pamięcią, która zapomina o wszystkim i nie zapamiętuje nawet tego, co jej powiedziano 10 minut temu. Ale złota rybka to także symbol zwierzęcia spełniającego trzy życzenia.

Złota rybka w starożytnej Grecji była uważana za symbol, który przynosił szczęście w przyjaźni i małżeństwie. Była także jednym z ośmiu świętych symboli Buddy. Ponadto na całym świecie uważa się, że przynosi ona szczęście, ale właśnie w południowej i wschodniej Europie, a ściślej w kulturach słowiańskich istnieją opowieści, w myśl których złote rybki, jeśli zostaną znalezione lub złapane, spełnią Twoje trzy życzenia. Lepiej uważnie je formułować, bo dowcipów o złotej rybce jest cała masa!

Żaba

Żaby są uważane za szczęśliwe zwierzęta z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że kojarzą się z deszczem. A dlaczego deszcz jest uważany za szczęśliwy? Cóż, to całkiem proste. Kiedy pada deszcz, rosną rośliny i warzywa, a ludzie są mniej głodni i szczęśliwsi. Żaba może być symbolem szczęścia między innymi w krajach takich jak Chiny i Japonia.

Oprócz deszczu, który zapewnia wzrost plonów, żaba jest symbolem innych rzeczy. Płodność i bezpieczne podróże są również związane z symboliką żaby. Ponadto w niektórych baśniach pocałowanie żaby może spowodować jej przemianę w księżniczkę.

Słoń

Tutaj mamy kolejne zwierzę, o którym wiadomo, że jest często kojarzone ze szczęściem: słoń. Te szczęśliwe zwierzęta są symbolem dobrych wibracji w różnych kulturach i religiach, ale pierwsze i najbardziej znane znaczenie słonia jest w Indiach. Buddyzm również uznaje słonia za zwierzę przynoszące szczęście. Ale to właśnie w Indiach, a dokładniej pod postacią indyjskiej bogini Ganesh, mamy najpełniejszy obraz słonia jako zwierzęcia kojarzonego ze szczęściem.

Ludzie, którzy uważają słonie za swój szczęśliwy amulet, mają w całym domu ich posągi i figurki. Ponadto, w zależności od ich umiejscowienia w sypialni, są one postrzegane jako czynnik przynoszący szczęście domowi. Wiąże się z tym poczucie bezpieczeństwa, miłość, płodność, sukcesy w nauce i wiele więcej. 

Kot

Ach tak, koty. Nie tylko były uważane za święte zwierzęta w starożytnym Egipcie, ale w wielu kulturach symbolizowały szczęście! Znasz tę słynną postać białego kota, który ciągle się z nami żegna, machając łapką? W rzeczywistości nazywają się one maneki-neko i jest to rodzaj japońskich talizmanów przynoszących szczęście. Właściciele wielu lokali uważają, że takie figurki kotów są wprost odpowiedzialne za powodzenie ich interesów.

W Niemczech uważa się za szczęśliwe zdarzenie, jeśli czarny kot przebiegnie Ci drogę. Jednak tylko wtedy, gdy kot przechodzi ze strony prawej na lewą! Jeśli przechodzi od lewej do prawej, to cóż… nic się nie stanie. U nas, w Polsce sprawa jest o wiele prostsza, bo działa to jednoznacznie — czarny kot przebiegający drogę symbolizuje pecha i nie ma znaczenia, w którą stronę będzie pędził ten włochaty czworonóg.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ