Zieleń na balkonie dla początkujących. Jakie kwiaty doniczkowe i narzędzia wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Zieleń na balkonie sprzyja lepszemu samopoczuciu i pomaga walczyć z wszechobecną “betonozą”. Nawet niewielka liczba kwiatów i roślin sprawia, że miejsce to wygląda przytulnie, estetycznie i kojąco. Zielone balkony też pomagają chłodzić budynki, zmniejszając powierzchnię ścian, która silnie nagrzewa się pod wpływem promieniowania słonecznego. Kwiaty i zioła dodatkowo sprawiają, że balkon wygląda ciekawiej i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jakie rośliny i narzędzia przydadzą Ci się, gdy rozpoczynasz przygodę z zielenią na balkonie?

 

Niewymagające kwiaty doniczkowe na balkon

Wśród niewymagających roślin doniczkowych znajdują się nie tylko zielone gatunki, które nie wydają kwiatów. Dla początkujących ogrodników odpowiednie są również petunie, które kwitną w okresie od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Potrzebują jedynie intensywnego podlewania i nawozu przeznaczonego do surfinii i begonii. Kwiaty są duże i gęste, dlatego tworzą na balkonie piękny, barwny dywan. Aby ochronić je przed suszą, warto zainwestować w nawadniacz do doniczki. Jeśli na balkonie mocno wieje, petunie można zastąpić begoniami, pamiętając o intensywnym podlewaniu.

Uprawa roślin na balkonie jest prosta również w przypadku ziół kuchennych. Mięta, tymianek, rozmaryn, kolendra lub bazylia dają przyjemny zapach i jednocześnie wymagają jedynie delikatnego podlewania. Wytrzymują niekorzystne warunki atmosferyczne, a do tego możemy korzystać z nich w kuchni. Aromat świeżych ziół doskonale wzbogaci nasze potrawy.

 

Małe łopatki ogrodnicze i motyki

Mimo że uprawa roślin w doniczkach na naszym balkonie jest stosunkowo prosta, to i tak przydadzą nam się podstawowe narzędzia ogrodnicze. Korzystanie z nich ułatwia prawidłowe sadzenie kwiatów i pomaga spulchnić glebę. W ogrodzie lub szklarni można korzystać z dużych motyk, łopat i grabi, jednak na balkonie duże narzędzia są niepraktyczne. Zamiast nich powinniśmy kupić niewielką łopatkę czy pikownik, które po użyciu można schować w skrzynce na balkonie lub w komórce lokatorskiej.

Eleganckie doniczki i osłonki

Wybrane w sklepie sadzonki kwiatów i ziół kupuje się w plastikowych osłonkach, przeznaczonych jedynie do wysiewu i rozsady roślin. W domu powinno się przesadzić kwiaty do ceramicznych doniczek. Takie doniczki skuteczniej chronią glebę przed nadmiernym nagrzewaniem i przesuszeniem. Ceramiczna doniczka zmniejsza ryzyko uschnięcia rośliny w upalne dni. Jednocześnie jest trwalsza i bardziej elegancka niż doniczki wykonane z plastiku. Jeśli masz stare donice w nieco gorszym stanie, możesz z nich skorzystać i umieścić je w dekoracyjnych osłonkach. Dzięki temu zaoszczędzisz na zakupie nowych akcesoriów ogrodniczych.

 

Nawadniacze do roślin doniczkowych

W przypadku roślin na balkonie intensywność podlewania zależy nie tylko od preferencji danego gatunku, ale i warunków atmosferycznych. W upalne dni koniecznie powinno się nawadniać kwiaty kwitnące raz dziennie, by zapewnić im stały dostęp do wody. Wytrzymalsze na suszę i upały są sukulenty. Do pozostałych roślin warto zakupić nawadniacze kropelkowe, które stopniowo uwalniają wodę do gleby. Dzięki nim można pozostawić kwiaty na balkonie przez kilka dni bez opieki i wyjechać na upragniony urlop. Nawadniacze działają z różną intensywnością, dlatego sprawdzają się do podlewania różnych gatunków kwiatów. Wystarczy odpowiednio ustawić dozownik tak, by zapobiec przesuszeniu lub zalaniu rośliny doniczkowej.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ