Urządzamy poddasze – sprawdź, jakie drewniane żaluzje wybrać.

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Poddasze wcale nie musi być nieprzystępną, surową przestrzenią, w której roi się od reliktów przeszłości i zbędnych staroci. Zwłaszcza w domach o mniejszym metrażu warto wykorzystać potencjał tego miejsca. Najnowsze wnętrzarskie trendy mogą być ciekawą inspiracją. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, wybierając drewniane żaluzje na poddasze.

 

Kolorowe szerokie żaluzje drewniane na poddasze użytkowe

Lista zalet drewnianych żaluzji zdaje się nie mieć końca. Nie ma chyba pomieszczenia, w którym ten model nie wyglądałby zachwycająco. Klasyczna forma tylko z pozoru wydaje się przeciętna, tymczasem w zależności od wariantu może we wnętrzu dawać naprawdę zadziwiający efekt.

Drewno w pierwszej chwili może kojarzyć się z jasnym, naturalnym kolorem, ale producenci oferują znacznie większą paletę barw drewnianych żaluzji. Jeśli poddasze jest urządzone w stylu rustykalnym, doskonałym dopełnieniem pokoju może być model w ciemniejszym odcieniu – karmelowym czy kakaowym. Drewniane, szerokie żaluzje z drewna lipowego zagwarantują piorunujący efekt, podkreślając przytulność i walory na przykład pokoju gościnnego czy młodzieżowego.

Biały model znakomicie sprawdzi się natomiast w romantycznej, przepełnionej subtelnością sypialni. Zda egzamin także w pomieszczeniu inspirowanym duchem boho, w którym równie dobrze będzie wyglądać żaluzja z bambusa. W przypadku takich rozwiązań nie musisz zawracać sobie głowy firanami i zasłonami – nowoczesne żaluzje drewniane są ozdobą samą w sobie.

 

Jak dobrać żaluzje drewniane do okien na poddaszu?

Jeśli twoje serce na widok drewnianych żaluzji zaczęło bić mocniej i decyzja o zakupie już została podjęta, nie pozostaje nic innego, jak dobór perfekcyjnego modelu. Określenie koloru to pierwszy etap w tym procesie. Nim jednak dodasz do wirtualnego koszyka odpowiadający Twojemu gustowi wariant, musisz dokonać kilku pomiarów.

Żaluzje z tzw. montażem bezinwazyjnym dobiera się w zależności od wielkości okna. Szerokość powinna być ok. 4 cm większa niż szerokość szyby okiennej. Jeśli szyba Twojego okna mierzy 100 cm, to szerokość drewnianych żaluzji powinna wynosić 104 cm. Jeśli chodzi o wysokość, podstawą pomiarów jest wysokość skrzydła okiennego. Żaluzje powinny być od niego krótsze o ok. 3 cm. Przykładowo, dla skrzydła o wysokości 100 cm należy wybrać żaluzje mierzące 97 cm. Oczywiście nie zawsze wyniki obliczeń dokładnie pokrywają się z ofertą producentów. Wybierz po prostu wariant o rozmiarze najbardziej zbliżonym do tego, który wyznaczyły obliczenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z przedstawicielem danego producenta. Szeroki wybór drewnianych żaluzji oferuje firma Clicky, której doradcy z przyjemnością pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Żaluzje z drewna bambusowego, lipowego, abachi czy z PCV?

Urządzając poddasze, pamiętaj, żeby żaluzje wybierać tylko do okien na prostych ścianach – żaluzje drewniane na okna dachowe nie są polecane. Tam lepiej sprawdzą się rolety. Jednak jeśli aranżujesz poddasze użytkowe, bez zastanowienia możesz dać się ponieść i wybrać właśnie stylowe i solidne żaluzje drewniane. Poza rozmiarem i kolorem przy zakupie trzeba zwrócić uwagę także na materiał wykonania. Do wyboru masz np. drewno bambusowe, lipowe, abachi i faux wood, PCV. Producenci jak Clicky.pl najczęściej oferują kilka wariantów kolorystycznych z każdego rodzaju, więc naturalna barwa danego materiału nie ma większego znaczenia. Najlepiej skorzystaj z wzornika i porównaj próbki – to ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ