Typowy pokój fanatyka piłki nożnej

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Osoby zaznajomione z brytyjskim filmem The Firm z 1988 z pewnością kojarzą scenę wyjawienia przez Garego Oldmana sekretnego pokoju poświęconego klubowi, któremu kibicował. Pomimo tego, że wisząca na ścianach broń mogła dość negatywnie wpłynąć na postrzeganie fanów tej pięknej dyscypliny, to doszczętnie zasłonięta plakatami przedstawiającymi gwiazdy lokalnego klubu ściana rzeczywiście przypomniała wielu z nas pokoje swoich znajomych fanatyków futbolu, lub nawet wystrój własnego mieszkania.

 

Jak pokazać komu się kibicuje?

Dla wielu osób gromadzenie artefaktów związanych z ukochanym sportem, oraz zadbanie o odpowiedni wystrój pokoju jest sposobem na wyrażenie siebie oraz kolejnym krokiem w praktykowaniu hobby. W wypadku, zagorzałych kibiców danego klubu, jest to również wyraz lojalności oraz w pewnym sensie sposób tworzenia tożsamości. Dla kibiców pokazanie, że wspiera się wybraną drużynę jest bardzo ważne, pozwala wyrazić solidarność z innymi kibicami klubu i odróżnić się od rywali.

Stąd też na rynku mamy dostępną tak ogromną ilość akcesoriów do wystroju pokoju, plakatów, oraz części odzieży reprezentujących barwy popularnych klubów piłkarskich. Przykładem tego może być częste zawieszanie przez kibiców szalików reprezentujących ulubioną drużynę w formie dekoracji pokoju. Najczęściej wybieranym symbolem utożsamiania się z lokalnym klubem pozostają jednak plakaty.

Skąd wziął się ten trend?

Kultura, która wytworzyła się wokół tego najpopularniejszego sportu na ziemi, zdecydowanie wykracza daleko poza same mecze, zawodników i stadiony. Wspomniane wcześniej dekorowanie mieszkania barwami swojej drużyny to jeden z wielu przejawów wytworzonej przez kibiców subkultury.

Niestety, już od wielu lat słowo fanatyk piłki nożnej nie kojarzy się większości osób zbyt dobrze, a pierwsze skojarzenie zazwyczaj wiąże się z potencjalną szansą na przemoc, jeśli okaże się, że nie jesteśmy sympatykiem tego samego klubu co napotkany wieczorem na ulicy dżentelmen. Mimo wszystko subkultura ultrasów ma również piękne momenty w swojej historii i nie zawsze jest powiązana bijatykami. Nawet jeśli nie jesteśmy osobiście zainteresowani trzeba przyznać, że widowiska stadionowe organizowane przez ultrasów często potrafią przyćmić same wydarzenie sportowe, szczególnie w mniejszych ligach. 

Pierwotnie ruch ten wywodził się z Włoch, pierwsi ultrasi pojawili się w latach sześćdziesiątych i byli kojarzeni z klubem AS Torino. Samo słowo Ultras wywodzi się z języka francuskiego i jest ono powiązane ze skrajnymi grupami politycznymi.

Natomiast w Polsce historia tego ruchu rozpoczęła się pod wpływem Holendrów, za symboliczny początek można uznać lata siedemdziesiąte, kiedy to do kraju nad Wisłą zawitali kibice Holenderskiego Feyenoordu Rotterdam. Poprzebierani w stroje swojego klubu, zainspirowali polaków, aby również zacząć reprezentować swoją drużynę wizualnie. Za pionierów uważa się w tej kwestii kibiców takich klubów jak Legia Warszawa, ŁKS Łódź i Polonia Bytom. Zła fama ultrasów, historycznie wywodzi się przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, jednak tam element kulturowy był mało istotny na tle konfliktów i brutalności pseudokibiców.

Głos eksperta

Nasza Ekspert Irenka Zając wypowiada się na ten temat następująco:

“Kultura piłki nożnej posiada wiele aspektów, oficjalnie najpopularniejszy sport na ziemi, naturalnie posiada niezliczoną ilość kibiców, dla jednych atrakcyjny będzie element społeczny, możliwość połączenia się z grupą pod sztandarem drużyny, której kibicujemy. Dla innych finezja rozgrywki jest wystarczającą atrakcją podczas oglądania meczów piłki nożnej. Dla jeszcze innych może być metodą na zarobienie pieniędzy. Bardzo wiele osób uwielbia dreszczyk emocji wiążący się z postawieniem pieniędzy na naszą ulubioną drużynę polscy bukmacherzy cieszą się przez to ostatnio coraz większą popularnością. Tylu ilu jest kibiców, tyle jest powodów sympatii do tego sportu. Naturalnie zyskują na tym również osoby zajmujące się sprzedażą akcesoriów powiązanych z piłką nożną, od szalików ultrasów, po akcesoria w kształcie piłek. Interes będzie kwitł tak długo, jak ludzie będą zainteresowani tym sportem.”

 

Pomysły na wystrój pokoju dziecka

Poza chomikowaniem artefaktów związanych z piłką nożną, ciekawym pomysłem może być również przystrojenie pokoju według motywu piłki nożnej. Jest to szczególnie popularne w przypadku dzieci. Załóżmy, że nasze dziecko uwielbia grać w piłkę. Poza sprawieniem mu paru plakatów przedstawiających ulubionych piłkarzy, mamy również możliwość udekorowania pokoju tak, aby dziecko poczuło się jak na wielkim stadionie. Jeśli zdecydujemy się na takie posunięcie, to do swojej dyspozycji mamy cały wachlarz możliwości. 

Akcesoria tego typu możemy kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i w tradycyjny sposób. Czeka na nas całe multum elementów wyposażenia pokoju z motywem sportowym. Pościel z piłkarzami lub ze wzorem widocznym na piłce, lampki nocne, dywany wyglądające jak murawa, zegar z motywem piłki i bramki, biurko z zamontowaną siatką, do którego nasza pociecha będzie mogła strzelać gole, lista się nie kończy. Nasze dziecko z pewnością będzie zachwycone i będzie mogło poczuć się jak prawdziwy piłkarz.

 

Akcesoria futbolowe dla dorosłych

Pomysł na wystrój mieszkania opartego na motywach futbolowych, nie dotyczy tylko dzieci. Wiele dorosłych osób coraz częściej decyduje się na dodawanie elementów wyposażenia związanych z piłką nożną. Również w tym wypadku, projektanci wykazali się szczególną inwencją twórczą. Żaden mecz nie obejdzie się bez paru zimnych piw, więc dlaczego nie napić się ich z pucharu UEFA. Kufle modelowane na kształt tego oraz innych trofeów możemy znaleźć w sklepach internetowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy również usiąść sobie na specjalnym fotelu wyglądającym jak piłka nożna, nie dość, że będzie nam wygodnie, to każdy gość w naszym domu będzie wiedział, że jesteśmy miłośnikami futbolu.

Wśród kibiców szczególną popularnością, od zawsze cieszą się takie akcesoria jak:

  • Dywany z motywem murawy i boiska
  • Zegary ścienne z motywem piłki nożnej
  • Wiszące lampki w kształcie piłek
  • firanki
  • Wieszaki na ubrania

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ