Tapeta w paski – jak wybrać odpowiednią?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Geometryczne desenie to jeden ze sprawdzonych pomysłów na to, jak ozdobić domowe wnętrze. Takie wzory są nie tylko ponadczasowe, ale mają także wiele praktycznych zastosowań. Doskonałym przykładem jest tapeta w paski. Z tego artykułu dowiesz się, jak wiele zmienisz w aranżacji, decydując się na taki motyw, i czym się kierować przy wyborze konkretnego wzoru. 

Wyrazisty wzór na ścianie stanie się nową dominantą w pomieszczeniu, która będzie od razu przykuwać wzrok, dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiedni motyw. Mogłoby się wydawać, że tapeta w pasy nie ma zbyt wielu wariantów i wybór jest prosty, tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo w zależności od tego, jaki rodzaj desenia wybierzesz, możesz optycznie podnieść sufit, sprawić, że duży metraż stanie się bardziej przytulny, a stonowana aranżacja nabierze pazura. 

Przy wyborze określonej tapety ważny jest nie tylko sam deseń – to, czy paski są pionowe, poziome, czy ukośne – ale również to, w jakiej tonacji utrzymana jest dekoracja. Kolory odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennym życiu, dlatego barwa ściennej dekoracji nie może być przypadkowa. Przygotowaliśmy poniżej kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak wybrać odpowiedni wzór tapety w paski.  

 

Tapeta w paski to idealne rozwiązanie do pokoju z niskim sufitem

Dzięki optycznemu złudzeniu można całkowicie odmienić dotychczasowy wygląd wnętrza. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, by mały pokój w bloku o bardzo niskim suficie zyskał lepszą prezencję, doskonałym rozwiązaniem jest tapeta w paseczki w pionowym układzie. Drobne prążki o nieregularnej grubości sprawią, że pomieszczenie się optycznie podniesie, a sufit nie będzie już sprawiał wrażenia aż tak nisko położonego. 

Jeśli pokój ma nie tylko niski sufit, ale odznacza się także niewielkim metrażem, najlepiej unikać zbyt wyrazistych i kontrastujących ze sobą kolorów, bo to może przytłoczyć przestrzeń. Lepszym wariantem będą pastelowe odcienie, a także desenie w beżach lub szarościach. Ciekawą propozycją jest deseń, który prezentuje się tak, jakby pasy zostały namalowane bezpośrednio na ścianie wodnymi farbami.  

 

Tapeta na ścianę w paski o poziomym układzie pasuje do loftowego pokoju

Sytuacja może być jednak odwrotna – pokój, który dekorujesz, może być bardzo duży z wysokim sufitem, przez co pomieszczenie sprawia wrażenie nieprzytulnego. Z takim efektem można mieć do czynienia albo w starych kamieniach, albo w loftowych apartamentach. Wówczas należy sięgnąć po takie tapety w pasy, które mają poziomy układ prążków. Dzięki temu uda się w bardzo prosty sposób zmienić proporcje wysokiego pomieszczenia. Ten trik sprawi, że pokój nie będzie się już wydawał aż tak wysoki. Polecamy, by wybrać wzór o szerokich pasach. O ile w małym pokoju lepszy będzie stonowany wariant kolorystyczny, o tyle w przestronnym barwy mogą być o wiele bardziej wyraziste. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, by tonacja ściennej dekoracji pasowała do wystroju. Jeśli będzie w zupełnie innym kolorze niż meble czy tekstylia, wówczas w aranżacji może zapanować chaos. Należy też wziąć pod uwagę to, jakie pomieszczenie się dekoruje. W salonie soczyste odcienie to z pewnością dobre rozwiązanie, bo będzie wprawiać domowników w pogodny nastrój, z kolei w sypialni warto wybrać nieco bardziej stonowany deseń, który ułatwi wieczorny relaks.     

Ukośne paski na tapecie sprawią, że zdynamizujesz stonowany wystrój  

Trzeba podkreślić również, że do wyboru jest nie tylko tapeta w paski o pionowym i poziomym układzie. Są to co prawda najczęściej wybierane warianty, ale w ofercie sklepów znajdują się też ukośne prążki. To bardzo wyrazisty deseń, który od razu rzuca się w oczy. Jego zaletą jest to, że pozwoli błyskawicznie nadać dotychczasowej aranżacji pazura. Spokojny wystrój, w którym niewiele się działo, nagle nabierze charakteru.

To doskonała propozycja do nowoczesnej, minimalistycznej stylizacji mieszkania, w której dominują beże lub szarości i znajdują się meble pozbawione jakichkolwiek zdobień i ornamentów. W ten sposób wprowadzając do wystroju tylko jeden nowy element, uda Ci się zmienić wygląd aranżacji o 180 stopni. Ukośne paski, dzięki zróżnicowanej grubości prążków, mogą też tworzyć iluzję trzeciego wymiaru, dzięki czemu powiększą optycznie mały metraż.  

 

Kolorowy deseń na tapecie to znakomity wybór do dziecięcej aranżacji

Mówiąc o dekorowaniu mieszkania tapetą w paski, nie można zapomnieć o dziecięcej aranżacji. Wzór w prążki to znakomity pomysł do pokoju malucha i to z kilku powodów. 

Po pierwsze, to prosty sposób na to, by nadać aranżacji kolorów. Wiele mówi się o tym, żeby pokój dziecka nie był zbyt pstrokaty, a pastelowe paski na ścianie staną się wyważonym akcentem dekoracyjnym. Po drugie, to świetny pomysł do pomieszczenia, które dzieli ze sobą rodzeństwo – bo prążki nie mają ani dziewczęcego, ani chłopięcego charakteru. Po trzecie, w przeciwieństwie do postaci z bajek czy infantylnych motywów, z takiego desenia dziecko tak szybko nie wyrośnie, dzięki czemu aranżacja będzie mu służyć przez lata. To dobry sposób na to, by wystrój rósł razem ze szkrabem. 

Tapeta w paski ma wiele różnych wariantów, które dadzą nie tylko inny efekt dekoracyjny, ale także pozwolą osiągnąć zupełnie inny efekt aranżacyjny. Pionowe prążki podniosą optycznie sufit, poziome sprawią, że wysoki pokój nabierze lepszych proporcji, a ukośne ożywią wystrój, który jest zbyt statyczny, a przez to monotonny. Wiedząc już, czym się kierować podczas wyboru tapety w paski, przeprowadzisz spektakularną metamorfozę mieszkania!   

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ