Szlifierki na każdą sytuację

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Szlifierka to narzędzie niezbędne w każdym warsztacie, ale też niezastąpione u każdego majsterkowicza. Najbardziej popularnymi narzędziami są sprzęty ręczne, które są wielozadaniowe i w zasadzie od wyboru tarczy czy taśmy zależy jaki materiał będziemy mogli nim obrabiać, jednak aby dobrać precyzyjnie narzędzie do wykonywanego rodzaju szlifowania i materiału na którym pracujemy, w temat należy się trochę bardziej zagłębić. 

 

Drewno 

Gdy do obróbki szlifierskiej czeka na nas materiał drewniany, należy poszukiwać materiałów ściernych o dużym rozproszeniu ziaren, bo te o większym zagęszczeniu zbyt szybko się zapychają. Rodzaj szlifierki, która się sprawi najlepiej, też będzie zależał od tego jakiego rodzaju drewno poddamy szlifowaniu. Przy szorstkiej powierzchni najlepiej sprawi się szlifierka mimośrodowa i taśmowa, oba narzędzia dobrze się spiszą, gdy mamy do szlifowania powierzchnie wybrzuszone, do dużych powierzchni, obok wcześniej wspomnianych, zastosowanie znajdzie też szlifierka oscylacyjna. Natomiast do zewnętrznych narożników niezastąpiona będzie szlifierka typu delta. 

 

Metal

Do szlifowania metalu użytkownicy najchętniej stosują szlifierkę kątową, bo takie narzędzie się najlepiej sprawdza zarówno do szorstkiej, zardzewiałej powierzchni, jak i tej wybrzuszonej, wszelkich spawów, narożników zewnętrznych czy dużych powierzchni. Przy metalu, do szlifowania wewnętrznych narożników również szlifierka delta będzie najlepsza. Przy szlifowaniu metalu ważne jest, aby papier stosowany do jednej powierzchni nie był używany do innej, bo pozostałości z powierzchni ścierniwa zostają przeniesione na nowo szlifowaną powierzchnię.

 

 Powierzchnie lakierowane

W przypadku szlifowania grubej warstwy lakieru najbardziej pomocna będzie szlifierka taśmowa, wykorzystamy ją też do dużych powierzchni obok użytecznej tu również szlifierki oscylacyjnej i mimośrodowej. Ta ostatnia również przyda się przy obróbce powierzchni wybrzuszonych. Do krawędzi wewnętrznych, nadal dedykujemy szlifierkę typu delta.

 

Materiały ścierne

Tak jak zostało powiedziane na początku, w zależności od rodzaju szlifowanego materiału, mamy do wyboru różne ściernice. Szlifowanie to obróbka, która wymaga różnego stopnia precyzyjności. Przy precyzyjnej obróbce metali wykorzystuje się ściernice, kamienie szlifierskie oraz taśmy i arkusze szlifierskie, czyli papier ścierny różnej gradacji. Do szlifowania materiałów drewnianych i drewnopodobnych z zasady używa się papierów ściernych o różnym stopniu uziarnienia. 

Rodzaj materiału zależny będzie od szlifowanego przedmiotu i efektu jaki chcemy osiągnąć. W przypadku używania szlifierki do cięcia należy wybierać tarcze z materiałów mineralnych, np. korund. Szlifując i ostrząc noże kuchenne, nożyczki czy inne narzędzia tnące, należy je obrabiać za pomocą kamienia szlifierskiego. Materiał ścierny należy dobrać również pod względem uziarnienia, i rozproszenia ziaren, to przeznacza je do konkretnych zastosowań i gwarantuje osiągnięcie zamierzonego efektu. 

Najczęściej wykorzystywane materiały to:

Korund (tlenek glinu) – wytrzymałe i twarde ścierniwo najczęściej stosowane.

Karborund (węglik krzemu) – stosowany do mechanicznej obróbki, twardszy od korundu.

Azotek boru – stosowany, gdy wymagana jest odporność na wysokie temperatury, to drugi po diamencie najtwardszy materiał ścierny.

Diament – bardzo twardy materiał, ale mało odporny na podwyższone temperatury. 

Każdy z materiałów ściernych ma oznaczenia dotyczące twardości na opakowaniu. 

 

Sposób szlifowania

Oczywiście wybór materiału szlifierskiego zależy też od sposobu szlifowania, powierzchni szlifowanego materiału i efektu jaki spodziewamy się osiągnąć.  

Szlifowanie na sucho to sposób najczęściej wybierany, nie wymaga on użycia chłodziwa, smaru czy jakiejkolwiek emulsji. W ten sposób szlifuje się materiały przy użyciu szlifierek oscylacyjnych i taśmowych z użyciem papieru ściernego. Jest to dobry wybór przy szlifowaniu zgrubnym.

Szlifowanie na mokro pozwala na obróbkę z bardzo dużą prędkością i pozwala na bardzo precyzyjne wykończenie powierzchni. Podczas procesu szlifowania jest używana woda lub specjalny płyn. Taki rodzaj szlifowania jest najbardziej powszechny przy szlifowaniu nadwozi samochodowych. 

 

Jaką szlifierkę wybrać?

Podsumowując ten krótki poradnik pogrupowaliśmy rodzaje szlifierek i prac w jakich znajdą zastosowanie:

Szlifierka taśmowa – przeznaczona do dużych płaskich powierzchni, gdzie istnieje potrzeba usunięcia dużej ilości materiału.

Szlifierka oscylacyjna – nadaje się do prac zgrubnych na dużych powierzchniach.

Szlifierka kątowa – używana do cięcia lub szlifowania.

Szlifierka mimośrodowa – to narzędzie przeznaczone do polerowania powierzchni płaskich, wybrzuszonych, a także szlifowania precyzyjnego.

Szlifierka delta – specjalista do powierzchni kątowych, narożników i krawędzi.

Szlifierka do płyt kartonowo-gipsowych – ze względu na inną specyfikę szlifowania ścian, ten rodzaj jest przeznaczony do wyłącznie wykańczania  na gładko ścian i sufitów. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ