Styl modern classic — czym się charakteryzuje? Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnej klasyki!

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Modern classic to jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz ostatnich lat. I nie ma w tym nic dziwnego. Ta stylistyka idealnie łączy luksusowy charakter klasyki z minimalizmem prezentowanym przez nowoczesność. I choć na pozór mogłoby wydawać się, że nowoczesna klasyka to zaprzeczenie samo w sobie, to jednak wnętrza tak urządzone mówią same za siebie. Sprawdźmy, jak stworzyć przestrzeń classic modern. 

 

Styl modern classic — najważniejsze cechy

Wnętrza w stylu modern classic łączą w sobie dwie zupełnie skrajne formy. Z jednej strony mamy klasykę, która prezentuje elegancję, a niekiedy wręcz luksus, z drugiej zaś nowoczesność, będącą synonimem wygody i funkcjonalności. Jednak wcale nie chodzi to o to, by do klasycznego wnętrza wstawić nowoczesne meble i dodatki, czy też odwrotnie. Stworzenie takiej aranżacji wymaga bardzo dużego wyczucia. Jaka jest więc tajemnica uzyskania idealnego balansu pomiędzy tymi dwoma nurtami? Przekonamy się o tym, poznając główne cechy stylistyki modern classic. 

Styl modern classic nawiązuje do ekskluzywnych, pełnych przepychu pałaców. Nowoczesna klasyka inspiruje się też wnętrzami bardzo modernistycznymi, w których zamiast zdobień królują proste formy i minimalizm. Takiemu połączeniu całkiem blisko do stylistyki art deco. Jednak modern classic ma w sobie nieco więcej nowoczesych akcentów. 

To, czym wyróżnia się modern classic, to przede wszystkim harmonijna forma połączona z dekoracyjnymi zdobieniami. W takich wnętrzach dominują głównie geometryczne i proste kształty — szczególnie linie i kwadraty, będące symbolem nowoczesności. Klasykę reprezentują zaś zaokrąglenia. Wszystko to tworzy idealny balans. 

Bardzo ważną rolę we wnętrzach modern classic odgrywają też materiały. Najważniejsza jest ich jakość. Szlachetne elementy z ciemnego drewna, stoły z marmurowym blatem, czy aksamit to właśnie to, co zobaczymy w takich aranżacjach. Charakterystyczne są również motywy lustrzane. I to zarówno w postaci dodatków, jak i na meblach. 

 

Meble w stylu modern classic

Meble są bardzo ważnym elementem we wnętrzach modern classic. To właśnie one w dużym stopniu pozwalają na stworzenie aranżacji o takim charakterze. Powinny być jednocześnie eleganckie i stylowe, ale i funkcjonalne oraz wygodne. Meble o takiej stylistyce są wzorowane na modelach klasycznych. Jednak ich projekty tworzone są z myślą o nowoczesnej estetyce. Jeśli chodzi o fotele oraz sofy, to najważniejszy jest przede wszystkim materiał. Musi być miękki i delikatny. Najlepiej, jeśli będzie to aksamit. Świetnym wyborem będą również pikowane meble — tu jednak warto pamiętać, by taki motyw ozdobny nie zdominował przestrzeni. 

Meble we wnętrzach modern classic mają też często lustrzane powierzchnie. To bardzo charakterystyczny motyw tej stylistyki, o czym zresztą dowiedzieliśmy się już wcześniej. Takie elementy są tu widoczne przede wszystkim w postaci nóg stołów i stolików, czy też blatów. 

Dekoracje i dodatki w stylu modern classic 

Dobór odpowiednich dodatków i dekoracji jest kluczowym momentem w aranżacji modern classic. Na tym etapie należy zachować szczególną uważność. Dlaczego? Bo trzeba wykazać się tu niezwykłym smakiem i równowagą. Dodatki we wnętrzach modern design, występują bowiem licznie. Jednak jednocześnie nie można też z nimi przesadzić, ponieważ możemy otrzymać niezamierzony efekt. A o to akurat bardzo łatwo. Tak jak już wiemy, styl modern classic cechuje się idealną harmonią i musimy się tego trzymać. To oznacza, że niezbędne jest zachowanie balansu pomiędzy ”mniej znaczy więcej” a przepychem i eklektyzmem. 

W stylu modern design jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych jest oświetlenie. Ważne jest przede wszystkim to dodatkowe, czyli lampy stojące i stołowe. Warto postawić na metaliczne lampy, które będą pięknie odbijać światło. 

Dodatkiem, którego nie może zabraknąć we wnętrzu modern classic, są też lustra. Jak widać, pojawiają się one tu w różnej postaci — w tej tradycyjnej także. Piękne lustro powieszone na ścianie będzie fantastyczną dekoracją. Prócz tego, warto postawić także na ozdoby w postaci szklanych wazonów, metalicznych świeczników, czy też obrazów. 

 

Kolory we wnętrzu modern classic

Przy projektowaniu wnętrz modern design bardzo ważną rzeczą są kolory. W tej stylistyce na próżno szukać ferii barw. Intensywne i kolorowe motywy się tu nie pojawiają. Za to bardzo charakterystycznym dla niej zabiegiem jest łączenie kontrastujących ze sobą kolorów jasnych i ciemnych. Odcienie bieli w zestawie z czernią, czy też szarością, lub beże z ciemnym brązem — to najpopularniejsze połączenia w tym nurcie. Jest to doskonała baza dla metalicznych motywów pojawiających się w postaci dodatków, a także świetne tło dla wysokiej jakości mebli. 

Nie oznacza to jednak, że we wnętrzach modern classic nie zobaczymy żadnych motywów kolorystycznych. Mogą pojawiać się one bowiem w postaci różnych akcentów. Warto jednak wybierać barwy szlachetne, takie jak szmaragd, bordo, czy szafir. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ