Praktyczne systemy grzewcze do małych wnętrz – co wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Ogrzewanie zalicza się do najistotniejszych instalacji w domowych wnętrzach. Bez niego wprost nie da się funkcjonować, dlatego warto zadbać o dobór właściwych urządzeń, które mają zapewniać przyjemną temperaturę w każdym z pomieszczeń.

Co jednak zrobić, jeśli nie dysponuje się nadmiernym metrażem? Istnieje szereg rozwiązań, z których da się korzystać nawet w ciasnych mieszkaniach. Na co się zdecydować? O tym napiszemy poniżej.

 

Optymalna temperatura w mieszkaniu – komfort cieplny w każdym domu

Utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu to nie tylko kwestia wygody i dobrego samopoczucia domowników i ich gości, ale też ich bezpieczeństwa. Długofalowe przebywanie w miejscach o zbyt wysokiej bądź niskiej temperaturze prowadzi do pogorszenia kondycji fizycznej, a niekiedy nawet do spadku odporności i większych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u najmłodszych i seniorów.

Dlatego też należy zadbać o to, by w każdym pomieszczeniu zapewnić tak zwany komfort cieplny, czyli warunki, gdy nie jest nam zbyt zimno ani zbyt gorąco. Zakłada się, że dla standardowych wnętrz mieszkalnych optymalne warunki termiczne kształtują się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza. Nieco wyższa temperatura, bo aż do 24 stopni, powinna natomiast panować w łazienkach, gdzie odczucie chłodu jest szczególnie dotkliwe, zwłaszcza tuż po wyjściu spod prysznica.

 

Małe wnętrza a idealne warunki termiczne

Do utrzymania właściwych warunków cieplnych w domowych wnętrzach wykorzystuje się rozmaite urządzenia grzewcze. Często są to duże grzejniki, montowane na ścianach, podłączone do centralnego pieca. Nie zawsze jednak zastosowanie takich rozwiązań jest możliwe. Dotyczy to zwłaszcza ciasnych wnętrz, które przy sporych gabarytach produktów grzewczych tracą ustawność lub po prostu przestają być funkcjonalne.

Wówczas należy szukać innych opcji, podnoszących komfort cieplny i wygodę przebywania w danej przestrzeni.

 

Ogrzewanie powierzchniowe – rozwiązania na podłogi i ściany

Szczególnie dużą popularnością cieszy się obecnie ogrzewanie powierzchniowe. Najczęściej są to rozwiązania podłogowe, choć zdarzają się również wnętrza, w których instalację układa się w ścianach.

System składa się z rurek (w których krąży ciepła woda) podłączonych do pompy ciepła lub z przewodów i mat grzewczych (jak te od Econovli), które podpina się wyłącznie do domowej sieci energetycznej. W efekcie zyskuje się rozwiązanie zapewniające optymalny rozkład temperatur, przyjemnie ciepłą podłogę oraz ograniczenie unoszenia kurzu, przy równoczesnym ukryciu niemal całej instalacji. Rozwiązanie wodne wyróżnia się większą bezwładnością cieplną, stąd lepiej wykorzystywać je w pomieszczeniach, gdzie chce się utrzymać stałą temperaturę przez długi czas. Ogrzewanie elektryczne natomiast szybciej się nagrzewa, ale też w krótszym czasie oddaje całe ciepło.

Ogrzewanie kanałowe – instalacja ukryta przed domownikami

Ogrzewanie kanałowe idealnie sprawdza się w niewielkich wnętrzach, w których na dodatek występują duże przeszklenia (np. okna od sufitu do podłogi lub balkonowe drzwi przesuwne).

Szerokie przewody, w tym przypadku znajdują się w podłodze lub stropie każdego pomieszczenia, a ich zakończenia są widoczne w formie kratek (rusztów), z których do wnętrza dostaje się ogrzane powietrze, dostarczane z grzejnika.

 

Przenośne produkty grzewcze – mobilne źródło ciepła w każdym wnętrzu

Jeśli w danym wnętrzu nie zaplanowano głównej instalacji lub z jakichś powodów jej budowa jest nieopłacalna, zamiast niej można zdecydować się na urządzenia przenośne. Zazwyczaj są to niewielkie grzejniki (głównie elektryczne), które da się ustawić w najwygodniejszym punkcie pokoju, by szybko i skutecznie podnieść temperaturę.

Można zdecydować się na termowentylatory, promienniki lub inne dostępne na rynku rozwiązania. Ich wielką zaletą jest prostota działania oraz możliwość wykorzystania nawet poza właściwym sezonem grzewczym, co zwiększa komfort i minimalizuje wysokość rachunków.

 

Ogrzewanie ciasnych wnętrz – praktyczne urządzenia dla domu

Zapewnienie ciepła w domu wbrew pozorom nie jest bardzo trudne. Należy tylko wybrać właściwe urządzenia grzewcze, dostosowane do specyfiki budynku (wielkości, termoizolacji etc.) oraz preferencji mieszkańców. Na szczęście istnieje szereg zróżnicowanych produktów, które nawet w ultra małych pokojach potrafią zagwarantować optymalny komfort cieplny – dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ