Paszport Covidowy — jak działa i kiedy może być potrzebny

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Certyfiakty covidowe to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii 2020 roku. Szczepienia ruszyły pełną parą i okazało się, że pomimo lockdownów i wielu innych utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, część społeczeństwa w ogóle nie chce się zaszczepić. Powodów jest wiele i ile ugrupowań, tyle teorii na temat szczepionek, dlatego warto ten temat po prostu ominąć i skupić się na certyfikatach, które otrzymają wszystkie zaszczepione osoby. Należy zaznaczyć, że nikt przez Internet nie powinien wymagać od nikogo podawania danych covidowych, dlatego warto się tego wystrzegać. Czy ktoś się bawi w gry hazardowe, czy korzysta z usług serwowanych przez Internet — zawsze należy dokładnie sprawdzać, czy usługodawcy konkretne dane rzeczywiście są potrzebne.

Jak łatwo można było się domyślić, niektóre rejony świata lub nawet miejsca w Polsce będą się chroniły przed narażaniem się na rozprzestrzenianie koronawirusa, który tak bardzo utrudnił życie w ciągu ostatnich dwóch lat. Dlatego od czasu do czasu można natknąć się na wymóg okazania certyfikatu covidowego, gdzie odpowiednio uprawnione służby dowiedzą się wszystkich najważniejszych informacji związanych z naszą chorobą, kwarantanną i szczepieniami. Na szczęście w Polsce jeszcze nie wymaga się okazywania takich dokumentów, ale wybierając się na urlop lub po prostu za granicę, warto zaopatrzyć się certyfikat.

 

Jak odebrać certyfikat covidowy?

Dokument można odebrać na trzy sposoby. Termin ważności jest uzależniony od tego, czy ktoś został całkowicie zaczepiony, czy może zrobił tylko test na koronawirusa lub ma status ozdrowieńca. W przypadku przyjęcia ostatniej dawki szczepionki można liczyć na ważność wynoszącą do 365 dni. Z kolei sam test na koronawirusa zapewnia 48-godzinny certyfikat. Osoby, które miały zdiagnozowaną chorobę i zostały oficjalnie uznane za ozdrowieńców, mogą liczyć na paszport ważny przez 180 dni.

Certyfikat występuje w formie cyfrowej. Najczęściej odbiera się go w formie kodu QR, który można przedstawić odpowiednim służbom w celu weryfikacji jego statusu i autentyczności. Żeby go odebrać, należy postępować w następujący sposób:

• Przejście na portal Internetowe Konto Pacjenta.

• Zalogowanie się z wykorzystaniem profilu zaufanego (może do tego posłużyć konto w jednym z polskich banków).

• Wybranie i przejście do zakładki „Certyfikaty”.

• Określenie certyfikatu i wybranie go. Następnie można go pobrać i wydrukować jako kod QR na kartce lub zapisać w formie obrazu na urządzeniu przenośnym.

Dodatkowo można przechowywać certyfikat na rządowych aplikacjach „moje IKP” oraz „mObywatel”.

Jakie informacje uzyskuje osoba sprawdzająca paszport covidowy?

Dane osobowe w ostatnich latach stały się bardzo wrażliwym tematem. Dlatego każdy chce chronić swojej prywatności, jak tylko się da. Osoby sprawdzające taki certyfikat uzyskają dostęp do następujących danych osobowych:

• imię i nazwisko;

• data urodzenia.

Pozostałe informacje dotyczą spraw covidowych, jak dane szczepionki i jej producenta, informacje o organie wystawiającym certyfikat oraz indywidualny numer „paszportu”. Dlatego nikt nie powinien czuć oporów przed okazywaniem tego dokumentu, ponieważ takie dane jak imię i nazwisko oraz data urodzenia nie stanowią żadnego zagrożenia — zwłaszcza w dobie Facebooka, gdzie większość osób upublicznia je dla wszystkich. Dokument ma przedstawiać przede wszystkim dane dotyczące szczepień i choroby, które dadzą pełen pogląd na stan zagrożenia. Paszport covidowy został opracowany przez odpowiednie organy Unii Europejskiej i spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Mimo wszystko nie ma obowiązku okazywania tego dokumentu osobom prywatnym.

 

Kiedy certyfikat covidowy może się przydać?

Każdy kraj ustanawia swoje indywidualne zasady dotyczące przyjezdnych osób. Jednak wszyscy członkowie Unii Europejskiej muszą respektować taki certyfikat. Dlatego przed wyjazdem za granicę zawsze warto dowiedzieć się na własną rękę, jakich standardów można oczekiwać. Do niedawna wyjazd za granicę wiązał się z obowiązkowym testem na COVID, który kosztował nawet kilkaset złotych. Z paszportem covidowym będzie o wiele łatwiej. Wystarczy, że ktoś przyjął konkretną dawkę szczepionki i w większości przypadków nie będzie musiał robić dodatkowego testu na koronawirusa.

Jeśli chodzi o Polskę, to na razie nie ma żadnych znaczących ograniczeń związanych z kornawirusem. Osoby posiadające paszport covidowy nie są wliczane w limity osób na wydarzeniach kulturowych, weselach, w kinie, czy teatrze. Gdyby jednak sytuacja w kraju się pogorszyła i pojawił się lockdown, to osoby mające taki certyfikat z pewnością bez najmniejszego problemu będą mogły swobodnie poruszać się po kraju.

Dlatego warto bezwzględnie zaopatrzyć się w taki certyfikat, ponieważ zbliża się najtrudniejszy okres pod względem zachorowań. Jeśli sytuacja ulegnie tak znacznym zmianom, jak rok temu, to paszport może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem, dzięki któremu będzie można prowadzić normalny tryb życia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ