Systemy oświetleniowe w domach składają się z wielu mocno zróżnicowanych opraw, z których każda pełni nieco inną funkcję, by zapewnić wygodę, bezpieczeństwo poruszania się w przestrzeni oraz stworzyć stylową aranżację. Światło odgrywa przecież wielką rolę w budowaniu nastroju w danym wnętrzu. Szczególnie ciekawym elementem potrafi okazać się lampa podłogowa stojąca.
Gdzie wykorzystać taką oprawę i do czego może być ona pomocna? Kilka wskazówek i inspiracji znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Lampa podłogowa – różne rodzaje konstrukcji
Podłogowe lampy zaliczają się do największych opraw oświetleniowych, które wprowadza się do domowych wnętrz.
W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na różne rozwiązania konstrukcyjne. Do najpopularniejszych zaliczają się lampy:
• proste,
• na wygiętym ramieniu,
• na trójnogu.
Na końcu ramienia znajduje się oprawka ze źródłami światła, najczęściej ukrytymi pod kloszem lub abażurem, służące do tego, by rozproszyć lub ukierunkować strumień światła. Dzięki temu produkty stojące da się wprowadzić do większości pomieszczeń, urządzonych we wszystkich popularnych obecnie nurtach aranżacyjnych.
Podłogowe lampy do domu – rozwiązania we wszystkich modnych stylach
Wybór lampy podłogowej do konkretnej aranżacji zależy oczywiście od całościowej koncepcji stylistycznej. Do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych zdecydowanie najlepiej pasują proste rozwiązania o geometrycznej formie, wykonane na przykład ze srebrzystego metalu i mlecznobiałego szkła. Eleganckie produkty o idealnie symetrycznej konstrukcji, zrobione z chromowanego metalu, szkła i alabastru to też wyznacznik ponadczasowej elegancji art déco. W przestrzeniach boho lub skandynawskich konstrukcja to najczęściej drewniany trójnóg, a źródło światła osłaniają tekstylne abażury (w neutralnych odcieniach bieli, szarości lub czerni, bądź w geometryczne czarno-białe wzory). Miłośnicy stylu vintage mogą natomiast wybrać lampy drewniane lub metalowe ozdobione osłonami w piękne wzory etno lub motywy kwiatowe, które dodadzą wnętrzu przytulnego i romantycznego charakteru.
Tak duże zróżnicowanie sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć idealną lampę stojącą do swoich wnętrz, bez względu na ich aranżację oraz wielkość. Warto przyjrzeć się popularnym modelom, odwiedzając choćby stronę Azzardo, pełną oryginalnych rozwiązań wysokiej klasy.
Do czego wykorzystać lampy podłogowe – rozwiązania do wszystkich wnętrz
Gdzie najlepiej umieścić lampy stojące? Możliwości jest naprawdę wiele, gdyż tego typu konstrukcje potrafią spełniać rozmaite funkcje. Do czego ich używać?
Oprawy stojące to przede wszystkim oświetlenie uzupełniające i boczne, które wspiera lampy główne, by równomiernie doświetlić wszystkie części pomieszczenia oraz zbudować nastrojowy klimat. Idealnie sprawdzają się zatem we wnętrzach reprezentacyjno-rekreacyjnych, w salonie lub sypialni, w pobliżu zestawu mebli wypoczynkowych bądź łóżka, a także jako oświetlenie telewizora, podnosząc komfort wzrokowy podczas oglądania ulubionych programów wieczorową porą. Można je również ustawić w kuchni w pobliżu stołu lub wyspy, a nawet w przedpokoju i łazience.
Zdarzają się też lampy podłogowe, które pełnią w mieszkaniach rolę oświetlenia zadaniowego. Najczęściej trafiają w pobliże stołu do pracy, biurka w pokoju dziecięcym lub w domowym gabinecie. Możliwości dopasowania wysokości lampy, kierunkowania strumienia światła oraz równomiernego doświetlenia całej powierzchni do pracy znacząco podnoszą wygodę wykonywania wszelkich precyzyjnych zadań wzrokowych.
Nie zapominajmy o tym, że lampy podłogowe to produkty niezmiernie efektowne, wpisujące się w modne trendy. Dlatego też oprócz funkcji typowo praktycznych w każdej aranżacji stają się istotnym detalem estetycznym, budującym charakter danej przestrzeni.
Modne i funkcjonalne produkty oświetleniowe dla domu
Jakie powinny być lampy do domu? Idealnie sprawdzają się oprawy, które łączą walory praktyczne z ciekawym designem, czego dobrym przykładem są właśnie modele stojące podłogowe. Warto zatem przyjrzeć się dostępnym opcjom, by wybrać rozwiązania najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Wówczas można przy ich pomocy stworzyć idealne warunki do pracy, odpoczynku lub przyjmowania gości.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ