Najważniejsze parametry piekarnika elektrycznego 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Piekarnik elektryczny to obecnie zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj piekarnika, powszechnie wybierany przez klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na dany model piekarnika oraz dokonamy zakupu, warto zwrócić szczególną uwagę na jego funkcje i najważniejsze parametry.  

 

Wybór piekarnika elektrycznego – od czego zacząć? 

Do podstawowych cech piekarnika, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, należą jego wymiary. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku sprzętu do zabudowy, który musi zmieścić się w przygotowanym już miejscu. Istotna jest zarówno szerokość i wysokość, jak i głębokość urządzenia. Bardzo ważne przy wyborze piekarnika są jego parametry techniczne, jednak istotne jest także, aby swoją estetyką sprzęt nie odbiegał od reszty kuchennego wyposażenia oraz wystroju pomieszczenia.  

 

Parametry techniczne piekarnika elektrycznego 

Wybierając urządzenie do swojej kuchni, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy będzie ono odpowiednio dopasowane do instalacji elektrycznej, jaką posiadamy. Dlatego też należy sprawdzić, jaką moc przyłączeniową posiada piekarnik. Każdy, komu zależy nie tylko na wydajności, lecz także energooszczędności urządzenia, powinien zwrócić uwagę na klasę energetyczną wybieranego piekarnika. Parametr ten określa ilość energii, jaką w ciągu roku zużywa dany sprzęt. Najlepszym wyborem są piekarniki o klasie energetycznej A. 

Istotną kwestią, którą warto dopasować do własnych potrzeb oraz trybu życia całej rodziny, jest pojemność piekarnika. Jeżeli regularnie przygotowujemy posiłki dla wszystkich domowników lub gości, warto zdecydować się na większy, bardziej pojemny model. Natomiast osobom sporadycznie używającym urządzenia, mieszkającym samotnie lub parom, zdecydowanie wystarczy bardziej kompaktowy sprzęt.  

 

Piekarnik elektryczny – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Co jeszcze warto sprawdzić, kupując piekarnik elektryczny? Ważną cechą urządzenia jest zakres temperatur, jakie może osiągnąć. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 30 a 300 stopniami Celsjusza. Niektóre z nowoczesnych piekarników są jednak w stanie nagrzewać swoje wnętrze do temperatury nawet 500 stopni. Tak wysoka temperatura wykorzystywana jest tylko do procesu czyszczenia piekarnika zwanego pyrolizą.  

Wybierając piekarnik do swojej kuchni, musimy mieć na uwadze nasz komfort i bezpieczeństwo. Warto więc sprawdzić, w jaki rodzaj prowadnic wyposażony został piekarnik. Do najpopularniejszych i najlepiej sprawdzających się należą prowadnice teleskopowe. Istotne są także zabezpieczenia sprzętu, dzięki którym możliwe jest uniknięcie lub zminimalizowanie ryzyka poparzenia. 

Praktyczne funkcje piekarnika elektrycznego 

Każdy z dostępnych na rynku piekarników elektrycznych wyposażony jest w praktyczne programy i funkcje – zarówno podstawowe, jak i dodatkowe. Nowoczesny piekarnnik elektryczny powinien być wyposażony między innymi w takie programy jak góra-dół, termoobieg czy grill. Dodatkowo wśród programów piekarnika znaleźć można program pieczenia chleba, gotowania na parze czy rozmrażania.  

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje i akcesoria piekarnika elektrycznego, do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych należą: 

• inteligentny wyświetlacz, 

• opóźnienie startu, 

• timer, 

funkcja szybkiego nagrzewania sprzętu. 

Ponadto nowoczesne piekarniki elektryczne posiadają wyjątkowo praktyczną funkcję łączenia urządzenia z mobilną aplikacją. Dzięki temu możliwe jest zdalne sterowanie sprzętem, włączenie go w dowolnym czasie, nawet z pracy, jak również monitorowanie procesu pieczenia lub gotowania.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ