Najlepsze filmy i seriale o kosmosie

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Kosmos jest piękny, ogromny i niezbadany. Pomimo tego, że może się nam wydawać, iż wiemy dużo o wszechświecie, to najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się wszystkiego. Dzieje się tak ze względu na to, że nie da się określić, ile jeszcze nie wiemy — wszechświat nie ma granic, więc istnieje prawdopodobieństwo zjawisk, które wykraczają poza nasze rozumowanie. Dlatego filmy science-fiction mogą wydawać się nierealne, ale nie da się wykluczyć, że takie rzeczy gdzieś mają miejsce.

Dlatego wszelkiego rodzaju produkcje o tej tematyce zawsze cieszą się sporą popularnością. Ludzie są po prostu ciekawi, jak wygląda kosmos, jaka jest wizja reżysera i scenarzysty oraz czego interesującego można dowiedzieć się z takiej rozrywki. Oczywiście oprócz filmów i seriali motyw kosmosu przejawia się dosłownie wszędzie. Za przykład może posłużyć portal https://gry-vulkanvegas.com/, na którym można zabawić się przy różnych prostych grach o kosmosie. Najczęściej niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, ale cieszą się sporą popularnością wśród graczy.

 

Interstellar (2014)

Dzieło Christophera Nolana, które serwuje odbiorcom niesamowite widowisko kosmiczne z wybitną grą aktorską, najwyższej jakości efektami specjalnymi i bardzo rozbudowaną i zaskakującą fabułą. W tym filmie udało się praktycznie wszystko, dzięki czemu zdobył bardzo przychylne recenzje krytyków i stał się kasowym hitem.

W bardzo interesujący sposób przedstawione zostały zaawansowane prawa fizyki działające w kosmosie, dzięki czemu można się dowiedzieć czegoś interesującego, bez wymogu nauki podstaw astrofizyki.

Fabuła filmu opowiada o misji grupy naukowców, którzy wyruszają w kosmos w poszukiwaniu nowego domu dla ludzkości. Warto tutaj oddać twórcom, że scenariusz został opracowany w taki sposób, że nie sposób oderwać się od tego widowiska, a seans wynoszący 2 godziny i 49 minut ani przez chwilę nie nuży.

 

Marsjanin (2015)

Prawdziwy hit kasowy, który błyskawicznie dołączył do najchętniej oglądanych filmów o kosmosie. Marsjanin to film wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, którego dzieła zawsze zwracają uwagę całej społeczności filmowej.

Interesująca tematyka, która wpisuje się w aktualne dążenia ludzkości, niebanalny scenariusz, doskonała kreacja Matta Damona i… humor. Ta ostatnia cecha z pewnością zaskoczyła większość odbiorców, ale w pozytywnym znaczeniu. Filmy o kosmosie najczęściej są nacechowane pompatycznością, przy której po prostu nie wypada podejśc w sposób zabawny do tematu. Tutaj scenarzyście (Drew Goddard) należą się brawa, bo poprowadził fabułę w doskonały sposób. 

Gwiezdne Wojny (1977-2019)

Tej sagi nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To jedna z najbardziej kasowych i kultowych serii filmów science-fiction, która miała ogromny wpływ na rozwój kinematografii. Saga została zapoczątkowana przez George’a Lucasa — ówczesnego wizjonera, który w niesamowity sposób wykorzystał dostępne technologie, aby stworzyć widowisko na niespotykanym do tej pory poziomie. 

Dwie pierwsze trylogie są uznawane za arcydzieło, a ostatnia, wyprodukowana przez wytwórnię Disney, pomimo tego, że odniosła sukces kasowy, została bardzo mocno skrytykowana zarówno przez ekspertów branży, jak i samych fanów Gwiezdnych Wojen.

Fabuła filmów została umieszczona w dalekiej przyszłości, kiedy podróże międzyplanetarne są na porządku dziennym, a widok przedstawiciela innej rasy nie jest czymś nadzwyczajnym. Oczywiście Gwiezdnych Wojen nie należy rozpatrywać jako źródła wiedzy o kosmosie, ale to bezwzględnie jedna z najważniejszych pozycji, które powinien poznać każdy fan tej tematyki.

 

Star Trek

Star Trek to potężna franczyza, której rozmach można by porównywać do wyżej wymienionej sagi George’a Lucasa. Do tej pory powstało kilkaset odcinków seriali science-fiction, kilkanaście filmów pełnometrażowych, animacje, gry wideo i wiele więcej. Co ważne, Star Trek nadal jest silnie rozwijany. W produkcji są trzy niezależne od siebie projekty i w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne.

Historia różni się w zależności od wybranej serii/filmu, ale najczęściej opowiada o podróżach międzygwiezdnych. W końcu Star Trek oznacza po polsku gwiezdną wędrówkę i twórcy franczyzy raczej starają się utrzymać ten trend. Fabuła została umiejscowiona w dalekiej przyszłości, kiedy po zakończeniu III wojny światowej ludzkość znacząco rozkwitła i zawiązała sojusz z innymi rasami, dzięki któremu razem eksplorują kosmos.

Star Treka również nie można traktować jako źródła informacji o kosmosie, a raczej poglądu na to, jak mogłoby wyglądać życie ludzkości, gdyby…

 

Seria Obcy (1979-1997)

Obcy to kultowa seria horrorów zapoczątkowanych przez Ridleya Scotta. To nowe podejście do tematyki kosmicznej, które okazało się strzałem w dziesiątkę. Reżyser doskonale szafuje tutaj emocjami widza, sprawiając, że nie może oderwać się od ekranu, zanim nie dowie się, jak to wszystko się zakończy.

Historia jest mroczna i nie pozwala na rozluźnienie, a wykorzystanie przestrzeni kosmicznej sprawia, że od początku wiadomo, iż bohaterzy w rzeczywistości nie mają dokąd uciec i w końcu będzie musiała nastąpić konfrontacja z tytułowym ksenomorfem.

Na podstawie tej serii powstała cała franczyza, w skład której wchodzą filmy i serial z serii Predator oraz Prometeusz. To bardzo ciekawe uniwersum, które stawia na horrory, grozę i bardzo poważny klimat. Jeżeli ktoś preferuje takie odczucia i lubi kino o kosmosie, to Obcy i jego poboczne serie z pewnością mu się spodobają, chociaż trudno oczekiwać tutaj realizmu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ