Minimalizm w kuchni: jak osiągnąć elegancję i funkcjonalność dzięki meblom kuchennym?

Ostatnio aktualizowane: 06.12.24

 

Minimalistyczna, elegancka i funkcjonalna kuchnia to marzenie wielu osób. Aby je spełnić, trzeba dobrze zaprojektować przestrzeń przeznaczoną do gotowania. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobór odpowiednich mebli. Jakie cechy powinno mieć wyposażenie szykownej, ale jednocześnie praktycznej kuchni?

 

Wpływ mebli kuchennych na styl wnętrza

Meble kuchenne stanowią najważniejszy element aranżacji przestrzeni przeznaczonej do gotowania. Zabudowa z szafkami, szufladami i blatem roboczym zwykle zajmuje sporo miejsca, przez co mocno rzuca się w oczy.

Z tego względu wyposażenie do przechowywania produktów spożywczych oraz akcesoriów kulinarnych odgrywają pierwsze skrzypce w procesie kreowania wyglądu kuchni.

Co więcej, meble kuchenne często oddziałują również na charakter kilku części mieszkania. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku otwartych przestrzeni, w których aneks do gotowania sąsiaduje z salonem.

 

Wybór mebli do eleganckiej kuchni – na co zwrócić uwagę?

Aby stworzyć elegancką oraz minimalistyczną aranżację kuchni, trzeba poświęcić chwilę na dobór właściwych mebli. Znaczenie ma tutaj zarówno kolorystyka, jak i wykończenie frontów szafek. Jakie wyposażenie stworzy pożądany efekt?

 

Kolorystyka mebli kuchennych – minimalistyczne i eleganckie barwy

Elegancja i minimalizm to pojęcia, które chodzą ze sobą w parze. Do stworzenia kuchni z klasą warto więc wykorzystać proste, ale jednocześnie efektowne barwy takie jak biel, czerń, szarość, beż, brąz.

Wszystkie wspomniane kolory są bardzo uniwersalne, przez co można dopasować je do wielu różnych aranżacji. Te ponadczasowe tonacje polubią się zarówno z eleganckimi wnętrzami glamour, jak i minimalistycznym nurtem loftowym czy gustownym stylem paryskim.

Osoby, które cenią mocne i mniej konwencjonalne akcenty kolorystyczne, mogą urządzić kuchnię w granatach lub ciemnych zieleniach. Głębia tych intensywnych odcieni nada kuchni niesamowitego, niezwykle eleganckiego charakteru.

 

Mat czy połysk – jakie wykończenie mebli kuchennych będzie lepsze?

Przy okazji wybierania mebli do kuchni trzeba także podjąć decyzję o preferowanym wykończeniu frontów. W sprzedaży dostępne jest wyposażenie z drzwiczkami o matowej oraz połyskliwej powierzchni. Która z nich będzie bardziej szykownym wyborem?

Tak naprawdę do eleganckich wnętrz pasuje zarówno mat, jak i połysk. Ten pierwszy rodzaj wykończenia jest mocno minimalistyczny, stonowany, a także emanujący prostotą. Fronty na wysoki połysk dają natomiast niepowtarzalny efekt lśniącej tafli, która kojarzy się z wytwornością i niewymuszoną klarownością.

Meble z połyskiem będą doskonałym wyborem np. do wnętrz utrzymanych w stylu glamour. Matowe wykończenie sprawdzi się za to w nowoczesnej kuchni skandynawskiej, eklektycznej, industrialnej czy art déco.

 

Meble kuchenne bez uchwytów – minimalizm do kwadratu

Na minimalizm wyposażenia kuchennego wpływa również rezygnacja z tradycyjnych uchwytów do otwierania szafek czy szuflad. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej można zobaczyć meble bez wystających gałek czy rączek.

Zamiast tego fronty wyposażone są we frezy lub specjalne mechanizmy, które pozwalają otwierać drzwiczki poprzez naciśnięcie ich powierzchni. Takie rozwiązania sprawiają, że meble kuchenne mają gładką strukturę bez żadnych wypukłości. W efekcie wyglądają bardzo minimalistycznie i elegancko.

Warto jednak zaznaczyć, że brak uchwytów wpływa na zwiększone brudzenie się mebli, bo każdorazowe otwarcie drzwiczek wiąże się z dotykaniem ich powierzchni. W efekcie na frontach zostają nieestetyczne odciski palców, które są widoczne zwłaszcza w przypadku połyskliwego wykończenia. Dlatego szafki i szuflady bez uchwytów trzeba częściej czyścić.

Jakie rozwiązania zadbają o funkcjonalność kuchni?

Podczas tworzenia projektu kuchni należy pamiętać o łączeniu estetyki z funkcjonalnością. Praktyczne zagospodarowanie przestrzeni jest niezbędne do zapewnienia komfortu gotowania. Z tego względu warto korzystać z rozwiązań takich jak:

pojemne szafki cargo, które ułatwiają dostęp do wielu produktów;

obrotowe półki do trudnodostępnych miejsc (np. narożników);

cichy domyk, który hamuje pęd frontów i zapobiega trzaskaniu drzwiczek;

mechanizm otwierania szafek do góry zamiast na boki.

Poza tym na funkcjonalność kuchni ogromny wpływ ma odpowiednie oświetlenie. Oprócz głównego źródła blasku warto zainwestować np. w nadblatową listwę LED czy punktowe lampki do instalacji na spodzie wiszących szafek. Takie urozmaicenie pozwoli dopasować intensywność, a także temperaturę światła do gotowania, spożywania posiłków i innych aktywności.

Wybór właściwych mebli to klucz do stworzenia eleganckiej i jednocześnie funkcjonalnej kuchni. Aby pomieszczenie zyskało nutę szyku, wyposażenia nie można aranżować w zbyt skomplikowany sposób. Minimalizm w kontekście kolorów oraz form to podstawa dekoratorskiego sukcesu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ