Komplety wypoczynkowe do salonu – jak wybrać najlepiej?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Gdzie w domu spędzasz najwięcej wolnego czasu? Jeśli – jak większość z nas – w pokoju dziennym, warto zainwestować w wygodne meble wypoczynkowe!

 

W artykule podpowiemy, jak dobrać odpowiedni zestaw do salonu, jak zachować odpowiednie odległości między meblami oraz gdzie szukać dobrych kompletów wypoczynkowych do pokoju dziennego.

Zestaw wypoczynkowy do salonu to niezbędny element aranżacji pokoju dziennego. Najczęściej składa się na niego sofa lub narożnik, którym czasem towarzyszą fotele (jeden lub dwa). W większym salonie można spotkać układ z dwiema kanapami ustawionymi do siebie prostopadle lub równolegle.

W nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza tych otwartych, na sporym metrażu, zdarzają się wypoczynki do salonu w formie mebli modułowych, w kształcie litery U, G lub w innym układzie, dopasowanym do potrzeb domowników i ich gości. Bardzo popularną opcją jest też komplet wypoczynkowy z funkcją spania, który na noc zmienia się w łóżko dla gości lub mieszkańców domu.

Jaki układ mebli wypoczynkowych w salonie wybrać? Wiele zależy od tego, jak lubisz spędzać czas. Jeszcze więcej od tego, jaką powierzchnią i układem pokoju dysponujesz. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki oraz pomysły na komplety wypoczynkowe z funkcją spania lub bez ze sklepu internetowego Bromarkt.pl.

Narożnik do salonu czarny LUIS fot. bromarkt.pl

 

Jakiej wielkości dobrać komplet wypoczynkowy?

To zależy od miejsca, którym dysponujesz w salonie. Meble wypoczynkowe najczęściej stawia się pod ścianą naprzeciwko telewizora. W salonach połączonych z jadalnią i kuchnią coraz częstsze rozwiązanie to strefa wypoczynkowa stojąca na środku, tyłem do kuchni i jadalni oraz przodem do ściany telewizyjnej.

Nawet na najmniejszą sofę lub narożnik potrzebujesz ok. 200 cm szerokości, np. przy ścianie, i tyle samo głębokości, aby wygodnie z mebli korzystać.

W mikroskopijnym salonie jedynym wyjściem może się okazać mała, dwuosobowa lub trzyosobowa sofa (np. z funkcją spania). Jest to jednak mebel mało funkcjonalny i niezbyt towarzyski – siedzące na nim osoby nie widzą się dobrze. Dlatego dopełnieniem sofy powinien być zawsze fotel lub (gdy miejsca brak) chociażby duże poduszki do siedzenia na podłodze.

Jeśli tylko masz na to miejsce, wybierz zestaw mebli, np. sofa z fotelem, narożnik z fotelem lub dwie małe sofy, które ustawisz naprzeciwko siebie i bokiem do telewizora. Dzięki temu jeśli zaprosisz gości, będziecie się widzieć, a wieczorny wypoczynek w rodzinnym gronie stanie się bardziej komfortowy.

Jeśli dysponujesz miejscem na strefę wypoczynkową o szerokości 2,5-3 metrów, jest to dosyć, by postawić tu dwie małe sofy prostopadle do siebie czy spory narożnik z towarzyszącym mu fotelem lub szezlongiem. Dzięki temu zyskujesz wygodne miejsce do odpoczynku dla kilku osób.

Koniecznie zwróć uwagę na odległość, jaka ma dzielić komplet wypoczynkowy od telewizora. Przyjęło się, że odległość ta powinna wynosić 4-5 cm na każdy cal przekątnej ekranu. Oznacza to, że jeśli masz telewizor 32 cale, trzeba meble wypoczynkowe ustawić co najmniej 1,2 metra od telewizora. Przy 50 calach jest to już ok 2 metry, a przy 65 calach – aż 2,5 metra. Taka odległość to minimum, by telewizję oglądać komfortowo i bez szkody dla oczu.

Nie masz salonu takiej wielkości? Nie martw się! Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Przy telewizorach 4K (Ultra HD) odległości te mogą być sporo mniejsze. Przy 55 calach minimalna odległość kanapy od telewizora to 1 metr, przy 85 calach – 1,6 metra.

 

Wypoczynek z fotelami czy bez?

Kanapa i towarzyszące jej dwa fotele z ławą pomiędzy nimi to zestaw wypoczynkowy, który był typowy dla PRL i lat 90. Mimo że takie ustawienie mebli wypoczynkowych jest już niemodne, same fotele to fantastyczny pomysł na uzupełnienie strefy wypoczynku w Twoim salonie.

Fotel to dodatkowe miejsce do siedzenia, które sprawdza się, gdy przyjmujesz gości, czytasz książkę, słuchasz muzyki i oglądasz telewizję. Zdecydowanie polecamy zakup fotela do narożnika lub sofy!

Możesz wybrać cały komplet wypoczynkowy, w którym znajdziesz np. dwuosobową czy trzyosobową sofę i dwa fotele. Otrzymasz wtedy meble w tym samym stylu i kolorze.

Jeśli wolisz fotel w innym odcieniu, nasza propozycja to mebel w kolorze kontrastowym do kolorystyki obicia sofy. Może to być np. modny musztardowy żółty, butelkowy zielony, granatowy, turkusowy czy pudrowy. Jeśli do fotela dobierzesz dodatkowo podnóżek, zyskasz fantastyczną strefę relaksu!

Narożnik z funkcją spania do salonu ARCO pudrowy róż fot. bromarkt.pl

 

A może zamiast zestawu wypoczynkowego narożnik?

Co zrobić, gdy w Twoim salonie brak miejsca na zestaw wypoczynkowy z sofą i fotelami? Warto wtedy zdecydować się na narożnik. To mebel, który oferuje więcej miejsca do siedzenia niż klasyczna sofa, a do tego zagospodarowuje trudny do aranżacji róg pokoju.

Narożniki mają różne rozmiary i różne układy – lewy i prawy. Do małego salonu wybierz niewielki narożnik o szerokości do 200 cm. Do większego wnętrza lepszy będzie model o szerokości 250 lub 300 cm, na którym bez problemu zmieszczą się cztery osoby.

 

Komplet wypoczynkowy powinien być wygodny i estetyczny

Gdzie szukać wygodnych i modnych mebli wypoczynkowych? Fotele z podnóżkiem, sofy, narożniki i całe zestawy wypoczynkowe bez problemu wybierzesz z oferty sklepu Bromarkt.pl. Z łatwością znajdziesz tu taki mebel, który będzie najlepiej pasował do Twojego salonu!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ