Klimatyzacja w domu – dlaczego jej potrzebujesz?

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Producenci klimatyzacji prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń. Oprócz standardowego schładzania powietrza, najnowsze modele posiadają dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza, kontrola wilgoci, ogrzewanie czy sterowanie za pomocą Wi-Fi. Klimatyzatory zapewniają również komfort dzięki możliwości programowania timera i sterowania za pomocą aplikacji na telefonie.

 

Montaż klimatyzacji w domu – komfort cieplny przez cały rok

Klimatyzacja jest już nie tylko ograniczona do schładzania powietrza, ale również filtrowania i kontrolowania wilgotności. Najnowsze modele wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze, które usuwają szkodliwe zanieczyszczenia. Funkcja kontroli wilgotności zapewnia odpowiednie nawilżenie, zachowując wilgotność powietrza w pomieszczeniu na poziomie 40 – 60%. 

Filtry oczyszczania powietrza są obecne we wszystkich klimatyzatorach i oferują przyjemny i zdrowy mikroklimat w domu. Dostępne są różne typy filtrów, takie jak z węglem aktywnym filtry dezodorujące, z generatorami jonów ujemnych, z uwalniającą się witaminą C i antybakteryjne z atomami srebra, które poprawiają jakość powietrza, eliminują nieprzyjemne zapachy i oczyszczają powietrze z zarazków.

Sprzedawane dziś klimatyzatory to urządzenia inwerterowe, w których możemy odwrócić obieg powietrza i w konsekwencji dogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. To doskonałe rozwiązanie, które w niektórych przypadkach – np. mniejszych przestrzeniach – pozwala zrezygnować z centralnego ogrzewania i ogrzewać mieszkanie za pomocą jednostki klimatyzacyjnej.

Klimatyzatory nowej generacji są wyposażone w funkcję timera i możliwość sterowania za pomocą aplikacji na telefonie, umożliwiającą łatwe dostosowywanie temperatury do potrzeb użytkownika. Sterowanie zdalne zapewnia szybsze osiągnięcie komfortu cieplnego, oszczędności i elastyczność obsługi. Aplikacja na telefon pozwala również na śledzenie temperatury i wilgotności w domu.

 

Rodzaje klimatyzatorów do domu

Ze względu na budowę klimatyzatory możemy podzielić na trzy typy: przenośne, split i multisplit. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się konstrukcją monoblokową (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna znajduje się w jednej obudowie) i wymagają poprowadzenia przewodu, odprowadzającego gorące powietrze i skropliny. Cechują się mniejszą efektywnością, jednak mogą być jedyną możliwą do zastosowania opcją np. w budynkach zabytkowych, w których nie dopuszcza się ingerencji w elewację. Alternatywne rozwiązanie dla przewodu stanowią specjalne uszczelki, montowane w oknach. 

Klimatyzator typu split to urządzenia popularne na polskim rynku, składają się one z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Obie te jednostki połączone są instalacją chłodniczą, inaczej zwaną freonową. Umożliwia ona przepływ czynnika chłodniczego i realizowana jest zwykle w formie pary miedzianych rur otoczonych izolacją. Obie jednostki połączone są także instalacją elektryczną odpowiadającą za ich wzajemną komunikację. Wyróżnić należy również klimatyzatory typu multisplit, które od urządzeń typu split różnią się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej jest podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. 

Rozróżniamy kilka rodzajów klimatyzacji ze względu na ich sposób montażu. Będą to klimatyzatory ścienne, ścienno-przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, możliwości montażu i efektywności – sposób montażu wpływa bowiem na dystrybucję powietrza. Jeśli chcemy uzyskać równomierną dystrybucję, warto rozważyć klimatyzatory kasetonowe lub kanałowe, idealne dla sufitów podwieszanych. Dla pomieszczeń bez podwieszanego sufitu, najlepszym wyborem będą klimatyzatory ścienne. 

Jak wybrać dobrych fachowców do montażu klimatyzacji?

Jeśli podjąłeś decyzję o zamontowaniu klimatyzacji w swoim domu lub biurze, to musisz znaleźć wykwalifikowanych specjalistów, którzy zrealizują ten projekt. Pamiętaj, że jakość i wydajność chłodzenia powietrza zależy nie tylko od samego klimatyzatora, ale także od poprawności jego instalacji. Dlatego najlepiej jest powierzyć instalację specjalistom. W ten sposób możesz mieć pewność, że urządzenie zostanie zainstalowane zgodnie z wytycznymi producenta, co zapewni jego poprawne działanie i bezpieczną eksploatację.

Jeśli szukasz firmy specjalizującej się w montażu klimatyzacji, warto upewnić się, że fachowcy posiadają wymagane uprawnienia, takie jak:

• Uprawnienia F-gazowe, pozwalające na instalację urządzeń chłodniczych,

•  Świadectwo kwalifikacji SEP, uprawniające do montażu urządzeń elektrycznych.

Zdecydowałeś się na montaż klimatyzatora i szukasz fachowców z Warszawy lub okolic? Postaw na Aero7 i zyskaj kompleksową obsługę – od doboru klimatyzatora, przez montaż, aż po opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną. Sprawdź ofertę https://aero7.pl/montaz-klimatyzacji-warszawa.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ