W macie czy połysku? Jakie płytki łazienkowe wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Płytki łazienkowe są podstawowym elementem wystroju każdej łazienki. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona pomieszczenia przed wodą i wilgocią, ale także nadanie mu walorów dekoracyjnych oraz pożądanej stylistyki. Aktualnie w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki i zróżnicowany wybór glazury. Występuje ona w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, a także wykończeniach powierzchni.

Jedną z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć już na samym początku, jest to, czy nasze płytki będą matowe, czy w połysku. Wbrew pozorom, ich wykończenie może bowiem sporo zmienić zarówno w samym wystroju łazienki, jak i jej codziennym użytkowaniu.

 

Matowa glazura łazienkowa. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Matowe płytki łazienkowe to jeden z wiodących trendów ostatnich lat. Prezentują się elegancko, są łatwe i mało wymagające w utrzymaniu w czystości oraz dobrze sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach. Możemy umieścić je nie tylko na ścianach, ale także na podłodze – matowa glazura łazienkowa posiada właściwości antypoślizgowe, które docenimy po wzięciu kąpieli i prysznica. Świetnie sprawdzi się także w domach, w których mieszkają dzieci i seniorzy – domownicy szczególnie narażeni na poślizgnięcie się na śliskiej powierzchni.

Matowa glazura łazienkowa może być z powodzeniem łączona z płytkami w połysku. Można ją umieścić w strefach szczególnie narażonych na powstawanie zacieków, np. w obszarze prysznica, wanny i umywalki, a resztę pomieszczenia wyłożyć płytkami w połysku. Takie postępowanie sprawi, że łazienka zyska bardziej urozmaiconego wystroju oraz będzie po prostu łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Matowe pytki łazienkowe wymagają rzadszego czyszczenia, gdyż mniej widoczne są na nich plamy i zacieki. Nie oznacza to jednak, że glazura jest praktycznie bezobsługowa – w jej przypadku gruntowne sprzątanie łazienki może odbywać się po prostu rzadziej.

Płytki łazienkowe w połysku. Gdzie mają szansę się sprawdzić?

Błyszcząca glazura łazienkowa to tradycyjny wybór, który jest w trendach od wielu lat. Płytki w połysku estetycznie odbijają światło i właśnie przez to posiadają wysokie walory dekoracyjne. Ze względu na lustrzany efekt ich powierzchni, idealnie sprawdzą się w małych łazienkach, które chcemy optycznie powiększyć. Błyszcząca glazura łazienkowa świetnie nadaje się także do użycia w pomieszczeniach pozbawionych okien, gdyż odbijające się od niej sztuczne oświetlenie będzie dodatkowo rozjaśniało pomieszczenie.

Glazura łazienkowa w połysku świetnie komponuje się z wieloma stylami wnętrzarskimi. Będzie świetnym wyborem do łazienki utrzymanej w stylistyce glamour, modern classic, a także pomieszczeń urządzonych w stylistyce retro i vintage. Na jasnej glazurze łazienkowej zacieki i zabrudzenia są z reguły mniej widoczne niż w przypadku ciemniejszych płytek. Częstotliwość sprzątania i mycia płytek możemy także dodatkowo ograniczyć, wybierając modne płytki łazienkowe z wzorem – zabrudzenia na ich powierzchni są mniej widoczne, co będzie wymagało od nas rzadszego ich czyszczenia.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ