Jak zachować porządek na małym balkonie?

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Nawet bardzo ciasny balkon da się urządzić tak, by stworzyć na nim przyjemne miejsce do rekreacji. Niekiedy wymaga to jednak nieco więcej pracy i zachodu, by perfekcyjnie zaplanować wszystkie elementy.

Jakie rozwiązania mogą się przydać, by zawsze zachować porządek na balkonie? Co zrobić, by pięknie się prezentował? Kilka praktycznych wskazówek i modnych inspiracji przekażemy poniżej.

 

Ciasny balkon – do czego można go wykorzystać?

Posiadanie balkonu bywa przydatne z wielu powodów. Dla mieszkańców bloków jest to jeden ze sposobów na przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Na balkonach można zaszyć się z kubkiem ulubionego napoju i książką, zagłębić się w rozmowie z rodziną lub znajomymi albo dobrze bawić się z dziećmi podczas leniwych weekendów. W miejskiej dżungli, w której mieszkania często są naprawdę niewielkie, balkon staje się przedłużeniem pokoju dziennego, gdzie odpoczywa się z prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza gdy ustawi się na nim odpowiednie meble wypoczynkowe.

Z drugiej strony, balkony, podobnie jak inne domowe przestrzenie wykorzystuje się do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Bez trudu można w nich ukryć wszelkie dodatki bądź akcesoria do grillowania, sprzęty ogrodnicze lub dziecięce zabawki, z których korzysta się w tej przestrzeni.

Do tego wszystkiego przydaje się właściwie dobrane wyposażenie. Co jednak zrobić, jeśli metraż jest niewielki, a chcielibyśmy w pełni wykorzystać balkonowy potencjał?

 

Podstawowe wyposażenie na niewielki balkon

Jeśli zależy nam na tym, by na balkonie stworzyć kącik rekreacyjny oraz miejsce do magazynowania rozmaitych narzędzi i sprzętów, warto dobrze przemyśleć kwestię wyposażenia. Nawet bowiem na ciasnych balkonach da się ustawić meble o zróżnicowanym przeznaczeniu.

O czym pamiętać? Kluczem do wygodnego korzystania z tej przestrzeni są oczywiście meble wypoczynkowe. Jeśli metraż balkonowy jest dość niewielki, lepiej wybrać mały stolik kawowy oraz krzesła lub leżaki, najlepiej w wersji składanej. Dzięki temu da się oszczędzić miejsce oraz zapewnić wygodę siedzenia, zawsze gdy będzie to potrzebne.

A gdzie przechowywać wszystkie przedmioty? Dobrym pomysłem jest ustawienie na balkonie praktycznych skrzyń, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie wszystkich akcesoriów i sprzętów, a przy tym nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Niekiedy można je wykorzystać również do innych celów.

Meble wielofunkcyjne – sposób na wygodę i oszczędzanie przestrzeni

Na małych balkonach warto stosować praktyczne meble wielofunkcyjne, których spory wybór oferuje choćby Bazkar. To sposób na to, by optymalnie wykorzystać dostępne miejsce, a przy tym zapewnić maksymalną wygodę korzystania z balkonu.

Do tej kategorii zaliczają się choćby wspomniane skrzynie ogrodowe. Niektóre z nich oprócz pojemnego schowka da się wykorzystać jako stolik lub duże siedzisko dla jednej lub kilku osób. Na rynku pojawiają się też inne produkty o wielu funkcjach. Spotyka się choćby stoliki ze schowkiem bądź mini lodówką na drinki, a także wielozadaniowe pufy balkonowe – małe, łatwe do ustawienia na balkonie i niezmiernie praktyczne.

 

Efektowne dodatki, czyli modny balkon o małym metrażu

Nawet ciasny balkon może być elegancki i stylowy. Musi być jednak perfekcyjnie zaplanowany od podstaw do najmniejszego nawet detalu, w tym oczywiście wszystkich dodatków, które się na nim pojawią.

Przy niedoborze miejsca dobrym rozwiązaniem jest postawienie na akcesoria dekoracyjne, które równocześnie pełnią też praktyczne role. Mowa choćby o miękkich poduchach na krzesła i fotele, dywanikach lub produktach oświetleniowych, podnoszących komfort i bezpieczeństwo spędzania czasu na balkonie. Nie zapominajmy również o roślinach. W końcu balkon stanowi naturalny łącznik między miejscem do mieszkania a przyrodą wokół. Warto ustawić zatem na nim przynajmniej kilka okazów w ozdobnych donicach. Aby zaoszczędzić przestrzeń użytkową można zawiesić je na ścianach lub poręczach albo umieścić w pionowych kwietnikach w narożniku przestrzeni do rekreacji.

Takie akcesoria ozdobne nie tylko dodają klimatu w miejscu do wypoczynku, dopełniają aranżację, ale też sprawiają, że każdy użytkownik poczuje się w takiej przestrzeni znacznie przyjemniej.

 

Stylowe przestrzenie do wypoczynku – jak urządzić nawet bardzo ciasny balkon?

Na balkonach zazwyczaj stawia się na lekkie, składane, przenośne wyposażenie bądź produkty wielofunkcyjne. Również dodatki powinny być równocześnie przydatne i ozdobne, by zbudować charakter balkonu, ale przy tym zbytnio go nie przytłoczyć.

Dobre rozplanowanie wszystkich elementów oraz myślenie kompleksowe pozwalają jednak uzyskać fenomenalne efekty oraz stworzyć przestrzeń do wypoczynku, która choć niewielka, zawsze będzie przyciągać domowników i ich gości, spragnionych przyjemnego relaksu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ