Jak urządzić pokój dla gości?

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

W poradniku znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak zaplanować i urządzić przestrzeń, aby ta stała się prawdziwą oazą dla gości.

Urządzanie pokoju dla gości to nie lada wyzwanie, które wymaga połączenia funkcjonalności, komfortu i estetyki. Głównym celem tego wyzwania jest stworzenie miejsca, które nie tylko zapewni naszym gościom relaksującą przestrzeń, ale także odzwierciedli indywidualne poczucie stylu. Dla rodziny i przyjaciół odwiedzających Cię na weekend czy dłuższy czas zaaranżowany pokój dla gości powinien być przytulnym i przyjaznym miejscem, w którym poczują się komfortowo. 

 

Urządzanie pokoju dla gości – planowanie przestrzeni 

Urządzanie pokoju gościnnego zaczyna się od właściwego zaplanowania przestrzeni i to w najdrobniejszych szczegółach. Pierwszym krokiem jest dokonanie dokładnych pomiarów i przeanalizowanie, jak można najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. 

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się okna i drzwi, aby zapewnić wystarczającą ilość światła i prywatności swoim gościom. Nie można także zapomnieć o zaaranżowaniu miejsca do przechowywania, szczególnie w przypadku, gdy Twoi goście planują dłuższy pobyt. 

Szafy, półki lub komody sprawdzą się w tym celu doskonale, gdyż zapewnią miejsce na ubrania i inne rzeczy osobiste. Ważne jest, aby pokój nie był zagracony, gdyż wizualnie uporządkowana przestrzeń, jednocześnie urządzona w estetyczny sposób, sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.

 

Dobór niezbędnych mebli, które zapewnią gościom wygodę

Niezwykle ważny jest wybór mebli – jednak tylko tych, które faktycznie okażą się niezbędne w tym przypadku. Tak jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie, przy większej liczbie elementów wyposażenia może dość do przytłoczenia przestrzeni, która będzie „ciężka” w odbiorze i tym samym mało przyjemna. 

Kluczowym elementem każdego pokoju gościnnego jest oczywiście łóżko. W zależności od dostępnej przestrzeni można wybrać standardowy model jedno- lub dwuosobowy,  lub rozkładaną sofę z funkcją spania. Dobrze jest też postawić tuż obok łóżka szafkę nocną, gdzie goście mogą odłożyć czytaną przed snem książkę, swój telefon czy okulary. Do przechowywania zdecydowanie najbardziej funkcjonalnym elementem będzie komoda z szufladami, która jest wygodna w użytkowaniu, bądź klasyczna szafa z półkami i z przestrzenią na wieszaki.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią zarezerwowaną dla gości, to możesz także pokusić się o kolejne meble, nawet tworząc kącik do pracy, gdy odwiedzające Cię osoby pomimo pobytu poza swoim miejscem zamieszkania i tak będą musiały wykonywać obowiązki zawodowe.

Sprawdź najnowszą ofertę mebli do pokoju gościnnego w salonie meblezych.pl

Styl, który umili pobyt gości w Twoim domu

Wybór stylu i barw jest istotny dla stworzenia przyjaznej atmosfery. Staraj się wybierać kolory i wzory, które są neutralne, przyjemne dla oka i tym samym relaksujące. Możesz jednak dodać mocniejsze akcenty kolorystyczne za pomocą poduszek dekoracyjnych z ciekawym wzorem, obrazów czy dywanów. Staraj się, aby styl pokoju gościnnego był spójny z resztą Twojego domu, ale jednocześnie jego aranżację możesz także potraktować jako okazję do eksperymentowania z nowymi pomysłami.

Najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, który urzeka prostotą i harmonią, dzięki czemu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim gościom. Równie bezpieczny jest minimalistyczny styl, jednak dla niektórych osób może być zbyt surowy, a tym samym chłodny w odbiorze. Choć jego dużą zaletą jest brak stosowania dużych ozdobników przestrzeni, które jednak nie zawsze spodobają się gościom. Oczywiście warto rozważyć także styl klasyczny, który jest ponadczasowy i zawsze modny, niezależnie od trendów, również większość osób dobrze się w nim czuje.

 

Elementy dekoracyjne i udogodnienia w pokoju dla gości

Ostateczny charakter pokoju gościnnego i tym samym odbiór przestrzeni zależy od drobnych detali i udogodnień. Możesz dodać kwiaty, aby ożywić wnętrze i wprowadzić do niego powiew natury, obrazy czy też dekoracje, które zdefiniują przestrzeń. Udogodnienia, takie jak dostęp do Wi-Fi, świeże ręczniki i oczywiście czysta pościel, czy nawet zestaw mini kosmetyków, mogą sprawić, że goście poczują się bardziej komfortowo. Nie zapomnij o praktycznych rzeczach, takich jak zaciemniające zasłony czy rolety okienne, które zapewnią prywatność. Pamiętaj, że celem jest stworzenie przytulnej przestrzeni, która sprawi, że Twoi goście poczują się jak w domu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ