5 rad, jak kupić praktyczny komplet garnków

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Wybór odpowiedniego kompletu garnków jest kluczowy dla każdego kucharza. Ma znaczenie zarówno dla Twojego komfortu, jak również jakości przyrządzanych dań. Zazwyczaj jest to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dokładnie przemyśleć to, na co wydajesz pieniądze. Oto pięć rad, które pomogą Ci wybrać praktyczny komplet garnków.

 

Zdecyduj, ile garnków potrzebujesz

Przed zakupem kompletu garnków, zastanów się, ilu elementów potrzebujesz. Czy gotujesz dla dużej rodziny, czy raczej dla siebie? Czy często wydajesz przyjęcia? A może robisz większe zapasy przy jednym gotowaniu? Czy potrzebujesz garnków o różnych rozmiarach, czy raczej jednego dużego do gotowania większej ilości jedzenia?

Warto przemyśleć te kwestie, bo determinują one wybór zestawu o konkretnej objętości, który okaże się praktyczny i idealny w codziennych zastosowaniach. Przykładowe pojemności garnków w zestawie 4-elementowym wynoszą:

•  1,5 litra,

•  2 litry,

•  2,5 litra,

•  5 litrów.

W większych zestawach zdarzają się garnki o jeszcze bardziej imponującej pojemności, tj. 7-litrów idealne na rosół czy bigos.

 

Wybierz materiał odpowiadający Twoim potrzebom i rodzajowi kuchenki

Garnki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium, żeliwo, ceramika. Pierwszy jest najpopularniejszy z uwagi na swoją solidność, odporność na działanie rdzy i wysokich temperatur. Stal jest w pełni bezpieczna i może być bez ryzyka stosowana do przyrządzania dań gorących, nie wchodzi w reakcję z żywnością.

Aluminium mimo lekkości i szybkiego nagrzewania jest słabsze od stali, z kolei solidne żeliwo sporo waży. Priorytetem jest jednak to, czy dany rodzaj garnka pasuje na Twój typ kuchenki.

 

Sprawdź, czy garnki są kompatybilne z Twoją płytą grzewczą

Jeśli masz płytę grzewczą, upewnij się, że garnki są kompatybilne z Twoją płytą. Podczas gdy kuchenki gazowe obsługują wszystkie rodzaje garnków, na płytach indukcyjnych można gotować tylko w tych ze specjalnymi oznaczeniami na dnie (są to garnki, które nagrzewają się w wyniku oddziaływania pola elektromagnetycznego).

Wybierz garnki o solidnej konstrukcji

Wybierając garnki, zwróć uwagę na ich konstrukcję, głównie grubość denka i ścianek. Im grubsze, tym bardziej wytrzymałe, co oznacza, że posłużą Ci przez długi czas. Sprawdź, czy uchwyty są dobrze przymocowane, czy pokrywki dobrze dopasowują się do garnków – ważne jest też to, czy są odporne na nagrzewanie. Unikaj rączek, które grzeją się tak samo jak reszta naczynia i mogą poparzyć dłonie.

 

Postaw na garnki o różnych pojemnościach

Garnki o różnych rozmiarach są przydatne w kuchni. Wybierz zestaw, który zawiera garnki od małych po duże, w tym rondel. Okażą się one niezbędne do gotowania obiadów wieloskładnikowych czy korzystania z różnych metod obróbki termicznej – duszenia, pieczenia, smażenia.

Podsumowując, przed zakupem warto przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się, ile garnków jest Ci potrzebnych. Skup się na wielkości, ale też jakości i materiale, z jakiego są wykonane.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ