Fototapeta – wygodny sposób na aranżację ściany i nie tylko

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Nowoczesne fototapety mają wielu zwolenników. Jest to niewątpliwie ciekawa dekoracja ścienna, którą łatwo zamontować, bez większego problemu można ją także wymienić. Dzisiaj modne fototapety kuszą wieloma ciekawymi wzorami i wyjątkową jakością wykonania. 

 

Fototapety ścienne — silny trend wnętrzarski

W nowoczesnych aranżacjach przestrzennych liczy się w tym samym stopniu ciekawy design, co funkcjonalność. Fototapeta ścienna jest doskonałym przykładem połączenia tych dwóch właściwości. Kompletnie nie przypomina ona fototapety, która królowała w Polsce w czasach PRL. Nowoczesne dekoracje są nie tylko bardzo kolorowe, ale i trwałe, a przy tym dają ogrom możliwości aranżacyjnych. Możesz postawić na ciekawy widok górski, kolorowe kwiaty, abstrakcyjną kompozycję oraz wiele innych grafik. Ta efektowna ozdoba pozwala nie tylko lepiej wydobyć charakter wnętrza, lecz także uczynić je bardziej przytulnym lub — wręcz przeciwnie — stworzyć wrażenie większej przestronności pokoju. 

 

Oryginalne wzory i wysoka trwałość, czyli czym przekonuje nas fototapeta

Fototapety obecnie produkowane są najczęściej z syntetycznych włókien poliestrowych. To sprawia, że są bardzo trwałe. Drobne zarysowania czy wgniecenia są na nich praktycznie niewidoczne. Można je kłaść nie tylko na idealnie gładkie ściany, ale i te z drobnymi niedoskonałościami, które za pomocą fototapety można małym kosztem po prostu ukryć. Niedoskonałości ścian zupełnie nie wpływają na to, w jaki sposób prezentuje się sama fototapeta. Co ważniejsze, fototapety również nie niszczą ścian. Bez problemu można je samodzielnie zarówno zamontować, jak i zdemontować i wymienić na nowy projekt. Spora część z obecnie dostępnych propozycji jest także łatwa do utrzymania w czystości. Można je przecierać wilgotną ściereczką bez obaw, że coś się stanie z nadrukiem. 

Wybór fototapet jest na tyle duży, że każdy z nas znajdzie tutaj swoje ulubione motywy, grafiki w różnych kolorach, propozycje dostosowane do różnych wnętrz o odmiennym przeznaczeniu. Nie ma znaczenia, czy fototapeta jest wykorzystywana w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji — sprawdza się naprawdę wszędzie, a sam wybór grafiki przy takiej wielości propozycji, jest po prostu przyjemnością. 

 

Do sypialni, salonu, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni 

Pokój dziecięcy można genialnie zaaranżować właśnie z wykorzystaniem fototapety. Motywów bajkowych, zwierzęcych, z zabawkami, pluszakami, ale także bardziej abstrakcyjnych, a przy tym o  przyjaznej dla zmysłów dziecka kolorystyce w ofercie producentów tego typu dekoracji ściennych pojawia się coraz więcej. Nie brakuje jednak także ciekawych grafik, które sprawdzą się w salonie. Z pomocą fototapety możesz go optycznie otworzyć lub nadać mu więcej ciepła, uczynić bardziej przytulnym. Możesz tę dekorację wykorzystać także do tego, by wydzielić w przestrzeni konkretną strefę, np. tę do pracy, jeśli w salonie masz też biurko i miejsce na home office. W sypialni na fototapetę świetnie sprawdzi się ściana, na której ustawiasz wezgłowie łóżka lub toaletkę. Co ciekawe, obecnie producenci oferują także wzmocnione tapety, które można stosować w kuchni czy łazience.

 

W klasycznych czy modernistycznych aranżacjach wnętrz?

Fototapeta kojarzy się przede wszystkim z modernistycznymi, nowoczesnymi wnętrzami. Świetnie można ją jednak również wkomponować do przestrzeni inspirowanych retro czy też tych w stylu glamour. Wszystko zależy od wybranego przez ciebie motywu i połączenia z innymi elementami aranżacji. Nawet w klasycznie urządzonych wnętrzach fototapeta może się okazać ciekawym rozwiązaniem, choćby w formie kontrastu i przełamania. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ